Heel Finland lamgelegd door enorme s taking „Ronselactie in Zeeland was geoorloofd Treedl Indonesische regering vanavond af? Na 17 jaren van arbeidsvrede De. l/iluoi schuift zift* ijspok ouec de. dijk 200.000 arbeiders protesteren tegen de duurte Zal s.s. vEquador' doormidden breken? Successierechten worden verlaagd Negerstudente toch van universiteit uitgesloten Vrouwen gaan protesteren Vandaag beslissing over Frankrijk-Algerije Wethouder V. d. Berg verdedigt zich tegen de felle reacties PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De priester stierf maar zijn ogen blijven leven Lucy had geen bewijzen Besprekingen NIET vastgelopen Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad lie Jaargang No. 3336 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 2 maart 1956 Vlissingen bouwi nieuwe woningen Zie pagina 2 Op- en ondergang van zon en maan: Zaterdag: on Zop 7.23 u., onder 18.23 u. Maan op 1.29 u., onder 9.45 u. Hoogwater zaterdag 3 maart: Vlissingen: 6.00 u. 1.95 m., 18.25 u. 1.74 m. Terneuzen: 6.30 u. 2.12 m., 18.56 u. 1.91 m. Wemeldinge: 7.39 u. 1.51 m„ 20.03 u. 1.51 m. Zierikzee: 7.20 u. 1.28 m., 19.43 u. 1.28 m. Van de zijde van het vakverbond is meegedeeld, dat meer dan 200.000 HELSINKI, 1 maart De vandaag uitgebroken algemene staking in Finland heeft de belangrijkste industrieën stilgelegd. De staking is uitgeroepen door het algemeen vakverbond, dat 300.000 leden telt. Zij is gericht tegen de duurte. De staking is de eerste algemene sedert 17 jaar. Zij werd afgekondigd nadat de regering en de werkgevers ge weigerd hadden een loonsverhoging van 12 mark per uur toe te staan aan alle georganiseerde arbeiders als tegenwicht voor de gestegen ^.prijzen van boter, melk en andere verbruiksgoederen. t)e boeren hebben verklaard, bij wijze van tegenmaatregel al hun produkten te zullen vasthouden. De bemanningen van ijsbrekers, die zich bij de staking zullen aan sluiten, zijn op weg naar de havens, waar door de weinige vaargeulen, die de ijsbrekers hebben gemaakt, zich weer zullen sluiten en de havens volledig geblokkeerd zullen zijn. SCHEPEN IN DE HAVEN Zeelieden in de haven weigerden aan boord te gaan. Verwacht wordt, dat de Finse zeelieden op zee naar de dichtsbijzijnde havens zullen varen. Ook het spoorwegverkeer is tot stil stand gekomen. Alleen de verbinding Helsinki-Moskou is in stand geble ven. Hoewel het vakverbond heeft toege staan, dat de telegraaf- en telefoon diensten blijven functioneren, is een staking voor het personeel van de posteryen afgekondigd. VOEDSELGEBREK De oevrheid heeft bekend gemaakt, dat zonodig voedsel zal worden inge voerd. Het Finse verbond van boeren heeft evenwel meegedeeld, dat de Noorse boeren hebben beloofd de uit' voer naar Finland tegen te houden. In Helsinki reden donderdag "geen bus sen of trams. De verkoop van wijn en sterke drank is voor de duur van de staking verboden. De Finse luchtvaartmaatschappijen waarvan het personeel slechts ten dele is aangesloten bij het vakver bond, hebben de binnenlandse dien sten gestaakt en de vluchten het buitenland beperkt. MILAAN, 1 maart De Mila nese priester Don Carlo Gnocchi, die U hier op dit plaatje ziet afge beeld, is dezer dagen gestorven. Maar zijn ogen niet. Die leven ver der en hebben een nieuwe wereld geopend voor het jongetje Angelo Silvio, die op deze foto nog blind is, maar die straks door de ogen van de priester zal gaan zien. De priester is gestorven, aan een ernstige ziekte. Maar eerst had hij zijn ogen afgestaan voor de jeugdi ge oorlogsinvaliden, die hij tijdens zijn leven zo zeer heeft geholpen. van de 300.000 leden staken. Zij die nog werken zijn in dienst van vitale bedrijven, waarvoor de stakingsgroep niet geldt. Donderdag is de nieuwe presi dent van Finland, Kekkonen, ge installeerd. De socialist Fagerholm, aan wie hij opdracht heeft gegeven tot het vormen van een nieuwe re gering, staat door het geschil om de lonen ën prijzen voor een zware taak. TERSCHELLING, 1 maart Om streeks kwart voor drie heeft de red dingboot „Brandaris" 41 opvarenden van het bij Terschelling vastgelopen Zweedse schip „Ecuador" gehaald en aan land gezet. Aan boord zijn nu nog slechts de kapitein, de marconist, de loods en de bergingschef van de Firma Doeksen. De „Brandaris" wordt om streeks vier uur op Terschelling terug verwacht. Vannacht is het schip door stoten lek geraakt. De sleepboot „Stortemelk" brengt nu pompen aan boord. De an dere twee sleepboten, de „Zuidzee" en de „Holland", zijn nog vlak bij de „Ecuador", maar hebben het schip niet vast. Wetsontwerp ingediend DEN HAAG, 1 maart Staats secretaris V.d. Berge heeft zich gis termiddag in de Tweede Kamer verzet tegende vele amendementen die op de wijziging van de succes siewet zijn ingediend. Zou aan alle verlangens voldaan worden, dan kost dit de schatkist 30 miljoen gul den. En dat terwijl de totale op brengst van de successieheffing 117 miljoen fcjulden is. Deze stroom van amendementen zou tekort doen aan het uitgangspunt van dit ont werp: een technische herziening van de successieheffing, zo zei de staats secretaris. De voornaamste bepalingen van dit wetsontwerp zijn: 1. Algehele vrijstelling: deze wordt voor bloedverwanten in de rechte lijn (kinderen, kleinkinderen, ou ders) verhoogd van f 1000.tot f 3000.—. 2. Weduwen: de kapitaalsvrfjstelling is verhoogd tot f 13.000.plus f 500._ voor elk jaar dat het jong ste kind jonger is dan 21 jaar. Voorts een vrijstelling van f 3000.— per jaar aan lijfrenten. 3. hogere vrijstelling voor invalide ouders en gebrekkige minderjarige kindeern. 4. kapitaal en lijfrente kunnen niet cumuleren. De vrijstellingsgrens wordt gehandhaafd bij f 13.000. kapitaal en f 3000.lijfrente. 5. weduwnaar: deze heeft recht op ka pitaalvrijstelling van f 3000.plus f 500.voor elk jaar dat het jong ste kind jonger is dan 21 jaar. 6. wees: vrijstelling van kapitaal tot f 3000.plus f 500.voor elk jaar, dat het kind jonger is dan 21 jaar. Daarnaast een vrijstelling van f 1400.aan lijfrenten. 7. kinderaftrek: indien de verkrijger c ,1 der kinderen of de echtgenoot is, en deze vier of meer minderjari ge eigen of aangehuwde of pleeg kinderen heeft, wordt het successie recht verminderd met 10% voor ieder kind boven het derde. Minder jarige kinderen worden gelijk ge steld met studerende kindeern jon ger dan 27 jaar. Het schip is er slecht aan toe. Het maakt 20 graden slagzij en heeft water in drie van de vier ruimen en de ma chinekamer. De machine is onklaar ge raakt door het stoten van het schip op de zandbank en de dubbele scheepsbodem is ingedeukt. Het ge vaar dat het schip doormidden zal bre ken is, gezien zijn positie, niet denk beeldig. NCVB-dag: 6 juni 's-GRAVENHAGÉ, 1 maart. De jaarlijkse huishoudelijke vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal op 6 juni worden gehouden In de dieren tuin in Den Haag. BIRMINGHAM, 1 maart - Het college van curatoren van de uni versiteit van Alabama heeft de ne gerstudente Autherine Lucy van het volgen van colleges uitgesloten, om dat zij de leiding van de universiteit er van heeft beschuldigd tegen haar te hebben samengespannen, zonder dat zij deze beschuldiging heeft be wezen. Inmiddels heeft een chirurg het jongetje ee nhoornvliestransplantatie doen ondergaan-en een dezer dagen zal Angelo hoogstwaarschijnlijk voor het eerst van zijn leven kunnen zien. Door de ogen van zijn grote vriend. De chirurg had aan het sterfbed van de kindervriend beloofd de ope ratie te zullen verrichten. DJAKARTA, 1 maart. Welingelichte kringen hebhen vanmorgen ver klaard, dat het Indonesische kabinet hedenavond zijn mandaat aan president Soekarno zal teruggeven. Het Indonesische centrale verkiezingscomité heeft vandaag de zetelver deling voor het eerst gekozen parlement officieel bekend gemaakt. De voornaamste regeringspartij, de Masjumi, en de voornaamste oppositie partij, de PNI, zullen elk 57 van de totaal 260 zetels .waaruit het nieuwe parlement zal bestaat, bezetten. De oppositiepartij Nahdatul Ulama kreeg 45 zetels, de communisten 39, de Islamitische PSII 8, de christelijke fractie 8, de katholieken 6 en de socia listen 5 zetels. Twintig andere partijen kregen tezamen 32 zetels. Drie zetels zijn gereserveerd voor vertegenwoordigers van westelijk Nieuw-Guinea, die nog moeten worden benoemd. De namen van de nieuwe volksvertegenwoordigers zullen binnen drie we ken na heden worden bekend gemaakt, waarna het nieuwe parlement kan worden geïnstalleerd. AMSTERDAM, 1 maart Het damescomité van actie Nederland, geleid door mevrouw E. M. C. Om- mens-De Haas (Amsterdam), voor zitster, heeft vanavond in een com muniqué een oproep gericht tot alle Nederlandse vrouwen in verband met het proces Jungschlaeger. Het comité noemt de gang van zaken bij het proces een aanfluiting van de meest elementaire begrippen van de rechten van de mens. en hoopt zich te wenden tot Mevrouw Roosevelt in ver hand met het destijds door president Roosevelt en haarzelf opgestelde char ter van de rechten van de mens. Zoals bekend maakte een rechter woensdag uit, dat Autherine met in gang van 6 maart weer tot de colleges moet worden toegelaten, nadat zij een maand tevoren als gevolg van tegen haar gerichte ongeregeldheden was ge schorst. Op de rechtszitting trok haar advocaat de beschuldiging, dat de lei ding van de universiteit met een me nigte betogers tegen opheffing van de rassenscheiding zou hebben samenge spannen, in, omdat deze, naar hij zei, niet zou kunnen worden bewezen. „GESCHOKT". Mej. Lucy heeft verklaard „ge schokt" te zijn .door de onverwachte keer die de gebeurtenissen genomen hebben. Het huis van afgevaardigden van de staat Alabama heeft donderdag een resolutie aangenomen, waarbij een commissie wordt ingesteld die onder zoeken moet, of de vereniging ter be vordering van de maatschappelijke po sitie der negers onder „communistische leiding staat". De commissie zal getui gen oproepen. Als deze resolutie ook door de senaat van Alabama goedgekeurd wordt, zal mej. Lucy maandag als getuige voor de commissie moeten verschijnen. Hoewel de spanningen in de ijs massa's op de Waal voorlopig zijn afgenomen, is op de oevers duide lijk te zien hoe het kruiende ijs zich, verdrongen van de rivier, op het land een uitweg heeft gezocht. Zoals deze foto laat zien naderde het ijs hij het plaatsje Rossum reeds de huisjes op de dijk. Lennox-Boyds besprekingen mislukt? NICOSIA, 1 maart. (Reuter). D« Britse minister van koloniën, Lennox Boyd, is donderdag van Cyprus naar Malta vertrokken. Over de besprekin gen die hij gevoerd heeft, wilde hij zich niet uitlaten: eerst moet het La gerhuis ingelicht worden, zo zei hij. Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland verklaarde donderdag echter, dat er geen overeen stemming is bereikt. De voornaamste geschilpunten zou den zijn: 1. De kwestie van amnestie voor po litieke gevangenen, 2. de kwesties van de Grieks-Cypri otische meerderheid in den wet gevende vergadering voor Cyprus, 3. het toezicht op de binnenlandse veiligheid van het eiland. PARIJS, 1 maart. Een Franse woordvoerder heeft donderdagavond in Parijs verklaard, dat waarschijnlijk vrijdag een gemeenschappelijke Frans- Marokkaanse verklaring over de toekomstige betrekkingen tussen beide landen zal worden uitgegeven. Aanvankelijk was gemeld, dat de besprekingen vastgelopen waren tenge volge van onverwacht verzet van bepaalde Franse parlementaire kringen tegen het proclameren van Marokko's onafhankelijkheid. De twee delegaties hebben echter donderdagavond, naar de woordvoerder meedeelde, de nog bestaande moeilijkheden uit de weg geruimd. De delegaties zullen vrijdag opnieuw bijeenkomen. Men verwacht, dat bij de toekom stige, onderlinge afhankelijkheid AMSTERDAM, 1 maart - „De gemeente Amsterdam heeft de actie tot het werven van bouwvakarbei ders in enkele delen van ons land openlijk en geheel overeenkomstig een tot stand gekomen regeling met de directe arbeidsvoorziening van he't ministerie van sociale zaken ge voerd. Er is in deze actie niets ge beurd, dat ongeoorloofd of zelfs maar bedenkelijk kan worden ge noemd Dit heeft de wethouder voor de volkshuisvesting der gemeente Am sterdam, Mr. R. van den Bergh, vanavond aan het begin van de ge wone raadsvergadering verklaard in een toelichting op de methode van het werven van bouwvakarbei ders door de gemeente, waardoor zoveel stof is opgewaaid in Zeeland en in andere delen des lands. Uitvoerig ging de wethouder in op de totstandkoming van de regeling in overleg en met Instemming van de di rectie arbeidsvoorziening. Alle gewes telijke arbeidsbureaus zijn per circu laire van deze regeling op de hoogte gesteld. De gemeente Amsterdam liet adver tenties plaatsen door de gemeentelijke woningdienst en nodigde daarin bouw vakarbeiders uit tot het bezoeken van voorlichtingsavonden. Hier werden de arbeiders ingelicht over de arbeids voorwaarden in de hoofdstad en werd hun behalve reis- en verblijfkosten een woning toegezegd, alsmede vergoeding voor de woninginrichting. NAUWKEURIG ONDERZOEK Iedere aanmelding wordt nauwkeu rig onderzocht door de gemeentelijke woningdienst en om advies gezonden naar het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam, dat op zijn beurt o.m. of de sollicitatie geen moeilijkheden oplevert in verband met de bestaande arbeidsverhouding naar de sollici tant bij het arbeidsbureau in de woon plaats informeert. IN ZEELAND GEEN WONINGNOOD? Heeft een werkgever gegronde be zwaren tegen een ontslag, dan wordt de sollicitatie afgewezen. De actie is beonnen in die plaatsen, waar een aanbod van werkkrachten mogelijk werd geacht, zoals plaatsen met een relatief geringe woningnood steden waar structurele werk loosheid van bouwvakarbeiders zou bestaan of In die delen van ons land waar arbeiders mogelijk belangstel ling zouden hebben voor hetgeen Amsterdam biedt op het gebied van cultuur en studie voor de kinderen. Alle bepalingen bij deze opzet zijn door B. en W. nauwkeurig nageleefd, zo zei de wethouder. Ten aanzien van bedenkingen, die de minister van wederopbouw tegen fi nanciële aanbieding van arbeiders heeft geopperd, zei de wethouder, dat de regeling niet is .tot stand gekomen met het departement van wederop bouw doch met, dat van sociale zaken. De vergoeding van reis- en verblijf kosten rust geheel op de CAO-basis. Hjj wees er met nadruk op, dat de ge meente geen arbeidscontracten met de werknemers sluit, omdat dit de taak is van de ondernemers. 430 AANMELDINGEN Het resultaat van de actie was aan merkelijk groter dan men had ver wacht. Op de voorlichtingsavond heb ben zich 900 man gemeld. Circa 430 ar beiders hebben zich bij de woning dienst geemld voor een nader onder zoek en 250 gevallen zijn thans door deze dienst onderzocht en voor advies doorgegeven aan de arbeidsbureaus. van de beide landen Frankrijk nog enige zeggenschap zal houden over het leger, de diplomatie en de econo mie van Marokko, dat sedert 1912 een Frans protectoraat is. De Franse regering heeft donderdag een wetsontwerp bij de nationale ver gadering ingediend, waarin om specia le bevoegdheden wordt gevraagd voor het beëindigen van de gewapende op stand in Algerije. Verzocht wordt da regering het récht te verlenen „alle noodzakelijke maatregelen" te nemen tot herstel van de orde en economische en bestuurswijzigingen in te voeren om de spanning in Algerije te verminde ren. Indien de nationale vergadering met het verzoek instemt, zal de regering bij decreet maatregelen kunnen nemen zonder verder overleg met de vergade ring. Het debat over het ontwerp zal de volgende week worden gehouden. Het beroep van premier Mollet op de Algerijnse opstandelingen, de vijande lijkheden te staken, heeft de verzets activiteit niet verminderd. Bij gevech ten werden woensdag 86 personen, on der wie 49 opstandelingen, gedood. DE BILT ZEGT: Veel wind DE BILT, 2 maart. Over het alge meen veel bewolking met tijdelijke re gen. Krachtige tot stormachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1