Schokking blijft (eervol) burgemeester Vak verbonden handhaven hun standpunt Engeland roept officieren uit Jordanië terug SYRIERS HALEN JOODS VLIEGTUIG NEER Socialistische aanval op CH-man bleek volkomen ongegrond PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND lie Jaargang No. 3339 Dinsdag 6 maart 1956 Onze regering sprak het beslissende woord: Dodelijke val (11 m) in Velser tunnel DE BILT ZEGT: Wat minder koud Wachtposten Deze week bespreking in lagerhuis Protest tegen de zaak-Jungschlaeger „Wrevel en spijt" OPGRAVINGEN WORDEN a.s. ZOMER VOORTGEZET CHAUFFEUR GEDOOD DOOR BOTSING Landbouw vindt 2 pCt loondifferenliatie voldoende Israël protesteert in Veiligheidsraad Zuid-Vietnam trok ter stembus Hoofdkantoor: Goe*, li. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 8987 eil 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad c Elegant en te betalen Zie pagina 2 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Op- en ondergang van zon en maan: Woensdag: Zon op 7.14 u., onder 18.30 u. Maan op 4.39 u., onder 13.16 u. Hoogwater woensdag 7 maart: Vlissingen: 10.30 u. 1.32 m. 23.08 u. 1.21 m. Terneuzen: 10.57 u. 1.49 m., 23.36 u. 1.38 m. Wemeldinge: 11.49 u. 1.12 m.. u. m. Zierikzee: 11.34 u. 0.94 m., u. m. DEN HAAG, maandagavond, 5 maart. De regering heeft zich vandaag uitgesproken in de zoveel beroering wekkende zaak-Schokking. „Er bestaat geen aanleiding voor enigerlei stap ter bevordering, dat mr. Schokking als burgemees ter van Den Haag zou aftreden". Dat is de conclusie van de door de minister aangezochte zuiverings rapporteurs. de heren mr. dr. J. Donner (pres. van de Hoge Raad), dr. E. H. Ebels (oud-comm. der Koningin in Groningen) en dr. L. Neher (oud-dir.-gen. det PTT). Uitvoerig lichten zij hun standpunt toe. „Wij delen deze conclusie, alsmede de genoemde gronden, volkomen", zo voegt de regering daaraan toe, en merkt daarbij een en ander op omtrent de zuiveringsprocedure. Betreffende de vraag, op welke wij ze de fotokopieën uit het dossier-Koren in omloop zijn gebracht, is nog een onderzoek gaande. De rapporteurs geven de volgende had gezet en daarbij allereerst geinfor- lezing van het gebeurde in Hazers- woude, waar mr. Schokking in 1942 tot burgemeester was benoemd: „Op een avond in oktober versche nen bij burgemeester Schokking de Geref. predikant van Hazerswoude, ds. Heuzeveldt, met de plaatselijke politie man Plaizier. De predikant deelde hem mede, dat in de buurtschap Bent een man en vrouw met een dochtertje wa ren ingetrokken bij zekere Slui, dat de man en vrouw deze hadden te ken nen gegeven, dat zij als Joden een toe vlucht in Hazerswoude hadden ge zocht en nu, hem verzochten de burge meester van hun aanwezigheid in ken nis te stellen, opdat deze zou zorgen, dat hun niets geschiedde. De predikant had dit een vreemde manier gevonden en had zich toen, omdat hij de burgemeester de zaak wilde besparen, tot Plaizier gewend. Doch ook deze had niet geweten wat te doen en zo waren zij samen naar de burgemeester gegaan. Volgens verkla ring van de ook door ons gehoor de ds. Heuzeveldt, was de burge meester aanvankelijk geneigd geweest aan de zaak niets te doen. VREEMD GEVAL Doch bü enig doorpraten waren dfe burgemeester en hij tot de conclusie gekomen, dat het toch wel een erg vreemd geval was: het gezin, hoezeer verblijvend in een afgelegen buurt van Hazerswoude, bij uitstek als onder duikplaats geschikt, vertoonde zich bij herhaling in het openbaar en ook in het dorp (die middag was hij op de fiets bij de bibliotheek een boek gaan halen). Het verzoek aan ds. Heuzeveldt om de plaatselijke autoriteiten de burgemeester had begrepen, dat de man zowel over hem als over de poli tie had gesproken van zijn verblijf in kennis te stellen, deed wel zeer won derlijk aan. Dit wekte de gedachte aan provo catie. Bij de burgemeester vatte die gedachte te gereder post, omdat hij zijn ontslag in 's-Gravenzande toe schreef aan zijn herhaalde weigering tegenover de Duitsers een N.S.B.-ge- meenteambtenaar, die hij had ont slagen, weer terug te nemen. Hij vermoedde, dat men, niet tevre den, dat de burgemeester na zijn ont slag elders was geplaatst, het nu ook in Hazerswoude op hem gemunt had. Daarin was hij gesterkt door het feit, dat op 31 augustus een 40-tal N.S.B.- ers uit Don Haag het dorp op stelten IJMUIDEN, 5 mrt. De 23-j. onge huwde Beverwijker J. L. is vanmiddag bij het ontkisten van een betonstort in het zuidelijk gedeelte van de Velser tunnelbouw elf meter gevallen. Hij kwam op een stalen schot terecht en was vrijwel op slag dood. De man was bezig met het optakelen van een stuk bekisting bij de autotunnel en stond daarbij boven de elf meter lager lig gende vloer. Toen de bekisting in de kraanstroppen ging glijden, verloor hij het evenwicht en viel in de diepte. MAASTRICHT, 5 mrt. Sedert vanmiddag twaalf uur is de Maas bij Maastricht 34 cm. gezakt. De stand bij de stuw te Borgharen bedroeg van avond om negen uur 45.05 boven N.A. P. Als de val aanhoudt, verwacht men, dat de scheepvaart op de Maas morgen weer wordt hervat. De sluis te Bos- scherveld, die de verbinding vormt tus sen het Belgische gedeelte van de Zuid Willemsvaart en het Julianakanaal kon vanmiddag weer schutten. Het dorp Ittersen blijft morgen waarschijn- l'ik nog geïsoleerd. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. meerd had naar de woning van de bur gemeester. De burgemeester dacht daarom aan een hem gezette 'val'. IN DE CEL Hij heeft toen aan Plaizier opgedra gen zich naar de Bent te begeven, maar zó, dat hij (indien het hier inder daad bona fide Joden betrof) deze de gelegenheid zou laten tijdig te vluch ten. Plaizier heeft die opdracht intus sen zó uitgevoerd, dat hij met Koren per auto naar de Bent reed. Onderweg kwamen zij echter het echtpaar tegen (weer een bewijs, dat dezen het 'on derduiken' eigenaardig opvatten). Ko ren herkende de man. Zij hebben toen man en vrouw meegenomen en in de politiecellen van Hazerswoude geplaatst, om daar na alsnog het dochtertje en (dit op initiatief van Koren) ook Slui te ha len en eveneens in bewaring te stel len. ILLEGALITEIT Van deze arrestatie is toen (onzeker is voor-ons gebleven door wie) aan de S.D. in Den Haag kennis gegeven. Er gebeurde van die kant niets. De men sen bleven inmiddels opgesloten. De burgemeester, die ter plaatse, in ver band met zijn nog korte verblijf aldaar, weinig georienteerd was en in de po litiemensen geen vertrouwen had, stel de zich toen in verbinding met hem be kende personen uit de Leidse illegali teit. Een positieve raad wisten dezen, naar de door hen voor ons afgelegde verklaringen, hem niet te geven, even min een oplossing. In de gedachte hier met een „val" te doen te hebben, werd de burgemeester versterkt, nu van de zijde der Duitsers op het bericht van de arrestatie niet werd gereageerd, en hem ter ore kwam, dat de mensen, ofschoon de op sluiting zó zou zijn, dat zjj hadden kun nen ontvluchten, van die gelegenheid geen gebruik maakten. Liet hij de mensen gaan, dan zou bij de algemene bekendheid, welke het ge val in het dorp door de daar uiteraard ook aanwezige verkeerde elementen had verkregen, de door hem veronder stelde opzet tot zijn doel leiden. En was hier inderdaad van niet bona fide on derduikers sprake, dan zouden dezen van de Duitsers wel geen kwalijke be jegening te wachten hebben. Zo heeft hij na enige dagen de S.D. opgebeld, die hem toen opdroeg de mensen naar Den Haag te doen over brengen. Dit is toen geschied". De zuiveringsrapporteurs stellen zich tenslotte de vraag: Was de houding van burgemeester Schok king, gezien de omstandigheden, te rechtvaardigen? Lees hierover op pag. 3, kol. 1. Al schijnt de zon, toch is ons land nog niet verlost uit de greep van koning Winter. Hiervan ge tuigt o.m. deze opname, die ge maakt werd in de haven bij Lo- bith, waar 300 schepen liggen te wachten tot de rivier ijsvrij is. De zware schollen kunnen nl. ernstige schade toebrengen aan de schepen bij een eventuele „aanvaring". LONDEN, 5 maart -De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft maandag in het lagerhuis verklaard, dat door het ontslag van Glubb Pasja en andere Britse officieren, de resterende Britten bij het Arabi sche legioen niet in een onzekere positie gelaten mogen worden. De circa 15 Britse officieren in Jordanië, die op de actieve lijst van het Britse leger staan, zullen worden teruggeroepen. Over de toekomst van de Britten die een contract met de Jordaanse regering hebben, zullen besprekingen worden gevoerd. Aan de andere Britse officieren zal gevraagd worden hun werkzaamheden bij het Arabische Legioen voor het ogenblik voort te zetten. raai Glubb niet „een belangrijke aan val op de Britse politiek in het Mid den-Oosten", achtte. Gaitskell vroeg om een debat over deze kwestie. Eden verklaarde, dat hij niet tracht te de ernst van de gebeurtenissen te bagatelliseren. Deze week zou er gele genheid zijn om de kwestie in het Huis te bespreken. '-GRAVENHAGE, 5 maart - Het voorlopig bestuur van de „na tionale unie op algemeen christelijke grondslag" heeft zich tot de minis ter-president, dr. W. Drees, gericht. Het deelt mede, diep geschokt te zijn door „de ondemocratische gang van zaken bij de procedure in de strafzaak-Jungschlaeger". Het verzoek om een krachtig protest bij de bevoegde Indonesische autori teiten en aangewezen internationale organen en alle nodige stappen voor afdoende bescherming van mevr. Bou- man en de getuigen a décharge. Dit ter verzekering van een eerlijke, objectie ve en onafhankelijke berechting van Jungschlaeger, vrij van politieke in vloeden en sentimenten en onder de waarborgen als in een normale rechts staat gebruikelijk. Eden verklaarde, dat het Huis „met wrevel en spijt" het nieuws van Glubbs ontslag vernomen zal hebben. Labour- afgevaardigden riepen: „Waarom met wrevel', doch de conservatieve lager huisleden juichten de uitlating van Eden toe. De premier meende, dat generaal Glubb voor zijn jarenlange trouwe dienst aan Jordanië een edelmoediger :ehandeling verdiend had. Eden verklaarde, dat koning Hoes sein en de Jordaanse premier aan de Britse ambassadeur in Amman hebben meegedeeld, dat Jordanië geen wijzi ging van de betrekkingen met Enge land wenst en dat de Jordaanse rege ring van plan is de Britse officieren die nu voor het Arabische legioen wer ken, in dienst te houden. De Labourleider Gaitskell vroeg de premier, of hij het ontslag van gene- Ter bescherming van de stad New York en de haven staan o.a. op fort Tilden een aantal „Nike"- geleide projectielen dag en nacht paraat. Elk van de 1000 kg. zware projectielen is netjes bedrukt met het opschrift „Wachtpost van New York". Ook op andere plaatsen in de Metropool staan dergelijke projec tielen paraat ,doch hun plaats en aantal is geheim. AARDENBURG. Het onderzoek naar de Romeinse nederzetting te Aar denburg, zal ook dit jaar worden voortgezet, onder auspiciën van de R. O.B. A.s. zomer zullen gedurende zes we ken drie groepen studenten beurtelings hieraan meewerken. Zij zullen worden ondergebracht in een archeologisch werkkamp. Naar de juiste ligging van de Maria- kerk zal dit jaar geen onderzoek wor den ingesteld, aldus deelde de burge meester mede. UITHOORN, 5 maart. De 45-j. H. van der Zwan uit Velsen, die vanoch tend bij een auto-ongeluk op de weg Haarlem-Hilversum ernstig werd ge wond, is vanmiddag in de Mariastich- ting te Haarlem aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De Chinese communisten hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij er de V.S. van beschuldigen moedwillig de Chinees-Amerikaanse besprekingen te Genève te vertragen en tegelijk de militaire activiteit in het gebied van Formosa te vergroten. DEN HAAG, 5 maart In krin gen van de landbouw staat men op het standpunt dat een differentiatie mogelijkheid in de lonen van twcft procent voldoende is. De landbouw deelt niet in de huidige hoogcon junctuur. Daarom valt ook niet tq verwachten, dat de uitkering ineenjf gegeven zal kunnen worden in d* akkerbouw- en veehouderijsec tof, zo zeiden hedenochtend vertegen woordigers van de werkgeversor ganisaties in een persgesprek over de loon- en prijssituatie. De landbouw is momenteel een be drijfstak met dalende prijzen en stij gende kosten. Als men de prijs- en kos- tenindex voor de oogst 1949-'50 op 109 stelt, ziet men dat in de akkerbouw eft veehouderij de kosten in 1954-'35 133 zijn en de prijzen 117. Een verlegging van de richtlijn zou voor de landbouw nog wel mogelijk zijn, omdat men bijv. voor tarwe eft suiker met vastgestelde prijzen werkt. JERUZALEM, 5 maart - Een Israëlische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat Syriërs met machinegeweren een Israëlisch mi litair vliegtuig hebben beschoten. De piloot, die gewond werd, heeft een noodlanding gemaakt. Het toe stel vloog, volgens de woordvoer der, boven het uiterste noordoosten van Israël. Het incident gebeurd bij Dafna, een nederzetting van 600 inwoners in Opper-Galilea, bij de grens met Syrië. DEN HAAG, 6 maart De drie vakcentralen, het NW, KAB en het CNV hebben vannacht de vol gende verklaring afgelegd: „Zoals bekend was de technische commissie er in geslaagd een com promis tot stand te brengen, inhou dende, dat overeenkomstig de in de SER gevolgde methode de volgen de percentages van de achterstand werden vastgesteld: 1955 is 6 pet., 1956 is 4.2 pet. en 1957 is 1 of 2 pet." Het inlopen van deze achterstand van de loon- en salaristrekkenden kan echter in de praktijk slechts met een zekere vertraging tot stand worden ge bracht. Wanneer men daarom de in vloed van de vertragingsfactor in aan merking neemt en de mogelijk geachte loonsverhogingen herleid tot jaarbasis, zijn de volgende verhogingen van de totale loonsom mogelijk: 1955 is 2,5 pet., 1956 is 2,2 pet en 1957 is 1 of 2 ONJUISTE VOORLICHTING Het zijn deze cijfers, die de centrale werkgeversorganisaties in hun voor lichting aan de pers hebben gehan teerd en wel op een zondanige wijze, dat de niet-ingewijde lezer de indruk moet krijgen, dat over 1955 slechts een uitkering ineens van 2,5 pet. mogelijk is en over 1956 slechts een verhoging der lonen ven 2,2 pet. (inclusief de dif ferentiatie) mogelijk zou zijn. Deze indruk is echter geheel onjuist. De uitkering ineens over 1955 zal niet worden verstrekt over de totale Nederlandse loonsom. Bijv. niet over belangrijke delen van die loonsom: overwerk, vakantietoeslag, e.d. En ook zal helaas niet iedere werknemer voor deze extra uitkering in aanmerking komen. Men is dan ook aan de veilige kant, wanneer men aanneemt, dat uitkering ineens over 1955 slechts op 2/3 van de totale Nederlandse loon som betrekking zal hebben. Wanneer derhalve de vakcentralen twee we ken loon of ongeveer 4 pet. over 1955 vragen, betekent dat In de praktijk nauwelijks 2,5 pet. van de totale loonsom. Wat 1956 betreft, herinneren de vak centralen er aan, dat bij de vaststelling van de „ruimte" voor 1956 reeds reke ning was gehouden met de uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaar den. De Stichting van de Arbeid was dus unaniem van oordeel, dat boven deze uitbreiding van de secundaire arbeids voorwaarden, de autonome loonstij ging en de differentiatie, nog 2,2 pCt ruimte bestaat voor verdere loonmaat regelen. Gelet op dit cijfer is de op trekking van de loonrichtlijn met 3 pCt alleszins verantwoord. Ten onrechte wordt dit deel van de werknemersvoorstellen gekwalificeerd als een algemene loonronde. In het voorstel der vakcentralen is slechts sprake van een optrekking van de richtlijn, waaraan de effectuering bo vendien in de tijd gespreid is. Bij aanvaarding van de werknemers- voorstellen zal daarom de totale loon som over 1956 als gevolg van de ver legging der richtlijn met slechts onge veer 1 pCt stijgen. Vandaar, dat de vakcentralen van oordeel zijn, dat er over 1956 voldoende ruimte overblijft voor een verantwoorden differentia tie. GEEN GEVAAR De besturen der drie vakcentralen zijn voorts van mening, dat door aan vaarding van hun voorstellen de voor 1957 voorziene maatregelen als: de in voering van de wettelijke ouderdoms- verzekering en de huurverhoging, In geen enkel opzicht in gevaar worden gebracht. OFFER Ofschoon de vakcentralen dus van oordeel zijn, dat er voor vrees te dezen opzichte geen enkele grond bestaat, hebben zij te allen overvloede in de Stichting van de Arbeid de categori sche verklaring afgelegd, dat indien zulks onverhoopt uit hoofde van de economische ontwikkeling noodzake lijk mocht blijken, zij bereid zijn te genover de leden hunner organisaties te verdedigen, dat voor steunvoering der ouderdomsverzekering een offer moet worden gebracht in de vorm van een niet-volledige compensatie van de premie. Zelfs na deze verklaring hand haafde de werkgeversorganisatie hun nader voorstel. Er bleef toen de werknemersorgani saties niets anders over, dan te consta teren, dat met de centrale werkgevers verbonden geen overeenstemming viel te bereiken. In hun heden gevoerde be raad hebben de besturen van de drie vakcentralen derhalve besloten hun standpunt onverkort te handhaven. Het vliegtuig is volgens de Isra ëlische woordvoerder met kogels doorzeefd op Israëlisch gebied ge land, op korte afstand van de grens Hf] verklaarde, dat de Israëlisch regering haar delegatie bij de Vefj Naties heeft opgedragen de aanval len, die Syrië in de afgelopen 36 ulï op Israëlische objecten heeft uitge voerd, onder de aandacht van dë Veiligheidsraad te brengen. Israël heeft voorts een klacht over het neerschieten van het Israëlisch^ militaire vliegtuig ingediend bij de ge mengde Israëlisch-Syrlsche bestands commissie. BEWAPENDE „SPIONAGEBOTEN" In een maandag te Damascus uitge geven officieel communigué wordt Is raël ervan beschuldigd in het meer van Galilea gebruik te maken van be wapende boten, om militaire eenhedeft achter de Syrische stellingen af te zefr ten, „die daar moeten spioneren en vernielingen uitvoeren". In het communigué wordt verder verklaard dat „duidelijk is gebleken, dat Israël zondag j.l. met voorbedachte rade een aanval aan de oostelijke oevef van het meer van Galilea heeft uitge voerd, welke gepaard ging met eeft samentrekking op grote schaal van Is raëlische troepen aan de beide uitersif punten van het meer en in de gedemi litariseerde gebieden". SAIGON, 5 maart. In Zuid-Viet nam zijn verkiezingen gehouden voov de 123 zetels van een nieuwe grond wetgevende vergadering. Volgens re geringskringen is de stemming ordelijk verlopen, niettegenstaande sabotage- pogingen in enige provincies. Naar schatting is zeventig tot tachtig procent der stemgerechtigden naar dé stembus gegaan. Vier oppositiegroepen hebben de verkiezingen geboycot, om dat zij naar haar mening niet vrft uit konden spreken. Het merendeel van de 240 kandidaten behoort tot de vijf re geringsgezinde partijen, die, naar men verwacht, een grote overwinning zul len behalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1