f Negers in Montgomery plegen verzet DRIE MOGELIJKHEDEN VOOR NIEUW-GUINEA Temperaturen in Europa stijgen; overstromingsgevaar N.V.E.P.G.VERZOEKT KLACHT BIJ DE U.N.C.I. Een zeearend bij Lunteren Westerling trof „nuttige voorbereidingen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na oproep van hun predikanten Adenauer breekt met liberalen onder Dehler „Houdt stand" schreef Ralph Bunch, ondersecr.-gen. der V.N., hen Veteranenlegioen eist uitwijzing van Indonesische adelborsten en cadetten „IJSTIJD- BEELDHOUWWERK" Man gedood door vallende kolen V.S. waarborgen grens lussen Israel en buurlanden llllllllllllllll Volledige bewegings vrijheid De Ned. Conservatieve partij Minister Beel in Tweede Kamer over MAN DOOR BEVRIEZING OMGEKOMEN Positie moet op Ronde Tafelconferentie geregeld worden DE BILT ZEGT: Zonnig weer ?!oofdkantoor: Goei, L. Vorstttr. 90, el. 2438 (b.g.g. voor redactie 8887 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzan: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan és Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, #2.— p. maand, ƒ8.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 84 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwse!) Dagblad V.. Kledingzaak pulii uit Zie pagina 2 11e JAARGANG No. 3331 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit ZATERAG 25 FEBR. 1956 Op- en ondergaan van Zon en Maant Zondag: Zon op 7.38 u., onder 18.12 u. Maan op 19.17 u., onder 7.12 u. Hoogwater Zondag 26 Februari: Vlissingen: 1.50 u. 2.35 m., 14.15 u. 2.42 m. Terneuzen 2.22 u. 2.49 m., 14.45 u. 2.56 m. Wemeldinge: 3.45 u. 1.85 m., 16.06 u. 2.02 m. Zierikzee: 3.30 u. 1.58 m., 15.56 u. 1.75 m. BONN, 24 febr. (Reuter) De fristen-Democratische partij van ndskanseller Adenauer heeft vrij- de hoofdgroep van de liberale par- onder dr. Thomas Dehler uit de legeringscoalitie gestoten. Besloten word dissidente liberalen in de coali tie te houden, zo heeft een woord voerder van de Christ ?n-Democraen bekend gemaakt. In et- i communique werd gezegd, dat het dagelijks bestuur van de Christen-democratische unie, de C.D. U.-fractie in de Bondsdag zal aanbe velen, „slechts met die afgevaardig den de coalitie voort te zetten, die de samenwerking binnen de coalitie ge trouwelijk steunen en die het optre den van de vrije democraten (libera len) in Noordrijn-Westfalen veroorde len". (Zoals bekend hebben de libe reien in genoemde staat deze week, r.iet steun van Dehler, de Christen- Democratische regering van Karl Ar nold ten val gebracht). De overblijvende coalitie van Chris ten-democraten, dissidente liberalen en Duitse partij zal beschikken over 283 stemgerechtigde leden in de 487 leden tellende Bondsdag. MONTGOMERY, 25 febr. (Reuter) Duizenden negers in Mont gomery hebben vrijdag gehoor gegeven aan een oproep van hun pre dikanten om zich te voet naar hun werk te begeven, als een manifesta tie van „lijdelijk verzet" tegen de rassendiscriminatie. Negen weken boycotten de negers reeds de plaatselijke autobusdienst ais protest tegen de veroordeling van een negerin, die geweigerd had, het voor blanken bestemde deel van een bus te verlaten en in de afdeling voor ne gers plaats te nemen. Tengevolge van de actie van de negers staat de auto busonderneming aan de rand van een faillissement. Tot dusver hebben 89 negers, die naar aanleiding van de boycot zijn gear resteerd, verklaard dat zij zich niet schuldig hebben gemaakt aan over treding van een anti-boycotwet. De processen tegen hen zullen op ne gentien maart beginnen. „HOUDT VOL" 1 Intussen duurt de boycot voort. Vele negers hebben een dienst georgani seerd om per auto naar het werk te komen. De organisatoren van de boycot, die donderdagavond een bid- De zaak Jungschlaeger HAARLEM, 24 febr. De tegen de heer Junschlaeger te Djakarta geëiste doodstraf heeft het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Expolitieke Gevangenen uit de bezet tingstijd aanleiding gegeven aan de raad van ministers het volgende tele gram te zenden: „Diep geschokt door politieke straf vervolging van de onschuldige Neder landers Jungschlaeger en Schmidt, meent ons bestuur, dat na het respect- Dit angstaanjagende „IJstijd" schepsel ls een van de prijswinnende beelden, welke tijdens een ijs- en sneeuw beeld houw wedstrijd in Howghton (in de Amerikaanse staat Michigan) werd ge maakt. De scheppers van de Dinosau rus zijn de leden van de „Rock Knockersclub" van de geologische af deling van de hoge school te Houghton. Het monster heeft lange, scherpe tan den van ijspegels en kan (want het is Amerikaans) door middel van een luid spreker hese geluiden en gegrom pro duceren. IJMUIDEN, 24 febr. Vrijdagmid dag om twaalf uur werd de 31-jarige arbeider van de Zaandamse haven stichting W. Wouters uit Schagen, die werkzaam was bij de kolenopslag van de hoogovens te IJmuiden getroffen door een brok samengevroren fijnko len, dat van een 12 meter hoger ge legen aanvoerband naar beneden Jcwam. De man viel, kwam met zijn hoofd tegen de muur van een gebouw tje terecht en overleed kort nadien. vol optreden van zijne excellentie mi nister Luns, thans spoedig een klacht moet worden ingediend bq de com missie der Verenigde Naties voor Indo nesië, belast met het toezicht op de handhaving der fundamentele mense lijke rechten ingevolge het Uniestatuut. Is verder van mening dat de volop ge pleegde rechtsschendingen te Djakarta het thans wenselijk maakt dat deze rechtsschending bij het Internationaal Gerechtshof aanhangig wordt ge maakt". Het telegram was ondertekend door de voorzitter van de N.V.E.P.G. mr. G. Aalders, en door de secretaris, de heer K. van Staal. TELEGRAM AAN MINISTER LUNS De Haagse afdeling van het Vetera nenlegioen Nederland heeft het vol gende telegram gezonden aan minister Luns: „De afdeling 's-Gravenhage van het Veteranenlegioen Nederland dringt er bij uwe excellentie op aan onmiddel lijk stappen te doen tot invrijheidstel ling van Jungschlaeger c.s. en de no dige tegenmaatregelen te nemen ten opzichte van de Indonesische vijandige houding. Verzoeken ook de hier te lande in opleiding zijnde Indonesische cadetten en adelborsten het land uit te wijzen". Voorts werd minister Luns telegra fisch verzocht aan de Hoge Commis saris in Indonesië opdracht te geven maatregelen te treffen tot bescherming van mevrouw Bouman en mr. van Em- pel. bijeenkomst hadden belegd, hebben een telegram van dr. Ralphe Bun- che, de ondersecretaris-generaal der V.N., ook een neger, ontvangen, waarin deze hen aanmoedigt, tegen „intimidatiemethoden van een po litiestaat" stand te houden. Ook elders in het zuidelijke deel der V.S. staat de rassenkwestie in het middelpunt van de belangstelling. Een te New Orleans verschijnend r.k. hlad schreef, dat alle r.k. leden van wetgevende organen, die ijve ren voor rassenscheiding, automa tisch zullen worden geëxcommuni ceerd als dergelijke wetsvoorstellen worden aangenomen. De gouverneur van de staat Louisiana verklaarde, dat de kerk „ongetwij feld gelijk" heeft als zij zegt, dat rassenscheiding moreel verkeerd en zondig is. Hij voegde hieraan echter toe, dat het thans „wellicht het ver keerde tijdstip is om dit te force ren". Te Whartom in Texas hebben middel bare scholieren en hun ouders ge protesteerd tegen het feit, dat een basketball-wedstrijd door de school werd afgelast, omdat in de ploeg van de tegenpartij een neger was opgenomen. Te Tavares in Florida zijn twee bom aanslagen gepleegd op de woning een journaliste mevr. Mable Reese, die tegen rassenscheiding is gekant. WASHINGTON, 25 febr. Reuter. Voor de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, vrijdag verklaard, dat president Eisenhower bereid is, over eengekomen grenzen tussen Israel en zijn Arabische buurlanden mede door de Verenigde Staten te waarborgen. Eisenhower had hem ook gemachtigd te verklaren, dat hij een bijdrage van de Verenigde Staten zou voorstellen tot de projecten In dat gebied voor be vloeiing en watervoorziening. EDE, 25 febr. De heer J. H. van Schuppen heeft vrijdagmorgen even buiten de bebouwde kom van het dorp een zeearend waargenomen. De vogel, die een vlucht heeft van ong. 2,5 meter, vloog omstuwd door een troep luid kabaal makende kraaien, langs de grens van bos en bouwland, zette zich even op de top van een den- neboom neer en verdween waar schijnlijk het lawaai der „scheldende" kraaien moe daarna in oostelijke richting. De zeearend wordt des winters wel vaker in ons land o.a. in het na tionale park de Hoge Veluwe ge signaleerd, doch het gebeurt zelden, dat hij zich zo dicht in de omgeving van dorp of stad waagt. De harde winter zal hieraan vermoedelijk niet vreemd zijn. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKT! GARANTIE OR OE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Pierre Poujade, de leider van de anti-belastingbeweging in Frankrijk, mag van het ministerie van justitie te Brussel niet in het openbaar spre ken in België. Hij was uitgenodigd door de pas opgerichte „vereniging van onafhankelijken", die de belangen van de Belgische middenstand zegt voor te staan. II Terug in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 24 febr. „Het is bepaald niet waar, dat ik in Brussel in een nachtclub ben gearresteerd. Ik ben op straat aangehouden, toen ik op weg was van een café waar ik een zakelijk gesprek heb gehad met twee Engelsen naar het huis, waar ik tfj- GRONINGEN, 24 febr. De Neder landse Conservatieve Party zal, zo deelt zq ons mede, in de komende ver kiezingen uitkomen in alle kiesdis tricten met voltallige lijsten (30 kan didaten per lijst), in ieder kiesdistrict veelal telkenmale verschillende kan didaten. Deze kandidaten zqn aange zocht uit alle lagen van de bevolking. De individuele kandidaten komen voort uit de middenstandsparty, Jong conservatief verbond, de partij voor recht en vryheid, en uit de vroegere KNP. In totaal zqn er 478 verschil lende kandidaten. delijk woonde". Dit heeft vanmiddag de heer Westerling verklaard, die van nacht in Den Haag ls aangekomen na van de Belgische autoriteiten de aan zegging te hebben gekregen België te verlaten na zonder geldige papieren te zijn aangetroffen. „Ook is het niet waar, dat ik ben aangehouden tydens een routine-con trole. Dicht bij mqn huis werd ik met een van mijn vrienden plotseling om singeld door negen leden van de Bel gische staatsveiligheidsdienst en het was duidelijk, dat zij op dit moment hadden gewacht", aldus zeide Wester ling, wiens verklaring werd bevestigd door een Belg en een Nederlander, die de aanhouding hadden bijgewoond. Westerling deelde mede, dat hq don derdagavond met een particuliere auto zonder geleide naar de Belgisch-Neder landse grens was gereden, na de Bel gische autoriteiten te hebben verteld, waar hq de grens zou overgaan. Aan de grens werd hij opgewacht door de rqksreeherche, die hem na te hebben ALMELO, 24 febr. Een 55-jarige alleenstaande man, is dood aangetrof fen in de voorkamer van zijn woning aan de Bornsestraat te Almelo. Een gaskraantje stond een beetje open. Aangenomen wordt dat hij onwel is geworden en in het ijskoude huis ten gevolge van bevriezing is overleden. Het ongeluk moet zich al enkele da gen geleden hebben voorgedaan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 febr. De toekomstige positie van Nieuw-Guinea zal t.z.t. op een Ronde Tafelconferentie geregeld moeten worden. Dit geldt voor drie mogelijkheden, te weten: Nieuw-Guinea als gelijkwaardige partner bin nen het Koninkrijk, 2. Nieuw-Guinea met een bepaalde status binnen het Koninkrijk, 3. soevereiniteit over Nieuw-Guinea wordt aan een derde mo gendheid overgedragen, zo zeide minister Beel vanmiddag in de Tweede Ka mer. De bewindsman hoopte dat het overleg over de toekomstige status spoe dig zal plaatsvinden en dat de staatkundige ontwikkeling van dit gebieds deel snel zal geschieden. Dit laatste was een beetje in tegen spraak met de verklaring, die minister Beel donderdag aflegde, waarin werd gezegd, dat het nog heel lang zal du ren, voordat de bevolking van Nieuw- Guinea over haar eigen lot mag be schikken. Ondanks alle andere opvat tingen blqft de regering van mening, dat Nieuw-Guinea een essentieel deel van het Koninkrijk is. Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen zijn de bouwmeester geweest van de nieuwe rechtsorde binnen het Ko ninkrijk. Dat kan men van Nieuw-Gui nea niet zeggen. Maar daarom is het onjuist te beweren, dat dit „gebieds deel" geen deel van het Koninkrqk zou uitmaken. Het woord „gebiedsdeel", waarmede de heer v. d. Goes van Naters (soc.) in zijn amendement schermde, is overi gens door de heer Beel van de hand gewezen. Dit woord opent dé opvat ting, dat Nieuw-Guinea niet een deel is van het Koninkrijk. Een amende ment-De Graaf om in de grondwet de doelstelling van het Nieuw-Guinea be leid te formuleren is ingetrokken, na ernstige bedenkingen die daarover door minister Beel zijn geuit. De R.K.- afgevaardigde heeft zich nu gehouden aan de tekst die donderdag door de bewindsman was aanbevolen: „De be vordering van de geestelqke en stoffe lijke welvaart alsmede van het staat- lqke welvaart alsmede van de staat kundige ontwikkeling van de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea blqft bij voortduring richtsnoer voor wetgeving en bestuur". Terecht merk te de heer Bruins Slot (A.R.) op, dat de grondwet alleen constitutionele be- leidsnormen en geen rechtsnormen moet bevatten. Dit geldt stellig ook voor het amendement-De Graaf. Een interessant en soms bewogen de bat heeft zich ontwikkeld tussen de heren Oud (lib.) en Gerbrandy (A.R.). De liberale fractievoorzitter probeer de de heer Gerbrandy uit te leggen, dat het niet juist was het laatste Kabi net voor de soevereinieitsoverdracht voor de rechter te dagen, wegens grondwetschennis. Want het Kabinet steunde op de meerderheid van het Parlement. Het is een zaak van beleid hoe men de grondwet schendt. Hoog stens is dit strafbaar als er sprake is van opzet. Heeft de heer Gerbrandy in Londen nooit de grondwet overtreden? Wij hebben hem toch ook niet voor de rechter gedaagd? Prof. Gerbrandy was niet overtuigd. Het speet hem dat de heer Oud niet ziet dat er naast een politieke ook een straf reehtelij ke verantwoordelq kheid Is voor de ministers. Na een week vergaderen is men nog steeds niet met de grondwetsvoorstel len gereed gekomen. Dinsdag a.s. ko men de verschillende amendementen aan de orde. Dan rest nog het wetsont werp over de buitenlandse betrekkin gen. Deze ongeveer 28 km lange 33.000 volt onderzeekabel is bestemd voor Venezuela m zal worden gelegd in het Maracaibo meer. De kabel zal daar een verbinding tot stand brengen tus sen een elektrisch krachtstation en 'n in het meer van Maracaibo gelegen transformatorstation. De bovenste foto toont het omwik kelen van de drie-aderige kabel met isolatiemateriaal in een Engelse fa briek. Op de onderste foto ziet men de enorme spoel kabel (met een gewicht van 1044 ton) gereed om naar Vene zuela verscheept te worden. De spoel heeft een hoogte van ong. VA meter en een doorsnede van ong. 16 meter! ondervraagd per auto naar Den Haag bracht, waar hq bq een hotel werd af gezet. DRIE UUR VERHOORD Vandaag is Westerling bqna drie uur op het parket in Den Haag verhoord. Hq weigerde te zeggen, wat tqdens dit verhoor ter sprake is gekomen doch liet doorschemeren, dat behoudens een voorbehoud, hq over volledige bewe- gingsvrqheid beschikt. Op een vraag, waarom hq naar Nederland is terug gekomen, terwql hq de keus had naar andere landen te gaan, zeide hq slechts: „de toekomst zal het leren". Hq verklaarde tqdens zqn afwe zigheid uit Nederland van ruim vqf maanden in België, Frankrijk, Span je, Portugal „en verder" te zqn ge weest. Hy had daar zo zeide hy „nuttige voorbereidingen kunnen treffen". GEEN REDEN TOT AANHOUDING Van het ministerie van Justitie ver nemen wq, dat tegen Westerling een onderzoek gaande Is „ten aanzien van enkele feiten". Verdere inlichtingen konden niet worden verstrekt. Wel deelde men mede, dat de „huidige stand van het onderzoek geen reden geeft tot aanhouding". DE BILT, 24 febr. Weersverwach ting, geldig tot hedenavond. Zonnig weer met in de middag ma tige tot lichte vorst. Matige, af en toe vrq krachtige oostelqke wind. LONDEN, 24 febr. Reuter) Uit enige Europese landen, zoals b.v. Zweden, West-Duitsland, Oostenrijk en Italië, zijn berichten ontvangen over dooi. In andere landen heeft de koudegolf echter nieuwe slachtoffers geëist, zoals in Frankrijk waar vrij dag negen personen om het leven kwamen. In totaal zijn in dat land in de afgelopen twee weken ruim 200 personen aan de koude bezweken. Uit Bordeaux wordt echter dooi gemeld. De stqgende temperaturen doen het jevaar voor overstomingen toenemen, n België is de hulp van 220 leden van de genie ingeroepen bq het la ten springen van het qs op de Maas, waardoor bruggen worden bedreigd. In Italië, waar tot dusver 91 per sonen aan de koude zqn bezweken, is de verbinding met vele bergdorpen, in het midden van liet land, die drie weken van de buitenwereld waren af gesneden, thans hersteld. Er wordt evenwel melding gemaakt van enige lawines en een grote aardverschui ving, waardoor een deel van de stad Vasto aan de Adriatische kust gevaar loopt. Omstreeks 400 van de 20.000 in woners hebben hun huis al verloren. In het gebied van de Etna worden drqfjaehten op wolven georganiseerd, die een plaag vormen voor kippen- en konqnenhouders. Fran., skitroepen zijn een militaire post op de 1.200 meter hoge Mont Agel, nabij Monaco, te hulp gekomen, waar vijftien militairen drie dagen lang van voedsel verstoken waren. In Boedapest ligt zulk een dik pak sneeuw, dat de bevolking via de radio is opgeroepen om allen bq 't sneeuw ruimen te helpen. Ongeveer 6. .00 ar beiders kunnen het werk niet aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1