Voedsel-luchtbrug Duitsland en tussen West- Italie Wordt het afbetalingssysteem Engeland afgeschaft? in brylcreem Pleidooi voor de „kleine man als aandeelhouder Kremlin had 'stunt' met Burgess .en Maclean nodig Wolven bedreigen reddings ploegen in Macedonië De vorst teistert Europa In ons land vertraging door stuifsneeuw cANATOQ^ Gymnastiekleraar tijdens les overleden Moet Herstelbank blijven bestaan? Nieuw dorp voor vluchtelingen Assepoester in de sneeuw Kandidatenlijst Geref. PoL Verbond Vraag van Kamerlid over dossier Piloten op zoek naar hongerende vogels Een opkomende KOU? 0 een AKKERTJE Voor internationaal, maar vooral voor binnenlands gebruik De strijd tegen de inflatie Engelse regering zal drastische maatregelen moeten nemen Ontevredenheid over aarzeling Mansholt schenkt melkinstallatie houdt Uw haar ,,in top-conditie" brylcreem maakt brylcreem houdt brylcreem geelt 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSINg •onderdag 16 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD i. pagina 3 Vijfentwintig grote Amerikaanse „vliegende verhuiswagens" hebben een luchtbrug tussen Landstuhl in Westduitsland en Zuid-Italië geopend. Hon- uerden bergdorpen in Zuid-Italië zijn reeds tien dagen verstoken van voed- water en medicamenten. Hulpcolonnes pogen door sneeuw versper ringen een te komen. Het aantal slachtoffers van de koude bedraagt tot dusver zestig. De toestellen vervoerden dekens en levensmiddelen Troepen hongerige wolven vielen reddingsploegen aan, die in Zuidsla- Visch Macedonië zoeken naar slachtof fers van lawines. Het aantal doden tengevolge van lawines en de koude is tot dusver op 97 vastgesteld. Het bestuur van Neder-Oostenrijk, waar de toestand catastrofaal" wordt genoemd, overweegt de afkondiging van de noodtoestand. Dorpen tussen de Donau en de Tsjechoslowaakse grens zijn door sneeuw geïsoleerd. Het Franse ministerie van finaciën heeft besloten de invoer van levens middelen te verruimen om een prijs stijging, veroorzaakt door de zware vorst, tegen te gaan. Het aantal slacht offers van de koude in Frankrijk sinds zaterdag wordt op honderd geschat, Het verkeer tussen de twee hoofd gebieden van Denemarken is door het ijs onderbroken. Ongeveer tweehon derd schepen zitten vast. Het aantal koude-slachtoffers is hier tot vijfen twintig gestegen. In Noord-Engeland zijn dorpen door da sneeuw van de buitenwereld afge sloten. VIS BEVRIEST IN ZEE In Noorwegen worden de komende dagen nog temperaturen tot 26 graden onder nul verwacht. Gevreesd wordt dat bij de Zuid-Noorse kust veel vis in zee zal bevriezen. Er is daar op vijf tien meter diepte een temperatuur van min 0.8 graad gemeten. T«ap7nnrlpn Mededeling iAdvl Heerlijk geslapen! IN ONS LAND UTRECHT Hebben de spoorwegen vorige week een verwoede strijd moe ten leveren tegen de zich op de elek trische bovenleidingen vastgezette ijzel, thans is de grootste vijand van de N.S. de stuifsneeuw, die zich tus sen de wissels, motoren en tussen de schuifdeuren van de rijtuigen nestelt. Gisteravond vooral hebben vele rei zigers met verkleumde handen ge tracht de deuren los te trekken, maar tevergeefs. Ze bleven muurvast. Met grote moeite heeft het NIS. per soneel enkele deuren open kunnen houden. Maar ook onder de trein koek te de stuifsneeuw die daardoor de ver warmingsapparatuur uitschakelde. Het probleem van de vastgevoren wissels is thans door de fijne sneeuw nog groter geworden. Door al deze fac toren is vertraging op de lijnen niet te vermfjden. Zelfs vallen treinen nit en sommige moeten worden omgelegd. In Nijmegen, Venlo en Best heeft men het vooral zwaar te verduren ge had, vertragingen van meer dan een uur deden zich hier voor. Maar ook in het Westen op de meer drukke lijnen zijn velen te laat op kantoor en fabriek gekomen. De spoor wegen doen wat ze kunnen, maar staan voor een vrijwel hopeloze taak. In Nederland bedragen de vertra gingen maximaal een uur. tt Gelukkig mens die dat zeggen kan. Maar sliep U weer slecht, omdat U te moe was en zo nerveus? Neem eens een tijdje Sanatogen! Zo velen vonden er reeds baat bij, omdat het sterker maakt en de zenuwen allengs kalmeert. Begin nog vandaag deze weldadige kuur. hel zenuwsterkend lonicum GRONINGEN, 15 febr. Tijdens het geven van gymnastieklessen aan leer lingen van de Chr. kweekschool in het gymnastieklokaal van het Willem Lo- dewijk Gymnasium te Groningen is vanmorgen plotseling overleden de heer C. B. J. Balder, Ieraar in lichame lijke opvoeding bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs te Gro ningen. De heer Balder werd tijdens de les plotseling onwel, hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Hij bereikte de leeftijd van 49 jaar. bank buiten de wetgever om nog van belang is. Zelf gaf hij een ontkennend antwoord. Senaat behandelde financiën (Van onze parlementsredactie) 's-GRAVENHAGE, 15 februari. In een kille Ridderzaal de ambtenaren zaten met de jassen aan op de tribune heeft de Senaat de begroting van financiën behandeld. Het leek, alsof de temperatuur de debatten beïnvloedde. Ze brachten geen enkele verrassing. Opmerkelijk was slechts een verschil van mening tussen de twee A.R. hoogleraren Rip en Hellema, een menings verschil, dat overigens een zeer vriendelijk en vreedzaam karakter had. Prof. Hellema stelde zich op het standpunt, dat kredietcoöperaties, in het bijzonder boerenleenbanken, geen verlichting van de vennootschapsbe lasting behoren te krijgen boven de particuliere banken. Zijn collega Rip daarentegen toonde de sociale beteke nis van de boerenleenbanken aan zij zijn vooral instellingen ten behoeve van de kleine spaarders en meende, dat een andere behandeling dan de particuliere banken gerechtvaardigd was. De heer Vixseboxse (CH) brak een lans voor de aandeelhouders, die het slachtoffer zijn van een onrechtvaardi ge fiscale regeling, in geval de naam loze vennootschap tot herkapitalisatie overgaat. Eenzelfde bezwaar moest mi nister Van de Kieft incasseren van de heren Prof. Molenaar (Lib.) en Roe broek (KVP). VOOR DE „KLEINE MAN" Vooral voor de .kleine man" als aan deelhouder bleek de heer Vixseboxse pleitbezorger. Het ware dienstig, als op deze wijze de persoonlijke bezitsvor ming kon worden bevorderd. Een bo nusuitkering in de vorm van aandelen is een verheugend verschijnsel, mits dan van de aandeelhouder geen belas ting wordt geheven. „Bekrompen gedoe" noemde de CH- afgevaardigde het, dat men en ook de overheid de aandeelhouder nog steeds beschouwt als iemand, die te veel heeft en van dat teveel moet wor den afgeholpen. Een ander aspect van deze begroting: de kredieten voor de bouw van buiten landse schepen in ons land. Door de hoogleraren Molenaar en Hellema en door de heer Teulings (KVP) werd op matiging aangedrongen: er komen zo veel orders uit het buitenland, dat de Nederlandse reders gedwongen zijn hun schepen buitenslands te laten bou wen. T'rof. Molenaar informeerde bij de minister of de geruchten waar zijn, dat er een scheepvaartbank wordt op gericht. SALARISSEN De lage salarissen van de hogere be lastingambtenaren werken verbittering in de hand, constateerde Frof. Hellema met enig verwijt aan het adres van de bewindsman. Ook Prof. Molenaar meende, dat die salarissen omhoog moeten. Prof. Hellema wenste nog afschaf fing van de zgn. commissionairsdwang. Daarnaast gaf hij de voorkeur aan handhaving van de Herstelbank, mits aan deze instelling belastingvrijdom wordt verleend. De heer Teulings stel de de vraag, of handhaving van de 's-GRAVENHAGE, 15 febr. Het verhaal van Assepoester, die haar glazen muiltje op het bal achterliet, heeft navolging gevon den. Alleen zal de eigenaresse vermoedelijk geen prins vinden om haar verloren schoeisel terug te bezorgen. Het wa3 vanmorgen in lijn 15 van de Haagse tram namelijk zo druk, dat het velen heel wat moeite kostte om de uitgang te bereiken. 'Na veel gedrang stond eindelijk een dame daar waar zij verlangde te zijn: op de vlucht heuvel bij de halte. Eilaas, toen zit naar beneden keek, waar zij een onverwacht en koud gevoel kreeg, bleek zij een van haar schoenen in het gedrang te zijn kwijt geraakt. Voor tover dat mogelijk was, heeft men in de tram nog geke ken, gebukt en gezocht, maar de dame moest ongetroost en op één schoen achterblijven en haar tocht door de sneeuw op één muiltje aanvangen. 's-GRAVENHAGE, 15 febr. De Generale verbondsraad van het Gere formeerd Politiek Verbond in de Ge ref. Kerken onderhoudende artikel 31 k.o. heeft voor de komende kamerver kiezingen de volgende kandidatenlijst vastgesteld: LLP. Laning, Groningen, 2. Jac G. van Oord te Utrecht, 3. Dr. C. Smits te Laren (N.H.), 4. Drs. R. H. Brommer te Zwolle, 5. A. A. Basoski te Groningen, 6. Mr. P. A. C. Schilder te Assen, 7. Jac. Wijnands te Wormer (N. H.), 8. Mr. dr. L. A. F. Godschalk te Ysselmonde, 9. C. C. de Vries te Hat- tum, 10. Mr. E. J. Groenevelt te 's-Gra- venhage, 11. H. Kooistra te Opeinde (Fr.), 12. W. Vreeken te Dordrecht. 's-GRAVENHAGE, 15 febr. Het Eerste-Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk heeft aan de minister van binnenlandse zaken en van justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: I. Kunnen de ministers verklaren, hoe het mogelijk is, dat het z.g. dossier betreffende de burgemeester van 's-Gravenhage, blijkbaar in handen is gekomen van onbevoegden, al thans onbevoegden gelegenheid hebben gevonden daarvan inzage te krijgen of afschrift te nemen? 2. Moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat nog meer dossiers uit de zuiveringstijd, als boven aangegeven, in verkeerde handèn zijn gekomen? 3. Zijn de ministers bereid een onder zoek naar een en ander in te stellen en zo nodig maatregelen te nemen, opdat dergelijke dossiers voortaan zorgvuldiger worden bewaard, ten einde te voorkomen, dat daaruit pu- blikaües worden' gedaan? AMSTERDAM, 15 febr. Het co mité wintervoedering van vogels heeft de commandanten van de kon lucht macht en van de marine luchtvaart dienst verzocht de piloten opdracht te geven op oefenvluchten uit te zien naar concentraties van watervogels in wakken langs de oostkust van het IJs- selmeer en in de Biesbosch. De com mandanten hebben deze medewerking toegezegd. Ook werd de toezegging ge daan, dat, wanneer het nodig zou blij ken dergelijke concentraties van vo gels uit de lucht van voer te voorzien, daarvoor zo mogelijk vliegtuigen ter beschikking zullen worden gesteld. Zoals gemeld werken in het comité wintervoedering van vogels de zes grote organisaties op het gebied van vogel- dieren- en natuurbescherming in Nederland samen. (Aanvragen om hulp voor hongerende vogels kunnen worden gericht tot het comité Prinses Mariestraat 40, Den Haag). Ingezonden Mededeling (adv.) U roeit U weer "stralend" Een pan met kokende groente is vandaag in Amsterdam gevallen op eij tweejarig meisje. De pan stond op een kinderstoel en het meisje trok de stoel omver. I Merkwaardige conferentie in Moskou Het plotseling opduiken van de twee Britse verraders Bur gess en Maclean in Moskou heeft natuurlijk een zeer spe ciale bedoeling. Het is weer eens een zet van het Kremlin op het schaakbord der internationale verhoudingen, maar in dit geval is deze zet voor de tegenpartij wel erg doorzichtig. Die weet zo langzamerahnd wel de bedoelingen van zijn tegen stander en hoeft niet lang te gissen naar de achtergrond ervan. Twee pionnen zijn zonder enige aankondiging en op vreemde wijze naar voren geschoven, omdat dit nu eenmaal past in de taktiek van de speler. Maar een erg handige zet is het beslist niet. Men kan het er spoedig over eens zijn, dat de hoop van Mos kou om door het uitspelen van de twee Britse overlopers een wig te drijven tussen Engeland en de Ver. Staten, niet op een reële basis berust. Inderdaad zul len er ook nu weer Amerikanen 2ijn, die door dit incident de nei ging zullen hebben de Engelsen minder te gaan vertrouwen, om dat bij hen de Amerikaanse (atoom) geheimen niet veilig zijn, maar oi. zal dit de regering Eisenhower weinig moeilijkhe den geven. Vooral niet, wanneer men be denkt, dat Amerika op het ogen blik zeer grote belangstelling heeft voor de resultaten van de in Engeland aan de gang zijnde onderzoekingen. Zo moeten de Britten b.v. de waterstofbom veel goedkoper kunnen produ ceren dan de Amerikanen en men kan rustig aannemen, dat Londen dit nieuws niet vrijgeeft aan Washington zonder dat ge lijk wordt overgestoken. Geen lastige vragen. Een tweede reden van de stunt in Moskou zal zijn, dat de Rus sische regering de beruchte zaak van de twee verdwenen Britse diplomaten afgehandeld wil heb ben voordat de heren Boelganïn en Chroestsjef binnenkort een officieel bezoek aan Engeland brengen. Tijdens dat bezoek zou den zij ongetwijfeld opnieuw las tig worden gevallen met vragen over de verblijfplaats van de beide verraders en die wilden zij maar liever ontgaan. Overigens is thans opnieuw voor het oog van de gehele wereld de onbetrouwbaarheid van de Rus sische machthebbers gebleken. Verleden jaar nog antwoordde Mo-lotof op een vraag van Eden In Genève over de verblijfplaats van Burgess en Maclean, dat hij er geen idee van had waar zij waren en vorige maand ver klaarde partijsecretaris Chroesjt- sjef in een gesprek met de La- bourleider Wilson, dat hij niet van hem gehoord had. Men kan moeilijk aannemen dat de orga nisatie der Russische geheime politie zo slecht is, dat nü pas is uitgevonden, dat de twee diplo maten in Moskou vertoefden! Binnenlands gebruik. Verder is deze persconferentie van vijf minuten, waarop de journalisten geen vragen moch ten stellen en zelfs niet eerst de schriftelijke verklaring, die hun werd overhandigd, mochten le zen, bestemd voor binnenlands gebruik. Hetgeen overigens met praktisch alle Kremlin-verkla- ringen het geval is. Aan de vooravond van het par tijcongres moet het de Sowjet- Ieiders dienstig hebben gesche nen de massa nog eens duidelijk te maken, dat er ook in hst wes ten mensen zijn, die het houden op de Russische vredestaktiek en vredespogingen. Misschien is dit wei de allervoornaamste reden van dit merkwaardige initiatief. Leugens. In de verklaringen van Bur gess en Maclean wemelde het van leugens. Hun mededeling, dat zij wel communist waren geweest, toen zij nog in Engeland woonden, maar dat zij geen communistische agenten waren, is gelogen. Dat is duidelijk uit de verklaring van Wladimir Pet- row, het voormalige hoofd van de Russische spionagedienst in Australië, die onmiddellijk na het bekend worden van de pers conferentie in Moskou heeft me degedeeld, dat Burgess en Mac lean koffers vol documenten in Londen naar de Russische am bassade lieten brengen, waar zij werden gefotografeerd, waarna de documenten weer werden te ruggebracht naar het Foreign Of fice. Bovendien is zonneklaar ge bleken, dat de vlucht van de bei de mannen tot in de finesses werd voorbereid door Moskou. Ernstige aanklacht. De verklaringen van Burgess en Maclean komen vrijwel op hetzelfde neer als die van ande re „idealistische verraders": zij meenden, dat het westen de oor log in de hand werkte in tegen stelling tot Rusland, dat slechts bezield was van vredelievende bedoelingen. Hun mededeling, dat zij kort voor bun vlucht werden gescha duwd en dat hun telefoonge sprekken werden afgeluisterd, is in Londen officieel ontkend. Het blijft een ernstige aanklacht te gen de Britse politie en geheime dienst, dat dit niet Is gebeurd en dat pas maatregelen genomen werden, toen het kwaad was ge schied. Op deze foto ziet men hoe bewoners van de Tachen-eilanden, die van huis en haard werden verdreven, toen Communistisch-CMnese troepen deze eilanden groep aanvielen, in Suao op het eiland Formosa huizen betrekken, die door at Chinese Nationalisten voor hen zijn gebouwd. Het nieuwe dorp dat voor de vluchtelingen werd gebouwd, kreeg de naam Yueh Ming. LONDEN, 15 februari. De Engelse regering zal in de komende dagen drastische maatregelen aankondigen, die ten doel hebben de Inflatie tot staan te brengen, zo wordt in politieke als in zakenkringen vernomen. De verontrustende resultaten, van de handelsbalans van ja nuari, waaruit een nieuw nadelig saldo van meer dan 74 miljoen pond sterling blijkt, laten McMillan niet toe deze maatregelen uit te stellen, zonder het risico te lopen van een gevaarlijke koersvermindering van het pond sterling. Men is van mening, dat de Engelse minister van financiën niet meer kan wachten op de traditionele begrotingsdatum van april, om te trachten de situatie recht te zetten, doch dat hij moet handelen zo lang het nog tijd is. op de bestedingen van 90 procent der bevolking en leiden tot een aanzien lijke vermindering van de goederenaf- zet op de markt in Engeland. Door een dergelijke maatregel zou den naar men In de bevoegde kringen hoopt de Engelse producenten kunnen worden gedwongen tot versterking van hun afzetpogingen op de buitenlandse markten teneinde aldaar een compen satie te vinden voor de daling van de afzetten op de binnenlandse markt. Een andere maatregel, die mogelijk wordt gedacht, is 'n terugkeer tot in voerbeperkingen. NOODZAAK Na de ministeriële vergadering van maandagavond is het Engelse kabinet vanmorgen opnieuw bijeengekomen ter bespreking van de economische toe stand. In politieke kringen gelooft men, dat de regering thans overtuigd is van de volstrekte noodzaak onmiddellijk te handelen, maar dat zij nog aarzelt met het nemen van beslissingen ten aan zien van de omvang en wellicht zelfs de aard ter te nemen maatregelen. GEEN ORTHODOXE MIDDELEN Want hoewel thans duidelijk blijkt, De city heeft reeds drie weken lang blijk gegeven van haar ontevredenheid over de aarzeling van de regering en spaart'haar geen waarschuwingen. De Labour-oppositie heeft tien dagen gele den In het parlement een motie inge diend, waarin aangedrongen werd op een debat over het slechter worden van de economische toestand en de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud Dit debat zal de volgende week ge houden worden en men meent, dat Mc Millan vóór die datum de nu noodza kelijk geworden maatregelen zal ne men, hoe weinig populair deze ook zullen zijn. MAATREGELEN? Het ministerie van financiën heeft tot dusverre niets uitgelaten over de aard van de maatregelen, die zullen worden genomen. Men verwacht ech ter algemeen, dat een beslissende slag zal worden toegebracht aan de verko pen op sifbetaling. Afschafing van het afbetalingsstelsel zou van invloed zijn dat de orthodoxe middelen, die de vo rige minister van financiën, Butler, heeft toegepast, niet de gewenste re sultaten hebben opgeleverd, zou een terugkeer tot contnrólemaatregelen of tot maatregelen, zoals het bevriezen van lonen, prijzen en dividenden niet alleen onpopulair zijn, maar bovendien een verloochening betekenen van de economische theorieën, die de conser vatieve partij is toegedaan. NEW DELHI, 15 febr. De Neder landse minister van landbouw, S. L. Mansholt, die een bezoek brengt aan India, werd heden ontvangen door d« president van India. In de namiddag bracht de Nederlandse minister een be zoek aan zijn Indische collega, Ajiit Prasaad Jain. Tijdèns dit laatste bs- zoek heeft de Nederlandse minister namens de Nederlandse regering een installatie op kleine schaal aangeboden voor een melkfabriek, bestemd voor het nationale zuivelinstituut van India. Bij de overdracht van dit geschenk herinnerde de Nederlandse minister aan de hulp, welke door India werd geboden bij de watersnoodramp van begin 1953. Ingezonden Mededeling (Adv.) droog haar weer vitaal en voorkomt roos Uw haar gezond, Uw hoofd huid fris Uw haar een natuurlijke fraaie glans - geen plakkende vettigheid Wr Reecham (JScdorlandf N.V. voor EtigrotJacq. Mol N.V., Amtterdam

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3