Postbesteliers staken (bepakt en bezakt) de Zandkreek over ZWIISAL schrale huid? De „Zuidvliet" voer gisteren drie keer naar Kamperland Directeur Goese P.T.T.-kantoor waagde zich ook op de schotsen HET AANTAL KOEIEN IN ZEELAND NEEMT AF Rapporten over de sluisbouw „De Schelde" neemt uitkering agio-reserve in overweging Bewapend met ladder en touw en 23 postzakken Mogelijkheden voor loonsproeiers IJswedstrijden voor groot en klein te Kats Forum Veilig Verkeer te Middelburg Aannemers achter gemeentebesturen Keersluis te Zierikzee met punt- en sectordeuren biedt vele voordelen KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen Dividend bepaald op 9,5 pCt (onv.) Aanbesiedingsperikelen in Bruimsse Nederlanders gaan Japans land winnen Gunstig jaar voor Bergen op Zoomse fruitveiling •insdag 28 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Ingezonden Mededeling (Adv.). GOES, 27 febr. Zaterdag kwam de afdeling sproeiers van de Bond van Agrarische Loonbedrijven (BOVAL) in algemene vergadering te Goes bij een. De voorzitter J. Weststrate mocht, gezien het isolement van diverse de Ten van Zeeland, toch een behoorlijk ftantal leden welkom heten. Hij wees er op dat ondanks het gunstig jaar in de landbouw, waardoor verschillende bespottingen achterwege konden Wij- Ven, de resultaten voor de loonsproei ers in het algemeen nog niet zo erg Waren tegengevallen. Het arbeidstekort in de landbouw doet het spuiten tegen onkruiden steeds toenemen. En gezien dit ar beidsprobleem steeds grotere om vang gaat aannemen, ziet hij voor 't loonsproeien in de toekomst grote mogelijkheden liggen. De tarieven voor het komende sei- n werden na nauwkeurige en lang- iurige besprekingen zowel voor het ndbouw- als voor het fruitspuiten, ijwel onveranderd vastgesteld. Voor Ichouwen en Duiveland en Zeeuwsch aanderen zullen de tarieven nog na er worden bezien. Vervolgens werden door de heer Hertgers van de Plantenziektenkundi- Se Dienst enkele nieuwe aspecten bij e phythofthorabestrijding belicht en diverse problemen uit de praktijk van het spuiten besproken. Met een aantal plaatjes van diverse onkruiden en een gezellig praatje over de beste bestrij ding van deze planten, werd de ver gadering besloten. Volleybaltoernooi rijkspolitie TERNEUZEN, 27 febr. Maandag S maart a.s. des morgens om half elf zal, onder auspiciën van de rijkspoli- tlesportvereniging „Luctor" te Middel burg, in de Zuidlandschool alhier een volleybaltoernooi worden gehouden. Twee teams der rijkspolitie uit Z.- Vlaanderen en één team der stedelijke politie zullen daaraan deelnemen. GOES 27 febr. De ijsclub „De Driehoek" organiseerde op de Drie hoek schaatswedstrijden voor groot en klein. De uitslagen waren als volgt: Hardrijden jongens 6-8 jaar: 1. Dirk Priester; 2. Herman de Jonge Az. Meis jes 6 tot 8 jaar: 1. Martha v. d. Maas; 2. Lies v. Liere; 3. Corrie de Fouw. iïindernisrijden jongens 6 tot 8 jaar: 1. Herman de Jonge Zzn; 2. Dirk Pries- ster. Meisjes 6 tot 8 jaar: 1. Lies van Liere; 2. Martha v. d. Maas; 3. Leni Boone. Sleetje rijden jongens 6 tot 8 j.: 1. Piet de Wild; 2. Ko Klaassen; 3. Ri nus Kramer. Meisjes 6 tot 8 j.: 1. Leni Korteknie; 2. Inge Remeens. Hardrij den jongens 9 en 10 jaar: 1. Rinus Klaassen; 2. Hans Filius; 3. Tonnie Klaassen. Meisjes 9 en 10 jaar: 1. Dini Boone; 2. Marietje Bouwense; 3. Rietje Tazelaar. Hindernis rijden jongens en meisjes 9 en 10 jaar: 1. Tonnie Klaas sen; 2. Hans Filius; 3. Rinus Klaassen. Meisjes: 1. Marietje Bouwense; 2. Riet je Tazelaar; 3. Corrie de Jonge. Hard rijden jongens 11 en 12 j.: 1. Wiek de Vos; 2. Lau Eikenhout. Meisjes: 1. El- ly de Wild; 2. Tiny Verlinde; 3. Tan- neke Klaassen. Hindernis jongens 11 en 12 j.: 1. Wiek de Vos; 2. Bram v. d. Maas. Meisjes: 1. Elly de Wild; 2. Tiny Verlinde; 3. Tanneke Klaassen. Hard rijden jongens 13 tot 15 jaar: 1. Jaap van Liere; 2. C. Overbeke; 3. Jo de Fouw; 4. Rinus Klaassen. Hindernis jongens 13 t.m. 15 jaar: 1. C. Overbeke; 2. J. van Liere; 3. Joh. Verburg. Schoonrijden dames: 1. N. Klaassen; 2. H. Maas; 3. E. Klaassen. Heren: 1. Fr. Klaassen; 2. P. de Wild; 3. A. Lam brechtse. Schoonrijden paren: 1. mej. N. Klaassen en Fr. Klaassen; 2. mevr. v. d. Maas-de Wild en P. de Wilde; 3. mej. E. Klaassen en A. Lambrechtse; 4. mevr. de Regt en Wilderom. Hardrijden heren, 400 m.: 1. Fr. Klaas sen; 2. P. de Wild; 3. G. Breas. Heren, 1200 m.: 1. C. Overbeke; 2. Fr. Klaas sen; 3. G. Breas. Hindernis heren 400 m.: 1. Fr. Klaassen; 2. G. Breas; 3. P. Lambrechtse. Hardrijden slee, dames: 1. mevr. de Boo-Tazelaar; 2. mej. T. Klaassen; 3. mej. N. Klaassen. Hardrij den slee, heren, 400 m.: 1. J. Priester; 2. G. Tazelaar; 3. C. v. d. Maas. Hin- dernisriiaen slee, heren: 1. R. Tazelaar; 2, ...IT, TWiu MIDDELBURG, 27 febr. Begin maart zal de Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg e.o. een avond organiseren, waarop een forum de gelegenheid zal ontvangen allerlei met verkeersproble men samenhangende vragen, die door liet aanwezige publiek kunnen worden ge steld, te beantwoorden. Reeds zegden hun medewerking toe de heren Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, substituut officier van justitie; Mr. J. Moolenburgh, kantonrechter; W. H. van Ballegoyen de Jong, districtscommandant der rijkspoli tie; M. A. Reneman, commissaris van politie Middelburg; Ir. J. G. Snip, hoofd ingenieur prof. waterstaat; C. Bruins, di recteur der N.V. Stoomtram Walcheren, en Mr. J. Kosters, chef tweede afdeling der prov. griffie van Zeeland. In de vorige week onder leiding van de heer E. Visscher gehouden bestuurs vergadering van de Vereniging Veilig Verkeer werd afscheid genomen van de secretaris, de heer L. A. van Hoeve, die wegens vertrek als directeur van het postkantoor naar Enschede zijn functie na een tweetal jaren moest neerleggen. De heer Visscher schetste de heer Van Hoeve als een zeer actief en accuraat man, die naast zijn veelomvattende se cretariaatswerkzaamheden kans heeft ge zien zo'n 170 nieuwe leden te winnen. Hij ontving als bewijs van waardering een kistje sigaren. De heer Van Hoeve dankte voor de aangename samenwerking in het belang van Veilig Verkeer. Daarna werd de nieuwe secretaris, Mr. W. F. P. Kurtz, door de voorzitter geïn stalleerd. Ook werden speciaal welkom geheten de nieuwe bestuursleden, de heer J. W. Kögeler, wethouder van onderwijs en financiën, en Mr. Koster, die de op- Beladen terug De post van Noord-Beveland was in Kamperland verzameld om overgezet te worden naar Veere. Onmiddellijk werd een taxi ingeschakeld, die de post naar Kats bracht, zodat de bestellers een zending mee terug konden nemen naar de Zuid-Bevelandse kant. GOES, 28 februari Voetje yoor voetje en somtijds springend van schots op schots heeft gistermorgen een tiental ambtenaren van de P.T.T. met de postzak op de nek de overtocht gewaagd over de be vroren Zandkreek van Katseveer naar Kats. „Het was een allesbehalve gemakkelijke tocht", zo vertelde de directeur van het Goese postkantoor, die zich ook aan dit ijzige tochtje had gewaagd. „Een vermoeiende onderneming, maar we zijn gelukkig allen goed aan de overkant geko men, al was het op het nippertje, wanthet werd hoog water. Met de veilige haven in zicht strandde nog een besteller: hij zakte door het ijs, maar het liep af met een paar natte voeten". De verraderlijke plaatsen in het ijs van de Zandkreek zijn echter legio, maar op deze wijze zijn de bestellers er toch in geslaagd om 23 postzakken naar de overkant en terug te sjou wen. De overtocht duurde een half uur en voor alle zekerheid had men zich bewapend met een ladder en touwen. Voorgangers Reeds eerder hadden enige particu lieren de tocht over het ijs gemaakt en nog vroeger een groep soldaten, die van verlof terugkeerden naar hun gar nizoenen. Men kon bijna spreken van een geregelde passage. Maar na de middag, toen het opkomend water was, was het gebeurd. Toen achtte men het niet meer verantwoord de Zandkreek over te steken. De post was reeds naar Veere ge bracht en wachtte op vervoer per boot naar Noord-Beveland. Maar toen men hoorde, dat het mogelijk was om bij Katseveer de Zandkreek over te gaan heeft men direct maatregelen geno men. De post werd teruggehaald en naar Katseveer gebracht, waar de post besteliers reeds klaar stonden om de post op de nek te nemen en naar de overkant te brengen. A.R.-centrale cn streekverband Arjos Walcheren werken samen MIDDELBURG, 27 febr. Het bestuur der centrale A.R. Kiesvereniging „Mid delburg" heeft een bespreking gevoerd met het bestuur van het streekverband „Walcheren" van de Arjos. Het onder werp was: het gezamenlijk voeren der verkiezingsactie. In Middelburg zal op 18 mei a.s. een jeugdsamenkomst worden gehouden, waar als sprekers zullen op treden Prof. Mr. I. A. Diepenhorst en Drs. O. Jager. Uit het bestuur der centrale werd een commissie benoemd bestaan de uit de heren J. de Wolf, P. Boon Sr en A. Meulbroek om in samenwerking met het streekverband de verkiezings actie in de verschillende gemeenten te stimuleren. MIDDELBURG, 27 febr. De plaat selijke aannemers hebben B. en W. medegedeeld, dat zij volkomen instem men de protesttelegrammen, die door Middelburg en Vlissingen zijn verzonden aan de ministerraad en B. en W. van Amsterdam. De aannemers zeggen enige vrees te koesteren, dat vandaag of morgen ook van Rotter damse en Belgische zijde ronselacties onder de bouwvakarbeiders te wach ten zijn. Noord-Beveland uit zijn isolement VEERE, 28 februari Met een flinke portie levensmiddelen voor het geïsoleerde Noord-Beveland aan boord heeft de kleine veerboot, de „Zuidvliet" maandagmiddag om streeks half één vanuit Veere dwars door het drijfijs heen koers gezet naar Kamperland. Gestaag ploegde de „Zuidvliet" zich door de ijsmassa's heen. De grotere schotsen werden zoveel mo gelijk ontweken; waar dit niet kon scheurden zij het ijs was door de ingevallen dooi, reeds broos lang zaam, met veel lawijt tégen de boeg uiteen. Enkele keren kwam de boot vast te zitten, maar telkens lukte het weer in tegenstelling met vrijdag j.l., toen de boot door een motorstoring in een benarde positie geraakte los te ko men. En zo werd de Noord-Bevelandse bodem bereikt. Dit betekende tevens, dat het eiland uit zijn isolement was verlost. Uit isolement De levensmiddelen werden deTstei- ger opgebracht, de wal op, evenals een aantal postzakken. Hiermee is dus de helikopterdienst komen te vervallen. Normaal gaat het postvervoer via Wol- faartsdijk-Kortgene. Toen deze ver binding werd verbroken, was de P.T.T. aangewezen op Veere-Kamperland; toen deze veerdienst niet langer kon worden onderhouden werd de helikop ter ingeschakeld. Deze eerste overtocht werd eveneens meegemaakt door vijftien, uiteraard dankbare passagiers. Korte tijd daarna werd de oversteek nogmaals gemaakt en later op de middag nog een keer. De wind draaide weliswaar naar het wes ten, waardoor het onder Kamperland moeilijker kan worden, maar er kan volger is van Mr. J. M. Pilaar. Medege deeld werd, dat op dinsdag 6 maart a.s. op de scholen het schriftelijk verkeers- examen zal worden afgenomen. Enige be stuursleden namen op zich tijdens dit examen in de scholen aanwezig te zijn. Tenslotte werden nog enkele regelingen getroffen voor een bromfietscursus, wel ke binnenkort zal starten. toch worden gezegd, dat de verbinding Veere-Kamperland „vrij normaal" is! Andere diensten De hoofdverbinding naar Noord-Be veland tusen Kortgene en Wolfaarts- dijk is nog gestremd, maar er komt be weging in het ijs en bij draaiende wind en hoog getij bi kans, dat ook hier binnen afzienbare tijd weer kan worden gevaren. De ijsgang en het lage water ver hinderden maandag nog het uitvoeren van de normale dienstregeling op het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Naar verwacht wordt kan er vandaag ge varen worden van half zes tot half ne gen en van twaalf tot donker worden. De dienst Zierikzee-Katseveer werd nog niet uitgevoerd. De oorzaken zijn van verschillende aard GOES, 27 februari Het aantal koeien in Zeeland neemt af. Schouwen-Duiveland vormt op deze regel een uitzondering als gevolg van het herstel na de ramp. Daar kwamen vorig jaar ongeveer 500 koeien bij, maar in alle andere districten was er een teruggang, variërend van 38 op Noord-Beveland tot 232 in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Volgens de decembertelling van 1955 waren er 2700 dieren minder. Het totale aantal bedroeg toen 78.719. Bijna een kwart daarvan wordt op Walcheren gehouden, waar de verhouding melkvee en ander vee 1 op 1,5 is tegen 1 op 4,8 in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het percentage mestvee is het hoogst op Noord-Beveland met 29,6 pCt, op Walcheren en in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen het laagst, beide met 5,2 pCt. Het meeste jongvee wordt gehouden in Zeeuwsch-Vlaanderen, n.l. rond 75 pCt. Deze mededelingen komen voor in het jaarverslag 1955 van het rijksvee- teelt- en zuivelconsulentschap voor Zeeland. Als mogelijke oorzaken van de terugloop van de koeien worden ge noemd: het tekort aan personeel, het scheuren van weiland en de herverka veling met egalisatie. De varkensstapel onderging weinig verandering, ook wat betreft het aantal fokzeugen. Het le dental van het varkensstamboek nam nog iets af, het aantal ingeschreven dieren nam echter nog iets toe. De paardenstapel nam in omvang af met ruim 11% tot 13156 per mei 1955. Waarschijnlijk zijn vele oude paarden, dank zij de goede slachtprijzen, ge ruimd. De schapenstapel werd bijna 9% groter en omvat nu 11516 dieren. De belangstelling voor schapenfokke rij en -houderij nam toe en de finan ciële uitkomsten waren gunstig. Het houden van melkschapen op Walche ren neemt nog steeds af. Ook de gei tenstapel neemt steeds in omvang af. De controle De melkproduktiecontrole is in het geheel iets toegenomen. Het aantal ge controleerde koeien bedraagt nu 27.3% tegen 25.6% eind 1954. In totaal wer den 71704 monsters onderzocht. Het aantal geïnsemineerde dieren is het meest toegenomen op Schouwen-Dui veland, nl. van 566 tot 1070. Tholen is slechts met een 7-tal dieren gestegen. Afgezien van Tholen met St. Philips- land en O.Z.-Vlaanderen ontwikkelt de inseminatie zich gunstig. Wat de tbc- bestrijding onder het rundvee betreft wordt gezegd, dat het reactiepercenta ge het tweede seizoen na de sanering gelijk was aan vorig jaar, nl. 0.8%. De bestrijding van abortus-Bang vond voortgang op Walcheren, Zuid-Beve land en Tholen met St. Philipsland. ZIERIKZEE, 27 febr. Het is u be kend, dat vorige week de raad haar goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van B. en W. tot de bouw van een keersluis, nadat de heer A. J. Ar- gelo, directeur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" zijn zienswijze in een rapport had neergelegd. Hierhij was een schrijven gevoegd van het advies- en ingenieursbureau Witteveen en Bos, waarin opgemerkt wordt, dat de enige thans bestaande mogelijkheid is de houw van een keersluis, 12 meter breed, voorzien van twee stel afvier- bare puntdeuren en gelegen achter in de haven. Het ingenieursbureau had de idee geopperd de keersluis uit te rusten met 1 stel afvierbare puntdeuren en 1 stel sectordeuren. De volgende voordelen zou dit geven: het sluiten van sectordeuren in stromend water heeft iets minder risico dan van het afvieren van puntdeuren; sectordeu- ren kunnen naar twee kanten water keren, zodat de keersluis waarin stel sectordeuren aanwezig is, in de toekomst zonder wijziging tot schut sluis is te voltooien door er een sluis Ingezonden Mededeling (Adv.) Vragen over toepassing atoomenergie in jaarvergadering VLISSINGEN, 27 februari. Onder vrij grote belangstelling is vandaag te Vlissingen de jaarvergadering gehouden van de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Mij. De Schelde. De cijfers over 1955 werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 9%% (onv.). Desgevraagd verklaarde de voorzitter dat een eventuele uitkering van de agio-reserve in nader te bepalen vorm door het bestuur welwillend zal worden overwogen. Hij vestigde er de aandacht op, dat de conversie van de converteerbare obligaties zich in hoofdzaak in de laatste maanden van 1955 hal voltrokken. Om tot een belastingvrije uitkering te geraken zijn omvang rijke fiscale voorbereidingen noodzakelijk waarvoor tot nu toe de tijd heeft ontbroken. De conversiekosten zijn fiscaal niet aftrekbaar, desondanks heeft de onderneming die kosten niet voor rekening van de agio-reserve gebracht hetgeen betekent dat een bedrag van f 350.000.— uit de winst is aangewend'. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Krulningen. J. S. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Gees. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, VII»- ingen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. Sommige aandeelhouders uitten hun teleurstelling over de hoogte van het dividend. De voorzitter antwoordde daarop dat het kapitaal is uitgebreid van f 4.5 tot f 6.4 miljoen gulden en het in wezen als een gunstig verschijn sel moet worden gezien wanneer dan hetzelfde dividend als het vorige jaar wordt uitgekeerd. Spr. deelde mede dat gemiddeld over de laatste tien jaren 6.3 procent dividend is uitgekeerd en over de laatste vijf jaren rond 8 pro cent. Grote investeringen Vervolgens wees de voorzitter op het stijgend kostenniveau waarbij hij als voorbeeld noemde dat bij ongeveer ge lijke personeelsstand in 1955 aan sala rissen lonen en sociale lasten 2.7 mil joen gulden meer is uitbetaald dan in 1953. Dit stijgend kostenniveau dwingt de onderneming tot het betrachten van de grootst mogelijke efficiency en dat streven vraagt omgekeerd weer zeer grote investeringen. In dit verband kon spreker mede delen, dat het totaal van de lopende bestellingen voor investeringsdoel einden momenteel 6.5 miljoen gulden bedraagt. Verwacht moet worden dat verdere investeringen In die orde van grootte ook in de toekomst nood zakelijk zullen zijn. Om deze redenen is een voorzichtig beleid geboden. hoofd bij te bouwen en men kan, als dat in Zierikzee ooit gewenst zou zijn, met een naar twee zijden ke rende keersluis bij laag water de haven op hoger peil houden, zij het, dat dan in die periode geen in- en uitvaren plaats kan vinden. Wordt de sluis ongeveer 300 meter naar voren geplaatst dan aanvanke lijk bepaald (tussen Bolwerk en Eerste Wegje) dan zou de mogelijkheid aan wezig blijven voor vestiging van indu strie achter de sluis en zou de lengte vhn de dijken langs het havenkanaal die op stormkerende hoogte moeten worden gebracht, worden beperkt. Het naar voren brengen van de sluis brengt mede, dat het achter de sluis gelegen wateroppervlak wordt uitge breid en dat dus de sluiswijdte moet worden vergroot. De heer Argelo merkte in zijn rap port op, dat de beweegreden voor de sluisbouw uitsluitend verband houdt met de beveiliging van de stad en de achterliggende polders en dat duide lijk is gebleken, dat Rijkswaterstaat zich tot dit uitgangspunt wenst te be perken en geen financiering op zich neemt van uitbreiding der plannen, voorzover deze gericht zijn op voorde len voor het huidige scheepvaartver keer en aanpassing aan de waterstaat kundige omstandigheden die na de tot standkoming van het Deltameer ver moedelijk aanwezig zullen zijn. Wat de aanpassing betreft, begeeft men zich op het terrein van de Rijkswaterstaat zelf, hoezeer het toekomstige belang van Zierikzee hiermede ook is ge moeid. Een mogelijkheid tot oplossing van het havenprobleem van Zierikzee die de huidige generatie niet licht zou aanvaarden is afsluiting voor grotere schepen en een nieuwe buitenhaven. De heer Argelo meent dan ook te moe ten adviseren het voorgestelde sluis- type (met punt- en sectordeuren) te aanvaarden. Melkproduktie De totale melkproduktie in Zeeland vertoonde geen verandering, ondank» een geringer aantal melkkoeien. Het vetgehalte vertoonde een geringe stij ging. De totale produktie bedroeg 79 miljoen kilo, waarvan 38 miljoen aan de fabrieken werd afgeleverd. Onge veer de helft daarvan werd verkocht aan de slijters. Van deze consumptie- melk werd een derde deel afgezet al» gesteriliseerde flessenmelk. Er werd in totaal 356132 kilo boter bereid. De kwaliteit daarvan laat grotendeels te wensen over, gedeeltelijk door de kwa liteit van de te verkamen room. In het jaarverslag wordt verder uitvoerig in gegaan op allerlei cursussen, demon straties, voorlichtingsavonden, onder- wijsaangelegenheden enz., waaruit mo ge blijken, dat het consulentschap uit gebreide bemoeiingen heeft ter opvoe ring van het peil van de Zeeuwse vee stapel. BRUINISSE, 27 febr. Zaterdag is de raad in spoedeisende vergadering bijeen geweest ter bespreking van de uitslag van de aanbesteding van be strating- en rioleringswerken in de gemeente. De laagste inschrijver wai de heer M. van der Velde, die met zijn aanneemsom van f 118.000 boven de begroting lag. Dit verschil is dermate groot, dat de werken niet gegund kun nen worden. De gemeente verkeert min of meer in een dwangpositie, daar een groter bedrag dan de begroting ad f 593.000 feitelijk niet beschikbaar is. Op een verdere uitkering nit hef gemeentefonds behoeft niet gerekend te worden. Nieuwe straten moeten tocij aangelegd worden, omdat anders de nieuwbouw dreigt te stagneren. Alle raadsleden waren teleurgesteld over deze gang van zaken. Verscheide ne raadsleden waren van mening, dat de bestekken en de tekeningen niet duidelijk waren en anderen veronder stelden dat er, hetzij door de aanne mers, hetzij door de architect, fouten zijn gemaakt. Ook de weersomstandig heden (ijsgang en mist) hebben een rol gespeeld. Er werdén 15 bestekken verkocht, terwijl er slechts vier in schrijvers waren. Over de mogelijkheid van een fout in de berekeningen werd uitvoerig ge discussieerd. Besloten werd tenslotte in het bestek enkele wijzigingen aan te brengen en het gehele werk op nieuw aan te besteden. Ook de bouw van de muziektent kon niet gegund worden. Deze muziektent zal worden gebouwd met adoptiegel- den van de gemeente Gorsel. De Brui- nisser aannemers hebben ingeschreven ver boven de kostenraming. Besloten werd de heer Sobel, die gratis het be stek en de berekeningen heeft gemaakt uit te nodigen voor een gesprek met da laagste inschrijver de heer Deurloo. Atoomenergie Ook werden de toepassing van atoom energie en de aktiviteiten van De Schelde op dit gebied ter sprake ge bracht De directie deelde mede, dat gezamenlijk met enkele andere grote industrieën in Nederland aanzienlijke financiële bijdragen verstrekt worden voor de ontwikkeling van de kernener gie-industrie. De onkosten hiervan zijn geboekt onder het hoofd incidentele resultaten. Tenslotte werden in de ver gadering van aandeelhouders nog een aantal minder belangrijke vragen van boekhoudkundige aard gesteld. De af tredende secretaris van de raad van beheer, de heer J. W. Hupkes, werd met algemene stemmen herbenoemd. De vergadering van aandeelhouders der N.V. Nationaal Bezit werd des och tends te half elf In het kantoorgebouw van De Schelde voorafgegaan door een aandeelhoudersvergadering der N.V. on. Mij. De Schelde. In deze vergade ring werden de jaarstukken met alge- maart wordt een tweede Nederlandse TOKIO, 27 febr. (Reuter). De Nederlandse deskundige op het ge bied van de landaanwinning A. Vol- ker is alhier aangekomen ter bestu dering van het program der Japanse regering voor de drooglegging van duizenden ha moerasland. Op 10 mene stemmen goedgekeurd. Herkozen werd als commissaris Ir. H. W. Wesse- ling. Lustrum MC De Zeeuwen De Middelburgse motorclub De Zeeu wen vierde haar vijfjarig bestaan met een feestavond in De Gouden Poorte. Het reciteergezelschap „De Kolibrie" uit Serooskerke voerde onder leiding van J. Francke het blijspel „Mijn vrouw verlangt salaris" op. In de pau ze werden de prijzen uitgereikt van de Meeuwenrit. De wisselbeker was voor W. Jansen. De volgende prijzen gingen naar P. den Hollander, R. Joosse, L. de Klerk en A. Bouwens. deskundige, prof. P. Jansen, in Japan verwacht. De beide Nederlanders heb ben reeds eer'der een bezoek aan Ja pan gebracht. Verwacht wordt, dat zij tot 21 maart in Japan zullen blijven. Ambtelijke kringen verwachten, dat de komst van de Nederlandse deskun digen zal leiden tot het sluiten van een overeenkomst tussen Japan en Nederland voor technische hulpver lening, waarbij Nederlandse deskun digen zullen worden aangetrokken, die zullen meewerken aan de uitvoering van het program voor landaanwin ning. Eén van de eerste van vele pro jecten, die door de Japanse regering worden overwogen, is een vijfjaren plan voor de drooglegging van de Hatsjirogata-lagune in Noord-Japan. BERGEN OP ZOOM, 27 februari Het afgelopen jaar is voor de Bergen op Zoomse Groente- en Fruitveiling bepaald niet ongunstig geweest. Da Omzet bedroeg bijna drie miljoen gul den. 2.955.606,tegen in 1954 2.859.013,Aan voornaamste fruit- soorten bedroeg dit 1.317.790,(v.j, 1.031.745,aan groenten 1.502.058 (v.j. 1.602.637,en aan aardappe len, afwijkende produkten, diversen en handelaren 48.256,(v.j. 39.754, 87.304,— (v.j. 184.877,—). De omzet van het pakhuis bedroeg dit jaar 77.106,37 (v.j. 73.934,80). De omzet van de aardbeien was ong. 13.000,meer; rode bessen bijna 95.000,meer; zw. bessen 115.000, meer evenals de pruimen, peren, fram bozen e.a. fruitsoorten. De omzet van de asperges liep zo wel in de aanvoer als in de omzet te rug. Er werd 363.938 kg geveild voor 622.462,tegen vorig jaar 411.499 kg voor 632.337. Over de gehele linie liepen de omzetten van de groenten achteruit. Princessebonen werden meer aangevoerd 544.896 kg (v.j. 473.375 kg) met een omzet resp. 234.579,(v.j. ƒ320.647,De omzet van de andijvie met een vrijwel gelijk aantal kg be droeg 7.856,tegen v.j. 12.490,v Sla, spruiten, uien, knolselderij, schorseneren, prei, breekpeen, brach ten iets meer in prijs op, doch de om zet was na evenredigheid gelijk. Veilingdag in Utrecht GOES, 27 febr. In Utrecht is za terdag de jaarvergadering gehouden van de Bedrijfsgroep veiling van da Ned. Chr. Beambtenbond. Onder leiding van de heer A. v. d. Bos uit Oegst- geest werd gesproken over het werk in de afgelopen periode en over het werk dat wacht. De secretaris, de heer J. L. Harthoorn, gaf hierop een toe lichting. Er kwam het afgelopen jaar een mantelovereenkomst voor alle vei lingen tot stand. In het komende jaar zal speciaal aandacht worden besteed aan de vorming van ondernemingsra den. Aan het verslag over het afgelo pen jaar ontlenen we dat er een af deling van de NCBB in ons land is, die voor het overgrote deel bestaat uit vei lingmensen, nl. de afdeling Kapelle- Biezelinge met 28 leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2