Gesn direct oorlogsgevaar in Midden-Oosten Over 25 jaar: één miljoen auto's in Nederland Hammarskjoeld terug van zijn reis; Alle leden van Sowjetpresidium werden herkozen Ook ronselaars in Friesland Westenwind brengt bewolking en dooi Van bewapeningswedloop is (nog) geen sprake Russen overhalen tot vredespolitiek Document over Westerling aanleiding tot arrestaties 21e do-oi tn n g-euoigm Complot tegen Mao Tse Toeng Compromis betreffende de Europese atoomgemeenschap? Max. snelheid van 100 km per uur ter wille van de veiligheid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND «Twee honderd mille voor zijn acties?" GESTOLEN Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 85, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad lie JAARGANG No. 8883 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit DINSDAG 28 FEBR. 1958 Noord-Beveland uit zijn isolement Zie pagina nent I ina 2 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.30 u., onder 18.18 u. Maan op 23.10 u., onder 8.16 u. Hoogwater Woensdag 29 Februari: Vlissingen: 3.49 u. 2.39 m., 16.19 u. 2.34 m. Terneuzen: 4.21 u., 2.53 m., 16.48 u. 2.48 m. Wemeldinge: 5.46 u. 1.73 m., 18.09 u. 1.83 m. Zierikzee: 5.29 u. 1.46 m., 17.57 u. 1.56 m. Versterking van Chroesjtsjef LONDEN. 27 februari Het presidium van de Sowjet-communis- tische partij dat in feite in de Sow- jet-Unie het bewind voert, is in zijn teheel herkozen, aldus meldt Radio- floskou. De elf leden, die door het cen trale comité zijn herkozen, zijn de de eerste partijsecretaris Chroesjts- jef, de premier maarschalk Boelganin de president maarschalk Worosjilof, de plaatsvervangende premiers Ka- ganowitsj, Mikojan, Perwoechin en Sanoerof, de minister van buiten landse zaken Molotof, oud-premier Malenkof, de secretaris van de Oekrainse communistische partij Kirtsjenko en de secretaris van het centrale partij comité Soesjof. INVLOEDRIJK LEGER Er zijn voorts zes kandidaat-leden gekozen. Sjwernik, de voorzitter van de unie van vakverenigingen, werd als zodanig herkozen. De nieuwe kandi daat-leden zijn de 46-jarige mevrouw Foertsewa, eerste secretaris van het partjj comité van Moskou, de minister van defensie, maarschalk Zjoekof, en drie betrekkelijk onbekende figuren, Brezjnef, Moechetdinof en Sjepilof. De bevordering van maarschalk Zjoekof acht men een logische ont wikkeling. Men gelooft niet, dat Chroesjtsjef van het leger afhankelijk is, zoals vroeger wel gedacht werd. Niettemin blijft het leger veel invloed houden. „NIEUW BLOED" Volgens waarnemers duidt de toe neming van het aantal kandidaatle den op een verlangen van Chroesjt sjef „nieuw bloed" aan het toporgaan toe te voegen en nieuwe leiders voor de toekomst op te leiden. Zij zien hierin, samen met de verkie zing van een aantal nieuwelingen in het centrale comité op zaterdag, een aanzienlijke versterking van het partij apparaat, dat Chroesjtsjef nu vast in de hand heeft. „Immorele actie" DRACHTEN, 27 febr. De gemeen teraad van Opsterland heeft in zijn he denmiddag gehouden vergadering met algemene stemmen een motie aange nomen, waarin ten scherpste de wer vingscampagne voor bouwvakarbeiders voor Amsterdam wordt afgekeurd. De motie bestempelt deze pogingen om „het platteland vóór te zijn" als straks de nieuwe bouwvolumever deling tot stand komt, als oneerlijke concurrentie en noemt de actie im moreel. Voordat de motie werd ingediend had de wethouder van volkshuisvesting verklaard, zijn mening over deze wer vingscampagne niet in parlementaire bewoordingen te kunnen uitdrukken, Het raadslid, dat daarna de motie in diende, de heer Roorda, noemde de Amsterdamse actie „provincialisme van de ergste soort". DE BILT, 28 februari Maandag middag dooide het in het gehele land. Bij westelijke winden bleef Noordzee lucht ons land binnenstromen, waarin veel bewolking voorkwam. In de nacht van maandag op dinsdag passeerde een zwakke rug ons land. Tijdens opkla ringen daalde toen de temperatuur weer wat, maar dinsdag neemt de wind uit het zuidwesten toe en zal het opnieuw dooien. Boven de oceaan blijven krachtige zuidwestelijke tot westelijke winden vrij zachte lucht aanvoeren, die langs de noordelijke flank van een boven Zuid-Engeland aanwezig hogedrukge- biedje naar het Noordzeegebied ge transporteerd wordt. In deze stroming komen enige frontale storingen voor. Een dergelijke storing, die maandag avond Schotland bereikte, zal bij ons dinsdag de bewolking weer doen toe nemen en later waarschijnlijk enige neerslag brengen. DE BILT ZEGT: Dooi DE BILT, 28 febr. Verdergaande dooi. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. NEW YORK, 27 februari - De secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Dag Hammarskjoeld, heeft maandag bij zijn terugkeer in New York van een reis naar het Midden- Oosten verklaard, dat de toestand het Midden-Oosten weliswaar gespannen is, doch dat er geen on middellijk oorlogsgevaar bestaat. De kwestie wordt overdreven, zo i hij. Er is geen reden voor pa niek. Er is nog wel geen oplossing van het Palestijnse vraagstuk in zicht, doch vorderingen in de goede richting zijn mogelijk. Hammars kjoeld geloofde zelfs, dat het „wat voorbarig" is om te spreken van een bewapeningswedloop, hoewel er wel gevaar bestaat dat het tot een bewapeningswedloop komen zal. Volgens de secretaris-generaal zou den de Ver. Naties kunnen proberen de toestand langs de grenzen van Is raël en de Arabische landen te stabili seren door van dag tot dag kleine in cidenten, waaruit grote acties zouden kunnen voortvloeien, te voorkomen. Voorts zou de volkerenorganisatie behulpzaam kunnen zijn door op te treden als derde partij, waarmee de twee partijen die bij het geschil be trokken zijn overleg kunnen plegen. Desgevraagd verklaarde Hammars kjoeld nog, dat hij er geen voorstander Oostduitse hoofdambtenaren naar Westen gevlucht BERLIJN, 27 febr. Twee hoofd ambtenaren van Oostduitse ministeries zijn maandag naar West-Berlijn uitge weken. Het zijn Heinz Griese en Guen- ther Groeger, die resp. op het ministe rie van steenkool en energie en dat voor de chemische industrie werkzaam waren. van is om de volgende zitting van de algemene vergadering in Rome te hou den, zulks met het oog op de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. De bes te plaats om te vergaderen is volgens hem .New York. Selwyn Lloyd in 't Lagerhuis: LONDEN, 27 februari - De Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, heeft maandag bij het debat in het Lagerhuis over de Britse buitenlandse politiek ver klaard, dat, als de Sowjet-leiders binnenkort een bezoek aan Engeland zouden brengen, de Britse regering hen zou trachten over te halen een politiek te volgen die „leiden zal naar een vreedzame wereld". Hij verwierp een suggestie dat de Sowjet-Unie zou moeten deelnemen aan toezicht op de wapenleveranties aan het MiddenOosten. Het Russische indringen in dit ge bied voor wapenaanbiedingen aan de Arabieren noemde Lloyd „zuiver boosaardig". „Sedert de aanval op Zuid-Korea heeft geen enkel optre den het oorlogsgevaar zozeer ver groot", zo meende hjj. Lloyd geloof de niet, dat de Russische interventie in het Midden-Oosten een gevolg was van het Pact van Bagdad. Volgens de minister dacht Engeland niet aan de mogelijkheid om nationale contingenten militairen naar het Mid den-Oosten te zenden, dat zou de span ning niet verminderen. Versterking van de bestaande V.N.-commissie van toezicht zou meer nut kunnen hebben. Bij Heidenheim zijn zeven personen gewond hij een ontploffing in een che misch laboratorium. De meeste gewon den liepen ernstige brandwonden op. Namens het Belgische Olympische comité is bekendgemaakt dat de deel neming van Roger Moens aan de Olympische Spelen te Melbourne thans vast staat. TILBURG, 27 februari - Een document, waarin wordt beweerd, dat een geheime agent van de Ne derlandse regering een overeen komst zou hebben gesloten met Westerling, is, naar wij vernemen, de aanleiding tot twee aanhoudin gen in Tilburg. Het zijn de gebroe ders J. B. en M. B„ die voor een verhoor naar 's-Hertogenbosch zijn overgebracht. Er werd bij hen een uitgebreide huiszoeking verricht. Reeds vroeger hebben zij er blijk van gegeven in contact te staan met Westerling. Volgens het document zou Wester ling steun toegezegd voor zijn acties tot een bedrag van 200.009,De vorige maand is naar aanleiding hiervan in Den Haag officieel mede gedeeld, dat deze beweringen afkom stig waren van onverantwoordelijke elementen en volkomen uit de lucht gegrepen waren. In deze mededeling werd voorts ge zegd, dat de beweringen waren ont leend aan een document, dat van Wes- Vernielde woningen temidden van een onbeschrijflijke chaos tekenen de plaats waar in het Italiaanse stadje Vasto, op 110 mijl ten oosten van Rome door een reusachtige aardverschuiving tal van woningen volkomen verdwenen, zodat 110 gezinnen dakloos werden. Op de voorgrond is duidelijk te zien, welk een gapend gat achter bleef, nadat de aarde, week gewor den door het smelten van de erop liggende sneeuw, de helling naar de Adriatische Zee was afgegleden. Gelukkig voltrok de ramp zich zeer langzaam, zodat de bewoners van de huizen zich in veiligheid konden stellen. Zij moesten even wel machteloos toezien hoe de ver nieling een feit werd en hoe voor meer dan 130 miljoen lire aan schade werd aangerioht. De rege ring is inmiddels met een uitvoerig hulpprogramma begonnen. De V.S. zijn maandag begonnen met het verschepen van voedsel naar Euro pa, als hulp voor de landen, die van de koude en overstromingen te lijden heb ben gehad. De eerste zending is thans op weg naar Spanje. Deze zal binnen twee of drie dagen worden gevolgd door voedselzendingen naar Frankrijk, Italië, Griekenland en Turkije, op grond van het hulpprogramma van president Eisenhower. terling zelf afkomstig zou zijn. Wester ling heeft na in Nederland te zijn te ruggekeerd verklaard, dat dit docu ment een falsificatie is. Ook hij is naar aanleiding van deze kwestie zowel bij het overschrijden van de grens als in Den Haag verhoord. Officieel commentaar op een en an der is inmiddels in Den Haag niet ver krijgbaar. Wil Rusland hem kwijt? HONGKONG, 27 februari - Volgens het te Hongkong verschij nende blad „Hongkong Times" is op 13 februari het particuliere vlieg tuig van de Chinese communistische leider, Mao Tse Toeng, bij Peking uit elkaar gesprongen en neerge stort, enkele uren voordat Mao zich aan boord ervan zou begeven. Het ongeluk was veroorzaakt door zand in de motoren. Volgens de Hong kong Times was dit een samenzwe ring om Mao te doden. Het blad noemt diplomatieke vertegenwoordi gingen in Peking als bron. DRIE MOGELIJKHEDEN. Volgens het bericht zou de Chinese communistische veiligheidsdienst met drie mogelijkheden rekening houden: 1. Dat Moskou verantwoordelijk is en dat de Russen Mao wilden vervan gen door Lioe Sjac-Tsji, een „sterke man" van de Chinese communisti sche party en haar belangrijkste theoreticus. De twee Russische vliegtuigdeskundigen, die een certi ficaat van het vliegtuig hadden ge tekend, waren drie dagen na het De Soedanezen, die men op deze foto (gemaakt op de binnenplaats van de gevangenis in de Soedane- se stad Kosti) zo opgewekt aan de maaltijd ziet, zijn overlevenden van de tragedie, volgend op een rel, waarbij 285 van deze mensen, allen katoenverbouwers, in een ka mer van 10x12 meter waar in het vrijwel geheel aan ventalatie ont brak, zouden zijn opgesloten. 192 van deze landbouwers stierven na enige tijd door verstikking als ge volg van de hitte en het dicht op een gepakt zitten in de kleine ruimte. In verband met deze affai re zijn twee politiemannen en ver schillende leger-officieren in arrest gesteld. Een ilid van het Soedanese parle ment en een vakverenigingsleider zijn maandag te Kosti veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, omdat zij een betoging tegen ,het drama van Kosti" hadden geleid. PARIJS, 27 februari Bij de Place Pigalle, in Parijs, is uit de auto van Arlette Peters een kof fer gestolen, waarin zich een meer dan drie meter lange Boa Con- strictor-slang met een paar warm waterkruiken bevond. Arlette zou een voorstelling voor de televisie géven en had reeds een koffer met een slang zij had vier Boa Constrictors uit haar auto naar de studio ge bracht. Toen zij terugkwam was een koffer verdwenen. De politie neemt nu aan, dat de dief by het openen van de koffer geschrokken is en zich uit de voeten heeft gemaakt. Men is nu op zoek ongeluk naar Moskou vertrokken. 2. Dat de aanslag tegen Mao's leven door Chinese communisten is ge pleegd. 3. Sabotage van Chinese nationalisten. Hoe het ook zy, aldus de Hongkong Times, het ongeluk bewyst, dat men Mao uit de weg wilde ruimen. Het blad is nationalistisch gezind. Vandaag bijeenkomst ministerraad OEES te Parijs PARIJS, 27 februari. Met betrekking tot de dinsdag te houden bijeen komst van de ministerraad der organisatie voor Europese economische samen werking (O.E.E.S.), waarin de mogelijkheden van samenwerking op het ge bied der vreedzame toepassing van atoomenergie zullen worden besproken, wordt te Parys uit diplomatieke bron vernomen, dat de ministerraad waar schijnlijk zal besluiten tot een compromis tussen de plannen der O.E.E.S. en het plan van de zes landen der Europese gemeenschap voor kolen en staat (E.G.K.S.). Zoals bekend is, voorziet het plan ben een leidinggevende commissie voor der O.E.E.S. in de instelling van een speciale commissie door de minister raad, welke commisie tot taak zou heb- DEN HAAG, 27 februari - In 1980 zal naar verwachting van Ir. M. le Cosquino de Bussy, hoofdin genieur-directeur van Rijkswater staat, de investering in het wagen park, thans tussen de 3 en 4 miljard gulden met 350.000 motorvoertui gen), in 1980 met 1 miljoen auto's verdrievoudigd kunnen zijn. De kans op toeneming van het aan tal verkeersongevallen is een grote schaduwzijde. Thans wordt echter be grepen, dat dit euvel o.a. bestreden moet worden door maatregelen als voetgangers-oversteekplaatsen, maxi mum snelheden, beter toezicht, zwaar dere straffen enz. ONBESCHAAFD. Men hoort wel eens kritiek als zou de Nederlandse automobilist onbe schaafd, ruw en eigenreid zyn. Men kan dit verklaren uit de opyatting, dat de gemiddelde Nederlandse rij der nog onervaren is en in druk ver keer nog provinciaals. De spreker rekent op een geleideiy- ke verbetering doordat de jeugd zal opgroeien in een meer gemotoriseerde wereld, op hogere, meer ontvankeiyke leeftyd ryies zal krijgen volgens ver beterde methoden en vroeg aan druk verkeer gewend zal worden. MAXIMUM SNELHEID. Ir. De Bussy verwacht niet ,dat de auto als verkeerseenheid nog veel zal veranderen. Honderd kilometer per uur of iets meer is op de buiten wegen een praktische en veilige grens. Het is dan ook niet uitgeslo ten, dat terwille van de veiligheid te enigertijd een maximum snelheid van plm. 100 km per uur zal worden ingesteld. Aandacht wijdende aan verkeers- moeiiykheden in steden zei de spreker o.m., dat betere automobilisten in de toekomst doelmatiger gebruik van stra ten zullen maken. Anderzqds zal door deskundige verkeersindeling nog veel tegen weinig kosten bereikt kunnen worden. De „lange-tyd"-parkeerders zullen zich wandelingen moeten gaan ge troosten, terwijl het invoeren van parkeermeters nodig zal zqn om de binnensteden van overbelaste par keerplaatsen te bevrijden. RÏJWIELVERKEER. Ir. De Bussy noemde tenslotte het rywielverkeer in de steden snel en doelmatig, ondanks de dikwerf chao tische aanblik ervan. Dit wordt bewe zen door verkeerstellingen op spits uren, o.a. te Rotterdam, waar bleek, dat zich 22.000 personen per fiets, 12.000 per tram en 2.000 per auto naar hun werk begaven over één druk punt. Naar zijn mening moeten dan ook voor het rywielverkeer behoorlij ke uitgaven worden gedaan, teneinde het verbruik van fietsen in de steden niet al te onaanlokkelijk te maken. atoomenergie onder auspiciën van de O.E.E.S. op te richten. De plannen valt de landen der E.G.K.S. houden inte gratie op het gebied der atoomenrgie in en voorzien in. een supranationale autoriteit aan het hoofd van de te vor men atoomgemeenschap, die zou moe ten worden georganiseerd naar het voorbeeld van de kolen staatge- meenschap. Als een mogelijke op.^ „g noem de men in dezelfde diplomatieke kringen samengaan van de zes lan den der E.G.S.K. als een eenheid binnen het lossere verband van het plan der O.E.E.S. FRANKRIJKS STEUN De Franse minister Ramadier, heeft verklaard, dat Frankrijk alle voorstel len zal steunen, die ten doel hebben de internationale handel tot ontwikke ling te brengen, als vermindering van de toepassing van contingenten, her ziening van de hulpmaatregelen voor de export en tot vermindering van de invoer, en van alle discriminerende maatregelen. De 55-jarige arbeider H. F. H. uit Posterholt die zaterdag j.l. by het on geluk op de onbewaakte overweg naby staatsmijn .Beatrix" ernstig werd ge wond, is heden in het ziekenhuis te Roermond overleden. Hy was gehuwd en had een kind.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1