Van Nelle's Thee ...en iosterbaan te Soes drukt het! Voor AL Uw drukwerk (MnP als Kwekerij M. H. Dekker 59.- 115.- Russische diplomaat spioneerde in Perzië Grote sortering potplanten sw Snijbloemen Van Nelle's Thee... neemaar, kind, ZOIETS FIJNS! Onderwijzerstekort te Kortgene is nijpend probieern Vrijdag 2 maart 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Oosterbaan Le Cointre H.V. - Goes „Zeeuwsch Dagblad" Arrestatie op moment van overhandiging geheime stukken Waarom de C.H.U. tegen stemde Minister tevreden over spoorwegen Jaarfeest Geref. Jeugd clubs Middelburg Kats van buitenwereld geïsoleerd Rapport over kwestie Kralingen DE RADIO BRENGT U ik wens niet te wachten op het radio-nieuws. 'k Wil kennis nemen van het nieuws op het ogenblik dat het me schikt. Daarom een krant. Daarom een abonnement op inr—~-s^aaraM—a—sa Voor da bewijzen van deel neming, ontvangen na het Overlijden van onze gelief de Moeder, Zuster en Tante JANNETJE DOUBLED*', Wed. van Maarten Maas, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam: M. MAAS. Middelburg, maart 1956. Jodengang I. DEZE WEEK Alléén bij Uw VéGé-krui- denier: gratis 35 glazen knikkers, bij aankoop van 3 stukken VéGé-toiletzeep a 32 ct. per stuk, samen in plastio knikkerzak met bo vendien 18 geldzegels. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen tij dens de ziekte en na het overlijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder PIETERNELLA CBUCQ, Wed. ven Albert Goverse, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam: P. GOVERSE. Sint Laurens, maart 1956. Voor al Uw familieberich ten het aangewezen adres; „Zeeuwsch Dagblad" Zaterdag Middelburg en Viissingen Dinsdag Goes Woensdag Oostburg Donderdag Middelburg Cyclamen vanaf 0.65 tot ƒ2.50; Primula's in soor ten vanaf ƒ0.45; Varentjes vanaf ƒ0.45 per stuk; Azalea's. Begonia's, Hortentia's, Anthuriums, Cly- via's. Ficus, enz. Sneeuwklokjes, Crocus, Blauwe Druifjes en Hya cinten in pot. i vl| Blauwe Druifjes 0.50; Cy- xri\!// wtM/fl clamebloempjes ƒ0.45 tot 0.65; Hyacinten 0.65, alles er bos. arcissen. Tulpen, Fresia's. Beieefd aanbevelend. Langevielesingel 38, Tel. K 1180-2661, Middelburg. Wegwijze Wiesje wéét het wel. Voor haar geen boodschappen- mandje zonder Van Nelle's Afternoon 1 Het beroemde rode pakje.dat een thee bevat zoals alléén Van Nelle te genieten geeft. Geurige, fijne, krachtige Afternoon melange I „Neemaar: zó iets luisterrijks van smaak I Zó iets heerlijks van geurl En dan nog die voordelige uit- schenkl Ik zal je vertellenniets tipt aan Van Nelle! Dógl" Afternoon (het rode pakje) f 0.94 p. 100 gr. Golden Cup (Ceylon melange) t 1.08 p. 100 ji. China Cup (China-melange) 1 1.08 p. 100 gr. Silver Cup (Engelse melange) f OM p. 100 gr. Plantage Thee, f 74 per 100 gr. Met 10 waardepunten Van Nelle's waardepunten ALTIJD geldigi VAN NEILE-KW ALITEiT Alle grote mode-ontwerpers hebben zich beijverd om geheel nieuwe stof-effecten en modellen in tweed te brengen Wij tonen U hier 3 modellen, welke in een enorme variatie van stoffen voor U gereed hangen, waaronder zeer vale hveeds, welke waterafstotend zijnl 1. reding-coat model met ceintuur gedragen; zeer sportief! Gedragen zonder ceintuur, voornaam en klassiek 3. box-coat model Vlot van lijn èn ideaal voor de reis 3. gekleed model Bijzonder elegant door de aparte grote kraag en kleine revers Kan echter uitstekend hooggesloten worden prllzen variëren van Mi lila ire kaarten en foto's gevonden TEHERAN, 1 maart (Reuter) De plaatsvervangende Russische militai re attaché te Teheran, majoor Anotoli Ivanovitsj Koesnetsof, is donderdag, op beschuldiging van spionage, gearresteerd, maar later, met het oog op zijn diplomatieke onschendbaarheid, weer vrijgelaten. De Bus droeg bij zijn arre statie burgerkleren. Hij was in gezelschap van de adjudant onderofficier van de Perzische luchtmacht Hoessein Radjali. Op het moment van zijn arresta tie nam Koesnetsof documenten van Radjali in ontvangst. Volgens generaal Bakhtair, de mili taire gouverneur, verstrekte Radjali Koesnetsof reeds sinds enige tijd in lichtingen over de Perzische lucht macht. Kaarten en foto's waren in zijn bezit De eerste secretaris van de Russi sche ambassade te Teheran, Tarasso- De woningtelling DEN HAAG, 1 maart. Zoals reeds gemeld heeft de CHU-fractie tegen het ontwerp algemene woningtelling gestemd. De heer Beernink (C.H.) zei, niet van mening te zijn, dat het wo ningtekort zal afnemen, als er een al- Eene telling wordt gehouden. Er zal i enkele woning extra worden ge- vd. Naar zijn oordeel beschikken de gemeenten reeds over de gegevens, die men nu wil gaan registreren. De definitieve uitkomsten zullen pas over anderhalf jaar bekend zijn en dan zijn er weer allerlei wijzigingen. De voor gestelde telling heeft meer theore tisch dan praktisch nut. Er zullen et telijke miljoenen mee gemoeid zijn. Ook daarom had hjj een dusdanig be zwaar tegen het ontwerp, dat hij zijn stem er niet aan kon geven. Een bezwaar achtte hij het, dat de woningtellers grote bevoegdheden krij gen, b.v. met het oog op het betreden van woningen. Hjj merkte op, dat voor de woningtellers een instructie is sa- lengesteld, welke 224 punten bevat. Als zjj die bestudeerd hebben zullen de meeste tellers nog niet weten waaraan zij toe zijn. Er is veel papie ren rompslomp aan verbonden. Hij vreesde, dat velen de telling zullen zien als een kamertelling. Van deze vet was naar zijn inzicht weinig te ver vachten. vitsj, heeft tegen Koesnetsofs arresta^ tie geprotesteerd, maar hem werd op het ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld, dat Koesnetsof zich op 't ogenblik van zijn arrestatie niet in een ambassade-auto bevond en dat hij zijn identiteitsbewijs als diplomaat niet bij zich had. Een woordvoerder van het ministe rie heeft medegedeeld, dat terugroe ping van de Rus zal worden geëist, waaraan hij toevoegde: „Perzië be houdt zich het recht voor te proteste ren tegen het bedrijven van spionage door deze Sowjetrussische diplomaat Ook de Perzische minister van bui tenlandse zaken Ardalen verklaarde, dat de Russische autoriteiten geen recht hadden tegen de arrestatie te protesteren, daar deze op het ogen blik van zijn arrestatie door leden van de Perzische veiligheidsdienst zijn status van diplomaat niet kon bewijzen. DEN HAAG, 1 maart. Minister Algera is van mening, dat de Ned. Spoorwegen tijdens de ernstige vorst periode alles hebben gedaan wat in die omstandigheden redelijkerwijs kon worden verlangd. Hij beantwoordde hiermee schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Visch. De minister zegt, dat de stagnaties slechts ten dele konden worden opgevangen door het inzetten van bussen. Het is gebruike lijk, dat de N.S. een beroep doen op de busondernemingen in de omgeving van de stagnatie. Dit is ook nu ge schied, maar soms konden geen bus sen worden gebruikt, omdat de wegen onberijdbaar waren, zoals tussen Amersfoort en Zwolle. Toen konden ook de geregelde diensten niet rijden. Afscheid van de heer Chr. de Bruin Sr MIDDELBURG, 1 maart. Zoals dat altrjd het geval is: Indien de Geref. jeugdclubs „Nunia" en „Samuël" him jaarfeest houden, heerst er in de zaal woensdagavond was dit in de Schouwburg een prettige stemming. Zo was het ook nu weer, toen niet minder dan 28 speelsters en spelers het vlerbedi'ijvige toneelstuk „Willem Wijchers", naar het gelijknamige boek, op de planken brachten. En hun pres taties verdienen gezien de leeftijd alle lof. Naast deze hoofdschotel waren er enige sneltekenaars, die met veel vaar digheid lijntjes op witte vellen trokken en daarbij nog tot resultaten kwamen ook! De meisjes voerden een lekespel op. Dan was er een menuet van Van Beethoven, dat door een viertal meis jes twee dames en twee „heren" een bijna te waardige vertolking kreeg. Het ontbrak n.l. hierbij aan de nodige gratie; desondanks bleef het geheel, mede door de fraaie kostuums, een zeer verdienstelijk staaltje. Tussen dit alles door speelde men nog een spelletje „Ganzenbord" een vorm van hersengymnastiek en strooide een viertal musicerende Jonge lui graag gehoorde melodieën de zaal in. Rest van het programma nog te ver melden de proloog en de finale, twee keurige tableaus, waaraan veel aan dacht was besteed. Namens de kerkeraad voerde de heer C. Adriaanse het woord; de avond werd geopend en gesloten door de heer J. Wattel, *ln wiens handen tevens de al gehele leiding was. Aan het eind van de avond, toen alle jeugdleidsters en -leiders een attentie ontvingen, bracht Ds. W. J. Meister, Geref. predikant, hulde aan de heer Chr. de Bruin, die gedurende 35 jaar het Jeugdwerk heeft gediend en de wens te kennen had gegeven dit werk neer te leggen. Ds. Meister releveerde het enthousiasme en de toewijding waarmee de heer De Bruin dit werk heeft gedaan, zonder het als plicht te zien. „Het was een uiting van liefde, van het hart", zo zei de predikant, „het is goed om dat eens openlijk uit te spreken in het Middelburg, waar men nog al eens kritiek heeft op het werk van da leidende figuren". Hij bood de scheldende tenslotte een tweetal fraaie boekwerken aan, namens de leiders, de jeugd en de oudercommissie. De heer De Bruin zei in zijn dank woord: „35 jaar ls niet lang, maar het biedt ruimschoots de gelegenheid om vergissingen te maken".- Burgemeester Schuit in zijn nieuwjaarsrede KOBTGENE, 1 maart. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering heeft burgemeester A. A. Schuit een kort overzicht gegeven van hetgeen in 1955 tot stand is gekomen: de aanleg van de waterleiding in de dorpskommen, verbetering van de straatverlichting en met de demping van de moddersloot in het dorp Kort gene is een begin gemaakt. Het bevolkingscijfer is gelijk gebleven met dat van vorig jaar. Ten aanzien van het onderwijs zijn er nog steeds grote moeilijkheden. De U.L.O. school heeft thans wei het voorgeschreven bevoegde aantal leerkrachten, maar op de lagere scholen is de toestand verre van rooskleurig. Een oproep voor een nieuw hoofd der school te Colijnsplaat heeft nog geen succes gehad. Het ge meentebestuur heeft nog steeds plannen voor het bouwen van een huis voor be jaarden of eventueel kleine woningen. Verder wordt gestreefd naar wijkgebouwen en badhuizen in alle dorpen en naar een kleuterschool te Colijnsplaat. De beplanting van de Hoofdstraat te Kortgene zal dit voorjaar geschieden. Door de adoptiegemeente Arnhem is het voorstel gedaan om de Kortgeènse jeugd hierbij in te schakelen op een nader te bepalen boomplantdag. Het dorp Kats is momenteel van de buitenwereld geïsoleerd, daar het ver keer daarheen zeer beperkt wordt door de opdooi van de wegen. De busdienst kan hierdoor niet onderhouden worden. De gemeente zal nu per taxi het per sonenvervoer naar Kats eu terug laten uitvoeren. Het verschil tussen bus- en taxikosten zal de gemeente bijpassen. HAMERSTUKKEN Aan de heer C. F. Steketse, tijdelijk onderwijzer aan de o.l. school te Kort gene, werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Het bestuur van de Stads- polder te Kortgene heeft besloten aan de gemeente een bijdrage te verlenen van ƒ500,per jaar, wegens minder kosten van het onderhoud van de watergang. De hij demping van de watergang vrij komende grond werd van de polder ge kocht. De politieverordening werd in die zin gewijzigd, dat het verboden is als vermakelijkheid dieren te vertonen of gevechten van mensen en dieren te doen plaats hebben. De heer M. Nijssen, com mies ter secretarie, werd benoemd tot secretaris van Maatschappelijk Hulpbe toon; de heren C. J. Kole te Colijnsplaat, C. A. van der Maas te Kats en A. Welle- man werden herkozen als bestuurslid, terwijl in de vacature J. Eikenhout de heer G. J. Goudswaard te Kats werd be noemd. De Vereniging voor Veilig Ver keer op de Bevelanden kreeg een subsi die van 50 cent per geslaagde leerling; de E.H.B.O. afdeling te Colijnsplaat ƒ50 subsidie per jaar en de ijsclubs te Kats en te Colijnsplaat en de uloschool te Kort gene ieder een subsidie van ƒ10.voor het gehouden Jjsfeest. In de rondvraag drong de heer Welle- man (arb.) aan op het Instellen van een inhaalverbod in de Hoofdstraat vanaf het gemeentehuis tot de molen. De voorzitter achtte dit niet noodzakelijk, maar wilde hierop in een volgende vergadering terug komen. De heer Breure (SGP) vond, dat er van gemeentewege te weinig gedaan is om de wegen In de dorpskommen vrij van sneeuw te maken. De voorzitter was het hiermee niet eens en vond dat dit bevredigend is verlopen. ENSCHEDE, 1 Maart. In de ver gadering van de generale synode van de Geref. Kerken, onderh. art. 31 k.o., is een rapport van 81 pagina's voor gelezen van de commissie Inzake de kwestie-Kralingen. Dit geschiedde door Ds. Jac. van Nieuwkoop uit Amster dam. De commissie stelde de synode voor uit te spreken, dat de 3ynode van Kampen en die van Berkel ten onrech te van oordeel waren, dat de classis Rotterdam moest toezien, of de kerke raad van Kralingen de uitspraken de zer synoden voor vast en bondig zou houden. De kerkeraad van Kralingen is geroepen vroegere ambtelijke tekortko mingen te erkennen en hij moet mede werken de door hem opgeroepen erger nissen weg te nemen, die aanleiding wa ren voor een aantal gemeenten om zich aan het kerkverband te onttrekken. Wat het andere revisleverzoek van Rotterdam-centrum betreft (inzake uit spraken van de synoden van Kampen en Berkel, dat de classis Rotterdam de haar door klaagschriften en visita tierapporten bekend geworden bezwa ren diende te behandelen), stelde de commissie voor daaraan te voldoen. Ook stelde zij de synode voor niet te vol doen aan het verzoek van Rotterdam- centrum om uit te spreken, dat de clas sis Rotterdam en de kerkvisitatoren ZATERDAG 3 MAART. HILVERSUM I (402 m.l. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Water- st.). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven. 11.40 Tenor en gitaar. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Cram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Pro- menade-ork. 13.45 Spoxtpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Muz. caus. 14.50 Lichte muz. 15.20 Boekbespr. 15.35 Omr. orkest. 16.15 „Het volle pond". 16.30 Nieuwe gram. 17.00 Weekjourn. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.08 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „De Bijbel in het kerkelijk jaar", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gev. .progr. 22.00 Commentaar van een plaatsvervan ger. 22.15 Weense muz. 22.40 „Binnen zonder kloppen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.l. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateur- progr. 15.15 Kroniek van létteren en kun sten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.30 V. d. jeugd. 17.44 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 10 15 Journa listiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Park overz. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitzj Atlantisch Allerlei: Een en ander ovet de 15 landen, aangesloten bij het Atlank Pact. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 20.00 Klank beeld n.a.v. de 80ste verjaardag van Z.R. Paus Pius XII. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden d. Zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nws. over de kerk van Kralingen zouden ge heerst hebben. De commissie keurde in haar rapport de handelingen af, zowel van de kerk visitatoren van de classis Rotterdam als van de kerkeraad van Kralingen. De bezwaarden hadden zich tot de classis Rotterdam gewend, maar die verklaar de hun bezwaren niet ontvankelijk, daar zij niet langs de weg van art. 31 der kerkenorde ter tafel waren geko men. Daarop wendden de bezwaarden zich tot de particuliere synode van Zuid-Holland, die op grond van dezelf de overwegingen hun klachten eveneens niet ontvankelijk verklaarde. De synode van Berkel keurde dit af en Rotterdam-centrum vraagt nu de synode van Enschede uit te spreken, dat de synode van Berkel dit ten on rechte heeft gedaan. De commissie stel de voor aan. dit verzoek te voldoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4