Adenauer behoudt zijn meerderheid in de Bondsraad Dorpen door wassende Maas geïsoleerd Glubb wilde het Arabische legioen verzwakken", Baden-Württemberg stemde zondag Christen-Democraten veroverden 56 zetels (winst van zes) Dam tussen Y.S. en Rusland? prof. Roofoverval op bank mislukte Westerling bereid te verschijnen Saargebied moet bij Duitsland Vader rende brandend huls in en kwam In de vlammen om Water steeg tot 47 m plus NAP Veerponten meegesleurd Panamees schip aan de grond PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 11e Jaargang No. 3338 Maandag 5 maart 1956 Jletds v&lbfr in Uaipiinfy Auto schoot onder water Zweedse sportlieden redden Kederlanders Buurlanden willen Engeland verdringen Plan van Sowjet-ingenieur Schepper van ,de koudste plek op aarde' Wereldberoemde Keesom overleden „Ik heb geen geld gehad" Frans-Duitse overeenstemming Vakcentralen verwonderd over communiqué der werkgevers „Verkeerde indruk" Kinderen waren reeds gered DE BILT ZEGTt Vrij koud Overstromingen in Europa Vaart op Oosterschelde Dronken bestuurder reed fietser dood Chauffeur reed door i SNIPPER i' i NIEUWS1 j Hoofdkantoor: Goes, fc. Vorststr. so, Tel, 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dqkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Historisch wereldrecord blijft behouden Zie pagina 2 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag: Zon op 7.17 u., onder 18.28 u. Maan op 4.04 u.. onder 12.14 u. Hoogwater dinsdag 6 maart 1956 Vlissingen: 9.06 u. 1.27 m., 21.45 u. 1.09 m. Terneuzen 9.31 u. 1.45 m., 22.13 u. 1.27 m. Wemeldinge: 10.24 u. 1.15 m 23.07 u. 1.01 m. Zierikzee: 10.06 u. 0.98 m., 22.47 u. 0.84 m. UTRECHT, 4 maart Leden van het Zweedse ijshockey team, dat te Den Haag moest spelen, heb ben zondagmorgen het Nederland se gezin Visser uit Arnhem, dat bui ten Utrecht met een auto te water reed, gered. De Zweden reisden met een bus van Duitsland naar Den Haag. Op de rondweg bij Utrecht suisde hen een Nederlandse wagen voorbij die kort nadien slipte, enige malen over de kop sloeg en met de wie len naar boven in een diepe sloot terecht kwam. De Duitse reisleider en drie ploeg leden sprongen uit de bus en begaven zich te water. De vader van het hen onbekende gezin had zich reeds uit de auto geworsteld en was bezig zijn vrouw naar buiten te trekken. ALLEN GERED De vier mannen slaagden erin de snel water makende automobiel op te tillen en te draaien, waardoor het mo gelijk werd de drie inzittende kinde ren naar buiten te brengen. Een der kinderen, een jongen, was reeds blauw en bewusteloos. Hij had water binnen gekregen. Na kunst matige ademhaling kwam hij bij. Hij was vrij ernstig gewond. De beide andere kinderen werden in de auto bus der Zweden zo warm en droog mogelijk gehouden. De gehele familie werd naar een zie kenhuis vervoerd, waarna de Zweedse ijshockeyploeg de reis naar Den Haag vervolgde. STUTTGART, 5 maart De zondag in de Westduitse staat Baden- Württemberg gehouden verkiezingen zijn een succes voor de Christen democraten geworden. Van de 120 zetels bezetten zij er nu namelijk 56, voorheen 50. Met deze overwinning is Adenauer nu veilig gesteld. Het resultaat van deze verkiezingen zou namelijk beslissen, of de bondskanselier zijn meerderheid in de Bondsraad (de senaat waarin de negen Westduitse staten zijn vertegenwoordigd) zou behouden. Bovendien werden deze verkiezingen beschouwd als een barometer voor de populariteit van Adenauer. Het zijn nl. de laatste verkiezingen voordat geheel West-Duitsland volgend jaar een nieuwe bondsdag gaat kiezen. De voorlopige zetelverdeling is als volgt (tussen haakjes de zetels in het oude parlement): Christen-democraten 56 (50) Sociaal-democraten 36 (38) Vrije democraten 21 (23) Vluchtelingenpartij 7 (6) Communisten (4) Het nieuwe parlement zal 120 zetels tellen, één minder dan het oude. Volgens de voorlopige einduitslag hebben de christen-democraten 42,6 pCt van de geldige stemmen, op zich verenigd, aanzienlijk meer dan bij de vorige verkiezingen voor het landelijk parlement in 1952 (36 pCt). De socialisten zijn met hun percen tage van 28,9 ongeveer gelijk gebleven, terwijl de vrije democraten met 16,6 pCt in vergelijking met 1952 (18 pCt) wat zijn teruggelopen. De vluchtelin genpartij is met 6,3 pCt precies gelijk gebleven. De communisten, die over vier ze tels beschikten in het oude parle ment, komen daarin niet terug. Zij Jordaanse radio verklaart: II behaalden slechts 3,2 pCt van de stemmen, terwijl een minimum van vijf pCt vereist was voor het krijgen van een zetel. Het lot van de communisten wordt gedeeld door de partijen die voor het eerst aan de verkiezingen in deze staat hebben deelgenomen. Het zijn de op het Oosten georienteerde 'Bund der Deutschen' de rechtse 'Deutsche Ge- meinschaft' en de 'Gesamtdeutsche Volkspartei' van Heinemann, die een neutralistische politiek voorstaat. Deze groepen kregen elk ongeveer één pro cent. De opkomst van de kiezers van 71,2 pCt was groter dan in 1952 (63,7 pCt), maar geringer dan in 1953 (81,8 pCt). Volgens deskundigen heeft van de betrekkelijk grote opkomst vooral de christen-democratische partij geprofiteerd. AMMAN, 4 maart Beide kamers van het Jordaanse parlement hebben koning Hoessein bedankt voor het „Arabisch maken" van het Jordaanse leger en voor het ontslag van John Glubb als bevelhebber van het Arabi sche legioen. De regeringsradio in het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem heeft ver klaard, dat de redenen voor het ont slag van Glubb zijn, dat hij „van plan was het Arabische legioen te verzwak ken en valse inlichtingen te versprei den over het militaire potentieel van het legioen". De radio beschuldigd Glubb er ver der van, dat hij van plan was het legioen terug te trekken uit „Pale stijns-Jordaans gebied" en dat hij lezingen hield, waarin hy de kracht van Israël prees en nadruk legde op de zwakte van het Arabische legioen en de dwaasheid van Arabische po litici. Duizenden jonge mannen zijn zon dag door de straten van Amman ge trokken onder het zingen van nationa le liederen en het roepen van lofuitin gen aan het adres van koning Hoes sein, omdat hij Glubb heeft ontslagen. In een zaterdag door de jordaanse regering te Amman uitgegeven verkla ring wordt gezegd dat Jordanië zijn verplichtingen overeenkomstig het in 1948 met Groot-Brittannië gesloten vriendschapsverdrag dat Engeland bases in dit land geeft, dat het mili tair en financieel steunt zal blijven nakomen. Said Ghazzi, de Syrische eerste mi nister, heeft medegedeeld, dat Syrië, Egypte en Saoedi-Arafeië bereid zijn Jordanië onmiddellijk financiële hulp te bieden ter vervanging van de jaar lijkse Britse schenkingen. LEIDEN, 4 maart Prof. dr. Willem H. Keesom, wereldberoemd om zijn wetenschappelijke arbeid op natuurkundig gebied in het Kamer- lingh-Onnes-laboratorium te Leiden is op 79-jarige leeftijd na een hart aanval overleden. Prof. Keesom was van 1923-1945 hoogleraar te Leiden. Zijn weten schappelijke arbeid op het gebied van de extreem lage temperaturen hebben veel bijgedragen tot de unieke faam van het laboratorium te Leiden, dat in de gehele wereld als ,,de koudste plek der aarde" be kend staat. Prof. dr. Keesom slaagde er in (in 1926) het helium in vaste toestand te brengen, hetgeen zijn meest spectacu laire prestatie was, die later gevolgd werd door de wetenschappelijk belang rijker ontdekking van de tweede fase van het vloeibare helium en het ver schijnsel van de super-geleiding. Op zeer vele nevengebieden heeft prof. Keesom eveneens baanbrekend werk verricht of geleid. Genoemd wor den in dit verband o.a. termische «genschappen van supergeleiders, de lermo-elektriciteit, de kristalstruktu- i en, viscositeiten, isotermen en de tem- eraluurschaal. LONDEN, 4 maart. Radio-Moskou heeft melding gemaakt van een plan om een dam in de 90 km brede Bering- straat te bouwen. Deze straat scheidt Siberië van de Amerikaanse provincie Alaska. Men wil door een. reusachtige verwarmingsapparatuur (waarvoor de energie zou moeten worden geleverd door een atoomkrachtcentrale, het wa ter verwarmen, dat door de straat van de Stille Oceaan naar de Noordelijke IJszee stroomt. Volgens het ontwerp, dat van de hand van de Sowjet-ingenieur Sjoe- milin is, zou een spoorverbinding over de dam kunnen worden aange legd, zodat men uit Europa per spoor naar Amerika zou kunnen reizen, via Moskou. Technische samenwerking tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten zou noodzakeiyk zijn voor de totstandko ming van het bouwwerk. ROTTERDAM, 4 maart. „Denk er om of ik schiet" riep een gemaskerde, die gisteravond plotseling in de deur opening van de boerenleenbank Ter- bregge in Rotterdam verscheen, in ant woord op de vraag van de voorzitter wat hij kwam doen. Met een veelzeggend gebaar stak de overvaller de rechterhand in zijn broekzak, maar een van de bedienden liet zich niet intimideren en liep met I een stoel op hem toe. De indringer koos toen maar de wijste weg en ging er vandoor-. Toen de voorzitter om alarm te maken een ruit insloeg rukte de man zich het masker van het gezicht en gooide dat eerst weg. s-GRAVENHAGE, 4 maart - De heer Westerling heeft medegedeeld bereid te zijn, voor een ereraad on der leiding van de voorzitter van de „Nederlandse Conservatieve Partij", de heer P. J. Galliard, te verschijnen. Echter „niet voor het afleggen van rekenschap en verant woording, maar om de voorzitter van de N.C.P. opheldering te vra gen over enkele punten, die nog steeds duister zijn gebleven". Westerling heeft ontkend, ooit enige geldelijke bijdragen van de N.C.P. te hebben ontvangen. Hij verklaarde, het initiatief van de N.C.P. te zien „als een poging, politieke munt te slaan uit een eventuele zakelijke overeenkomst". BONN, 4 maart De Franse minis ter van buitenlandse zaken Pinau heeft, na een onderhoud van drie kwartier met de Westduitse hondskan selier, dr. Adenauer, verklaard dat de wederzijdse standpunten elkander „zichtbaar genaderd" zijn, waaraan hij toevoegde dat het onmogelijk was alle nog hangende vraagstukken met een slag uit de wereld te helpen". Gemeld wordt, dat Frankrijk en W. Duitsland het erover eens zijn, dat het Saargebied weer deel van het Duitse rijk moet uitmaken. Bondskanselier Adenauer zei de be sprekingen met de Franse staatslie den zeer vruchtbaar te achten. Hij voegde hieraan toe dat, behalve over het Saargebied „ook nog over ande re politieke vraagstukken is gespro ken". De deskundigen zullen, naar in een gemeenschappeiyk communique is be kend gemaakt, op 17 maart te Parys met hun werk beginnen. Pineau heeft ook een gesprek met bondskanselier Adenauer gehad, waar- by Von Brentano aanwezig was. Dit gesprek ging over algemene politieke vraagstukken. Men was het er over eens, dat de vrede het best gediend zou zijn met verdere Europese integratie. KONING HOESSEIN .bedankt. De Amerikaanse Schout-bij-nacht Mason heeft 50.000 dollar in een tele visie vragenspel gewonnen. Hij wist de 12 taken van Herculus juist te noemen. UTRECHT, 5 maart. De besturen der drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. delen ons mede, met grote verwondering kennis geno men te hebben van het gisteren door de centrale werkgeversorganisatie uit gegeven communique, (zie ons blad van zaterdag). Door de wijze waarop in dit commu niqué het probleem wordt gesteld en de cijfers worden gehanteerd, wordt er, aldus de besturen der drie vakcen tralen, een volkomen verkeerde indruk gewekt van de onderhandelingen. In een vandaag te voeren overleg zullen de vakcentralen ook ten aanzien van deze gedragslijn der werkgevers hun houding bepalen. AMSTERDAM, 4 maart Bij een kleine brand in een beneden woning in de eerste Jan Steenstraat te Amsterdam is de 60-jarige G. Dragt, die zich in de vlammen waagde omdat hij zijn twee kinderen wilde redden, omgekomen. Een tragische bijzonderheid is daarbij, dat de kinderen inmiddels aan de voorzijde van het huis door een brandwacht en een agent waren gered. De vader, die aanvankelijk aan de achterzijde de tuin was in- gerend, was hiervan niet op de hoogte. In zqn nachtgoed zagen huurlieden 's morgens half twaalf de ontzette va der Dragt in de tuin rennen, terwijl hij om hulp schreeuwde. Hij drong het brandende huis weer binnen .en kwam er niet meer uit. De brandweer trof zijn verkoolde lijk een uur later in nog rokende tussenkamer op het bed aan. Het derde zoontje, de zevenjarige Ger- rie was op school, toen de brand woed de. De 3-jarige Harm en- de 5-jarige Chris werden als gevolg van rookver giftiging in bewusteloze toestand naar het Wilhelmina gasthuis gebracht, waar him toestand hedenmiddag als redelijk wel werd omschreven. Zij heb ben beide vrij ernstige brandwonden opgelopen. De oorzaak van de brand was van middag nog niet bekend. Alleen de voorkamer, waarin zich de kinderen bevonden, is niet uitgebrand. Hun vader, een nachtportier ,lag in de tussenkamer te slapen, terwijl de 33-j. mevr. Dragt aan het werk was in een café. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot vrij krachti ge wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Vrü koud. MAASTRCHT, 5 maart Het wa ter van de Maas is vannacht op ver schillende plaatsen over de weg Borg- heren-Ittersen gelopen. Hierdoor dreigt het dorp geïsoleerd te worden, aange zien het water op de weg aan de an dere zijde van dit dorp inmiddels ge stegen is tot circa 1,20 meter. In Borgharen moesten vanavond twee gezinnen worden geëvacueerd naar het schoolgebouw, aangezien het water deze huizen is binnengedrongen. Ook de weg van Maastricht naar Borg haren bij de stuw wordt bedreigd. De Maas bereikte vannacht zqn hoogste stand, nagenoeg even hoog als in 1952. Vanavond om 8 uur was de waterstand in de Maas in de hoofdsluis 45,60 meter plus N.A.P. Daarna steeg het water nog tot bijna 47 meter plus N.A.P., maar nadien is het water gaan zakken. Van de Fran se en Belgische Maas zijn grota ijsvel den afgedreven. Deze komen hier en daar tot kruien. De rykswaterstaat heeft de scheepvaart hiervoor gewaar schuwd. Bq Berg a.d. Maas zqn vier veer ponten door het water meegesleurd. Twee zijn er teruggevonden bq Gre- venbricht de twee anderen zqn ge zonken. Het veer Berg a.d. Maas- Stokkum (België) is uit de vaart. De Geul in Zuid-Limburg is op enke le plaatsen buiten zijn oevers getre den. De weg tussen Bunde en Itteren is over een lengte van ca. 300 meter overstroomd, waardoor de oude dorps kern van Itteren thans gescheiden is van Geneinde. De mensen worden per boot overge zet. Het water staat hier ongeveer 70 è80 centimeter op de weg. De commis saris van de Koningin in Limburg heeft zich vanmiddag te Itteren van de toestand op de hoogte gesteld. Ook in Oost-Duitsland komen over stromingen voor tengevolge van de dooi. Te Passau is het peil van de Do- nau tot vijf meter boven normaal ge stegen. Meer dan 400 woningen zijn ondergelopen. Met hulp van Ameri kaanse militairen pogen de slachtoffers hun bezittingen uit het water te red den. In het gebied van Passau zijn bruggen voor het verkeer gesloten. Vier dorpen in de omgeving van Linz (Oostenrijk) zijn ontruimd, ook al met het oog op de bq zonder hoge stand van de Donau. Lawines in de Oostenrijkse Alpen hebben aan vier personen het leven gekost. Op 24 maart a.s. wordt op de' Theems tussen Putney en Mortla- ke de traditionele roeiwedstrijd tussen de gestuurde achten van de universiteiten van Oxford en Cam bridge gehouden en het spreekt vanzelf, dat beide bemanningen nu reeds volop in training zyn. De bovenste foto toont de acht van Oxford in actie, op de onderste zien we de acht van Cambridge in volle vaart op een trainingstocht. VLISSINGEN, 5 maart. Zondag- morgen omstreeks negen uur liep in het Oostgat het Panamese schip „Boli" aan de grond, waarbq het beide ankers verspeelde. De reddingsboot „Blanken- heim" uit Veere en twee sleepboten uit Vlissingen voeren onmiddellijk ter as sistentie uit doch hoefden geen dienst te doen. De „Boli" is aan de grond gelopen doordat men over onvoldoende stoom beschikte en hierdoor de ma chine's uitvielen. Na geducht opsto ken der vuren kwam het schip op eigen kracht vlot en zette haar reis naar zee voort. De vaart op de Oosterschelde is thans weer mogelijk. Uit Wemeldinga zqn vanmorgen vier vrachtboten uit gevaren met bestemming Rotterdam en een sleepboot met een sleepschip. bestemd voor Dordrecht. Uit Dintel* oord kwam een sleep te Wemeldinga binnen. WINSCHOTEN, 4 maart In de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto, waarvan de bestuurder vermoedelqk onder invloed van drank heeft verkeerd, in plaats van een bocht naar rechts te volgen, rechtdoor gereden. Tengevolge hiervan reed da wagen in op twee tegemoetkomende fietsers. Eén van deze wielrijders, de 32-jarige A. Haan uit Heiligerlee, werd dermate verwond, dat hij enkele uren na het ongeval in het ziekenhuis 13 overleden. De automobilist reed na het ongeval door. Hq is des morgens vroeg vali zijn bed gelicht. Het was de 40-jarige koopman E. S. uit Winschot'en. i 1 i Abbé Pierre zal zijn voorgenomen bezoek aan 's-Gravenhage niet kunnen afleggen, omdat hij ziek is. NIJMEGEN. De 64-jarige mevrouw V. E. M. V. is bq het oversteken van de de Oranjesingel te Nqmegen, doordat zij midden op de Singel weifelde, aan gereden door een auto. Zaterdag is zq aan de gevolgen over leden. AMSTERDAM. Een zevenjarig jongetje, dat zich vanmiddag op het ijs van een sloot in Amsterdam-Noord had gewaagd, is door het qs gezakt. Burgers hebben het kind op het dro ge gebracht. Toegepaste kunstmatig® ademhaling mocht echter niet meer ba ten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1