DOODSTRAF IN ENGELAND WORDT AFGESCHAFT MOLLET VRAAGT SPECIALE BEVOEGDHEDEN Zullen drie moordenaars, thans in de gevangenis, nog worden begenadigd? KOUDEGOLF OORZAAK VAN ECONOMISCHE CHAOS Begroting van O** K* en W* aangenomen Lagerhuis besloot gisteren na vurig debat: Ongeregeld- heden in Paraguay Zo spoedig mogelijk verkiezingen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bruiloft op het ijs V Amerikaanse tanks voor Saoedi-Arabië Ruim 70 doden bij gevechten in Algerië Heffingen groenten en fruit wordt verlaagd Amendement Stokman over subsidie kaderscholen verworpen aan De Franse politiek in Algerije Capaciteit Nederlandse Fordfabrieken wordt verdubbeld Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Itraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 |n 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 320; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 3324 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit VRIJDAG 17 FEBR. 1956 (Zie pagina 3) Op- en ondergaan van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.53 u., onder 17.57 u. Maan op 9.57 u., onder 0.58 u. Hoogwater Zaterdag 18 Februari: Vlissingen: 5.45 u. 1.91 m., 18.14 u. 1.84 m. Terneuzen: 6.13 u. 2.08 m., 18.42 u. 2.02 m. Wemeldinge: 7.25 u. 1.52 m., 19.51 u. 1.61 m. Zierikzee: 7.04 u. 1.29 m., 19.33 u. 1.38 m. MONTEVIDEO, 16 febr. Reizigers en vluchtelingen uit Paraquay hebben in Montevideo (Uruquay) verklaard, dat er zich in verscheidene steden in Paraquay vechtpartijen en aanslagen mat brandbommen hebben voorgedaan. Er zouden zeker vijf doden gevallen zijn. Volgens deze verklaring heeft de re gering van Paraquay het luisteren naar een illegale zender, die een „zenuw- oorlog" voert en de bevolking oproept tot verzet tegen generaal Stroessner, de president en opperbevelhebber van de strijdkrachten, verboden. Boschfontein had aanvaring DEN HAAG, 16 febr. Het Neder landse schip „Boschfontein" is van avond omstreeks 22 uur in aanvaring gekomen met het Noorse schip „Ana- tina". Geen der beide schepen heeft ernstige schade opgelopen. LONDEN, 16 februari Het Britse Lagerhuis heeft vanavond met 293 tegen 262 stemmen besloten de doodstraf voor moord in Engeland af te schaffen. Een daverend gejuich klonk op in het parlement, dat tot op de laatste plaats bezet was want het debat werd in het gehele land met belang stelling gevolgd. Jarenlang is in Engeland een campagne tegen de dood straf gevoerd. Tijdens het debat had de regering reeds te kennen gege ven, dat zij een besluit ten gunste van afschaffing zou uitvoeren. Een vurig pleidooi voor afschaffing van de doodstraf leverde James Chu- ter Ede, voormalig labour-minister van buitenlandse zaken. Hij riep uit: „Mijn geweten heeft mij geplaagd want eens heb ik geweigerd gratie te verlenen aan Timothy John Evans, die in 1950 zijn vrouw en dochter zou hebben ver moord. Maar later heeft de massa moordenaar John Christie, die in het zelfde huis woonde, bekend mevrouw Evans te hebben vermoord Reservevoorraden worden verbruikt LONDEN, 16 febr. (Reuter) De vrees voor een economische chaos is toe- Ï;enomen nu de koudegolf in Europa, die reeds 2 weken duurt en in sommige anden de ergste is sedert een halve eeuw, geen tekenen van vermindering te zien geeft. De industrie voert een wanhopige strijd om een sluiten van de fabrieken als gevolg van gebrek aan kolen en grondstoffen te voorkomen. In vele landen worden de reservevoorraden thans verbruikt, daar het ver voer door sneeuw en ijs op de wegen, de spoorweg en het water belemmerd wordt. Deze voorraden worden snel ingeteerd en men verwacht zware slagen voor de economie van deze landen, wanneer het niet warmer wordt. Honderdduizenden boeren en han delaren worstelen om te voorkomen, dat zij hun werk niet meer zullen kun nen doen. De vorst heeft ernstige ver liezen veroorzaakt, die in de tientallen miljoenen guldens lopen in de voor naamste fruit- en landbouwcentra. Zo verwachten de boeren in Frank rijk, dat een derde deel van de in No vember uitgezaaide tarwe verloren zal gaan. CITRUS CULTURES BEDREIGD Spaanse fruittelers spreken over de gevolgen van de ergste vorst sedert jaren. De tot nu toe aan het fruit aan gebrachte verliezen worden voor het fruittelende gebied rond Valencia op 100 a 120 miljoen gulden geraamd. De export van sinaasappelen uit Va lencia is tijdelijk gestaakt. Verwacht wordt, dat de telers slechts ongeveer 100.009 ton van de 750.000 ton fruit, die er vóór de vorst aan de bomen zat, zullen kunnen redden. Naar verluidt heeft in Alicante de koudegolf de win- tertomaten-oogst volkomen vernield. Voor Duitsland ligt de voornaamste bedreiging zowel in West- als in Oost- Duitsiand in verlamming van het ver keer langs de binnenlandse waterwe- ?n. Een woordvoerder verklaarde, dat tnkele takken van industrie zware verliezen vrezen, wanneer de koude golf nog langer aanhoudt. Koude en sneeuw hebben ook de Italiaanse landbouw ernstige schade toegebracht en vele boeren zeggen, dat een langdurige koudegolf een volledi ge ramp voor hen zou betekenen. Bloe- mentelers in West-Italië hebben ver liezen van tussen 10 en 30 miljoen gul den. Noorwegen is waarschijnlijk het eni ge land in Europa, dat voordeel heeft van de koudegolf, dank zij het dicht vriezen van de Oostzee. Vele Zweedse havens liggen dicht en duizenden ex tra tonnen Zweeds hout en Zweedse goederen worden per spoor naar de ijsvrije Noorse haven Trondheim ge zonden. De ernstigste schade in Zwitserland werd door branden veroorzaakt, die gewoonlijk ontstonden door overver hitte kachels. Dozijnen huizen en cha lets zijn de laatste veertien dagen ver nield. WASHINGTON, 17 febr. (Reuter). Vandaag vertrekt uit New York een Amerikaans schip met vijftien tanks van 25 ton, die bestemd zijn voor Sa oedi-Arabië. Het zijn verkennings tanks van het type Waller-bulldog en ze dienen voor opleiding van het Ara bische leger. Door de hevige sneeuwval van de laatste tijd liggen vele dorpen in de centrale Apenijnen geisoleerd. De verbindingen met de dorpen zijn vol komen verbroken en er dreigt een noodtoestand te ontstaan wat betreft de voedselvoorziening. Men heeft ze ker in geen vijftig jaar dergelijke „pool"toestanden meegemaakt. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Duitsland zijn ingezet om in de ergste noden te voorzien en voeren door de lucht grote hoeveelheden voedselrant soenen aan. Op de foto links ziet men de beman ning van een 46-7 „vliegende verhuis wagen" bezig met het uitwerpen van voedselpakketten. Op de foto rechts ziet men het barre landschap en een der uitgeworpen pa- ketten aan een parachute. Het debat in het Lagerhuis begon met een voorstel van de regering om de doodstraf te laten gelden voor het ergste type moordenaars. De minister van binnenlandse zaken, Gwilym Lloyd George, verklaarde dit bij de opening van een debat over de omstreden vraag, of een moordenaar in Engeland moet worden opgehangen of niet. Hij zei, dat de regering nog steeds gelooft, dat de doodstraf het beste middel is om de mensen af te schrikken van moord. De tijd voor het afschaffen van de doodstraf was vol gens de regering nog niet gekomen, maar zij zou rekening houden met ver andering van de openbare mening. In dien zij van mening zou zijn, dat zij de doodstraf veilig kan afschaffen, zou zij niet aarzelen dit aan het parlement voor te stellen. DE MOTIE De voorstanders van afschaffing dienden toen een motie in waarin er bij het huis op werd aangedrongen de doodstraf af te schaffen of op te schor ten omdat deze niet meer overeen komt met de behoeften of ware be langen van een beschaafde gemeen schap. En deze motie werd in stemming ge bracht, een stemming, waarbij de >e den van alle partijen niet gebonden waren aan een partij-instructie zodat zij naar eigen geweten hun stem kon den uitbrengen. Volgens de Britse wet was de dood straf van toepassing op vier misdaden: verraad, moord, zeeroverij gepaard gaande met geweld en het in brand steken van marinewerven en tuighui zen. Het aantal gevallen, die als halsmis daad worden beschouwd, is sedert het begin van de negentiende eeuw, toen op tweehonderd gespecificeerde mis drijven de doodstraf stond, gestadig verminderd. In 1814 kon iemand nog worden opgehangen omdat hij een boom had omgehakt en in 1836 kon den postbeambten die hadden gesto len, nog ter dood worden veroordeeld. Voor inbrekers gold deze straf tot 1837. Op het ogenblik bevinden zich drie moordenaars, geen van hen ouder dan 24 jaar, in-de gevangenis, wachtend op de voltrekking van hun vonnis. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zei donderdag avond: „Indien het huis van afgevaar digden besluit de doodstraf af te schaf fen, betekent dit nog niet noodzakelijk, dat deze mannen zullen worden bege nadigd. Het bangt er van af, wanneer het parlement zijn besluit van kracht laat worden. ALGIERS, 16 febr. Franse troe pen zijn met een zuiveringsoperatie be gonnen in het Nementsje-gebergte in Oost-Algerije. Zij worden gesteund door jachtbommenwerpers. In dit gebergte zijn dinsdag bij ge vechten tussen Fransen en circa 200 opstandelingen 55 rebellen en Moham medaanse burgers en 14 Fransen ge sneuveld. Men gelooft, dat de opstandelingen onder bevel staan van 'Generaal' Mo hammed ben Boelaid, die vorig jaar ontsnapte uit de gevangenis van Con- stantine. Hij was toen reeds ter dood veroordeeld. Zijn troep omvat vermoe delijk een aantal Mohammedaanse de serteurs uit het Franse leger. Volgens onbevestigde berichten is de Tunesische bendeleider Tahar Lassoeed bij de gevechten gesneuveld. De Fran se legionairs achtervolgen op het ogen blik de opstandelingen, die in de rich ting van de Tunesische grens vluchten. 's-GRAVENHAGE, 1 febr. De hef fingen op groenten en fruit zullen per 1 april worden verlaagd. Dit werd vandaag bij verordening vastgesteld door-het bestuur van het produktschap groenten en fruit. De verlaging be draagt 25 pet namelijk van vier tot drie promille bij invoer en van twee tot an derhalf promille bij veiling door telers. Besloten werd om de administratieve importheffingen op niet in Nederland geteelde produkten, zoals verse en ge droogde zuidvruchten en grondnoten na het horen van partijen nader te be spreken. De heffing op vroege aardap pelen zal de helft van de normale blij ven. "1 TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 16 febr. Na zes vergaderdagen is de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zh.s. aangenomen. Alleen de communisten waren tegen. Minister Cals heeft zware dagen achter de rug. Hij heeft veel critiek moeten verduren, maar na de eindstemming werd hij door de meeste fracties gefeliciteerd. Alleen mevr. Fortanier-de Wit (lib.) de felste op- posante kon dit niet opbrengen. Nog geruime tijd is gesproken over een amendement Stokman om het A. C. de Bruijn-instltuut en de kaderscholen van het C.N.V. en het N.V.V. te subsidiëren. Door onhandige manoeuvres van deze k.v.p.-afgevaardigde werd het amendement tenslotte verworpen met 30 (K.V.P. en prof. Lemaire (ex-K.N.P.) tegen 51 stemmen. DE BILT ZEGT: Aanhoudende kou Nevelig weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, vrijwel nergens sneeuw. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. In de ochtend zeer strenge tot stren ge vorst. In de middag strenge tot ma tige vorst. Het amendement was ondertekend door de k.v.p., a.r., c.h. en p.v.d.a. Het was niet alleen beperkt tot de drie vakorganisaties, maar in de toe lichting stond ook vermeld dat de sub sidieverlening in het algemeen zou moeten geschieden voor de instituten voor arbeidersontwikkeling. Er is een „instituut voor arbeidersontwikkeling", dat subsidie ontvangt. De heer Roe mers (soc.) zeide echter, dat de scho len die dit instituut in exploitatie heeft daarvan niet profiteren. Voor de heer Stapelkamp (a.r.) maakte dit niet veel uit. Op indirecte wijze worden deze scholen toch door rijkssteun geholpen. En daarom vond hij het juist om ook de kaderscholen van het C.N.V., de K. A.B. en het N.V.V. te subsidiëren. Het verwijt, dat de kaderscholen van de confessionele vakorganisaties alleen maar toekomstige bestuurders opleiden werd door de heren Stokman (kath. v.) en Stapelkamp (a.r.) ontzenuwd. HAND IN HAND Ondanks de twisten van vorige da gen gingen ditmaal mevr. Fortanier de Wit (lib.) en minister Cals hand in hand. Waar is het eind?, zo vroeg de liberale afgevaardigde. Waarom wel maatschappelijke organisaties subsidië ren en bijv. niet de politieke partijen, die toch ook een belangrijke politieke functie vervullen? Waarom wel de drie grote vakorganisaties en niet de Ne derlandse Vakbeweging? Minister Cals nam deze vragen haastig over. Sinds 1937, aldus de minister, is de begroting van o., k. en w. gestegen van 140 tot 800 miljoen gulden. En het is te ver wachten, dat wij binnen een paar jaar niet minder dan f 1 miljard voor dit departement moeten uittrekken. Kan men in zo'n situatie amendementen aannemen waarvan de consequenties niet te overzien zijn? De heef V.n Sleen (soc.) krabbelde na dit betoog geheel terug. Laten we deze zaak nog maar een jaartje uitstel len, zo zeide hij. Daarmee was de P.v.d.A.-steun ontvallen. Ook de heren Tilanus (c.h.) en Stapelkamp onthiel den tenslotte hun steun aan dit amen dement. Pater Stokman (k.v.p.) sprak op het laatste moment niet meer over de noodzakelijke gelijkstelling van scholen voor arbeidersontwikkeling, PARIJS, 16 febr. (A.F.P.-Reuter) De Franse premier, Guy Mollct, heeft donderdag in de nationale vergadering in parijs de politiek van zijn regering ten aanzien van Algerije in twee punten samengevat: 1. Vaststelling, zonder dubbelzinnigheid, van een vaststaand schema waar in de uiteindelijke toekomstige status van Algerije zal worden geplaatst: on verbrekelijke banden met het Franse moederland en Algerijnse persoonlijk heid. De bijzonderheden van deze status zullen in vrije besprekingen worden vastgesteld. 2. Het scheppen van een toestand, met militaire, economische, sociale en politieke middelen, om zo spoedig mogelijk tot verkiezingen te komen. Hij vroeg „speciale bevoegdheden". De economische hervormingen in Al gerije moeten beginnen met snelle ver deling van levensmiddelen onder het miljoen werklozen, aldus Mollet. Ook moeten maatregelen getroffen worden voor werkverschaffing, uitbreiding van de landbouw en industrialisatie. De lo nen van de boerenarbeiders zullen bin nenkort aanzienlijk worden verhoogd. De verkiezingen zullen zo spoedig mogelijk gehouden worden, aldus de premier. Blanken en Mohammedanen zullen gezamenlijk hun stem uitbren gen en niet in afzonderlijke groepen. De voorrang zal worden gegeven aan verkiezing van de Algerijnse afgevaar digden in de nationale vergadering in Parijs. WERK Het Algerijnse vraagstuk ligt op eco nomisch, sociaal en politiek gebied. In de eerste plaats moet het miljoen werklozen aan werk geholpen worden. Er zal een grootscheeps program wor den opgezet om de natuurlijke hulp bronnen van het land te exploiteren. Frankrijk zal daarbij zorgen voor in vesteringen en technici, Algerije zal zijn steeds toenemend aantal geschool de arbeidskrachten moeten inschake len. „Het wonder van de Sahara", de ex ploitatie van de woestijn, Is de grote taak van onze generatie. De mededeling van de premier, dat hij mogelijk speciale bevoegdheden zal vragen, ontlokte kreten van verwonde ring aan het centrum en rechtse afge vaardigden. In de wandelgangen werd donder dagavond de opvatting gehoord, dat de regering wellicht direct de militaire druk in Algerije zal vergroten, terwijl onderhandelingen voor een wat later tijdstip voorbereid worden. Dit is een recente opname van H. K. H.\ Prinses Marijke, die op zaterdag IS februari a.s. haar negende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom maar over de noodzakelijkheid, dat het de Bruijninstituut gesubsidieerd moet worden. Het amendement bleef on danks tegengesteld advies gehand haafd. Met het gevolg dat de K.V.P. alleen stond. Slechts gesteund door da ex-k.n.p.er Lemaire. WATERSNOOD Nog geruime tijd heeft de Tweedal Kamer zich bezig gehouden met een ontwerp om de gevolgen van dijkover stromingen in Brabant decemheij 1954 financieel te regelen. Het alJ gemene uitgangspunt van de regering^' dat zij zich niet financieel aanspraken lijk kan stellen voor elke polder dié onderloopt, werd niet bestreden. Ma af de heren v. d. Heuvel (a.r.), Den Har'* tog (lib.), Van Meel (kath.) en De Rui», ter (c.h.) vonden dat er voor de Bies-, bos een uitzondering gemaakt moest; worden. De Biesbos moet waterber- gingsgebied blijven, met alle risiqa-if van dien. In dit gebied kunnen paiAW culieren niet elke dijkbreuk voorko men, aldus de heer v. d. Heuvel. De oren van minister v. d. Kieft hebfj ben getuit. Hij kwam even een een|j voudig financieel wetsontwerp verdef digen, maar de vele technische opmer*j kingen zullen waarschijnlijk ministetC; Algera te veel zijn geweest. Daarom isr het ministeriële antwoord uitgebleven. DEARBORN, (Michigan). 16 febr. - Henry Ford heeft donderdag bekend gemaakt, dat een bedrag van 4.370.000 dollar zal worden uitgegeven voor mo dernisering en uitbreiding van de mon tage-fabrieken der N.V. Nederlandse Ford automobiel fabriek. De capaciteit i deze fabrieken zal worden ver dubbeld, terwijl er voorts meer kan toorruimte en opslagruimte voor on derdelen en accessoires zal worden ge bouwd. Van Monster naar Alabama ER ZIJN mensen die het nooit leren. In Monster wilde een jongeman werk zaam bij een kunstmesthandel niet ge loven dat een tong kan vastvriezen aan staal. Hij nam een breekijzer dat da hele nacht buiten had gelegen, likte er aan en loopt nu met een kapotte tong waarvan een flinke lap vel af is. IA Elburg deed een 12 jarige jongen het zelfde met een brugleuning. Ook hief schreeuwen en het vel eraf. In Apel doorn zijn wegens kolengebrek alia scholen gesloten. Alle vogels vliegen. Maar de Smient (een soort eend) die in oktober 1951 in Giethoorn was ge ringd door een kooiker is toch wel erg ver gekomen, nl. in Petsjora in Noord Siberië, vlak bij de Noordelijke Pool cirkel. Hét dier werd daar doodgescho ten en de ring werd netjes terugge stuurd. «- In Bangkok redde een Ame rikaanse blanke parachutist een kame raad, een neger wiens parachute tij dens de val niet openging. Samen kwa men zij heelhuids op de grond. Wie zei er iets over Alabama?

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1