„Ik verklaar getuige - - met God onschuldig te als mijn zijn I H van eet roomboter I" Pineau kondigi koers wijziging aan Nixon moet ze!f besSissen ONZEKERE TOEKOMST VOOR DE IJSSELMEERVISSERS „GETUIGEN HEBBEN GELOGEN Oude en jonge prof. konden het niet eens worden koop 'n pakje extra voor de zondag! Laatste woord van Jungschlaeger voor Indonesische rechter Hartstochtelijk beroep op gezond verstand, logika en redelijkheid VERVOER AAN DE ZUIDPOOL Communisten gearresteerd in Columbia Rapport is ook voor de Zeeuwse vissers van belang Marderhond gedood te Itteren Vrijdag 9 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.) PvbHkaUê Hat N*dmrl*rid$ Zulrtlbureê» Qrayanhêge 102 c DJAKARTA, 8 maart (ANP.), „Ik ontken pertinent, dat ik, hoe dan ook, direct of indirect, met illegale acties of gewone criminele handelingen, in welke vorm ook, te maken heb gehad, hetzij als leider of medewerker, hetzij nis dader of mede dader. Als het erom gaat een slachtoffer te vinden, dan valt er weinig te praten. Maar ik geloof, dat ondanks dit alles, de waarheid en het recht zullen zegevieren en dat het onafhankelijk en onpartijdig rechtsbesef ertoe zal lelden, dat u, edel achtbare, mjj zult vrijspreken van het mij ten laste gelegde. Ik, Leon Nicolaas Hubert Jungschlaeger, vechtend voor mijn leven en mijn vrijheid, verklaar, met God als getuige, onschuldig te zijn aan alle mij ten laste gelegde feiten. Edelacht bare, ik leg mijn lot in uw handen met vertrouwen in de uitslag. God, die tenslotte over ons allen zal oordelen, moge u, edelachtbare, bijstaan." KARATSJI, 8 maart (RTR). De Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, heeft zijn Amerikaanse en Britse ambtgenoot in kennis gesteld van een belangrijke wijziging in de Franse politiek in de richting van nau were betrekkingen met de communis tische mogendheden. Pineau zou tegen over Dulles en Lloyd de opvatting heb ben verkondigd, dat het socialisme de grootste vijand van het communisme is en dat het daardoor hierop het beste antwoord vormt. Volgens Franse kringen zou Pineau die de vergadering van de Zoavo-raad bijwoont, hebben gezegd, dat de nieu we Franse aanpak gebaseerd ls op de erkenning, dat er in Frankrijk vjjf mil joen communisten zijn, die vorige re geringen niet tot andere gedachten heb ben kunnen brengen. Z.i. bevindt Italië zich in dezelfde positie. Daarom moes ten de twee landen hun politiek her zien en zoveel mogelijk contact hebben met de sovjet-unie en communistisch China. Jordanië heeft Engeland verzocht te rug te komen van z(jn besluit om 15 officieren, die ln het Arabische Legioen dienen, terug te roepen. Met deze aangrijpende woorden ein digde de heer Jungschlaeger zijn „laatste woord", waarin hij een hartstochtelijk be roep deed op het gezond verstand, de lo gica en de redelijkheid. Hij verklaarde, dat twijfel aan de be trouwbaarheid van de getuigen a déchar ge ongegrond is. „Het zijn allen personen van onbesproken gedrag en hun strafre gisters zijn blanco. De officier van jus titie heeft de verklaringen van de ge tuigen a charge als waar aangenomen en als betrouwbaar, ondanks het feit, dat velen van hen zich ettelijke malen tegen- spraken en overtuigd werden van onware verklaringen. Deze getuigen zijn geen mensen van onbesproken levensgedragen zfj hebben geen blanco strafregisters. De getuigen a décharge waren in het alge meen mensen van mijn milieu, van mijn verstandelijke ontwikkeling, terwijl het milieu, waaruit de getuigen k charge ko men, mij geheel vreemd is. Zij hebben mij met een net van leugens omspannen. De reden waarom zij dit hebben gedaan, is mij onbekend. Wel staat voor mij vast, dat zij daarbij niets te verliezen hadden, maar wel te winnen of te herwinnen". Zuiver geweten Na te hebben betoogd, dat hij niet „stilletjes is weggegaan", omdat hij vol komen zuiver van geweten was en Schmid niet kende, zei Jungschlaeger niet te begrijpen waarom hij alleen moest staan als „opperhoofd van een schare schimmen". Hij noemde een groot aantal dwaze verklaringen, die de getuigen charge hebben afgelegd. Zij lieten b.v. grote schepen in Djambi opdagen, waar de waterstand dit beslist onmogelijk maakte en zij hebben door dikke eiken houten deuren besprekingen tijdens ge heime vergaderingen gehoord op plaat sen, waar nooit geheime vergaderingen werden gehouden. De door de getuigen a charge genoem de data kloppen bijna nooit. Volgens Ma- noch waren er twee kapiteins Bos en twee kapiteins Schmidt. Als hem ge vraagd wordt precies te zijn, dan ant woordt hij: „Het was iemand, die zich zo noemde, maar het was de echte niet". Eisenhower zegt WASHINGTON, 8 maart (Keuter). - President Eisenhower heeft verklaard, dat vice-president Nixon zelf moet uit maken of hy zich opnieuw kandidaat wil stellen voor het vice-presidentschap. Hy heeft geen enkele kritiek op Nixon als mens of als medewerker en hu heeft Nixon gezegd, dat hy één van de „groeiende krachten" in de republikein se party dient te zgn hij is jong, gezond, energiek en zeer toegewyd. Over het midden-oosten verklaarde de president, dat Amerika en Enge land trachten het wederzijds begrip en de vriendschap onder de potentiële vijanden in dat gebied te bevorderen. Zij willen met beide partijen bevriend blijven. Wat het contact tussen west en oost betreft verklaarde de president, dat hij elke stap van Moskou, die zou kun nen leiden tot vermindering van de spanning in de wereld, zal volgen. Het verheugde hem, dat de tekst van zijn brief aan Boelganin zo spoedig in de Sowjet-Unie gepubliceerd was en dat Boelganins reactie zeer gunstig was geweest. Op de vraag, of de tijd misschien rijp is voor een bezoek van Boelganin aan de Ver. Staten, zei Eisenhower, dat hij dat niet geloofde. De nieuwe taktiek der Sowjet-Unie dwingt de Ver. Staten hun politiek op buitenlands economisch gebied te ver sterken. De hulp aan het buitenland b.v. moet soepeler worden. BOGOTA, 8 maart (AFP). Ver schillende Columbiaanse communis tische leiders, onder wie de algemene secretaris van de afdeling agitatie en propaganda, zijn gearresteerd. In een wasserij werd veel propagandamate riaal gevonden, alsmede zegels met de beeltenis van Marx, Lenin en Stalin, die werden verkocht om de partij aan ,eld te helpen. „Edelachtbare, ik ben de echte en de enige Leon Nicolaas Hubert Jung schlaeger, maar zouden de feiten, die mij ten laste gelegd worden, misschien bedreven zijn door een persoon, die zich Jungschlaeger noemde, maar die niet de echte is? Ik moet dit wel aan nemen, want ik de echte ben on schuldig". Invoerbeperking in Egypte CAIRO, 7 maart. Het Egyptische Ministerie van Financiën heeft mede gedeeld, dat alle invoer in Egypte dit jaar met 50 procent zal worden ver minderd. De invoer van luxe artikelen, zoals radiotoestellen, zal tot nader aan kondiging geheel verboden sijn. Alle goederen, welke zonder machtiging in gevoerd worden, zullen worden gecon- fiskeerd. Buiten de nieuwe invoerre geling valt de invoer van wapenma teriaal. Twee beelden, die duidelijk de ver- voersmoeilijkheden aan de Zuidpool laten zien. Boven: de nog steeds en terecht in ere gehouden honden slede en onder een met zware skies uitgeruste „Neptune" tijdens het tan ken. Zo te zien aan de mannen op de foto's schijnt het daar niet eens zo koud te zijn al zouden wij toch echt niet willen ruilen Meer land minder viswater et IJsselmeer wordt steeds kleiner. Dit jaar b.v. wordt, als oostelijk Flevoland „dicht" gaat, de wateroppervlakte weer 54.000 hectare minder. Uiteindelijk zal deze opper vlakte van 300.000 tot 130.000 hectare zijn ingekrompen en dat betekent in de eerste plaats voor de vissers een moeilijk te schatten strop. Zij verliezen immers hun visgronden en staan dus voor de vraag wat er met hen zal gaan gebeuren. Wie kan van de niet minder dan 777 vissers blijven varen en wie zal moeten omschakelen? En hoe zit het met de schade loosstelling of de compensatie? De commissie beperking vis vergunningen IJsselmeer, onder leiding van ds. C. van der Zaal, heeft nu een rapport uitgebracht, dat als basis zal die nen voor te treffen maatregelen. Mevr, Bouman in haar pleidooi: (Vervolg van pagina 1) De bewering van de officier van justitie, dat de scheepsofficieren van de K.P.M. onder dwang van de direc tie schriftelijke verklaringen ter ont zenuwing van de beschuldiging zou den hebben afgelegd, noemde zij eveneens weinig steekhoudend. Niet steekhoudend Mevr. Bouman ging vervolgens over op de verklaringen van de getuigen a charge. Manoch, zo zei zij, heeft verscheidene keren ronduit erkend te hebben gelogen. In de loop van dit proces heeft hij zichzelf tenminste op ongeveer 20 punten tegengesproken. Daar komt dan nog bij, dat zijn ver klaringen niet kloppen met die van anderen, die hem zouden moeten steu nen. By de bespreking van de verklarin gen van getuige Harris memoreerde mevr. Bouman, dat deze in de zaak- Schmüdt een verhaal over een duikboot tot drie keer toe wyzigde, omdat het niet bleek te kloppen. Over getuige Amirudin, die verkla ringen heeft afgelegd over het con tact van Jungschlaeger met de mili taire missie, zei mevr. Bouman, dat zijn veroordeling wegens verduistering niet pleit voor zijn betrouwbaarheid. Onwaar De verklaringen van Tomasoa, die niet door anderen zijn bevestigd, dat hij vier keer Jungschlaeger op „Dra- maga" heeft ontmoet, noemde de ver dedigster onwaar, omdat is gebleken, dat hij op de door hemzelf opgegeven tijdstippen zelf niet op de onderne ming was. Een andere tegenstrijdigheid in zgn beëdigde verklaringen noemde zy de mededeling, dat Tomasoa beklaagde in augustus 1950 dus toen Junsohlaeger met verlof 'n Nederland was op „Dra- maga" zou hebben gezien. Bovendien erkende Tomasoa op 8 augustus 1955 voor rechter Liem meineed te hebben gepleegd „om zijn schuld te verkleinen" zoals hg zei. „Op de uitvoerige politieke beschou wingen in het requisitoir zal ik", al dus mevr. Bouman, „niet ingaan, daar het hier gaat om een strafzaak en het dus alleen de vraag is, of beklaagde zich heeft schuldig gemaakt aan de feiten, zoals die in de tenlastelegging zijn omschreven. Wanneer deze procedure slechts ten doel zou hebben subversieve actie aan te tonen, dan meen ik, dat deze pro cedure achterwege gelaten had kun nen worden, want de activiteiten van de Darul Islam, de Bamboe Roentjang en andere benden zijn evenmin een geheim als de Apra-overval op Ban dung". Wanneer het evenwel de bedoe- klaagde aan de tenlaste gelegde fei ten en zijn strafbaarheid aan te to nen, dan is deze poging geheel mis lukt zoals in het voorgaande uit voerig ten aanzien van elk onder deel der tenlastelegging is betoogd. Dc strafmaat Mevrouw Bouman ging ook in op de strafmaat, waarbij zij een vergelijking trof met andere processen. Sultan Ha- mid, die bekende Westerling opdracht te hebben gegeven de minister van defensie en enige andere personen te liquideren en de overige leden der re gering gevangen te nemen, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. Andi Azis, die openlijk mui terij heeft gepleegd als T.N.I.-officier, kreeg dertien jaar, die vrijwel onmid dellijk tot acht jaar werden terugge bracht. In het licht van deze vonnissen kan de doodstraf tegen Jungschlaeger, zelfs indien hy schuldig zou zgn aan al het geen hem ten laste is gelegd, niet te rechtvaardigen zijn. Ten aanzien van sommige getuigen is het niet moeilijk de beweegredenen op te sporen, zo zei de verdedigster. Persoonlijke vijandige gezindheid je gens de Nederlanders in het algemeen en dus ook jegens beklaagde en voorts de geldelijke beloning, die voor infor maties werd ontvangen. Mevr. Bouman schetste het vol maakt dwaze van de werkwijze der z.g. illegaliteit, die juist blijk gaf van de manier, waarop het niet moet gebeuren, zoals vergaderingen met MAASTRICHT, 8 maart. Tijdens de overstroming van de Maas is in Itteren een vrijwel onbekend dier ge dood, circa een halve meter lang en ongeveer 20 centimeter hoog. Het beest werd waargenomen bij het kippenhok van de boerderij van de heer M. Hors sels en onmiddellijk met een knuppel doodgeslagen door de 20-jarige Louis Horssels. Het zeldzame dier komt in deze streken blijkbaar niet voor, want zelfs de jachtopziener J. Paulssen uit Borgharen had zo'n beest nog nooit gezien. Dr. E. M. Kruijtzer, directeur van het natuurhistorisch museum te Maastricht, vermoedt, dat men hier te doen heeft met een zgn. marderhond, die alleen in Siberië, Mantsjoerije, China en Japan voorkomt. Na een in formatie bij een dierentuin te Valken burg bleek, dat daar omstreeks Kerst mis een marderhond ontsnapt is. Ver moedelijk is dit hetzelfde dier. Het zou tussen Valkenburg en Itteren heb ben rondgezworven en zou tengevol ge van de hoge waterstand zijn schuil- De visserij op het IJsselmeer levert de laatste tijd niet zulke bijster gunstige resultaten op. Ook deze factor wordt in de be schouwingen der commissie be trokken en zij adviseert zoals wij gisteren reeds meedeelden het percentage der beperking tot 1 januari 1961 op 45 te stellen. Dan zal waarschijnlijk voor de overblijvende vissers een redelijk bestaan in de visserij op het IJs selmeer mogelijk zijn, aldus zegt de commissie in haar rapport. De biologische toestand van de over blijvende meren is nog met te overzien, zodat de toekomstige visstand moeilijk te becijferen is. Een deel van de vissers za! waarschijnlijk een Noordzeebe- drijf beginnen en daarnaast zul len 50 tot 60 vissers reeds vóór het sluiten van de polders zonder opvolging blijven. De commissie heeft berekend, dat in totaal voor 1961 360 vergunningen moeten verdwijnen, die momenteel een gezamenlijke besomming van ruim 4 miljoen per jaar hebben. Niet slechts steun De Zulderzeesteunwet is niet voldoende voor de vissers die ge dupeerd worden. Deze wet reikt nj. niet ver genoeg om op de lange duur de gevolgen der in poldering afdoende op te vangen. De noodzakelijke overheidshulp kan niet slechts als schadeloos stelling worden gezien en even min alleen als maatregel van maatschappeiyke of sociale aard worden beschouwd. Elementen van beide moeten aan de over heid hulp ten grondslag liggen en naar het oordeel van de commis sie Van der Zaal moet ook het economisch element een rol spe len. Er wordt gepleit voor een soe pel en met de indivlduile omstan digheden rekening houdend sys teem by de verschillende vormen van overheidshulp. Nu eens kan het accent op schadeloosstelling vallen, dan weer zal een maat schappelijk of sociaal karakter van onderstand meer naar voren treden, terwijl in een ander geval de maatregelen vooral op de be vordering van de bedryvlgheid en de rentabiliteit kunnen worden gericht. Maar en met deze alle kopstukken, plechtige redevoe ringen, gedrukte lidmaatschapskaar ten met de naam van de leider vol uit, telegrammen, die door drie of vier man werden verzonden, brie ven, die altijd open werden ver stuurd enz. „Bedenkt men dan bovendien, dat volgens de Djaksa Tinggi het gehele personeel van de K.P.M., alle leden van de N.M.M., het gehele personeel van de vliegvelden plus de enige ambassades, het Nederlandse departe ment van oorlog en nog een hele reeks anderen by het komplot betrokken moe ten zgn om het onaanvaardbare ln deze verhalen weg te werken, dan kan men maar tot één conclusie komen, n.l. dat dit alles pure fantasie is en dat inder daad tegen beklaagde geen enkel be- wgs is geleverd. Op deze gronden verzoek ik u, edel- vertaling van het Oude Testament ln achtbare, hem vrij te spreken van het dezelfde taal. Dr. Voorhoeve zal in hem ten laste gelegde", aldus eindigde september a.s. voor vier jaar met zijn mevr. Bouman. gezin naar de west gaan. conclusie zal leder het eens kun nen zijn richtsnoer zal dienen te zijn wat redelijk en billijk IS in verhouding tot het grote offer, dat door de IJsselmeervissers ln het algemeen belang' moet wor den gebracht en wat nodig en nuttig is om het economische le ven ter plaatse zo mogelijk te ner- stellen en te verbeteren. In het rapport wordt ook een afvloeiingsregeling besproken met uitkeringen en wachtgelden voor verschillende leeftijdscategorieën, evenals een vergoedingsregeling voor vaartuigen en netwerk. Voor degenen, die niet op de Noordzee- vissery kunnen overgaan, ligt de omschakeling wel moeilyk. De commissie kan daarvoor ook geen concrete oplossing aan de hand doen, maar dringt aan op be roepskeuzevoorlichting en stich ting van speciale adviescommis sies, evenals op omschollngs- en credietfaciliteiten. Ook voor Zeeland van belang Met opzet hebben wy enlgs- .zlns uitvoerig weergegeven wat de commissie Van der Zaal voor de gedupeerde IJsselmeervissers wil bereiken. Er zgn opmerkingen by, die volledig kunnen gelden voor Zeeuwse vissers, welke straks de dupe zullen worden van de afsluiting der zeegaten. Uiteraard gaat lang niet alles op voor de Zeeuwse vissers, maar in de adviezen der commissie zit ten heel wat elementen, die, naai verwacht moet worden, binnen kortere of langere tijd ook in Zee land een rol zullen gaan spelen. Het verheugende in het rapport van de commissie Van der Zaal is o.i., dat men het niet primair zoekt in steunregelingen, maar zonder deze steun helemaal pry's te geven ook andere middelen aangeeft om de moeilijkheden en bezwaren, de schade en de tegen slag, zo goed mogeiyk op te van gen. Een min of meer verfynd systeem met aan de betrokken persoon aangepaste mogeiykheden zal in elk opzicht een betere op lossing zijn dan een uniforme re geling, waarbij al deze nuance ringen niet aan bod kunnen ko men. Taalgeleerde naar Suriname AMSTERDAM, 8 maart. Het hoofdbestuur van het Ned. Bijbelge nootschap heeft tot taaiafgevaardigde voor Suriname benoemd Dr. J. Voor hoeve uit Amsterdam. Deze thans 32- jarige leraar in de Nederlandse taal en letterkunde wordt belast met de revisie van het Nieuwe Testament in de Surinaamse taal, het z.g. neger- Engels. Daarna zal Dr. Voorhoeve zich gaan wijden aan de voltooiing van de ling is geweest de schuld van be- plaats hebben moeten verlaten. Minister Zijlstra verdedigt zijn katfelwet DEN HAAG, 8 maart Het is vandaag tot een interessant duel gekomen tussen prof. Gerbrandy en min. Zijlstra. De eerste had veel vertrouwen in het beleid van de minister, maar hij betreurde het, dat er in de wet nergens sprake is van recht en billijkheid. „De vrijheid en het recht van de burgers moeten beschermd worden. Dat is de chris telijke grondslag van de Westerse cultuur. Dat onderscheidt het Wes ten van het Oosten. In het Oosten houdt men zich niet aan het ge geven woord en een mensenleven speelt daar geen rol". „Met deze conclusie moeten we wel erg voorzichtig zijn, zo ant woordde prof. Zijlstra. Laten we bescheiden zijn en oppassen onszelf niet op de borst te slaan". Prof. Gerbrandy zei de grote macht van de staat te vrezen en kondigde een amendement aan, teneinde van dit revolutionaire wetsontwerp een anti-revolutionair ontwerp te ma ken. Dat zou kunnen geschieden door het schrappen van de bepalingen, dat het algemeen belang afhankelijk is van het persoonlijk inzicht van de minister. Als er een foeutieve be leidsbeslissing genomen is, moet schadevergoeding gegeven kunnen worden aan de gedupeerde partij. Minister Zijlstra voelde niets voor de suggestie van zijn partijgenoot. Prof. Gerbrandy heeft volgens hem hier een kwestie aangesneden, waar over de geleerden het nog niet eens zijn. Afspraken „De ergste mate van dirigisme woitft vaak niet gevonden bij de overheid, maar hij de afspraken van bedrijfsge- notcn. Afspraken, die zgn. uit vrije wil tot stand komen, maar die in wezen op dwang berusten", zo zei vanmiddag prof. Zijlstra tijdens zijn verdediging van zijn kartelwet. Naar zijn mening kan regerings- ingrijpen zelfs voorkomen, dat de vrijheid van de burger wordt ver moord. Het algemene pleidooi voor de vrijheid van het bedrijfsleven vond de bewindsman dan ook een eenzijdig pleidooi. Want door onder linge afspraken zetten de onderne mers vaak zelf de vrijheid buiten de deur. Concurrentie is nodig Min. Zijlstra zei noch een kartelvriend noch een kartelvijand te zijn. Maar concurrentie is nodig. Zij is de rivali teit om de gunst van de consument. Concurrentie is nodig in een vrije maatschappij, waar men niet alleen staatkundig, maar ook economisch de mocratisch wil zijn. Alleen bij een ge zonde mededinging kan de democratie floreren. Tot de 20e eeuw was een volledige KRUISWOORDRAADSEL» Horizontaal: 1 Kluw, 4 insect, 7 kalium» carbonaat, 9 gereed, 11 modedwaas, 12 afstandsmaat, 13 jong dier, 15 beet, 19 draaiende kap op een schoorsteen, 17 vo» gel, 18 dwaas, 20 drinkbakje, 22 grond» toon, 23 bedrog, 25 voorzetsel, 26 hoeveel heid, 28 kneedhak, 29 steenafval. Verticaal: 1 Holtedier, 2 voorzetsel, 8 fideel, 4 kleedje, 5 bestaat, 6 deel van een schip, 8 weefsel, 10 blaasinstrument, 18 stuk, 14 worstvlees, 15 dierenverblijf, 18 hoofdkaas, 19 oosters hoofddeksel, 21 vis, 22 by voortduring, 24 buis, 26 zangnoot» 27 tlfans. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Bras, 4 doft, 7 Asseiv 9 kin, 10 tel, 11 daktuin, 14 pal, 15 nap» 16 Irene, 19 loge, 20 anijs. Verticaal: 1 Buks, 2 aanvallig, 3 S.S» 4 de, 5 ontginnen, 6 tulp, 8 soutane, 12 spil, 13 spijs, 17 re, 18 na. vrije concurrentie de hoogste wijsheid. De crises en de oorlog hebben daar verandering in gebracht. Nu wordt al gemeen beseft, dat onderlinge bindin gen tussen ondernemers nodig zijn. Daardoor wordt echter de vraag naar de norm voor economische mededin ging moeilijk. Daarom hebben we te maken met een belangrijk en diep in grijpend wetsontwerp, aldus de be windsman. SPREIDING Bij dit ontwerp gaat het om de vraag: Wat is gezonde concurrentie? Dat veronderstelt een redelijk even wicht van economische macht op de markt. En hij voegde daaraan toe: „Als het enigszins kan, gaat daarbij mijn voorkeur uit naar 'n spreiding van macht, en niet naar een bun deling".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3