Zeven prachtige mummies in Herv. kerk van Noordeloos ORCAM dc zware shag mmmm DOUWE EGBERTS Uitgebreide economische steun voor Westduitse boeren Opzegging zal voor Indonesië niet nadelig zijn Oudheidkundige vondsi van groie betekenis Maar men wil er bepaald geen „kijkspel'' van maken Amerika controleerde radio-uitzendingen in Rusland VERSCHRIKKELIJKE SNEEUW... BEER GEVAREN Boek over Hitler in beslag genomen Nederland en 't Britse Gemenebest Eeuwen-oud graan gevonden Bésméttihk //m/ r: Motief: radicalisme moet worden tegengegaan Nieuw Brits protest over Radio-Athene Scheepvaart in België ook moeilijk Verklaring van minister Soemitro Chr. Kruideniersbond besprak oude vragen Maandag 20 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) Zeven prachtige, gave mummies zijn ontdekt in de grafkelder van de Ned. Hervormde kerk te Noordeloos bij Gorkum. Het zijn de gebalsemde lichamen van de leden der familie Van Earnevelt, die in de achttiende en negentiende eeuw de eerste burgers waren van de ,,hoge en vrije heerlijkheden Noordeloos en Overslingeland", nako melingen van Hendrik van Barnevelt, die als 56-jarige Gorinchemse koopman in 1716 met de heerlijkheid Noordeloos werd beleend. Dezer dagen werd de grafkelder, waarvoor in de kerk een fraai, wat opge smukt monument staat, op verzoek van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek geopend en door dr. Huizinga met vier assistenten in tegenwoordigheid van de plaatselijke predikant ds. J. van 't Ende en burgemeester G. B. Pellikaan van Vianen onderzocht. Daarna werd de tombe weer gesloten en niemand zal er verder toe gang krijgen. In Noordeloos wil men bepaald geen „kijkspul" maken van de doden, die hier rusten. Het is een beetje jammer voor de ge- koos een van de toegangen binnen. Er meente Wieuwerd in Friesland, maar de gebalsemde lichamen in Noordeloos ge vonden zijn mooier en beter bewaard ge bleven dan die welke Wieuwerd zo trots heeft laten zien. Maar ei^eniiuk is dat van geen belang. Merkwaardiger is, dat door het graion- derzotü, dab overigens alleen maar ge schiedde om vermoedens te bevestigen, een stukje historie van Noordeloos weer even herleeft. Want de voornaamste Van Barnevelt, Martinus, is de man, die de tombe heeft laten bouwen voor zichzelf en zijn naaste verwanten. Hyzelf heeft het witte mar mer voor het monument in Rome besteld en bij zijn leven is de buste, waardoor het monument wordt bekroond, gemaakt. Martinus van Barnevelt, zoon van Hen drik, volgde in 1740 zijn vader op als heer van Noordeloos en overleed op 17 januari 1775. Hij is ook nog burgemeester van Gorinchem geweest. De laatste Van Barnevelt was Willem Hendrik, die in 1795 drossaard van Noor deloos was en een rol speelde in het ver zet tegen de Fransen. Op 9 mei 1829 luid de ook voor hem de rouwklok. Hij werd als laatste bijgezet in de familiegrafkel der. Burgemeester Pellikaan was bij de opening van de kelder zo enthousiast, dat hij niet schroomde op zijn buik in een kleine nis te kruipen, waar men nog een kistje vond met de niet-gebalsemde resten van een kinderlichaampje. In de kelder. Ds. van 't Ende vonden wij gaarne be reid een en ander te vertellen over de vondst. De crypte is geen kelder, maar ligt gelijkvloers met de kerk. Zij heeft drie toegangen: twee in de kerk aan weerszijden van het monument en een aan de buitenzijde. Waarschijnlijk is deze toegang later gemaakt om het kistje van de kleine, waarschijnlijk een kindje van vier of vijf jaar, bij te zetten. Toen de predikant bericht kreeg van het bezoek der oudheidkundigen, heeft hy in allerijl een metselaar moeten roe pen om de keldertoegang te openen. Men was een deur, waarvan niemand meer een sleutel had en welke men moest lichten. Daarachter bevond zich een gemetselde muur en toen deze was weggenomen stuitte men weer op een deur, die slechts met een grendel sloot. In de kelder, welke men met zaklan taarns verlichtte, was het koel en fris. Geen sprake van bedomptheid! De ruim te is ongeveer 3 bij 8 meter en er staan zeven kisten, waarvan vier op kleine schragen en drie op de andere. Het schijnt, dat vroeger een onbevoegde zich toegang heeft verschaft tot de crypte, want de beschuttende muur is pas later opgetrokken. Dr. Huizinga constateerde, dat de kisten zeer vervallen zijn. Van een, waarin het lichaam van Marinus ligt, kon men het deksel oplichten. Van een andere had de bodem losgelaten en kon men dus het gehele bovengedeelte op nemen. Volgens de in zilver op de kis ten aangebrachte initialen was hierin het lichaam van Hendrik Willem ge borgen. Gaaf. Alle kisten zijn aan de hoofdzijde met glas gedekt. De lichamen zijn merkwaar dig goed gebleven, doch de kleding is vrijwel geheel tot rag vergaan. Natuur lijk zijn de zachte lichaamsdelen, zoals de neus en de buik, ingezonken; ook liggen de ogen diep. Maar de huid is gaaf en een van de doden draagt een gebreid mutsje, dat nog zo goed is gebleven, dat men de steken tellen kan. Merkwaardig is, dat men in een hoek van de kelder een trouwe kopie vond van de witmarmeren buste, die boven op het monument in de kerk staat. Waar schijnlijk was Martinus van Barnevelt wat ijdel en zorgde hij ervoor, dat, mocht het monument eens worden beschadigd, men toch een tweede beeld van hem als vervanging zou hebben! Vanzelfsprekend heeft de vondst heel wat opschudding verwekt ln de gemeen te, maar men heeft er zich bjj neerge legd, dat de predikant er verder geen drukte van wil maken. De eerste deur van de kelder ls weer gegrendeld en de deur ln de kerk is nu van een deugdelijk slot voorzien, waarvan Ds. Van 't Ende de sleutel bewaart. Wel is besloten, dat in overleg met het gemeentebestuur gel den znllen worden beschikbaar gesteld om de vervallen kisten te vernieuwen, opdat de zeven mummies daarin gaaf kunnen worden bewaard. "pOUWE 4 Egberts I orcam i i I i SUgfMoRdark; 5 SHA(l.T.QBAtCO i 1. - V* 'f 5 - tI iv. '«v'-lfyjg-» 'r*1® Ingezonden Mededeling (Adv.) MOSKOU, 18 febr. (AFP). Gene King, directeur van de programma's van de Stem van Amerika, heeft een week ln de Sowjet-Unie doorgebracht en ls vrijdag vertrokken naar War schau, waarna hij Boekarest en Boeda pest zal bezoeken. Dit is de eerste maal, dat een verte genwoordiger van de organisatie naar de Sowjet-Unle is gegaan met als offi ciële missie de kwaliteit en het bereik van de uitzendingen te controleren. Kings verzoek om een visum werd door de Sowjet-ambassade te Washing ton onmiddellijk ingewilligd, hoewel hfl gezegd had deel uit te maken van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, waar op in de Sowjet-Unie krachtige kritiek wordt geleverd. II li r\ E AANDACHTIGE lezer heeft ze onlangs in deze ko- lommen kunnen aanschouwen de vijf dames uit de Zaanstreek, die zich, zo gauw het ijs dik ge noeg is om er een bijt in te l hakken, onder het motto „De IJsbeertjes" te water laten. Deze dames plegen dus niet des zomers te zwemmen, maar doen dit eerst dan, wanneer het moeilijk wordt om ook maar er- gens in Nederland onder de blo te hemel een plekje open water te vinden. Of zij in de voor ve- len klimatologisch aangenamere jaargetijden ook trachten zich j met schaatsen onder de voeten gebonden over het water voort I te bewegen is niet bekend. Dit doet ook verder niet ter zake er is zelfs geen enkele aanwij- zing in die richting. Wanneer dus hierover wordt gesproken, berust dit op vermoedens. De meningen over de handel wijze van dit vijftal lopen uit een. De één zal het stoer vin den, de gedachten van de ander gaan wellicht een andere rich ting uit. Dat zij met hun ge- plons, hun gedartel in de bijt, zo heerlijk fris van de lever, vele tongen in beweging heb ben gebracht staat wel vast. En hoe men er ook over denkt: in bepaalde kringen heeft dit ge plons enthousiasme verwekt. En hierin schuilen juist de ge varen, die het Nederlandse volkseigen bedreigen. Want dit enthousiasme kan besmettelijk zijn. En wat zien we dan? (Er kwamen reeds verschillende meldingen binnen over lieden, die de Zaanse dames naar de kroon steken!) Niemand zal zich meer op de schaats durven ver tonen. Wie het ijs waagt te zien als een medium om er zich op ranke ijzers over voort te be wegen, zal met de vinger wor den nagewezen, als zijnde ouder wets, achterlijk en bekrompen. Zo gauw de dikte van het ijs het maar even toelaat, gordt een ieder zich een zwempak om de leden en stort zich in het eer ste het beste wak. Wie heeft er dan nog aardigheid in het schaatsen? Men is eenvoudig niet bij als men niet aan het „comraunity-ice-bathing" zo iets krijgt een buitenlandse naam) deelneemt. Voor de schaatsenrijdersbond ligt hier een preventieve taak. De roep is thans: K.N.S.B., let op Uw sa-jtk! KARLSRUHE, 18 febr. (AFP). Het Westduitse federale oppergerechts- hof heeft de inbeslagname gelast van het boek „Adolf Hitier, sein Kampf gegen di, minusseele", geschreven door een zekere Asenbach. Dit boek ls in een Duitse uitgave ln Argentinië ver schenen en men begint het in Duitsland te verspreiden. Volgens het hof ls het een verheer lijking van de persoon van Hitler en bevat hevige aanvallen op de tegenstan ders van de voormalige fiihrer. Asen bach tracht onder meer de uitroeiing der Joden door de nazi's te rechtvaar digen. DURHAM, 18 febr. (Reuter). Pa trick Maltland, conservatief lid van het Britse parlement en journalist, heeft verklaard, dat een aantal Nederlanders hem had geschreven, dat zij aansluiting van Nederland bij het Britse gemene best wensen, op dezelfde basis als India. Maltland, een voormalig oorlogscor respondent, zei, dat een kring van ge lijkgezinde landen zich rond de „kern van het gemenebest" kan scharen, waarbij geheimen zouden kunnen wor den uitgewisseld. De kleinere landen van vrij Europa zijn gedesillusioneerd, omdat zij geen gemeenschappelijk doel voor onderlinge samenwerking en weinig geloof in een kunstmatige unie of federatie hebben, ERMELO, 17 febr. De Ermelose onderwijzer A. van Sprong, die ook amateur-archeoloog is, heeft in Ermelo een belangwekkende ontdekking ge daan. Op het Telgterveld vond hij graan, dat na onderzoek door prof. dr. H. T. Waterbolk, hdogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen en di recteur van het areheologisch-biolo- gisch instituut van die universiteit, gerst en tarwe bleek te zijn, waar schijnlijk van. circa twee a drie eeuwen voor Christus. De heer Van Sprong ontving dezer dagen een schrijven van prof. Waterbolk, waarin deze hem me dedeelde, dat het verdere botanisch on derzoek nog gaande is. Men vermoedt, dat op de plaats, waar het graan is ge vonden, een nederzetting is geweest, gezien de grondsporen, die op het be staan van woningen duiden. Ingezonden Mededeling CAdv.) ii Belastingverlaging voor de boeren BONN, 18 februari (Keuter)Het rad icalisme onder de Westduitse boeren, dat in sommige gevallen door oud-nazi's wordt aangewakkerd, dient te worden tegen gegaan door uitgebreide economische steun voor de landbouw, aldus is door do Westduitse minister van landbouw, dr. H. Lubke, verklaard. Sprekende tijdens een lunchbijeenkomst van de buitenlandse persvereniging deelde dr. Lubker mede, dat hfl donderdag a.s. de bondsdag maatregelen zal voorstellen, die tot strekking hebben de landbouwers op 'n meer gelijke voet met de rest van de gemeenschap te plaatsen. De maatregelen, die zullen leiden tot verlaging van de kosten in de landbouw, zullen verlaging inhouden van belastin gen, rentevoet en invoerrechten op land bouwwerktuigen, alsmede de verlenging van de aflossingsperiode voor uitstaande agrarische kredieten en leningen. Dr. Lubke was niet in staat medede lingen te doen over de omvang van de kostenverlichting, daar de maatregelen eerst aan het parlement moeten worden voorgesteld. Volgens een door de waarnemende voorzitter van het Duitse boerenverbond, Bauknecht, gedane mededeling echter zal de verlichting ongeveer 900 miljoen mark bedragen. Dr. Lubke zeide ervan overtuigd te zijn, dat het parlement de maatregelen zal goedkeuren. Hij gelooft, dat zij een zodanige indruk zullen maken, dat de redelijk denkende landbouwers zich zul len afwenden van de radicale krachten. Deze krachten streven naar een samen gaan van rechtse en neo-nazistische groe pen. Hij noemde Wilhelm Memberg, lei der van de nationaalsoeialistische land bouworganisaties tijdens het bewind van Hitier, als één van de leiders dezer be weging. AANPASSING De maatregelen, die zullen worden voorgesteld, vormen het eerste stadium van de aanpassing tussen de inkomens der landbouwers en die van de rest van dé gemeenschap, waarnaar wordt ge streefd krachtens een in juli aangenomen wet. Onder deze wet wordt de wanver houding tussen de agrarische en de in dustriële inkomens berekend en worden Al heeft de bittere koude uiter aard ook Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen niet ongemoeid gelaten en al moet er in de buitenverblijven vaak met man en macht sneeuw worden ge ruimd, toch verliezen de dieren daar de moed niet bij. Bruintje, die als „sneeuwbeer" zijn neef, de ijsbeer, concurrentie aandoet, vond tenminste nog best even tijd om voor een lekker hapje te gaan op zitten ,al had hij voor de pool- toestand in zijn kuil alleen maar een grauw over ATHENE, 17 febr. (RTR). Enge land heeft bij de Griekse regering op nieuw geprotesteerd tegen de uitzen dingen voor Cyprus van radio-Athene. In een nota zou gezegd zijn, dat de Britten de Griekse regering verant woordelijk zullen houden, als personeel van het radiostation van Cyprus iets overkomt. Vermoedelijk is dit een ver wijzing naar uitzendingen van de vori ge week, waarin het personeel van ra dio Cyprus als „verraders" werd ge brandmerkt. Nieuwe dijkgraaf van Calandpolder. 's-GRAVENHAGE, 18 febr. Bij koninklijk bestlult zijn benoemd ln de provincie Zeeland; tot dijkgraaf van de Calandpolder, J. van 'tWestelnde te 's-Heer Arendskerker tot plaatsvervan ger van de dijkgraaf van de Caland polder, C. M. van 'tWestelnde te 's-H. Arendskerke. 's-GRAVENHAGE, 18 febr. In verband met de ijsgang is de scheep vaart in België onderbroken op aÜe waterwegen met uitzondering van de hiernavolgende: de beneden Samber, de Maas doortocht Luik, de Leie tus sen „Pont-Rouge" te Waasten en Dein- ze, deboven-Schelde, het kanaal Gent-Terneuzen (behalve op de ver takkingen). het kanaal Bergen-Conde tussen Jemappes en de Franse grens, het zeekanaal van Brussel naar de Rupel, het kanaal van Charleroi naar Brussel tussen Ruisbroek en Brussel, het kanaal van Brugge naar Zeebrug- ge en het Albertkanaal tussen Ant werpen en de dokken van Merksem. Mogelijk, doch moeilijk is de door tocht van Gent. Zeer moeilijk is de vaart op de zeeschelde stroomafwaarts de Rupelmonding, de Ruper tussen de Sluis van Wintam en de monding (enkel voor zeeschepen), het Albert kanaal tussen Luik en Gent (konvoois- gewijze na de doorvaart der jjsbre- kers). De financieel-economische akkoorden DJAKARTA, 18 febr. A.N.P. De Indonesische minister van financiën, Soemitro, heeft verklaard, dat het opzeggen van de financieel-economische overeenkomst met Nederland niet nadelig voor Indonesië zal zijn, mits de te nemen maatregelen goed zullen worden uitgevoerd. Hij deelde mede reeds een ontwerp hiervoor te hebben opgesteld, dat zal worden voorgelegd aan 't kabinet en zal worden besproken met de monetaire en financieel-economische raad. Volgens de minister wijkt zijn ont werp af van hetgeen de Indonesische delegatie tijdens de conferentie van Genève heeft voorgesteld. „In Genève hielden wij ons bezig met het normali seren van de financieel-economische betrekkingen, waarbij wij in sommige opzichten nog steeds gebonden waren aan oude beloften. Bij een eenzijdige opzegging als gevolg van het misluk ken van de besprekingen zijn de nor men anders, zodat ook ons uitgangs punt anders is", aldus Soemitro. Gevraagd naar de gevolgen van het eenzijdig opzeggen van de financieel- economische overeenkomsten zei Soe mitro, dat de financieel-economische betrekkingen dan zullen zijn gegrond vest op de Indonesische nationale poli tiek, die reeds is aangegeven in de ver klaring over het investeren van buiten lands kapitaal in Indonesië van enige maanden geleden. Nederland dient te bedenken, dat het Nederlandse kapitaal op dezelfde wij ze zal worden behandeld als ander buitenlands kapitaal. Het overmaken van gelden kan in overeenstemming met de nationale politiek gewoon door gaan. In andere gevallen zullen geen overmakingen worden toegestaan, al dus Soemitro. Hij zei voorts, dat nieu we overeenkomsten met Nederland op de gebruikelijke weg tot stand kunnen komen en in geen geval zullen zijn ge baseerd op de R.T.C.-overeenkomsten. De Indonesische ambassadeur in bij zondere missie in ons land, Mr. Utoyo Ramelan, zal ln de loop van de volgen de week naar Indonesië terugkeren, aangezien zijn missie is beëindigd. DJAKARTA, 18 febr. (ANP). En kele tientallen mensen, die uit Nieuw- Guinea afkomstig zijn, hebben het „be stuur van de provincie West-Irian" ge proclameerd. Geleld door het parle mentslid Silas Papare, die ook afkom stig is uit Nieuw-Gulnea, haalden zij het bord „Biro-Irian" voor het gebouw van dit bureau neer en bevestigden een bord met het opschrift „Bestuur pro vincie West-Irian". maatregelen ontworpen om deze wanver houding op te heffen. Volgens Bauknecht wordt de totale wanverhouding op 2.8 miljard Mark geraamd. Dr. Lubke zal de officiële raming donderdag a.s. bekend maken. Hg deelde de buitenlandse pers nog mede, dat West-Duitsland niet van plail is zijn toevlucht te nemen tot de vorming van voorraden van landbouwprodukten om de landbouwers te helpen, zoals in de Ver. Staten geschiedt. (Van onze §-redacteur) DEN HAAG, 16 febr. De Chr. Kruideniersbond heeft onlangs een nieuw bondsbureau betrokken in de Theresiastraat te Den Haag. Hoofdbe stuursleden, provinciale vertegenwoor digers en enkele genodigden konden thans kennis maken met deze ruime behuizing tijdens een bijzondere en feestelijk getinte bijeenkomst. De voorzitter, de heer P. Renkema te Ap- pingedam, wierp hier een terugblik op de sedert de oprichting verrichte bondsarbeid. Tevens gaf hij een over zicht van de belangrijke vraagstukken, waarvoor men zich nu in deze branche geplaatst ziet. Vroeger kon iedereen, die voor geen ander beroep deugde, altijd nog krui denier worden, aldus de heer Renkema. Thans heeft dit vak een geheel ander karakter gekregen en het stelt steeds hogere eisen aan zijn beoefenaars. Vandaar ,dat naast de reeds 20 jaar be staande opleiding voor het wettelijk vereiste vakdiploma thans nog een vrij willige en veel uitgebreidere onderne mersopleiding in het leven is geroe pen. Door de natuurlijke sanering zijn in de laatste 20 jaar duizenden ver koopplaatsen verdwenen. Zij, die zich konden handhaven, hebben permanen te bijscholing nodig. VERBRUIKSCOÖPERATIES Spreker, is van oordeel, dat de ge zonde wedijver in de kruideniersbran che om de rationialisatie zo ver mo gelijk door te voeren en de scherpe on derlinge concurrentie de beste bescher ming vormen voor de consument. HM achtte dan ook zowel het bestaan van verbruikscoöperaties als het in het le ven roepen van een orgaan tot bescher ming van de consument volmaakt overbodig. Het grieft de georganiseerde kruide niers bijzonder, dat de vakcentralen, de vrouwenorganisaties en de Ned. Huishoudraad ook de verbruikscoöpe raties betrokken hebben bij het voor lichtingsinstituut, dat zij in het leven willen roepen. Hierdoor wordt immers gesuggereerd, dat deze coöperaties me de de consument beschermen moeten tegen de vrije middenstanders. VERSCHUIVING Tenslotte merkte spr. nog op, dat tal van branches het kruideniersbedrijf bedreigen door artikelen uit het krui deniersassortiment te verkopen. Om gekeerd voelen vele branches zich ook door de kruideniers bedreigd. De heer Renkema verklaarde, dat de verschui ving in het assortiment een noodzake lijk gevolg is van de wisselende sociale en economische omstandigheden. Een gevolg, dat door de vestigingswetge ving niet mag worden afgeremd. Een goede oplossing voor deze vragen biedt het rapport van de Commissie Vesti- gingsbesluit Kruideniersbedrijf, waarin de onderhavige kwesties realistisch worden bezien. De onverstoorbare brandblusser.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3