Tilanus in het gehele land lijstaanvoerder UITTREDEN VAN INDONESIË WAS ENIGE MOGELIJKHEID De heer C. F. van der Peijl uit Goes op kansbiedende plaats Bijna tweehonderd arbeiders in gevangenis overleden Leven in Djakarta voor Nederlanders ondragelijk Leven van Brit in ruil voor Cyprioot PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND C.H.U. sfelde kandidaienlijsi op Beproefde kandidaten Geen advies van bovenaf Dit zijn de 20 namen V.S. schenkt uranium voor vreedzaam gebruik van kernenergie Ex-Koning Michael op bezoek bij Koninklijk paar De laatste lerechlstelliug in Schotland In Semarang eiste men de arrestatie van mevrouw Bouwman Vreemde sterfgevallen in gezin te Leeuwarden Mr. Utoyo Ramelan over opheffing Unie „Ik geloof niet dat het in de wereld een slechte indruk zal maken" NEDERLAND LICHT VERENIGDE NATIES IN DE OPSTAND IN BRAZILIË Communistische voorstel voor nieuwe conferentie over Indo-China DE BILT ZEGT: Weinig verandering Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 328; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 3329 Waan).-hoofdredacteur: Prof. Gr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit DONDERDAG 23 FEBR, 1956 Hij do 't zijn best (Zie pagina D Op- en ondergaan van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.41 u., onder 18.08 u. Maan op 16.30 u., onder 6.25 u. Hoogwater Vrijdag 24 Februari: Vlissingen: 0.16 u. 1.85 m., 12.48 u. 2.08 m. Terneuzen: 0.45 u. 2.01 m., 13.16 u. 2.22 m. Wemeldinge 1.59 u. 1.58 m., 14.29 u. 1.79 m. Zierikzee: 1.41 u. 1.35 m., 14.16 u. 1.54 m. UTRECHT, 22 februari. Het was zaterdag een belangrijke dag voor de Christelijk-Historische Unie. Op zeven plaatsen, te weten: Rotterdam, Amsterdam, Breda, Nijmegen, Deventer, Assen en Leeu warden, kwamen toen nl. de afgevaardigden der C.-H. Kiesvereni gingen bijeen om de kandidatenlijst voor de komende Kamerverkie zingen samen te stellen. De uitslag hiervan, die gisteren door het Bureau der C.H.U. bekend gemaakt werd, maakt duidelijk dat de huidige voorzitter van de Unie en Tweede Kamerfractie, de heer H. W. Tilanus te 's-Gravenhage, met een goede meerderheid is ge kozen tot lijstaanvoerder voor het gehele land. Vergeleken bij 1952 deed zich een kleine verschuiving voor op de tweede plaats. Deze wordt nu ingenomen door de secretaris der C.H.U.: mr. H. K. Beernink te Rijswijk (Z.H.), terwijl de heer F. H. van de Wetering te Amsterdam, in 1952 tweede kandidaat, nu derde is geworden. Met uitzondering van mr. W. F. E. Baron van der Feltz, die voor een nieuwe kandidatuur heeft bedankt, zijn de zittende Kamerleden weer op een verkiesbare plaats gesteld. Dit is ook het geval met de beide C.H.-leden in het kabinet-Drees: Ir. C. Staf en Prof. Mr. W. J. A. Kernkamp. De samenstelling van de kandidatenlijst geschiedt in de CH Unie op een zeer de mocratische wijze. Het zijn de afgevaar digden der CH Kiesverenigingen, die de volgorde der kandidaten bepalen door middel van 'n eenvoudig puntensysteem. Uit een groslijst van 192 personen kon men ditmaal op zijn stembiljet 30 namen invullen, waarbij nummer één: 30 punten kreeg, nummer twee: 29, nummer drie: 28 en zo verder. Hoewel de CHU met een gelijk aantal lijsten uit zal komen ais er groepsvergaderingen werden gehouden, betekent dit niet dat alle 7 lijsten vol ledig verschillend zijn. Alleen de „staart" van de lijst vertoont in iedere groep an dere namen de eerste 20 kandidaten zijn over het gehele land dezelfde. De plaats van deze laatsten wordt bepaald door het aantal punten, dat zij over het gehele land hebben behaald. De tien per sonen, die na de landelijke kandidaten in Het is zo langzamerhand voor een ieder, dunkt ons, duidelijk waarneem baar, dat wij in een jaar van verkie zingen voor de Tweede Kamer leven, Konden wij enkele weken geleden de kandidatenlijst van het Geref. Politiek Verbond en eergisteren de A.R. ad- vieslijst publiceren, vandaag is het de Christelijk-Historische Unie, die het Nederlandse volk haar kandidaten be kend maakt. Dit is een goede en belangrijke zaak. Want de kiezers en kiezeressen die straks ter stembus zullen gaan, beho ren terdege op de hoogte te zijn, al vorens zij van hun grote voorrecht invloed op de politieke gang van za ken te mogen uitoefenen, gebruik gaan maken. Daarmee tevens hun du re plicht als staatsburgers en staats burgeressen in ons vrije land vervul lend. Terdege op de hoogte zijn èn van de beginselen alsmede het daarop steunende praktijk-program èi van de personen, die na de verkiezingen zul len worden geroepen die beginselen en dat program tot gelding te brengen. Voortreffelijke beginselen en een goed program alleen toch zijn niet voldoen de; juist de personen kunnen en zul len in onze tijd, nu de individuele mens wel eens in de massa dreigt on der te gaan. Daarom ook is de samen stelling van een kandidatenlijst voor een politieke groepering zulk een ge- wic'. ige en verantwoordelijke aange- .enheid. Bezien wij tegen deze achtergrond de .thans gepubliceerde lijst van C.H.- kandidaten, dan boezemt deze ons al leszins vertrouwen in. Op de eerste reeks kansbiedende plaatsen bekende namen van in de politieke praktijk beproefde ministers en kamerleden, op de tweede reeks bij kameruitbrei ding personen, die grote bekend heid in C.H.-kring en daarbuiten heb ben, en die in de praktijk van het maatschappelijk, militair en ambtelijk leven reeds hebben bewezen hun mannetje te staan. Met als klap op de vuur-Peijl (zouden wij, wat ondeugend wellicht, willen zeggen) een waardig opvolger van 't enige Zeeuwse lid van de Tweede Ka mer, dat dit hoge college uit prote stants-christelijke kring sinds geruime tijd rijk is, maar nu om redenen, die alleszins begrijpelijk en respectabel zijn, gaat verliezen. Tevens acht slaand met name op 't aanwezig zijn van het vrouwelijk ele ment op de C.H.-kandidatenlijst, ko men wij tot de conclusie, dat de lijs ten van onze christelijke partijen el kaar op gewichtige punten goed aan vullen. Waarmee alle voorwaarden zijn gegeven voor een harmonische vertegenwoordiging in 's lands verga dering van pre*.-christelijk Nederland. Mag het besef, dat allen, die zich op "ieder levensteri-'n voor hun Schepper en Onderhouder willen buigen, ook in de politieke strijd schouder aan schouder, hand in hand behoren te gaan, hier tastbare uitdrukking aan t .en. Tot zegen voor ons volk! Prof. dr. J. J. DE JONG een bepaalde groep het hoogste aantal punten hebben behaald, komen op de zg. „streeklijst". In tegenstelling tot andere partijen Is er in de CH Unie geen advies betreffende de kandidaten uitgegeven. Althans niet van bovenaf. Wel zijn er groepen van personen geweest of lagere Unie-organen, die in een rondschrijven de aandacht op bepaalde personen hebben gevestigd. Maar noch het hoofdbestuur noch de Unieraad hebben op enige wijze de stem ming beïnvloed door van een zekere voorkeur blijk te geven. Dit alles gaf aan de stemming van za terdag jl. een mogelijkheid tot verras sing, omdat het wel buitengewoon moei lijk was te voorspellen wie er uit dit vrije puatenstelsel als kanshebbende naar voren zou treden. Dat de beide ministers en de zittende kamerleden een goede plaats zouden krijgen, stond wel vast, maar welke' nieuwe leden na de Kamer uitbreiding de CH-fractie zouden komen versterken, viel slecht te voorzien. Aar- 1. H. W. Tilanus, Den Haag; 2. Mr. H. K. J. Beernink, Rijswijk (Z.-H.)3. F. H. van de Wete ring, Amsterdam; 4. Dr. J. J. R. Schmall, Voorburg (Z.-H.); 5. Jkvr. Mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, Den Haag; 6. H. Kik kert, Zeist; 7. Ir. C. Staf, Arn hem; 8. Tj. Krol, Haren (Gr.); 9. J. de Ruiter, Heerenveen; 10. Prof. Dr. W. J. A. Kernkamp, Utrecht; 11. C. J. van Mastrigt, Zeist; 12. M. R. H. Calmeyer, Den Haag; 13. C. F. van der Peijl, Goes; 14. Ds. J. W. van der Linden, Den Haag; 15. Dr-, I. N. Th. Diepenhorst, Epe; 16. D. F. van der Mei, Amsterdam; 17. Me j. Mr. E. A. Haars; 18. Drs. D. Schouten, Waalwijk; 19. A. J. Immink, Lemele; 20. J. W. van Hulst, Amsterdam. dig wat voorspellingen zijn dan ook niet uitgekomen. (Vervolg op pag. 3) H. W. 1.XANUS Na relletjes in de Soedan CAIRO, 22 febr. Bijna tweehonderd Soedanese landarbeiders, die In 't afgelopen weekeinde na een hevige botsing met de politie te Kosti, In de provincie Blauwe Nijl, waren gearresteerd, zijn in ds legerplaats, waar zij werden vastgehouden, gestorven. Vermoedelijk door verstikking, als gevolg van de hitte en omdat teveel mensen in eenzelfde ruimte waren samenge perst. De Soedanese minister van gezond heid, dr. Amin El Sayd is met dok-' ters en hoge ambtenaren naar Kosti gevlogen om een onderzoek in te stel len. Het hoofd van de politie verge zelde hem. De medici, die thans een onderzoek instellen, zullen rapport uitbrengen aan het kabinet, dat daar na de bevolking over deze kwestie volledig zal inlichten. Er heerst een opgewonden toestand en de regering heeft een beroep op de bevolking ge daan, geen acht te geven op geruch ten maar de officiële.uiteenzetting af te wachten. De botsing met de politie vond zon dag plaats en geschiedde, nadat arbei ders van een project van een Soeda nese maatschappij weigerden de ka- toenoogst aan de maatschappij af te dragen, omdat zij niet werden be taald. De politie greep in en trachtte THOMASVILLE (Georgia) 22 febr. President Eisenhower heeft woens dag opdracht gegeven om 40.000 kilo gram uranium 235 beschikbaar te stel len voor ontwikkeling van het vreed zame gebruik van kernenergie. De waarde van het uranium bedraagt 1 miljard dollar. Uranium 235 wordt ge bruikt als brandstof in kernreactors. In een verklaring, welke vanuit het vakantieverblijf van de president be kendgemaakt werd, wordt gezegd, dat de V.S. hiermede hun vertrouwen te kennen geven in de mogelijkheid van ontwikkeling van de kernenergie voor niet-militaire doeleinden. „Wij vertrou wen ernstig, dat het atoom een mach tig instrument ter bevordering van de wereldvrede kan worden", aldus de verklaring. Het is volgens Eisenhower niet de bedoeling, dat landen, welke op het ogenblik uranium 235 produceren, of de Sowjet-Unie en de van haar afhan kelijke landen, een deel van de voor andere landen dan de V.S. beschikbare hoeveelheid van 20.000 kilogram zullen krijgen. de arbeiders, die met speren en stok ken waren gewapend, te verdrijven. In totaal werden er bijna 650 ar beiders gearresteerd en twintig arbei ders kwamen bij de relletjes om het leven. In tot: 1 werden 285 landarbeiders en ook landbouwers in één ver trek opgesloten. De wnd. commissaris van politie te Kosti ontkende, dat ver stikking de doodsoorzaak kon zijn. Het kazernegefcouw was goed geventi leerd, zei hij. Mogelijk was de dood veroorzaakt, doordat de gevangenen vergiftigd voedsel hadden gegeten. AMSTERDAM, 23 febr. Ex-ko ning Michael van Roemenië, die gis teren voor een kort bezoek in Neder land is aangekomen, is vanavond de gast geweest van het koninklijk paar. In de late avonduren keerde de ex- monarch van het paleis Soestdijk te rug in Amsterdam, waar hij al eer der op de dag zijn intrek had geno men in hotel Krasnapolsky. Heden ochtend zal ex-koning Michael terug keren naar Genève. EDINBURGH, 22 febr. (Reuter) De laatste die in Schotland ter dood zal worden gebracht is de 24-jarige Robert Boyle, die wordt beschuldigd van het doden van zijn zoontje van negen dagen oud. Zijn doodvonnis werd geveld, vóórdat de doodstraf af geschaft werd. Het beroep van Boyle is vandaag verworpen. Getuige uit proces—Schmidt- DJAKARTA, 22 februari. Op een massa-bijeenkomst van jongeren orga nisaties op het Merdekaplein te Djakarta, georganiseerd door een zgn. „Anti Van Empel comité" is een resolutie aangenomen, waarin de doodstraf voor Jungschlaeger en Schmidt en het onmiddellijk vertrek van mr. Van Empel uit Indonesië wordt geëist. De kroongetuige In het proces tegen Schmidt, Manoppo, sprak de jongeren toe. In Semarang werden op een soortgelijke bijeenkomst dezelfde eisen geformuleerd. Men eiste tevens, dat mevr. Bouw man, de verdedigster van Jungschlaeger en Schmidt zal worden gearresteerd als gijzelaarstar voor haar gevluchte echtgenoot. Voorts werd geëist dat de Nederlandse Hoge Commissaris, Graaf van Bijlandt, tot persona non grata zal worden verklaard. „Het leven in Djakarta wordt lang zamerhand voor de Nederlanders on- ragelfjk" aldus de 34-jarige hoofd boekhouder H. J. Leebeek uit Huizen, die als getuige decharge in het pro ces Schmidt is opgetreden en gister avond met het KLM-vliegtuig huis waarts keerde. „Ik heb geen enkele Nederlander in Djakarta gesproken, die het daar nog bevalt. Ze zeggen al lemaal: hoe eerder naar Nederland te rug hoe liever" aldus de heer Lee beek. Over de beschuldigingen tegen Jungschlaeger en Schmidt zei hij: „naar mijn mening berusten ze van A tot Z op fantasie. De Indonesische bla den nemen in hun verslagen wel de verklaringen van de getuigen h charge op, maar niet die van de getuigen a decharge. Hooguit vermelden zij welke getuigen gehoord zijn. MOEDIGE VROUW Voor mevr. Bouwman heeft de heer Lcbeek grote bewondering. Zij geniet geen enkele bescherming van de poli tie en vaak staan groepen mensen voor haar flatje die met gebalde vuisten staan te zwaaien. De vorige week nog trachtte vijan dig publiek haar te molesteren. Op weg naar Hotel des Indes werd ze met vuil gegooid en bespuwd en men had haar zelfs getracht in het gezicht te slaan. Dank zij het nauwe ruitje van het auto-portier was dat niet gelukt. Dit alles speelde zich af onder de ogen van de commissaris van politie te Djakarta, die vlak bij stond te praten met enkele getui gen a charge en die niet de min ste moeite deed mevrouw Bou- man te beschermen. Als voorbeeld van de „objectiviteit" waarmee het proces wordt gevoerd noemde de heer Leebeek het feit, dat het stellen van vragen door de rechter en de officier v. justitie via microfoons in de zaal en maar ook op de gangen en zelfs buiten wordt versterkt. Maar als mevr. Bouwman spreekt of de ge tuigen a decharge worden de micro foons uitgeschakeld. Zodoende hoort het publiek noch de replieken of vra gen van mevr. Bouwman, noch de antwoorden van de getuigen. VRIJSPRAAK Wat zal nu de afloop van deze pro cessen zijn? Vrijspraak zou het moeten worden", zegt de heer Leebeek. „Er zijn zoveel tegenspraken bij het getui genverhoor geweest, er is zo weinig of geheel geen bewijs. Maar de processen hebben een zo sterke politieke inslag gekregen, dat die vrijspraak uiterst twijfelachtig is." LEEUWARDEN, 22 febr. In het gezin van de heer H. Rodenhuis te Leeuwarden zijn onder geheimzinnige omstandigheden plotseling de 33-jari- ge vrouw en een 10-jarig zoontje om het leven gekomen. Vader, moeder en twee van de vier kinderen lagen met griep te bed. Een familielid, dat het gezin in de huis houding hielp, bracht direct een an der kind naar het ziekenhuis waar on middellijk de maag werd leeggepompt. Zijn toestand is thans redelijk wel. De politie gist naar de oorzaak van dit tragische gebeuren. Kolendamp vergiftiging is uitgesloten. In de wo ning aanwezige medicijnen zijn in be slag genomen. 's-GRAVENHAGE, 22 febr. „De Indonesische regering verwacht van de Nederlandse regering zoveel realiteitszin, dat zij begrijpt, dat het uittreden van Indonesië uit de Nederlands-Indonesische Unie de enige uitkomst kan zijn van de mislukte besprekingen in Genève". Dit hoeft de scheidende Indo nesische ambassadeur in bijzondere missie in ons land, mr. Utoyo Ramelan, vandaag op een persconferentie verklaard. „Ik geloof niet, dat internationaal dit besluit een slechta indruk zal maken omdat de wereld verwachtte, dat Indonesië als gevolg van de mislukking van de Nederlands-Indonesische be sprekingen afsluitende maatregelen zou nemen". Op een vraag of hij verwacht, dat veel Nederlanders uit Indonesië zullen vertrekken antwoorde mr. Utoyo: „Het is nooit de bedoeling van de Indone sische regering geweest meer mensen te houden, dan houdbaar is". Hij voeg de hier aan toe, dat het niet in de be doeling-ligt het de Nederlanders in In donesië onaangenaam te maken. DE ARRESTANTEN „De regering zal voorts maatregelen treffen, dat geen wraaknemingen je gens de Nederlanders worden getrof fen", antwoordde hij op een vraag. In dit verband noemde hij de demonstra ties bij de processen tegen de Neder landse arrestanten In Indonesië „inci denten, die ook in andere landen voor komen". Over de Nederlandse arrestanten zeide mr. Utoyo zich te kunnen voor stellen, dat in de ontstane moeilijke, sfeer moeilijk prioriteit kan worden gegeven aan deze kwestie. Het zou echter niet juist zijn hieruit te con cluderen, dat de zaak op de lange baan zal worden geschoven, meende hij. Hij betwijfelde dat het voorstel tot uit wisseling van de infiltranten in Nieuw- Guinea voor de arrestanten in Indone sië zou zijn uitgegaan van Indonesië. Het voorstel was voortgekomen uit ge meenschappelijk overleg en „wie de geestelijke vader is, kan ik niet meer beoordelen". Op een desbetreffende vraag zeide mr. Utoyo nog, dat de Indonesische regering zeker meer en bijzondere aan dacht zal schenken aan de kwestie Nieuw-Guinea. H. M. de Koningin heeft vandaag mr. Utoyo Ramelan, in het paleis Soestdijk in afscheidsaudientie ontvan gen. 's-GRAVENHAGE, 22 febr. De Nederlandse regering heeft via haar permanente vertegenwoordiger de Ver enigde Naties op de hoogte gesteld van het feit, dat de Indonesische regering eenzijdig verdragen tussen Indonesië en Nederland heeft opgezegd, welke indertijd werden gesloten met mede werking van de commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië en die bij de Verenigde Naties werden geregi streerd. Op de foto hierboven zien we geheel links, de heer H. J. Lee beek bij zijn terugkeer uit Indo nesië op Schiphol geïnterviewd. „Het leven in Djakarta wordt on dragelijk voor de Nederlanders", zei hij. Naast hem de heren T. Meyer en D. J. Heynen die, evenals hij, als getuigen a de charge optraden in het proces tegen Leon Jungschlaeger te Djakarta. „Zou het niet kunnen zijn, dat de beide beklaagden veroordeeld wor den tot een gevangenisstraf met af trek gelijk aan hun voorlopige deten tie, of misschien wat langer?" „Dat is nu juist de moeilijkheid Mevr. Bouwman zei mij: Hier geldi schuldig of onschuldig. En dat conse quent doordrijvende zou het er naar uit zien, dat gekozen moet worden tus sen vrijspraak of een zeer ernstige, ja zelfs de doodstraf. En het behoeft geen betoog na wat ik u nu verteld heb, dat bij een eventuele vrijspraak de ernstig, ste onlusten in Djakarta zouden kun nen uitbreken, ja zelfs een vorm van burgeroorlog". NICOSIA, 22 febr. (Reuter) Da verzetsorganisatie EOKA op Cyprus heeft woensdag verklaard een Britse soldaat als gijzelaar vast te houden, die zal worden terechtgesteld, indien een jonge ter dood veroordeelde Griekse Cyprioot wordt opgehangen. Het betreft de Britse soldaat Gordon Hill, die voor Kerstmis uit zijn kamp werd ontvoerd. De moeder van Hill heeft Koningin Elizabeth verzocht te bewerkstelligen, dat het leven van haar zoon wordt ge spaard door begenadiging van de ter dood veroordeelde Cyprioot, Michael Karaolis. RIO DE JANEIRO, 22 febr. (Rtr.), Naar gemeld wordt, hebben de op standelingen van de Braziliaanse luchtmacht in het dal van de Ama zone nog twee vliegtuigen veroverd. Zij hebben er nu zeven. De bemanningen van zes militaire vliegtuigen weigerden vandaag 200 parachutisten naar Belem te brengen, om te worden gebruikt tegen de op standelingen. Vijf onderofficieren zijn gearresteerd. De parachutisten zijn la ter toch vertrokken, in acht militaire en vier burgervliegtuigen. Volgens berichten van de opstande lingen hebben deze ook in Rio aan hangers. Er zou bij de strijdkrachten steeds meer sympathie voor de op standelingen merkbaar worden. LONDEN, 22 febr. (AFP) Da communistische mogendheden, die aan de Geneefse conferentie van 1954 heb ben deelgenomen, hebben de Westelij ken bijeenroeping van een nieuwe Ge neefse conferentie over Indo-China gevraagd. Brieven werden gezonden aan al de andere landen die de Ge neefse conferentie hebben bijgewoond, t.w. de V.S., Frankrijk, Communis tisch China, Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, alsmede aan de drie landen, die toezicht houden op 't bestand: India,. Canada en Polen. Over de houding van de Westelijke mogendheden tegenover dit officiële voorstel voor i bijeenkomst van de twaalf landen, is officieel nog niets gezegd. Enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwegend droog weer. Strenge tot matige vorst. Overwegend matige oostelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1