IS ADENAUERS STER AAN HET DALEN? TEGEN JUNGSCHLAEGER DOODSTRAF GEEIST Weinig ruimte verdere in komensverbeteringen K.N.S.B. houdt inzameling van kinderschaatsen in een nacht Ds. P. ZANDT OOK NU LIJST TREKKER DER S.G.P. hamea zonnewarmte Protest in Djakarta DE .ORANJE' OP WEG NAAR WARME OORDEN Komplot tot omverwerping van de republiek Zaandamse „Ijsberen" uitgevroren Wordt U gekweld Opstand in Peru wordt heviger Vereniging van vertalers in Mederland opgericht Biologisch onderzoek bij afsluiting zeegaten Kritiek op zijn optreden omgezet in een daad Twee uitspraken worden betreurd Sun halm McCarthy laakt drie presidenten Op weg naar bruiloft verongelukt JONGELUI! doe mee aan de grote VAN NELLE JEUGDPRIJSVRAAG Burgemeester D. Kodde van Zouteiande staat nummer drie Vrijdag 24 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBT.AD pagina 3 (Vervolg van pag. 1) De officier zei dat deze zaak een kom plot tot omverwerping van de repu bliek betreft, nit het onderzoek is ge bleken dat dit niet plotseling is begon nen na de soevereiniteitsoverdracht, maar al eerder. Nederland wilde eerst weer over heersen, maar dit voornemen mislukte. I Nadat de soevereiniteit werd overge dragen bleven er echter Nederlanders en groepen, bestaande uit reactionai ren, kapitalisten en militairen die dit niet konden aanzien. Omdat zij aan de R.T.C. waren gebonden, moesten zij na het falen van Westerling, Sultan Ha- mid, Andi Azis en Soumokil, een an dere weg inslaan, een duistere weg, en dat is de basis geworden van de on rust die in verscheidene delen van In donesië heerst. De buitenwereld moest twijfelen aan het vermogen van Indo nesië om orde in eigen huis te houden, en Nederland moest de soevereiniteit weer verwerven. .Nadat de Nederlanders, aldus de officier, in dit géval natuurlijk niet de Nederlandse regering, maar de mi litaire kliek die gesteund werd door de reactionairen in 1949 hadden be grepen dat de vrijheid van Indonesië niet langer kon worden tegengehou den, zijn de oud-leden van de NEFIS door heel Indonesië verspreid met in structies. DE EIS De officier vatte vervolgens alle ver klaringen nog eens samen, constateer de dat inderdaad gepleegd is wat in de artikelen die in de tenlastelegging zijn genoemd, strafbaar is gesteld, en gaf tenslotte de volgende overweging over de straf die hij wilde eisen: „De misdaden die zijn bedreven zijn zeer ernstig. Temeer, wanneer wij be denken hoe groot de gevolgen zijn van deze daden, die we nog voelen en die nog niet ten einde zijn. De onrust die de D.I. en T.I.L in verscheidene stre ken teweegbrengen, moorden, roof, dit is alles een gevolg van de activiteiten van de NIGO. Wapens, munitie, pro viand zijn zo verdeeld, dat zij die de staat haten, veel gelegenheid kregen om de staat te schaden. Na het uitspreken van de eis hamer de de rechter verscheidene keren om stilte en vervolgens verzocht de offi cier van justitie het publiek, kalm te blijven. Beklaagde en zijn verdedigster, be nevens enige leden van de directie van de KPM, die de zitting bijwoonden, bleven op verzoek van de rechter wachten tot het publiek, dat het ge hele gebouw vulde, was heengegaan. Merfprfpling (Adv) ZAANDAM, 23 februari De Zaandamse dames van de zwemclub „De Ijsberen" hebben gisteren het zwemmen in een bijt in het zwem bad aan de Voorzaan opgegeven. Niet omdat zij de koude niet meer konden verdragen. Doch omdat de badmeester en de zwemsters geen kans meer zien een zodanige bijt te hakken, dat daarin werkelijk ijsvrij kan worden gezwommen. De dames zijn dus letterlijk uitgevroren. Ingezonden Mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Anak Agung Gde Agung, heeft gezegd, dat Indonesië een nieuwe strategie zal gaan voeren in de strijd voor de terugkeer van westelijk Nieuw- Guinea, nu de banden met Nederland verbroken zijn. Hij maakte deze opmer king op een persconferentie, maar ,-idde er niet over uit. Als door worden verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind verdreven met u. Tegen behandeling van Mevrouw Bouman DJAKARTA, 23 febr. (ANP) De Nederlandse hoge commissaris heeft tweemaal in een officiële nota de aan dacht der Indonesische regering ge vestigd op het demonstratieve optre den van het publiek in de rechtzaal bij de behandeling van de zaak Schmidt en voor de behandeling, die mevrouw Bouman de laatste twee zittingen van de zijde van het publiek moest ondergaan, toen zij bespuwd werd en bekegeld met rotte vruchten en stenen. In de nota wordt gewezen op de mogelijke invloed op de objectiviteit van de rechtspraak in de eindfase van de zaak en op de belemmering, die de verdediging door het optreden van het publiek ondervindt. Het ysbedekte water van het IJ te Amsterdam werd doorploegd door de nijdig slaande schroeven van enige krachtige slepers, die als gold het een ware zeeslag, het zeekasteel „Oranje" ontruk ten aan de ijzige greep van de Nederlandse winter, om het schip op weg te helpen naar open wa ter en naar warmere oorden dan het „arctische" vaderland. Hoe de slepers het stalen paleis zwoegend door het ijs heen naar open water sleurden, toont deze foto aan het IJ gemaakt. SANTIAGO, Chili, 23 febr. Reuter. Bij de opstand in Peru, die al zes da gen duurt, zijn woensdag de eerste schoten gevallen bij het beschieten door de opstandelingen van verken ningsvliegtuigen der regering, die over het hoofdkwartier van de opstandelin gen te Iquitos vlogen. Volgens een verklaring van het op perbevel der regeringstroepen in Lima zijn alle verkenningsvliegtuigen veilig op hun bases teruggekeerd. Regeringstroepen hebben de stad Requena bezet, ongeveer 200 km van Iquitos. AMSTERDAM, 23 febr. In het Parkhotel is de vereniging van verta lers in Nederland opgericht. Zij stelt zich ten doel het niveau van de in Ne derland gemaakte vertalingen te ver hogen, de beroepsbelangen van de ver talers te behartigen en het aanzien van de vertalers in de samenleving te ver groten. De initiatiefnemers waren de heren I. J. Citroen uit Hilversum, A. W. Methorst en A. Morrien. Tot voor zitter werd gekozen Mr. H. J. D. ten Kate; tot secretaris de heer I. J. Citroen en tot penningmeester de heer P. C. Moll. Het ligt in de bedoeling secties te vormen voor literaire vertalingen en voor technische en wetenschappelijke vertalingen. 's-GRAVENHAGE, 23 febr. De Nederlandse Dierkundige Vereniging zal trachten in overleg met de Com missie voor Oecologie van de Ned. Akademie van Wetenschappen in de Zeeuwse wateren een centrum van biologisch onderzoek te stichten. Het ligt in de bedoeling hieraan verscheidene biologen te verbinden, die de problemen van biologische aard, welke zich zullen voordoen vóór, ge durende en na de afsluiting der zee gaten, ter plaatse kunnen onderzoe ken. Dit heeft de directeur van het Zoölogisch Station der Dierkundige Vereniging in Den Helder, Dr. J. Ver- wey, medegedeeld op de te Amster dam gehouden jaarvergadering der vereniging. Liberalen gaan met socialisten in zee Loopt het bewind van Bondskanselier Adenauer in West- Deutsland op een eind? Het is nog veel te vroeg om op die vraag een enigszins gemotiveerd antwoord te geven, maar er zijn tekenen, die erop wijzen, dat belangrijke groepen geen leden van de christen democratische unie, de partij van de Bondskanselier niet langer genoegen nemen met het sterk persoonlijk en soms nogal autoritair getinte regiem van de tachtigjarige Adenauer. Een duidelijk teken aan de wand is het gebeurde in Noordrijn!and-West£alen, het groot ste land van de Westduitse Bondsrepubliek, waar de liberalen de coalitie met de christendemocraten verbraken en in zee gingen met de socialisten en het volledig roomse centrum. Sociaal Werkgeversverbond over S.E.R.-rappori DEN HAAG, 23 februari. „In algemene zin moet worden geconcludeerd, dat het S.E.R.-rapport weinig ruimte laat voor verdere inkomensverbeteringen in 1956 dan die, waar het rapport reeds mee rekent (ongeveer 2 in de sekundaire ar beidsvoorwaarden, 2 autonome verbeteringen en 1 wegens differentiaties). Dat men niettemin toch de mogelijkheid heeft willen openen tot het verstrekken in 1956 van extra-uitkeringen tot ten hoogste 2 van het jaarloon (met een zekere restrictie) en ook heeft willen aanwijzen een zone van gemiddeld 2 voor diffe rentiaties boven de richtlijn, vormt eerder een verdergaan dan de strekking van het rapport toelaat dan een daarbij ten achter blijven", aldus een uitspraak van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond in zijn orgaan. Men mist node de cijfers van de ver schillende gehouden stemmingen. In ver band daarmee blijft men pleiten, dat de ze in de toekomst in de S.E.R.-adviezen worden bekend gemaakt. Ten zeerste worden twee uitspraken van de raad betreurd. In de eerste plaats de meerderheidsuitspraak van de raad, dat de huurverhoging per 1 juli 1957 te prefereren zou zijn boven een per 1 ja nuari 1957. Men acht deze niet in over eenstemming met de strekking van de (unanieme) uitspraak van de raad in de nota van 1954. In de tweede plaats, dat een meerderheid van de raad zich heeft uitgesproken voor de opvatting, dat de huurverhoging ook al wordt zij op het ogenblik van uitvoering gecompenseerd op de duur ten laste dient te komen van de volkshuishouding in haar geheel. Ten bate van de kindertehuizen AMSTERDAM, 23 febr. Duizenden Nederlanders hebben de laatste weken het hart opgehaald aan de schaatssport en vooral de jeugd heeft van de yspret in al zijn vormen genoten. Voor het eerst zijn dit jaar door de K.N.S.B. jeugd- schaatsdiploma's uitgereikt en 't afleggen van de proef betekende voor vele jon gens en meisjes een onver getelijke gebeurtenis. Bij de leiders en vele andere ouderen is echter het besef doorgedrongen, dat er tal loze kinderen waren, die van deze vreugde versto ken bleven, doordat zy geen schaatsen hadden. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond wil nu, als sluitstuk van een prachtig ijsseizoen, een in zameling van schaatsen houden ten bate van de kindertehuizen van alle ge zindten in Nederland. Men is er namelijk van over tuigd, dat overal in het land, duizenden paren schaatsen ongebruikt lig gen en dat velen die wel willen afstaan aan minder bedeelde kinderen. Het gaat niet om kostbare kunstschaatsen of „Noren", maar om gewone Friese schaatsen in kindermaten, waarop nog altijd het over grote deel van de Neder landse jeugd het schaatsen rijden leert. Het bestuur van de K.N.S.B. verzoekt alle jeugd- en üsvrienden, goede en niet meer ge bruikte schaatsen te willen afstaan aan een plaatselij ke IJsvereniging. Ingezonden Mededeling (adv.) Uw handen gaaf en zqcjjj.t Vrqag Q.Wï Apötfiekër of drogist NEW YORK, 23 febr. (Reuter). Senator Joseph McCarthy heeft ver klaard, dat de V.S. onder de laatste drie presidenten de Aziatische volke ren hebben geleerd hoe zij zich aan het communisme moeten overgeven. Hij zei, dat de V.S. moeten weige ren ook maar één cent Amerikaanse hulp te geven aan landen, die met communistisch China handelen, zo lang zich nog Amerikanen in commu nistisch Chinese gevangenschap be vinden. Ook geallieerde landen, die strategische materialen leveren aan communistische landen, zouden geen Amerikaanse hulp moeten ontvangen. De Braziliaanse regering heeft woens dagavond bekendgemaakt, dat regerings troepen de stad Santaram, het hoofd kwartier van de opstandelingen, hebben ingenomen, maar dat de leider van de opstandelingen, majoor Veloso, is ont snapt. WOERDEN, 23 febr. De 40-jarige ongehuwde H. B. Schippers is aange reden door een autobus van de lijn dienst Zegveld-Woerden. Hij reed op de fiets tussen deze plaatsen en ging zo ver mogelijk naar rechts, toen de bus naderde, maar kwam in de sneeuwrand langs de kant van de weg en slipte. Hij viel met het hoofd te gen de linkerkoplamp van de wagen en bleef zwaar gewond liggen. Met een schedelbasisüractuur werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Een tragische omstan digheid is, dat het slachtoffer op weg was naar de bruiloft van zjja broer. Ingezonden Mededeling (Adv.) Let op de nadere aankondiging in onze advertentie In dit blad op zaterdag 25 februari a t. Slechts met een zeer geringe stemmenmeerderheid werd een door de liberalen ingediende mo tie van wantrouwen tegen de minister-president van Noord- rijnland-Westfalen, de christen democraat Arnold, aangenomen. Van begin af aan was gezegd, dat het eigenlijk helemaal niet ging tegen het beleid van Ar nold, die steeds meer genoc-md wordt als de opvolger van Aden auer, staat voorlopig buiten spel, d.w.z. als minister-president. Hij is door deze politieke mutatie plotseling leider van de oppositie geworden. Waarbij bet merk waardige feit zich voordoet, dat zijn fractie toch nog altijd de meeste zetels bezet! De verklaring Hoe is het nu mogelijk, zo kan men zich afvragen, dat door deze regeringswisseling in Noordrijn land-Westf alen Adenauer zo ern stig in moeilijkheden kan worden gebracht? Dat zit 'm in de parle mentaire constructie van de Bondsrepubliek. Men onder scheidt daar nl. een Bondsdag (waarvan de leden rechtstreeks worden gekozen en waar de christen democraten ook zonder de coalitiepartijen een goede meerderheid hebben) en daar naast een Bondsraad (min of meer te vergelijken met onze Eerste Kamer), waarvan de le den worden aangewezen door de regeringen van de verschillende Lander, waarvan dan Noordryn- land-Westfalen het grootste is. Dit land had in deze Bondsraad vijf stemmen van de leden der oude coalitie, waardoor Adenau er op 26 van de in totaal 38 stem men kon rekenen en grondwets wijzigingen, die hier met twee derde meerderheid genomen moeten worden, geen gevaar He pen. Dit nu gaat veranderen, doordat de 5 nieuwe afgevaar digden de Bondskanselier niet znllen steunen. Volgens de berichten uit West- Duitsland is deze politieke revo lutie grotendeels veroorzaakt door een militante groep jonge liberalen, die niet alleen ernstig teleurgesteld zijn over het ont breken van resultaten ten aan zien van de hereniging der beide delen van Duitsland, maar die bovendien op deze wijze Aden auer duidelijk te verstaan willen geven, dat de liberalen niet lan- ger met zich willen laten leuren en geen herhaling wensen van Adenauer's inmiddels gestaak te pogingen om door een wij ziging van de kieswet de liberale party zoveel mogelijk uit te schakelen. Het was vanzelfspre kend, dat zij bij hun pogingen een zeer willig oor vonden bij de socialisten. Gevaarlijke situatie Adenauer zelf heeft al laten weten, dat deze gang van zaken hem allerminst onverschillig laat. Er kan nu nl. een situatie ont staan, waarin de Bondsdag he sluiten neemt, die zuiver om partijpolitieke en persoonlijke redenen niet door de Bonds raad worden gehonoreerd. Zijn regeringsapparaat kan daardoor wel eens lam komen te liggen. Het is daarbij volstrekt niet uit gesloten, dat het voorbeeld van Noordrijnland-Westfalen door andere Lander wordt gevolgd, al zijn er aan de andere kant symp tomen, die wijzen op onenigheid en tegenstellingen in de boezem der liberale partij zelf. De voorzitter der liberale par tij in Hessen heeft zich tenminste al in felle bewoordingen gekant tegen hetgeen zijn jonge partij genoten in Noordrijnland-West falen hebben klaargemaakt. Het is ook wel merkwaardig, dat de liberalen en de socialisten elkaar hebben gevonden. Het grote ver schil van inzichten, met name op economisch gebied, doet ver wachten, dat de nieuwe coalitie niet erg sterk zal zijn. Een overwinning Zoals de zaken nu staan loopt Adenauers regering nog geen ge vaar, maar de aanval op zijn kas teel is begonnen en het moet worden gezegd, dat het eerste offensief een overwinning is, zij het dan een indirecte. Het ziet er niet naar uit, dat de Bondskanse lier in dit stadium de zaak nog kan lijmen. Daarvoor is teveel gebeurd. De diepe kloof tussen Aden auer en de liberale partijvoor zitter Dehler lijkt niet meer te overbruggen en vergeet niet, dat de liberale partij een zeer groot aantal leden telt, die veel boter uit de oorlogstijd op hun hoofd hebben. Een zaak, die Adenauer tot aan zijn dood niet kan vergeten! Algemene vergadering stelde kandidaten UTRECHT, 23 februari. De algemene vergadering van de Staat kundig Gereformeerde Partij, die door enkele duizenden bezoekers werd bijgewoond, heeft, na de openingsrede van Ds. P. Zandt (waar van wij gisteren uitvoerig verslag deden) de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld. Lijsttrekker is ook nu weer Ds. Zandt te Delft. Op de tweede plaats staat Ir. C. N. van Dis te 's-Gravenhage, die reeds zitting heeft. Burgemeester D. Kodde van Zouteiande staat nummer drie en zal dus bij uitbreiding van de Kamer zitting kunnen nemen. De volgende kandidaten zijn: 4. Ds. P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Staphorst. 5. Ir. H. Fokker, Eindhoven. 6. Ds. M. A. Mieras, oud-Geref. predi kant te Krimpen aan de IJssel. 7. Ir. H. van Rossum, Zeist. 8. J. Vermeulen Hzn., Alblasserdam. 7. Ds. C. Smits, Grand Rapids (V.S.). 10. D. van der Ent Braat, Herv predikant te Elspeet. 11. Ds. E, du Marchie van Voorthuysen, predikant der Oud-Geref. Gemeente te Leersum. 12. A. de Redelijkheid, rus tend godsdienstonderwijzer te Ouder kerk aan de IJssel. 13 A. J. Kersten, lid prov. staten te Rotterdam. 14. A. J. Schot, Middelburg. 15. A. Vlasblom te Delft. 16. P. van Woerden, Akkrum. 17. A. Schouls, Leiderdorp. 18. M. ae Vos, Driedorp (Nykerk). 19. B. van der Graaf, Ridderkerk. 20. W. F. MulcK- huyze, Waarder. ELF NIEUWE KIESVERENIGINGEN Ds. Dorsman werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur. In de vacature van de heer J. van Leeuwen te Maar tensdijk (die zich niet herkiesbaar stelde) koos men Ds. H. G. Abma, Herv. predikant te Monster. Het jaar verslag van Ir. Van Dis werd goedge keurd. Het meldde elf nieuwe kiesver enigingen, zodat het aantal nu 280 be draagt. Eveneens werd goedgekeurd het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Jansen te Rotterdam. Op een telegram van aanhankelijkheid aan Koningin Juliana werd een antwoord- telegram van dank ontvangen. Besloten werd zowel aan de Konin gin als aan de Prins een brief te schrij ven naar aanleiding van bet bezoek van de Prins aan de paus en de kwestie van meerdere zondagsheiliging aan bet bof, zaken, die door de kiesverenigingen van Ede en Enschede aan de orde ge steld werden. REIZEN OP ZONDAG. Naar aanleiding van een vraag van de k.v. te Barneveld, wat kan worden gedaan om het reizen van militairen op zondag te voorkomen, deelde het hoofd bestuur mede, dat de Kamerleden der S.GP. hebben gedaan wat zij konden om daarin verandering te brengen. De beslissing hangt meestal af van de be- tokken commandant. Ten aanzien van een voorstel der k.v. van Enschede over de medewerking aan de B.B. werd me degedeeld, dat zij, die bezwaar hebben aan een verzekering te worden onder worpen, daarvan kunnen woraen vrij gesteld. Een voorstel van de k.v. te Bussum om een leergang voor staathuishoud kunde te openen tot meerdere publieke scholing van hen, die de partij verte genwoordigen, werd door het hoora- bestuur niet ontvankelijk verklaard. Ds. Mieras hisld de slotrede. De vergade ring zong de beide Kamerleden de ze genbede uit Psalm 134 toe, waarna Ds. M.eras met dankgebed eindigde. ingezonden Mededeling (Adv Genees» ruwheid en schraalheid

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3