KONING WINTER GAAT AL KOFFERS PAKKEN Amsterdam wil bouwvakarbeiders Zeeland ronselen Ergste kou is nu voorbij! Rechtvaardige eis zegt Ind. pers Renate Leonhardt is weer los Het drama van Kosti (Soedan) Stijgende temperaturen brengen overstromingen teweeg RAMPEN TEISTEREN EUROPA: 36 DODEN, 55 GEWONDEN m Scherpe protesten aan minister raad en burgemeester d'Ailly Leider verdween in 't oerwoud PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V, POST VOOR NOORD-BEVELAND Verontwaardiging in Zeeland Doorkruising bouwbeleid van minister Witte C.P.M.B.-C.J.B.T.B. Middelburg hielden feestvergadering Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 8332 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit MAANDAG 27 FEBR. 1956 f Schaakcrack ie M'burg Zie pagina 2 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.32 u., onder 18.16 u. Maan op 21.55 u., onder 7.54 u. Hoogwater Dinsdag 28 Februari: Vlissingen: 3.07 u. 2.45 m., 15.38 u. 2.45 m. Terneuzen: 3.40 u. 2.59 m., 16.08 u. 2.59 m. Wemeldinge: 5.06 u. 1.82 m., 17.31 u. 1.92 m. Zierikzee: 4.50 u. 1.54 m., 17.21 u. 1.65 m. Automobilistent opgepast voor sneeuwblindheid 's-GRAVENHAGE, 25 febr. Nu de zon aan kracht toeneemt en fel schijnt op de bevroren sneeuw moeten automobilisten op grote afstanden voorzichtig zijn met het vermoeien van hun ogen. De vermoeidheid, zo zeggen experts, kan in sommige gevallen zelfs over- faan in een zekere blindheid, waarop e meeste chauffeurs, die daarmee nog geen ervaring opdeden, niet verdacht zullen zijn. In het belang van eigen en van de verkeersveiligheid dringt men er op aan, dat vooral bij langere ritten door het besneeuwde, helverlichte land schap zonnebrillen zullen worden ge dragen. DJAKARTA, 26 februari „Een rechtvaardige eis" noemt het commu nistische blad „Harian Rakjat" de eis van Soenario tegen Junschlager. De eis weerspiegelt de wil van het volk, aldus het blad. Het volk zal thans verder gaan en het doodvonnis vellen over het komende koloniale systeem, waarvan het opheffen van de R.T.C.-overeen- komsten alleen maar een belangrijk begin is, meent Marian Rakjat. Het Chinees communistische blad „Sin Po" meent, dat Soenario een hoogstaand requisitoir heeft gehouden. Het blad gaat voorts in op „hoever de subversieve Nederlandse beweging met steun van andere landen zich in het vaderland heeft verspreid". De communistische pers en het na tionalistische Merdeka zijn tot vandaag de enige bladen, die commentaar heb ben geleverd op de eis in de zaak- jungschlager. Merdgka brengt Soena rio een eresaluut. Het blad zegt ervan overtuigd te zijn, dat Soenario de dood straf vroeg ui het volle besef van de ernst van zijn taak. PURMEREND, 26 febr. De recht bank te Alkmaar heeft gisteren de be slaglegging op de werktoren van de coöp. bergingsvereniging Renate Leon hardt, die nog steeds in de IJmuidense haven ligt, opgeheven, zo deelt de ad vocaat mede. De rechtbank ging tot de ze maatregel over nadat van de "Ne derlandse handelmaatschappij bericht was binnen gekomen dat zij een bank garantie voor de bergingsvereniging Renate Leonhardt had gesteld. Zoals men weet was op de werktoren beslag gelegd nadat er moeilijkheden Waren gerezen tussen de bergmgsver- enlging en twee firma's uit IJmuiden en Zaandam, ln verband met door deze firma's ingediendè rekeningen. De ci viele procedure over deze rekeningen is nog lopende. KHARTOEM, 26 februari Soeda- nese rechtsgeleerden hebben zaterdag in Khartoem een protest overhandigd aan premier Ismail el Azhari tegen de houding van de regering t.o.v. de dood van 192 Soedanese boeren, die deze week voor een verhoor waren vastge houden. De minister van sociale zaken deelde de rechtsgeleerden mee, dat de regering haar best deed, om het onder zoek in deze zaak zo ?nel en rechtvaar dig mogelijk te doen geschieden. Het Soedanese persverbond heeft besloten, op dinsdag geen enkele krant in de Soedan te laten verschijnen bij wijze van protest tegen het gebeurde te Kosti en de arrestatie van drie jour nalisten aldaar. Deze werden vrijdag gearresteerd omdat zij verdacht wer den van het verspreiden van vlug schriften. Zij zijn later wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De opperrechter te Kosti heeft de arrestatie bevolen van twee politie functionarissen en een aantal militai ren. Zij zullen er van beschuldigd wor den, een groot aantal boeren in een kleine ruimte te hebben opgesloten en daardoor hun dood veroorzaakt te heb ben. Zaterdag hebben Soedanese arbei ders te Kosti een betoging gehouden hoewel dit verboden was. Ook in Khar toem is door arbeiders gedemonstreerd. Zij riepen „weg met het feodalisme" en „willig de eisen der boeren in". De po litie greep niet in. DE BILT, 27 februari De grootste koude is voorbij. Na een perio de van buitengewoon lage temperaturen, die alle records met stukken sloeg, heeft het er alle schijn van, dat koning Winter zijn biezen wel kan pakken. Dat wordt dan ook hoog tijd, want over ruim drie weken is het (volgeiis de kalender althans) lente. Hoewel ons land de eerste dagen nog wel de nodige kou zal be houden, staat ons een mildere periode te wachten. Hetgeen een ver ademing zal betekenen voor duizenden, niet in het minst het vervoers wezen en bedrijfsleven. Voor vele landen van Europa betekent echter een op handen zijnde dooiperiode opnieuw een ramp. Want in Italië en Oostenrijk bijvoor beeld vreest men reeds het ergste, wanneer de lawines en overstromin gen hun kracht zullen doen gelden. Zondag drong lucht van de Noordzee ons land binnen, waarin veel bewol king voorkwam. Daarin steeg de tem peratuur langs de kust tot even bo ven het vriespunt. In het binnenland bleef het daarin echter licht vriezen. In Brabant en Limburg was het nog zonnig weer. Daar daalde na zonson dergang de temperatuur weer vrij snel, zodat daar in de nacht van zondag op maandag matige tot strenge vorst voor kwam, terwijl elders de bewolking de vorst temperde. Over het noordelijk deel van de Noordzee voeren westelijke winden geleidelijk zachtere lucht aan. In west- Noorwegen kwam daarin regen en dooi voor. De algemene circulatie vertoont langzame veranderingen die ver wachten laten, dat deze zachtere lucht geleidelijk ook naar onze om geving zal doordringen. Maandag zullen echter de tempera turen slechts weinig hoger komen dan zondag het geval is geweest. De wind blijft zwak tot matig uit noordelijke richtingen. Door het warme weer is in vele Europese landen ook een einde geko men aan de stijging der groenteprijzen. Te Parijs verwacht men echter, dat deze prijzen aldaar eerst tegen mei a.s. weer normaal zullen zijn. Aan de Franse Rivièra is het thans voorjaarsachtig weer. In Oost-Duitsland worden bruggen en dammen dag en nacht bewaakt, om onmiddellijk maatregelen te kunnen treffen, wanneer het dooiwater een be dreiging vormt. De Belgische regering heeft besloten de boeren, die van de vorstperiode te lijden hebben gehad, te helpen. Dit zal, naar verwachting, geschieden door het betalen van speciale subsidies en door het niet innen van enkele belastingen. De scheepvaart in Deense wateren ondervindt nog steeds hinder van de ijsgang. PURMEREND, 26 febr. Konin gin Juliana en Prinses Wilhelmina heb ben zondagmiddag per auto een tocht door Waterland en langs een deel van de IJsselmeerkust gemaakt. Bezocht werden o.m. Volendam, Monniken dam en Dungerdam. Koningin Juliana heeft korte tijd op het ijs van de Gouwzee bij Monnikendam vertoefd. DE BILT ZEGTt Weinig zon DE BILT, 27 febr. Overdrijvende wolkenvelden maar geen neerslag van betekenis. Weinig wind. Plaatselijk mist. Middagtemperaturen om of iets boven het vriespunt. Een witte leghorn in New Jersey heeft een record gevestigd door een ei van 453 gram te leggen. In feite was het een ei met een ei binnenin, com pleet met schaal en dooier. Trein greep autobus mei Limburgse mijnwerkers GOES, 26 februari Het afgelopen weekeinde is er een geweest van rampen en ongevallen, die tientallen mensen het leven hebben ge kost. In ons land werd bij Roermond een autobus door een locomotief gegrepen, waardoor vijftien passagiers levensgevaarlijk of ernstig wer den gewond. Ongeveer tegelijkertijd stortte in Spanje een Amerikaanse Dakota neer, waarbij tenminste drie personen omkwamen. Oost-Duitsland werd zaterdag opgeschrikt door een catastrofale treinramp, die 32 doden en 40 gewonden tengevolge had. Nu het postverkeer met Noord-Be veland niet meer op normale wijze kan worden gedaan, is een helicop ter ingeschakeld, die dagelijks en kele malen van Veere naar het ge- isoleerde eiland vliegt. Maar in elk geval de post is op tijd! Zaterdag om half acht werd de auto bus, waarmede arbeiders van de staats mijn „Beajrix" naar hun werk werden vervoerd, op de onbewaakte overweg van de spoorlijn van Roermond naar Duitsland, door een losrijdende loco motief gegrepen. De bus werd aan de achterzijde ge grepen, waardoor de gevolgen van de botsing werden beperkt. Niettemin werden van de ongeveer dertig inzittenden er drie zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse bediend werden. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. De ver wondingen van twaalf anderen ble ken van die aard te zijn, dat zij eveneens naar dit ziekenhuis moes ten worden vervoerd. Binnen enkele minuten na het onge val waren geestelijke en geneeskundige hulp ter plaatse. Het onderzoek naar de toedracht van het wegongeval is in volle gang. DAKOTA NEERGESTORT Een Amerikaanse DC-3, die sedert vrijdagavond werd vermist op een vlucht van Chateau-Roux (Fr.) naar Madrid, is hedenochtend door Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen waarge nomen in de Sierra de Quadarama ten noorden van Madrid. Het vliegtuig had zes bemanningsleden. De drie overle venden zijn met helikopters naar Ma drid vervoerd, waar zij in het Ameri kaanse militaire hospitaal zijn opgeno men. TREINRAMP Zaterdag zijn twee-en-dertig mensen omgekomen bij een treinongeluk in de buurt van Riesa in Oost-Duitsland. Veertig gewonden zijn naar een zie kenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde toen een goederentrein die door twee locomo tieven werd getrokken, in de flank van de sneltrein reed. De locomotie ven van de goederentrein kantelden en verpletterden een van de rijtuigen van de sneltrein. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Wel is gebleken, dat de reizigerstrein, die op weg was van Dresden naar Leipzig, meer dan 20 minuten op het tijdrooster achter was. Een rijtuig van de sneltrein werd totaal verwoest, andere rijtuigen érn stig beschadigd. De minister van ver voer had zich naar de plaats van de ramp begeven om het reddings- en bergingswerk te leiden. AUTOBUS SLIPTE Op de Eperweg in de gemeente Heer- de is gisteravond een verkeersongeval gebeurd, waarbij vier personen werden gewond. Zij werden in het ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Drie hunner konden vanmorgen reeds worden ont slagen. Het ongeluk gebeurde met een auto bus van de V.A.D., die onderweg was van Zwolle naar Apeldoorn. Volgens de chauffeur van de bus kwam hem een vrachtauto met oplegger tegemoet, die niet voldoende rechts hield. Daar door was de buschauffeur (volgens zijn verklaring) gedwongen uiterst rechts te gaan rjjden. Hij kwam daarbij in de sneeuwrand langs de weg en slipte. De autobus kwam tegen een boom tot stil stand. Vier inzittenden: twee inwoners van Apeldoorn en twee van Epe raak ten gewond. Toen het echtpaar Den Outer te Rot terdam gistermorgen op de plaszoom liep reed een auto de man en de vrouw aan. De 55-j. vrouw werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij enkele uren later overleed. De man was licht gewond. „NIET S-WEEK" BIRMINGHAM (Alabama), 26 febr. In Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama is vandaag een nationale „Niets- week" geopend. De initiatiefnemer is burgemeester James Morgan, die verklaard heef t, dat hij genoeg heeft van weken, die gewijd zijn aan „dit, dat of wat ook". Twee wereldrecords voor Dawn Fraser SYDNEY, 25 febr. Bij de Austra lische kampioenschappen heeft Dawn Fraser, de 18-jarige zwemster uit Z. Australië, de 200 yards vrije slag ge wonnen in in 2 min. 21.2 sec. Voor de 200 meter werd voor haar 2 min. 21.2 sec. Voor de 200 meter werd voor haar 2 min. 20.6 sec. opgenomen. Dit zijn twee nieuwe wereldrecords. IN HET GEMEENTEZIEKENHUIS van de Deense stad Aalborg zijn za terdag drie zuigelingen van nog geen maand om het leven gekomen, door dat de couveuse waarin zij werden verpleegd, tengevolge van kortsluiting in brand geraakte. MIDDELBURG, 25 februari. Grote verontwaardiging heerst in Middel burg en Vlissingen over de ronselactie onder Walcherse bouwvakarbeiders, die Amsterdam aan het organiseren is. De colleges van b. en w. der beide gemeenten zijn vanmorgen in spoedeisende gecombineerde vergadering bijeen geweest om scherpe protesttelegrammen op te stellen voor de ministerraad, de ministers van binnefnlandse zaken, sociale zaken en wederopbouw en volkshuisvesting, alsmede voor b. en w. van Amsterdam. Afschriften van deze telegrammen zijn verzonden aan ged. staten van Zeeland en de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Men beschouwt deze ronselactie als een directe doorkruising van het woningbouwbeleid, dat in het voornemen van minister Witte ligt. digden kunnen inlichtingen verkrijgen op bepaalde uren in zalen te Middel burg, Vlissingen en Goes. Dat deze ronselarij de volledige instemming heeft van het Amsterdamse gemeente bestuur, blijkt uit de mededeling, dat de gemeentelijke woningdienst sollici taties inwacht. ONBEHOORLIJK. In het telegram aan B. en W. van Amsterdam protesteren de gemeente besturen ten sterkste tegen deze tus sen gemeenten onbehoorlijke handel wijzen. „Zoals u bekend zal zfjnt is in on ze gemeenten evenzeer als in de uwe In enige provinciale bladen, alsmede in enkele advertentiebladen stond gisteren een grote advertentie, waarin werd medegedeeld, dat bij diverse par ticuliere bouwondernemingen in Am sterdam bouwvakarbeiders (timmer lieden, loodgieters, schilders, metse laars, stucadoors) tot 50 jaar kunnen worden geplaatst. Op zeer korte ter mijn zijn woningen beschikbaar en in afwachting daarvan zullen reis- en verblijfkosten worden vergoed. Gega- een groot tekort aan woningen en bouwvakarbeiders. Wij verwachten van uw college, dat deze actie ter stond wordt stopgezet en dat de voorgenomen zitdagen zullen wor den afgelast. Wij hebben ons terzake gewend tot de ministerraad en de ministers van binnenlandse zaken, van sociale zaken en van wederop bouw en publiceren dit telegram in de pers", aldus de colleges. In het andere telegram wordt o.m. gezegd: „Gemeentebesturen van Mid delburg en Vlissingen protesteren ten sterkste tegen dit ronselen, dat alge meen grote verontwaardiging verwekt en waardoor kunstmatig in Amster dam bouwcapaciteit wordt geschapen ten koste van onze gemeenten. Drin gen er bij u met klem op aan maat regelen te nemen deze actie ten spoe digste te doen beëindigen". ONS COMMENTAAR. Wij aarzelen niet deze ronselarij ronduit een schandaal te noemen. Op bijzonder laakbare wijze probeert Am sterdam uit Walcheren en Zuid-Beve- iand bouwvakarbeiders weg te halen onder aanbieding van een huis binnen naar wij vernamen tien weken. Een wonderlijke gang van zaken in een stad, die steen en been klaagt over tekort aan woningen! Indien particuliere aannemers deze actie organiseerden, zou men dat slechts kunnen betreuren, nu dit ech ter geschiedt met sanctie en instem ming van een gemeentebestuur, mag een duidelijk woord van protest niet achterwege blijven. Nog ernstiger wordt de zaak, wan neer men weet, dat het rijksarbeids bureau zijn medewerking geeft en dat door bemiddeling van dit bureau ook de zalen werden besteld. Het is weer het oude liedje: sociale zaken waaronder genoemd bureau ressor teert) gaat op eigen wijze aan het werk, niet lettend op het beleid van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting. Amsterdam wil, zo blijkt thans, mi nister Witte nog net een slag voor zijn bij de uitvoering van zijn plan om de woningbouw aan te passen aan de plaatselijke bouwcapaciteit. Want in de hoofdstad is het al jaren zo, dat het toegewezen bouwvolume niet gereali seerd kan worden wegens gebrek aan arbeiders. Welnu, denken de Amster damse gemeentebestuurders, laten wij zo snel mogelijk zorgen voor meer ar beiders, dat is altijd in ons voordeel. Zeeland kreeg steeds te weinig bouw volume en zeker niet in de laatste plaats tengevolge van protesten uit de ze provincie gaat de minister over tot een meer met de realiteit overeen stemmend systeem van verdeling. Men begrijpt, dat, indien de Zeeuwse bouwvakarbeiders in de Amsterdamse strik zouden trappen, onze provincie straks minder zal kunnen bouwen, omdat er dan in tegenstelling tot dit moment niet voldoende arbeiders zouden zijn. Daarom Zeeuwse bouwvakarbei ders: weigert in te gaan op dit Am sterdamse verzoek! RIO DE JANEIRO, 26 ,febr. Da leider van de opstand in list gebied van de midden-Amazone in Noordoost-Bra- zilië, majoor Haroldo Veloso, is vol gens berichten te Rio de Janeiro met een kleine groep aanhangers ln hei oerwoud verdwenen. Yeloso was het laatste in Jacareacan- ga, een vliegveld, waarheen hij was ge gaan nadat hij de stad Santarem zijn hoofdkwartier had verlaten. Da regering had gedreigd Jacareaeanga te bombarderen indien Veloso zich niet overgaf. Aanrijding op Rijksweg bij Biezelinge KAPELLE, 25 febr. Gisteravond zijn op de rijksweg bij Biezelinge tweq personenauto's op elkaar gebotst en vrij ernstig beschadigd. De bestuurders kwamen er betrekeklijk goed af. Hei ongeluk gebeurde toen de heer C. A. de S. uit Wemeldinge met zijn auto da richting Biezelinge wilde Inslaan. Achter hen kwam een auto bestuurd door Mevr. A. S. de H. uit Amsterdam. Deze reed op hem in. Mevr. De H. schoot met haar wagen in de sloot:. Verder waren er enkel materiële „broft ken". Te Kittilee ln Noord-Finland is een Fin veroordeeld tot 7.000 mark boete, omdat hij in beschonken toestand met een rendierslede had gereden. MIDDELBURG, 25 febr. In ge combineerde jaarvergadering herdach ten de plaatselijke afdelingen der C.P, M.B. en de C.J.B.T.B. vandaag hun 10 en 20 jarig bestaan. Het hoogtepunt in deze feestelijke vergadering vormde de toespraak van de bondssecretaris der C.J.B.T.B., de heer R. Bos, die opwekte tot geestelijke weerbaarheid, bewust kiezen, vooral in deze gecompliceerde tijd. De plattelandsjeugd krijgt aanvallen op vele manieren te doorstaan, ook op geloofsgebied. Van grote betekenis en steun is het contact en overleg met an deren, zodat „familieavonden" als deze warm zijn aan te bevelen. Van groot belang achtte hij de juist? houding, waaraan de maatschappelijke organisaties kunnen bijdragen. Als christenen moeten wij leren bewust en systematisch te werken en dan is onze plaats vooraan, niet achteraan. Beknot gaven de secretaressen en secretaris der C.P.M.B. en C.J.B.T.B. een overzicht van het wel en wee in de afgelopen jaren. En na deze „huis houdelijke beslommeringen" werd de verdere avond doorgebracht met voor dracht, zang, volksdans en toneel. ZOUTELANDE Raad vergadert. Morgenavond half acht zal de raad vergaderen, o.m. ter bespreking van het voorstel tot grens wijziging. Voorts staan op de agenda voorstellen tot invoering van een weg- aanlegbelasting, afvoer van rioolwa ter, vergoeding voor een gevorderde woning en huren van woningwetwo ningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1