Pro* Zijlstra aanvoerder op A.R.-advieslijst Kamerkandidaten gepresenteerd REGERINGSWISSELING IN NOORDRIJN-WESTFALEN ALGERIJNSE NOTA AAN DE VER. STATEN Frans vliegtuig in woestijn neergestort: 52 doden i. Sociale en kerkelijke solidariteit bevestigd ÏÏlalketx^ïïlottaikmdammice meïka Houden zo! Vrouw door gas gedood Met auto over het ijs bij Culemborg Dertig doden hij carnavalsongeluk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kandidaten voor Tweede Kamer KONING BOUDEWIJN, ERE-DOCTOR C.D.U. verliest daarmee meerderheid in Bondsraad Onder de slachtoffers elf vrouwen met hun kinderen R.T.C.-overeenkomsten Hoofdkantoor: Goes, Z. Vorststr. 90, ïel, 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dfjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 8327 Waarn.-hool'dredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit DINSDAG 21 FEBR. 1956 Hei ruimte-rapporf van de S.E.R. Zie pagina 4 •»- -• Op- en ondergaan van Zon en Maam Woensdag: Zon op 7.45 u., onder 18.03 u. Maan op 13.44 u., onder 5.14 u. Hoogwater Woensdag 22 Februari) Vlissingen: 10.33 u. 1.48 m. 23.14 u. 1.55 m. Terneuzen 10.58 u. 1.66 m., 23.43 u. 1.72 m. Wemeldinge: 11.59 u. 1.38 m., u. m. Zierikzee: 11.43 u. 1.18 m., u. m. Bepaald met grote voldoening heb ben we kennis genomen van de uit komst van naar wij weten langdurige en somtijds moeilijke beraadslagingen van het Centraal Comité van A.R.- kiesverenigingen inzake de toekom stige samenstelling van de A.R.-Twee de Kamer-fractie. Zeker, er blijft al tijd wel iets te wensen over. Zo be treuren wij het persoonlijk ondermeer zeer, dat, mede door de weigering van de op de groslijst voorkomende moge lijke vrouwelijke kandidaten, het steeds meer ook in de politiek onmis baar wordende vrouwelijke element blijft ontbreken. Ook het niet op een der verkiesbare plaatsen voorkomen van een in ons gewest geboren en ge togen kandidaat, vertrouwd en bekend met de Zeeuwse vraagstukken van nu en straks, zal sommigen wellicht wat zwaar op de maag liggen. Al past in deze stelling ook tegelijkertijd een wij ze en bescheiden terughoudendheid alsmede het besef dat hoe belangrijk het gewestelijke-eigene ook is, het na- tionaal-Nederlandse belang de boven hand behoort te hebben. En dat een goede behartiging van dit belang in christelijke zin tevens op dit ogenblik wel in het bijzonder een Zeeuwse be lang is. Een ieder, die de vele overwe gingen rond het opstellen van een ad vies voor een Kamerkandidatenlijst kent, zal moeten toegeven, dat het Centraal Comité er ditmaal in is ge slaagd vele, vaak tegenstrijdige motie ven tot een alleszins aanvaardbaar patroon te weven. Een duidelijke, ja somtijds gedurfde toevoer van jongere krachten, een hernieuwde bevestiging en onderstreping van sociale en ker kelijke solidariteit, die wezenskenmer ken vormen van een waarachtige christelijke volkspartij, gelijk de A.R. is en wil blijven. Thans is het woord aan de kiesver enigingen. Zij kunnen in vrijheid zich over dit advies beraden, er over stem men, slechts gebonden aan de door henzelf opgestelde groslijst. Maar zij moeten tevens bedenken, dat het ad vies van het Centraal Comité berust op grondige bezinning op alle in deze van betekenis zijnde kwesties. En dat derhalve alleen zeer belangrijke argu menten tegen het thans geadviseerde, de zekerheid, dat naar de mens gespro ken het opvolgen van dit advies scha de aan de hoge zaak zal toebrengen, waar de A.R. partij voor wil staan, vol doende grond kunnen opleveren voor een ervan afwijken. Waar wij derge lijke klemmende redenen niet kunnen ontdekken luidt onze slotsom dan ook: „houden zo". Prof. dr. J. J. DE JONG. DEN HAAG, 20 februari. De zeven en dertigjarige minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, wordt door het Centraal Có- mité van Anti-Revolutionaire kiesverenigingen aanbevolen als eerste op de A.R. lijst van kandidaten voor de Kamerverkiezingen op 13 juni a.s. Dit blijkt uit het heden voor publikatie vrijgegeven advies ter zake, dat inmiddels aan alle kiesverenigingen werd toegezonden. Ook de met name in Zeeland goed bekende minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, komt op dit advies op de tweede plaats voor evenals oud-minister president prof. mr. P. S. Gerbrandy en de zich in korte tijd tot een eerste rangs parlementariër ontplooid hebbende secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. P. Hazenbosch. Op de overige kansbiedende plaatsenOp de door de kiesverenigingen in- gerekend mag worden in een Twee- gediende groslijst kwamen drie vrou- de Kamer van 150 leden op tenminste wen voor, nl. de dames mr. dr. F. T. 18 zetels treffen wij verscheidene bekende namen aan van thans reeds zitting hebbende kamerleden naast een zevental nieuwelingen. Onder laatstge noemden bevinden zich de Hervormde woningbouwman, de heer J. van Ey- bergen, de „coming man" van de C.B. T.B. mr. B. Biesheuvel, de Chr. Geref. jurist mr. Th. A. Versteeg, de deskun dige van het C.N.V. op het terrein van de sociale verzekering de heer C. van Nierop, de fiscale medewerker van het Zeeuwsch Dagblad, de heer G. A. Kieft en de huidige tweede voorzitter van de A.R.P. en voorzitter van de Stichting 1940—45 de heer J. Smallen broek. Het gehele advies, dat is gebaseerd op in een vroeger stadium door de A.R. kiesverenigingen genoemde na men ziet er als volgt uit. 1. Prof. dr. J. Zijlstra, 2. mr. J. Algera, 3. mr. A. B. Roosjen, 4. prof. mr. P. S. Gerbrandy, 5. dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, 6. A. W. Biewenga Wzn, 7. drs. C. P. Hazenbosch, 8. mr. dr. E. P. Verkerk, 9. H. van Eijsden, 10. ds. J. Fokkema, 11. ds. C. van der Zaal, 12. J. van Eijbergen, 13. J. Smallenbroek, 14. mr. B. W. Bies heuvel, 15. mr. Th. A. Versteeg, 16. G. A. Kieft, 17. C. van Nierop, 18. prof. dr. L. W. G. Scholten, 19. dr. A. Veerman, 20. dr. J. van Baal, 21. mr. dr. N. G. Geelkerken, 22. mr. dr. J. Meulink, 23. A. van Santen, 24. P. C. Elfferich, 25. J. A. van Bennekom, 26. ds. D. Biesma jr, 27. mr. R. van der Sluys, 28. drs G. J. Stapelkamp, 29. mr. F. J. J. Besier, 30. P. Renke- ma, 31. dr. P. J. Platteel, 32. prof. dr. mr, ir. A. R. Veldman, 33. M. W. Schakel, 34. J. de Jong Czn, 35. mr. W. Aantjes. Diemer-Lindeboom, mej. mr. J. C. Rutgers en prof. dr. G. van der Molen. Zij hebben echter besloten zich niet beschikbaar te stellen. Over dit advies en de groslijst is thans het woord aan de kiesverenigin gen. Zij moeten dit bespreken, erover stemmen in de ledenvergadering en de uitkomst der stemming aan het cen traal comité mededelen. Daarna kunnen de bevoegde partij- organen overgaan tot het definitief vaststellen der kandidatenlijsten en het aanwijzen van de lijstaanvoerder. Zoals gebruikelijk is het laatste woord aan de deputatenvergadering, die op 25 april a.s. in Utrecht bijeen zal ko men. Deze bijeenkomst zal tevens de inzet van de A.R. verkiezingscampag ne vormen waarvoor de plannen thans zo goed als gereed. In het gehele land zullen 65 grote openbare vergaderingen deels met de bat, worden gehouden, waar de minis ters Zijlstra en Algera alsmede vele andere vooraanstaande antirevolutio nairen het woord zullen voeren en vragen beantwoorden. Voor Zeeland worden dergelijke vergaderingen be raamd in Goes, Middelburg, O.- en W.- Z.-Vlaanderen Tholen en Zierikzee, Daarnaast zullen een aantal bijzondere voorlichtings- en propaganda-acties plaats vinden. Door de aanhoudende vorst is het eiland Marken al sinds enige tijd geïsoleerd. Men onderhoudt nu echter een geregelde taxidienst tussen Monnikendam en Marken. De Markers houden het echter bij de ouderwetse manier en gaan met sleden en een paard heen en weer. Op de foto ziet men een van deze karavanen. ALKMAAR, 20 febr. Een lood gieter, die werkzaamheden moest ver richten in een perceel aan de Oude Gracht te Alkmaar kreeg op zijn bel len geen gehoor en rook een sterke gaslycht door de brievenbus. Nadat hij zich met een reservesleutel toegang tot de woning had verschaft trof hij de 87-jarige alleenwonende mevrouw E. W. Bruin levenloos in de gang aan. De gaskraan in de keuken stond open. Prof. dr. J. Zijlstra woont te Amster dam en is 37 jaar. Hij is Gereformeerd en was hoogleraar aan de V.U. te Am sterdam. Sedert 1952 is hij minister van economische zaken. Mr. J. Algera te Den Haag, die vol gende maand 54 wordt is Gerefor meerd. Van 1937 tot 1952 was hij lid van de Tweede Kamer. Hij was lid van G.S. van Friesland en beheert se dert 1952 de portefeuille van verkeer en waterstaat. Mr. A. B. Roosjen, wonend te Am sterdam is 61 jaar. Hij is Ned. Herv. en sinds 1937 lid van de Tweede Ka mer. De heer Roosjen is voorzitter van de N.C.R.V. Prof. mr. P, S. Gerbrandy die in Scheveningen woont is 70. Hij was ad vocaat in Leiden en Sneek, lid van G.S. in Friesland, hoogleraar aan de V.U. Van 1939 tot 1942 minister van justitie. Van 1940 tot 1945 minister president. Prof. Gerbrandy, die sedert 1948 Tweede Kamerlid is, is minister van Staat. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot woont te Aerdenhout en is 49 jaar. Hij is lid van de Tweede Kamer sinds 1948. Dr. Bruins Slot is hoofdredacteur van het dagblad „Trouw". Hij is Gereformeerd. De heer A. W. Biewenga Wzn, wo nend te Garsthuizen en 52 jaar is Ge reformeerd. Hij was van 1946-'48 lid van de Eerste Kamer en sedert 1948 lid van de Tweede Kamer. Sedert 1954 is hij voorts lid van G.S. van Gronin gen. Drs. C. P. Hazenbosch woont te Den Dolder. Hij is 34 jaar, Gereformeerd, lid Tweede Kamer sedert 1953 en sec retaris van het C.N.V. Mr. Verkerk te Boskoop is 56 jaar. Ned. Herv. en sedert 1946 lid van de Tweede Kamer. Mr. Verkerk is voorts voorzitter van de Bond van Chr. Be- roepsgoederenvervoerders en burge meester van Boskoop. H. van Eysden, Rotterdam, 52 jaar. Gereformeerd. Lid Tweede Kamer se dert 1953. Directeur Chr. Bond Tex- tiel-detailhandelaren. Ds. Fokkema te Ede, 62 jaar. Ned. Herv. Lid gemeenteraad Ede. Lid der Tweede Kamer sedert 1946. Voordien Ned. Herv. predikant. Ds. C. van der Zaal, Harlingen, oud 62 jaar. Chr. Gereformeerd. Lid der Tweede Kamer sedert 1953. Was pre dikant te Deventer. J. van Eijbergen te Utrecht is 49 ar. Hjj is Ned. Herv. en voorzitter van de Ned. Chr. Bond voor de Bouw en Houtindustrie. Js. Smallenbroek te Assen is 46 jaar. Hij is Gereformeerd. Lid der Tweede Kamer van 1945-'46. Lid van G.S. van Drente. Voorzitter van de Stichting 1940-'45. Mr. B. W. Biesheuvel te Wassenaar is 35 jaar. Hij is Geref. en secretaris van de C.B.T.B. Mr. Th. A. Versteeg te Amsterdam, 49 jaar oud is Chr. Geref. en lid van de Amsterdamse raad sinds 1953. Hij is lector voor het notariaat aan de V.U. De heer Kieft te Utrecht is 42 jaar en Gereformeerd. Hij is hoofd-inspec- teur van belastingen. De heer C. van Nierop te Utrecht is 45 jaar. Hij is Gereformeerd en sec retaris van het C.N.V. Prof. dr. L, W. G. Scholte te Utrecht I is 57 jaar. Hij is Gereformeerd. Hoog- leraar aan de Le-idse universiteit en directeur van de Chr. kweekschool. Dr. A. Veerman te Rijswijk is 39 jaar. Hij is Gereformeerd en conrec tor aan het Chr. lyceum te Delft. Dr. Veerman is voorzitter van de Arjos. Dr. J. van Baal te Doorn is 45 jaar. Hij is Gereformeerd. In 1952 werd hij tot Tweede Kamerlid gekozen. Het jaar daarop werd hij benoemd tot gou verneur van Nieuw Guinea. Koning Boudewijn van België is tot doctor honoris causa van de Gentse universiteit benoemd. De plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de 25- ste verjaardag van de erkenning van de Vlaamse taal als officiële taal. Op de foto zien we de rector magni ficus van de universiteit, G. Gille, op het moment, dat hij de koning de schouderbedekking van de toga om hangt. Sieinhoff ihans premier DUSSELDORF, 20 februari. De sociaal-democraten en de rechtse vri democraten hebben vandaag de regering-Arnold van Noordrijn-Westfalen I val gebracht. Premier Arnold behoort tot de Chr. Democratische Unia va kanselier Adenauer. Er werd gestemd over een motie van vertrouwen e tegen de regering stemden 102 afgevaardigden tegen 86 voor. De voorrittël der socialisten, Fritz Steinhoff werd tot premier gekozen. De Landdag heeft 200 zetels, waarvan de vrije democraten er 25 bezetten en de sociaal-democraten 76. De centrum-partij heeft negen zetels. De C.D.tfi zal met haar 90 zetels in de oppositie gaan. Met de 55-jarige Karl Arnold ver dwijnt een der markante figuren van Adenauers christen-democratische partij uit het regeringsbolwerk in het Ruhr-gebied. De regering-Arnold is gevallen, om dat de (liberale) vrije democraten en de socialisten het christendemocrati sche overwicht in West-Duitsland wen sen te ondermijnen. De vrije democraten zijn in de fede rale regering met de christen-demo craten verbonden. Er is echter wan trouwen gewekt door het voornemen van bondskanselier Adenauer c.s. inmiddels weer opgeheven om de kieswet zodanig te wijzigen, dat een kleinere partij als de vrije democra ten, hier ernstig nadeel van zou onder vinden, terwijl de grote christendemo cratische partij er voordeel uit zou be halen. Met de val van het christendemocra tische bewind in Noord-Rljnland- Westfalen verliest de christendemo cratische regering in West-Duitsland de tweederde meerderheid i. d. bonds raad (Eerste Kamer), die zij nodig heeft voor eventuele grondwetswijzi gingen. Dit kan van belang zijn bij de militaire wetgeving. DE NIEUWE REGERING Men verwacht, dat de 58-jarige Stein hoff een voormalig landarbeider en mijnwerker, die carrière wist te ma ken en onder meer burgemeester van de Ruhr-stad Hagen is geweest een regering zal vormen met steun der so cialisten, vrije democraten en de (r.k.) centrum-partij, die resp. over 76, 25 en 9 zetels in de 200 zetels tellende landdag van Noord-Rijnland-Westfa- NEW YORK, 21 febr. (A.F.P.) De „Algerijnse Nationale Beweging" on der leiding van de nationalist Messali Hadj, heeft de secretaris-generaal van de V.N. een document toegezonden, waarin een poging wordt gedaan, aan te tonen, dat volgens de normen van het Handvest de V.N., de status van Algerije die van een niet-autonoom gebied is, waarvan de bewoners geen recht van zelfbeschikking hebben. In een begeleidend schrijven zegt Messali Hadj, dat zijn beweging van de V.N. niet een veroordeling van Frankrijk, noch het afkondigen van de onafhankelijkheid van Algerije vraagt. De leider van de beweging verklaart daarentegen te streven naar: de 1. Onmiddelijke beëindiging van oorlog in Algerije. 2. Opschorting van de doodvonnissen, de bevrijding van politieke gevan genen, herstel van het normale le ven en de rechten van de mens. 3. Rechtstreekse onderhandelingen onder auspiciën van de V.N. tussen Frankrijk en de gekozen vertegen woordigers van 't Algerijnse volk over de grondslag van het recht van zelfbeschikking. De nationalistische leider verklaart voorts, dat Algerije nooit Frans is ge weest en zal zijn en spreekt zich uit voor nieuwe banden van vrijheid, ge lijkheid en broederschap tussen Frankrijk en een vry Algerije. Op weg van Saigon naar Parijs CAIRO, 20 februari. - Op weg Van de 27 mannen die om het leven van Saigon naar Parijs is vandaag een Franse DC 6, vijf minuten voor dat het toestel te Cairo zou landen neergestort en in brand gevlogen. Van de 64 inzittenden zijn er 52 om het leven gekomen, nl. 49 van de 55 passagiers en drie van de ne gen bemanningsleden. Het vliegtuig stortte neer Vp ,acht kilometer af stand van Cairo. Vijf minuten voordat het zou landen verloor men het contact met de ma chine die in de woestijn ontdekt werd door een vliegtuig van de Egyptische luchtmacht. Het red dingswerk werd zeer bemoeilijkt door een zandstorm die vlak na de ramp opstak. Onder de slachtoffers bevinden zich elf vrouwen en elf kinderen. zijn gekomen, waren er 22 militair. Van één gezin kwamen de moeder en twee dochters om het leven, ter wijl de vader en twee zoons zich, evenals de gezagvoerder en vijf an dere leden van de bemanning, via een nooduitgang in de neus van het toestel in veiligheid wisten te bren gen. Gezagvoerder Billet liep verwondin gen op, doch de tweede bestuurder, een radiotelegrafist en een boor- werktuigkundige bleven ongedeerd. De drie om het leven gekomen leden der bemanning zijn een stewardess en twee stewards. President Tito van Zuidsiavië heeft een boodschap gezonden aan de Russische communistische partij, waarin hij zijn bevrediging uitspreekt over de geleide lijke en onherroepelijke verbetering in onze betrekkingen, aldus meldt Tass. len beschikken. Een volgens deze op» zet gevormde nieuwe regering be- schikt dus over 110 zetels, tegen 90 ze* tels der christendemocratische oppo* sitie. Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat de regeringswisseling in Noord-Rijnland-Westfalen moet wor* den bestudeerd om te zien, of zijn christen-democratische partij de coa litie met de vrije democraten in de fe derale regering kan voortzetten. CULEMBORG, 20 febr. Vanmid dag is een inwoner uit Culemborg, de heer G. G. Sanderse, op eigen risico, met een lichte bestelauto over het hl in de Lek bij Culemborg gereden. Dè veerbaas, de heer C. Mason, heeft een weg over het ijs uitgezet. Hij acht dit sterk genoeg voor lichte auto's. Wiel rijders en motorrijders maakten ral gebruik van de nieuwe verkeersmoge lijkheid. Zolang niet officieel is vastgesteld, dat het over het ijs in de Lek rijdeii zonder gevaar kan geschieden, gaat dq tocht op eigen risico en behoeft geen geld te worden betaald aan het perso neel van de veerdienst. LA PAZ (Bolivia) 20 febr. In de Boliviaanse hoofdstad La Paz heeft zich een ernstig ongeluk tijdens carnki val voorgedaan, dat aan dertig perso nen het leven heeft gekost, terwijl er 56 werden gewond. Op de laatste dag van het carnaval had een grote menigte zich in de voor naamste straat van La Paz verzameld. Er ontstond een gedrang, waardoor on* geveer honderd personen over de rand van een diep ravijn werden gedrukt. Er ontstond een paniek, waarbij veleil onder de voet werden gelopen. DJAKARTA, 20 febr. De Indone sische regering heeft heden bekend gemaakt, dat zij van plan is de econo mische en financiële overeenkomsten met Nederland op te zeggen. Een wetsontwerp om alle overeen komsten van de ronde tafelconferentie op te zeggen, zou deze week bij het parlement worden ingediend. DE BILT ZEGTj Nog steeds vorst In het noorden half tot zwaar be wolkt met aanvankelijk nog wat sneeuw. In het midden en zuiden licht tot half bewolkt, plaatselijk mist. Zwak ke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In de middag matige tot lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1