Britten moeten meer contant betalen Moest jongen met hond tentoonstelling bewaken? Stoelen en taboerettenmunitie in „Parlementaire" strijd Machtspositie van Ruhrkartel op steenkoolmarkt gebroken Spaanse intellectuelen willen vrijere culturele politiek Strijd tegen inflatie wordt nog intensiever Straaibommenwerper neergestort SPE(L)LING DE SIGARET VAN FORMAAT V Agenten zouden vorige maal bewakingsgeld hebben ontvangen ,Scbuffer" van Franse Nat» Vergadering veroordeeld Brood nog een cent duurder Koudste dag sedert 106 jaar Geen Amerikaanse tanks voor Saoedi Arabië Poujadisten verloochenen hun „beginsel" niet Nieuwe structuur voor Europa Zal Franco zijn ministers ontslaan? Ned. Chr. Studenten' veren, bestaat 60 jaar ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Straffer regeling bij afbetalingsysteem LONDEN, 17 februari. (Reuter). De Britse minister van financiën heeft e..i verdere beperking aangekondigd voor de aankopen op afbetaling. Het minimum in contanten te betalen bedrag bij aankoop van verbruiksgoederen xal worden verhoogd van 15 tot 33 1/3 procent tot respectievelijk 20 en 50 procent. De regering zal de bevoegdheid hebben toezicht uit te oefenen op de aankoop op afbetaling van bepaalde verbruiksgoederen. Dit toezicht zal zich^ uitstrekken tot een uitgebreid aantal kapitaalgoederen, waarvoor de minimum-betaling in contanten bij aankoop 50 procent zal moeten bedragen, terwijl de totale betaling in uiterlijk twee jaar moet zijn geschied. Bij de aankondiging van dit besluit op een gestelde vraag verklaarde Mac in de strijd der Britse regering tegen de inflatie heeft minister MacMillan voorts nog aangekondigd, dat kapi taalsuitgaven, welke rechtstreeks door de centrale regering worden gefinan cierd met meer dan 20 miljoen pond sterling zullen worden verlaagd in ver gelijking met hetgeen aanvankelijk voor 1956 in het voornemen lag. Bij de banken wordt erop aange drongen de inspanning voort te zetten om de kredietverlening verder te be perken. De overheidscommissie voor het toezicht op kapitaalsemissies zal voortaan bepalen welke aanvragen voor het uitgeven van een emissie ab solute voorrang zullen genieten. De minister heeft voorts medege deeld, dat de belastingaftrek voor ka pitaalsinvestering zal worden veriaagd en dat het bedrag bestemd voor sub sidiëring van het voedselpakket met een bedrag van 38 miljoen pond ster ling zal worden verminderd. Het bedrag te bestemmen voor stra tegische voorraadvorming voor de binnenlandse defensie zal worden be perkt, waardoor men een bedrag van 10 miljoen pond hoopt te kunnen be sparen. Een bedrag van 5J4 miljoen hoopt de regering te kunnen besparen door een reorganisatie bij de poste rijen Voorts zullen de investeringsuitga ven der genationaliseerde industrieën in een vertraagd tempo geschieden en de programma's dezer industrieën voor dit jaar zullen met ongeveer 50 mil joen pond worden verminderd. BROOD EN MELK De minister deelde mede, dat het subsidie op brood met een penny per brood zal worden verlaagd. De melk prijs zal van 1 juli a.s. af met een halve penny per pint (ruim een halve liter) worden verhoogd. In antwoord Vier vermisten. TRACY, 17 febr. Bij Tracy in Californië is een Amerikaanse straai bommenwerper van het type B-52 ver ongelukt. Vier inzittenden hebben zich met hun parachutes in veiligheid kunnen brengen. De vier andere in zittenden worden vermist. Het was het eerste ongeluk met dit type vliegtuig, de modernste en snel- •te Amerikaanse stratosfeerbommen- werper. Men vermoedt, dat het toestel, dat op een normale oefenvlucht was, in de lucht is ontploft. 1/ EEL EN VAAK niet bepaald milde kritiek is er geleverd op de nieuwe spelling. Zaterdag hebt U het weer in een Kamer slag kunnen lezen: de nieuwe spelling deugt niet en moet ver dwijnen terug naar Mar- chant! Deze verguizing van genoem de spelling is niet het stok paardje van een enkele dwars kijker, neen, 't is 'n vrij alge mene mening. Ook wij behoor den aanvankelijk tot de vergui- sers. Maar na zeer, zéér rijp be raad zijn wij tot geheel andere inzichten gekomen. Deze spelling is prachtig, su bliem, angstaanjagend geraffi neerd gaaf uitgebalanceerd! De verguizing spruit slechts voort uit onwetendheid, een forse be- jubeling is amper genoeg om dit te begroeten en te bejegenen'. Want wat hebben de samen stellers gedaan? Zij hebben een grammatica geschapen, die zo veel mogelijkheden biedt, dat thans schier alles is geoorloofd. Want men mag thans dit is slechts een greep uit de verza meling zcwel krysant als chrysant schrijven. Dit is met een boel van die dingen zo en is dat niet prachtig? Immers, de groep van uitverkorenen, die deze spelling beheerst, is zo on beduidend, dat zij geheel in de massa verloren gaat. De enke ling, die zo nu en dan de kop opsteekt, trekt deze als regel fluks weer in, wellicht uit angst door zijn omgeving voor onnozel te worden versleten. Daarom, vrij Nederland, schrijf erop los.' Wat deert het, of g' een c of een k gebruikt? Beoordeel het zelve! Schrijf, zo als het in Uw kraam te pas komt! Gebruik Uw fantasie! Wat let het of het een janboel wordt? Schier niemand zal U op de vingers tikken. En daarom verguizers: door breekt die droeve stemming! Want het is nog nooit zo gemak kelijk en zo prettig geweest. Woordenboeken trapt men ach teloos in een hoek. Zij dienen ons thans slechts nog als brand stof of, zo zij gebonden zijn, als geschenkzending naar enkele musea, die hiervoor op een oude zolder een plaatsje hebben inge ruimd. Daarom, Nederlanders, juicht! Alleen een innige dankbaarheid voor deze weldaad is op haar plaats. Millan, dat er geen toezicht op de in voer zou komen. De minister wees erop, dat het in verband met de volledige werkgele genheid en de hoge lonen in Engeland moeilijk te rechtvaardigen zou zijn de subsidies voor verbruikers in de hui dige omvang te handhaven. De rege ring wenst echter een periode van re delijke stabiliteit in de prijzen en zal daarom de vermindering der subsidies geleidelijk doorvoeren. Eerder had de minister medegedeeld, dat de totale Britse defensie-uitgaven voor 1956/'57 1.499 miljoen pond ster ling zouden bedragen tegen een aan vankelijke raming van 1.494 miljoen voor 1955/1956. Als woordvoerder van de oppositie vroeg Harold Wilson aan de minister hoe dfeze dacht een einde te maken aan de algemene prijsstijging, als hij de prijs voor brood en melk verhoogt, De nationalist! sch-Chiiiese premier I heeft in de Formosaanse hoofdstad Taipeh verklaard, dat het voornaam ste doel van nationalistisch China blijft: herovering, door militaire strijd krachten, van het Chinese vasteland. Ingezonden Mededeling (adv.) GOLD STAR I De zaak tegen de wachtmeester uit Vinkeveen AMSTERDAM, 17 februari. In de zaak tegen de wachtmeester uit Vin keveen, tegen wie in hoger beroep steeds eerder f 200.boete is geëist we gens een dodelijke klap, die hij een jongeman heeft uitgedeeld, zal de „be- wakmgskvvestie" door het gerechtshof te Amsterdam buiten beschouwing blijven. Dit deelde president mr. E. H. F. W. van Shaeck Mathon bij de voortzetting van dit proces mede. Zoals reeds vermeld is uit Vinkeveen een brief aan het hof gezonden, waarin gesuggereerd wordt, dat de politie al daar gebelgd was over het feit, dat de bewaking van de tentoonstelling aan een jongen met een hond was opge dragen in plaats van aan de politie. Die had bij een vorige tentoonstelling voor de bewaking gezorgd. Er was toen door de agenten aan hun chef vergunning gevraagd. Zij zouden de bewaking in hun vrije tijd op zich mogen nemen en daarvoor betaling accepteren van het tentoonstellingsbestuur. Of er in 1952, toen dit geschiedde, in derdaad bewakingsgeld aan de agenten is uitgekeerd, zal thans worden uitge zocht, want het staat nog helemaal niet vast. De president, die zich hier over niet uitliet, zei slechts, dat de rijkspolitie thans een onderzoek instelt en dat het hof deze hele kwestie bij 't proces buiten beschouwing zal laten. De procureur-generaal, Mr. J. F. Hoeffelman, persiteerde bij zijn vroe gere eis: f 200.boete. (Naar bekend was de wachtmeester in eerste aanleg na een eis van f 100,door de recht bank te Utrecht 1 maand gevangenis straf opgelegd.) De raadsman, Mr. J. W. van Gelde ren, voerde nog aan, dat niet iedere agent der rijkspolitie in het bezit is it PARIJS, 17 febr. (Reuter). De 31-jarige werkloze Franse kantoor bediende Georges Vincent is voor de rechter verschenen, omdat hij woens dag op de publieke tribune van de Nationale Vergadering, toen een vecht partij gaande was tussen Poujadisten en communisten, een alarmpistool had afgeschoten. Bij de behandeling van de zaak be klaagde Vincent, die een aanhanger van Poujade is, zich luidkeels over een slechte behandeling die hij van de politie ondervónden zou hebben en toen de rechter hem gelastte zijn mond te houden beledigde hij de ma gistraat. Hiervoor is hij tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De kwestie van zijn gedrag op de publieke tribune zal de volgende week verder behandeld worden. van de dienstvoorschriften ten aanzien van het gebruik der wapenen, doch dat daarvan alleen in het groepshuis „een slecht gestencild exemplaar" aan wezig is. Hij verzocht het hof nog meer getuigen te horen. De uitspraak volgt op 2 maart a.s. Tegemoetkoming sneeuw- onkosten. AMSTERDAM, 17 febr. Van de zijde van de Nederlandse bakkerij stichting, afdeling Amsterdam, wordt meegedeeld dat tijdens een sneeuw- periode de bezorgprijs van het brood met een cent mag worden verhoogd. Met deze één-centsneeuwtoeslag wordt, aldus de stichting, slechts een klein gedeelte van de werkelijke extra onkosten, die door de sneeuw worden veroorzaakt, vergoed. DE BILT, 17 febr. Het K.N.M.I.. deelt mede. De gemiddelde tempera tuur, berekend uit om het uur afgele zen standen van de thermometer, be droeg gisteren te De Bilt 14.9 graden Celsius onder het vriespunt. Sedert 21 januari 1850, meer dan 106 jaar geleden dus, toen de temperatuur zich gemiddeld 16.7 graden Celsius onder nul bevond, was zo'n koude dag niet meer voorgekomen. De laagste tem peratuur van de afgelopen riachtf die 18 graden Celsius onder nul bedraagt, Is sedert 18 februari 1855 toen het 19.1 graad Celsius vroor, niet meer zo laat in de winter voorgekomen. WASHINGTON, 17 febr. (Reuter). Democratische senatoren hebben de stopzetting geëist van de leverantie van" 18 Amerikaanse tanks aan Saoedi- Arabië. De tanks zouden morgen uit New York worden verscheept. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade noemde de leverantie „on begrijpelijk", terwijl een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de tanks bestemd zijn voor opleidings doeleinden. Senator Paul Douglas heeft geëist, dat minister Dulles van zijn vakantie op de Bahama-eilanden zal terugkeren om onverwijld voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de se naat een uiteenzetting over deze kwes tie te geven. De democratische senator Herbert Humphrey verklaarde, dat Saoedi-Ara- bië de vernietiging van Israël heeft ge zworen en in conflict is geweest „met onze bondgenoot Engeland". LONDEN, 17 febr. Reuter). Nu het Britse Lagerhuis zich uitgesproken heeft voor afschaffing van de doodstraf voor moord zal de Labour-afgevaardig- de Fenner Brockway een voorstel in dienen om de doodstraf ook in de Brit se koloniën, protectoraten en mandaat gebieden af te schaffen. Brockway heeft meegedeeld, dat hij de kwestie op 29 februari ter sprake zal brengen. Marianne werd een doodzieke vrouw Wat verwacht kon worden is gebeurd: de poujadisten in de Franse Nationale Vergadering hebben hun vuisten niet thuis kunnen houden en zijn een ware veldslag gaan leveren, waarbij stoelen en taboeretten als munitie dienden. De communisten lieten het er natuurlijk niet bij zitten. Zij waren aan hun stand verplicht hardhandig van repliek te dienen. En ziedaar het momenteel typerende beeld van een parlement in West-Europa, van een land. dat er nog altijd prat op gaat tot de grote mogendheden te worden gerekend: een vechtende volksvertegenwoordiging die aan woorden niet meer genoeg heeft. Men moet zich even indfenken welke indruk een dergelijke ver toning maakt in de landen en ge bieden, die met Frankrijk op eni gerlei wijze zijn verbonden. Er klinkt 'n hoongelach en elk pres tige is zoek. Men kan de schuld niet uitsluitend zoeken bij de groep poujadisten, maar hun op treden is symptomatisch voor de houding van een niet onbelang rijk gedeelte van het Franse volk. Poujade heeft enkele malen verklaard niet zijn toevlucht te zullen nemen tot anti-parlemen taire methoden, maar het is moeilijk voor het gebeurde een ander woord te vinden. En wij vergeten ook niet zijn verklaring, dat er in Parijs nog lantaarnpa len staan Wat de zaak beireft dient er aan de andere kant op gewezen te worden, dat de verontwaardi ging van de poujadisten begrij pelijk is. Zij hebben, gezien hun praktijken tijdens de verkie zingscampagne, geen enkel recht van spreken maar juist dit soort lieden is er altijd het eerst bij om te schreeeuwen en van zich af te bijten, als zij zich ver ongelijkt voelen. Zo was het nu. De Nationale Vergadering was nl. bezig met een bespreking over de vraag, of de verkiezing van poujadisti- sche afgevaardigden ongeldig diende te worden verklaard, na dat twee van deze heren reeds waren afgewezen en door socia listen vervangen. Kiezers te goeder trouw Enkele feiten verdienen hierbij de aandacht. Pas enige tijd na de dag van de verkiezingen gin gen er stemmen op om de ver kiezingen van poujadisten on geldig te verklaren, omdat deze niet volgens de regels van de wet tot stand zou zijn gekomen. De kandidatenlijsten waren van tevoren echter niet ongeldig ver klaard en dus hebben de Fran sen te goeder trouw op pouja disten gestemd. De eerlijkste oplossing was ge weest nieuwe verkiezingen in de betwiste gevallen uit te schrij ven, maar dat durfde het toen malige regiem blijkbaar niet. Misschien wel vooral geleid door de gedachten, dat de uitslag pre cies eender zou zijn geweest. Hoe het zij: over nieuwe verkie zingen werd niet gedacht. Een andere uitweg zou zijn ge weest de Franse raad van state in te schakelen en deze te laten uitmaken, of de beschuldigingen aan het adres van de poujadisten juist waren. Maar.... daarvoor voelde de Nationale Vergadering niets! En daarmee gaf zij duide lijk blijk van haar zwakke po sitie. Geen uitspraak van een buiten het parlement staande in stantie, maar liever zelf de zaak maar behandelen. Hetgeen ge schiedde met de al gemelde re sultaten. Het is alleen maar triest en een aanfluiting van de democratie. Dit moet dan een parlement heten, een vertegen woordiging van het volk. Rol van Mendes-France. Hoe lang het kabinet Mollet het nog zal uithouden is niet be kend. De premier heeft nu een plan voor Algiers naar voren ge bracht, maar uit verschillende berichten blijkt al, dat Mendès- France, „de slang, die Mollet aan zijn hart koestert", de kat uit de boom zal kijken. Hij wees drin gende verzoeken om minister van economische zaken en van financiën te worden van de hand. Hij wil de handen vrij houden en straks, als hij zijn tijd geko men acht, zelf het roer in han den nemen. Maar.... dat kan hem alleen maar gelukken, In dien hij zich NU niet bindt en straks niet gezegd kan worden, dat hij heeft meegewerkt aan een nieuwe debacle. Dat is het beeld van Frankrijk begin 1956. Het is als een snelle afloop als der wateren. Een land, dat- zichzelf verteert aan ruzies en onenigheden. Dat niet weet welke koers er moet worden ge- varen.Dat zich laat regeren door de feiten en niet weet welke re- ele grondslag het moet nemen voor zijn beleid. Een land, dat rijp wordt voor een nieuwe re volutie. De fiere Marianne is een oude, vermoeide en voor de omgeving bijzonder lastige vrouw gewor den. Haar vrienden van voorheen lachen om haar of schudden het hoofd. De doktoren, die aan haar ziekbed staan, maken de grootste ruzie. Zij geven elkaar de schuld, dat het zover is gekomen. Ma riannes geest lijkt welhaast uit geblust De ontbinding van de GEORG LUXEMBURG, 16 febr. De hoge autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal heeft van daag de besluiten genomen, die een einde moeten maken aan de machts positie op de Europese steenkoolmarkt van het grote Ruhrkartel, de gemein- schaftsorganisation Ruhrkohle (Georg). De genomen besluiten werden in een persconferentie meegedeeld door drie leden van de hoge autoriteit, de heren Etzel, vice president, (Duitser), Giac chero (Italiaan) en de Nederlander Spierenburg. De genomen beslissingen zijn belang rijk, zei de heer Etzel. Ten eerste blijkt uit het gebeurde, dat de hoge autoriteit zoveel gezag bezit, dat zij de Ruhrmijnen er toe heeft kunnen bren gen aanvragen ter goedkeuring in te dienen, welke voor de hoge autoriteit aanvaardbaar zijn. Aan de andere kant blijkt de wil tot Europese samenwer king zo groot te zijn, dat de Ruhrmij nen zich aan het verdrag inzake de .EG KS willen houden. Deze feiten zijn Moeilijkheden in de Spaanse dictatuurstaat MADRID, 16 februari. Men neemt aan, zo schrijft Reuters correspondent uit Madrid, dat generaal Franco het ontslag van zijn minister van onderwijs, en zijn minister zonder portefeuille overweegt, een en ander naar aan leiding van de recente studentenrelletjes. Onder meer wordt de naam van de Spaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Castlella, bij de mogelijkheden voor de opvolging van de minister van onderwijs genoemd. Zoals gemeld zijn de universiteit van Madrid en de hogeschool „Estudio" gesloten, nadat botsingen waren voorgekomen tussen falanglsten en anti- falangisten. Ook in Sevilla was het twee dagen geleden roerig onder de studenten in de rechten. De politie ondervraagt thans in het gehele land personen en onderzoekt culturele publikaties. Da kern van het conflict ligt op het culturele plan. In intellectuele kringen dringt men krachtig aan op een vrijere culturele politiek en deze beweging is niet zozeer aan politieke groeperingen en richtingn gebonden, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat arrestaties zijn verricht onder intellectuelen van uiterst linkse (communistische) instel ling tot intellectuelen zoals de dichter en veterane fangist Ridruejo. Diepe indruk. De schorsing van twee vooraanstaan de litteraire tijdschriften, de „Indice" en de „Insula", heeft een diepe indruk gemaakt op de Spaanse intellectuelen. Kennelijk vindt de schorsing haar oor zaak in de publikatie van artikelen over de pas overleden denker José Or- tegay Gasset en andere Spaanse schrij vers van vrije opvattingen. De huidige onrust in Spaanse intel- tectuele kringen kwam eerst duidelijk aan het licht, toen in 1953, door het ingrijpen der rooms-katholieke geeste lijkheid in Spanje, een plechtigheid ter herdenking werd afgelast van Muguel Unamunc, de dichter, schrijver en filo soof, en een vooraanstaande figuur in de beweging, die werkte voor vernieu wing in het Spaanse culturele leven. Hij kwam in conflict met de overheid en werd door Primo de Rivera verban nen (overleden in 1936). Het zou wellicht niet juist zijn, om van verdeeldheid in de falangistische party te spreken. De kwestie is, dat de intellectuele sector van de partij het met andere intellectuele groepen er over eens is, dat de tyd gekomen is, dat de regering de vele beperkingen, welke op het culturele leven drukken, verzacht. In andere falangistische sec toren wil men alles liever by het oude laten. Het is niet uitgesloten, dat er nog een scheuring in de partij komt, als er geen verlichting komt in de „dic tatoriale" bepalingen, die kwaad bloed zetten by universitaire en an dere kringen. Zoals reeds gemeld, eisten groepen studenten tydens de recente ongere geldheden vernieuwingen van het ho gere onderwijs, dat, zo zeiden zy, nog gegeven wordt volgens de wyze, waar op hun grootvaders reeds academisch onderwys hebben genoten. voor geheel Europa van enorme bete kenis, vooral, omdat zy inhouden, dat er een nieuye structuur van de EuroA pese kolenmarkt zal ontstaan. De heer Etzel gaf vervolgens een uiteenzetting van de genomen be" sluiten. De hoge autoriteit heefi goedgekeurd de oprichting van drie nieuwe verkooporganisaties aan d( Ruhr, die de naam zullen dragen van Geitling, Mausekatt en Prasident, na men die ontleend zijn aan bepaalde kolenlagen in het Ruhrgebied. In elk der verkoopmaatschappijen zullen zich mijnen uit het gehele Ruhri gebied verenigen. Zodat iedere ver kooporganisaties alle soorten steenko len beschikbaar zal hebben. Iedere maatschappy zal ongeveer vijftien mil joen ton steenkolen en ongeveer zes miljoen ton cokes in de landen der gemeenschap kunnen verkopen. De ex port naar landen buiten de gemeen» schap wordt door een afzonderlijk# verkoopmaatschappij verzorgd. De verkoopmaatschappijen staan in wezen geheel onafhankelijk van el kaar. Er mag ook geen personele bin ding tusen de verkoopmaatschappijen bestaan. Dit geldt eveneens voor dé agenten, die de nieuwe maatschappyen zullen vertegenwoordigen ook hier i$ een personele unie, die tot dusverre dikwijls bestond, uitgesloten. 's-GRAVENHAGE, 17 febr. De Ned. Chr. Studenten Vereniging be staat zestig jaar en zal ter gelegenheid hiervan op 14 en 15 april een jubi- leumweekeinde houden. Op 14 april begint om half vier des middags in de Domkerk te Utrecht een bijeenkomst, waar zullen spreken dé algemeen praeses van de N.C.S.V., als mede dr. W. A. Visser 't Hooft, alge» meen secretaris van de Wereldraad van Kerken. Na afloop van deze bijeenkomst zul len de detlnemers aan het weekeinde per bussen naar het conferentieoord „Woudschoten" by Zeist vertrekken, waar na een maaltijd diverse „haar den" zullen worden aangelegd. D« oudleden kunnen daar op bezoek gaan om te horen wat er tegenwoordig in de afdelingen leeft. In de morgen van 15 april wordt een kerkdienst gehouden, waar prof. dr. E. L. Smelik zal voorgaan. Vervolgens zal een lekespel worden opgevoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3