PRESIDENT EISENHOWER; 'IK STEL HIJ WEER KANDIDAAT' IJsprop van 25 km komt op ons afdrijven I/ifftty vis>$ws uan ifsudd fyeced Zeeuwse vrouwen naar Monaco bruiloftsfeest? WESTERLING EN ANNEKE BEEKMAN IN DE KAMER Vandaag viel - na lang beraad - de beslissing Met grote meerderheid wordt Ike herkozen, meent men in V.S. voor Vijftien ijsbrekers leveren veldslag tegen dreigende ijsmassa PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De wereld reageert C.H.U. tegen de woningtelling Prov. subsidie voor heiikopterdienst Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 fn 3162; Vllssingen: Nieuwstraat 68, 'el. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, J 2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e Jaargang No. 3335 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 1 maart 1956 De nieuwe veerboten Zie pagina 2 J Op- en ondergang van zon en maan: Vrijdag: Zon op 7.26 u., onder 18.21 u. Maan op 0.22 u., onder 9.10 u. Hoogwater Vrijdag 2 maart: Vlissingen: 5.16 u. 2.15 m., 17.42 u. 1.96 m. Terneuzen: 5.47 u. 2.32 m., 18.13 u. 2.13 m. Wemeldinge: 6.59 u. 1.60 m., 19.24 u. 1.61 m. Zierikzee: 6.41 u. 1.35 m., 19.05 u. 1.38 m. NEW YORK, 29 febr. Stevenson, (mogelijk de democratische kandi daat): „Het is gepast, dat president Eisenhower de kandidaat van de re publikeinen wordt. Bij de verkie zingscampagne zal het beleid van de regering-Eisenhower in de afgelopen jaren het voornaamste punt zijn". Oud-president Truman zei, dat Eisen howers besluit geen wijziging in de plannen van de democratische par tij zal brengen. „Wij kunnen ieder een verslaan", zo zei hij. De voozitter van de republikenise par tij, Leonard Hall, noemde Eisenho wers besluit „het beste nieuws dat de Amerikanen konden krijgen". In Parijs juichte men Eisenhowers be sluit toe. In Frankrijk wordt de Amerikaanse president vooral gezien als een man van de vrede en een vriend van Frankrijk. De Westduitse regering verklaarde, dat zijn regering verheugd is over Ei senhowers besluit, waardoor „een element van stabiliteit in de weste lijke wereld" wordt gebracht. In Rome is de beekndmaking met ge mengde gevoelens ontvangen. Poli tieke waarnemers in de Italiaanse hoofdstad legden de nadruk op het gevaar van een „halve ambtstermijn" en de onzekerheid die bestaat over de keuze van een vice-president. Het Sowjet-persbureau maakte wones- dagavond Eisenhowers besluit in een bericht van een regel bekend. Wetsvoorstel aangenomen DEN HAAG, 19 februari Met de stemmen van de C.H.U.-fractie tegen is de Tweede Kamer gister middag akkoord gegaan met het wetsvoorstel om binnenkort een al gemene woningtelling te houden. Zoals reeds gemeld, zullen niet minder dan 3500 tellers dit enorme werk gaan verrichten. Op uitdruk kelijk verzoek van verschillende Kamerleden deelde minister Witte nogmaals mede, dat de gegevens van deze telling niet voor andere doeleinden, dan voor het verkrijgen van inzicht in de omvang en de sa menstelling van de woningvoorraad, zullen worden gebruikt. De heren Stapelkamp (AR) en Bom- mer (Soc.) vroegen deze verklaring, Omdat zij vreesden, dat vele bewoners de ware feiten zullen verzwijgen uit angst voor eventuele inwoning. Of dat men betrapt zou worden op clandestie ne bewoning. De heer Van Vliet (KVP) had wel enige bezwaren tegen het feit, dat de tellers reeds om acht uur aan de bel kunnen trekken. Dat is voor sommige mensen een onmogelijke tijd. Net zo goed trouwens als 's avonds negen uur. MIDDELBURG, 29 februari Naar aanleiding van een verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren, hebben Ged. Staten van Zee land geadviseerd een bijdrage te verlenen van ten hoogste 3.200,— in 1.: gedurende-de periode van 1 mei tot 1 november te verwachten exploitatietekort van de helikopter- dienst Axel-Rotterdam v.v. of zo veel minder als een derde van dit tekort zal bedragen. In het adres van genoemde Kamer van Koophandel wordt erop gewezen, dat nu deze dienst ruim vier maan den is uitgevoerd van verschillen de zijden is verzocht te bevorderen, dat deze heiikopterdienst na 1 mei de datum waarop de proefperiode eindigt zal worden bestendigd. In de periode van 1 oktober 1955 tot 1 februari 1956 bedroeg de gemiddel de bezetting per vlucht op het traject Axel-Rotterdam vier passagiers. Gelet op het minder gunstige jaar getijde, zijn wij van mening, dat er al le aanleiding is te pogen de dienst na 1 mei voort te zetten, aldus het adres. De directie van de Sabena heeft zich reeds in principe bereid verklaard door te gaan gedurende de periode 1 mei—1 november, mits ook ditmaal het tekort op de exploitatie door een subsidie zal worden gedragen. Dit subsidie-bedrag (f 9500.ligt, vergeleken bij het be drag, dat voor de proef van zeven maanden moest worden bijgepast, aan merkelijk lager. De Sabena heeft ook medegedeeld, na 1 novemebr desnoods te zullen doorgaan. Het subsidie-bedrag zal dan zo laag mogelijk worden ge houden, o.m., omdat men hoopt tegen die tijd vergunning te hebben gekre gen om de dienst rechtstreeks via Ber gen op Zoom te vliegen. Dit zou een aanmerkelijke verkorting der route be tekenen. WASHINGTON, 29 februari President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, bereid te zijn een eventuele nieuwe kandidaatstelling door de republikeinse partij voor het presidentschap der Verenigde Staten te zullen aanvaarden. Hiermede is een einde gekomen aan een periode van onzekerheid, welke in september j.l., na de hartaanval, die de president toen had, was begonnen. Slechts weinige Amerikanen twijfelen eraan, dat Eisenhower, indien hij en dat staat thans vrijwel vast door de republikeinse partij kandidaat wordt gesteld, voor de tweede achtereenvolgende maal tot president der Verenigde Staten zal worden gekozen. De president zeide dat zijn antwoord op de vraag, of hij bereid was zich voor een tweede ambtstermijn kandidaat te stellen, zoveel factoren in het geding bracht, dat het hem niet mogelijk was dit in summiere bewoordingen op een persconferentie uiteen te zetten. Hij zou daarom later voor Amerikaanse radio- en televisiezenders een nadere verklaring afleggen. „Het Amerikaanse volk heeft recht op een volledige uiteenzetting en ik zal niet opnieuw als presidentskandidaat voor de kiezers verschijnen, voordat ik er zeker van ben dat zij begrijpen, wat er met mijn beslissing samenhangt". GEEN TOURNEE. Eisenhowers letterlijk antwoord op de vraag, of hij zich voor een tweede ambtstermijn als president kandidaat zou laten stellen, luidde: „Mijn ant woord zal positief, d.i. bevestigend zijn". Hij voegde hieraan toe voor het ogenblik niets meer te verklaren te hebben. Eisenhower werd gevraagd of hij, na eventue-le kandidaatstelling, de gebrui kelijke verkiezingstournee dwars door Na afloop der persconferentie ontstond een wedloop naar de te lefooncellen, wilder dan alles wat Washington had aanschouwd se dert de toenmalige president Tru man in 1945 mededeelde, dat de oorlog met Japan was afgelopen. Het Witte Huis heeft medege deeld, dat de president donder dagochtend vier uur Nederlandse tijd vanuit zijn werkvertrek een toespraak zal houden, die door al le Amerikaanse radio- en televi siestations zal worden uitgezon den. Perssecretaris James Haggerty deelde mede, dat een half uur zendtijd was aangevraagd, doch dat het niet zeker was of de pre sident deze spreektijd ten volle nodig zou hebben. de Verenigde Staten zou maken en of hij, als kandidaat, goede hoop op her kiezing had. Eisenhowers antwoord kwam hierop neer dat hij de resul taten van zijn bewindsperiode in zijn verkiezingscampagne voor zich zou la ten spreken. OVERWINNING TE VERWACHTEN Eisenhower zal veertien oktober a.s. 66 jaar worden. 12 februari j.l. hebben Eisenhowers geneesheren verklaard de president in staat te achten zijn functie nog een vijf- tot tiental jaren te bekleden. Uit een de volgende dag ge houden peiling der openbare mening bleek, dat de Amerikanen een over winning van Eisenhower op Steven son de eventuele democratische kandidaat verwachtten, indien hij zich herkiesbaar zou stellen. NOG NOOIT ZO DRUK Nog nooit is een persconferentie van Eisenhower zo druk bezocht geweest als vandaag. Vele journalisten slaag den er niet in een plaats in de confe rentiezaal te bemachtigen. Twee en een half uur voordat de con ferentie begon, vormden zich al rijen verslaggevers en fotografen bij het Witte Huis en drie kwartier voor het begin stonden er 400. Ook waren er veel andere belangstellenden. De geheime dienst controleerde, of de persmensen geen radiozendertjes bij zich droegen, want het nieuws mocht pas wereldkundig worden na afloop van de persconferentie. 28 tekeningen van Rembrandt, die in Polen vele jaren als verloren werden beschouwd, zijn in Krakau terugge vonden en teruggegeven aan de Osso- linski bibliotheek in Wroclaw (Bres- lau). H 1 Care/ Briels onlwerpf grote openlucht-show Bij het Italiaanse plaatsje Ortona leed een trein „schipbreuk", toen een land verschuiving veroorzaakt door he vige regen en dooi een locomotief met tender uit de rails drukte. Geluk kig brak de koppeling van de tender met de eerste personenwagen, zodat de rest van de trein op het goede spoor bleef. De beide spoormannen op de lo comotief werden ernstig aan de benen gewond. Van de reizigers kregen er enkelen een shock. Op de foto zien we de locomotief op het strand, terwijl de golven er omheen slaan. SCHIPHOL, 29 februari „Uit achttien landen van Europa haal ik afgevaardigden voor het huwelijks feest in Monaco: vissers uit Noor wegen, bergjagers uit Zwitserland, zigeuners uit Spanje, en Nederland zal komen met Zeeuwen of Scheve ningers". Met deze woorden stapte regis seur Carel Briels vanavond op Schiphol uit het vliegtuig, dat hem wear thuis bracht na een verblijf in Monaco. Hij heeft van de autoriteiten in Mo naco de officiële toestemming ontvan gen voor het geven van een grote open lucht manifestatie in het stadion van Monaco, ter gelegenheid van het huwe lijk van Prins Rainier en de Ameri kaanse actrice Grace Kelly. Het is zijn bedoeling, dat deze dele gaties de Amerikaanse vrouw, in casu Grace Kelly, die met haar echtgenoot op de première-avond als het ware zullen worden ingeschakeld in het verloop van de voorstelling, laten zien wat Europa naar zijn wezen te zien geeft. Het Monegaske stadion, dat schitte rend is gelegen aan de Middellandse Zee en dat fraai gegroepeerde rotsen als natuurlijke achtergrond heeft, kan plaats bieden aan 13.000 mensen. De heer Briels stelt zich voor nog tweee grote tribunes bij de bestaande te laten bouwen, opdat in totaal bij de huwe lijksfeestelijkheden 20.000 mensen in staat zullen zijn de show bij te wonen. Het wordt een non-stop openlucht spel, die de financiële draagkracht van de staat Monaco verre te boven gaat. (Er is 130.000 gulden van staatswege voor de feestelijkheden gevoteerd). Daarom heeft de heer Briels bespre kingen gehad met de Griekse i-eder Onassis. Zoals men weet zal het burgerlijk huwelijk tussen Prins Rainier en Grace Kelly worden voltrokken op 18 april a.s. Meer dan vijftig Deense vissers werden van het ijs in het Kattegat gered tijdens een grootscheepse reddingsactie, die echter aan vier redders het leven kostte. De hen gelaars werden van de kust afge sneden doordat een ijsbreker tus sen hen en de vaste wal voer. Op de bovenste foto zien we een he licopter opstijgen op weg naar de hengelaars; op de onderste foto wordt een van de onfortuinlijke hengelaars in veiligheid gebracht. Begroting van Justitie aangenomen DEN HAAG, 29 februari De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming de begroting van justitie aangenomen, na dat deze door de nieuwe minister van justitie, Prof. Mr. van Oven, was verdedigd. De „maidenspeech" van de 74-jarige bewindsman is geen uitvoerig, diepgaand betoog geworden. Uiteraard niet. De hooggeleerde, die nauwelijks twee weken in functie is, kan nog niet op de hoogte zijn met alle problemen, die bij de justitiebegroting aan de orde worden ge steld. Ter verscherping van het politio neel (preventief) toezicht op de gro te verkeerswegen is de rijkspolitie versterkt met 23 kleine, snelle per sonenauto's en 46 motorrijtuigen, Binnenkort wordt het apparaat nog aangevuld met 20 personenwagens en 21 motorrijtuigen. Prof. Van Oven was het niet eens met de communist Geugjes, die had be toogd, dat de justitie Westerling moet aanhouden op grond van het feit, dat hij een gewpaende acie voert tegen een bevriende mogendheid (nl. Indo nesië). De Nederlandse strafwet voor ziet niet in een dergelijke mogelijkheid. UTRECHT, 29 februari Voor ons is het ergste leed van de vorst periode geleden, nu de dooi door zet en de straten snel weer schoon worden. Voor de mannen van de IJsopruimingsdienst van Rijkswater staat breken echter juist nu span nende dagen aan. Straks komt de enorme ijsmassa, die nu nog vastzit tussen Bingen en Mainz, de Rijn af zakken. Onze grote rivieren moeten dan open zijn, zodat het ijs zonder stagnaties naar zee kan worden af gevoerd. Anders ontstaan brede dammen van kruiend ijs, worden de bruggen beschadigd en dreigen zwa re overstromingen. Het zal nog drie dagen duren, eer de ijsmassa bij Gorkum is gearriveerd. Voor het zo ver is, hoopt men hier „schoon schip" gemaakt hebben. Daarvoor zijn dagelijks een vijftiental ijsbre- kers hard aan het werk. De IJsopruimingsdienst heeft vanaf de eerste dagen van de vorst steeds hard gezwoegd om bij eb de zich vor mende ijsvloer weer te verbrijzelen. De schotsen worden dan naar zee af gevoerd. De vloot opereerde vanuit de haven van Moerdijk en ze bestaat uit de twee ijsbrekers van Rijkswaterstaat, aangevuld met boten van enkele sleep diensten, waarmee de dienst een con tract heeft. Zij moeten zorgen, dat ons groot riool voor ijsafvoer, n.l. de wa teren Rijn-Waal-Merwede-Hollandsch Diep en Haringvliet, open blijft. Dit is tot dinsdag toe gelukt, maar daarna heeft de drijvende ijsmassa zich toch stevig vastgezet. Militaire vliegers hadden de ijsdam- men verkend, die zich in de Waal had den gevormd en daarna was de grote aanval op het jjs begonnen. Al stroom opwaarts werkend had een vloot van vjjf zware ijsbrekers met een achter hoede van twee kleine schepen voor het verder breken van de grote schot sen nu maandag j.l. Tiel bereikt. In de Merwede wachtte een achterhoede van ijsbrekers het afkomende ijs op, zodat dit de kans niet krijgt zich opnieuw vast te zetten. GROOT IJSVELD. Dinsdag vormde zich echter een groot ijsveld tussen Tiel en Zaltbom- mel. Een prop, die het riool verstopt en daarom het kost wat het kost ver wijderd moet worden. Maar een prop van 25 km lang en enkele meters dik. De aanval op deze formidabele massa is thans in volle gang. Toen wij hedenmiddag bij Rijks waterstaat poolshoogte namen, kwam juist het bericht door, dat het ijs veld zich in beweging had gezet en met een snelheid van 4 km per uur stroomafwaarts dreef. De ijsbreker- vloot moest zich direct terugtrekken tot Woudrichem toe om niet ingeslo ten te worden. Door de stroming en door het passeren van de Zaltbom- melse brug wordt het ijsveld echter al min of meer „voorgemalen". De ijsbrekers zullen de grote slag nu dus meer stroomafwaarts leveren. De hoofdingenieur-directeur in de Directe Bovenrivieren, die de leiding heeft van de IJsopruimingsdienst, ver klaarde dat hij vol vertrouwen is, dat hij de afvoerwateren open zal hebben, voor het drijfijs uit de Duitse Rijn komt afzetten. De IJsberichtendienst, die dagelijks een ijskaart publiceert, de waterstanden nauwkeurig nagaat en in doorlopend contact met Duitsland staat, zag ook geen enkele reden voor ongerustheid. Hjj bevat alleen verordeningen tegen hen, die de Nederlandse staatkundige orde verstoren. Daaraan heeft Westef- De ex-K.N.I.L.-kapitein kan alleen worden gedetineerd als hij wordt ver dacht van een misdrijf, op grond waar van preventieve hechtenis geoorloofd is. Het is trouwens de vraag, zo zei de minister, of de „wapenfeiten" van deze man niet alleen zijn terug te brengen tot „fantastische grootspraak". De Ne derlandse regering keurt de activitei ten van Westerling ten scherpste af, omdat ze inderdaad afbreuk doen aan de verhouding tussen Nederland en Indonesië. De justitie zal zijn gedra gingen met aandacht volgen en even tuele vergrijpen zijnerzijds op passen de wijze berechten. Over de kwestie van het Haarlemse huwelijk wilde de minister niet spre ken. Hij volstond met de opmerking, dat de verzoenende toon in de discus sies hem zeer had getroffen. Wel heeft Prof. Van Oven een en kele opmerking gemaakt over het geval-Anneke Beekma n. Met zijn partijgenoot Cammelbeeck was hij het eens, dat geen pressie moet wor den uitgeoeefnd op de redactie van het Limburgs dagblad, dat de brief van Aneke heeft gepubliceerd. Hier is geen sprake van medeplich tigheid aan een misdrijf. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de redac tie niet op de hoogte is van de ver blijfplaats van het kind. De minister zeide voorts niet de indruk te hebben, dat de Belgische justitiële autoriteiten onvoldoende medewerking hebben ver leend bij de opsporing van het Jodin netje. DE BILT ZEGT; Opklaringen DE BILT, 1 maart. Opklaringen en vrijwel overal droog weer. Over wegend krachtige westelijke wind. On geveer deezlfde temperaturen als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1