Enge'and wil geen politieke verandering in Midden-Oosten minister zijlstra krijgt Een grote macht „Caravanners landen - verenigt U!" Rumoerig Lagerhuis interrumpeerde zijn premier Langer herhalen voor 3e Divfcie Overleg met de bondgenoten over kwestie-Jordanië De Finnen raken steeds meer in de knoop Internationale rallye voor kampeerwagens: 10-12 Mei a.s. Subsidiëring wordt per geval bekeken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuster van Pino laat mr. Schokking dagvaarden Beperk visserij op IJsselmeer met 45 pCt' Eden„Afwachten In januari kwamen 5207 woningen gereed Wanneer de Kamer zijn wet aanvaardt Stakers bekogelden bereden politie Tragisch ongeval in Waardpolder Hoofdkantoor: Goes, L. Vorste». 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 8987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e Jaargang No. 3341 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 8 maart 1956 Hartelijke ontvangst in Wolphaartsdijk (Zie pagina 2) Op- en ondergang van zon en maan: Vrijdag: Zon op 7.10 u., onder 18.33 u. Maan op 5.31 u., onder 15.30 u. Hoogwater vrijdag 9 maart: Vlissingen: 0.07 u. 1.40 m., 12.40 u. 1.67 m. Terneuzen: 0.34 u. 1.57 m., 13.06 u. 1.83 m. Wemeldinge: 1.39 u. 1.20 m., 14.10 u. 1.44 m. Zierikzee: 1.20 u. 0.99 m., 13.55 u. 1.22 m. UTRECHT, 6 maart - Mejuf frouw M. Pino, een zuster van de omgekomen Jakob Pino, heeft een aanklacht ingediend bij de officier van justitie te 's-Gravenhage tegen burgemeester Schokking, wegens zijn optreden te Hazerswoude, waaraan zij de arrestatie van het gezin Pino en de latere dood van dit gezin toeschrijft. Volgens haar is er maar éné instan tie in Nederland, die in staat is om de zaak in vole omvang te doen uitzoeken en daarna te beoordelen, nl. de Neder landse rechter. MAXIMUM AAN RECHT Mocht de burgemeester in zijn be roep op straffeloosheid slagen, dan is hij gelijktijdig van iedere blaam ge zuiverd, zodat de klacht ook voor hem het maximum aan recht zal doen wedervaren, zo meent mej. Pino. Als een bijzondere reden tot het in dienen van deze klacht noemde zij nog, dat de publikaties welke tot dusver zijn verricht, toch eigenlijk de indruk wekken, dat haar broer Jakob inder daad provocateur was, aangezien zij overtuigd is, dat dit absoluut in strijd met de waarheid is, wenst zij de nage dachtenis van haar broer, mede in ver band met haar eigen belangen, daar van te zuiveren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. 7 maart De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 33 tegen 2 (communistische) stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt voorgesteld de duur van de herhalingsoefeningen, voor 7731 man van de derde divisie te verlengen met ten hoogste dertig dagen. Tijdens een kort debat heeft de heer Algra (A.R.) er op gewe zen, dat er nog veel ontbreekt aan de opleiding van de derde divisie in het algemeen en de kadervor ming in het bijzonder. Het zou daarom onverantwoord zijn .wanneer de volksvertegenwoor diging regering en legerleiding niet in staat zou stellen dit onderdeel op een dusdanig peil te brengen, dat het in tijd van oorlog voor zijn operatio nele taak is berekend. Minister Staf was het hier volkomen mee eens. Hij keerde zich tegen de communist Geugjes, die van oordeel Was, dat de internationale ontspanning dit wetsontwerp overbodig maakt. DEN HAAG, 7 maart. „Beperk de IJsselmeervisserij met 45 pCt", zo ad- Viseert de Kamercommissie aan min. Mansholt. Deze in maart '53 door de minister ingestelde commissie, o.l.v. Ds. C. van der Zaal bracht in dec. jl. rap port uit welk dokument thans aan de leden van de Staten-generaal is over gelegd. Ds. Van der Zaal is lid van de Tweede Kamer. Op het IJsselmeerwerkten 777 be drijven met evenzovele vergunnin gen per 1 juli '55, voor diverse soor ten visserij en 858 deelvissers. Op de zelfde datum bestond de vloot uit 264 zeilvaartuigen, 202 grote kotters en boters, 191 kleine motorvaartuigen en 43 roeiboten en vletten, totaal 699 vaartuigen. Het oorspronkelijke op pervlak van het IJsselmeer zal op den duur van 300.000 tot 130.000 ha worden ingekrompen. Vergoedingsmaatregelen worden ge troffen. LONDEN, woensdagavond Anthony Nutting, de Britse minister voor buitenlandse zaken, heeft in het lagerhuis ver klaard, dat Engeland met zijn bondgenoten overleg pleegt over het Midden-Oosten. Hij verzocht het huis het resultaat van dit overleg af te wachten alvorens 'n gedetailleerde uit eenzetting van de Britse positie te vragen. De minister zei, dat Engeland een moeite fase doormaakt in zijn betrekkingen met de Arabische landen. Hij was het er niet mee eens, dat Engeland zijn politiek in het Midden-Oosten drastisch moest wijzigen. Geduld en vast houdendheid waren nodig. „Afwachten", zei hij tot partijge noten, evenals premier Eden. De leider van de oppositie, Gaitskell, vroeg of het wel wenselijk was de jaarlijkse subsidie van 12 miljoen pond aan Jordanië, ter financiering van het Arabische legioen, voort te zetten. Het zou kunnen gebeuren, dat dit legioen tegen Israël in actie komt. Engeland zou dan verplicht zijn Israël te helpen. Gaitskell zei, dat het Pact van Bag dad de toestand in het Midden-Oosten verslechterd heeft. De Labourpartij is van mening, dat Engeland niet moet trachten zijn positie daar met geweld te handhaven. Het was beter aan de landen van het Midden-Oosten, Israël uitgezon derd, economische hulp te verstrek ken in plaats van militaire. Israël moest moderne wapens krijgen. Het lagerhuis heeft daarna een mo tie van afkeuring van de Britse poli tiek ten aanzien van het Midden-Oos ten verworpen. Hieraan ging een rumoerig debat vooraf, waarin Alfred Robens het Ver drag van Bagdad aanviel. De „speaker" moest om stilte voor de premier, Eden verzoeken, toen woedende kreten op klonken. TROTS Premier Eden zei trots te zijn op Over enkele dagen zal koning Norodom Suramarit van Cambod ja, die wij hier afgebeeld zien met koningin Sisowath Kossouan Nea- ryreak afgebeeld zien, gekroond worden. Bij de kroningsplechtigheid zal ook een landgenote van ons, die in dertijd met een Canadees militair trouwde, aanwezig zijn. het Verdrag van Bagdad, dat hü zelf ontworpen had. Hij zei er geheel achter te staan. Eden weigerde mededelingen over de politiek ten aanzien van Jordanië te doen. Volgens de inlichtingen waarover de regering op dit moment beschikte zou een mededeling scha delijk kunnen zijn, mogelijk meer voor de Britse belangen dan de Jor daanse. Een van de factoren voor Glubb's ontslag noemde Eden gen net ;eneraal aan tal Palestijnse vluchtelingen in Jorda nië, die slechts aan terugkeer naar Pa lestina dachten. Een verbreking van het Brits- Jordaanse verdrag is niet in over eenstemming met de verzekeringen van vriendschap. Enige tijd geleden heeft de Egyptische radio een stroom van tegen Glubb gerichte uitzendin gen onderhouden. Als de Egyptenaren vriendschap met het Westen verlangen kunnen zij deze krijgen, „niet tegen iedere prijs". 's-GRAVENHAGE, 7 maart. In de eerste maand van 1956 zijn 5207 nieuwe woningen opgeleverd. Dit aan tal is groter dan ooit tevoren in janu ari werd geregistreerd. Het hoogste aantal tot nu toe was 3816, nl. in jan. 1954. Van deze 5207 voltooide wonin gen kwamen er in Zeeland 151 (219) gereed. DE BILT ZEGTJ Meer zon DE BILT, 7 maart. Droog weer met zonnige perioden. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG, 7 maart Hoewel de wet op de Economische mede dinging in het algemeen een gunstig onthaal in de Tweede Kamer heeft gevonden, zal minister Zijlstra toch nog veel moeite hebben om de Kamer te overtuigen, dat de rechtszekerheid in dit wetsontwerp be hoorlijk is gewaarborgd en dat het beslist noodzakelijk is bij algemene maatregel van bestuur te bepalen (dus buiten de volksvertegenwoordi ging om) dat bepaalde soorten ondernemersafspraken altijd verboden zullen zijn. Alle fracties vinden een beroepsmogelijkheid op de rechter noodzakelijk. Wat wil minister Zijlstra met deze wet op de economische mede dinging? Hij wil een wapen hebben om onderlinge ondernemersafspra ken, die strijdig zijn met het algemeen belang, te bestrijden. Niet alle afspraken dus, maar slechts de uitwassen. Bij de algemene maatregel van be stuur wil de minister ook kunnen be palen dat bepaalde soorten afspraken altijd verboden zullen zijn (bijv. af spraken over minimumprijzen). Daar naast krijgt de bewindsman krachtens deze wet de mogelijkheid op te treden tegen een al te groot overwicht van één bedrijf in een bepaalde sector van het bedrijfsleven. In dit verband zal de minister voorschriften kunnen ge ven over de prijs- en leveringsvoor waarden. Ook krijgt de minister de be voegdheid om ondernemersafspraken gedeeltelijk ongedaan te maken. Het ligt voor de hand, dat de- be windsman een grote macht krijgt. Om het bedrijfsleven tegen willekeur te- schermen wordt een commissie van minstens twaalf onafhankelijke des kundigen ingesteld, die de minister zal adviseren. Dat is de „commissie eco nomische mededinging". ACTUEEL De bestrijding van kartels is een ac tuele zaak. Het gehele^ prijsbeleid komt it De ernstige griepepidemie die in Zwitserland woedt, heeft in de afge lopen veertien dagen aan 48 mensen het leven gekost. In deze weken zijn 12.683 griepgevallen geregistreerd. De Oostduitse Christendemocraat Adolf Maurer, voormalig lid van de Oostduitse Volkskamer, die een hoge functie bekleedde in het bestuur van het gebied Gotha, is naar West-Berljjn uitgeweken, daarbij aan de orde. De Hamer steunt dit beleid, maar anderzijds blijkt zij toch ook de hoedster van de Werkge- versbelangen. Het amendement Van Rijckevorsel (Kath. v.) om nog meer rechtszeker heid te verkrijgen door een beroep op de rechter mogelijk te maken, maakt tenminste een vlotte kans. KOLHORN, 7 maart. Te Kolhorn in de Waardpolder heeft zich dins dag een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan het driejarig zoontje van de familie de Ruyter het leven heeft ge kost. Op een ogenblik, dat de moeder even afwezig was, zette het kind de wasmachine met elektrisch aangedre ven wringer aan. Het sjaaltje van het jongetje kwam daarbij tussen de wrin ger met gevolg, dat het knaapje werd ewurgd. De 52-jarige loodgieter B. R. is bij het oversteken van de Bisschopsweg te Amersfoort door een auto gegrepen en tegen de weg geslingerd. De man liep een scnedeibasisfraciuur op en is op weg naar het ziekenhuis overleden. DEN HAAG, 7 maart Met toestemming van de KNAC zal de stichting Nederlands Caravan Co mité voor de eerste maal een inter nationale caravan (kampeerwagen) rallye organiseren en wel van 10 tot 12 mei van dit jaar. Deze ral lye zal worden verreden onder de sportreglementen van de .fédération internationale de l'automobile" met medewerking van de KNAC en de Nederlandse kampeerwagen club. De deelneming welke tot 120 in schrijvers is beperkt, staat open voor vierwielige toerauto's van normale serie produktie en grand touring serie produktie zoals be paald in de internationale sportcode van de FIA met een normale cara van. Reglementen kunnen worden aan gevraagd bij het secretariaat van de KNAC. Door Europa Het doel van de rallye is de bruik baarheid van een caravan aan bepaal de proeven te onderwerpen en haar ontwikkeling te bevorderen, benevens de bestuurderscapaciteiten te beproe ven en het contact tussen de caravan ners internationaal te verstevigen. De inschrijvingen tot deelneming dienen te geschieden via de nationale automobiel clubs met opgave van de startplaats. De inschrijvingen dienen vóór 23 april 1956 in het bezit te zijn bij de KNAC. Als startplaatsen zijn voorlopig aangewezen 's-Gravenhage, Greno ble (Fr.), Hamburg, Dieppe (Fr.), Graz (Oostenrijk) en Bolzano (Ita lië) voor het eerste dagtraject op 10 mei naar Karlsruhe, vanwaar naar Ruhestein wordt gereden. Op vrijdag HELSINKI, 7 maart In Finland is het openbare leven nog steeds door de algemene staking, die vorige week donderdag is uitgebroken, verlamd. Woensdag kwam het, buiten de krachtcentrale van Helsinki en enkele oliemaatschappijen, tot ongereldheden tussen stakers, werk willigen en politie. Bij de oliemaatschappijen trachtte men de dienst zoveel mogelijk te laten doorgaan maar stakers maakten het de werkwilligen onmogelijk te werken. Het liep zelfs zover dat de bereden politie er aan te pas moest komen. Deze kreeg evenwel een regen van stenen, stukken hout en sneeuwballen te doorstaan. Met het oog op deze ongeregeldheden is het garnizoen van de infan terie te Helsinki tot 600 man versterkt. Het Finse vakverbond heeft toege staan, dat het werk op het vliegveld van Helsinki wordt hervat. Dit om de internationale luchtdienst te kun nen onderhouden. Op de foto boven ziet men dat, door het neerleggen van he twerk door de ar beiders die de wegen moesten schoonhouden en vrij maken van sneeuw, het verkeer is vast komen te lopen. De opname toont een gedeelte van de rij van honderden auto's die vastliep bij de spiegelgladde brug in de weg vlak voor Helsinki, omdat er reeds twee dagen lang geen zand was gestrooid. Foto onder: Leden van het Finse vak verbond die reeds verschilende ma len in grote getale bijeenkwamen op het marktplein te Helsinki, worden hier door een leider vanaf een vrachtauto toegesproken. ROTTERDAM, 7 maart. „Het rijk zal bij het herstellen van de zwakke plekken in de Zeeuwse dijken in be langrijke mate subsidiëren, maar geval voor geval zal worden bekeken", aldus ir. Maris, directeur-generaal van Rijks waterstaat tijdens het 3e congres van de Unie van Waterschapsbonden, dat vandaag te Rotterdam werd gehouden (zie ook pag. 3). „Men behoeft echter niet te wachten, want er is een voor schotregeling. Wil een waterschap ver der gaan dan de normen, die het Rijk zich gedacht heeft, dan staat haar niets in de weg dan de financiële gevolgen", meende de spreker. De draagkracht van de waterschap pen behandelend, merkte ir. Maris op, dat deze een bredere basis moet krij gen. Het systeem van „boven een be paald niveau moet een ander het doen" leek hem uit den boze. Dit zou een be denkelijke zaak zijn voor de autonomie van het waterschap. DE VOETBALLERS VOOR DUSSELDORF DEN HAAG, 7 maart. De keuze commissie van de K.N.V.B. heeft 15 spelers aangewezen, die in aanmerking komen voor het Nederland elftal, dat woensdag 14 maart a.s. te Dusseldorf tegen Duitsland uitkomt. De iS „voorlopigen" zijn: Doelverde- digers: De Munck (Fortuna) en Land man (Scheveningen-Holland-Sport). Achterspelers: Wiersma (PSV), Kuys (NAC) en Kerkum (Feijenoord). Half- spelers: Klaassens (VVV), Van der Hart (Fortuna), Brusselers (PSV) en Bak (Feijenoord). Voorhoedespelers: (Fortuna), Timmermans (ADO), Bos- selaar (Feijenoord), Lenstra (Ensehe- de), Koopal (VVV) en Moulijn (Feij enoord). Het is medeondertekend door de A.R.-, C.H.- en V.V.D.-fractie. Tever geefs zoekt men naar een socialis tische handtekening onder dit amen dement, maar de heer Nederhorst (Soo.) heeft toch wel te kennen ge geven, dat minister Zijlstra te ver gaat door elke vorm van administra tieve rechtspraak af te wijzen. ONVERBINDEND- VERKLARING De heren Hazenbosch (AR) en Jan sen (KVP) wilden de generieke onver- bindendverklaring bij wet regelen. De uitschakeling van het parlement door een algemene maatregel van be stuur uit te vaardigen vonden zij moei lijk te verteren. De heer Nederhorst begreep niet, dat de minister deze maatregel wil treffen zonder uitzonderingsmoge lijkheden toe te staan. Hij bepleitte meer soepelheid. Daartegen had de heer Hazenbosch weer bezwaren. Het algemeen uitgangspunt van dit wetsontwerp kon dus de goedkeuring van de Kamer wegdragen. Da heer Nederhorst juichtte het toe, dat min. Zijlstra niet begonnen is aan een verbodswetgeving, zoals bijv. in de Ver. Staten en Duitsland. De prak tijk leert dat dan weer vele uitzonde ringen gemaakt moeten worden. 11 mei voert het traject door het Zwarte Woud 'en de Vogezen naar Mondorf (waar wordt overnacht), de Ardennen in Luxemburg en door Bel gië over Spa naar het eindpunt te Beek (bij Maastricht). Daar zullen waarschijnlijk op het vliegveld ver schillende vaardigheidsproeven moe ten worden afgelegd. Tevens is nog een speciaal nachttra ject in de Ardennen ingelast zonder dat echter het rijden hiervan verplicht is. De deelnemers die de trajecten in de vastgestelde tijd hebben afgelegd, ont vangen een vergulde plaquette met krans. Alle overige deelnemers ont vangen een bronzen plaquette.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1