Doodstraf geëist tegen Jungschlaeger 'Komplot tegen regering bewezen' zei officier Stichting van woensdag de Arbeid hervat het overleg MOLLET ZET BESTAAN VAN REGERING OP HET SPEL Minister Beel: de Unie is in goede trouw ontstaan Telegram van „Kerk en Vrede" Westerling aangehouden Temperatuur in het Zuiden stijgt Vaticaan wil tot V.N. tcedreden De tragedi van Kosti PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND PUBLIEK JUICHTE, VERDACHTE BLEEF KALM Bewijs gebaseerd op verklaringen van getuigen a charge NOTARIËLE AKTEN? GEEN BEWIJS.... „De K.P.M. DIREKTIE?" NIET TE VERTROUWEN Mits geen prijsstijging: enige loonsverhoging mogelijk? In Brusselse nachtclub BOERDERIJ AFGEBRAND; 7 DIEREN OMGEKOMEN Over koude en kolen Mensen op schots in Kattegat Prof. Gerbrandy groef in het verleden De schuld van de K.V.P. DE BILT ZEGT; Rustig weer Splitsing in W.-Duitse Liberale partij Negerpredikanten in Alabama gearresteerd Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- élraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 8330 Waarn.-hcofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit VRIJDAG 24 FEBR. 1956 Adenauers ster aan het dalen (Zie pagina 3) •>- Op- en ondergaan van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.39 u., onder 18.10 u. Maan op 17.55 u., onder 6.51 u. Hoogwater Zaterdag 25 Februari: Vlissingen: 1.08 u. 2.14 m., 13.33 u. 2.30 m. Terneuzen: 1.37 u. 2.29 m., 14.03 u. 2.45 m. Wemeldinge: 2.57 u. 1.75 m„ 15.20 u. 1.96 m. Zierikzee: 2.40 u. 1.50 m., 15.09 u. 1.70 m. DJAKARTA, 23 februari. A.N.P. De officier van justitie Soenarjo heeft tegen de Nederlander L. Jungschlaeger de doodstraf geëist wegens schuld aan opstand in tijd van oorlog, steun aan de vijand in tijd van oorlog, het bezitten van wapens zonder de vereiste vergunning en het lid zijn van illegale organisaties. Jungschlaeger hoorde het vier uren durende requisitoir uiterlijk kalm aan. Na het uitspreken van de eis juichte het publiek, dat van de rechter opdracht kreeg kalm te blijven. Mevrouw Bouman en de vertegenwoordiger van het hoge commissariaat, mr. Bonn, kregen bij het verlaten van het gebouw een zware politiebewaking. De bewering van Jungschlaeger, dat hij in mei 1950 naar Nederland is ge gaan wilde de offieier niet geloven. De schriftelijke bewijzen, zoals nota riële akten en dergelijke die uit Ne derland zijn overgekomen om te be wijzen, dat Jungschlaeger in Holland was, noemde hij geen bewijzen. ïn een strafzaak gaat het om de materiële waarheid. Jungschlaeger heeft ruim twee jaar in voorarrest doorgebracht, In het proces, dat op 17 januari 1955 begon, zyn 78 fetulgen gehoord, waarvan 29 a charge, 8 a decharge en 11 deskundigen. De officier van justitie noemde de verkla ringen der getuigen a decharge hoogst onbetrouwbaar en baseerde zjjn bewijs voering op de verklaringen van de ge tuigen a charge. Hij achtte bewezen, dat er een complot bestond om via Da- roel Islam de regering omver te wer pen ten behoeve van reactionairen en kapitalisten. Voor het vervoer van Jungschlae ger naar de rechtzaal werden drie jeeps gebruikt, zodat het publiek dat via luidsprekers het requisitoir kon volgen In het onzekere ver keerde ln welk voertuig hij gezeten was. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, dat de ontkenning van Jung schlaeger „nergens toe dient", omdat tenvolle betrouwbare getuigen hun verklaringen onder ede hadden afge legd. De officier gaf een overzicht van de verklaringen van deze getuigen, te weten Manoch, Amiruddin, Tomasoa, Manoppo (gehoord achter gesloten deuren) en De Bont. Hij noemde de verklaringen van deze getuigen zo ernstig, dat hij de vraag voelde rijzen of ze wel betrouwbaar waren. „Het publiek weet niet van illegale bewe gingen en van het bestaan van ben den, die staan onder leiding van Ne derlanders en blanken. Men zou den ken dat Manochs verklaringen fanta sie zijn, maar voor hen die rapporten ontvangen over deze subversieve ak- tiviteiten, zijn deze getuigenverklarin gen geen geheim", aldus de officier. „Als wij denken aan de strijd tus sen Nederland en Indonesië voor de souvereiniteitsoverdracht, het stand punt van de Nederlanders jegens de oprichting van de republiek en de ge beurtenissen sinds de souvereiniteits overdracht, zijn de verklaringen van Manoch logisch en aanvaardbaar", zo vervolgde hij. Hij herinnerde in dit verband aan de aanval op Bandoeng door Westerling. „De verdedigster zal misschien zeg gen, dat Manoch een medewerker van de politie is, maar de politie ontkent dit", aldus Soenarjo. Zelfs al zou Ma noch een informant van de politie zijn hoe kunnen zijn verklaringen dan kloppen met die van de andere ge tuigen? Ook de verklaringen van getuigen a décharge Johannes Pantus, Emile Bertin en Evert de Vries wilde de of ficier niet aanvaarden. De getuigeverklaringen van T. Ha- rinck, directeur van de K.P.M. en van de agent van de K.L.M. en de stuk ken van een pensionhouder in Maas tricht en procuratiehouders van ban ken in Maastricht die moesten aanto nen dat beklaagde in de bewuste tijd in Nederland was noemde de officier zonder bewijswaarde. Hiertegenover staan de verklaringen van Tomasoa, Manoppo en Bolang, die tenvolle kun nen worden vertrouwd. De pogingen van beklaagde en verdediging om een alibi te bewijzen, zijn volledig mis lukt, aldus de officier. AMSTERDAM, 23 febr. Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", geloofsgemeenschap van christen-anti- militairisten, heeft aan het Hoge Com missariaat van Indonesië te 's-Graven- hage het volgende telegram gezonden: „De geloofsgemeenschap Kerk en Vrede, Ned. afd. van de International fellowship of reconciliation, vernomen hebbende de eis tot doodstraf tegen Jungschlager, niet tredend in een be oordeling van het al of niet schuldig zijn aan het ten laste gelegde, verzoekt u alle pogingen aan te wenden om eventuele terdoodveroordeling en exe cutie te voorkomen omdat naar haar oordeel het leven van de mens gezien en gewaardeerd moet worden als een leven, dat in God zijn oorsprong en be stemming vindt, Gods eigendom is en derhalve niet door mensen mag wor den aangetast of vernietigd." Volgens de getuigen van de K.P.M., was het niet mogelijk, dat beklaagde zijn kantoor verliet zonder hun mede weten, en hij had geen tijd zich met illegaal werk op te houden. De offi cier zei dat deze getuigen logen. De officier herinnerde aan 242 ver klaringen van K.P.M.-officieren, dat beklaagde alleen op bepaalde dienst reizen aan boord van hun schepen is geweest. Hij las enige brieven voor van de K.P.M.-directie aan de officie ren, waarin zij worden verzocht „ons en de heer Jungschlaeger eén grote dienst te bewijzen" door een bijge voegde verklaring, waaruit moest blij ken dat Jungschlaeger alleen van 24 tot 26 oktober 1953 een dienstreis door de Archipel heeft gemaakt, onderte kend terug te zenden. „Uit deze brieven blijkt in een oogopslag dat de KPM-directie, natuurlijk op verzoek van beklaagde met alle macht werkte om de brie ven aan de kapiteins en stuurlieden te fabriceren en te verzenden, met de bedoeling niet om waarheid en recht te zoeken, maar alleen om de zaak van beklaagde te verlich ten en hem te behoeden voor het gevaar, dat hem boven het hoofd hangt. Het blijkt dus, dat de KPM- directie niet neutraal en objectief is geweest, en derhalve niet vertrouwd kan worden, aldus Soenarjo. De officier trachtte vervolgens aan de hand van het vertrek van mr. Bonman aan te 'onen, dat, als Jung schlaeger in Nederland mocht zijn ge weest, hij door hulp van de K.P.M. oi andere „vrienden bij de overheid" ''kclijk weer In Indonesië had^ Het. georganiseerde bedrijfsleven wil kunnen terugkeren. (Zie vervolg op pag. 3, eerste kolom) De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, heeft donderdagmid dag de 36ste R.A.I. tentoonstelling voor personen-automobielen te Amster dam geopend. Op de foto ziet U minister Algera, die na de opening een rondgang over de tentoonstelling maakte en daarbij plaats nam in een auto model dat rond de eeuwwisseling modern was. (Van onze sociale medewerker). DEN HAAG, 24 febr. Woensdag a.s. zal het overleg over de lonen in de Stichting van de Arbeid tussen de vertegenwoordigers van de verschillende werkgevers en werknemersorganisaties worden hervat. Aldus werd gisteren medegedeeld na afloop van een twee uren lange bespreking op het departement van Economische Zaken tussen het be stuur van de Stichting van de Arbeid en de ministers Zijlstra, Suurhof en De Bruin en staatssecretaris Van Rhijn. Vertrouwenskwestie in Frankrijk BRUSSEL, 23 febr. - (Reuter) Raimond Westerling is gearre steerd in de Belgische hoofdstad. Hij werd donderdagmorgen vroeg in een nachtclub ontdekt, toen hij bij controle op identiteitspapieren geen goede documenten kon tonen, Op hef hoofdbureau der veilig heidspolitie werd hij ondervraagd. Hij kreeg opdracht het land te verlaten en mocht enige uren na gaan hoe hij op eigen gelegenheid zou vertrekken. Op het middaguur was hij echter nog in België. Wes terling zou de keuze hebben tus sen Nederland, Duitsland, Frank rijk en Luxemburg. Met deze arrestatie is een einde ge komen aan de meest zonderlinge ge ruchten over de verblijfplaats van de avonturier, die gesignaleerd zou zijn op jacht, dat na het passeren van de eve naar de naam „Amhon 1" zou krijgen. DEURNE, 23 febr. Hedennacht is door onbekende oorzaak de grote boer derij van P. Tielemans uit Vlierden (gem. Deurne) totaal uitgebrand. Be halve de gehele inboedel is nog een aantal dieren, te weten: 5 koeien, 3 paarden, 2 kalveren, 2 zeugen met to taal 25 biggen en een aantal varkens, verbrand. PARIJS, 23 febr. De Franse pre mier, Guy Mollet, heeft het bestaan van zijn drie weken oude regering op het spel gezet door de vertrouwens kwestie te -tellen met betrekking tot het regeringsvoorstel voor een betaal de vakantie van drie weken voor alle Franse werknemers. De huidige wetgeving voorziet in twee weken betaalde vakantie per jaar. De premier stelde voor, dat dinsdag zal worden gestemd. Premier Mollet verbond de vertrou wenskwestie voorts aan een amende ment van conservatieve zijde, dat be oogt de werkgevers gedurende de voorgestelde derde vakantieweek van alle socialelasten t.a.v. hun perso neel te ontheffen. Tenslotte speelde nog een andere bepaling van het wetsontwerp, die door de commissie voor arbeidszaken was geschrapt, een rol. In tegenstel ling tot de commissie wil de regering aan bepaalde werkgevers het recht toegekend zit om te beslissen wan neer het personeel de derde vakantie week opneemt. Dit geldt takken van bedrijf, die in sommige tijden van het jaar weinig of niets te doen hebben. DE BILT, Donderdag 10 uur. Ter wijl in Spanje, Zuid-Frankrijk, Italië en Zwitserland de temperatuur weer tot 5 a 10 graden boven nul oploopt, blijft het overig deel van Europa in de greep van de vorst. In ons land blijft het al is het wat minder aan het worden nog koud. En met de kou ko men de moeilijkheden met de kolen- voorziening, die, om maar een voor beeld te noemen, in de stad Utrecht verscheidene grote bedrijven zorgen baart. Het zijn bedrijven die hun cen trale verwarming met kooks stoken. In Limburg ligt overigens nog een flin ke voorraad kolen. Nu de mijnen weer beschikken over voldoende transport wagens de N.S. doen een beroep op de afnemers om de wagens zo snel mogelijk te lossen zal ook de voor raad weer snel worden afgevoerd. Het personeel van zulke ondernemin gen zou dan verplicht kunnen worden de derde week in de stille tijd te ne men. 's-GRAVENHAGE, 23 febr. (A.N.P.) Vanaf de vuurtoren Hirstholm, voor de Deense noord-oost-kust in het Kat tegat, zijn donderdagnamiddag acht tot tien personen waargenomen, die op een ijsschots in noordelijke richting dreven. Aan de schepen in het betrokken ge bied is- verzocht naar deze mensen uit te zien. trachten alsnog een oplossing voor de gerezen moeilijkheden in eigen-kring te vinden voordat de regering haar besluit inzake de lonen moet nemen. Hoewel de ministerraad zich in zijn wekelijkse vergadering van maandag j.l. bereids zeer langdurig met de ve le en moeilijke vraagstukken in ver band met een eventuele loonsverho ging bezig hield, kwam hij nog niet tot een definitief besluit. Dan zou trouwens een hervatting van het overleg in de Stichting ook geen zin meer hebben gehad en slechts de. ont stane breuk zijn verdiept. De ministers hebben zich tijdens de bespreking van gisteren derhalve beperkt, zo ver luidt in goed ingelichte kringen, tot betrekkelijk vage aanduidingen over enkele voorlopige inzichten van het kabinet. Het kabinet zou geen bezwaren heb ben tegen een uitkering ineens uit de in 1955 gemaakte winst, indien werk gevers en werknemers het hierover eens zouden worden. Ook zou het „enige loonsverhoging" in 1956 wel mogelijk achten, mits deze verhoging niet in strijd komt met het regerings beleid inzake de prijsstabilisatie, met andere woorden: mits een loonsver hoging niet tevens zou betekenen een tegelijkertijd of kort daarna stijgen van de prijzen. Het is met name over dit laatste punt, dat het overleg in de Stichting nu verder zal moeten lopen, daar mag worden verwacht, dat over een uit kering ineens, betrekkelijk gemakke lijk overeenstemming zal worden be reikt. Gezien de nog al ver uiteenlo pende standpunten zal dit overleg op zjjn minst genomen, niet eenvoudig zijn en wellicht verscheidene vergade ringen in beslag nemen. ROME, 23 febr. (Reuter) Kardi naal Valerio Valeri, een gewezen pau selijke diplomaat, die thans hoofd is van de religieuze orden, heeft er op gezinspeeld, dat het Vaticaan volwaar dig lid van de Ver. Naties zou willen worden. De kardinaal verklaarde don derdag, dat het vredesstreven van het Vaticaan doeltreffender zou kunnen zijn als de stem van het Vaticaan „in het grote internationale forum" ge hoord zou kunnen worden. TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 febr. „Wij betreuren allen het verloop van de Neder lands-Indonesische Unie, maar wij mogen niet zeggen, dat de wederpartij de totstandkoming van de Unie nooit serieus heeft genomen. In 1949 moch ten wij verwachten dat beide partijen haar best zonden doen de Unie te la ten groeien. Wy hebben 't niet in de hand gehad om de koers van Indonesië te bepalen", zo ongeveer zelde vanmiddag minister Beel in de Tweede Kamer by de behandeling van de voorstellen tot grondwetswyziging. ELSPEET, 23 febr. In Elspeet, een dorpje van een paar duizend in woners op de Veluwe, is een bond tegen het roken opgericht Het juridische en lang niet eenvou dige debat was in hoge mate actueel. Men sprak de gehele middag over het wetsontwerp om de nieuwe rechtsorde aan te passen aan het Uniestatuut. Een der problemen was Nieuw-Guinea. Op welke wijze moet dit gebiedsdeel in de grondwet worden genoemd? De rege ring had een eenvoudige formulering „het grondgebied van het Koninkrij der Nederlanden omvat Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea. Er werd lang en breed over gediscussieerd. PROF. GERBRANDY EENLING Een der voorstellen van de regering betrof voorts de schrapping van het veertiende hoofdstuk van de grondwet, waarin is bepaald hoe de nieuwe rechtsorde tot stand moet komen. Be halve de verhouding tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen wordt ook bepaald hoe de Unie met Indonesië tot stand moet komen en byv. dat de Ver. Staten van Indonesië De regering wil dit hoofdstuk schrap pen, omdat het is uitgewerkt. Prof. Gerbrandy (A.R.) was de enige die dit hoofdstuk nog wilde laten staan. Wat schaadt het of men deze bepalingen wil laten staan? Prof. Ger brandy verheelde niet dat hy de kwes tie Amhon op het oog had. Hy meent nog een houvast te hebben zolang er in onze grondwet iets staat over het fe deral e Indonesië. De AR. staatsman groef in het ver leden en constateerde dat er ministers zullen zijn die graag een hoofdstuk willen opheffen. Dat zijn de ministers, die „staatkundig melaats zijn van de schedel tot de voeten". De grondwet schendingen van na de bevrijding wer den weer volop ten tonele gevoerd. Prof. Gerbrandy stond geheel alleen. Het meest werd hij nog bestre den door zijn partijgenoot, ae heer Bruins Slot. federatief zullen worden opgebouwd. Minister Beel was zeer teleurgesteld door de redevoering van de heer Ger brandy. Was het Uniestatuut iets an ders dan de uitwerking van de Ko ninklijke rede van 1942? De Unie is in goede trouw tot stand gebracht, zei hij. „De heer Gerbrandy kent mij toch. Hij moet weten, dat wy de Unie aan- De Indonesische kwestie ver mag nog steeds de gemoederen in beweging te brengen. Toen minis ter Beel vanmiddag getuigde van zijn goede trouw en bedoelingen, kreeg een vrouw op de publieke tribune, die de debatten de gehele middag had gevolgd, een hysteri sche huilbui. „Ik heb je gewaar schuwd, ik heb je geschreven" zo schreeuwde ze minister Beel toe. „Het is de schuld van de KVF". De vrouw werd door de parket wacht weggeleid. Zonder verde re onderbreking kon de minister zijn rede voortzetten. vaard hebben op grondslag van ons ge weten, met eerlijke bedoelingen en de beste voornemens om haar na te stre ven. De heer Gerbrandy had gezinspeeld op de aanklacht, die destijds tegen de Nederlandse ministers is ingediend we- 'ens grondwetsschennis. „Minister 3eel zou moeten verhuizen van het to rentje van het Binnenhof naar het Huis van Bewaring in de Casuaris- straat" zo zei hij meer scherp dan on vriendelijk. „Ik hoop, aldus het ant woord van de bewindsman, „dat de heer Gerbrandy mij dan als mijn raadsman komt bezoeken". DE BILT, 24 febr. Weersverwach ting tot hedenavond. Overdrijvende wolkenvelden met in de ochtend hier en daar mist. Matige tot lichte vorst, weinig wind. BONN, 23 febr. Vice-kanselier Franz Bluecher en drie leden van het Westduitse kabinet zyn vandaag uit de Vrije Democratische Party getreden omdat haar trouw aan de regerings coalitie van dr Adenauer in twyfel wordt getrokken. Twaalf andere leden van de bonds dag hebben eveneens de party verla ten. Zy zelden, dat er spoedig meer zullen volgen. De drie uitgetreden ministers zijn Neumayer (justitie), Preusker (huis. vesting) en Schaefer feuille) (zonder porte- De uitgetredenen die recht hebben op een officiële erkenning als zelfstan dige fractie, zeggen in een verklaring, dat de stap gedaan is omdat de F.D.pT- fractie onder voorzitterschap van dr. Thomas Dehler een politiek heeft ge volgd, die steeds tegenstrijdiger werd en de verwarring over het werkelijke doel van de FDP steeds groter maakte. De fraktie week volgens de verklaring steeds meer af van de verkiezingsbe loften van 1953. De F.D.P.-voorzitter in Hessen, Euler die de stoot tot de uittreding heeft gegeven, heeft voor zaterdag een vergadering van de dissidenten uitge schreven te Bad Nauheim bij Frank fort. MONTGOMERY, 24 febr. (Reuter) Naar aanleiding van de. boycot door negers van de plaatselijke autobusdien sten te Montgomery, in de Amerikaan se staat Alabama, zijn donderdag on geveer negentig negers gearresteerd, onder wie een vijfentwintigtal predi kanten. De betrokkenen waren door een „grand jury" in staat van beschul diging gesteld wegens overtreding van een anti-boycotwet. Adam Clayton Powell, een negeraf gevaardigde voor de democratische partij in het congres, heeft telegrafisch president Eisenhower om bescherming voor de arrestanten verzocht. Hy noemde de arrestatie van negerpredi kanten „een nieuw dieptepunt in Ame rikaanse barbaarsheid". KHARTOEM, 23 febr. Bij het of ficiële onderzoek te Kosti in Soedan waar 194 arrestanten zyn bezweken, is gebleken, dat 300 mensen bij gebrek aan ruimte zijn samengeperst in een vertrek van 20 by 10 meter. De tem peratuur was overdag meer dan hon derd graden en daalde 's nachts niet onder de 95. De slachtoffers waren allen boeren, die beschuldigd werden van deelne ming aan betogingen. Sommigen hadden vyf dagen ach tereen strijd met de politie geleverd. Zij waren uitgehongerd en hadden van de felle zon geleden. De regering zal maatregelen nemen tegen de verantwoordelijke politie functionarissen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1