Geen gemeentelijke bressen in waterschapsbestel! Caballero I Rijk kan particuliere bouwers niet ongelimiteerd subsidiëren „They taste Sike home" Welke weg wil Frankrijk op? Protesten tegen proces Jungschlaeger Bij scholenbouw is soberheid soms zoek Uitbouw van eigen belastinggebied beste oplossing Eerste kotters op Urk aangekomen Marken krijgt dijk naar vaste wal Dienstweigeraars stonden terecht CONSTANTE KWALITEIT Rede van Pineau stelt vele vragen Door brand 2500 mensen dakloos Saigon in Maatregelen van Glubb ongedaan gemaakt Oud-premier Halenkof naar Engeland Donderdag 8 maart 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Mr. Dr. Dolk pleit voor eigen verantwoordelijkheid ROTTERDAM, 7 maart. Het ontwerp deltawet opent de mogelijkheid van rijksbijdrage in de ten laste van de beheerders meestal waterschap pen komende deltawerken. Weliswaar verdaagt de wet zeil concretisering van de gedachte tot nadere wetgeving, belangrijk is in elk geval, dat de wet gever de uitzonderlijke en beklemmende betekenis, die de financiering van de deltawerken zal hebben voor de waterschappen, blijkt in te zien. Dit ver klaarde Mr. Dr. Th. F. J. A. Dolk, directeur der Unie van Waterschapsbonden, op het drukbezochte congres der Unie in de Rievièrahal. Mr. Dolk sprak de hoop uit, dat de normen van subsidieverlening in de kosten van verbetering de zwakke dijkpiaatsen spoedig bekend zullen zijn. De waterschappen zien reikhalzend uit naar volledige opheldering. Het miljoen op de begroting voor de quartaire Wegen is slechts een druppel in de emmer, maar in ieder geval iets. De Unie is met het betreffende rapport der commissie Oud ondanks kritiek ak koord gegaan uitsluitend ter vermij ding van verdere vertraging. Zolang een rijksregeling nog ontbreekt ligt het z.i. op de weg der polders zelf bij de gemeente stappen te doen, opdat de straatbelasting geen onredelijke dou blure zij van de waterschapsomslag. Bovendien moet ertegen worden ge waakt, dat verkregen lastenverlichting niet door nieuwe gemeentelijke heffing onder andere naam, b.v. straatverlich- tings- of brandverzekeringsbelasting, weer ongedaan wordt gemaakt. Verhouding tot gemeenten Uitvoerig ging Mr. Dolk in op de verhouding tussen gemeenten en wa terschappen. De in het rapport der commissie Oud gedane voorstellen be tekenen geen reële samenwerking, maar o.idergraving van de taak, de eigen .d en de zelfstandigheid der waterschappen en als gevolg daarvan van hei bestuur. Samenwerking in de geest van een gezond waterschapsbeleid noemde Mr. iolk daarentegen: waar nodig intensief vooroverleg tussen waterschap en ge meente, voordat het waterschap In vol le vrijheid krachtens eigen verant woordelijkheid en in de volheid van zijn autoriteit beslist over de belangen, welker behartiging de gespecialiseerde taak van het waterschap is. Een gemeenschappelijke regeling in gevolge de dan te wijzigen wet uit 1950 zou in de gespecialiseerde wa- terschapstaak bressen kunnen schieten en deze zijn onaanvaardbaar. Ook het verlenen van één of meer kwaliteits zetels in de waterschapsbesturen aan de gemeenten is verwerpelijk, omdat deze zetels zullen worden bezet door personen, die hun mandaat ontlenen aan het gemeentebestuur als zodanig. Garantie voor objectiviteit van be leid en het hooghouden van het veel al primaire karakter van de water staatsverzorging gaat onherroepelijk verloren. Hte systeem van vertegen woordigers van gebouwde eigendom men in de waterschapsbesturen werkt in de praktijk uitnemend. Wie betaalt? Wat betreft de vraag in het rapport Oud wie de dijklasten zullen moeten dragen, achtte Mr. Dolk een financiële verhouding rijk-waterschap op brede basis een weinig aanlokkelijk vooruit zicht. Ook in Nederland zal men dan niet ontkomen aan het in het buiten land reeds veelvuldig waar te nemen verschijnsel, dat waterhuishoudings verzorging ook in de lagere regionen van de staatsalmacht wordt doorge trokken. De oplossing moet allereerst worden gezocht in de uitbouw van het eigen belastinggebied der waterschap pen. Dat eventueel krachtens de jongste wijziging van de wet op de bescher ming bevolking in oorlogstijd en bij watersnood of dreiging daarvan het waterschapsbestuur voor gemeentelijk gezag zal moeten wijken, vond Mr. Dolk in hoge mate bedenkelijk en on aanvaardbaar. Bij het ontwerp politie wet dreigt eveneens doorkruising en aantasting van het waterschapsbeleid door burgemeesterlijk optreden. 's-GRAVENHAGE, 7 maart. Naar aanleiding van een telegram, door de voorzitter van de Raad van Overleg in de K.V.P., Prof. Dr. A. Albregts, mede namens verschillende andere R.K. organisaties in Nederland, gericht tot het dagelijks bestuur, inzake het proces-Jungschlaeger, heeft het dage lijkse bestuur van de K.V.P. zich, naar zij Prof. Albregts gister heeft medegedeeld, ernstig beraden over de vraag of en zo ja welke politieke stap pen genomen zouden kunnen worden om te bevorderen dat de zaak-Jung- schlaeger een afdoening zou verkrij gen, die in overeenstemming is met de normen van recht en menselijkheid. De burgemeester van Maastricht, Mr. Baron Michiels van Kessenich, heeft gisteravond in de raadsvergade ring namens b. en w. een verklaring afgelegd over het proces-Junschlae- ger. In deze verklaring wordt het vol gende gezegd: „De stad ondergaat in dubbel opzicht hevige pijn. Een van haar zonen lijdt al zo lang en zo zwaar in Indonesië in een martelende pro cesgang, en nu in het bijzonder met de doodstraf als eis tegenover zich. Overtuigd, dat van regeringswege niets ongedaan moet worden gelaten om onze stadgenoot uit deze grote nood te bevrijden hopen wij, dat alle zo pijnlijk bij deze zaak betrokkenen met Gods hulp de kracht zullen heb ben om vol te houden. De minister van financiën heeft be sloten de gelegenheid tot Inwisseling (an de oude zilveren guldens opnieuw n te stellen van 15 maart tot en net 16 april 1956. URK, 7 maart. Nadat de Ijaven van Urk vijf weken onbereikbaar is ge weest, zijn gisteren de eerste schepen weer binnengekomen. Een groot ge deelte van de Urker Noordzeevloot ver blijft van november tot maart in de ha ven van Breskens, van waaruit voor de Belgische en Franse kust de haring visserij wordt uitgeoefend. Begin maart komen deze schepen terug naar Urk om te worden nagezien en te worden uitge rust voor de visserij op tong voor de Deense kust. Reeds vroeg ln de morgen werden van Urk af de eerste vijftien kotters gesig naleerd. Daar deze schepen alle zen ders aan boord hebben, konden de vor deringen door het vrij dikke ijs op de voet worden gevolgd. De U K 141, schipper H. Snoek, stoomde voorop en brak het ijs voet voor voet. Omstreeks elf uur was het ijs gebroken en kwa men de schepen in drijfijs, zodat er meer vaart in kwam. Droogmaking Markerwaard het gevolg? 's-GRAVENHAGE, 6 maart. Van daag zal voor de tweede maal worden aanbesteed de aanleg van een dijk die de verbinding moet vormen tussen het eiland Marken en de vaste wal. Op 4 mei van het vorige jaar is deze aanleg ook al aanbesteed. Het werk werd echter, omdat het te kostbaar werd geacht, niet gegund. De opzet van de werken is inmid dels enigszins herzien. De plannen voorzien nu in de aanleg van een 1960 m. lange dijk. Een hierop staan de dwarsdam van circa 500 m. zal de genoemde dijk, door de Nespolder heen, aansluiting geven op de bestaande dijkweg van het hoogheemraadschap waterland. De aansluiting van deze dam op de bestaande weg is bewust gericht op Monnikendam. Hierlangs kan de grote provinciale weg Amster damEdam het snelste worden be reikt. Deze aanbesteding is het eerste te ken van de aanvang van de werkzaam heden tot het droogleggen van de MarkerWaard, de vierde polder in het IJsselmeer. De aanleg van de dijk kan, naar men verwacht op 15 december 1957 voltooid zijn. Er zal naar worden gestreefd de werkzaamheden reeds op 15 augustus 1957 gereed te hebben. Een deel van de verbindingsdam van Marken met het vasteland zal deel uitmaken van de Meerdijk, die de toekomstige Markerwaard zal be veiligen tegen het water. De open verbinding van de Gouw zee met het toekomstige IJ-meer zal te zijner tijd worden hersteld door ge deeltelijk wegbaggeren van de ver bindingsdam. Naar zijn mening wankelt het" water schapsbestel intussen niet. Ook niet na de stormramp van 1 februari 1953. Alle waterschappen moeten intussen hun bestaan door uiterste activiteit gepaard aan bezonken oordeel rechtvaardigen, AANSLAGEN OP CYPRUS NICOSIA, 7 maart. Een Jonge Griekse Cyprioot is bezweken aan ver wondingen, die hij dinsdagavond heeft opgelopen toen hij een Britse legerauto passeerde in de omgeving van Peyia. De jongeman werd getroffen door een splinter van een naar de auto gewor pen handgranaat. Vannacht zijn twee bommen gewor pen naar een politiebureau te Morphou. De ontploffingen hebben schade aan gericht maar niemand letsel bezorgd. Zes jonge Griekse Cyprioten zijn gis teren. te Niacosia tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Zij hebben bekend in december wapens te hebben gedragen en in het bezit van munitie geweest te zijn. Ingezonden Mededeling (Adv.) Twee vredesoproepen Er stonden gistermorgen twee Je hova's getuigen terecht voor het hof te 's-Gravenhage: de vertegenwoor diger A. S. en de 20-jarige. los-werk- man A. W. C. eveneens uit Gouda. Tegen beiden eiste de procureur een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en plaatsing ln een rijkswerk inrichting voor de duur van een jaar. Beide jongemannen, die zeiden ge ordineerd bedienaar van hun geloof te zijn, waren op grond van hun re ligieuze overtuiging vrijgesteld van de militaire dienstplicht. In plaats hiervain moesten zij een vervangende burgerplicht vervullen. Daartoe werden zij als leerlingverple ger geplaatst in een psychiatrische in richting in Eindhoven. Maar na een korte tijd daar gewerkt te hebben weigerden beiden. (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur, voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. Het jongste antwoord van president Eisenhower op de ontwapeningsvoorstellen van premier Boelganin bevat weinig nieuws. Hij heeft daarin aangedrongen op nieuwe pogingen tot ontwapening en speciaal op het onder controle brengen van de dreiging van een atoomoorlog. Een voorbeeld dus van vredespolitiek, "waarover ook de Franse minister van buitenlandse zaken. Pineau, een aantal opmerkingen heeft ge maakt, die premier Eden van Engeland onmiddellijk aanlei ding gaven zijn collega Mollet op korte termijn naar Londen uit te nodigen om eens wat dieper op de zaak in te gaan. Want de verklaringen van Pineau, later in een radio-interview een beetje afgezwakt door Mollet, waren nogal gepeperd en beslist niet aangenaam klinkend in de oren der Amerikaanse en Britse regeringsleiders. President Eisenhower pleitte nog eens voor de aanvaarding van zijn vorig jaar in Genève ge lanceerde plan voor wederzijdse luchtverkenning, gecombineerd met de door de Russen voorge stelde inspectie op belangrijke verkeersknooppunten op de grond, waardoor het gevaar van een onverhoedse aanval zou ver minderen en als gevolg daarvan ook de bewapening minder zou kunnen worden. De Ver. Staten zijn bereid passende en gewaar borgde regelingen uit te werken, opdat de toekomstige produktie van splijtbaar- materiaal waar ook ter wereld niet meer ge bruikt zou kunnen worden ter vergroting v-n de voorraden ex plosieve wapf Dit Amerikaanse voorstel is o.i. reëel en van een ander gehalte dan de kritiek van Pineau, die op zichzelf wel begrijpelijk is, maar die in het Kremlin ongetwijfeld met voldoening zal zijn begroet. Men kan de Franse minister onmiddellijk toegeven, dat er aan het beleid der westelijke mo gendheden heel wat ontbreekt en dat de grote lijn vaak hele maal niet te ontdekken valt. Denk slechts aan de wijze van behandeling van communistisch China, de Korea-affaire destijds, aan de manier, waarop het beleid ten aanzien van Israël en het na bije oosten wordt uitgestippeld. Niet begrepen! Maar wanneer deze kritiek, dit verwijt, dat er geen sprake is van eenheid en coördinatie in het beleid, uit een Franse mond komt, dan zal deze enigszins an ders moeten worden beoordeeld dan wanneer b.v. Dulles of Sel- wyn Lloyd kritische verklarin gen afleggen. Men schijnt in Frankrijk n.l. nog altijd niet te willen begrij pen, dat de rol van dit land als grote mogendheid al vele jaren aan het aflopen is en dat de an dere westelijke mogendheden als Amerika en Engeland bijna nooit meer weten waaraan zij met Frankrijk toe zijn. Mollet, de huidige premier (niemand weet voor hoe kort!) is voorstander van Europese en Atlantische eenheid. Maar hoe kort is het nog maar geleden, dat zijn voorganger, Mendes France, deze eenheid welbewust en zeer geraffineerd torpedeerde? De be faamde volkssoevereiniteit, bij de gratie waarvan de Franse kabi netten de zaken mogen afdoen, heeft niet alleen Frankrijk, maar heel het westen al heel wat par ten gespeeld. Van Pineau, evenmin als van Mollet, mag men verwachten, dat zij het communisme in de kaart zullen spelen. Maar de rol, die Frankrijk zich wil gaan toebede len, als men de rede van Pineau goed leest, n.l. bemiddelaar tus sen oost en west, geeft het wes ten weinig vertrouwen, niet in de laatste plaats, omdat ieder weet, dat de Franse communisten bij de verkiezingen van begin januari hebben gewonnen en zij instemden met de vorming van de huidige regering. Of Frankrijk de weg van het neutralisme op wil, moet worden afgewacht. Mollet verklaarde kort na de rede van zijn minister van buitenlandse zaken, dat de Franse politiek ongewijzigd blijft, maar nogmaals: geen enkel Frans kabinet heeft dit in zijn hand. Wij kunnen het slechts vu rig hopen. Slechts op kracht Wij hebben het al vaker ge zegd en onderstrepen het van daag opnieuw: elke vorm van „vreedzaam samenleven" met Rusland kan slechts gebaseerd zijn op de kracht van het wes ten. En in deze verscheurde we reld is het een feit van niet te loochenen betekenis, dat deze kracht voor alles een militaire kracht moet zijn. Dat het westen er vandaag de dag zó voorstaat, is naar menselijke berekening te danken aan deze militaire kracht. Culturele uitwisselingen en eco nomische betrekkingen met Rus land zijn van groot belang, maar zij zullen uiteindelijk de vrije wereld niet dan schade berokke nen, wanneer deze zijn gebaseerd op vriendelijkheid zonder kracht. De vredesduiven in Moskou mogen het dan nog zo druk heb ben in deze jaren, de boodschap die zij brengen, is verraderlijk, omdat er niet alles in staat, ja, omdat het voornaamste over de bedoelingen en de motieven ont breekt. mm Emigratie van bouwvakarbeiders gaat door DEN HAAG, 7 maart. Met vele Eerste Kamerleden is minister Witte van mening, dat het wenselijk zou zijn de jaarlijkse woningproduktie tot boven de 70.000 op te voeren. In hoeverre dit mogelijk ls, zal eerst blijken, indien de temporisering van andere houwwerken dan woningen volledig is doorgewerkt en de in gang gezette maatregelen tot verhoging van de woning produktie hun volle effect hebben bereikt. De minister meent overigens, dat reeds in belangrijke mate een aanvang is gemaakt met de realisering van ver schillende denkbeelden ter verhoging van de dynamiek, die in de ontwikke ling der gedachten aanwezig is, zodat de maatregelen, die thans algemeen als doelmatig worden aanvaard, mogelijkerwijze binnen korte tijd weer door nieuwe zullen dienen te worden vervangen. Het is ondenkbaar, dat de centrale overheid particuliere opdrachtgevers ongelimiteerd zou subsidiëren. Dit zou PARIJS, 7 maart. Het Franse ka binet heeft de premier gemachtigd de vertrouwenskwestie te stellen bjj het debat ln de nationale vergadering over de speciale volmachten met betrekking tot Algerije. in strijd zijn met de verantwoordelijk heid, die de overheid nu eenmaal heeft voor een goede volkshuisvesting voor het geld, dat zij uitgeeft. De wettelijke basis, op grond waar van wel de werkgever en niet de werk nemer wordt strafbaar gesteld bij het betalen van zwart loon, is gelegen in de bepalingen van het besluit bijzon dere arbeidsverhoudingen. De recht- grond van deze bepalingen zal, naar de minister verwacht, bij het overleg om trent het nieuwe loonbeleid opnieuw in beschouwing worden genomen. SCHOLEN De minister heeft de indruk, dat niet steeds in de plannen voor de bouw van scholen de noodzakelijke soberheid wordt betracht. Reeds meermalen heeft hü voor dergelijke plannen de rijksgoedkeuring moeten weigeren wegens een ontoelaatbare royale opzet. Hij is voornemens met zijn betrokken ambtgenoot in overleg te treden over het stellen van ma ximumnormen aan deze plannen. EMIGRATIE Dat emigratie van bepaalde personen of groepen in sommige tijden als een ernstig verlies moet worden gevoeld, is een factor, die moet worden gesteld tegenover de algemene doeleinden, die met het bevorderen van de emigratie worden nagstrefd. Hoezeer de minister het ook betreurt, wanneer ervaren bouwvakarbeiders ons land verlaten, zo kan hij toch geen vrijheid vinden aan zijn ambtgenoot van sociale zaken te suggereren voor deze arbeiders een uitzonderingspositie te scheppen in die zin, dat zij bij emigratie geen aan spraak zouden kunnen maken op de fi nanciële faciliteiten, welke voor alle andere Nederlanders gelden. SUBSIDIES De minister ziet onder de huidige omstandigheden weinig mogelijkheden om met behulp van hogere subsidies een grotere woningproduktie te berei ken. Zijn ervaring is, dat reeds thans aanmerkelijk meer aanvragen om van de geldende sutaldieregelingen gebruik te maken mogen worden ingediend dan met het oog op de bouwcapaciteit kun nen worden ingewilligd. ARBEIDSBESPARING Gedurende een aantal jaren zal een zeker kwantum woningen gebouwd worden in systemen, waarvan vast staat, dat zij een arbeidsbesparing op de bouwplaats van ten minste 40 pet medebrengen. Teneinde deze wijze van bouwen ook voor de gemeenten aan trekkelijk te maken, heeft de minister daaraan bepaalde voordelen ten aan zien van het contingent verbonden. Aanvankelijk is dit initiatief beperkt tot de drie grote steden, daar het hier een experiment betreft, waarvoor uiteraard de gunstigste plaats moest worden uitgekozen. Met 's-Gravenhage cn Amsterdam is in principe overeenstemming bereikt omtrent het afsluiten der z.g. continu- contracten. Rotterdam heeft gemeend een ander stelsel ter bevordering van de continu bouw te moeten kiezen. In middels zijn ook in enkele andere ge meenten onderhandelingen over lang jarige contracten gaande. SAIGON, 7 maart. Van ambte lijke zijde is meegedeeld, dat deze week twee nederzettingen van vluchtelin gen in Noordoost-Saigon zijn afge brand, waardoor 2500 mensen dakloos zijn geworden. De organisatoren van het program voor de huisvesting van 850.000 vluch telingen zeggen, dat de branden door communisten zijn gesticht. Sinds be gin februari waren door brandstich ting in het noordoostelijke gebied van Saigon bijna 3000 woningen verwoest en ongeveer 15.000 vluchtelingen dak loos geworden. Uitgeweken Russische priestefi tot bisschop gewijd MOSKOU, 7 maart. Mstislaw Wolonsewitsj, een Russisch priestefi die in 1953 uit West-Berlijn naar he| oosten uitweek en een lijst met na» mefi van zestig anti-communistischa Russen meegenomen zou hebben, i£ volgens het Sowj et-persbureau TasS door de patriarch van Moskou als bis* schop van Welikie Loeki geïnstalleerd. AMMAN, 7 maart. De Jordaanss minister van defensie, Falah Madadha, heeft bekend gemaakt, alle maatrege len nietig verklaard te hebben, die doof de gewezen bevelhebber van het Arablt sche legioen, generaal Glubb, tegen ne gen leden van het legioen waren geno men. Zij hadden bij de onlusten in ver band met betogingen tegen het verdrag van Bagdad geweigerd de bevelen van de bevelhebber op te volgen en ware» naar Syrië uitgeweken. Voorts zijn twee officieren van het legioen, die op last van Glubb waren gevangen geze% vrijgelaten. LONDEN, 7 maart. Oud-premiej Georgi Malenkof van de Sowjet-Unió zal, naar van bevoegde zijde is ver nomen, over een dag of tien Enge land bezoeken. Malenkof, thans vice- premier en minister voor de elektrici- teitsvoorziening, zal een delegatie lei den, die in Engeland elektrische cen- tralen gaat bezichtigen. Malenkof gaat naar Engeland, on geveer een maand voor de komst van de Sowj et-leiders premier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef. Ver wacht wordt, dat Malenkof met Britse ministers over het bezoek van de Sow- jet-leiders zal spreken. Een Britse delegatie van deskundi gen op het gebied van de elektriciteits voorziening zal zich binnenkort naar de Sowjet-Unie begeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3