Geert kolenboeren en geen kachels in Z.-ltalie GROOT VERSCHIL VAN MENING TUSSEN RUK EN GEMEENTEN mTSAUHIE Ir Dibbits wenst samenwerking bedrijfsleven bij Deltaplan met AAMBEIEN AKKOORD OVER VORMING VAN WESTDUITS LEGER Emma en Hendrik reikten elkaar (ondergronds) de hand Koude betekent een nationale ramp Bouw keersluis te Brouwersheven Zinkstukken voor geasfalteerde rietplaten Vee bevroor in de stallen.,.. Christelijke Bond van Meubilerangspatroons )u?8 schrikkeldag voor Deense vrijgezellen Over de omvang van het woningtekort Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Scholen op Ameland gesloten Vervoerders vragen vrij spelling van belasting WINTER' .en toch MOOIE HANDEN 3500 tellers voor het gehele land Zenders bij Roosendaal, Aardenburg en Scheveningen luimes! Vooral nu Ukaal voor buspassa giers in Arnemuiden Radio- famgl oni Maandag 27 februari 1956 ZEETJWSCH DAGBLAD pagina 3 (Van onze correspondent in Rome) ROME, februari. Terwijl Italië door een derde koudegolf opnieuw in het ,hol onder nul" zoals het volk zegt is verzeild geraakt, poogt men al de balans op te maken van de enorme schade geleden vooral door de „verijzing" van het zuiden. In 1929 was het al erg en toch vroor het toen maar maximum zeven graden. Nu heeft men in het zonnige zuiden ook temperaturen van 12 graden onder nul gemeten. De sinaasappelen-, bloemen-, citroenen- en amandelkulturen van de Rivièra tot Palermo hebben ongekende schade geleden. De grote plantages van artisjokken zijn vrijwel geheel ver nietigd. In Calabrien werden oude olijfbomen door zware stormen uit de grond gerukt. In veel gevallen bevroor het vee in de stallen. Men moet er wel aan denken, dat de Italiaanse woonhuizen en stallen niet op de vorst zijn berekend. De be volking beschikt in vele gevallen niet over winterkleding en moderne ka chels. De veestallen zijn meestal wan kele hokken, vaak zelfs slechts be staande uit een eenvoudig afdak. Een aanhoudende vorst van vijf graden veroorzaakt dan ook al een ramp. Honderden, merendeels kleine plaatsen, zijn van de buitenwereld al- gesloten. Door de sterke sneeuwval is geen enkel vervoer mogelijk. Niet al leen beginnen hier en daar de levens middelen schaars te worden, doch er is in vele streken eveneens een nij pend gebrek aan veevoer. Er worden duizenden noodslachtingen verricht en vooral de kleine Italiaanse land bouwers en veeboeren worden met de ondergang bedreigd. De ramp is nog groter bij de tuinders en algemeen wordt de vraag gesteld: waarvan zul len we deze zomer leven? Geïsoleerd Telefoon- en telegraafpalen zijn als luciferhoutjes uit de grond ge rukt. Minstens twintig gemeenten hebben geen enkele postverbinding meer. Tientallen andere dorpen kunnen nog slechts bereikt worden door troepen soldaten en politie op de ski. Deze eenheden leveren een bijna bovenmenselijke inspanning om de bewoners van voedsel en brandstoffen te voorzien. Met on geveer vijftien dorpjes en kleine stadjes is geen enkele verbinding meer mogelijk. Men vreest, dat de toestand er zeer ernstig zal zijn. Het is een hel onder nul. Ten zuiden van Rome, waar nu tem peraturen worden geregistreerd van 1 graden C. onder nul, bezit tachtig pro cent van de gezinnen geen kachel. Ko lenboeren schitteren dus evenzeer door afwezigheid. De betrekkelijk geringe voorraden houtskool, waarop de men sen hun potje gereed maken, zijn uit geput. Wollen dekens en winterjassen bezit men over het algemeen evenmin. De prijzen van levensmiddelen zijn de laatste dagen schrikbarend geste gen, het spook van de honger gaat hand in hand met de ijzige koude. De economische en sociale wederopbouw van Zuid-Italië is hierdoor weer sterk i muggevallen en met recht vreest men sociale en politieke conflicten. Door de vernietiging der cultures valt grote werkloosheid te vrezen. Politieke gevolgen? Terwijl de Amerikaanse troepen de nood pogen te lenigen door de inzet van 66 zgn. „vliegende goede renwagons" en de Italiaanse skiërs hun leven riskeren, pogen de com munisten de heersende onrust uit te buiten. Ze hebben reeds algemene stakingen uitgeschreven, want zelfs van dit slechte weer zijn de christen democraten de schuld. Ingezonden Mededeling (Adv.) 'n geheel nieuw middel tegen De chefs van het Italiaanse commu nisme hebben bij champagne en wod ka rond een warme kachel in dikke, dure overjassen, lang zitten vergade ren en om de nood te lenigen hebben ze geen andere middelen kunnen ont dekken dan de intensivering van de klassenstrijd. In regeringskringen te Rome vreest men, dat de koudegolf ernstige politie ke gevolgen zal hebben. Men is het er over eens, dat het rode front erdoor wordt versterkt en dat de komende werkloosheid de communisten nieuwe leden zal brengen. Men zal dit jaar het hoofd te bieden hebben aan een golf van onrust, want in de gevolgen van deze koude moet De vraag, wat er moet gebeuren met Zuid-Italië, is hiermee eveneens in een beslissend stadium gekomen. Cor rectiemaatregelen zijn nauwelijks mo> geljjk. De enige redding zit in een ruim en vrijgevig algeheel plan voor de economische wederopbouw. Indien dit onmiddellijk ter hand wordt ge nomen is er wellicht nog een zeer ernstige uitbarsting en een ingrijpen de verschuiving naar links te voor komen. het voor de roden aardig wroeten zijn. ze bond". UTRECHT, 24 febr. De bij de Chr. Middenstandsbond aangesloten Chr. Bond van Patroons in het Meu- bileringsbedrijf in Nederlannd houdt op 29 februari a.s. in hotel „Monopool" in Amersfoort zijn algemene verga dering. Tijdens deze vergadering, die om kwart over tien begint, zal het voorstel om op £8 en 27 juni in Em men een bondscongres te houden ter tafel komen. De hoofdbestuursleden, de heren Huizinga en De Greef, die resp. voor de provincies Friesland en Groningen in het hoofdbestuur zitting hebben, zijn aftredend, doch herkies baar. Het hoofdbestuurslid, de heer M. Vogd uit Groningen, zal spreken over: „De interne organisatie van on- KOPENHAGEN, 25 febr. Een honderdtal ongehuwde Deen se vrouwen, in leejtijd variërend van beneden de twintig tot bo ven de zestig zou vrijdag vanuit Kopenhagen een speciale tocht maken over de toegevroren zee naar het eiland Fejoe op zoek naar echtgenoten. Vrijdag is na melijk „schrikkeldag" in Dene marken en dit houdt in dat de vrouwen het recht hebben man nen van hun keuze ten huwelijk te vragen. De groep -urouicen uit Kopenhagen heeft het eiland Fe joe als doel gekozen omdat daar een mannenoverschot is. Zij zullen op het eiland de gas ten zijn van de vereniging van vrijgezellen van Fejoe. De vrijgezellen van Fejoe ko men er echter in ieder geval het slechtst af. Als een man zulk een aanzoek op „schrikkeldag" afwijst moet hij de afgewezen vrouw, 12 paar handschoenen geven. Neemt hij het aanzoekaan, dan moet hij een zware boete aan de vereni ging van vrijgezellen betalen. CDU en socialisten vonden elkaar Woningtelling in zomer 1956 DEN HAAG, 25 februari. De in 1956 te houden woningtelling zal van groot belang zijn om zekerheid te krijgen over de omvang van het woningtekort in de verschillende gemeenten, daar hieromtrent groot verschil van mening bestaat tussen rijk en gemeenten. Dit deelt minister Witte in zijn memorie van antwoord mede. Het doel van het inzamelen der gegevens is: 1. het verkrijgen van recente gegevens voor het bepalen van de behoefte aan woningen en de verdeling van de subsidies over provincie en gemeenten; 2. het verkrijgen van statistische gegevens voor het te voeren huisvestings beleid; en 3. het verkrijgen van de basisgegevens, nodig voor het in richten van woningcartotheken. Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Kemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. "n Product van K. Griüitb* Hughes Ltd., Manchester, BONN, 25 febr. De christen democratische partij van bonds kanselier Adenauer heeft „volledige overeenstemming op alle punten'' bereikt met de socialistische oppo sitie, teneinde snelle goedkeuring van de wetten inzake West-Duits- lands herbewapening door het par lement te verzekeren. Dit is vrijdagmiddag bekend gemaakt in een gezamenlijk com munique, dat uitgegeven werd na een bespreking van de christen democratische fractieleider, Krone, met zijn socialistische collega, Ol- lenhauer. De nieuwe wetten zullen de dienst plicht invoeren. Voorts bepalen zij de plaats van de militair in de gemeen schap, de oprichting van een opperbe vel en de verantwoordelijkheid van de regering en de strijdkrachten tegen over het parlement. Zij zullen de weg effenen voor de oprichting van de westduitse strijd krachten als voorzien in de parijse ak koorden. De nieuwe strijdkrachten zul len tegen eind 1959 500.000 man tellen. Tot dusver zijp, op grond van een voorlopige wet die op 31 maart afloopt, circa 3000 vrijwilligers aangeworven. In de verklaring van Krone en Ol- lenhauer wordt gezegd, dat een par lementaire commissaris voor defen sie-aangelegenheden zal worden be noemd, die zich met klachten over de strijdkrachten zal bezighouden. De defensiecommissie van de bondsdag zal kunnen optreden als commissie van onderzoek, zodat het parlement een zekere mate van controle over de strijdkrachten krijgt. De socialistische oppositie heeft haar eis, dat de minister van defensie direct aan het parlement verantwoording schuldig zal zijn en niet aan de bonds kanselier, laten vallen. De grondwette lijke positie van de minister van defen sie kan ongewijzigd blijven, als in de grondwet wordt vastgelegd, dat het ge bruik van de strijdkrachten bij bin nenlandse noodtoestanden door een grondwetsamendement moet worden geregeld, zo wordt in het gemeenschap pelijke communique gezegd. HOLLUM, 25 febr. Met ingang van vandaag zijn alle scholen op het eiland Ameland gesloten wegens gebrek aan brandstof. Alleen wordt les gegeven aan de examenklassen van de Mulo te Nes. Het vliegveld te Ballum zal worden ge reed gemaakt voor landing van dakota's, eventueel om brandstof te kunnen aan voeren. Vandaag zijn er op het eiland zes vliegtuigen geland, namelijk twee Domi- ni's en vier Pipercubs. De Domini's brachten alleen 1012 kg post. Met een Pipercub kwam oud-burgemeester Wal- da, thans burgemeester van Idaarderadeel naar het eiland. Na zich van de toestand op Ameland op de hoogte te hebben ge steld, vertrok hij na een half uur weer naar de wal. De drie andere Pipercubs brachten elk een soldaat naar het eiland. De vogelwacht op Ameland is zeer ac tief en zorgt voor het aanbrengen van voedsel, zodat de vogels en ook de reeën geen gebrek behoeven te lijden. Bij de secretaris van de vogelwacht is een zeer zeldzame vogel aangeland, namelijk een eenjarige knobbelzwaan. Dit uitgeputte dier liet zich in het veld vangen. Met alle middelen wordt thans getracht het dier in leven te houden. DEN HAAG, 25 febr. De ver voersorganisaties EVO, NOB en NV- TO hebben zich in een schrijven tot de minister van financiën gewend, met het verzoek om aan Nederlandse vrachtauto's vrijstelling te verlenen van motorrijtuigenbelasting geduren de de tijd, dat deze in het buitenland verblijven. Dit als compensatie voor de in het buitenland geheven belastingen. In België moeten onze vervoerders 5 van het in dat land opgereden vracht- bedrag betalen, in West-Duitsland wordt een heffing gedaan op de in voer van motorbrandstoffen, terwijl tevens nog een zware vervoersbelas- ting van het internationale wegver voer wordt geheven. In Frankrijk wordt van onze chauffeurs een „taxe" van 8 van de bruto vrachtprijs ge heven en de Oostenrijkse regering nodig is, betekent dit, dat de wet die vraagt zelfs een buitengewoon hoge belasting van O.S. 0.40 per ton/km. Aangezien voot grondwetswijzigin gen een meerderheid van twee derden het gebruik van de strijdkrachten bij binnenlandse noodtoestanden regelt, niet met alleen maar de stemmen van Adenauers CDU kan worden aangeno men. De socialisten hebben herhaal delijk de vrees uitgesproken, dat het leger gebruikt zou kunnen worden te gen stakers. AMMSTERDAM, 22 febr. De trek king van de radioluisterwedstrijd van het N.O.C. „Laat de leeuw niet in zijn hemdje staan" heeft voor de heer P. M. Dierx uit Breskens een zesde prijs opgeleverd (horloge). Ingezonden Mededeling (adv.) MAASTRICHT, 25 februari. Er komt weer een ondergrondse verbinding tussen de staatsmijn Emma en de staatsmijn Hendrik. In de eerste zuid-ooste lijke steengang oost, op de zevenhonderd meter verdieping van de mijn Emma is een steenploeg met man en macht bezig'de laatste meters gesteente die haar nog scheiden van de eerste zuid-westelijke steengalerij op de zeven honderddertig meter verdieping van de staatsmijn Hendrik, uit de weg te ruimen. Het zal nu slechts een kwestie van enkele weken zijn eer de doorgang tot stand is gebracht. Dit zal overigens niet de eerste keer zijn dat beide mijnen met elkaar verbonden zfjn. In 1940 reeds is er een „vluchtweg" I ma. En daar de Maurits kolen delft tot Wat er zoal op die lijsten wordt ge vraagd? a. gegevens omtrent aantal, ligging, aard, bouwwijze, eigendom, huurverhou- ding en huur der woningen; b. kwalitatieve gegevens over de wonin gen en de verschillende vertrekken, zoals de aansluitingen op gas, water en elektriciteit, privaten en badruim- te; c. gegevens over aantal bewoners, wijze van huisvesting en duur van de be woning; d. over üe leeftijden, beroep, algemene loongrens, etc. van de bewoners; e. over de aard en de duur van de in woning. GEEN MOEILIJKHEDEN De ministers verwachten, dat de aan trekking van personeel ten behoeve van de telling en de daarmede verbonden ad ministratieve werkzaamheden in het al gemeen geen bijzondere moeilijkheden zal opleveren. Reeds werd door een ver schuiving van de telperiode zoveel mo gelijk rekening gehouden met de aan de verkiezingen in juni 1956 verbonden ex tra werkzaamheden voor de gemeenten. Voorts is de inhoud van de vragenlijsten van dien aard, dat inschakeling van tech nisch geschoold personeel niet nooodza- kelijk is. FROEFTELLING Ter vaststelling van het benodigde aan tal tellers is een proefteiling gehouden in woningen van verschillende aard. Op grond van de daarbij opgedane ervaring kan voor de bepaling van de totale benodigde teltijd gemiddeld een half uur per woning worden aangehou den. Rekening houdende met een ge middelde telperiode van ongeveer twee maanden kan het aantal tellers voor het gehele land worden geschat op on geveer 3500. VOLLEDIGE VERGOEDING Ten aanzien van de vergoeding van de voor de gemeenten aan de telling ver bonden kosten delen de ministers mede, dat het de bedoeling is in beginsel tot een volledige vergoeding van de door de gemeente te maken kosten te komen. De ze vergoeding zal niet op basis van een declaratie der gemaakte kosten kunnen plaatsvinden. De uitkering zal geschieden op basis van een bepaald bedrag per ge telde woning. De ministers zijn van mening, dat vol ledige medewerking van iedereen, die bij de woningtelling betrokken is, een voor waarde is voor het slagen daarvan. Het ligt daarom in de bedoeling maatregelen te nemen, opdat het publiek tijdig wordt ingelicht omtrent het doel en de aard der telling. Onder tractor geraakt en overleden HAAKSBERGEN, 25 febr. Heden middag is de zevenjarige Rosina Roerink, wonende bij Haaksbergen op de open bare weg aldaar door de gladheid van de weg gevallen en onder een tractor ge raakt. Het kindje werd dodelijk gewond en overleed een half uur later. gemaakt van de 410 m. verdieping van de staatsmijn Emma naar de 401 van de Hendrik. Een paar jaar geleden ging deze verbindingsgang door ont ginning verloren, maar dit hield toen reeds onmiddellijk in dat er een nieu we voor in de plaats zou komen. Als over enkele weken de verbinding een feit zal zijn, is het mogelijk onder gronds een wandeling te maken van de Belgische naar de Duitse grens. Se dert 1947 bestaat er nL een vluchtweg van de Maurits naar de staatsmijn Em- aan de Belgische grens en de Hendrik tot aan de grens van onze oosterburen, zal men dit uitstapje diep onder Zuid- Limburg kunnen maken. Ook van de staatsmijn Wilhelmina uit kan men verre reizen doen. Men kan van daar uit ondergronds naar de vier Oranje- Nassaumijnen wandelen. Dit is moge lijk doordat de Wilhelmina sedert 1943 verbonden is met de Oranje-Nassau II en de Oranje-Nasaumijnen onderling ook alle met elkaar in verbinding staan. BROUWERSHAVEN, 25 febr. In de raadsvergadering van Brouwers haven deelde burgemeester Van Leeu wen mede, dat Ged. Staten hadden be richt, dat de minister van verkeer en waterstaat bereid is 95 pet. van de bouwkosten van de keersluis voor re kening van het rijk te doen komen en dat machtiging wordt verleend een uitgave te voteren van f857.800. In april a.s. zal met de bouw worden be gonnen en onvoorziene omstandighe den voorbehouden, kan de sluis in oktober a.s. gereed zijn. 's-GRAVENHAGE, 25 februari. Voor de vergadering van het Kon. In stituut van ingenieurs In Scheveningen onthulde Ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur, van de rijkswaterstaat, iets over de technieken, die voor het afsluiten van de zeearmen thans in studie zijn. Men is afgestapt van het systeem, zoals bij de afsluitdijk is gebruikt. De gedachten gaan thans naar verschillende methoden van bodemversterking uit. Hierbij zal stortstcen of mijnsteen een belangrijke rol moeten spelen. Het bezwaar bij de vroegere methoden is, dat zand en de niet voorhanden zijnde keileem door de grote stroomsnelheid (men verwacht 3 meter per seconde op enkele plaatsen) tussen steen wordt uitgeschuurd. Reeds zijn proeven genomen met lappen plastic van 3tÖ meter lengte en 50 meter breedte, die door een speciaal „schip" op de zeebodem worden gespreid en waarop eventueel steen wordt gestort. De 1 millimeter dikke plastic lap voorkomt wegspoelen van zand. Ingezonden Mededeling (adv.) Hamea-Gelei voor Uw handen Hoewel deze methode, in theorie, thans favoriet is zal men vermoedelijk binnenkort nog een andere manier pro beren. Hierover kon Ir. Dibbits zich nog niet uitlaten. Aangezien zinkstukken van het klas sieke teen binnen een paar jaar door paalworm en schimmels worden aange tast en de bodembescherming 3 tot 7 jaren moet houden, voordat een dijk- lichaam kan worden gelegd, neemt men proeven met fabriekmatig ver vaardigde zinkstukken uit geasfalteer de rietplaten, terwijl voorts het im pregneren van de bodem zal worden beproefd. Ir Dibbits zei samenwerking met het bedrijfsleven bij de voorberei ding van de sluitingen op hoge prijs te stellen. Reeds zijn vruchtbare re sultaten hiervan aanwijsbaar. Het bedrijfsleven zal door de rijkswater staat zoveel mogelijk op de hoogte van de gang van zaken worden ge houden, bijv. door middel van verga deringen van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Sprekende over het afsluiten van de Oosterschelde zeide Ir. Dibbits o.m., dat in de afsluitdijk een rij doorlaatcais- sons van 4000 meter moet komen. Voor dit deel van het djjklichaam zal nadien 30 miljoen kubieke meter zand wor den opgespoten, hetgeen niet in één seizoen zal kunnen gebeuren. Daarom zal men een methode moeten vinden om de caissonsdijk aan één kant veilig te kunnen laten overwinteren. Het zal voor de vaar- en werktuigen, die bij de dijkbouw nodig zijn, belang rijk zijn, dat zij zich snel en precies zullen kunnen oriënteren. Daarom is een systeem voor plaatsbepaling nit- ARNEMUIDEN, 25 febr. In da dinsdag a.s. te houden raadsvergade ring zal o.m. een voorstel ter tafel komen een perceel grond aan te ko pen van de heer J. van Belzen voor de bouw van een wachtlokaaltje voor de buspassagiers. De bouw is gegund aan de heer J. K. Crucq voor f2693.-. De N.V. „Stoomtram Walcheren" zal f 900.bijdragen in de bouwkosten. Vervolgens wordt voorgesteld aan de volgende personen op hun verzoek ontslag te verlenen: aan de heer F. Hammer te Kleverskerke in verband met zijn benoeming tot hoofd van een school te Vroomshoop; aan de heer M. Kaboord, onderwijzer o.l.-school Kom, die is benoemd tot onderwijzer te Oost'ourg en aan de heer P. C. van Maelsaeke, hoofd der o.l.-school Kom, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In deze vergadering zal aan de hand van een kaart de wijziging van de ge meentegrens worden toegelicht. Eremedaille voor ontvanger van Herv. gemeente 's-GRAVENHAGE, 25 febr. Bij K.B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver aan M. de Zeeuw, ontvanger van de Her vormde Gemeente te Sas van Gent en Philippine. Vrijstelling van motorrijtuigenbelasting 's-GRAVENHAGE, 25 febr. Versche nen is een Koninklijk Besluit, krachtens hetwelk hier te lande voor het rijden met in de Verenigde Staten of in Canada ingeschreven motorrijtuigen gedurende ten hoogste een jaar op basis van weder kerigheid vrijstelling van motorrijtuigen belasting wordt verleend. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 1050 V. d. kleuters. 11.00 Orgel en bas. 11230 Gram. 12.00 ld. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Lichte muz, 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. en soliste. 13.55 Koer sen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 „De dieren wereld en wij", caus. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 .Reken schap van het Humanisme", caus. 18.40 Westindische muz. 18.55 „Paris vous par- le". 19.00 V. d. kind. 19.05 Amateucprogr. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.40 „Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.15 Cello en piano. 22.40 De antwoordman. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Journ. 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 gedacht met drie zenders de hoofdzen- Nws 710 Gram 74g Morgengebed en ut_ SfL ESSlKÏL" a-00 NWS. en weerber. 8.l! Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Chansons 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Filmmuz. 12.15 Voor boer en tuinder. 1220 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dans- muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Amus-muz. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte muz. 15.45 V. d. vrouw op het platteland. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: J. J. van der Laan: Kron. van overzee. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole-ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Uit het Boek der Boeken, 19.20 Viool en piano. 19.45 Act. 20.00 Tweede Lijdensmeditatie. 21.00 Bariton en piano. 21.35 Gram. 21.40 De kansen yan het Nederlandse boek in het buiten land", caus. 21.50 Radio Filharm. orkest. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Piano recital. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Koorzang. 16.55 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. muzikale jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.50 Syndikale kron. 20.00 V. d. vrouw. 21 00 Ork.conc. 22.00 Nws 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nws. ders bij Aardenburg en Scheveningen. Deze zenders verspreiden een onge- moduleerde draaggolf in zodanige richtingen, dat over land en zee a.li.w, een net van blokken van 500 bq 500 meter ontstaat, waarop bepaalde ont vangers nauwkeurig reageren en daar door de plaats op 3 tot 10 meter nauw keurig direct aangeven. Die zenders kosten een ton, de ontvangers 10 mille per stuk. Voor het controleren van zinkstukken op de bodem zal men t. z. t. akoestische en elektronische hulp middelen hebben. Voorts wordt overwogen om de waterpeilen in de verschillende zee gaten langs radiografische weg over te brengen naar baggermolens en an dere werktuigen, teneinde een zo nauwkeurig mogelijke afwerking van het bodempro-iel in een sluitgat te bereiken. Reeds zijn proeven genomen om te zien hoe het moderne materieel zich in de af te sluiten zeegaten zal gedra gen. Gebleken is, dat in ongeveer 10 procent van het jaar daar niet ge werkt kan worden zonder speciale maatregelen en technieken. Op dit punt worden onderzoekingen verricht om het aantal werkdagen zo groot mogelijk bij zo klein mogelijk risico te krijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3