REBELLENLEIDER MAKARIOS YAN CYPRUS VERBANNEN GRIEKENLAND PROTESTEERT! Manschappen (1500) zijn geconsigneerd Aartsbisschop wilde de strijd tegen Engeland voortzetten Ex-beul Borgers wordt aan ons uitgeleverd Beroepsrechter bij bet kartelbeleid JUNGSCHLAEGER MOET VRIJ! PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Straffere Britse politiek in Midden-Oosten Banket zonder en met ex-koning Faroek Goede resultaten van Duits bezoek Koningin Frederika had dorst Griekse gasten arriveerden op Soestdijk Rubberboot sloeg om bij militaire oefening j soldaat verdronken Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vligsingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosferbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 21 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad lie Jaargang No. 3343 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 10 maart 1956 Anderhalf jaar voor winkeldievegges (Zie pagina 2) Op- en ondergang van zon en maan: Zondag: Zon op 7.05 u., onder 18.37 u. Maan op 6.11 u., onder 17.50 u. Hoogwater zondag 11 maart: Vlissingen: 1.32 u. 1.75 m., 13.55 u. 1.99 m. Terneuzen: 1.58 u. 1.90 m., 14.17 u. 2.13 m. Wemeldinge: 3.14 u. 1.44 m., 15.32 u. 1.68 m. Zierikzee: 2.57 u. 1.19 m., 15.22 u. 1.42 m. NICOSIA, vrijdagnacht 9 maart. Aartsbisschop Makarios, de leider van de Cyprische opstandelin gen, is vanmiddag op last van de Britse gouverneur Harding ontvoerd en verbannen. Makarios, die een reis naar Athene zou maken, is op weg naar het vliegveld verdwenen. Direct daarna zijn Britse parachutisten begon nen zij woning te doorzoeken. Volgens geruchten is de aartsbisschop in zijn auto naar een helicopter gevoerd, waarmee hij naar Kyrenia, de havenstad in Noord-Cyprus, zou zijn gebracht. Met hem zijn nog twee personen gedeporteerd: Joannides, de secretaris van de bisschop van Kyrenia en Papagathangelou, een geestelijke. In diplomatieke kringen ziet men in de verbanning een eerste aan wijzing van een straffer Brits beleid. Deze houding zou mede een ge volg zijn van de crisis in de Brits-Jordaanse betrekkingen, die ontstaan is na het ontslag van generaal Glubb als bevelhebber van het Arabi sche legioen. In Londen vreest men, dat door het ontslag het gevaar van een Arabisch-Israëlische oorlog groter geworden is en men Cyprus wellicht nodig zal hebben als basis voor interventie in het Midden- Oosten. ATHENE, 10 maart De Griekse minister van buitenlandse zaken, Spiros Theotokis, heeft meegedeeld, dat de Griekse ambassadeur in Londen, Mostras, teruggeroepen is uit protest tegen de deportatie van de aartsbisschop van Cyprus, Makarios, door de Britse autoriteiten. De Griekse delegaie bij de Verenigde Naties heeft opdracht ontvangen, om onmiddellijk een protest in te dienen tegen het Britse optreden. De minister zei, dat hij tevens bij de secretaris-generaal van de V.N. en de Veiligheidsraad protesten zal indienen. Het nieuws van Makarios' verban ning verspreidde zich snel door Nico sia. De klokken van de Griekse kerken begonnen te luiden en spoedig verza melde zich een menigte voor het paleis in de aartsbisschop. In Kyrenia is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang uitgevaardigd. Kort tevoren had gouverneur-gene raal Harding het gehele interlocale te lefoonverkeer op Cyprus en de tele foonverbinding met Griekenland ver boden. De maatregel geldt niet voor de regering en het veiligheidsapparaat. De gouverneur heeft tevens een censor voor het telegraafverkeer aangesteld. Regering bijeen Tot nader order zijn alle binnenlandse telegrammen en alle telegrammen naar en van Griekenland aan censuur onderworpen De Griekse premier, K»jnanlis, heeft direct na het bekend- worden van de verbanning de regering in buitengewone vergadering bijeen geroepen. De leider van de griekse liberale partij, Papandreoe, noemde de ver banning „ongelofelijk" de democra tische leider Karatalis zei, dat „het Griekse volk diep getroffen is". De Griekse afgevaardigde bü de Ver. Naties in New-York, Palamas, ver klaarde, dat de deportatie meer nog een slag voor de vrije wereld is dan voor de Cyprioten. In de officiële verklaring heet het, dat de aartsbisschop persoonlijk een belangrijke belemmering is voor een terugkeer naar vreedzame omstan digheden en dat zijn invloed in het belang van orde en rust op het eiland verwijderd moet worden. Niet overgehaald In de vijf maanden dat gouverneur Harding besprekingen met hem ge voerd heeft, hebben zich bewijzen op gestapeld dat aartsbisschop Makarios persoonlijk bij de verzetsbeweging be trokken was, aldus het communiqué. De besprekingen waren evenwel voort gezet, omdat de gouverneur hoopte, dat Makarios overgehaald zou kunnen worden het gebruik van geweld te ver oordelen en daarmee de weg vrij te maken voor samenwerking en ordelij ke vooruitgang op constitutioneel ge bied, doch deze hoop is niet in vervul ling gegaan. Men kan niet ontkomen aan de con clusie, dat de aartsbisschop „nu zozeer gebonden is aan het gebruik van ge weld voor politieke doelen, dat hij het niet kan of wil opgeven", aldus de be kendmaking. DEN HAAG, 3 maart De be sprekingen tussen de ministers Beyen en Luns en de Duitse minis ter van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, zijn vandaag in Den Haag beëindigd. Zij hebben, naar Von Brentano getuigde, geleid tot een vergaande overeenstemming der meningen inzake de Europese samenwerking, terwijl zij een goede grondslag hebben gelegd voor een verdere behandeling van de tussen Nederland en Duitsland hangende bilaterale vraagstukken. Von Brentano kenschetste de geest, waarin de besprekingen werden ge voerd met de opmerking: „Ik zou wil len hopen, dat alle internationale be sprekingen in dezelfde geest werden gevoerd en ik ben er zeker van, dat zij meer succes zouden hebben". De minister legde de nadruk op de overeenstemming der inzichten over de vraagstukken van Euratom en van Europese eenheidsmarkt. Het werd door beide regering ennoodzakelijk ge acht, om de plannen tot vorming van een atoomgemeenschap ten nauwste te verbinden met de doorvoering van een eenheidsmarkt, zo zeide hij. Zowel over de mogelijkheden om tot een op lossing van deze vraagstukken te ge raken als over de doelstellingen was men het in vergaande mate eens ge worden. Van Brentano verklaarde, dat Euratom zowel een samenvatting van alle wetenschappelijke arbeid op atoomgebied als een effectieve con trole moest verwezenlijken. DEN HAAG, 9 maart De beul Borgers, een der zeven uit de Bredase gevangenis ontsnapte oor logsmisdadigers, zal door de Duitse bondsregering aan ons land wor den uitgeleverd, zo heeft minister Von Brentano vandaag tijdens een persconferentie medegedeeld. De rechtbank, die een beslissing moest nemen over het recht op asyl, dat deze ontsnapte „Bredanaar" had verzocht, heeft vandaag de uit spraak gedaan, dat deze misdadiger volgens de Duitse wet geen aan spraak op Duits staatsburgerschap kan doen gelden en daarom kan worden uitgeleverd. Het geldt hier de veroordeelde Bor gers. In andere gevallen hebben Duitse gerechten tot dusverre de ontsnapten als Duits staatsburger aangemerkt en daardoor een uitlevering onmogelijk gemaakt. Von Brentano verklaarde voor de pers, dat aan deze uitspraken in een rechtsstaat niet te tornen viel en dat deze niet mogen worden opgevat als „een waardering van politieke of criminele feiten". Na de opening van de besprekin gen over de toestand in het Mid den-Oosten, die op het ogenblik in Cairo worden gehouden, heeft de Egyptische premier, Nasser ter ere van zijn gasten in de officiersclub van Cairo een banket aangericht. Op de foto zien'we koning Saoed van Saoedi-Arabië in levendig ge sprek met premier Nasser (geheel rechts). Tweede van links is de Syrische president Koewatly en geheel links de Syrische premier Said el Ghazzi. Het schilderij op de achtergrond beeldt het vertrek van Ex-koning Faroek in ballingschap uit. Brief van Mussolini MILAAN, 8 maart Het Ita liaanse weekblad „Epoca" heeft donderdag een brief gepubliceerd, die op 24 april 1945 door Musso lini aan Churchill zou zijn ge schreven, vier dagen voor zijn terechtstelling door Italiaanse partisanen. Volgens de fotocopy in „Epoca" vroeg Mussolini een kans om zichzelf te rechtvaardigen en te verdedigen. Mussolini schreef o.m.: „Zend mij een vertrouwd persoon. U zult belang stellen in de docu mentatie die ik hem kan geven met het oog op het geveaar uit het Oosten. Een groot deel van de toekomst is in Uw handen. Moge God U helpen". FRANSE DIVISIE NAAR ALGERIJE ALGIERS, 9 maart De Franse mi nister met standplaats Algiers, heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat de ze maand een gemechaniseerde divisie in Algerije zal aankomen. Deze divisie, de zevende, vormt een onderdeel van de grote versterkingen die met spoed naar Algerije zullen ge dirigeerd worden, aldus de bekendma king. DE BILT ZEGT: Zonnig Droog en zonnig weer. Middagtempe- raturen van 5 tot 7 graden. Matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuidoost en oost. SCHIPHOL, 9 maart Met de constellation ..Soerabaja" van de KLM is vanavond omstreeks acht uur koningin Frederika van Grie kenland met haar 17-jarige dochter prinses Sophia voor een kort par ticulier bezoek aan het koninklijk gezin in Nederland aangekomen. Ter begroeting waren op Schiphol aanwezig koningin Juliana en prin ses Irene. Ook de Griekse ambassadeur in Ne derland was met zijn echtgenote op het vliegveld. Mevrouw Anissas bood, na- Op de foto die vorige zomer in Griekenland werd genomen ziet men, hoe koningin Frederika haar dorst lest aan een dorpsfonteintje, tijdens een tocht door de landstreek Thracië. De eenvoud van deze han deling is wel zeer typerend voor het beminnelijke karakter van deze zeer populaire vorstin. dat koningin Frederika en koningin Ju liana elkander hadden begroet, bloe men aan. De koninklijke gasten zullen morgenavond het prinsessebal in Am sterdam bijwonen. Zij blijven dan tot zondagmiddag a.s. in Nederland. Daar na vertrekken zij naar Hannover. Kort na de begroeting zocht prinses Sophia al spoedig het gezelschap van prinses Irene en gevieren vertrokken de vorstelijke personen naar Soestdijk. Koningin Frederika en prinses Sophia waren vergèzeld van de grootmeeste res bij het Griekse hof. Inbraak in wapenkamer van kazerne ie Ede EDE, 9 maart In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in de wapenkamer van de Mauritskazerne te Ede. Vermist worden: vier ka rabijnen, drie houders van karabijnen, twee stenguns en vier pistolen. Naar aanleiding van deze inbraak is de in de Mauritskazerne gelegerde luchtdoelartillerieschool (1500 man) geconsigneerd. Het onderzoek is in volle gang. Van alle leden van het personeel van de school werden vingerafdruk ken genomen. Een deur die toegang gaf tot de wapenkamer is door degene(n) die zich toegang tot de kamer heeft (hebben) verschaft, ingetrapt. Het schijnt dat deze deur al enige tijd niet meer in geheel onbeschadigde toestand verkeer de en dat daarover al enige malen rapport is opgemaakt en uitgebracht. PARIJS, 9 maart De voorma lige Franse resident-generaal in Al gerije, Jacques Soustelle, heeft vrij dag in de Nationale Vergadering in Parijs verklaard, dat de door de regering gevraagde speciale militai re, economische en sociale bevoegd heden voor Algerije van essentieel belang zijn. Soustelle beschuldigde Egypte ervan, dat het de kern is van een „internationale samenzwering tegen Frankrijk, waarvan Algerije slechts een aspect is". Soustelle verzocht de regering het land volledig op de hoogte te brengen van het drama in Algerije. diende voorts een beroep te worden gedaan op Franse vrijwilligers om naar Alge rije te gaan en de opstandelingen te be strijden. Intussen verhinderden overvalcom- mando's van de politie een demonstra tie van Algerijnse nationalisten. Onge veer 3.000 Algerijnen, die onder het zingen van nationalistische liederen van de moskee optrokken naar de Place de la Concorde, het traditionele verzamelpunt voor protestmarsen naar de nationale vergadering, werden bij het stadhuis door 400 man van de po litie tegengehouden. Ongeveer duizend betogers werden in groepen met ge vangenwagens naar het hoofdkwartier van de politie overgebracht. Ingez. Med. (Adv.) TEGELEN, 9 maart Bij een oefening met rubberboten van da infanterie Pioniers te Venlo op da Maas bij Steijl-Tegelen is vanoch tend een rubberboot met zestien mi litairen omgeslagen. Alle militairen raakten, met zwemvesten aan, ta water. Zij werden door de snel- stromende rivier meegevoerd. Twaalf konden door bewoners van Steijl uit het water worden opge vist. Vier soldaten dreven verder af, drie daarvan zijn een halve ki lometer stroomafwaarts uit het wa ter gehaald en naar het ziekenhui» te Tegelen gebracht. De vierde, de 22 j. dpi. soldaat T. J. Kroos wijk uit Geertruidenberg, 1» eerst met de stroom meegevoerd en daarna gezonken. Ongeveer een kilo meter beneden Steijl heeft men deza militair op het droge gebracht. Men heeft getracht bij hem de levens geesten op te wekken, maar dit 1* niet mogen gelukken. Bij Belfeld hadden de militairen vanmorgen twee rubberboten te water gelaten. De boten voeren in de rich ting van Steijl. Voor de loswal aldaar lagen drie schepen gemeerd en een der rubberboten dreigde daarmee in aan varing te komen. Bij het afhouden i» de rubberboot omgeslagen met het vermelde gevolg. DEN HAAG, 9 maart Ondanks uren overleg is er nog geen over eenstemming bereikt tussen de com missie van voorbereiding en minis ter Zijlstra over de inschakeling van een beroepsrechter bij het kar telbeleid. In principe zijn zowel de Kamer als de bewindsman bereid deze beroepsmogelijkheid in de wet .economische mededinging" op te nemen, maar het blijkt uiterst moei lijk daarvoor een algemeen bevre digende omschrijving te vinden. Maandagavond om negen uur wordt het binnenskamers overleg voortgezet. Men hoopt dan dins dag het debat te kunnen hervatten. Naarstig wordt echter naar een op lossing gezocht. Nu de Kamer met de economische mededinging niet verder kon, maakte I zij een begin met het wetsontwerp om de belastingrechtspraak bij de ge rechtshoven te brengen. Tijdens een vanavond gehouden pers diner voor vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandse bladen ter gelegenheid van de a.s. jaarbeurs heeft de voorzitter van de jaarbeurs, mr. W. H. Fokkema Andreae zich afgevraagd, wat Nederland doet als verweg iemand, zoals hij het noem de, „voor de bijl gaat". De heer Fokkema Andreae die hier doelde op het proces-Jungschlaeger, meende, dat wanneer een land zich respecteert en bepaalde dingen niet wenst te nemen, het met inzet van grote, meestal economische belangen, het risico moet durven te nemen, voor bepaalde dingen te staan en te zeggen: „Tot hiertoe en niet verder". Mr. T. M. J. de Graaf, lid van de Twee de Kamer voor de KVP heeft van avond in Nijmegen een redevoering gehouden over Indonesië en de moei lijkheden der Indische Nederlanders. Aan het slot van zijn rede sprak hij over de zaak-Jungschlaeger. Hü ver klaarde de heer Jungschlaeger per soonlijk te kennen en achtte hem niet een man, die zich nog zou be moeien met politieke zaken in Indo nesië.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1