sta op STERLING Niemeijer shag OOSTERBAAN fie Radw è&engt tl ruwe, rode handen imSAUNE UIT DE KERKEN =J een net meisje Steno-Typiste drukwerk bij Net meisje Slagerij Kabouters H.H. Autobezitters maakt Uw uiterlijk perfect Erkend de beste Uw brood koopt U bij uw bakker en uw lUaA&nCuni OnkeAketgke, itAacut KeJik en yemeenle, £te keJik atb hindeAnii Kanben aan baoïd Am. marinevliegtuig verongelukt Tass medewerkers in U.S. ondervraagd Het Rotterdams Kamerorkest PROFESSOR CRÉGHEL Maandag 20 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 6 met de natuurlijke coupe LESSEN Heer in 't verkeer? Bij JASFERSE in de leer! Specia listen in autorijles, motorrij les en verkeerscursus. Autorij school Jasperse, erkend en ge diplomeerd door de F.N.O.P., Vlissingsestraat 1, Koudeker- ke, Tel. K 1185—343. AANGEBODEN: Zwarte OPEL Kapitan 1952, goed onderhouden. Br. onder no. A 4611 bur. van dit blad te Goes. Biedt zich aan een HUIS HOUDSTER in werkmansgez. of bij man alleen (Geref. of Herv.). Br. onder no. A 4612 Z. Dagblad, Goes. Ds. C. M. de Vries van Nijmegen ver baast zich telkens weer over het vraag stuk van de kerkgangers, die nooit een dienst verzuimen. Terwijl volgens hem maar zo weinig préken het beluisteren waard zijn. Ds. De Vries denkt, dat de oplossing hierin gelegen is: De geregelde kerkganger luistert niet meer! Hij heeft zich geoefend om al de voor hem waardeloze elementen uit de eredienst af te stoten en hij heeft keuze genoeg: schriftlezing, gebed, geloofsbe lijdenis, wet, preek e.a. Wat hij niet ho ren wil, hoort hij niet, zomin als hij het tikken van de klok in de kamer hoort. De kerkganger luistert niet van A tot Z. Wat doet hij dan wel? Mag ik vergelijken, onder voorwaar de dat alle vergelijking mank gaat: Er zijn huisvrouwen, die trouwe bezoek- •ters zijn van een warenhuis. We wan delen langs de uitstallingen, luisteren hier even naar een standwerker, pak ken daar, keurend, een borstel of zeem lap uit de kraam, schudden van neen tegen een verkoopster, neen, 't was al leen maar even kijken. En dan lopen ze weer door. Soms komen ze met niets thuis: „Er was niets aan vandaag". Een volgende keer is hun hele dag goed, want dan hebben ze gekocht, een prach tige lap, een bijzonder servies! Zo hebben de kerkgangers geleerd in het warenhuis van de eredienst op be- zoejc te gaan. De één koopt een lied, de .ier één zin uit het voorgebed. De kerkganger scharrelt door de dienst heen. Soms neemt hij er geen woord van mee. De andere keer koopt hij zich rijk. De onkerkelijkheid te Rotterdam is volgens Ds. G. van Veldhuizen in de ene straat een algemeen verschijn sel, In een andere straat niet. Naar één van die onkerkelijke straten neemt hy de lezers van Woord en Dienst mee, en hy geeft him dit rapport: Totaal 154 gezinnen, met 424 per-1 sonen, waarvan er 164 minderjarig zijn. Van die 154 gezinnen bestaan er 38 uit slechts één persoon; 20 uit man en vrouw, zonder kinderen; 35 hebben (nog) één kind in huls. Van de 108 huwelijken werden er 32 nood gedwongen gesloten; 4 begonnen ter stond met de opvoeding van voorkin deren; 11 hadden een echtscheiding achter de rug en 2 leven voor het vrijblijvende gemak In concubinaat. Van 20 bejaarde gezinnen konden wij overigens niet aan de weet komen wat z(j vcor voorgeschiedenis bezit ten. Vervolgens onze kerkelijke bevin dingen. Van de 154 gezinnen staan er 130 royaal afwijzend; 12 nebben vage symp'atnieën en 12 leven mee. Van de 106 gehuwden zyn er 37, die een partner van geiyke kerkelijke achtergrond kozen; in 23 gevallen is de een hervormd en de ander rooms in 17- gevallen is die ander niets nle mendal en in 39 gevallen noemen beiden zich „geen". Verder speurend ontdekten we 30 belijdende lidmaten op 260 volwasse- senen, waarvan er 21 ouder dan vijf tig jaar zijn en slechts twee jonger dan dertig. Meelevend zijn er tien; tien betwyfelen dat zelf al en tien anderen weten beslist dat hun be lijdenis rond de eeuwwisseling op een vergissing berustte. De doop is navenant bediend; één op de zes kinderen werd daarvoor kerkwaarts gedragen, maar dat zijn dan nog de oudere kinderen. En by een totaal van 164 minderjarigen zijn er zes zondagschoolbezoekertjes en acht oudere clubkinderen tussen de 15 en 20. In de Christen zet Ds. J. Louw van Groningen uiteen hoe de Baptisten den ken over de kerk. Zelf willen zy geen kerk zyn, maar gemeente. Het onder scheid daartussen wordt duldeiyk in het volgende citaat: wy hebben waardering voor de kerk, maar beoordelen haar anders dan de kerkeiyken doen. Wy waar deren haar om de zegen van evan- gelieverbreiding, van onderricht, op? voeding en gewetensvorming, die ze bracht en brengt onder de volken. Maar we kunnen haar niet waarde ren als ecclesia, als gemeente. We zien haar niet naast ons staan als groot naast klein, maar als kerk naast gemeente. We zien in haar een pogen de christenheld te omvatten en te bewaren en uit te breiden. Maar christenheid is nog niet ge meente, die nu eenmaal naar het ge tuigenis der heilige schrift (zie hoof den der apostolische brieven slechts) een vergadering der gelovigen. Dat is, dunkt ons, niet voor weerlegging vatbaar. Ofschoon het zowel in de christenheld als in de gemeente om Christus gaat, staan beide toch niet in dezelfde betrekking tot Christus. En in haar byzondere betrekking tot Christus ligt het geheim der gemeen te, door Hem ontvangt ze haar we zenstrekken. Dat besef heeft by velen geleid tot een breken met hun kerk, omdat ze gevoelden dat hun geloofs- relatie tot Christus ln de kerk niet tot uitdrukking kwam. Het was deze relatie, waaraan zy uitdrukkng pro beerden te geven ln de vorming van gemeenten van gelovigen. Zy gaven daarmeïe het volk niet op: de mas sa. Op de evangelisatie hebben ze ziel, byvoorbeeld veelal met kracht gewor pen. i Een schryver in Jeugd en Evangelie gaat de oorzaken van onkerkelykheid na. Hy noemt vijf groepen op. Van de laatste categorie zegt hy: De vyfde groep gaat niet meer naar de kerk omdat zy de kerk en het hele kerkelyk bedryf een hinder nis vindt voor de ontmoetifig met Christus, of misschien wel verraad aan de zaak van Christus. Dit ver- burgerlykte, twistzieke en ingedom melde stalletje kerkmensen heeft vol gens hen niets meer te maken met de christenen zoals de bijbel deze te kent. Ik denk aan wat Kierkegaard vlak voor zyn dood schreef: „Wie gij ook zijt, wat uw leven verder ook zijn mag myn vriend, doordat gij ook al hebt gy het tot nu toe wél gedaan niet meer deelneemt aan de open bare godsdienstoefening, zoals zij he den is met de pretentie het nieuw testamentische christendom te zijn, daardoor hebt gij nu een schuld en wel een grote schuld minder: gy neemt er geen deel meer aan God voor een dwaas te houden, dat men voor nieuw-testamentisch christen dom laat gelden wat het toch niet ls". Kyk dat zyn vijf soorten of liever typen van buitenkerkelijken, die my zo, al schryvende ln de gedachten schieten. Er moeten er dus beslist meer zyn! Ko-pm Uj, yeiaofayenoten? Moeten mennisten by mennisten ko pen? Deze vraag stelt Dr. S. S. Sme ding van Noordhorn en hy geeft er een antwoord op, dat elgeniyk voor alle kerken geldt: Het dunkt mij wel een zedeiyke plicht na te gaan, of een medelid on zer geloofsgemeenschap in staat is even goed als een ander ons te be dienen en zolang zulks inderdaad het geval blykt te zijn, behoort men mijns Inziens daar te kopen, of zyn opdrachten te verstrekken. Maar: de vrijheid moet blyven be staan, zich buiten de kring te bege ven. Niemand is gerechtigd, een ander daarvoor ter verantwoording te roe pen. De leverancier, koopman of am bachtsman, die deze vrijheid volle dig erkent en aanvaardt, verwerft daarmee evenwel het recht van de Ingezonden Mededeling (Adv.) 18. In afwachting „Pfffbel Kitschstopik kan niet meerik ben zo moe", puf te de dikke Knots hijgend. „Vooruit, volhouden, we zyn er zo, niet zaniken, je kiezen op mekaar", hoorde hij Kitsch schreeuwen. Knots moest wel meelopen, want hij had er weinig zin in om alleen ln het donker achter te blijven. Na een poosje kwamen ze hijgend by het meertje aan. „Ik ga eerst lekker met myn voeten in het water zitten", zei Knots. „Ik heb last van myn ekster oog". „Dat gebeurt niet", snauwde de klei ne, „vooruit, hier is de boot, pak de riemen en roei naar het eiland, onder weg kun je uitrusten, gauw, anders komt die Prof. nog vóórdat wy op het eiland zijn." Doch de Professor was er nog lang niet en behalve een paar watervogels, die door het geplas van de riemen in hun slaap gestoord waren, was alle» rustig op het meer. Knots roeide grot weer in en meerde het bootje oil een verdekte plaats. „Mooi", zei Kitsch, toen ze aan waren gestapt, „nu lis het wachten ons Crégheltjehy zoekt botten welhy kan er net zo veel vinden als hy wil, als hy maar op de pyl lei; die ik op de rots getekend heb en....,, als hij maar met zyn vingers van <5« echter botten afbiyfthlhi.... medebroeder of zuster te verlangen, dat die met zijn belang als koopman of ambachtsman hoezeer dan in die volle vrijheid terdege rekening te houden. Gedachteloos anderen be voordelen, waardoor de economische ondergang van een geloofsgenoot misschien veroorzaakt of bevorderd wordt, is te veroordelen. Ds. S. Oegema, vlootpredikant in Nieuw-Guinea, schrijft over zyn werk zaamheden in het Centraal Weekblad van de Gereformeerde Kerken, waar aan wy het volgende ontlenen: Er liggen zulke prachtige kanseS, dat ik zou wensen, dat elke dominee eens een paar maanden mee zou kun nen gaan. Aan boord wordt ook zo gemakkelyk de weg gewezen tot be nadering van de mens, en daar wordt zo heel sterk duidelijk, dat een schip met vyfhonderd man een schip is met vijfhonderd levensproblemen. Ik ben zeer dankbaar, dat meer dan vroeger de geestelyke verzorging een plaats heeft ingenomen in het militaire ap paraat. Enkele jaren heb ik gewerkt in een opkomstcentrum van de marine. Daar moesten de jonge recruten allemaal naar de vlootpredikant. Dat waren machtige ogenblikken, elke week op nieuw. Zo maar worden deze aantal len voor je geplaatst en je hebt de kansen. En deze kansen liggen ge makkelyk voor het grijpen, omdat de recruten weten, dat zy naar een do minee gaan en zy verwachten daar een goed woord. Waar zyn in het leven zulke mo- geiykheden worden gaaf en zacht met DINSDAG 21 FEBRUARI. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Or gel en sopr. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Mandeline-ens. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 In en om de Uni versiteit. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Amus.muz. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Mag ik mij even voor stellen? Myn naam is Cox!, hoorsp. 22.15 Strykkwart, 22.40 De antwoordman. 22.55 Ik geloof datcaus. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20 Act. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM U (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.80 Sohoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nws. en Katb. nws. 13.20 Metropole orkest. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 V. d. vrouw. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: R. A. Fer- rier: Geld en geldverkeer in Suriname. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Uit het boek der boeken. 19.20 Gram. 19.45 Act. 20.00 Eerste Lijdensmeditatie. 21.00 Gram. 21.30 Schoonouders, caus. 21.50 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA, KRO: 20.00 Circus Strassburger. 21.45 Journ. en weeroverz. BRUSSEL (324 m.), 11.45 Gram. 12.15 Rytm. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Rytm. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muz. 16.30 Kamerork. en solist. 16.50 Zang en piano. 17.00 Nws. 17.10 Cel lorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Hoorspel. 22.45 Nws. VEERE Burgerlijke Stand. Geboren: Laurens M„ z.v. C. J. Klaasse en M. J. van den Broeke; Adriaan, z.v. I. Bout en Chr. Schot. Gehuwd: A. J. de Kok, 24 j. en S. de Buck, 21 j. Overleden: A. C. de Rooij—Bernard, 87 j.; J. A Gideonse, 77 j. 38 mariniers omgekomen. OAKLAND (Californlë), 18 febr. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse marine ls met 38 mariniers aan boord by Oakland neergestort en var- brand. Aangenomen wordt, dat alle in zittenden om het leven zyn gekomen. Een persfotograaf in een vliegtuig heeft het wrak in het heuvellandschap naby Nlles zien branden. Hy zei geelt tekenen van leven te hebben waargeno men. Een boer uit de omgeving, die het ongeluk zag gebeuren, zei dat het toe stel ln het slechte weer laag had ge vlogen en tegen een ry heuvels was op gevlogen. Een woordvoerder op de marlnebasl# El Toro zei, dat het toestel naar het Pendleton kamp, naby San Dlego, was gevlogen om 33 mariniers te halen. Het toestel vertrok vervolgens naar Oak land. De bemanning telde vyf koppen. WASHINGTON, 18 febr. (Reuter). De Amerikanen, die voor het Rus sische persbureau Tass werken, zul len dinsdag a.s. worden gehoord door de subcommissie voor binnenlandse veiligheid uit de senaat. Deze verho ren vormen een onderdeel van het on derzoek naar de activiteit van de Sow- jet-Unie in de V.S., zo deelde de de mocratische voorzitter van de subcom missie, Eastland, mee. Hij herinnerde aan een verklaring van een naar het Westen overgelopen voormalige amb tenaar van de Russische geheime dienst, Joeri Rastworof, die vorige week heeft meegedeeld, dat tachtig tot negentig procent van het personeel van Tass bhoort tot de militaire of politieke geheime dienst van de Rus sen. De beer D. J. Marys, commies by het Gew. Arbeidsbureau te Terneuzen, ls benoemd tot hoofdcommies by het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg. gevraagd voor dag of dag en nacht; liefst met enige ervaring. Aanmelden Sin gelstraat 27, Middelburg, 's avonds tussen 7 en 7.30 uur. Te huur of in huurkoop: in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. Brieven onder No. 254, Bureau van „De Vrye Zeeuw" te Terneuzen. DIVERSEN: RUITER kunstschaatsen, Friese schaatsen en doorlo pers, klompjesschaatsen ƒ3,95 F. J. van Aartsen, Potten- markt, Middelburg. Pracht party SCHOTTEN; zeer geschikt voor kippen hokken en schuurtjes. Hoor- nick. Achtersingel 6, Middel burg, tel. 3904. AFBRAAK wegens de enorme voorraad; heel de week aanwezig. F. Hoornick F.zn., Achtersingel 6, M'burg. Grote party PLANKEN, balken, ribben, stijlen, pan latten, 3000 stuks platte dak pannen. F. Hoornick, Slopers- bedrijf, Middelburg. ASBEST golfplaten, deuren met en zonder kozyn, ramen, yzeren dakgoten. F. Hoornick, Achtersingel, Middelburg. Pracht party SCHA AL- DELEN en korte plankjes, zeer voordelig. F. Hoornick F.zn., Achtersingel 6, M'burg, tel. 3904. Roestige WASKETELS, emmers enz. kunt u tot uiter lijk Vrydag 25 februari weer inleveren. Komt als nieuw te rug. Ook voor het vertinnen van melkbussen, bakkers- en slagersgereedschappen is het adres: W. A. de Jonge, Oude Singel 50, Tel. 3375, Goes. NOOIT STILSTAAN! Breng het verder in uw vak door te studeren by de Ver enigde Leergangen voor Schriftelyk Onderwys, Schie dam. Vraag prospectus. Vanaf heden maken wij OVERBEKLEDINGSHOEZEN rechtstreeks voor iedere autobezitter tegen de laagste prijzen. Grote: Ford, Chevrolet, Plymouth of Dodge f 135.- Middelklasse: Mercedes, Opel Kapitan 115.- Kleine wagen: Volkswagen, Opel Rekord, Consul, Taunus, Zephyr, Citroën OÖ.- Wij maken alleen maatwerk onder volle garantie. Autobeklederij M. STOFFELS INDUSTRIETERREIN GOES TELEFOON 2978 Donderdag 23 Februari a.s*> 8 uur n.m., Britannia te Vlissingen. Dirigent: PIET KETTING Solist: GERARD HENGEVELD (piano) j Programma o.a. pianoconcert van SCHUMANN, voorts werken van Rossini, Saint Saëns, Grieg en Mendelssohn. Kaarten 2.verkrijgbaar bij de heet F. J. Clowting, Hogeweg 113 te Vlissingen, telefoon 616 (tussen 1819 uur) en des avonds aan de zaal. N.B. Zij, die van hun vakbond een circu laire ontvingen, gelieven nota te nemen van de in deze advertentie vermelde juiste datum» In het GASTHUIS te Goes kan geplaatst worden voor huishoudelijk wertë. Aanmelden bij de Adjunct-Directrice. ORGELS - Zeldzaam mooie voorraad - Levering franco huis - Vele jaren garantie - Reiskosten worden vergoed. Vraagt prijslijst. BOOT's Or gel en Pianohandel BODE GRAVEN. N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN vraagt Schriftelijke of persoonlijke sollicitaties te richten aan het Kantoor aan de Buitenhaven. Sterling shag ls véél lekkerder en geuriger, werkelijk het allerbeste uit de Virginia oogst! ledereen zegt 't Novana fijnrib met COUPE past U perfect, hoe U ook gaat of staat. Keuze uit 6 breedte- en lengtematen. De charmante strookjes veroveren elk vrouwenhar STOFFEN DAMESMODE CORSETTEN LINGERIE Ganzepoortstraat 9-11*13 Telef. 2379 Als Uw «tweede huid"...

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 6