Bartiméus opent de het volle eur tot I even (BtfcifU de (Beste (Bromfiets Dijk om Oostelijk in augustus Flevoland gesloten wordt WAT DOET U MET UW AUTO IN VORST EN SNEEUW? In spel en kattekwaad nèt als alle andere kinderen Veestapels in beslag genomen Voorzitter J. Wind overleden Geen V.S.-wapens naar Midden-Oosten Waarom geen wettelijke regeling van Overheids- stichtingen? De Engelse invoer van bloembollen Wenken van de K.N.A.G Kampen viert dit met „Operatie H20" :en Bril van is sen sieraad Spatader-Kousen Zaterdag 18 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Lichi in de nachi (I) (Van één onzer verslaggeefsters). Tegen de muur van de grote villa staat een jongetje van een jaar of tien. Hij heeft zijn ogen stijf dichtgeknepen en terwijl hij met zijn hoofd op zijn arm tegen de muur leunt, telt hij langzaam: negen tig, honderd, hondertien, wie niet weg is wordt gezien!'' Dit toneeltje zou overal elders in Nederland niet de minste verbazing wekken, maar hier, in de zonnige tuin van het Christelijk Blindeninstituut Bartiméus in Zeist, verwacht een toevallige bezoeker zoiets toch waarschijnlijk? niet. Het jongetje dat daar bij die muur staat te tellen is volkomen blind, maar hij gaat zó in zijn spel op, dat hij het helemaal niet vreemd vindt, wanneer één van zijn slechtziende vriendjes waarschuwend roept: „Hé jo, je mag niet kijken hoor!'" wijd en zijd verspreide denkbeeld dat alle blinden muzikaal zijn, is perti nent onjuist. Natuurlijk hebben zij wel een scherp ontwikkeld gehoor, maar percentsgewijs is hun muikali- teit echt niet groter dan bij zienden. De laatste jaren worden er door de industrie veel geschoolde metaal bewerkers gevraagd. Sinds kort kun- nen ook de jongens op Bartiméus hiervoor opgeleid worden. Onder de meisjes zij er een paar die de huis houdschool in Zeist bezoeken. Verder wordt er op het ogenblik een jongen opgeleid voor zijn staatsdiploma, ter wijl één van de mc'sjes op de kweek school in Utrecht gaat en daar de gewone lessen bijwoont. Op Barti méus krijgt ze zonodig bijlessen. De studie van deze twee leerlingen ver loopt zo vlot als maar wenselijk is. f Veel voor Ook voor blinde kinderen komen er hoe langer hoe meer mogelijk heden om later een goede positie in de maatschappij te kunnen innemen. Wat dat betreft hebben zij veel voor op de blinden van de vorige genera tie, die uitsluitend aangewezen waren op het matten- en mandenmaken en op de muziekstudie. Voor de ouderen die niet in de ge legenheid geweest zijn om een spe ciale opleiding te volgen, is werk gelegenheid geschapen in de blinden- werkplaatsen in ons land. Zo is de bijna 100 jaar oude blindenwerkplaats in Amsterdam in de loop der jaren uitgegroeid tot en klein fabriekje, Op een gegeven ogenblik luidt ech ter onverbiddelijk de schoolbel en dan is het uit met de pret. Langzaam maar zeker worden de banken in de lokalen van de lagere school voor blinde kinderen, in de lagere school voor slechtzienden en van de u.Lo.- school bezet. Ook het lokaal waar typen en steno wordt gegeven, klinkt weldra het lied van de arbeid. Voor deze rde kinderen be staat nog steeds geen leerplicht, zodat de leeftijden in een bepaalde klas wel eens uiteenlopen (sommi gen gaan pas na hun zesde verjaar dag naar de lagere school). De klas sen zijn klein en - meeste vakken worden dan ook niet klassikaal, maar individueel behandeld. Overi gens worden er op deze lagere school natuurlijk precies dezelfde vakken gegeven als op iedere an dere. Feest in de derde klas is het feest. O nee, er is niemand jarig vandaag, maar het is tijd voor de aardrijks kundeles! Iedereen zit zo netjes mo gelijk, in de hoop dat hij of zij voor het bord zal mogen komen. De twee gelukkigen, een jongen en een meis je, stappen naar de „elektrische .vaart". Het meisje stopt een van de twee kleine stekkertjes, die naast de kaart hangen, in het gaatje, dat onder een van de in braille geschreven plaatsnamen in de benedenhoek van de kaart zit. De jongen pakt het an dere stekkertje en na even zoeken heeft hij de plaats gevonden. Zodra hij met zijn stekkertje het koperen knopje van de plaats aanraakt, gaat er een zoemertje over, ten teken dat liij het bij het rechte eind heeft Bij schrijven, lezen en rekenen wordt het braille-schrift gebruikt: de intelligentste leerlingen kunnen hier bijna net zo vlot mee overweg als hun „collega's" op de andere la gere scholen met het geschreven schrift. Voor de onderwijzers is het lesgeven uiteraard wei eens moeilijker dan op andere scholen. Zo wordt voor Bijbelse geschiedenis b.v. een groot veneltaient vereist. De verhalen moeten zó levendig worden voorgedragen, dat de leerlin gen alles ook. zonder de mooie ge kleurde platen, die in bijna alle scho len worden gebruikt a.h.w. voor zich zien. Een blinde maakt zich soms vanzelfsprekend heel wonderlijke voorstellingen van iets dat hij nooit heeft kunnen bekijken of betasten. Nét zo ondeugend De leeftijden van de kinderen in Bartiméus variëren van 6 tot 19 jaar, enkele uitzonderingen daargelaten. De dagen worden heus niet door gebracht met studeren alléén. Veel jongens en meisjes zijn lid van het padvindersgilde of van het zangkoor. Er wordt veel gedaan aan schaatsen, zwemmen, wandelen en alle mogelijke andere spelen. Zelfs voetballen be hoort niet meer tot de onmogelijk heden, sinds de directrice van het internaat, mejuffrouw J. C. Voor hoeve, van een bezoek aan Engeland een paar ballen meebracht met rin kelende bellen er in! De kinderen voelen zich allemaal volkomen thuis op Bartiméus. Te midden van hun lotgenootjes kun nen ze zichzelf zijn, ze hebben geen last meer van hinderlijk medelijden en ze worden als gewone gezonde kinderen behandeld. Natuurlijk maken ze wel eens ruzie, welke kinderen doen dat niet? Over het algemeen zijn ze echter heel be hulpzaam voor elkaar en de kinde ren die volslagen blind zijn heb ben vaak steun aan hun kameraad jes, die tot de „slechtzienden" be horen. Een stelletje zoete lieve (saaie) brave Hendrikken is het ook niet be paald. De verzorgsters en onderwijzers hebben soms handen vol werk om hen in toom te houden. Nog niet zo lang geleden waarschuwde een voor bijganger, dat er een blind meisje in de dakgoot zat! In de vakanties keert de rust op Bartiméus weer. Dan gaan alle kinderen naar huis (velen doen dat trouwens ook in de weekends als de ouders niet te ver weg wo nen). Juffrouw Voorhoeve en haar staf doen buiten die vakanties hun best om in het internaatleven toch. zo veel mogelijk het gezinsidee te brengen. Meer mogelijkheden Evenals bij de zienden loopt ook bij de blinden de intelligentie zeer uiteen. Niet c!Ie leerlingen gaan daar om na de lagere school naar de u.1.0. van Bartiméus. Voor het vlechten van matten en manden bestaat tegen woordig nog maar heel weinig belang stelling: de blinde jongens en meisjes worden nu opgeleid tot steno-typist, telefonist en enkelen leren voor hun organisten- of pianisten-diploma. De muziekstudie is inspannend, omdat zij I iedere maat eerst moeten lezen, daar- na spelen en uit het hoofd leren. Het Geen medelijden, maar begrip Vele mensen hebben nog de neiging om, als ze oner blinden spreken, zich een ongelukkige stumperd voor te stellen, die met een witte wandelstok gewapend, langs de huizen scharrelt. Geluk kig is deze voorstelling helemaal fout. Een blinde is geen stakker, die van de liefdadigheid moet le ven. Bet is een mens als u of ik met een handicap op een speciaal terrein. Na een opleiding, die met deze moeilijkheid rekening houdt, kan de blinde op vele terreinen optreden als een volwaardige kracht. Sedert de blinden dit be wezen hebben, heep de maat schappij ook allerlei deuren voor hen geopend, die vroeger geslo ten bleven. Er zijn in ons land blinde organisten en typisten, er is een blinde directeur van een groot bedrijf en zelfs een blinde predikant. In deze serie willen we u.laten zien hoe het in de laatste decennia voor onze blinden licht werd in de nacht van hun be staan. Hoe ze nu dikwijls een rijk en gelukkig leven leiden in gezin en samenleving. Omdat de maat schappij bereid bleek hun te ge ven, waaraan ze vooral behoefte hadden: geen medelijden maar begrip. Ingezonden Mededeling (Adv.) met een borstel-, stoelen- en matten- makerij, een textielweverij en een mandenvlechterij. Enkele oudere da mes maken nog handgebreide kleding stukken, maar ook in de blinden werkplaats dringt de mechanisatie meer en meer door. Werden er b.v. vroeger per man per week 70 a 80 dweilen gemaakt, nu is de produktie met behulp van de machine vervier voudigd! Veel van de in de werkplaatsen vervaardigde produkten worden aan de deur verkocht. Er zijn ook een aantal vaste afnemers, waaronder vele hotelbedrjjven (terrasstoelen en was manden) en scheepvaartmaatschappij en (aSneemdoekjes). In alle Neder landse blindenwerkplaatsen werken bij elkaar zo'n 5 a 600 mannen en vrouwen. Dit jongetje is een leerling van de slechtziendenschool van Bartiméus, die 16 november j.l. ge opend werd. Het onderwijs op deze school die hele maal los staat van de blindenschool staat pas in de kin derschoenen en er wordt dan ook nog steeds geëxperimen teerd. Bij het slecht- ziendenonderwijs leren de kinderen gewoon lezen en schrijven, zij krij gen maar enkele braille-lessen per week. Overal agenten Verkrijgbaar bij: M. J. JEREMIASSE, Oostwal 21 Goes ZUTPHEN, 17 febr. Bij twee land bouwers te Eefde, gemeente Gorssel, zijn vanochtend de veestapels in beslag genomen. Bij V. werden 29 en bij D. 16 koeien met veewagens weggehaald. Het gerechtshof te Arnhem heeft op 3 november 1955 bepaald, dat de twea landbouwers hun handtekening zou den moeten zetten onder het aanmel dingsformulier voor de gezondheids dienst voor dieren in Gelderland. In dien zij weigerachtig zouden blijven zou beider veestapel verbeurd worden verklaard. De landbouwers hebben echter niet getekend. Vandaar dat d« procureur-generaal bij het hof op 2 februari liet weten, dat het arrest van het hof ten uitvoer kon worden gelegd. Dit is nu geschied. Wijahoat de schaatser, die met vier anderen als eerste de finish van de elf stedentocht overging is in Hoofddorp gehuldigd. Hij kreeg een beker en een grote krans. Met de krans om de schou ders maakte hij na de huldiging een ere- ronde, gevolgd door een groot aantal jeugdige supporters. Groot verlies voor „Unitas". (Van. onze redacteur). UTRECHT, 17 febr. Op 60-jarige leeftyd is gisteren alhier overleden de heer J. Wind, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de textiel- en kledïnghedry ven „Unitas". De heer Wind zou juist op 10 april, wanneer „Unitas" zün zestigjarig bestaan gaat vieren, met pensioen gaan. In hem verliest deze bond een zeer aetief en gewaardeerd voorzit ter. De heer Wind, op 3 augustus 1895 te Vollenhove geboren, heeft zijn. gehele le ven in de textielbranche gezeten. Eind 1919 werd hij reeds bezoldigd bestuurder van „Unitas?' te Nyverdal om op 1 mei 1932 secretaris van deze bond te worden. Op 12 april 1936 werd hij tot voorzitter gekozen. Hij bekleedde een groot aantal functies, waarvan wij noemen: tweede voorzitter van de vakraad textielindus trie, lid der regionale commissie vakraad, lid van de vakraad confectie, lid der so ciale commissie maatkleding en van de 1 pensioenfondsen en bedrijfsverenigingen textiel en kleding, bestuurslid van de in ternationale federatie van chr. bonden voor textiel en kleding, alsmede lid van de internationale textielcommissie. Ge ruime tijd was de heer Wind ouderling der Geref. Kerk van Utrecht en raadslid van Maartensdijk. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. WASHINGTON, 17 febr. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat alle uit voervergunningen voor wapens naar het Midden-Oosten „tijdelijk zijn in getrokken in afwachting van een na der onderzoek". Technisch gesproken betreft deze stopzetting van uitvoervergunningen alleen de verscheping van tanks naar Saoedi Arabië. White zei in antwoord op vragen niets te weten van andere onmiddellijk op handen zijnde wapen exporten naar het Midden-Oosten. DEN HAAG, 17 febr. Vele leden van de Tweede Kamer hebben er hun onge noegen over uitgesproken, dat het niet de bedoeling van de regering is behalve de particuliere stichtingen ook de over- heidsstichtingen te regelen, stichtingen dus, die uitsluitend of mede zijn dan' wel worden opgericht door de staat, een pro vincie, een gemeente of een lichaam als bedoeld in de wet gemeenschappelijke regelingen. Er bestaat naar het oordeel van. deze Kamerleden wel degelijk grote behoefte ook deze stichtingen wettelijk te regelen. Geschiedt dat niet, dan blijft het ongeschreven recht de overheids- stichtingen voorlopig nog beheersen. Bo vendien blijft dit brede terrein onover zichtelijk. Dat de kerkelijke stichtingen buiten de ontworpen regeling blijven, werd door sommige Kamerleden op prijs gesteld. LONDEN, 17 febr. (Reuter). Het Engelse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat de invoer van bloembollen e.d. uit Nederland in da periode van 1 juli 1956 tot en met. 30 juni 1957 op open algemene ver gunning zal zijn toegestaan. De waar de van deze invoer zal echter weder om beperkt worden tot 3.1 miljoen pond sterling, af- veem, inclusief ver- pakkingskosten. De toewijzingen zul len door de Nederlandse autoriteiten aan Engelse importeurs worden ver strekt De invoer uit België en Frankrijk zal toegestaan worden onder speci fieke vergunning tegenover quota, mits de goederen geconsigneerd wor den uit het land van oorsprong. Da quota zullen gelijk zijn aan die voor 1955-'56 en zullen over dezelfde im porteurs in dezelfde verhouding als in het lopende seizoen worden ver deeld. De invoer uit andere bron zal van geval tot geval beoordeeld wor den. 's-GRAVENHAGE, 17 febr. Nu de vorstperiode zo hardnekkig aanhoudt ziet do K.N.A.C. reden om enkele wen ken te geven voor de antomobiHsten, die in deze periode met speciale moei lijkheden hebben te kampen. Omdat blijkt, dat de sterkte van het antivriesmengsel bij verschillende wa gens niet toereikend is geweest voor de ongewoon lage temperaturen van de laatste dagen, is het verstandig de sterkte te laten controleren, zowel voor alcohol als glycol antivries bestaan concentratiemeters, die bij de garage houders en servicestations beschikbaar behoren te zijn. BEVROREN SLOTEN. De K.N.A.C. vestigt er voorts de aandacht op, dat het bevriezen van portiersloten en benzinetanksloten kan worden voorkomen door een weinig glycerine in het slot te spuiten. Ook het slot van het kofferdeksel komt hiervoor in aanmerking, omdat het no dig kan zijn de kofferruimte te berei ken waar in het algemeen het reserve- (Van één onzer verslaggeefsters) KAMPEN, februari. Het ziet er naar uit, dat de dijk om Oostelijk Fle voland in de tweede helft van augustus gesloten kan worden. Vóór de af- sluitingesdatum moet nog 9 km van de ongeveer 90 km lange dijk gereed komen. Daarna zal het water met 4000 kubieke meter per minuut in 8 a 9 maanden uit de polder gepompt worden. Na de aanleg van wegen, kanalen en dorpen zal er van de 54.000 ha-grote polder ongeveer 50.000 ha. voor de landbouw overblijven. Hierbij is 40.000 ha. zware zavel en klei, die voor de akkerbouw bestemd zal worden. „Het sluiten van de dijk is uit technisch oogpunt gezien niet zo heel moeilijk, omdat er geen grote stromingen zijn zoals in Zeeland b.v.", zo vertelde Ir. M. Klasema, hoofdingenieur bij de Dienst van de Zuiderzeewerken, „de organisatorische kant van de zaak heeft echter vele haken en ogen". Zodra de dijk gedicht is, moeten de gemalen gaan werken, het personeel moet gehuisvest kunnen worden en de kanalen in de polder moeten op dat tijdstip gereed zijn, hetgeen betekent dat er dan al 11 miljoen kub. meter gebaggerd dient te zijn. Tevens moet er op het moment van dé dakdichting al een scheepvaartgeul zijn gebag gerd, waardoor de EIburgers het IJs- selmeer kunnen, bereiken, terwijl dan ook de sluizen van het Veluwerand- meer in werking moeten treden. De toegangsweg bij Harderwijk is al klaar, maar de grote verkeersweg van Kampen naar de polder moet nog ge reed komen. De ontwatering van de polder zal voor een groot deel met open grep pels worden verzorgd. In de Wie- rmgermeer, waar de greppels met de hand werden gegraven, waren per km. greppel 270 manuren no dig, in de N.O.P. kon dit aantal uren dank zij de greppelploeg tot 35 wor den gereduceerd, terwijl in Ooste lijk Flevoland nog maar 5 manuren per km. nodig zullen zijn door het gebruik van greppelfrezen. Volgens schattingen zal men in 1983 klaar zijn met de ontwatering, zodat men dan direct weer kan beginnen met de ontwatering van de Marker waard. De bodem van O.-Flevoland bevat dan in de bovenste lagen geen zout meer. Men kan dan onmiddellijk beginnen met koolzaad en wintertar we. Na de oogst schuift dit op: het koolzaad wordt gevolgd door winter tarwe, de wintertarwe door zorner- gerst In het derde jaar kunnen ook lucerne en vlas worden verbouwd. Tn dat jaar zal de begreppeling vervan gen worden door buizendrainage, waarna de grond gelijk kan worden geploegd. Het vierde jaar na de ont ginning zal de grond dus reeds ver pacht kunnen worden. De kavellengte voor Oost-Flevoland is bepaald op 1000 meter, de breedte op 300 meter. Natuurlijk zullen ook wel afwijkende maten voorkomen. Vijand wordt vriend. De gedeelten van de polder die eni ge jaren op ontginning moeten wach ten, lopen grote kans met onkruid be groeid te raken. Het riet, dat in de N.O.P. aanvankelijk een grote vijand leek, bleek later onkruiden als stekels, hoefblad enz. te onderdrukken. Nu zal van de nood een deugd worden ge maakt. Ongeveer 36.000 ha. van Oost- Flevoland wordt per vliegtuig met riet bezaaid. Het riet, dat uit de buurt van Kampen gehaald wordt, zal bij dichte stand de onkruidgroei jaren lang kunnen onderdrukken, terwijl men hef door nieuwe methodes later weer helemaal de baas kan worden. Voor Kampen, de stad met de rijke historie, ziet door de inpolde ring van het IJsselmeer ook de toe komst er veelbelovend uit. Het is dan ook geen wonder, dat de Kam penaren de komende dijkdichting op grootscheepse wijze gaan vieren. In verhand met de oorlogsomstandig heden ging de sluiting van de N.O.P. in 1942 ongemerkt voorbij, maar van 7 augustus tot I september a.s. zal heel Kampen in het teken staan van de dijkdichting van Oostelijk Flevo land, die naar men hoopt in deze pe riode zal plaats vinden. „Operatie HzO". „Operatie H2O", zo luidt de naam die aan de feestelijkheden wordt ge geven. De aanleiding tot het feest is Landbouwtentoonstelling te Kampen (Van een onzer verslaggeefsters} KAMPEN, febr. Een belang rijk onderdeel van de feestelijk heden die ter gelegenheid van de dijkdichting van Oostelijk Flevo land deze zomer in Kampen zul len plaats vinden, is de grote na tionale landbouwtentoonstelling van 27 augustus tot I september. Dit voorjaar gaat de landbouu:- beurs te Utrecht met door, zodat men in Kampen veel belangstel ling voor de tentoonstelling ver wacht. Aan de tentoonstelling wordt deelgenomen en meegewerkt door het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, vooral waar het de voorlichting betreft. Aan deze expositie zijn ook grote veekeuringen verbonden. Voorts zullen er allerlei wedstrij den worden georganiseerd voor jonge landbouwers, in het ver zorgen en opfokken van jonge dierenin het kweken van land bouwgewassen en voor de meisjes speciaal in het bloemen kweken en verzorgen en in het schikken daarvan. De jonge landbouwers zullen ook in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan be hendigheidswedstrijden met trac toren en landbouwwerktingen. Ten slotte wordt nog overwogen om een wedstrijd in machinaal melken uit te schrijven. wiel en het gereedschap is opgeborgen. Een ander bezwaar van de lage tem peraturen is dat sommige handremver bindingen na het aantrekken van d« handrem vast gaan zitten. Het is daar om af te raden om een auto gedurende langere tijd op de handrem te laten staan. Beter is het in dat geval «en lage versnelling in te schakelen. DE BANDEN. Omdat verschillende luchtpompen bij de vorst van de laatste dagen niet of onvoldoende functioneerden, heeft men de neiging om de bandenspanning te verwaarlozen. Dit is evenwel scha delijk voor de banden, vooral daar dez« het toch al extra zwaar te verduren hebben op een bevroren, onregelmatig wegdek. Automobilisten, die hun auto's de» nachts buiten laten staan, hebben des morgens moeilijkheden met het aanslaan van de motor. Hierin kan tegemoet worden gekomen door d« accu-batterij extra te laten opladen en een dunne smeerolie te gebrui ken. MATERIAAL. Tenslotte wordt aangeraden, om bij langere tochten enig materiaal medé te nemen, dat dienst kan doen indien men onderweg pech krijgt of niet zon.- der moeite op de gladde weg of in dé sneeuw op gang kan komen. Hiertqé behoren bijv. een schop en een oud» loper of matjes de schop kan noodza kelijk zijn b(j het verwisselen van eeh wiel om een steunpunt te maken voor de cric en een ondergrond voor de wie len, zodat de opgevijzelde wagen geen risico loopt om weg te glijden. Ingezonden Mededeling (adv.) Grote voorraad goede GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 van nationale aard, dus zullen ook de manifestaties een nationaal karakter dragen. De minister van Waterstaat, van Oorlog en van Landbouw, evenals de directie van de Wieringermeer, zui len hun medewerking verlenen. Natuurlijk steekt Kampen zich In feesttooi en gedurende de hele „ope ratie" wordt er een tentoonstelling ge houden met betrekking tot de Zuider zeewerken en de inpolderingen. Hier zullen o.a. de Delta- en de Zuiderzee- maquette geëxposeerd worden. Op 9, 10 en 11 augustus zal er een bijeenkomst van de vroegere Hanze steden in binnen- en buitenland wor den gehouden. In de week van 13 tot 17 augustus zullen er militaire mani festaties plaats vinden, terwijl d« laatste week in beslag wordt genomen door een grote landbouwtentoonstel ling (zie elders in dit blad), die op 25 augustus voorafgegaan wordt door een nationaal concours-hippique. Naast vele andere feestelijkheden krijgen de beroemde Kamper Uien natuurlijk een aparte plaats in het geheel.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4