BRANDSTOFVOORZIENINO GEEFT GEEN ZORGEN Britse Defensie begroot op ruim 1,5 milliard pond sterling Een miljoen gulden per dag voor bouwvakarbeiders Duitse industrie vraagt terug gave van Krupp-fabrieken TWEEDE KAMER GIST NAAR EURATOM Nederland in de kou Vrouw door bevriezing omgekomen Auto onder het ijs: twee doden Helihulp aan vogels Dc felle koude in de Tweede Kamer Vierjarige gedood bij brand Monteur kreeg 10,000 volt door het lichaam PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dieren in nood Brief aan Bonds kanselier Adenauer Publiek moet niet teveel bestellen Dochteronderneming van Krupp in Rotterdam Enge/s wiiboek verschenen Afschrikkende macht van atoom wapen kan oorlog voorkomen Sneeuw onder spatborden een gevaar Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad r Zie pagina 2 11e JAARGANG No. 8825 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit ZATERDAG 18 FEBR. 1956 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.51 u., onder 17.59 u. Maan op 10.36 u., onder 2.13 u. Hoogwater Zondag 19 Februari: Vlissingen: 6.34 u. 1.72 m., 19.13 u. 1.67 m. Terneuzen: 7.02 u. 1.90 m., 19.40 u. 1.85 m. Wemeldinge: 8.08 u. 1.46 m., 20.43 u. 1.51 m. Zierikzee: 7.47 u. 1.25 m., 20.24 u. 1.30 m. GOUDA, 17 febr. Vanmorgen ont dekte men bij de schuur van haar wo ning aan de turfmarkt te Gouda het be vroren lichaam van de 54-jarige hoe- denmodiste, mejuffrouw J. A. Bis schop. Er waren nog enige tekenen van leven, doch even nadat mejuffrouw Bisschop was opgenomen in het Van Itersonziekenhuis overleed zij. Vermoedelijk is mejuffrouw Bis schop gisteravond omstreeks zes uur na het kolen scheppen even buiten het schuurtje uitgegleden. In haar val stootte zij het hoofd. Dit vertoonde tenminste een klein wondje. Huisge noten, die 's avonds thuis kwamen en haar niet aantroffen, verkeerden in de mening dat zij was uitgegaan. Het lachtoffer heeft ongeveer veertien uur -ti de felle kou gelegen. TUBBERGEN, 17 febr. Twee per sonen zijn gedood toen vanmorgen tussen Tubbergen en Weerselo hun auto, bij de Fleringbrug over het ka naal Almelo-Nordhorn slipte, door een brugleuning vloog en in het kanaal on der het ijs verdween. Pas na uren ge lukte het de rijkspolitie -uit Almelo, met behulp van een kraanwagen de auto op het droge te brengen. De beide inzittenden waren toen reeds overle den. De slachtoffers zijn de 57-jarige heer Rozeboom en de 44-jarige heer Har brink, beiden pluimveehandelaren tut Enschede. Zij waren beiden vaders van grote gezinnen. 's-GRAVENHAGE, 17 febr. Bij een globaal onderzoek in den lande is gebleken, dat de brandstoffenvoorziening geen bijzondere zor gen baart. Wel zijn de voorraden plaatselijk een beetje krap, doch van ernstige tekorten kan niet worden gesproken. De industrieën, de elektrische centrales en de gasfabrieken hadden 5voor het invallen van de vorst voorraden voor ongeveer twee maan den. Gezien het feit, dat het winterse weer en de daarmee gepaard gaande transportmoeilijkheden binnen enkele weken vrijwel zeker af gelopen zullen zijn, acht men de situatie daar gunstig. één bepaalde soort, maar bijvoorbeeld ook met eierkolen genoegen neemt. Iedereen zal dus warmte in zijn huis kunnen hebben. In plaatsen, waar de situatie wat krap wordt, worden scho len met ijs vakantie gesloten teneinde het beroep op de kolenvorraden wat te verlichten. Alles wordt gedaan om ook maar een begin van moeilijkheden te voorkomen, hetgeen niet meevalt, gezien de gesloten vaarwateren en de moeilijkheden (vorst en stuifsneeuw, kapotte lokomotieven en tekort aan wagons) waarmede de spoorwegen bij htm aanvoeren uit Limburg en West- Duitsland te kampen hebben. Er is thans een centrale regeling ge troffen om in gevallen van concreet gebrek bij grote instellingen zoals zie kenhuizen, op zo kort mogelijke ter mijn een noodsituatie op te heffen. De huisbrandvoorziening is redelijk, De medewerking van de handel is in geroepen om. aan het publiek duidelijk te maken, dat wel brandstoffen, maar niet altijd de gewenste soorten, voor radig zijn. Men weet, dat slechts 50 procent van de antraciet-voorziening door de Nederlandse mijnen geleverd kan worden. De rest moet uit impor ten van dure Amerikaanse-, Wales- en Donetz-soorten komen. Gezien de prijzen daarvan -heeft de handel zich op dat punt zo matig mo gelijk gedekt. De door de handel aan gehouden voorraden houden trouwens in het algemeen verband met de situa tie van de financiële middelen, welke niet altijd even ruim zijn. Veel vraag bestaat naar kooks van kleine afmetingen, nl. 20/40. Deze kan niet altijd geleverd worden, doch door gaans wel geremplaceerd door kooks van de afmetingen 40/60. Desnoods eierkolen Op de handel is een beroep gedaan om niet te grote voorraden aan koop krachtige afnemers te leveren, waar door kleine afnemers, zoals kamerbe woners e.d. in de kou zouden komen te zitten. Indien het publiek zijn vra gen beheerst, dan .zal de handel kun nen leveren, mits men niet staat op Geen kopers ie vinden voor kolen- en staalbedrijven BONN, 17 febr. (Reuter). De voor zitter van het Verbond der Westduitse Industrieën, F. Berg, heeft de bonds regering verzocht met de westelijke Grote Drie te onderhandelen over te ruggave van de enorme kolen- en staalondernemingen van Alfred Krupp, zo wordt te Bonn uit industri ële bron vernomen. Berg heeft een brief tot de bonds kanselier, dr. Adenauer gericht, waar in hij aandrong op beëindiging van de „discriminatie" tegenover Krupp. Zoals bekend is, heeft Krupp in 1953 op zich genomen binnen 5 jaar al zijn kolen- en staalondernemingen te ver kopen en zich nimmer meer in te laten Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARAN71S DE VERING. IUI1I1IIIIIIIII HAZETFABR1EKEN IE ZEVENBERGEN Ook fscnaffing doodstraf in Britse koloniën? LONDEN, 17 febr. Nu het Britse Lagerhuis zich uitgesproken heeft voor afschaffing van de doodstraf voor moord zal de Labour-afgevaardigde Fenner Brockway een voorstel indie nen om de doodstraf ook in de Britse koloniën, protectoraten en mandaat gebieden af te schaffen. Brockway heeft meegedeeld, dat hij de kwestie op 29 februari ter sprake zal brengen. DE BILT ZEGT: Sneeuw DE BILT, 18 febr. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw, matige in de kust-provincies tijdelijk vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen, later veranderlijke wind. Matige tot lichte vorst. met de sleutelindustrieën in West- Duitsland. Nu schijnt Krupp, volgens de brief aan Adenauer, geen kopers in Duits land te hebben kunnen vinden. Berg zou hieraan hebben toegevoegd, dat verkoop in het buitenland zou stuiten op een zeer krachtige tegenstand van industriëlen en arbeiders en van het gehele Duitse publiek. Krupp heeft de Rheinhausen Stahl- werke, een der grootste staalonderne mingen van West-Duitsland nog steeds niet verkocht. Deze onderneming pro duceerde in het afgelopen jaar 1.8 mil joen ton staal. Van zijn 4 kolenmijn maatschappijen is er pas een verkocht. Volgens Berg wordt in de gehele wereld toegestaan dat kolenmaatschap pijen en machine- en constructiemaat schappijen in één hand zijn. In zijn brief merkt hij nog op, dat het bevel aan Krupp zijn eigendommen te ver kopen niet wordt gesteund door ge zonde economische argumenten, maar is ingegeven door politieke overwegin gen. EINDHOVEN, 17 febr. Vandaag is met twee Hiller-helikopters uit het kamp Deelen, 500 kilo voedsel naar grote concentraties watervogels in het Hollandsch Diep gebracht in de buurt van de Rode Vaart bij Kiundert. De toestellen hebben zestien vluchten on dernomen vanaf een boerderij tussen Moerdijk en Kiundert, waar een lan dingsstrip was ingericht. Het voedsel bestond uit brood dat uit Den Haag was aangevoerd en krachtvoeder van de Biesbossche vogelactie. De vogels bleken te uitgeput om zich door de he likopters te laten opjagen, die van een hoogte van 30 meter het voedsel uit strooiden. Uitgehongerd vielen zij di rect op het voedsel aan. Dinsdag zul len van Drimmelen uit met helikopters voedselvluchten worden gemaakt naar andere plaatsen in de Biesbosch welke met vletten niet te bereiken zijn. Bü de Amer-centrale zyn vandaag geniesoldaten met vletten over de be vroren Amer naar de Hofmanplaat ge trokken, waar zij vier ton voedsel heb ben uitgestrooid. Tot dusver is 15 ton voeder naar de vogels gebracht. In Drimmelen heeft de Biesbosch-vogel- actie nog vijf ton opgeslagen, dit is vol doende voor het weekend. /T V: Nu de werkzaamheden in de bouw bedrijven vrijwel geheel stil liggen is ongeveer een miljoen gulden per,dag nodig om de werkloze bouwvakarbei ders door het risicofonds te doen door betalen. Het fonds, dat het vorige jaar geheel leeg was, heeft een boekjaar van half juli tot half juli. Berekend werd, dat bij een premie van 5,25 tot 5,50 percent van de lonen 192 uren per verzekerde (plm. 4 weken) uit het ri sicofonds zou kunnen worden voldaan. Nadien vallen de bouwvakarbeiders onder de iets hogere wachtgelduitke ringen. Uit de aard der zaak is de totale jaarpremie (22-23 miljoen) van het ri sicofonds nog niet binnen. Hierin kan door voorschotten worden voorzien. Ruw berekend is het risicofonds thans voor de helft uitgeput. Men houdt voor het herbeginnen der werkzaamheden rekening met de mo gelijkheid van enige stagnatie in de aanvoer van materialen. Het transport te water ligt thans stil en weg- en rail transport zijn ietwat ontwricht door de zware eisen, die er thans aan wor den gesteld. Met name maken sommi ge ondernemingen zich ongerust over de toevoer van baksteen. Het verbruik is echter nihil terwijl de produktie zoveel mogelijk wordt voortgezet. DEN HAAG, 17 febr. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de commu nist Gortzak verlof verleend tot het houden van een interpellatie aan de minister van maatschappelijk werk be treffende het verlenen van tegemoet koming aan enige groepen der bevol king in verband met de aanhoudende felle koude. Gortzak vroeg o.m. op kor te termijn om een extra uitkering aan mensen met kleine pensioenen, met lage inkomens en aan ouden van da gen te verstrekken. Aan deze groepen zouden extra kolen, aardappelen, groenten en warme maaltijden gege ven kunnen worden. Minister Van Thiel herinnerde er aan, dat zeer onlangs aan bepaalde categorieën reeds een bijzondere uitke ring in de vorm van een kolentoeslag is verstrekt. Hiervan profiteren 6200 oorlogsslachtoffers, 100 rampslachtof fers en 2600 gerepatrieerden uit Indo nesië. De overige groepen kunnen al tijd terecht bij de gemeentelijke socia le diensten, die bepaald niemand „in de kou" zullen laten staan. Er zijn zelfs gemeenten, die reeds voor de bij zondere maatregel van de ministers van sociale zaken en maatschappelijk werk een tegemoetkoming hebben ver strekt. AMSTERDAM, 17 febr. De 4-ja rige Dik Brugman, een van de 6 nog jonge kinderen van de poelier Brug man en diens vrouw te Landsmeer, is jammerlijk om het leven gekomen, toen bij een korte, doch zeer felle uit slaande brand het woonhuis van deze familie als gevolg van een hevige ex plosie in de as werd gelegd. Voor zover kon worden nagegaan is de brand veroorzaakt doordat een fles butagas in de keuken uit elkaar sprong, zodat het vloeibare gas over grote op pervlakte werd verspreid en het huis in een ommezien in een brandende fakkel veranderde. Vader Brugman en zijn vrouw waren achter het huis in een schuur bezig met hun kippen, doch vijf van de zes kinderen (het zes de ligt in een ziekenhuis) bevonden zich in de woning. Samen met een buurman wist de vader nog vier kinde ren te redden, doch de kleine Dik was onbereikbaar in een kamer op een bo venverdieping. ROTTERDAM, 17 febr. Naar wij vernemen heeft het Westduitse Krupp- concern plannen om in- Rotterdam een dochteronderneming te vestigen, die zich met het overslaan van voor het hoofdbedrijf benodigde materialen zal bezig houden. Zijn wij goed ingelicht, dan zal er binnenkort een desbetref fend voorstel van B. en W. aan de raad gedaan worden, zodra partijen het in beginsel eens zijn geworden. Of de dochteronderneming, die een andere naam zal voeren terrein beschikbaar zal krijgen in het Botlekgebied, dan wel in de Waalhaven, waar voor de oorlog eveneens een dochteronderne ming van Krupp gevestigd was onder de naam Kruwal, schijnt nog een on derwerp van bespreking uit te maken. Op het ys van de Marker haven is e en ysbruiloft gevierd. Alle gasten had den zich voor deze bijzondere gelegenheid in de oude bruiloftscostumes ge stoken. Op de by gaan de foto's zien we boven de twee bruidsparen tijdens de toespraak van de dominee en onder de gasten tijdens een rondedans op de ijsvlakte van het haventje. Wel of niet boven-nationaal? (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 17 febr. Krijgt de Euratom een boven-nationaal karakter' Dat was de klemmende vraag die mej. Marga Klompé (kath.) vandaag aan minister Beyen stelde. Het antwoord was helaas niet duidelijk. De bewinds man vindt het supra-nationaal als er een uitvoerend orgaan komt met een eigen verantwoordelijkheid aan een parlement. Maar tevens verklaarde hij dat de bevoegdheden van dit uitvoerend orgaan, noch de positie van de Raad van ministers zijn vastgesteld. Zolang dat niet het geval is zal men in West-Europa in het onzekere ver- keren over de betekenis van de Eura tom. Moet het uitvoerend orgaan een beslissing nemen met meerderheid van stemmen en kan de raad van ministers een beslissing van dit orgaan torpede ren? Als dit laatste gebeurt dan moge er formeel een verantwoordelijkheid tegenover een assemblee zijn, maar die verantwoordelijkheid heeft dan alleen maar betrekking op de uitvoering van de genomen beslissingen. Men kan de ze opzet supra-nationaal noemen, met de eenwording van West-Europa heeft zij niets te maken. LONDEN, 18 febr. (Reuter) Volgens een vrijdag gepubliceerd witboek van de Engelse regering over de defensie wordt de totale defensie van En geland voor 1956-1957 begroot op een bedrag van naar schatting 1.548.700. 000 pond sterling, 11.500.000 pond meer dan in het lopende financiële jaar. In deze cijfers zijn de geraamde ontvangsten uit Amerikaanse steun begre pen. De totale omvang van de Britse strijdkrachten op 1 april 1957 wordt geraamd op 735.000 man, tegen 772.000 op 1 april van dit jaar. Het huidige Britse defensiebeleid heeft volgens het witboek ten doel, be halve het verhinderen van een wereld oorlog, het voorbereid zijn op de voort zetting van de koude oorlog en ook op het uitbreken van gelokaliseerde con flicten van een omvang die beneden die van een wereldoorlog blijft. In dergelijke beperkte oorlogen zou het eventuele gebruik van kernwapens niet uitgesloten kunnen worden. In het wit boek wordt voorts gezegd, dat Enge land dit jaar twee nieuwe"series proe ven met kernwapens zal verrichten, de eerste in het voorjaar op de Monte Bello eilanden, ten westen van Austra lië, de tweede te Maralipga, in Zuid- Australië. De nadruk zal worden ge legd op de ontwikkeling „van de bal listische raket" als een afschrikwek kend middel tegen agressie". VERRE OOSTEN Engeland, Australië en Nieuw-Zee- land waren overeengekomen In het Verre Oosten een strategische reserve van het gemenebest in te richten van vloot-, lucht- en legerstrijdkrachten. die op Malakka en Singapore zullen worden gelegerd „ter verdediging van dat gebied tegen agressie". Over rege lingen voor het bevel van deze reserve en gemeenschappelijk ordening was eveneens overeenstemming bereikt. Het apparaat hiervoor was gevormd. Twee zeer snelle onderzeeboten voor proefnemingen zullen het volgend jaar klaar zijn. Deze zomer zou een proef - schip voor geleide wapens in dienst worden gesteld. Vervolgens wordt ge zegd, dat er vorderingen zijn gemaakt in de ontwikkeling van geleide projec tielen voor de strijdkrachten. „Ons eerste en voornaamste doel", aldus het witboek, „moet zijn het voor komen van oorlog door het handhaven van het bondgenootschappelijke af schrikkende middel, waaraan wij onze eigen belangrijke bijdrage zijn begin nen te leveren". In het witboek wordt de overtuiging uitgesproken, dat het afschrikkende atoomwapen, een vast geloof van de vrije wereld in de kracht van haar in stellingen en de voortdurende toene ming van de verdedigingskracht van 't Atlantisch verhond een wereldoorlog kunnen voorkomen. Bij dit afschrikkend middel hoort 'n doeltreffend stelsel van vroegtijdige alarmering en het vermogen van de strijdkrachten van de NAVO om te land, ter zee en in de lucht stand te houden tot dat het tegenoffensief met atoomwapens de aanval van de vijand heeft gebroken. Ontkend wordt, dat 't afschrikkend vermogen, verbonden aan het aanleggen van een bommenveor- raad en het voorzien in de hiervoor bestemde middelen van vervoer voor de westelijke mogendheden zou ver minderen doordat de Russen een voor raad waterstofbommen aanleggen. Het witboek voegt er aan toe, dat de wes telijke mogendheden op verdediging zijn ingesteld, maar zij moeten, en dit moet bekend zijn, in staat zijn onmid dellijk verpletterend terug te slaan als zij aangevallen worden". Het is ongetwijfeld de bedoeling van mej. Klompé geweest om de regering uit haar tent te lokken. Met welk plan voor de atoomenergie gaat de regering akkoord? Met het plan van de com missie van deskundigen in Brussel, of met het plan Monnet of met het plan van de O.E.E.C.? Hierover is nog geen duidelijkheid. Het is te betreuren dat dit vragenuurtje niet is gebruikt ont meer zekerheid te verkrijgen. Na mej. Klompé stelde alleen de heer Burger (soc.) nog een vraag. Alle andere le den van het comité Monnet lieten ver stek gaan. Tijdens de vergadering van de zes ministers van buitenlandse zaken (za terdag j.l. in Brussel gehouden) zijn nog geen beslissingen genomen, zo zei minister Beyen. Wel is komen vast tö staan dat de zes K.S.G.-landen een nauwe samenwerking willen binnen O.E.E.S.-verband. Op sommige gebie den ^willen zij als eenheid optreden. De minister ziet een verband tussen do tot stand koming van de Euratom en de gemeenschappelijke markt. Voor beide zaken zullen gelijktijdig confe renties bijeen geroepen worden, om zo veel mogelijk het verband te kunnen leggen, maar de bewindsman twijfelde er niet aan, dat de Euratom sneller ge reed kan komen dan de gemeenschap pelijke markt. BAARN, 17 febr. Bij werkzaam heden in een transformatorhuisje aan de Heemskerklaan in Baarn heeft da 21-jarige monteur W. uit Utrecht van middag 10.000 volt door zijn lichaam gekregen. Het mag een wonder heten, dat de jongeman er nog betrekkelijk goed is afgekomen. Met verwondingen aan het hoofd en de handen is hij in het Baarns ziekenhuis opgenomen. In een deel van Baarn was het licht ge durende een uur gestoord. 's-GRAVENHAGE, 17 febr. Da Rijkspolitie verzoekt ons, automobilis ten te waarschuwen voor het gevaar dat bij het rijden over besneeuwde we gen de sneeuw zich in grote hoeveel heden kan gaan vastzetten tussen banden en spatborden, waardoor op een bepaald ogenblik de bestuurbaar heid van het motorrijtuig in gedrang komt. Dit kan bij het nemen van boch ten tot ongelukken leiden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1