De boeren van Waarde hebben hun hari eens gelucht Haamstede heeft plannen voor de bouw van 'n verenigingslokaal MOTORRIJDER ZETTE NA ONGEVAL ZIJN MACHINE AAN DE KANT ZWITSARUB Zijn verschillende rassen wintertarwe uitgevroren HAMEA S u n ba Int C. Philipse: „Niet de oppervlakte, maar de waarde van de grond" Subcommissie als buffer Fooien stelsel bij Schelde-loodsen 1 IPTTTf »?eD.e&e.r^S 2SSSS3» BDD Grief van buiten Zeeland gevestigde zaadtelers Wilde eenden en houtduiven eten kool op De combinatie vrouwen-onroerende goederen bleek funest Subsidie voor Nederlands Gesprek Centrum rs] Verkouden kinderen? Visserijweekend te Vlissingen uitgesteld In één nacht a C- A- O- voor tuinbouw goedgekeurd Donderdag 16 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Bijeenkomst met de agrarische subcommissie in Café Kloet WAARDE, 15 februari Er is vanmiddag gevochten in Waarde. Meen niet, dat de kleine tweehonderd boeren, die vanmiddag de zaal van mej. Kloet vulden, hun vuisten hebben gebruikt tegen de heren van de agrarische subcommissie. Integendeel, de voorlichtingsbijeenkomst is op waardige wijze verlopen. Er is gesproken van man tot man. De be langhebbenden schroomden niet om man en paard tenoemen en de heren C. Philipse en ir. L. Appelman kundige en taktvolle woordvoer ders, die eveneens recht door zee gingen en geen blad voor de mond namen. Toch hebben we de boeren zien vechten. Vechten voor het behoud van de eigen grond, waaraan ze verknocht zijn, ja, die een stuk van henzelf is geworden. Vijftien, twintig mannen vroegen het woord. Forse robuuste kerels met gro te, eeltige handen, maar ook de oude haas, wiens beverige stem nauwelijks verstaanbaar was, en de jonge, pas- beginnende boer. Elk zei het op zijn eigen ongekunstelde wijze. Met wel gekozen woorden, zenuwachtig hak kelend of plompverloren er uit flap pend. Wanneer ge had kunnen zien, hoe hun het zweet op het voorhoofd pa relde en hoe verschillende sprekers hun knoestige vuisten op de rug in el kaar wrongen, dan had ge met ons ge dacht: hier wordt geworsteld om zich zelf te blijven, deze mannen vechten voor hun grond, die hun leven is. Een ongelijke strijd tegen een hen onbe kende machtsgroep, die zij verper soonlijkt zien in de minister van Land bouw. BUFFER En daartussen (of eigenlijk, in hun hart: naast deze mannen van Waarde) staat de agrarische subcommissie, die de ondankbare taak heeft als buffer de slagen van beide zijden op te van gen. Zoals gezegd, er is vanmiddag ge sproken van man tot man, dikwijls van hart tot hart. Het is goed, dat de vele verlangens en veronderstelde on gerijmdheden, die slechts onrust zaai en en een gehele dorpsgemeenschap in Vlam kunnen zetten, eens helemaal worden uitgepraat. HET VOLLE POND Voorzitter Philipse beloofde bij de aanvang van de vergadering elke eer lijke vragensteller het volle pond te zullen geven. Hij heeft woord gehou den. Natuurlijk zijn hiermee de moei lijkheden niet uit de weg geruimd. Maar wel is duidelijk geworden, dat de agrarische subcommissie op haar beurt vecht voor de belangen van de eigenaars en pachters in de polder van Waarde. „Maar we zijn helaas gebonden aan de richtlijnen", zo zei de heer Philipse. „Dikwijls druisen ze tegen ons gevoel in, maar ja.... de wet kunnen we niet ver anderen". De voorzitter sprak zijn teleurstel ling uit over de artikelen, die onlangs over de heersende ontevredenheid te Waarde in de pers zijn verschenen. Dat heeft geen goed gedaan, temeer daar de gegevens die van bepaalde zijde waren verstrekt niet strookten met de waarheid. Hij betreurde het, dat men niet te bevoegder plaatse ge- informeerd had. „De bedragen van de verbeteringen zijn volkomen verant woord", aldus de heer Philipse, „en er is geen sprake van, dat onnodige gel den in dit blok worden besteed". DE WAARDE Dat de uitvoering van de werken te leurstelde achtte de spreker mogelijk, maar'hij wees er daarbij nadrukkelijk op, dat niemand récht heeft op de sa nering. Het streven is, zoveel moge lijk belanghebbenden tevreden te stel len, maar dat kan natuurlijk nooit voor de volle honderd procent, aldus de voorzitter. Bij het stellen van de vele vragen kwam duidelijk naar voren, dat men in de meeste gevallen teleurgesteld is, omdat men een kleiner aantal hecta ren grond (volgens de voorlopige toe deling) heeft teruggekregen dan men destijds inbracht. Dit is foutief gezien, zo betoogden de heren Philipse en Ap pelman. Er moet niet naar de opper vlakte, maar naar de waarden worden gezien. En die is, althans daarnaar heeft men gestreefd, gelijk gebleven. NIETS VERLOREN „Hier in Waarde is nog niets ver loren", aldus de heren van de sub commissie, „bij de definitieve toede ling zullen de ingekomen bezwaren opnieuw grondig worden onderzocht en indien mogelijk worden ver holpen. Maar, om met de woorden van ir. Appelman te spreken, het blijft een probleem, want bij het verdelen van de koek wordt het geheel hoe je ook snijdt nooit groter. Een geruststelling voor de belang hebbenden was de mededeling, dat de 5Vi pet. aan grond die men verliest, in geldwaarde wordt teruggegeven. Er kwam een stortvloed van vragen. Elk vocht voor het behoud van zijn Ingezonden Mededeling (adv.) Last van zenuwen} Mijnhardt's Zen uw tabletten helpen U er overheen. VLISSINGEN, 15 febr. De Neder landse loodsen te Vlissingen hebben van hun directeur, de kapitein-ter-zee O. Terpoorten, een schrijven ontvangen ingevolge een onderzoek, dat hjj al ge ruime tjjd instelt naar eventueel min der gewenste toestanden bjj het loods wezen in zijn ressort. De Nederlandse loodsen op de Westerschelde zouden namelijk van scheepvaartmaatschappijen en car gadoors fooien ontvangen, hetgeen een bijverdienste zou betekenen op de gewone inkomsten. Het is de rijksambtenaren namelijk verboden giften te aanvaarden. Het aannemen van fooien zou dus een overtreding van de reglementen inhouden. Als zijn persoonlijke mening gaf de heer Terpoorten te kennen, dat aan eventueel ongewenste toestanden een einde gemaakt kan worden, indien scheepvaartmaatschappijen en carga doors zouden weigeren gelden voor fooien uit te betalen. eigen bezit, dat was duidelijk. Ook de heer Philipse, die zelf boer is, begreep dat maar al te goed. Hjj kon slechts beloven de belangen van de Zeeuwse boer zo goed mogelijk te zullen be pleiten. En daar rekenen de mensen uit de polder van Waarde dan ook op. Met spanning wordt de definitieve toedeling tegemoet gezien. Zullen de problemen dan opgelost zijn, of al thans aanzienlijk verkleind? De mannen van Waarde fronsen hun voorhoofd, als ge deze vraag stelt. Over énkele weken ligt de lijst van belanghebbenden ter inzage. Zij moeten zolang nog maar geduld heb ben. Zo hebben de tientallen landbouwers en tuinders van Waarde vanmiddag hun hart in de vergadering uitgestort. Harten, die tot berstens toe vol zaten met kritiek en angstige voorgevoelens. Hun gemoed is nu gelucht, maar of men gerust Is? Autobotsing te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 15 febr. Op de hoek burgemeester van Hasselt straat-Kloosterstraat gebeurde een aanrijding tussen een truck met opleg ger bestuurd door B. uit Goe3 en een vrachtauto met aan het stuur M. uit Halsteren. B. kwam uit de Kloosterstraat gere den, richting St. Jozefstraat, terwijl M. uit de Huijbergsestraat kwam en de Burgemeester van Hasseltstraat in wilde rijden. M. verleende aan de an dere wagen geen voorrang. De opleg ger werd hierbij aangereden en flink beschadigd maar er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Door de po litie werd een onderzoek ingesteld en daarna tegen M. proces verbaal opge maakt. Ingezonden Mededeling (Adv.) Niet KraDDen. De heldervloei- fl |Ti 11 |V ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. VLOEISTOF BALSEM - ZEEP Ged. staten hebben voorgesteld ook in van de provincie en van de provin ciale diensten uitgaande stukken de nieuwste spelling toe te passen. In landbouwkringen besiaai grote vrees GOES, 15 febr. In landbouwkringen wordt ernstig rekening gehouden met het feit, dat enkele rassen wintertarwe zullen zijn uitgevroren. Deze rassdn, Staring, Alba en Kapelle de Pree zijn namelijk minder wintervast en men vreest, dat de vorst er een grote nadelige invloed op heeft gehad en diet Is zelfs niet uitgesloten, dat deze wintertarwe helemaal niet aan de „oppervlakte" zal verschijnen. in het seizoen 1955 had men hoofdzakelijk vooral in onze provincie wintertarwe Heine's VH gezaaid. Dit ras, dat wintervast ls en 20 a 25 gra den vorst kan hebben, heeft echter erg teleurgesteld: het was geweldig aan getast door de gele roest. Het gevolg is dan ook geweest, dat er dit najaar een geweldige verschui ving in het rassensortiment heeft plaatsgevonden. De meeste Zeeuwse boeren kozen dit najaar het ras Sta ring, dat heel wat minder wintervast is, dan Heine's VII en dat waarschijn lijk uiteraard zal dit eerst aan het licht komen, als de dooi voorgoed is ingetreden deze voor Nederlandse begrippen strenge winter niet zal heb ben overleefd. Naast Staring hebben verschillende boeren ook Alba en Ka pelle de Pree ingezaaid, die de vorst nog slechter kunnen verdragen dan 't ras Staring. NIET HELEMAAL GERUST Dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofd ingenieur van de Landbouwvoorlich- tingsdienst, die we naar aanleiding van een en ander enkele vragen stelden, verklaarde eeneens het ergste voor de minder vaste tassen te vrezen. Een gunstige dooi, niet gepaard gaande aan opvriezen dus, kan hier nog veel goed maken, aldus dr. Van Beekom. Wanneer de winter echter afscheid zal nemen met dooien en opvriezen, waardoor de grond dus het ene mo ment uitzet en een ander moment inkrimpt, dan is het ergste te vre zen en zal het wel eens zo kunnen Ingezonden Mededeling (Adv.) Geneest ruwheid en schraalheid zijn, dat alleen het ras Heine's VII deze winter heeft overleefd. Helemaal gerust is men dus niet in landbouwkringen en dat is ook niet te verwonderen, want vele boeren her inneren zich maar al te goed de win ters in de laatste twintig jaar, toen, eveneens na een vorst van twintig graden, vele winterrassen waren uit gevroren. DE AARDAPPELEN Ook voor de aardappelen in de op het land liggende kuilen wordt ge vreesd. Op enkele plaatsen zijn zelfs aardappelen in koelhuizen bevroren, doordat de ventilatie niet goed gere geld was. In goed werkende koelhui zen zal uiteraard der zaak bevriezing niet gauw plaats vinden. DE MOSSELBRANCHE Voor de mosselkwekers heeft deze strenge winter nu reeds veel nadelige gevolgen. Het mosselseizoen is geheel stil komen te liggen en het ziet er naar uit, dat pas als het seizoen naar zijn einde loopt, weer kan worden ge varen. Alle percelen moet men name lijk opnieuw afbakenen, want alle ba kens zijn door het ijs verdwenen. Bo vendien is het niet uitgesloten, dat het zaad en da mosselen op droogvallende of in ondiep water gelegen percelen aan het ijs vastkoeken. De schade zal ongetwijfeld ook in deze branche vele duizenden guldens bedragen. BORSSELE Veel liefhebberij. Voor de functie van werkman (in vaste dienst) bij de cala- miteuze polder hebben zich 18 sollici tanten aangemeld. Binnenkort wordt begonnen met bouw boswal HAAMSTEDE, 15 febr. De gemeen teraad kwam voor bet eerst in 1956 bijeen onder voorzitterschap van bnrgemeester Jhr. R. J. H. Q. Röeil. Deze hield na ope ning een uitvoerige rede, waarin hij o.m. opmerkte dat 1955 voor de gemeente een gunstig jaar is geweest. De bevolking nam toe met 62 inwoners tot 1805. De op brengst van de haven Bnrghslnis bedroeg ƒ10.023,64 (vorig Jaar ƒ9702,43), terwijl 36 miljoen kg produkten en materiaal werden verscheept, w.o. 1371.516 kg sui kerbieten (in 1954 499.201 kg). De resul taten in de fruitteelt waren behoorlijk en ook de middenstand had reden tot te- MIDDELBURG, 15 febr. De stek bietenverordening Zeeland verdient wijziging om aan een grief van de buiten Zeeland gevestigde kwekers een einde te maken. Volgens de hui dige bepalingen bestaat er een verbod tot het verbouwen van suikerbieten, voederbieten, kroten en snijbiet voor zaadwinning. Op advies van deskun digen werd op dit verbod een uit zondering gemaakt ten behoeve van enige in Zeeland gevestigde kwekers van bietenzaad, die de teelt van sui kerbieten en voederbieten in beschei den mate uitoefenen voor selectie doeleinden. Voor de buiten Zeeland gevestigde zaadtelers, die in verband met arbeidsmoeilijkheden elders of de bijzondere geschiktheid van de Zeeuw se grond in onze provincie bietenzaad verbouwen of laten verbouwen, geldt het verbod volledig. Gebleken is thans, dat deze laatste groep de bevoorrech ting van de Zeeuwse kwekers als een onbillijkheid gevoelen. Enige van deze bedrijven kunnen zich erop beroepen, dat zij reeds tientallen jaren onder leiding van Zeeuwen hun selectiebe drijf in Zeeland uitoefenen en daar door historische rechten hebben ver kregen. Dit standpunt wordt gedeeld door de Ned. Algemene Keurings dienst voor Groente en Bloemzaden en door de minister van landbouw. Uit een bespreking met de rijkslandbouw- consulenten in Zeeland is gebleken, dat het aanbeveling verdient de grief weg te nemen. Alle kwekers van sui kerbieten, voederbieten, kroten en snijbiet voor zaadwinning, in of bui ten Zeeland gevestigd, zullen nu bij ged. staten een aanvrage om onthef fing moeten indienen. GOES, 15 febr. Landbouwers en tuinders, vooral op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen, ondervinden momenteel ernstige schade van wilde eenden en houtduiven, die de akkers kaalvreten. De wilde eenden, die op doortocht naar het zuiden door de koude zijn overvallen, kunnen op de bevroren en met een pak sneeuw be dekte weilanden geen voedsel vinden, maar zien nog wel kans de jonge koolplanten, die wat meer boven de sneeuw uitsteken, op te eten. De hout duiven vertoeven in dit jaargetijde vooral in de bossen rond Oostkapelle en Oranjezon en maken van daar uit tochten. Reeds heel wat hectares zijn op deze wijze van de jonge gewassen beroofd. Voor Walcheren geldt het speciaal de diverse soorten consump tiekool, in Zeeuwsch-Vlaanderen be treft het met name koolzaad voor olie winning. De wildschadecommissie is van deze feiten op de hoogte gesteld. Tractor schampte bromfietser Voorstel aan de staten. MIDDELBURG, 15 febr. Nu ook in Zeeland ernst wordt gemaakt met de oprichting van regionale gesprelc- centra van het Nederlands Gesprek Centrum in de gemeenten Middelburg, Terneuzen en Goes, hebben ged. staten blijkens een voorstel aan de prov. sta ten niet langer bezwaar genoemd Cen trum een jaarlijks subsidie van f 100 te verlenen. Begin januari 1954 be schikten de staten afwijzend op een verzoek, omdat toen niet gebleken was, dat aan een dergelijk instituut in Zeeland behoef*0 bestori Uitgave! Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruinlngen. J. S. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissiugen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Sprcnsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. Zuidema, Goes. is- ea.! R. MIDDELBURG, 15 februari. De geestelijke reactie op een ongeluk kan ingrijpende veranderingen in de verdere levensloop van het betrokken in- idividu tot gevolg hebben. Dat dit niet overdreven is onderstreepte de 23- jarige draglinemachinist J. C. uit Westkapelle, die op 31 okt. jl. op de Aag- tekerkseweg in zijn woonplaats een ongeluk veroorzaakte en die zich hier voor voor de kantonrechter, Mr. J, Moolenburgh, moest verantwoorden. Hij verklaarde nimmer meer een motor te zullen berijden. C. passeerde een tractor met twee aanhangwagens. Uit de tegenovergestelde richting naderden twee bromfietsers. Slechts één hiervan kreeg C. in het vizier. De andere, de 62-jarige dijk- en grondwerker K. M. uit Domburg, kwam zijdelings met C., die dus op het linkergedeelte van de rijweg reed en tevens op een split sing van wegen inhaalde, in hotsing en lag korte tijd daarop met zijn brom fiets tegen de plavuizen. M. moest uiteraard getuigen. Hij ver haalde hoe hij twee weken het bed moest houden en veertien weken niet heeft kunnen werken. Nog steeds heeft hij stijve vingers en een voet, die „nog geen 100% is" ,,'t Was net of ie uut de hrond kwam", vervolgde M. het relaas vag het gebeuren, ,,'k ben door het oó'g van een naald hekropen! M'n brom fiets lag tussen m'n benen, de pet stond op m'n achterhoofd, 'k Eb em direct rechtgetrokkü, omdat ik zo hevoelig ben. Toen ben 'k in een taxi hesukkeld." NIET ONDERSTE BOVEN De slotconclusie is dus, dat het voor M. in feite nog wonderlijk goed is af gelopen. De civiele vorderingen, ten bedrage van f 97,95 en f 273,50 (loon derving), waren echter te hoog om door de kantonrechter te worden toe gewezen. Deze kan slechts gaan tot een bedrag van f 100,—, dat echter gefun deerd is op vooroorlogse begrippen! M. zal zijn geld dus (C. was all-risk ver zekerd) langs minnelijke weg of via de burgerlijke rechter binnen zien te krij- en. C. kreeg van de kantonrechter een woesteling gereden. Is dat zo?" C. bestreed de gedachtengang van M. als zou hjj uit de grond zijn gekomen. Ook het woeste rijden vond hij wel wat overdreven, ,,'k Ga toch niet zeggen, daar komt M. aan, die ga 'k eens on dersteboven rijden?" De ambtenaar van het O.M., Mr. T. Lebret vorderde f 15.of 3 d voor het passeren op de wegsplitsing en f 80. subs. 16 d. voor de aanrijding. Het von nis luidde f 10.of 5 d. en f 75.of 12 d. NAT WEGDEK Een timmerman uit Serooskerke, de 31-jarige M. B. W. erkende vlot, dat hij op 29 jan. te 's-Gravenpolder met zijn motor in een bocht niet voldoende rechts heeft gehouden. Hij kon zich niet aan de voorschriften houden, om dat het wegdek zo nat was, zo ver klaarde hij. De wachtmeester, die juist in die bocht stond en het bonnetje schreef, was in feite een gelukkiger obstakel dan een eventuele tegenligger Maar deze verdachte verhaalde, hoe hjj op 4 dec. jl. „door medelijden" van de politie geen bekeuring had gekre- schadigd, toen hij teveel rechts hield en een takelwagen ramde! Dat „mede lijden" nam de kantonrechter met een korreltje zout en vonniste f 12.50 subs. 5 d. „Gaat U daarvan in beroep bij de Hoge Raad?" „Nee", zei verdachte, ,,'t is toch vechten tegen een overmacht." VERGEETACHTIG IN DEN HAAG J. K., een 49-jarige winkelier uit Oostkapelle, kreeg een bonnetje om dat hij met zijn driewielig motor voertuig reed, zonder dat dit voor zien was van een geldig kenteken. „De vergunning was aangevraagd", verdedigde hij zich, „maar in Den Haag hadden ze 't vergeten!" f 0 of 3 d.). Dan was er nog een timmerman uit Westkapelle, de jeugdige J. v. B., die onmiddellijk bij zijn binnenkom^de heren achter de groene tafel met~en Kantonrechter Middelburg informatie bestormde. In de tenlaste legging stond namelijk: „Zonder tijdig de hand uit te steken", (van B. gaf in de Smitstraat van zijn woonplaats geen richting aan ,toen hij een bromfiets be reed) „Ik wil wel eens weten, hoever dat tijdig strekt!" zo formuleerde hij zijn vraag. „Ik wil weten of het waar is" zei de kantonrechter. Van B. ont kende en toonde zijn ontstemming over het feit, dat de politie verdekt stond ongesteld. „Ze kunnen 't hlad nie he- zien ebbü! Is het soms nodig, dat ik twee keer m'n hand uitsteek? Van B. betoogde nl. dat hij de hand wél had uitgestoken en dat dit lichaams deel niet eeuwig de functie van uit hangbord kan waarnemen. De verbali serende politieman zal thans alsnog worden gehoord. De 55-jarige vakleraar J. v. T. uit omdat hij in okt. 1955 zonder vergun ning er zijn bedrijf van zou hebben gemaakt bemiddeling te verlenen bij aankoop en verkoop van onroerende goederen. „Hoe kwam U op dit doornige pad?" vroeg de kantonrechter. „Door middel van een vriendin van m'n vrouw" zei Van T. Maar, zoals hij verklaarde, hij wist niet eens, dat hij dit niet mocht doen en heeft er ook niets aan verdiend. Hij deed het absoluut belangeloos om en kele mensen te helpen. De ambtenaar steunde echter op een verklaring van de controleur, waarin wel sprake was van provisie, of in ieder geval van een bedrag, dat Van T. na de transactie zou ontvangen. Van T. hield echter voet bij stuk en accentueerde nogmaals, dat het hier louter een vriendendienst betrof. Daar om zal thans de bewuste vriendin van de echtgenote gehoord worden de behandeling werd voor onbepaalde tijd geschorst. Een Vlissinger, de chauffeur P. v. O. luisterde wel naar zijn radio, „pikte graantjes uit de etherklanken" zoals de kantom-echter het zei, maar plakte geen zegeltjes. ,,'t Is een verslapping geweest", zei verdachte. „Maar U hebt wel aan Uw toestelle tje gedraaid, dat hebt U niet vergeten" repliceerde kantonrechter, die tenslotte een vrij goed geslaagde imitatie van de bekende zin uit de luidspreker „Luis teraars in het bezit van een luisterver gunning met serielettergaf. f 10. subs. 5 d. Ingezonden Mededeling (Adv Genezende warmte door wrijven met! een Zwitsal preparaat In ons verslag van de jaarvergadering der afd. St. Laurens van de Z.L.M. is een hinderlijke fout geslopen. De voorzitter, de heer Joh. Marinissen, zei in zijn over zicht over 1955 niet „de opbrengst van de produkten was vrij ongunstig", maar „de opbrengst van de produkten was vrij gunstig, maar een teruggang van de prij- vredenheid. Wat het vreemdelingenver keer betreft, kon, dank zij het prachtige weer, van een recordjaar worden ge sproken. Het aantal hotels werd uitgebreid met het moderne R.T.M. vliegveld-hotel. Er werden 1209 kampeerders geregistreerd, o.w. 18 buitenlanders. Het aantal over nachtingen bedroeg ruim 16000. De be langstelling voor het verenigingsleven neemt over het algemeen af, met uitzon dering van de meer culturele instellin gen. Met de bouw van een 133 m. lang» loswal te Burghsluis zal binnenkort een begin kunnen worden gemaakt, en het rioleringsplan voor de kom der gemeente zal spoedig in de raad komen. PLANNEN In verband met de bouw van twaalf woningwetwoningen werd besloten tot aankoop van een stuk grond aan het verlengde van de Scheepswerfstraat B. en W. zegden toe in de volgende vergadering met nadere plannen inzake de straatverlichting te komen. Uit mededelingen van de voorzitter bleek tenslotte, dat de provincie waar schijnlijk nog voor de zomer het voetpad tussen Haamstede en Burgh zal laten aanleggen; dat plannen in voorbereiding zijn voor de bouw van een verenigings lokaal en voor de verbouwing van de kleuterschool en dat een nieuwe muziek tent de aandacht van B. en W. heeft. GOES, 15 febr. In verband met de slechte weersomstandigheden is het tweede visserij weekend, dat op 17 en 18 febr. a.s. in de jeugdherberg te Vlissingen door de Zeeuwse Volksho geschool in samenwerking met de Ze» vibel zou worden gehouden tot nader order uitgesteld. Ingezonden Mededeling (Adv.) Uw handen gaaf en zacht - Vraag Uw'Apotheker of Drogist Zeeuws ballet in Middelburgs Schouwburg MIDDELBURG, 15 febr. De po gingen, van de balletgroep van mevr. C. M. Soesman-Huffenreuter uit Dom burg om te komen tot „Zeeuws ama- teurballét", verdienen alle lof. Met me dewerking van leerlingen van-de bal letafdeling van de Zeeuwse .Muziek school heeft een aantal leden van dez4 in oprichting zijnde balletgroep woens dag in de Schouwburg een instructieve avond verzorgd. Het batig saldo van deze avond zal ten goede komen aan een fonds vootf het aanschaffen van de benodigde at tributen voor deze groep. Het ligt in dd bedoeling dat de leden van het Zeeuw» se amateurballet zullen worden gera» cruteerd uit de balletafdeling van dn Zeeuwse Muziekschool. Voor een deel is deze selectie reeds geschied en zQ werden jammer genoeg niet groot in aantal de toeschouwers gecon fronteerd met de vorderingen, die dit „selecte gezelschap" heeft gemaakt. Wat deze meisjes presteren aan jon gens is nog steeds een nijpend gebrek is uiteraard niet vlekkeloos; beoogt het ook niet te zijn. Ook op de choreo grafie zouden enkele aanmerkingen t4l maken zijn, maar het streven, de wil en het doorzettingsvermogen zijn niet alleen bijzonder sympathiek, maar ook zeer verdienstelijk. Het is moeilijk en het vereist veel oefening om het men selijk lichaam om te vormen tot een nauwgezet luisterend en reagerend ar tistiek instrument, dat de estetischt waarden zonder forcering volgens be staande balletnormen moet weergeven. De beoefening van het ballet in Zee land, dateert van zeer recente datum, er is een grote achterstand in te lopen, maar.met dit laatste is men voloj) bezig! Het initiatief van mevr. Soes man en het vermogen tot creëren, dat haar leerlingen aan de dag leggen, i» hiervan het bewijs. De instructieve on derdelen op muziek van o.a. Chopin, Schubert en Schumann en volksdans- motieven werden door de heer Soes man op onderhoudende wijze „aaneen- gepraat". Pianiste was mevr. W. S. M. I. van Schagen-Dalman. Rest nog een apart woord van waardering voor d« verzorging van de costuums, een ne ventaak van mevrouw Soesman. nog te horenf „LMhebt6 nün of meer als gen, toen lijn Utor zwlar" weS b^ Middelburg moest zich verantwoorden zen was enigszins merkbaar. GOES, 15 febr. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap deelt mede, dat het college van Rijksbemiddelaars de C.A.O. voor de tuinbouw in Zeeland voor het contract jaar 1955-'56 heeft goedgekeurd. De oorzaak, dat de goedkeuring van deze C.A.O. zo lang op zich heeft laten wachten was gelegen in het feit, dat over de lonen van de losse valcarbei- ders verschil van mening bestond. Uit- eindelijk is het college van Rijksbe middelaars akkoord gegaan met een verhoging van het uurloon der losse vakarbeiders van 5 ct. per uur, terwijl- de toeslag voor het fruitplukken voor deze categorie is teruggebracht van 10 tot 5 ct per uur. In de weeklonen voor de vaste vakarbeiders zijn geen wijzi gingen aangebracht. Hetzelfde geldt voor de uurlonen der ongeschoolden en de toeslagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2