Anderhalf jaar geëist tegen Vlissingse winkeldievegges Jan Sinke heeft meer aan zijn hoofd dan damproblemen BAAYENS Kamers van Koophandel vragen dringend verbetering van de veerdiensten PETER TOWNSEND GING OP JACHT IN ZEELAND Vooral textiel oefende groie aantrekkingskracht uit De Zeeuwse kampioen heeft een rijke ervaring Dame uit Axel „sneed" motor tegen het wegdek en „drukte" zich Gezelschap Belgen ging in appèl terwille van inbeslaggenomen geweren Baarland krijgt „Zwanen-echtpaar" Bewonderenswaardige „come-back" in 1955 Er komt een tariefcommissie Oud-leerlingen gaan excursies maken Bereidheid om daarna een redelijk tarief te betalen Waardering voor E.T.I.-rapport Zaterdag 10 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 9 maart In november van het vorig jaar maak ten wij melding van de operaties van een tweetal winkeldievegges uit Vlissingen, de 48-j. A. J. F. en de 31-j. D.C. Zij werden te Roosen daal door een snuggere winkelier gegrepen. Maar eer het zover was, sloegen zij in Middelburg, Vlissingen en Goes hun slag. Vooral textiel oefende een grote aantrekkingskracht op de dames uit, evenals snoep eneen bankschroef! Hun methodes waren opvallend brutaal, zo niet experimenteel! Eén van de dames liet zich een mantel aanpassen de andere leidde de aandacht van de verkoopster af door naar iets anders te komen vragen en ondertussen tripte adspirant-koopster no. 1 de zaak uit. Toen zij hun operatieterrein naar Noord-Brabant verleg den werd dit hen noodlottig. Vrijdagmorgen moesten zij voor de dat bestuurder en duo-passagier kwa- arrondissementsrechtbank te Middel burg verschijnen, evenals twee nichtjes, de 18-j. A. J. C. en de 41-j. E. F., die de gestolen waren als ge schenk aanvaardden; één hunner moet er ook nog wel eens iets voor hebben betaald. De hoofdverdachten hoorden door de officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, ieder een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek tegen zich eisen. De eis tegen de beide nichtjes luidde f 100,subs. 20 d. hecht, be nevens 1 mnd. gevang voorwaarde lijk met 2 j. proeftijd. De uitspraak is bepaald op 21 maart a.s. Vreselijk ongeluk „Dat was een vreselijk ongeluk", zo zei de president, mr. P. van Empel, toen de schilder J. A. B. uit Breskens voor de groene tafel stond. Deze zaak droeg een uitermate droevig karak ter: B. had op 5 jan. in zijn woonplaats toen hij met een bestelauto achteruit reed, even een 72-j. man geraakt, die daardoor op het wegdek neerkwam, 'n hersenschudding opliep en aan de ge volgen overleed. Dat dit niet langs B. niet was heengegaan, bleek wel uit het feit, dat hij de maandag na het on. geval onmiddellijk een garagehouder opbelde, aan wie hij zijn auto verkocht. Vier getuigen werden in deze zaak ge hoord, waarvan twee a charge. Deze verklaarden, dat B. naar hun inzich ten wel wat snel was achteruitgereden, waardoor het slachtoffer deze was slecht ter been geen gelegenheid kreeg om opzij te springen. Het slacht offer stond met een aantal kennissen op een parkeerplaats; men verwachtte niet, dat B. zover naar achteren zou rijden. Hoogst onachtzaam Nadat ook de getuigen k décharge waren gehoord, hield de officier zijn requisitoir. Hij nam aan, dat de ver dachte niet roekeloos op het groepje mensen is ingereden, met de gedachte „ze springen wel opzij". Dat B. de par- keerstrook nodig had, om zijn' auto te keren, leek de officier echter overbo dig. Hij gebruikte de term „hoogst on achtzaam" en eiste een boete van f 150 subs. 30 d. Als verdediger trad mr. J. J. van der Weel op, die het gebeuren schets te als een foutje, dat duizenden automobilisten dagelijks maken. Daarbij ontbreekt het echter altijd aan die éne beslissende schakel in de ongeluksketen. Ditmaal was dit niet het geval. Daardoor trad B. uit de anonieme massa naar voren, en draagt zodoende een deel van de collectieve schuld. „Onachtzaamheid" leek hem echter volstrekt niet mis plaatst. De uitspraak is eveneens op 21 maart a.s. Toch ernstiger Hoewel hierbij geen dode te betreu ren viel, was de overtreding, die me vrouw T. P. de M.-de F. uit Axel op 26 dec. jL maakte getuige de eis in wezen ernstiger dan de voorgaande. Bij het passeren van een motor er naderde een tegenligger -reed zij met haar auto té snel naar rechts, waardoor zij het stuur van de motor- raakte, hetgeen weer tot gevolg had, N.CX.B.-afdeling te 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER, 9 maart. Onder leiding van de heer P. Min- naard, secretaris van de N.C.L.B., afde ling Kapelle, werd een bijeenkomst ge houden, teneinde alhier te komen tot oprichting van een afdeling. Zulks werd dan ook besloten en er kwamen reeds vijftien aanwezigen zich aanmel den. Het hoofdbestuurslid, de heer M. A. den Hollander te Goes, wenste de jon ge afdeling geluk en zegde haar alle steun en medewerking toe. In het bestuur werden gekozen de heren M. Bras Jr, C. v. d. Velde, W. J. Braamse, L. van Liere en M. A. de Pree. Tot slot volgde een bespreking over de collectieve arbeidsovereenkomsten in land- en tninoouw. men te vallen en beide werden ver wond. Slechts voor kort bracht zij haar wa gen tot stilstand; toen zij ontdekte, dat de motorrijder en duopassagier weer overeind krabbelden, reed zij door, zo verklaarde zij voor de rechtbank, om dat het haar eens eerder was overko men, dat zij was uitgevloekt na een dergelijk voorval, waaraan zij geen schuld droeg. Maar aan de oproep, die later in de kranten verscheen, gaf zij geen gehoor Onbehoorlijkheid „Ik dacht, dat zullen ze zelf wel uit zoeken" was haar verweer, dat eer der negatief als positief werkte. „Een onbehoorlijkheid, die hoogst laakbaar is" zei mr. Van Empel; „Snijden", zei de officier, doelend op de verkeersovertreding, „een zeer grove, onverantwoordelijke fout hoogst roekeloos toen zij las, dat men de betrokken auto zocht, heeft zij zich gedrukt". De eis waë niet mals, 1 mnd. voorw. met 3 j. proef tijd, een boete van f 400,subs. 2 mnd. en een onvoorw. ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 mnd. Mr. C. C. Wabeke voerde als plei ter aan, dat de motorrijder niet vol doende rechts heeft gehouden, door dat hij geen gebruik maakte van het uiterst rechts gelegen klinkerpad. Uitspraak 21 maart. MIDDELBURG, 9 maart PETER TOWNSEND en een gezel schap jeugdige Belgen zijn op jacht geweest in Zeeland. Om nauwkeu rig te zijn: op de Schelde. Zij zagen de rivier zoals dit onder Belgen gebruikelijk is voor een stukje internationaal water aan. Daarom knalde het gezelschap er rustig op los zij waren aan boord van een vissersvaartuig uit Breskens toen bleek, dat de zeehonden zich slechts door ervaren jagers laten verschalken, begon men op bergeen den te schieten. De waterpolitie constateerde" dit en stelde een onder zoek in aan boord van het vissersvaartuig. Daar werd „de buft" aan getroffen in een kuipje, verborgen onder zeil en netten. Daarom kreeg ook de visser C. K. uit Breskens een proces-verbaal. Ingezonden Mededeling (adv.4 De speciaalzaak voor uw BRIL Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. Die arme goudvis toch BAARLAND, 9 maart. Voor de ramp zwom in de vate een schone goudvis, een parmantig dier, dat dikwijls met oprecht heid werd bewonderd, zelfs door de raadsleden en de burgemees ter. „Het was een sieraad", zei laatstgenoemde in zijn openings woord. Men schijnt het arme dier niet vlug te kunnen vergeten. In ieder geval komt er wat voor in de plaats, ook al zijn de vroe de vaderen van plan om het nu boven de waterspiegel te zoe ken. B. en W. hebben namelijk voorgesteld om in te gaan op een advertentie in een weekblad, waarin een zwanenpaar „gratis en onder enige zeker niet be zwaarlijke condities" wordt aan geboden. Het enige bezwaar vond de voorzitter, dat het niet onmogelijk is, dat het „echtpaar" geregeld „op stap" zal gaan. Raadslid De Vriend zag dat be zwaar ook wel zitten en daarom was hij er razend vlug bij om de burgemeester op het hart te drukken, dat als de voorspel ling van Baarlands eerste burger waarheid wordt de raadsleden niet op stap zullen gaan om de zwanen te vangen. Maar ondanks dat, konden de raadsleden zich met het voorstel verenigen. Alle verdachten werden door de kantonrechter te Oostburg boeten op gelegd; de geweren werden verbeurd verklaard. Peter Townsend ging vrij uit, het bleek, dat hij niet had gescho ten Maar het gezelschap Belgen ging van dit vonnis in appèl en stond zodoende vrijdag voor de arr. rechtbank te Mid delburg. Mr. J. L. Andreae, de officier van Justitie, vroeg echter bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Veel frankskes Dit betekende niet alleen een totale boete van f 295, maar ook het ver spelen van de geweren, die naast de affectieve waarde in geld uitgedrukt een bedrag van rond de 5000,ver tegenwoordigen Mr. A. J. v. d. Weel, die door de Bel gen was aangezocht om als verdediger op te treden, bepleitte dan ook de te ruggave van het inbeslaggenomene, terwille van de affectie en de franks kes. Overigens waren het voor deze jongelui twee uit Brussel en één uit Knokke „francs"; zij spraken slechts moeizaam Nederlands, zodat gebruik werd gemaakt van een tolk, hoewel er voor de heren achter de groene tafel met het vertalen van het radde Waals vaak geen woord Frans bij was.... (Uitspraak is 21 maart). ÏAN SINKE uit Goes, de Zeeuwse damkampioen, is een figuur, die in wijde kringen in onze provincie de laatste tijd druk besproken is. Gezien zijn prestaties op het bord van „hon derd ruitjes" is dat niet vreemd: na in 1947 voor de eerste maal kampioen van Zeeland te zijn geworden, wist hij vorig jaar nogmaals dit kunststukje uit te halen; na een herkamp met An derson en Blom. Hierna kwam hij in het strijdperk tegen de Brabantse kampioen A. de Graag uit Heusden en de Limburgse Pool Okrogelnik. De inzet was bekend: deze drie dammers zou den gaan uitmaken, wie van hen mocht meedingen naar de natio nale titel. Het is de Goesenaar gelukt om het zover te schop pen en hij werd daarmee de eer ste Zeeuw, die tot de finale- strijd om de nationale titel door drong. Ondertussen is de laatste ronde van dit toernooi achter de rug. De Haarlemmer De Jong is Neerlands eerste dammer geworden (met 21 wedstrijdpunten) en de Zeeuwse kampioen eindigde op de voor laatste plaats met tien punten. Dit is zeker geen oneervol resultaat, als men bedenkt, dat dit toernooi bij zonder sterk bezet was en ookals men zich er rekenschap van geeft, dat het Zeeuwse dampeil niet zo bijster hoog ligt: de kern van be kwame spelers is hier maar te klein. Westelijke „keien" In Noord- en Zuid-Holland is het aantal uitblinkers veel groter en men kan zich daar zgn. aan elkaar „optrekken", waardoor het spelpeil aanmerkelijk beter wordt. Het spreekt reeds voor zichzelf, dat van de vijftien spelers, die deelnamen aan het nationale kampioenschap, elf uit de westelijke provincies kwamen. Groningen, Friesland, Drente, Limburg en Brabant wa ren zelfs niet eens vertegenwoor digd, zodat we echt wel even onze hoed kunnen afnemen voor de 35- jarige Jan Sinke, die zich in Utrecht er zeker niet met een „Jantje van Leiden" heeft afgemaakt. Te veel risico's Misschien heeft er in dat toer nooi meer voor hem gezeten, dan hij er heeft uitgehaald. Dat was ook zijn eigen mening, toen we hem vroegen of hij tevreden kon zijn met de behaalde resultaten. „In 't beginstadium heb ik misschien te veel risico's gelopen. Maar tja, al doende leert men", aldus Sinke, die in zijn dagelijks bestaan een bodem- kundig laboratorium vertegenwoor digt, benevens een schoenfabriek en diverse verzekeringsmaatschap pijen en bovendien nog de admini stratie bijhoudt van een groot trans portbedrijf. Hij heeft dus meer aan zijn hoofd, dan alleen maar dam problemen. Grote stimulans Nadat Sinke in onderonsjes thuis en bij vrienden en kennissen de eerste schreden had gezet op het honderdruitige bord, kreeg hij in 1937 meer dan gewone belangstel ling voor het damspel. In dat jaar werd zijn vriend M. F. de Jonge, toen nog woonachtig in Kloetinge, damkampioen van Zeeland. En dit is voor hem een grote stimulans geweest om zich verder te bekwa men. Hij draalde niet lang om zich te laten inschrijven bij de Goese damclub „G.D.C.". Hij kwam aan het achtste bord van het tweede tiental en behaalde direct goede resultaten met het gevolg, dat hij het jaar daarop aan het tweede bord kwam te zitten en later in het eerste tiental terecht kwam. B zitten. Maar zijn spelpeil ging nog steeds vooruit en zo smaakte hij het genoegen om, voordat hij weer naar Zeeland terugkeerde, kam pioen van deze club te worden. In de provincie teruggekeerd, werd Sinke meteen weer lid van „G.D.C.", waar hij zijn rentree maakte door ook hier clubkampioen te worden. Dit kampioenschap wist hij ook in 1946 te prolongeren, maar het volgende seizoen ging het zijn neus voorbij. Bom, toen woonachtig te Yerseke, toonde zulk een voortreffelijke en constante vorm, dat hij zich een waardig kampioen kon noemen. Heroverd Maar het volgende jaar was de titel weer voor Sinke en dit werd De mobilisatie Kort daarop brak de tweede we reldoorlog uit; Nederland mobili seerde en Sinke kwam in Amster dam te liggen, waar hij lid werd van C.D.A., de club van Jur. Schro der. Hij bleef echter maar een half jaar in de hoofdstad: hij werd over geplaatst naar Den Haag. Ook hier werd een damvereniging opgezocht. Niet de eerste, maar wel de beste vereniging werd opgezocht, want hij werd lid van „H.C.D.V.", de club, die toen eerste klasse kampioen was. Zijn ervaring, die hij in en kele jaren tijds had opgedaan met de sterke westelijke dammers, had zijn spelpeil aanzienlijk doen stij gen: Sinke kwam in de finale om mee te dingen naar de meesterti tel, samen met Piet en Wim Roo- zenburg, Gordijn e,a. In dit sterk bezette toernooi bracht hij het o.m. tot een verdienstelijke remise tegen Piet Roozenburg, die de titel in de wacht wist te slepen. Titelhouder In 1942 kwam Sinke wederom in Utrecht terecht, zodat hij weer genoodzaakt was van club te ver anderen en lid werd van „Ons Ge noegen", een vereniging, die uit kwam in de hoofdklasse. Sinke kwam hier aan het tweede bord te ook een voldongen feit in 1947. Hij kreeg bovendien de provinciale ti tel in zijn bezit. In die tijd werd de damsport in onze provincie steeds meer populair. Het grote in ternationale toernooi in Yerseke had hiervoor de poort reeds ge opend; direct na de bevrijding. In diverse plaatsen werd Sinke in die tijd uitgenodigd om simul- taanwedstrijden te spelen en ook dit vak bleek hij te verstaan. In Zierikzee behaalde hij wel een bijzonder fraai resultaat: zestien spelers moesten voor hem capitu leren en zijn zeventiende speler moest met remise genoegen nemen. Sinke begon zich toen toe te leg gen op het spelen van blindpartijen en behaalde ook in deze zware en moeilijke opgaven diverse fraaie resultaten. Ups én downs Ook de damsport kent echter zijn ups en downs en nadat Sinke in 1948 zijn titel van Zeeuws kampioen wat kwijtgeraakt, braken er voor hem jaren aan, dat hij zich nog bij de sterksten kon handhaven, maar toch geen grootse rol meer kon spelen. Niettemin wist hij de lief de voor het damspel te handhaven. Dat is waarschijnlijk de reden ge weest, dat hij vorig jaar zijn „come back" kon vieren met het behalen van de provinciale titel. KLOETINGE, 9 maar! In de gis teren in „De Tol" gehouden jaarver gadering van de Vereniging van Oud- Leerlingen van Land- en Tuinbouw- wintercursussen werd besloten in September a.s. weer een bloementen toonstelling te organiseren. Verder be sloot men dit jaar een grote excursie te maken naar „De Keukenhof" en de bloemenvelden bij Lisse. Zomerexcur- sies zullen worden gemaakt naar Zeelands Proeftuin" in de Wilhel- minapolder en de proeftuin van klein- fruitteelt te Kapelle. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental stabiel bleef (70) en dat er eind 1955 een batig saldo in kas was. Het aftredende bestuurslid, de heer G. Jacobs, werd herkozen en in de vacature A. J. Bos werd geko zen de heer C. Toorenaar. Het be stuur werd voorts uitgebreid met twee personen, t.w. de heren M. Everse en J. de Jonge. De contribu tie werd verhoogd met vijftig cent en gebracht op f2.50. GOES, 9 maart. De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, die vandaag onder leiding van de heer C. A. Kammeraad een gecombineerde vergadering in Hotel „De Koren beurs hielden, zijn van oordeel, dat aan de wantoestanden met be trekking tot de veerdiensten over de Westerschelde definitief een einde dient te worden gemaakt. Indien de noodzakelijke verbeteringen zijn aangebracht, is men bereid een redelijk tarief voor het vervoer te betalen. Maar voorop staat de verbetering van de outillage der veer diensten. Een in te stellen tariefcommissie zal de tarievenkwestie van alle kanten bekijken. Het hierover uit te brengen rapport zal in een volgende gecombineerde vergadering der Kamers worden behandeld, waarna besloten zal worden welke verdere stappen men zal dienen te ondernemen. In zijn toelichting op het voorstel nair is, maar dat een redelijke kans schetste de heer Kammeraad de be zorgdheid met betrekking tot de veer diensten op de Westerschelde. Hij wees op de aangebrachte verbeterin gen, die echter niet konden voorko men, dat de aanpassing van de veer diensten steeds ten achter blijft bij de ontwikkeling van het verkeer. „Indien niet met bekwame spoed en met een breed opgezette oplos sing de ontstane impasse wordt doorbroken, zullen de gevolgen voor het economisch verkeer, het toerisme en de gezonde ontwikkeling van ons gewest, zeer ernstig zijn", aldus de heer Kammeraad. In verband met dit alles hebben de beide Zeeuwse Kamers afgesproken in eerste instantie ieder voor zich de mogelijkheden na te gaan van een eventueel voorstel, dat wel revolutio- biedt in een niet al te verre toekomst hopelijk voorgoed uit de narigheid te komen. De voorzitter wilde dan ook ter- be oordeling voorleggen de suggestie bij de bevoegde autoriteiten aan te drin gen op de bouw van een tweede en desnoods derde veerboot, waarte genover dan de mogelijkheid moet woi-den geschapen tot heffing van een redelijk tarief voor de overtocht. Geen zakelijk bezwaar „Wij menen", aldus de heer Kam meraad, „dat daartegen geen zakelijk bezwaar kan worden gemaakt, mits de dienstuitvoering dan ook zodanig is, dat de lange wachttijden van thans tot het verleden behoren. Het is im mers zo, dat het uit een oogpunt van bedrijfseconomie veel voordeliger is een redelijk bedrag te betalen met de zekerheid van een vlotte overtocht dan een gering tarief met een wacht tijd van soms uren." Voordat verdere steppen kunnen worden ondernomen zal een uitvoerig onderzoek en over leg nodig zijn om tot een billijke re geling te komen. In dit verband is gedacht aan het in stellen van een tarief commissie, waar in ook vertegenwoordigers van de bei de Kamers zitting zouden moeten heb ben. Uitdrukkelijk wees de heer Kam meraad erop, dat de outillage der veerdiensten verbeterd zal moeten zijn voordat tot tariefverhoging kan worden overgegaan. Drukke discussie Het was te begrijpen, dat er een drukke discussie zou volgen. Aller eerst hield de heer Steutel een plei dooi voor Schouwen-Duiveland, daar bij meedelend, dat er een zeer groot aantal adhesiebetuigingen is ontvan gen bij het comité, dat pleit voor be tere vervoermiddelen en lagere tarie ven. De heer J. Roose was van oor deel, dat een Zeeuwse oplossing slechts tot stand kan komen, als de verkeers stroom dwars door Zeeland wordt ge leid, waarbij de betekenis van de in dustriële kanaalzone in Z.-Vlaanderen niet hoog genoeg kan worden aange slagen. Hij vroeg, of de meerdere middelen, die bij tariefheffing beschikbaar ko men, ook inderdaad voor de verbete ring der veren zullen worden gebruikt en meende, dat allereerst een diep gaand technisch onderzoek op dit punt noodzakelijk is. Pas dan kan worden beslist hoe de gelden zo doeltreffend mogelijk kunnen worden besteed. De heer A. J. Cambier pleitte voor een redelijk tarief om niet „in een cirkel te blijven ronddraaien". Hij meende, dat nu in feite degeen, die moet betelen, daarvoor juist niet in aanmerking mag komen, n.L de (Zie pagina 7) Kamers van Koophandel GOES, 9 maart. Het E.T.I.-rapport over de capaciteit van de aannemers bedrijven in Zeeland is ter vergadering van de Zeeuwse Kamers van Koophan del vanmiddag toegelicht door de di recteur, drs. M. C. Verburg. De eco noom van dit Instituut, drs. E. van Beusekom, beantwoordde daarna enige vragen. De vergadering had grote waardering voor dit rapport, dat zo als de heer K. J. van Loo opmerkte de vraagstukken en de verhoudingen in de aannemerswereld uitstekend be handelt en benadert. Nog even werd onderstreept, dat er voor geen enkele bouwvakarbeider in Zeeland gezien de conclusies van het rapport enige reden is naar Amsterdam te verhuizen. Ir. J. P. Berdenis van Berlekom voelde er veel voor nog concretere conclusies op te nemen, maar drs. Van Beusekom wees erop, dat het cijfer van 2654 wo ningen, die dit jaar zeker gebouwd kunnen worden, een reëele conclusie is. Overigens is het niet zo, dat men nu zonder meer kan zeggen, dat er in 1956 dus ongeveer 1000 woningen meer gebouwd kunnen worden, omdat daar bij andere factoren een rol spelen en bedacht moet worden, dat vorig jaar met de bouw van meer woningen is be gonnen dan er werden voltooid. Ook de opname van de officiële richtcon- tingenten voor 1956 in het overzicht zou op bezwaren stuiten. De heer J. v. d. Voorde wees tenslotte nog op de trek van Zeeuwschvlaamse bouwvak arbeiders naar België, niet alleen om de hogere lonen, maar nog meer om dat er daar huizen beschikbaar zijn. De besturen der beide Kamers zullen het rapport thans aan de bevoegde autori teiten aanbieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2