Werkgevers hebben geen gebrek aan sociale bereidheid K 77 de snelle VELPOf* Politie zorgt met dierenbescherming voor de vogels BAAYENS Het gaat de varkensfokker niet naar den vleze Ernstige autobotsing bij 's-Heer Hendrikskinderen Te Souburg is in 1955 heel wat gebouwd Veerboot „Emma" in moeilijkheden Z.L.M.-bestuur over conflict in Stichting van de Arbeid Landbouw wenst studie van kostprijsverschillen „Van lutninisme tot kubisme" Opening op 17 maart in Kunstmuseum SCHUUR TE VROUWEN POLDER AFGEBRAND Ledenaantal loopt terug grypen naar da Wie maakt straten en wegen schoon? AANBESTEDINGEN Badhuis Tholen. Echtpaar Steutel (Goes) zwaar gewond Als harmonika's in elkaar De Commissaris bezocht 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke Feestconcert Middelburgs Mannen koor Dit jaar 7000 inwoners Duizenden dieren ook in Zeeland in nood Gecoördineerde reddingsactie komt reeds op gang 7 erneuzen Jubileum. Zaterdag 18 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 GOES, 17 februari. Het dagelijks bestuur der Z.L.M. Is van oordeel, dat tn het conflict, dat in de Stichting van de Arbeid is ontstaan, van werkgevers zijde geen gebrek aan sociale bereidheid valt op te merken. Veeleer heeft de economische noodzaak, waarbij vooral de wens van de regering om prijs verhogingen te voorkomen een belangrijke rol heeft gespeeld, de werkgevers in de Stichting gedwongen hun standpunt te bepalen. De lonen in de land bouw zijn thans met vijf cent voor de vaste en drie en halve cent voor de losse arbeiders per uur verhoogd. Heirbij is bepaald, dat de lonen voor het nieuwe contract jaar (van 1 mei 1956 tot 1 mei 1951) niet opnieuw verhoogd tullen worden. Over de tarieven in Zeeland is nog geen akkoord bereikt tussen werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers. De vergadering was algemeen van oordeel dat deze tarieven reeds aan de hoge kant liggen, zodat met eventuele verhogingen de uiterste voorzichtigheid moet worden betracht. Medegedeeld werd, dat in de ver gadering der bestuurscommissie van Eet Landbouwschap in Zeeland beslo ten werd een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van coördinatie van het werk der com missie waterbeheersing en ontzilting, de gewestelijke raad voor de land bouwvoorlichting en de commissie grondgebruik van de gewestelijke raad voor het Landbouwschap. Aan de gewestelijke raad zal worden voor gesteld in de loop van dit jaar een Secretaris te benoemen. Er zullen be sprekingen tussen de organisaties worden gehouden om te komen tot een verdeling van de zetels in de in te Stellen plaatselijke commissies van 't Landbouwschap. Besproken werd de situatie, welke is ontstaan door de beslissing van het bestuur van het Landbouwschap om de leden van de Z.L.M. en van de N.F.O. een aftrek te geven op de heffingen v5n het Landbouwschap. De vergadering bleef bij haar me ning, dat een zo nauw mogelijke samenwerking tussen beide organi saties noodzakelijk blijft. De algemeen voorzitter der Z.L.M. zal in deze geest verdere besprekin gen blijven voeren met het bestuur van de N.F.O. De tuinbouwmiddag van de Z.L.M. zal worden gehouden op woensdag 20 februari a.s. VEEHOUDERIJCOMMISSIE. Teneinde de veehouder^- en zuivel- belangen van de leden beter te kun nen behartigen besloot het dagelijks bestuur een veehouderpcommissie in te stellen. Bjj de aauwijzing van leden zal rekening worden gehouden met de ver schillende richtingen in de veehouderij. Nogmaals zal bij Landbouwherstel wor den aangedrongen op een extra gips- verstreklcing, vooral voor de zwaardere gronden. Uit een onderzoek is geble ken, dat er nog heel wat gips boven de verstrekkingen van Landbouwherstel door de boeren is en wordt bijgekocht. De heer H. de Buck te Öostkapelle zal opnieuw worden voorgedragen als plaatsvervanger van het tweede lid der Pachtkamer van het Kantonge recht te Middelburg. Volgens de nieu we statuten der coöp. vereniging Bouwbureau van de landbouw in Zeeland" kan de Z.L.M. vier bestuurs leden aanwijzen. Als zodanig werden benoemd de heren K. A. van Lange- raad te Kerkwerve, G. D. Kloet te St. Maartensdijk, J. de Regt-Dekker te Zaamslag en Mr. J. F. G. Schlinge- mann te Goes. PRIJSVASTSTELLING. De georganiseerde landbouw, zo werd medegedeeld, heeft bij minister Mansholt aangedrongen op een spoe dige vaststelling van de prijzen voor tarwe en suikerbieten, waarbij dan als basis genomen dient te worden de kostprijsberekening van verleden jaar met een correctie ten opzichte van de hogere kosten, zoals de loonsverho gingen. Er bestaat gerede kans, dat kan deze wens zal worden tegemoet tekomen. Indien het vaststellen van eze prijzen van de oogst 1956 moet wachten op de berekeningen van het ti.E.I. en de toetsing door de toetsings commissie, zou het veel te laat wor den en zal de zaaitijd reeds achter de rug zijn. Het vraagstuk van de vrjj grote kost- prjjsverschillen voor de vele landbouw- produkten in verschillende streken van ons land wordt steeds dringerder. Aan zien het de mogelijkheid inhoudt van onderlinge verdeeldheid in de boeren stand, achtte de vergadering het ten zeerste gewenst, dat In het komende jaar een diepgaande studie wordt ge maakt, teneinde de moeilijkheden, die eruit voortvloeien, zo bevredigend mo gelijk te kunnen oplossen. In eik geval zal gezocht moeten worden naar een gemeenschappelijk standpunt, dat door de gehele boerenstand kan worden ge deeld. AARDAPPELEN. Ten aanzien van de prijs der con sumptie-aardappelen is een plan ont wikkeld, waarbij de overheid dit pro- dukt als basisprodukt zou erkennen en hiervoor een prijs zou garanderen .'an 75 pet. van de kale kostprijs. Bespre kingen hierover zijn nog gaande, waar bij tevens aan de orde wordt gesteld Of het consumptie-egalisatiefonds moet blijven bestaan, indien dit plan door de overheid wordt aanvaard. Er worden door de georganiseer de landbouw nog pogingen aange wend om de maatregelen van de minister volgens welke al het onge keurde, ongerepelde vlas naar Bel gië mag worden uitgevoerd, veran derd te krijgen. Men acht het n.l. billijk, dat ook het gekeurde vlas ongerepeld zou worden uitgevoerd, echter dan als ongekeurd. Medege deeld werd, dat Nevlex een rege ling heeft getroffen voor de betaling, hetgeen men van groot belang achtte. AFSCHEID, Aan het eind van deze vergadering heeft de voorzitter, Ir. M. A. Geuze, hartelijke woorden van afscheid ge richt tot Ir. J. Post, die Zeeland gaat verlaten. Ir. Post heeft zijn werk zaamheden in onze provincie onder zeer moeilijke omstandigheden ver- n Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Bargeler, Krulnlngen. J. S. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huljssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. De. J. Kwast, Vlisslngen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlisslngen. J. Moll, Vlis- singen. K. O. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerdlng, Souburg. R. Zuldema, Goes. richt. De wijze, waarop Hij dit heeft gedaan, verdient de dank van alle be langhebbende boeren en van het ge organiseerde bedrijfsleven, zo meende Ir. Geuze. Ir. Post dankte voor deze woorden en verklaarde in Zeeland met zeer veel voldoening zijn taak te hebben verricht. HU wees - tenslotte nog op het feit, dat er ook na de grote herverkavelings werkzaamheden nog heel wat cultuur- technische arbeid in Zeeland noodzake lijk zal zijn en h(j sprak de hoop uit, dat men op dit gebied niet zal verslap pen. MIDDELBURG, 17 febr. Naar wij vernemen zal de tentoonstelling „Van luminisme tot kubisme" in het Kunst museum op zaterdagmiddag 17 maart a.s. officieel worden geopend. De ten toonstelling zal drie weken duren. Bij de opening door wie is nog niet be kend zal het woord worden gevoerd door prof. A. M. Hammacher, de direc teur van het rijksmuseum Kröller- Müller, uit het bezit waarvan de te ex poseren schilderijen en tekeningen af komstig zijn. Aan de vooravond, op 16 maart a.s., zal mej. Joosten, medewerk ster van prof. Hammacher, een lezing houden over de schilderkunst van de periode, die de expositie bestrijkt. VROUWENPOLDER, 17 febr. Van avond omstreeks half zes is de schuur van de heer S. Tilroe tot de grond toe afgebrand. Twee jonge biggen kwamen in de vlammen om. De moederzeug en vier andere big gen, alsmede een bromfiets en een wasmachine konden in veiligheid wor den gebracht. De rest van de inventa ris in de schuur kon niet meer gered worden. De brandweer was spoedig ter plaat se en wist het woonhuis, dat slechts enkele meters van de schuur verwij derd staat, te behouden. Als vermoede lijke oorzaak wordt genoemd een elec- trisch kacheltje, dat in de varkensstal was geplaatst om de jonge biggen te gen de koude te beschermen. Ingezonden Mededeling (Adv.) De speciaalzaak voor uw BRIL Op 81 maart a.a. wordt in 's-Heeren- hoek het clubkampioenschap van de Zeeuwse ■wielerclub „Theo Middel kamp" over 300 m. sprint op de weg betwist. Algemene vergadering Zeeuws stamboek GOES, 17 febr. Het gaat het Zeeuw se varkensstamboek niet naar den vleze. Dat bleek vanmiddag op de al gemene vergadering, die o.l.v. de heer D. M. Rouw te Goes in de „Prins van Oranje" werd gehouden. De opkomst was niet alleen zeer onbevredigend, maar de secretaris, de heer M. Nieu- wenhuyse, deelde mede, dat het leden tal zich nog steeds in dalende lijn be weegt. Bedroeg dit aantal in 1947 nog 863, in 1952 was dit gedaald tot 380 en het afgelopen jaar telde het Varkens stamboek nog maar 282 leden in Zeeland. Opvallend is het geringe aantal in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar juist de meeste varkens wor den gehouden. Het prijsniveau over het afgelopen jaar geeft ook geen reden tot juichen. De biggenprijs was slecht, in tegen stelling tot in 1954, en de prijzen van mestvarkens waren matig. Ongetwij feld weerhoudt deze prijsontwikkeling het houden van fokzeugen en mest varkens, aldus de secretaris. In totaal bezit Zeeland 27.289 var kens, waarvan ruim de helft in Z. Vlaanderen zit. Zuid-Beveland staat te boek met 5.117, Walcheren met 3.411, Lezers 'k Hoorde juist vanavond vrijwilli gers oproepen voor het schoonmaken van de vest in Goes. Ik dacht zo: als ze dat ook eens deden voor onze wegen en straten, dan zou dat reuze zijn voor ons stadje. Zou daar de gehele stad niet mee gebaat zijn en dan vooral hen, die dag aan dag er door moeten ten bate van ons allen? Zou daar onze maat schappij niet een grote dienst mee be wezen worden en iedereen daarvan profijt hebben? Er is op vele plaatsen geen door komen aan en het is boven dien gevaarlijk! Een mooi stukje ge meenschapszin en aanstekelijk voor andere plaatsen. Wie begint en zet door? Toch mannen genoeg? En men warmt zich voor niets! Dan nog een opmerking. Is er niets aan Hem, Die ons steeds zo bevoor- gesloten zijn? Is het niet een eis van Hogerhand, dat wij de sabbath zullen gedenken? Hoe is dat hier? Mag dan alles maar en is het niet een belediging van Hem, Die ons steeds zo bevoor recht en spaart? De drukte van zondag b.v. was vierkant in strijd met Gods eis. Hier ligt een taak en een eis voor overheid en onderdaan! Goes, Wijngaardstraat 39. T. A. DE JONGE. Door de Centrale dienst werd in het Thoolse gemeentehuis aanbesteed de bouw van een gemeentebadhuis. In schrijvers waren: Jac. Vos, Tholen f28.945; C. Bijl Zn., Tholen f 25.980. De begroting was f 25.000. ANNA JACOBAPOLDER N.C.V.B. Voor de plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. sprak de heer Laarman uit Den Haag over het onderwerp „Gods Naam in de omgangstaai". Op boeiende wijze vertelde deze spreker, hoe wij al len het derde gebod moeten naleven, per soonlijk en in de samenleving. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN, 17 febr. Als harmonika's scho ven vanmiddag twee nieuwe luxe auto's op de rijksweg Goes-Middel- burg, ter hoogte van café „De Oranjeboom", in elkaar. Het gladde weg dek maakte hier enkele slachtoffers, van wie de heer en mevrouw L. Steutel van de Stationsweg te Goes zwaar gewond naar het R.K. zie kenhuis St. Joanna moesten worden vervoerd. De heer Steutel wilde een vrachtwagen, die aan de kant van de weg stond geparkeerd, passeren. Uit tegenovergestelde richting naderde een andere wagen, waardoor hij afremde en slipte met het gevolg een bot sing. De heer De Oude uit Zierikzee, die met enkele heren in de andere wagen zat, liep slechts lichte verwondingen op. Tholen en St. Philipsland met 1.833 en Noord-Beveland met 878 varkens. OPLEVING Wat de stamboekhouding: betreft, Is er enige opleving. In het bijzonder het aantal gemerkte tomen biggen ver toont een belangrijke stijging. De jaarrekening 1955 en de begro ting 1956 werden goedgekeurd. Ook de contributie, inschrijfgelden en boeten konden worden vastgesteld. Tot bestuursleden voor de afd. Zuid- Beveland werden herkozen de heren D. M. Rouw, Goes en W. A. Mol, Ove- zande eri als plaatsvervangende be stuursleden de heren W. Minnaard-de Graag, 's-H. Abtskerke en L. J. Over- beeke, Wolphaartsdijk. Tenslotte werd de film „Goede var kens, goed voeren" vertoond. ZIERIKZEE, 17 febr. De „Konin gin Emma", die de dienst tussen Zie rikzee en Katseveer onderhoudt, heeft vanavond op de Schelde grote moei lijkheden met drijfijs ondervonden. Za terdagmorgen zal om half acht ge tracht worden vanaf Katseveer nog een tocht te varen. Men overweegt echter daarna de dienst geheel tot na der order stop te zetten. „Het was omstreeks half vier, toen we die geweldige klap hoorden", zo vertelden de omwonenden ons. Toen zij naar buiten snelden, zagen ze op 't kruispunt bij 's-H. Hendrikskinderen twee personenauto's, waarvan de neu zen geheel tegen elkaar zaten platge drukt. Men zag direct, dat de uit de rich ting Goes gekomen donkerblauwe Kai ser er het slechtst was afgekomen. De heer Steutel zat met een bebloed hoofd tegen het kromgebogen stuur gedrukt, zijn echtgenote, rechts van hem, was met haar hoofd tegen de voorruit ge slagen. GOES, 17 febr. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot heeft vandaag een officieel bezoek gebracht aan de gemeenten 's Gravenpolder en Hoedekenskerke. Hij heeft zieh uitvoerig laten voorlich ten over de verschillenden gemeente zaken. De gemeente 's Gravenpolder werd eerst met een bezoek vereerd. Na ont vangst door B. en W. kregen verschil lende personen gelegenheid om met de Commissaris van gedachten te wisse len. Tijdens de tocht door de gemeente werd een bezoek gebracht aan een ca- rosseriefabriek en aan de Ned. Herv. kerk, die in de toekomst gerestaureerd zal worden. Hierna hebben B. en W. met de Commissaris allerlei zaken betreffen de de gemeente besproken. In de middaguren vertrok jhr. de Casembroot naar Hoedekenskerke. Ook daar kregen enige personen de kans om met de Commissaris te spre ken. Na deze gedachtenwisseling werd een rondgang door de gemeente ge maakt, waarbij de Ned. Herv. kerk en de pastorie te Kwadendamme werden bezocht. Tenslotte had een bespreking plaats met B. en W. De ruit viel gelukkig direct uit zijn sponningen, maar niettemin liep mevr. Steutel een schedelbasisfrac tuur op. Ook haar benen kwamen bekneld te zitten, zodat gevreesd wordt, dat zij een onderbeen zal moeten missen. GEEN VERBANDTROMMEL „Help me toch", riep het slachtoffer, maar niemand kon hulp bieden. De verbandtrommel van de eerste hulp, die voorheen ln café „De Oranjeboom' stond, was kortgeleden weggehaald. De naderbij gesnelde mensen ver telden ons, dat zij zich vreselijk had den geërgerd aan de inzittenden van de groene Ford V 8 uit Zierikzee, die vrijwel ongedeerd waren geble ven, maar niet de moeite namen uit te stappen en de gewonden hulp aan te bieden. HALF UUR BEKNELD Talrijke doktersadressen werden af gebeld, maar geen der artsen was thuis. Pas na ongeveer een half uur („het leken wel uren", aldus de café houder) kwam medische hulp (een zie kenhuisdokter) en konden de bloeden de en beknelde slachtoffers worden opgenomen. Inmiddels waren ook de politie en ziekenwagen ter plaatse. De beide zwaar gewonden werden direct naar het ziekenhuis vervoerd. De beide auto's, waarvan de Kaiser van voren volkomen vernield en de Ford zwaar beschadigd was, werden door garage Louisse weggesleept. MIDDELBURG, 17 febr. Het Mid delburgs Mannenkoor (dirigent Jan Kuiler) herdacht vanavond in de Con cert- en Gehoorzaal het 50-jarig be staan met een feestconcert. Dit koor, na de oprichting op 3 december 1905 onder directie van de destijds zeer be kende musicus Joh. Cleuver, staat sinds 1949 onder leiding van de heer Kuiier. Terwijl kort na de oolog een flinke depressie werd doorgemaakt is het koor sinds dat tijdstip aanmerke lijk in ledenaantal toegenomen, zodat het op het ogenblik een respectabel aantal zangers telt. Het heeft sinds dien ook behoorlijke reputatie gekre gen. De overweldigende belangstelling bij de traditionele Kers tuit voermg bijv. is hier wel een sprekend bewijs van. Aan de uitvoering van -vanavond, waarvoor veel belangstelling bestond werkten mee de bariton Anton Elde- ring, Hilversum, de pianist A. Blok- poei, de organist Jan Rijn, beiden te Middelburg en de Vereniging voor In strumentale Muziek. Het programma omvatte een indrukwekkend aantal nummers, die in hooidzaak in het ro mantische genre waren gelegen. Het koor beschikt over uitstekend stem- menmateriaal. Alleen de eerste teno ren zouden wel wat versterking kun nen gebruiken. Zij waren wat voluma aangaat nog al eens in de minderheid. De uitspraak was over het algemeen goed verzorgd. Ritmisch werden vaak heel goede effecten bereikt. En gezien de aard van het programma was de nu ancering prima. In verschillende num mers werd een opmerkelijke hoogt» bereikt. Wij denken hierbij aan Venl Creator van Alphons Dieppenbrock, dat een uitstekende vertolking kreeg. Ook de Negro Spirituals: Nobody knows en Deep River en het Russi sche volkslied „Die Zwölf Rauber", waarbij Anton Eldering een buitenge woon fraaie solo zong waren uitzon derlijk goed. Trouwens, ook in drie so li, liederen van Schubert (Der Wande rer, der Döppelganger en Wo Hin) bleek welk een prachtige stem deze volume en fraai timbre maakten, me de door de fijndoorvoelde voordracht deze liederen tot prachtige staaltjes van zangkunst. Het koor bereikte met het soldatenkoor uit Faust van Gounod en de serenade D'Hiver van Saint- Saëns prachtige ritmische effecten. „De nieuwe dag" van Johan H. Caro mislukte enigszins door het déraille ment bij de bassen, die echter aan het slot zich bewonderingswaardig wisten te herstellen. Na de pauze werd uitge voerd Trösterin Musiek van Bruckner, Ps. 23 van Schubert en Luctor et Emer» go van Johan Cleuver. Hierbij speelde de Vereniging voor Instrumentale Muziek en de heren Blokpoel en Rijn mee. Jammer was. dat het-orgel niet geheel stemde mei de vleugel, waardoor de samenklank nog al in het oog lopend onzuiver was. In het werk van Cleuver zong Anton Eldering weer een voortreffelijke solo. Na de uitvoering werden koor en di rigent toegesproken door jhr. mr. A. T. W. Schorer, wethouder van culturele zaken te Middelburg, die de gelukwen sen van het gemeentebestuur over bracht en de dirigent met een lauwer krans eerde. B. Burgemeester Stemerding in zijn nieuwjaarsrede: SOUBURG, 17 febr. In zijn nieuw jaarsrede heeft de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, zijn blijdschap uitgesproken over de bouwactiviteit in 1955, tengevolge van de halve premiewoningen. Enkele werken van bijzondere aard, die in '56 gerealiseerd -worden zijn de bouw van Ingezonden Mededeling (Adv.) DE SNELSTE LIJMER MIDDELBURG, 17 febr. Ook in Zeeland verkeren duizenden vogels tengevolge van de felle vorst en het sneeuwdek in de grootste nood. Overal worden verwoede pogingen ondernomen om deze dieren, die geen voedsel meer kunnen vinden en van koude dreigen te sterven, van een wisse dood te redden. Dank zij een initiatief van „dierenbescherming" Is nu een red- dingactte en hulporganisatie opgezet met de medewerking van alle rijkspo litiemensen ih de gehele provincie. De districtscommandant ln Zeeland heeft het politieapparaat voor dit dierenllev ende werk té beschikking gesteld. Het is nu zo, dat elke postcomman- dingen binnen. Vandaar, dat naar een dant nauwkeurig doorgeeft de plaat sen, waar vogels zijn neergekomen. De groepscommandanten melden dit aan de districtscommandant, die de berich ten doorgeeft aan de voor deze actie samenwerkende afdelingen noord en zuid van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren in Zeeland. De mensen van deze afdelingen mor gen dan, dat er zo spoedig mogelijk brood, graan e.d. op de juiste plaats terechtkomt. Reeds enkele weken is de inspectie van de dierenbescherming doende met het voederen der in nood verkerende vogels. Maar hoe langer de vorstperio de duurde en hoe meer het sneeuwde, hoe moeilijker het werd. Bovendien kwamen van lang niet alle plaatsen, waar vogels waren neergekomen, mei- meer „waterdichte" oplossing ls ge zocht, die gelukkig spoedig werd ge vonden. Dit apparaat heeft reeds zijn diensten bewezen: gisteren en vandaag zÜn al diverse telefoontjes doorgeko men met verzoeken om hulp voor de vogels. BEROEP OP PUBLIEK Het spreekt vanzelf, dat voor de voedering heel wat nodig Is. Reeds schonken particulieren en graanhande laren brood en graan, maar wil de ac tie effect hebben, dan zal „dierenbe scherming" over mee# gelden moeten beschikken. Bovendien 1* het zo, dat ledereen, die weet waar dieren ln nood verkeren, vriendelijk wordt verzocht dit te melden, onafhanklfik dus van de medewerking der politie. Men kan daarvoor o.m. terecht op de telefoon nummers 2758 en 3128 in Middelburg. Zonder ook maar het minst volledig te (kunnen) zijn vernamen wij van grote Concentraties van vogels in Tho len, waar zeker meer dan 2000 meer koeten, wilde zwanen, waterhoentjes enz. in een hopeloos verkleumde toe stand werden aangetroffen en nu van voedsel worden voorzien. Bij Kruinin- gen zijn eveneens een massa eenden en wilde ganzen neergestreken, even als in de Poel onder de rook van Goes. In de kreken rond Veere werden min stens 600 wilde ganzen en eenden ont dekt, terwijl vele honderden vogels in het natuurreservaat te Rammekens een ijskoude uitwijkplaats hebben ge zocht. Hier zorgt de jachtopziener in samenwerking met Zeeland-zuid voor de voedering. In de kreek bij West- kapelle is het aantal vogels niet te tel- AUTOMOB1L1STEN Reeds hebben honderden dieren de dood gevonden. Soms zijn z]j moeilijk te vinden, omdat zij wegkropen in de Sneeuw, Een dringend beroep op de automobilisten wordt gedaan om in dien m»ar enigszins mogelijk de door de kou verstarde dieren, die vaak op de rijweg neervallen, te ontwijken. En in het algemeen wordt het publiek verzocht voedsel zo oordeelkundig mo- een groepsbureau voor de politie en de bouw van een tweede gymnastiek lokaal. In het afgelopen jaar werd door de raad besloten tot verlenen vah medewerking aan de bouw van eett nieuwe school met de Bijbel, een nieu we Marnixschool en een nieuw lokaal aan de Julianaschool. De bouw van 'A tweede openbare school kon worden aanbesteed en gegund. Het aantal woningen steeg van 1842 tot 1894, maar het aantal inwo ners liep terug van 6405 tot 6375 wat te wijten is aan vertrek van grote gezinnen naar elders. Men telt nog steeds ruim 250 woningzoekenden. Bouwgronden werden aangekocht tot een totaal van 6 ha waarop 250 woningen kunnen worden gebouwd. De hoop is gevestigd op een her nieuwde toekenning van halve pre mie-woningen. In zijn rede maakte de burgemeester bekend, dat de totale schuld der ge meente aan geldleningen en rijksvoor schotten op 1 januari 1956 bedroeg f 4.691.507,19. Hiervan werd in woning bouw geïnvesteerd een bedrag van f 4.059.950,—. Met grote zekerheid verwacht do burgemeester dat tegen het eind van dit jaar het aantal inwoners gestegen zal zijn tot 7000. Binnenkort komen 150 woningen voor bewoning gereed. Alleen hierdoor is de toename reeds op ruim 500 personen te stellen. De raad nam talrijke beslissingen tot verkoop van grond, o.a. een deel der „Marnixgronden". Daar een over grote meerderheid der kruideniers een verplichte vakantie-sluiting van ééft week per jaar wenste, besloot de raad deze sluiting per gemeente-verorde ning vast te stellen. De Kamer van Koophandel had zich reeds met een dergelijke regeling accoord verklaard. Dinsdag 21 februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer P. Bak ker bij de Z.V.T.M. waar hij op het hoofdkantoor werkzaam is in dienst trad. gelijk neer te werpen, d.w.z. niet ln te grote brokken en niet op het ijs, waar het voedsel bevriest of nat wordtï zodat de vogels het niet meer kunnen eten. Denk er ook om, dat er honden en katten in de buurt zijn!

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2