Staat tweede ronde in koude oorlog voor de deur? TURKS SCHIP ftüJ) BIJ BATH GEZ0HKEN MOLLET WINT VERTROUWEN BIJ VIER STEMMINGEN Zelfbeschikkingsrecht Nieuw Guinea niet in onze Grondwet Dulles over Russische koerswijziging: Debiele ouders lieten kinderen omkomen Scheuring Geref. gemeente Oostburg Of willen de Russen inderdaad aan de vrede medewerken? Trotzky's weduwe wil eerherstel Europa warmer 30 Turken, twee vrouwen en 4 j. knaapje door Zeeuwse bevolking warm onthaald PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VOOR DE BESTE VIS Sowj'et-politiek in overgangsstadium Toch werd dit plaatje vandaag geknipt! „Economie gedoogt geen verdere concessies" Chessman opnieuw in beroep Alle Oost-Duitsers moeten leren schieten Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, i.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e Jflïrgang No» 3334 Wnd.-hoofdredacteur: I'rof. Dr. J. J. de jong" - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 29 febr. 1956 Min. Witte tegen ronselen Zie pagina 2 Op- en ondergang van zon en maan: Donderdag: Zon op 7,29 u., onder 18,19 u. Maan op u., onder 8.42 u. Hoogwater donderdag 1 maart: Vlissingen: 4.33 u. 2.29 m., 16.58 u. 2.18 m. Terneuzen: 5.04 u, 2.44 m., 17.27 u. 2.33 m. Wemeldinge: 6.24 u. 1.66 m., 18.45 u. 1.72 m. Zierikzee: 6.07 u. 1.40 m., 18.30 u. 1.47 m. Onderzoek naar doodsoorzaak ROOSENDAAL, 28 febr. Betref fende het onderzoek naar de doods oorzaak van twee Roosendaalse kinde ren, vernemen wij, dat uit het onder zoek is gebleken, dat beide kinderen ziek waren door een zware verkoud heid. De ouders, die debiel zijn, had den de kinderen in de koude laten lig gen. Men neemt aan, dat dit het ziek teproces zodanig heeft verergerd dat de kinderen zijn overleden. Omdat de ouders geestelijk niet volwaardig zijn, worden geen gerechtelijke maatregelen tegen hen getroffen. SWAMPSCHOTT, 28 februari Bij Swampschott zijn twee personentrei nen op elkaar gereden. De trein van Potsmouth naar Boston reed van ach teren in op de trein van Salem. In de treinen bevonden zich tezamen onge veer duizend passagiers. Er is een aan zienlijk aantal doden. OOSTBURG, 28 febr. De uittre ding van gemeenten uit het kerkver band van de Geref. Gemeenten zet zich voort. Thans hebben de gemeenten Ochten (G.) en Oostburg (Z.) met al gemene stemmen besloten, zich aan het Kerkverband te onttrekken. Zij zijn overgegaan tot de Geref. Gemeenten in Nederland. De gemeenten Ochten, die in 1946 tot stand kwam, telt 215 zielen en die van Oostburg, die in 1933 werd geïnstitu eerd 150 zielen. Dit is een deze week gemaakte op name, die bewijst, dat aan de Franse Rivièra in Nice, alles weer bij het (warme) oude is, dat de sneeuw en het ijs er zijn verdwe nen en dat het weer mogelijk is opgewekt in het blauwe water van de Middellandse Zee rond te spar telenDat is trouwens allemaal zo wonderlijk niet, want met hupse sprongen liep de temperatuur daar op tot niet minder dan 33 graden en onder die omstandigheden zijn er altijd wel liefhebbers- en lief hebsters- voor een gezond bad WASHINGTON, 28 februari John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie gezegd, dat de nieuwe Russische koers, zoals die op het partijcongres in Moskou is bekendgemaakt, een teken is dat de eerste ronde in de koude oorlog voorbij is en eventueel een tweede zou kunnen beginnen. Hij acht het niet uitgesloten dat deze koerswijziging, die hij een ge volg acht van de Amerikaanse politiek van de laatste tien jaar, blijvend is. Het uiteindelijke doel van Amerika is, dat de Sowjet-Unie een be hoorlijk lid van de gemeenschap van landen wordt, aldus minister Dulles. Vrijdag vertrekt de minister voor een reis door tien Aziatische landen. Hij hoopt daarna beter in staat te zijn de Amerikaanse politiek ten aanzien van die landen te helpen bepalen in het licht van de nieuwe Russische tactiek. EERST AFWACHTEN Voorlopig acht de minister het niet verantwoord, dat de militaire kracht van de vrije wereld in aanzienlijke mate wordt verminderd. Eerst zal moe ten blijken wat de Russen, en mogelijk ook de Chinese communisten, precies van plan zijn. De Russische politiek is in een overgangsstadium en is nog niet ver genoeg in de nieuwe richting ge gaan om niet snel de oude koers te kunnen hernemen. EENSGEZIND OVER M.-OOSTEN Wat de houding ten opzichte van een mogelijke agressie in het Midden-Oos ten betreft, maakte Dulles melding van een steeds toenemende eensgezindheid tussen de Westelijke Grote Drie. Hij ontkende echter, dat er al een vastomlijnd plan zou bestaan, De uitwisseling van denkbeelden was nog aan de gang. De Verenigde Na ties zouden in geval van agressie een belangrijke stem hebben. Over India zei de minister, dat Ame rika een redelijke politiek jegens dat land voert, maar dat hij misschien en kele wijzigingen zal voorstellen na zijn Aziatische reis. Er waren een paar kleine meningsverschillen, maar er was geen reden waarom de betrekkingen niet op vriendschap en vertrouwen zouden zijn gebaseerd. Vogels hebben nog steeds hulp nodig AMSTERDAM, 28 febr. De vereni ging tot bescherming van dieren deelt mede, dat de inval van de dooi niet betekent, dat de verzorging van de wa tervogels gestaakt kan worden. De ac tie wordt onverminderd voortgezet tot dat het ijs zover gesmolten is, dat er voldoende open water is. Dit zal nog enige weken duren. Er is nog steeds grote behoefte aan brood, graan, vis en vlees en men doel een dringend beroep op de bevolking de inzameling en inlevering voort te zetten. Door veler hulp, is deze actie een groot succes geworden, maar de vogels hebben nog steeds hulp nodig! PARIJS, 28 februari -De wedu we van Trotzky heeft een telegram gezonden aan het nieuwe presidium van de Sowjet-communistische par tij, waarin zij eerherstel voor haar vermoorde echtgenoot vraagt. Voorts heeft zij in een brief aan maarschalk Worosjilof nieuws ge vraagd omtrent haar zoon Sedof, van wie zij in 20 jaar niets verno men heeft. Trotzky, met Lenin stichter van de Sowjet-Unie, werd in 1929 verbannen en in 1940 in Mexico vermoord. Mevr. Trotzky verwees in haar telegram naar de verklaring van het recente partij congres in Moskou over vervalsing van de geschiedenis der revolutie en ver oordeling van valselijk beschuldigde partijleider. Op grond van deze ver klaring vroeg zij herziening van het proces tegen haar echtgenoot. DE BILT, 29 febr. Een storing be reikte dinsdagavond Schotland. Deze storing deed op het noordelij kdeel van de Noordzee de wind opnieuw aanwak keren. Bij ons zal woensdag de bewol king ook weer toenemen. De wind blijft matig tot vrij krachtig en de tem peraturen zullen nog wat hoger ko men dan dinsdag al het geval was. De dooi breidt zich thans geleidelijk over Europa uit, hoewel er in de vroe ge ochtend nog vorst heerste in het grootste deel van-het vasteland. Ver wacht wordt, dat de temperatuur ver der zal stijgen. In Italië zijn op kleine schaal over stromingen voorgekomen in het mid den en zuiden van het land. DE BILT ZEGT: Verdere temperatuurstijging DE BILT, 29 febr. Aanvankelijk op vele plaatsen nevel of mist. Over het algemeen veel bewolking met later enige regen of motregen. Matige, later vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Veraere stijging van tempera tuur. RONDE VAN NEDER LAND MET ZWITSERS DEN HAAG, 28 februari De 8ste Ronde van Nederland, die van 6 t.m. 13 augustus wordt georganiseerd heeft door tussenkomst van de Zwitserse wielerbond Hugo Koblet als kopman van de Zwitserse ploeg gecontracteerd. De zeven andere renners zullen door de Zwitserse wielerbond in overleg met Koblet alsnog worden aangewezen. Tsjecho-Slowakije slaat voedselhulp af WASHINGTON, 28 febr. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat Tsjecho- Slowakije Amerikaanse voedselhulp heeft afgeslagen. Het heeft laten weten, dat het de hupl niet nodig heeft. PARIJS, 28 februari Premier Mollet heeft dinsdagmiddag alle vier stemmingen om de vertrouwens- tie, verbonden aan zijn wetsontwerp voor drie weken betaalde vakantie voor alle Franse arbeiders, met een grote meerderheid gewonnen. Bij de eerste stemming was de verhouding 499 tegen 0. De stem ming ging over het belangrijkste ar tikel van het wetsvoorstel. Mollet stelde het leven van zijn regering, die pas een maand oud is, afhankelijk van het verwerpen van amendementen, waarvan de indie ners nog verder willen gaan dan de reegring. Hij verklaarde dat de eco nomie van het land geen verdere concessies op het gebied van de ar beidswetgeving gedoogt. De uitslag van de tweede stemming over een regeringsvoorstel om werk gevers in bepaalde bedrijfstakken toe te staan van de vakantie van drie we ken een week toe te kennen buiten het SAN FRANCISCO, 28 febr. (AFP). De president van het hof van be roep te San Francisco heeft de Ame rikaan Caryl Chessman, die acht jaar geleden wegens ontvoering en ver krachting ter dood werd veroordeeld, maar terechtstelling tot nu toe wist te ontgaan door het steeds aanwen den van nieuwe rechtsmiddelen, toe gestaan zijn zaak opnieuw voor de lagere rechtbank aanhangig te doen maken. De president is van mening, dat Chessman bepaalde rechten bij de be handeling van zijn zaak voor het hooggerechtshof te Los Angeles zijn onthouden. Chessman schreef in de gevangenis twee boeken, die beiden een record verkoop behaalden, terwijl naar één ervan een film werd vervaardigd. De manuscripten had hij uit de gevange nis weten te smokkelen. Op een derde manuscript werd door de gevangenis autoriteiten de hand gelegd. vakantieseizoen was 487 stemmen tegen een. Bij de derde stemming werd op ver zoek van de regering een amendement verworpen, dat werkgevers niet zou verplichten verzekerings- en andere premies door te betalen voor de week extra-vakantie. De uitslag was 372 te gen 108 stemmen. Ook de - vierde en laatste stemming waaraan het vertrouwenskwestie ver bonden was het wetsontwerp als ge heel is door de regering gewonnen en wel met 452 stemmen tegen één. REDDERS OMGEKOMEN OP IJSSCHOTS FREDERIKSHAVEN, 28 febr. De Deense marine heeft het zoeken naar vier sinds zondag j.l, op een ijsschots afgedreven mariniers doen staken. De vier behoorden tot reddingsploe gen, die er zondag op uittrokken om vier jongens, die al vissend op een ijs schots waren afgedreven, te redden. De jongens werden door andere red ders in veiligheid gebracht, doch de mariniers dreven zelf op een ijsveld af. Een gedeelte van hun uitrusting is in de buurt van een ijsschots in het water aangetroffen. In de rotonde van de Haagse dieren tuin vond maandag de jaarlijkse uit reiking plaats van de bedrijfschaps- prijzen voor de best verzorgde vis, ha ring en visconserven. Op de foto zien we schipper N. Taal uit Scheveningen die de beker reeds voor de tweede maal in ontvangst mocht nemen, met zijn aanwinst te midden van Scheveningse en Marker vissersvrouwen. BERLIJN, 28 febr. In de Oost- duitse staatscourant is een regerings resolutie opgenomen, waarin een be roep op de gehele bevolking wordt ge daan om te leren schieten. In het stuk, dat door de minister van defensie is getekend, wordt gedecre teerd, dat op alle openbare feesten, in plaatsen voor ontspanning en vakan tiecentra schiettenten worden neerge zet .De schietoefeningen onder leiding van de para-militaire .vereniging voo* sport en techniek" zijn bedoeld om het nationale defensievermogen te ver meerderen, aldus minister Stoph. AMSTERDAM, 27 febr. Met in gang van 1 maart 1956 zal het tarief voor de dagstalling van rijwielen bij de Ned. Spoorwegen voorlopig voor de duur van dit jaar worden terugge bracht van 15 cent op het oude tarrief van 10 cent, met uitzondering van de zondag. Tweede Kamer besliste: DEN HAAG, 28 februari In de Nederlandse grondwet zal geen bepaling worden opgenomen over het zelfbeschikkingsrecht van de be volking van Nieuw-Guinea. Zo heeft de opvatting van de heren Bruins Slot (A.R.), V. d. Wetering (C.H.) en Oud (Lib.) tenslotte gezege vierd, dat er in onze hoogste wetgeving geen beleidsnormen gesteld moeten worden. Dit alles is zeker niet de verdienste van minister Beel, die reeds bij voorbaat zwichtte voor een rooms-rood amendement, on dertekend door de heren De Graaf (K.V.P.) en V. d. Goes van Naters (Soc.). Het amendement werd echter verworpen, omdat Prof. Romme zijn partijgenoot De Graaf volkomen in de kou liet staan. Minister Beel gaf weer eens blijk de zonder eerst de Kamer gelegenheid te politieke verhoudingen niet goed aan te voelen, want hij capituleerde al, voordat de heer Romme had gesproken. Voor een deel was dit ongelukkige mi nisteriële optreden dan ook de schuld van voorzitter Kortenhorst, die direct het antwoord van de minister vroeg op het nieuwe rooms-rode amendement, HANSWEERT, 28 februari - Dertig Turkse matrozen, twee vrou wen en een 4-jarig jongetje uit Brussel vonden vanavond laat een warm onthaal in Hansweert en Kruiningen, waar men de schip breukelingen verwende met eten, warmte en een zacht bed. Enkele uren tevoren was hun schip, de 3903 ton metende ..Sapan- ca" uit Istanboel (Turkije) op de Westerschelde in aanvaring geko men met het Nederlandse s.s. Blom- mersdijk (6855 ton) van de Holland Amerikalijn. Het Turkse schip, dat in de steven werd geramd, liep vol water en zonk spoedig. Al de op varenden werden gered en in Hans- weert aan wal gezet. „Hoe het gebeurde, is me nog een raadsel, maar plotseling kwam het Ne derlands schip recht op ons afvaren", vertelde de Turkse kapitein, de onge veer vijftigjarige Resad Erkurt ons in gebroken Engels. De steven wenden was uitgesloten, zodat men onmiddel lijk het anker liet vallen. Het mocht niet meer baten, want reeds had de Blommersdijk de Sapanca van voren geramd. Dat was om 16.40 uur, ter hoogte van de West-Kegel, een halve mijl 'zuidwest van Bath. De telegrafist, de 28-jarige Orhan Tamer, zond als een bezetene zijn s.o.s. de lucht in, maar hij moest dit spoedig staken wegens het binnenstromende water. Binnen enkele minuten liepen de ruimen vol, zodat in allerijl het schip moest worden verlaten. IN DE GOLVEN VERDWENEN. Door de botsing waren beide sche pen langs elkaar komen te liggen, wat de redding vergemakkelijkte. De be manning kon vrij gemakkelijk over springen. Het duurde echter nog eni ge tijd voor de vrouw van de machinist en een Brusselse passagiere (die een tochtje mee zou maken naar Vlissin gen) met haar 4-jarig zoontje Medard, in veiligheid gebracht. Inmiddels had het radiostation Ant werpen het noodsein opgevangen en dit doorgegeven aan de Belgische sleepboot Scaldis, die in Terneuzen lag. Onmiddellijk baande de sleper zich een weg door het ijs en koerste naar de plaats van de aanvaring. By aankomst veertig minuten la ter was de Turk reeds gezonken. De Scaldis nam de schipbreukelingen over en voer deze naar de Hansweertse ha ven, nadat kontakt was opgenomen met de burgemeester. WARM ONTHAAL. Zo ontving de Hansweertse bevol king de zwijgende schare Oosterlingen. Engels spraken zij slechts zeer gebrek kig, Iaat staan Zeeuws, maar met een dankbare blik in hun zwarte Turken ogen slobberden zij de koffie naar bin nen. Burgemeester A. Schipper had reeds maatregelen getroffen. Na een voorlopige ontvangst in het nieuwe dorpshuis, waar ook de verhoren door de waterpolitie plaats hadden, werden de onverwachte gasten in café's en hotelletjes te Hansweert en Kruiningen ondergebracht. De bemanning hoopt morgen reeds naar Antwerpen te kunnen terugkeren. Daar immers woont hun consul en dat betekent dus geld en vertier. De Bel gische passagiere reist morgenvroeg naar Brussel terug. De Blommersdijk is voor de haven van Hansweert voor anker gegaan en zal morgen naar Vlissingen stomen voor reparatie en onderzoek. Het schip is aan de steven beschadigd en loopt vol water. De Sapanca was op weg van Ant werpen naar Vlissingen, om daar ko len te laden. Alleen de masten en een stuk van de schoorsteen steken nog boven water uit. geven daarover haar oordeel uit tè spreken. Bij de aanvang van de vergadering lagen er twee amendementen over Nieuw-Guinea op tafel. Een van de heer De Graaf (K.V.P.), waarin te le zen viel, dat „de bevordering van de geestelijke en stoffelijke welvaart als mede van de staatkundige ontwikke ling van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea blijft bij voortduring richtsnoer voor wetgeving van be stuur". Het amendement was van de heer V. d. Goes van Naters (Soc.). Het luidde: „Het bestuur over Nederlands Nieuw-Guinea richt zich op de verwe zenlijking van het zelfbeschikkings recht". Minister Beel heeft vrijdag j.l. overwegende bezwaren uitgesproken tegen dit socialistische amendement. NIEUW AMENDEMENT. De heren De Graaf en V. d. Goes van Naters zijn bij elkaar gaan zitten en kwamen met één amendement voor de dag. Het was een fraaie zin: Ter geleidelijke verwezenlijking van de mogelijkheid om zelf over eigen toe komst te beslissen, blijft de bevorde ring van de geestelijke en stoffelijke welvaart alsmede van de staatkundige ontwikkeling van de bevolking van Ne derlands Nieuw-Guinea richtsnoer voor wetgeving en bestuur. De zin moge fraai zijn, het rooms- rode koppel zal duidelijk geworden zijn dat het geen zaken met de Ka mer kan doen. Minister Beel had een zwak ver weer. De regering, zo zeide hij, ziet dit amendement liever niet, maar overwegende bezwaren om deze be leidslijn in de grondwet te veranke ren heeft zij niet, omdat zij overeen komt met do bepalingen van de Vee Naties.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1