Minister Witte heeft bezwaar tegen Amsterdamse ronselactie AGGi yermicel I i soep 38 Zwitsaletten P KLEURLINGEN OP APARTE KIEZERSLIJSTEN Russische hulp voer de Libanon Nederlands oude watergrondwet moet vervangen werden Vorst veroorzaakte 6 pCt verlies in woningproduktie Ook Gronings protest tegen ronselactie Treedt Harahap nog deze week af Ongelooflijk goed en smakelijk spectf in Zilverzakjes Oppositie eist gerechte lijk onderzoek Hollet vraagt speciale bevoegdheden KOORTSIG, RILLERIG Walcherse gemeentebesturen bespreken grenswijzigingsplannen Welke argumenten pro of contra zullen overwegen Landbouw zelf de grootste vervuiler ABDIJSIROOP) Koningin van Griekenland naar ons land y 5T y T* Woensdag 29 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Geen noodzakelijke krachten wegzuigen 's-GRAVENHAGE, 28 februari. Minister Witte is van oordeel, dat de Amsterdamse methode van werving van bouwvakarbeiders in Middelburg, Vlissingen, Groningen en Leeuwarden aan enige beden kingen onderhevig is. Bepaalde kosten of toelagen immers, die op een exploitant zouden moeten drukken, komen daarmee ten laste van de overheid, aldus de minister van wederopbouw en volkshuisvesting tijdens een persconferentie. „Tegen het wegzuigen van ter plaatse noodzakelijke arbeidskrachten op een wijze, zoals de gemeente Amster dam poogt te doen, bestaan inderdaad bedenkingen", aldus voegde hij hieraan toe. De minister meende, dat tegen bet werven van bouwvakarbeiders onder aanbieding van een woning geen be zwaar kan bestaan. Dit wordt door di verse gemeenten gedaan. Maar tegen het aanbieden van geld heeft hij wel degelijk bezwaren. (Het gaat n.l. om een vergoeding van f 50,kostgeld per week, betaling der verhuiskosten en f 200,voor het inrichten van de woning). Na overleg met de minister van sociale zaken is hem gebleken, dat het in de bedoeling van het rijksar beidsbureau lag om alleen bouwvak arbeiders te werven, die getroffen zijn door struktuele of slepende werkloos heid en daardoor tot positieverbete ring zouden kunnen komen. Het is dan ook zo, dat de geweste lijke arbeidsbureaus alleen positief be middelen, indien dit het geval is. An ders wordt geen ontslag-aanvraag goedgekeurd. De minister acht het van het grootste belang, dat geen arbeids krachten uit de bouwvakken door werkloosheid afvloeien naar andere be drijfstakken. Migratie van deze arbeiders dient dus zonodig bevorderd te worden. NAAR BELGIË Ten aanzien van het werken van Ne derlandse bouwvakarbeiders in het buitenland is gebleken, dat dit op de duur geen bevrediging schenkt door o.m. te gering contact met het gezin. Velen geven er tenslotte de voorkeur aan weer in eigen omgeving te wer ken. Wat de zuigkracht van België in verband met de komende wereldten toonstelling aangaat is contact opgeno men met de Belgische regering om, zonder aantasting van de persoonlijke vrijheid, de werving van Nederlanders ta beperken. Het ligt in de bedoeling van minis ter Witte om landelijk tot uniforme gemeentelijke bouwverordeningen te komen. Wel wordt in overleg met de gemeenten gestreefd naar het uniformeren van een beperkt aantal technische voorschriften. Het resul taat daarvan zal niet al te lang meer op zich laten wachten. NA DE VORST De invloed van de afgelopen vorst periode op de woningproduktie ligt nog niet statistisch vast, maar met vrij grote zekerheid kan worden aan genomen, dat in de drie tot vier we ken durende vorstperiode ongeveer zes procent produktieverlies in de „Vreemdelingenlegioen- methoden" GRONINGEN, 28 febr. Ook b. en w. van Groningen hebben in een scherp protest hun afkeuring doen blij ken over de ronselactie van Amster dam in het noorden van ons land. De betrokken wethouder van Amsterdam kon echter niet worden overtuigd van de onbehoorlijkheid van deze actie, zo werd in de raadsvergadering medege deeld. Hij vond het een zeer geoorloof de daad en stelde, dat Groningen een groot aantal bouwvakarbeiders heeft en Amsterdam een tekort. bit een circulaire blijkt, dat de reis- en verblijfkosten der bouwvakarbei ders gedurende tien weken door de particuliere bouwonderneming worden betaald en dat daarna de gemeente de kosten draagt. De verhuiskosten tot 'n bedrag van f 200,worden eveneens door Amsterdam vergoed. Burgemeester. J. Tuin- heeft bespre kingen gevoerd met de minister, die 'n onderzoek heeft toegezegd. Ook de voorzitter van het college van rijksbe middelaars heeft de zaak in handen ge nomen. De bouwvakpatroons van Gro ningen zullen meewerken om de actie tegen te gaan. Verschillende raadsle den spraken over vreemdelingenle gioen-methoden, misbruik van be voegdheden en onbegrijpelijke kort- zi-'-uigheid. óe Kamers van Koophandel voor Friesland, Groningen, Drente en de veenkoloniën hebben eveneens in een adres aan de ministerraad protest aan getekend tegen deze wervingsactie. Gezegd wordt, dat reeds bonderden bouwvakarbeiders zich om nadere in lichtingen hebben aangemeld op de plaatsen, die per advertentie werden opgegeven. Op een voorlichtingsavond te Groningen zochten niet minder dan 200 bouwvakarbeiders nader contact. Ten zeerste wordt betreurd, dat hier van overheidswege, n.l. door Amster dam, aanzienlijke bedragen worden ge voteerd, teneinde iets te bereiken, dat voor het particuliere bedrijfsleven bin nen het raam der voorschriften niet toelaatbaar is. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend ter verlenging van de werkingsduur van de noodwet kin derbijslag kleine zelfstandigen tot 1 juli 1957. woningbouw is ontstaan, zo deelde minister Witte voorts mede. Het eventueel inhalen van de verloren arbeidstijd is in de eerste plaats een zaak, die tussen werkgevers en werknemers zai moeten worden ge regeld. Vorig jaar mislukten de besprekin gen over inhalen vooral op het argu ment der werknemers, dat er nog wel andere middelen zijn om tot produktie verhoging te komen dan alleen over werk. Het leek de minister hoogst on waarschijnlijk, dat voor verdiensten uit overwerk in de bouwvakken belas tingfaciliteiten zullen worden gegeven. Er zou een precedent met onoverzien bare gevolgen worden geschapen. DOORWERKEN Ir. Witte deelde mede, dat sommige steenfabrieken ongehinderd hebben kunnen doorwerken. Sprekende over de proefnemingen met doorwerken on der bescherming tegen de vorst zei de minister o.m., dat deze beschermende maatregelen hoofdzakelijk waren ge richt tegen kwakkelwinters met vorst tot ca. 5 graden. Op deze bijzondere strenge vorst was dus niet gerekend. Toch kon in enkele gevallen bij de woningbouw met binnenwerk worden doorgegaan, terwijl enige gevallen van utiliteitsbouw bekend zijn, o.m. de elektrische centrale te Utrecht, waar kon worden doorgewerkt. DJAKARTA, 28 febr. (ANP). De politieke aandacht in Djakarta is thans gevestigd op de vraag, wanneer het kabinet-Harahap zijn mandaat aan Soekarno zal teruggeven. Donder dag zal de centrale commissie voor de verkiezingen officieel de resultaten van de eerste algemene verkiezingen bekend maken. Het zal daarna onge veer drie weken duren, voordat de namen van 260 nieuwe parlementsle den bekend zullen zijn en het geko zen parlement kan worden geïnstal leerd. De vraag is nu, of het kabinet deze week zal aftreden of aan zal blijven tot de installatie van het nieuwe par lement. Het antwoord op deze vraag kan beslissend zijn voor hetgeen gaat gebeuren- met het wetsontwerp voor de opzegging van de Nederlands-In donesische unie, dat de vorige week aan het voorlopige parlement werd voorgelegd, en zal ook van invloed zijn op de samenstelling van de vol gende regering. Perzische troepen hebben in gevech ten, die drie weken met Nomaden bij de Iraakse grens zijn gevoerd, een op stand onderdrukt, aldus een commu nique van de generale staf. De meeste stamhoofden van de opstandelingen zijn gevangen genomen. Een aantal Nomaden is gesneuveld. Ingezonden Mededeling (Adv.) yileii Ctï voor 4 diepe borden In Zuid-Afrika KAAPSTAD, 28 febr. - Reuter. Het Zuidafrikaanse parlement heeft in gemeenschappelijke zitting van volksraad en senaat de wet op het invoeren van aparte kieslijsten voor de kleurlingkiezers van de Kaapprovincie goedgekeurd. De stemverhouding was 174 tegen 68. De leider van de verenigde (oppo sitie-) partij, Strauss, heeft aange kondigd, dat zijn partij gerechtelijk zal doen onderzoeken, of één en ander in overeenstemming met de grondwet is. Tijdens het tellen van de stemmen zaten op de publieke tribune twee vrouwen met lange, zwarte handschoe nen. Het waren leden van de vrouwen liga voor verdediging van de grond wet, die de afgelopen maanden een actie gevoerd heeft tegen dit wetsont werp en de grote uitbreiding van de senaat om aanvaarding van het ont werp met een meerderheid van twee derden mogelijk te maken. Met de zwarte sjerpen, die de vrou wen der liga dragen als teken van rouw, mochten zij niet in de Kamer komen, doch bij de stemming hielden zij de linkerhand aan de rechterschou der, zodat het leek alsof zij zwarte sjerpen droegen. LUID GEJUICH De uitslag van de stemming werd door de nationalistische afgevaardig den met luid gejuich begroet. Het wetsontwerp moet nog slechts door de gouverneur-generaal bekrach tigd worden. Het was de achtste po ging der nationalisten, sedert 1951, om Ingezonden Mededeling (Adv.). Verjaag de pijn en ellende van Rheumatiek. Zuiver Uw bloed! Met Kruscben Salts. Waarom zou U kreunend en zuchtend in de kwellingen van rheumatische ongemakken berusten? Doe iets Neem Kruschen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig hebben om Uw bloed zuiver te maken énte houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, worden opnieuw de actieve zuiveren de organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circulatie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zui ver" bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. Nederlandse jongen in Einden verdronken EMDEN, 27 febr. (DPA/ANP). De 18-jarige Nederlandse logiesbe- diende F. Daalmeyer uit Schiedam is gisteravond verdronken, toen hij in de binnenhaven van Emden trachtte over het ijs zijn schip, de „Stad Schiedam" te bereiken. Zijn stoffelijk overschot is in de afgelopen nacht geborgen door de waterpolitie. Het zal worden overgebracht naar «Nederland. de 45.000 Kaapse kleurlingen, die reeds meer dan honderd jaar dezelfde kiesrechten hebben als de blanken, 'n aparte vertegenwoordiging van vier blanke afgevaardigden en een senator te geven. Het wetsontwerp hernieuwt de af zonderlijke vertegenwoordiging van Kaapse kleurlingen volgens de wet, die in 1951 door het hof van beroep ongeldig werd verklaard, omdat zij niet, zoals de grondwet voorschrijft, met een meerderheid van tweederden was aangenomen. BEIROET, 28 febr. (AFP). Na be sprekingen, die een missie van deskun digen uit de Sowjet-Unie met de Liba nese minister van economische zaken, Nazïh Bezri, heeft gevoerd, werd ver nomen, dat de Sowjct-TJnie economische en technische hulp op grote schaal heeft aangeboden. De Bussen zouden de eis hebben ge steld, dat voor de projecten, waarvan de uitvoering aan de Sowjet-Unie wordt toe vertrouwd, geen ander financieringsmid del wordt gebruikt. Zelfs nationale finan cieringsmiddelen zouden niet in aanmer king komen. Anderzijds zouden zij geen enkel voorbehoud hebben gemaakt ten aanzien van het benodigde kapitaal, het aantal der technici, dat beschikbaar zou moeten worden gesteld of de belangrijk heid van het uit te voeren project. Wat de betaling betreft zou de Sowjet-Unie drie mogelijkheden hebben voorgesteld, n.l. contante betaling, betaling in termij nen of betaling met Libanese produkten. PARIJS, 28 febr. (AFP/Rtr.). De Franse ministerraad heeft besloten aan het parlement speciale bevoegdheden met betrekking tot Algerije te vragen. Premier Mollet verklaarde dat deze be voegdheden in het bijzonder betrekking hebben op administratieve, financiële, economische en sociale kwesties, dus niet op militaire of institutionele aangelegen heden. Robert Lacoste, de minister met stand plaats Algiers, heeft om krachtige ver sterking van de troepen in Algerije ge vraagd om het hoofd te kunnen bieden aan de circa 15.000 rebellen, die met steeds grotere kracht optreden. Het ka binet zou in beginsel zijn verzoek hebben ingewilligd. Verscheidene tienduizenden soldaten zouden naar Algerije gezonden worden. De reeds aanwezige 200.000 man Franse troepen zouden niet sterk genoeg zijn om de rebellen tegenstand te bieden. Brits vorstenpaar naar Middellandse Zee LONDEN, 27 febr. Koningin Eli zabeth en de hertog van Edinburgh gaan volgende maand aan boord van het koninklijke jacht „Brittannia' (4.090 ton) een kruistocht van een week door de Middellandse Zee ma ken. Het zal de eerste maal sinds koning George de vijfde zijn, dat een Brits staatshoofd in dit gebied een dergelijke tocht maakt. Ingezonden Mededeling (adv.) verjaag dat lome griepgevoel wiet: Plan 1956 van gedeputeerde staten Deze maand zal er in de negentien gemeenteraden, die Wal cheren rijk is, een hartig woordje worden gewisseld over het plan, dat gedeputeerde staten kortgeleden hebben rond gezonden omtrent de wijziging der gemeentegrenzen en de samenvoeging van een aantal gemeenten. Reeds gisteren heb ben enkele gemeenteraden erover gesproken en het is te be grijpen, dat niemand veel voelt voor dit ingrijpende plan, waar over gedeputeerde staten vóór 1 april het oordeel der gemeente besturen willen vernemen. Vele raadsleden zullen zich ook nu weer troosten met de gedachte, dat het nog wel enkele jaren zal duren, voordat de Staten-Generaal deze zaak gaan be handelen en het is dan altijd nog de vraag, of deze laatste „hindernis" zal worden overwonnen. Ingezonden Mededeling (Adv.) IK, J Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en luchtwegen te zuiveren met op het Londense kerkhof is het ver gane lijk van een vrouw gevonden, dat daar, verborgen onder bladeren in de struiken, mogelijk reeds een jaar ge legen heeft. Men acht het niet uitge sloten, dat het hier een buitenlandse betreft. De kleren zouden Frans kun nen zijn. Gedeputeerde staten hebben geen toelichting op en verant woording of motivering van hun voorstellen gegeven aan de ge meentebesturen. Zij moeten dus alleen op de bijgevoegde kaart af gaan en tasten over de rede nen tot indiening der voorstellen in het duister. Van het college van ged. staten is dit natuurlijk wel handig: geen enkele raad kan hen nu kritiseren op hun motieven! Toch ligt het voor de hand te veronderstellen, dat aan dit plan 1958 dezelfde of althans soortgelijke overwegingen ten grondslag liggen als aan het plan 1950, dat wél van een toelichting was voorzien. In 1950 schreven ged. staten, dat bij hun college het besef leefde, dat in het algemeen ge zien onder de huidige omstandig heden de kleinere en kleinste ge meenten hun taak tegenover de ingezetenen niet langer naar be horen kunnen vervullen. Zij wil den daarmee geen tekort doen aan de ijver en de toewijding van de verschillende gemeente besturen, maar zij constateerden een feit. Ged. staten vroegen zich in 1950 af, hoe door vereni ging of grenswijziging van een aantal gemeenten naast een juis tere vormgeving wellicht grotere en daardoor krachtiger gemeen schappen verkregen zouden kun nen worden. Herverkaveling Sedertdien heeft de herverka veling haar beslag gekregen. Het nieuwe net van wegen en water lopen Is al geruime tijd gereed, maar dit nieuwe „gezicht" van Walcheren past niet erg op de ramp (om dit niet erg fraaie, maar wel duidelijke beeld te ge bruiken). Het was dan ook niet te verwonderen, dat de herver kavelingscommissie Walcheren hij ged. staten heeft aangedron gen op een aantal grenscorrec ties, om onlogische en dwaze si tuaties te voorkomen bij beheer en onderhond. Wij denken b.v. aan de toestand te Grjjpskerke, waar het grondgebied van St. Laurens bijna onmiddellijk bij de dorpskom van Grjjpskerke begint. Uit de voorstellen van ged. staten blijkt echter, dat zij veel verder zijn gegaan dan het alleen maar rechttrekken van niet meer in het gemeenteschema passende grenzen. De vraag, of de be stuurskracht van een kleinere gemeente kleiner is dan die van 'n grotere gemeente, zal in 't al gemeen bevestigend beantwoord kunnen worden, maar.wat moet men nu precies onder een kleinere gemeente verstaan en is het niet minder van belang eerst eens na te gaan de „kwaliteit" van het gemeentebestuur? Wij kennen op Walcheren namen zullen wij niet noemen ge meentebesturen, die in verloop van weinige jaren kans hebben gezien het verzorgingspeil zoda nig op te voeren, dat het de ver gelijking met een grotere ge meente met glans kan doorstaan. Geen duidelijke lijn Bij een nadere bestudering van het plan 1956 van ged. sta ten is het moeilijk een duidelij ke lijn en een beheersende ach tergrond te ontdekken. Heeft misschien de overweging gegol den, dat de nieuwe gemeenten elk ongeveer een gelijk aantal inwoners moeten hebben en is met dit als uitgangspunt de kaart van Walcheren toen maar verknipt? Het lijkt er wel een beetje op. Er worden stukken van een gemeente afgenomen, maar diezelfde gemeenten krij gen er van andere plaatsen weer gedeelten bij. Staat dit misschien in verband met de uit herverka velingsoogpunt gewenste correc ties? Merkwaardig is ook in het licht van het standpunt van gedeputeerden uit 1950 met welke opmerking wij bepaald niet bedoelen, dat deze gemeen ten nu maar moeten verdwijnen! Welke kerngemeenten? Wijselijk heeft het college zich niet uitgelaten over de toekom stige kerngemeenten bij samen voeging. Worden 't Koudekerke, Meliskerke en Serooskerke of Biggekerke, Aagtekerke en Grijpskerke? Het zijn stuk voor stuk ge meenten, waar nog altijd gespro ken kan worden van een dorps gemeenschap, hetgeen belangrij ker Is dan het argument, dat de grenzen historisch zijn gegroeid. Wat dat betreft kan men met evenveel recht beweren dat deze grenzen vaak door kunstmatige ingrepen zijn ontstaan. Waarmee wij maar willen zeggen, dat er voor grenswijzigingen heel wat argumenten pro en contra zijn aan te voeren. Welke uiteinde lijk zullen prevaleren is een vraag, naar het antwoord waarop wij erg benieuwd zijn! Watergebrek nu meest actueel UTRECHT, 28 februari. Onze oude watergrondwet „Wie 't water deert, d 't water keert" moet vervangen worden. Wateroverlast bestaat nog wei in Ne<I land, maar kan met niet al teveel moeite worden verholpen. Het „deren" is d.„, belangrijk afgelopen dank zij onze gemalen, graafwerktuigen en staatsinstelling. Een andere reden voor het doen verdwijnen van deze „grondwet" is de barbaars heid ervan. Tot deze conclusie kwam Dr. Ir. J. van Veen, hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat, in zijn rede voor de Nederlandse Vereniging voor Landaan winning. AKKES smoor Ir. Van Veen merkte op, dat thans voor al rekening moet worden gehouden met watergebrek en met de tegenstrijdige be langen, die daaruit voortvloeien. De vei ligheid der bevolking zal bij de techni sche ontwikkeling der waterhuishouding steeds voorop moeten staan: de drink waterpositie dient dus een voorkeurspo sitie te hebben. Het water van onze beken dient zorgvuldig te worden beheerd, daar men niet zeker is van de kwantiteit en kwaliteit van het water, dat onze grenzen passeert. Het verdient voorts aanbeveling, zo zei Ir. Van Veen, het Nederlandse opper vlaktewater in compartimenten geschei den te houden. Ieder compartiment zou in beginsel zijn eigen vuil water kwijt moeten raken en zijn buurman daarmee niet moeten belasten. Ook dient het ver spillen van ons zoetwaterbudget te wor den tegengegaan. De Nederlandse kust moet zoveel als economisch verantwoord is worden gesloten en de zoutpenetratie belemmerd. Grondwater- en merenreser- voirs moeten zo economisch mogelijk worden benut. De neerslag dient zo wei nig mogelijk te worden afgevoerd en ten slotte dient er een systeem van slagaders en aders te worden ontworpen. „GROOTSTE VERVUILER" Dr. Ir. F. P. Mesu, oud-directeur van de cultuurtechnische dienst, deelde ojn. mede, dat bjj het ministerie van verkeer en waterstaat een wetsontwerp wordt voorbereid, waarbij aan de beheerders van het openbare water een positieve taak is toebedacht bjj de bestrijding van de waterverontreiniging. Hjj noemde het een merkwaardig feit, dat de landbouw, die zulke grote belangen heeft bij het zuiverhouden van beken en polderwate- ren, door de landbouwindustrieën behoort tot de grootste vervuilers. Warmwaterroterijen, aardappelmeelfa brieken, strocartonfabrieken, suikerfa brieken en vele zuivelfabrieken zijn in dit opzicht berucht. De strocarton- en aardappelmeelfabrieken in de veenkolo niën produceren evenveel vuil als een stad van 16 miljoen inwoners! De ver vuiling van kanalen en polderwateren is plaatselijk zo erg, dat zü een belemme ring vormt voor de industriële ontwikke ling van de streek, aldus Ir. Mesu. 's-GRAVENHAGE, 28 febr. Ko ningin Frederika van Griekenland en haar oudste dochter Prinses Sophia zijn door Koningin Juliana en Prins Bernhard tot een bezoek uitgenodigd. Het zal duren van 9 tot 11 maart en zal een volkomen privé karakter dra gen. De gasten zullen op paleis Soest- dijk logeren en een feest bijwonen t. g. v. de 18e verjaardag van Prinses Beatrix op 10 maart in het paleis te Amsterdam voor de persoonlijke ken nissen van de Prinses. Ingezonden Mededeling (adv.) Laat Uw kritieke dagen Ongemerkt voorbij gaan mm* knapt El op q c In een ommezien. Doorlopend kruiswoordraadsel s- 7 3 4 b e B 9 Horizontaal: 1 Slotstuk, Beet, 2 Zwe vende massa waterdruppels, Jongens naam, 3 Insect, Dans, 4 De lezer heil, Vogel, Duinvallei, 5 Voorzetsel, Lijst, Zangnoot, 6 Dicht, Metaal, Klaar, 7 Vier kante steen, Kleur, 8 Naaldboom, IJl, 9 Plezier, Handel. Verticaal: 1 Energie, Fles, 2 Bron, Lef, 3 Arbeidzaam, Stekelvarken, 4 Arctische vogel. Huisdier, Voegwoord, 5 Maan stand, Waarzeggende vrouw, Zangnoot, 6 Bergplaats, Schrijfgereedschap, Nazaat, 7 Kledingstuk, Bediende in livrei, 8 Chef- kellner, Hevig, 9 Pronken, Deel van het lichaam. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Zwart, plag; 2 warm, tiara; 3 aam, k.o., fez; 4 Kr., ramen, N.O.; 5 dispuut; 6 of, stolp, as; 7 rit, Ee, elp; 8 slons, kepi; 9 term, nadat. Verticaal: 1 Zwak, worst; 2 waard, file; 3 arm, is, tor; 4 R.M., kaste, N.M.; 5 tom poes; 6 pi, keule, ka; 7 laf, nu, eed; 8 aren, talpa; 9 gazon, spit.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3