Hevrouw Bouman vraagt vrijspraak voor Jungschlaeger De zaak-Anneke Beekman in hoger beroep Bewogen pleidooi met vernietigende kritiek op procesvoering „Wij zijn bereid rampzalig verleden fe overwinnen" EDEN KRIJGT SCHULD VAN CYPRISCHE TRAGEDIE" Procureur-generaal eist even straffen zware PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verklaringen van Manoch e.a. pure faniasie Getuigen a decharge lieten zich door haat leiden JUH6SCHLAEGER MOET VRIJ Vier vliegtuigen neergestort: 5 doden Auiherine Lucy gaaf hef nog eens proberen Meisje nam wraak met rattenkruid Talrijke bomaanslagen en sabotages Generaal Glubb begrijpt er niets van k SNIPPER t A NIEUWS k Hoofdkantoor: Soes, Z>. Vorststr. SO, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3182; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad lie Jaargang No, 3342 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 9 maart 1956 Goes kan weer bouwen (Zie pagina 2) Op- en ondergang van zon en maan: Zaterdag: Zon op 7.08 u., onder 18.35 u. Maan op 5.53 u., onder 16.39 u. Hoogwater zaterdag 10 maart: "Vlissingen: 0.55 u. 1.59 m., 13.22 u. 1.83 m. Terneuzen: 1.23 u. 1.75 m., 13.46 u. 1.98 m. Wemeldinge: 2.33 u. 1.34 m., 14.55 u. 1.57 m. Zierikzee: 2.14 u. 1.11 m., 14.43 u. 1.32 m. DJAKARTA, 8 maart (A.N.P.) Mevrouw Bouman heeft vandaag vrijspraak gevraagd voor Jungschlaeger. In een uitvoerig pleidooi, waarin zij tot de conclusie kwam, dat tegen hem geen enkel bewijs is geleverd en dat de verklaringen van Manoch en anderen op pure fantasie berusten, heeft zij rechter Maengkom verzocht Jungschlaeger vrij te spreken van het hem ten laste gelegde. De door de officier van justitie geëiste doodstraf noemde me vrouw Bouman niet te rechtvaardigen. Zij betoogde, dat van de tenlastelegging door de bewijsmiddelen van de verdediging niets was overgebleven. Tegen over de verklaring van de officier van justitie, dat de getuigen a decharge alleen maar waren gekomen om getuigen te helpen, stelde zij, dat de getuigen a charge hadden verklaard de Nederlanders te haten en geld voor hun informaties te ontvangen. Tegenover de veronderstelling van Soenario, dat de getuigen a decharge betrokken zouden zijn geweest bij kom- plotten stelde zij, dat de getuigen a charge volmon dig hebben erkend aan samenzweringen te hebben deelgenomen. Uitvoerig ging mevrouw Bouman in op de verklaringen van de kroonge tuigen in het proces. Er is, zo zei zij, door allerlei mensen gesproken over de Nederlands-Indische guerilla-organisatie. Dit zijn echter allemaal geruchten. Niemand weet iets concreets. Dezelfde geruchten noemde mevrouw Bouman de basis van de geheime rapporten over de Nigo. Zij bestreed voorts, dat de ter sprake gekomen vergaderingen het bestaan van een samenzwering zouden bewijzen. Er is immers niet eens vastgesteld wat op deze bijeenkomten werd besproken. Het hoofdbestuur van de Nederlandse studentenvereniging voor wereld rechtsorde heeft zich tot minister Dr. W. Drees gewend met een telegram, v/aarin het de Nederlandse regering verzoekt aangaande de zaak Jung schlaeger te handelen overeenkom stig het manifest van prof. Cleverin- ga c.s. De schoolkinderen van Maastricht gaan een gebedsactie beginnen voor de Maastrichtenaar L. Jungschlaeger. Het initiatief tot deze gebedsactie is uitgegaan van de deken van Maas tricht, mgr. P. J. M. Jenneskes. Het manifest van zeven Nederlanders, waarin er bij de regering op aange drongen wordt de zaak-Jungschlae- ger door toedoen van de Ver. Naties aanhangig te maken bij het interna tionale gerechtshof, doet reeds een voortdurende stroom van adhaesie- betuigingen vloeien. Daar de initia tiefnemers slechts met enkele vrij willigers werken, is het wenselijk, dat het publiek zijn instemming zo. veel mogelijk op uniforme wijze be tuigt, en wel door een ondertekende briefkaart te richten tot Catshuis Sorghvliet, Adriaan Goekooplaan 10, Den Haag met de vermelding: „Ik stem in met het manifest-Jung schlaeger, met vermijding van per soonlijke uitlatingen". Wij vernemen voorts, dat tallozen per brief of telefoon daadwerkelijk hulp hebben aangeboden voor het verza melen van handtekeningen op lijs ten. Vlieger uit Bergen op Zoom gedood OSS, 8 maart Vanmiddag is, direct nadat het van het vliegveld Volkel was opgestegen, een Thun derjet straaljager verongelukt. Het toestel schijnt in de vlucht in twee ën te zijn gebroken en daarna bran dend vlak bij een in de nabijheid staande boerderij terecht gekomen. De vlieger, de 22-j. sergeant C. Koopman uit Bergen op Zoom, is om het leven gekomen. Het 36.800 ton metende Britse vliegdekschip „Ark Royal" heeft ge meld, dat ongeveer tachtig mijl ten noorden van Bone (Algerië) twee vliegtuigen in zee zijn gestort. Drie inzittenden zijn gedood. Twee ande ren worden nog vermist. In een bos in Neder-Oostenrijk is woensdagmiddag een Tsjechoslowaaks militair vliegtuig neergestort. De vlie ger, een luit.-kolonel, kwam om het le ven. De Oostenrijkse autoriteiten stel len een onderzoek in. DE BILT ZEGT: Zonnig Droog en zonnig weer met' zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Middagtemperaturen van vier tot zes graden. Stuk voor stuk ging mevrouw Bou man ook de verklaringen na, die de kroongetuigen hebben afgelegd over de „droppings" voor illegale organisa ties, waarin Jungschlaeger de hand zou hebben gehad. Ook hierbij kwam zij tot de conclusie, dat de beschuldi- dingen door de feiten worden weer legd. Zo wordt in de tenlastelegging gezegd, dat de eerste „dropping" in maart of april 1951 is gedaan. Met vele bewijsstukken is aangetoond ,dat Jungschlaeger toen met verlof in Ne derland was. Volkomen onlogisch Volkomen onlogisch noemde zij de argumenten, waarop volgens de offi cier de als getuigen a decharge ge hoorde officieren van de Nederlandse militaire missie meineed zouden heb ben gepleegd, n.l. uit vrees voor de gevolgen in Nederland, als zij hun euveldaden zouden bekennen. Ook de bezwaren, die de officier tegenover de andere uit Nederland overgekomen getuigen had aangevoerd, noemde mevrouw Bouman weinig steekhou dend. Zo werd de getuige Pantus door de officier niet geloofd, omdat er tussen hem en Jungschlaeger een verhouding bestaat, n.l. dat Jungschlaeger bij Pan tus logeerde zolang hij in Nederland was. Deze redenering Is onbegrijpelijk, want de officier wilde juist betogen, dat Jungschlaeger niet in Nederland is geweest. Ook Bertin werd niet geloofd, om dat deze Jungschlaeger van de lagere school kent. „Alsof men dus de hal ve wereld zal gaan afreizen om mein. eed te plegen voor iedere willekeu rige persoon, met wie men op school geweest is. Mevrouw Bouman betoogde voorts, dat Jungschlaeger onmogelijk de beweerde tochten naar „Dramaga" en de grotten kan hebben gemaakt. Dit volgt logisch uit het feit, dat de getuigen van de K.P.M. hem op kantoor zagen of wisten, waar zij hem konden bereiken. (Vervolg op pagina 3) JERUZALEM, 8 maart. De 70-j. premier van Israël, David ben Goerion heeft vandaag samen met de chef van de generale staf, gewerkt aan de versterking van de grens ten Oosten van de strook van Gaza. De premier is de gehele dag be zig geweest met het spannen van prikkeldraad rondom een neder zetting, die zes jaar geleden door immigranten uit Koerdistan is ge sticht. Twee weken geleden heeft de premier de 150.000 leden van het vakverbond opgeroepen een dag te komen werken aan de verster king van nederzettingen. Ook alle militairen gaan dit werk een dag doen. NEW YORK, 8 maart (Reuter/AFP) Autherlne Lucy, de negerstudente aan wie de toegang tot de universiteit van Alabama werd ontzegd, verwacht niet dat zij dit collegejaar zal worden toegelaten. „Ik kan slechts voortgaan te trachten komende herfst te worden toegelaten en tegelijkertijd verzoeken om toelating indienen bij andere univer siteiten", aldus mej. Lucy. Als haar pogingen in Alabama geen succes zouden hebben, gaf zij de voor keur aan een universiteit in het zuid westen der V.S. boven een ln het noor den van het land. Voorts maakte zij haar verloving be kend met een predikant van de Baptis tengemeente te Tyler, in de staat Texas. Deze predikant. Hug Foster, had zij leren kennen, toen ze ln 1950 een negercollege In Birmingham (Ala bama) bezocht. Het huwelijk zal over een maand worden gesloten. ZAANDAM, 8 maart Een 17-j. Zaandams meisje (werkzaam bij een cacaofabriek), dat reeds ge ruime tijd plagerijen van haar col lega's had te verduren, besloot wraak te nemen. Woensdagmorgen deed zij in de koffie van personeels leden, die in de cantine werd ge serveerd, een hoeveelheid ratten kruid. Reeds bij de eerste slok ontdekte een der „slachtoffers", dat er iets met de koffie aan de hand was. Hij liet de rest dan ook staan, en adviseerde de ande ren hetzelfde te doen. Na een korte be handeling in het ziekenhuis kon de be treffende persoon 's middags zijn werk zaamheden hervatten. Het meisje is in middels ingesloten en zal voor de offi cier van justitie worden geleid. Duitse minister Von Brentano in ons land: DEN HAAG, 8 maart „Ik ben mij ervan bewust, dat de diepe wonden, die het Nederlandse volk door het onrecht van de Duitse be zetting werden gebracht, slechts langzaam kunnen genezen". Dit zei de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. H. von Brentano, die momenteel op bezoek in ons land is. Sprekende namens Bondskanselier Adenauer en het gehele Duitse volk gaf hij de verzekering, van de oprechte bereidheid alles te doen om dit rampzalige verleden te overwinnen. De Bondsregering koestert de innige wens het wederzijds vertrouwen op een nieuwe basis te ver stevigen, aldus de Duitse minister. de Duitse autoriteiten gebracht. Met name de vrije Rijnvaart en de voltooi ing van de autoweg via Arnhem-Ze- venaar naar het Duitse Roergebied zijn ter sprake gekomen. Ten aanzien van deze laatste kwestie werd van Duitse zijde aange voerd, dat de bezwaren voornamelijk in het financiële vlak liggen. Ongemerkt werd, dat men met Ne derland wellicht over de financiering in onderhandeling kan treden. Een der Duitse autoriteiten deelde LONDEN, 8 maart Op het vliegveld van Londen is vannacht sabotage gepleegd aan een DC-4 van de Griekse luchtvaartmaatschap pij. Werktuigkundigen, die het toestel gereed maakten voor vertrek naar Athene, bemerkten, dat verscheidene instrumenten in de stuur hut beschadigd waren. De politie stelt een onderzoek in. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het hier een persoon lijke wraakneming betreft. Zondag j.l. ontplofte een tijdbom in een Brits vliegtuig op het vliegveld van Nicosia, kort voor de 63 passagiers in het toestel zouden plaats nemen. In de loop van donderdag bracht dr. Von Brentano een informeel bezoek aan Amsterdam. Samen met burge meester d'Ailly bezocht hij het rijks museum, waarna de gasten de grach ten en het drukke IJ bezichtigden. SNELWEG Vele wensen en suggesties ten aan zien van voor de hoofdstad zo belang rijke problemen zijn onder ogen van DR. H. von BRENTANO ...„genade voor recht"... Minister Von Brentano acht de zaak van de Duitse gevangenen in Breda, een „netelig probleem", zo zei hij vanavond in een televi sie-interview. Dr. Von Brentano verklaarde, dat de misdaden die door de betrokken Duitsers zijn gepleegd, door niemand kannen worden ontkend. Rechtens valt aan de feiten niet te tornen, zo zei hij, maar misschien is na tien jaar het mooiste recht: genade voor recht te laten gelden. „Bre da", is volgens minister Von Brentano geen juridisch, maar een menselijk probleem. mee, dat er een cultureel verdrag tus sen de Bondsrepubliek en Nederland in voorbereiding is. Het ontwerp hier voor is gereed, doch moet van beide zijden nog worden goedgekeurd. Bisschop Kyprianos van Kyrenia, een der leiders van de beweging voor ver eniging van Cyprus met Griekenland, heeft in een vraaggesprek het gebruik van geweld vooroordeeld en verklaard, dat hij zjjn gehele leven pro-Brits ge weest was. De bisschop zei, dat hij niets te gen het Britse volk of de gouver neur van Cyprus, Harding, heeft. Sir Anthony Eden, de Britse pre mier, is volgens hem verantwoorde lijk voor de „tragedie van Cyprus". Over de Cyprische verzetsorganisa tie zei hij, dat het „zinloos" is te gelo ven, dat deze Engeland met wapenge weld kan verslaan. Hij sprak de ver wachting uit, dat de volken van Cy prus en Engeland na een vreedzame strijd spoedig weer vrienden zullen zijn. Bisschop Kyprianos is een der drie hoge geestelijken onder aartsbisschop Makarios. Hij heeft een broer, die twaalf jaar gevangenisstraf heeft ge kregen wegens illegaal wapenbezit en twee broers, die gevangen zitten maar nog niet zijn aangeklaagd. Projectiel ontplofte in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 8 maart. Op het terrein van de handelaar in oude metalen L. V. te Bergen op Zoom is een projectiel, 'dat zisch tussen een partij oud koper bevond, tot ontplof fing gekomen. P. N. uit Halsteren die bezig was met een gasvlam het lood van koperen kra nen te smelten werd tengevolge van de ontploffing op verscheidene plaatsen aan het lichaam verwond. Hij moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. West-Duitsland heeft aan India eco nomische hulp aangeboden voor de ontwikkeling van kleine industriën. Er is geen formele overeenkomst gesloten. Vooraf had Van Brentano, vergezeld van dr. H. Muehlenfeld, ambassadeur van West-Duitsland, een bezoek ge bracht aan ministerpresident Dr. W. Drees. Na het onderhoud vertrokken de Westduitse minister en de ambassa deur naar hét ministerie van buiten landse zaken voor een bezoek aan mi nister Beijen en minister Luns. Na een uur vertrok minister Von Brentano naar Soestdijk. Hier heeft hij het dejeuner gebruikt. De Koningin en de Prins onder hielden zich in het Duits met hun gasten en behalve algemene zijn ook politieke en economische onderwer pen aangeroerd. Het dejeuner droeg een zeer intiem karakter. AMSTERDAM. 8 maart Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen een begin gemaakt met de behandeling in hoger beroep van de zaak der verdwenen Joodse pleegkinderen Anneke Beekman en Betty Meljado (de laatste werd in maart 1954 in een Belgisch kloos ter opgespoord). De 15-;. Anneke is nu reeds zeven jaar met „tante Bets", de 57-j. zuster van de ex- pleègmoeder, ondergedoken. Het tweetal bevindt zich vermoedelijk in België. Zoals algemeen verwacht werd was de hoofdverdachte, de 53-j. ex-pleeg moeder van Anneke, mevr. G. M. Langendijk-Van Moorst, laatstelijk woonachtig in Maastricht, niet ver schenen. Enige tijd geleden had zij reeds in een brief aan de president van het hof medegedeeld niet te zul len komen. Zij is, zoals bekend, voortvluchtig. Tegen haar eiste de procureur-gene raal bevestiging van het rechtbankvon- nis (8 maanden gevangenisstraf). Ook tegen de nu al zeven jaar voortvluch tige zuster van de hoofdverdachte, de 57-j. mej. E. M. van Moorst, heeft de procureur-generaal bevestiging van 't rechtbankvonnis: twaalf maanden, ge- eist. Ter zitting verschenen oud-moeder overste van het klooster Marienburg te Bussum, mej. J. F. Wolters uit Vianen, die door de rechtbank was vrijgesproken, is weer één maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 'n proeftijd van twee jaar geëist. Tegen de door de rechtbank vrijge sproken en nu voor het hof versche nen nicht van de hoofdverdachte, de 33-j. mevr. E. M. Dubelaar-Van Moorst uit Overveen heeft de pro cureur-generaal twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met 'n proeftijd van twee jaar gevorderd. De officier van justitie had drie maanden voorwaardelijk tegen haar geëist. Wat er op het eerste gezicht ais een vrij onschuiidge verzameling busjes en flesjes uitziet, is in wer kelijkheid een collectie zelfge maakt oorlogstuig door de Engelse troepen buitgemaakt op de opstan dige elementen op he teiland Cy prus. Op de voorgrond ziet men een met een lont voorziene mijn, bestaande uit in elkaar geschroef de stukken waterpijp, gevuld met T.N.T. Nog verder op de voorgrond de schrootvulling van de diverse helse machines. Verder bemerken we handgranaten, Molotov-cock- taiis e.d. LONDEN, 8 maart (RTR). Gene» raai Glubb, de ontslagen Britse com» mandant van het Arabische Legioen, heeft een verklaring uitgegeven, waar- In hij zijn verwondering uit over de redenen, die door koning Hoessein van Jordanië zijn aangevoerd voor z(jn ont» slag. Glubb zei: „Slechts 24 uur voor» dat ik op de hoogte werd gesteld van de wensen van de koning had ik een lang en hartelijk onderhoud met hem gehad". In antwoord op de beschuldigingen, dat hij het moreel van het Legioen hacj verzwakt door verklaringen tegenover officieren van het Legioen en stam» hoofden, dat Israël sterker is dan da Arabische landen, zei generaal Glubbt ,Wat ik herhaaldelijk heb gezegd is, dat Israël ongetwijfeld numeriek ster» ker Is dan Jordanië een algemeen bekend feit.. Nooit heb lk de verdedi ging van het land besproken met Ara bische leiders". Naar aanleiding van berichten, dat koning Hoessein zou verklaard hebben voortdurend bij hem er op te hebben aangedrongen een einde te maken aan de corruptie ln het Legioen, zei gene raal Glubb, dat het Legioen bekend staat om het feit, dat er geen corruptie heerst. Hitier geen ereburger meer KIEL, 8 maart. Het stadsbestuur van Kiel heeft donderdag verklaard, dat Hitiers ereburgerschap in Kiel, met zijn dood is vervallen. Deze verklaring was nodig, nadat de pers en de vakbe weging een storm over de rechten van Hitier en groot-admiraal Raeder op het ereburgerschap van de stad hadden ontketend. Tweejarig jongetje verdronken BERKEL-RODERIJS, 8 maart. Het 2-j. zoontje van de familie Bazuin uit Berkel-Roderijs is aldaar in een onbe waakt ogenblik in een halve meter diepe sloot geraakt en verdronken. Het lijkje werd vrij spoedig door om wonenden gevonden. Het tegen oud-premier Mossadek uitgesproken vonnis van drie jaar ge vangenisstraf is in hoger beroep door het Perzische opperste gerechtshof be vestigd. Het presidium van de opperste Sowjet heeft verordend, dat, met ingang van zaterdag, op zaterdagen zes in plaats van acht uur gewerkt zal worden. Dit geldt eveneens voor dagen die aan feestdagen voorafgaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1