OPPOSITIE EIST AFTREDEN VAN REGERING PoufacSisteA slaags met politieke tegenstanders Betreurenswaardige uitlating ten aanzien van gevangenen MINISTER SUURH0F LIET ZICH INLICHTEN Chr. leeszalen krijgen rijkssubsidie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eensgezindheid De uitwisseling van arrestanten gevraagd „tegen Nederland*' Maandag a.s. besprekingen in ministerraad Frans-Marokkaanse besprekingen begonnen Interpellatie-Burger uitgesteld Hoe zit het met het ronselen? Honger maakt wilde zwijnen tam Binnenkort advies radioraad over zendtijd politieke partijen Gevecht in Assemblee om zetels ,LANG LEVE RAVACHOL" riep man met kinderpistooltje Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en r '35, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- -aat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad De koude lie JAARGANG No. 3323 Waarn.-hoofdredacteurProf. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit DONDERDAG 10 FEBR. 1956 (Zie pagina 8) Op- en ondergaan van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.55 u., onder 17.55 u. Maan op 9.27 u., onder u. Hoogwater Vrijdag 17 Februari: Vlissingen: 5.05 u. 2.05 m., 17.31 u. 1.98 m. Terneuzen: 5.34 u. 2.21 m., 17.58 u. 2.15 m. Wemeldinge: 6.49 u. 1.57 m., 19.11 u. 1.69 m. Zierikzee: 6.29 u. 1.32 m., 18.54 u. 1.46 m. 's-GRAVENHAGE, 15 febr. (A.N.P.) Naar aanleiding van de uitlating van de Indonesische woordvoerder te Djakarta, dat de Indonesische regering de toestand, ontstaan uit het misluk ken van de conferentie te Genève, niet gunstig zou achten om met Nederland besprekingen te voeren over het uit wisselen van gevangenen, herinnerde een woordvoerder van „Buitenlandse Zaken" te 's-Gravenhage eraan, dat juist Indonesië de kwestie der gevan genen buiten het kader der conferentie wilde brengen. De twee ministers van Buitenlandse Zaken zouden in hun kwaliteit van minister het Indonesi sche voorstel tot uitwisseling van ar restanten tegen veroordeelde Indone sische onderdanen afhankelijk zou stel- verder uitwerken. Dat Indonesië thans de regeling van deze aangelegenheid aan de teleurstellende resultaten van Genève zou binden en het lot der Ne derlandse arrestanten en der Indone- ïsche onderdanen afhankelijk zou stel- ien van de politieke verstandhouding tussen beide landen, schijnt zo zeer in strijd te komen met de humanitaire as pecten van deze uitwisseling, dat men wel moet hopen en verwachten, dat de betreurenswaardige uitlating van de idonesische woordvoerder niet ern- ug gemeend zal blijken te zijn". DJAKARTA, 15 februari De Indonesische regering heeft Nederland vandaag officieel ervan in kennis gesteld, dat zij de Nederlands-Indonesische Unie heeft opgezegd, maar dat zij normale politieke betrekkingen met Ne derland wenst aan te knopen. In de nota, die vanmorgen door een functiona ris van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken aan de Neder landse Hoge Commissaris te Djakarta, Graaf W. F. K. van Bijlandt, werd overhandigd, werd tot uitdrukking gebracht dat men een wijziging in de sta tus van de Nederlandse vertegenwoordiger wenst, nl. van hoge commissaris tot ambassadeur. Inmiddels schreeuwt de oppositie om het aftreden van de regering en de minister van voorlichting heeft een beroep op de politieke partijen gedaan „eensgezind te zijn tegen Nederland". De minister noemde het thans het „psychologische moment" de R.T.C.- overeenkomsten met Nederland op te zeggen. Eenzijdige stappen hiertoe konden niet uitgesteld worden tot de formatie van een nieuw kabinet, omdat zij het gevolg zijn van de mislukking van de onderhandelingen, die door het huidige kabinet gevoerd werden. Alleen de Ne derlanders zouden ervan profiteren als de oppositie de regering in deze kwes tie aanvalt. Het loonconflict in de Stichting van de Arbeid (Van onze sociale medewerker) DEN HAAG, 16 februari „Ik heb geen behoefte er iets over te vertel len", aldus ongeveer luidde het commentaar van minister Suurhof na afloop van de besprekingen, die hij gisteren had met de leiders van de grote werk nemers- en werkgeversorganisaties inzake het conflict in de Stichting van de Arbeid. Deze besprekingen droegen een louter informeel karakter: de minister van sociale zaken heeft inlichtingen en ophelderingen gevraagd ten einde de ministerraad beter te kunnen voorlichten. Naar wij vernemen zal de bespre king van het gehele vraagstuk toch pas maandag a.s. in de ministerraad plaats vinden. Dan zal tevens aan de orde komen het ondertussen ontvan gen rapport van de Sociaal Economi sche Raad over mogelijke loonsverho gingen. Hoewel het in de bedoeling ligt dit rapport op korte termijn voor publi- Katie vrij te geven, is het hoogst on waarschijnlijk, dat dit nog deze week zal gebeuren. Nader wordt ons medegedeeld, dat minister Suurhof eerst de voorzitters van 't C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V., de heren Ruppert, Middelhuis en Oos terhuis op zijn departement heeft ont vangen. Deze zouden tijdens het on derhoud nogmaals zeer grote nadruk hebben gelegd op de principiële zijde van het ontstane conflict: het ontbre ken bij de werkgeversvertegenwoordi gers van de bereidheid èn tot wezen lijk overleg èn tot het dragen van de verantwoordelijkheid voor tijdens dit overleg bereikte overeenstemming te genover de eigen leden. Waarmee het fundament van de Stichting van de Arbeid wordt aangetast en deze heeft opgehouden te functioneren. Zodra blijkt, dat bedoelde bereidheid wel weer aanwezig is, kan de stichting haar taak opnieuw vervullen. Daar- PARIJS, 15 febr. (AFU-Reuter). Te Parijs zijn Woensdag de Frans-Ma rokkaanse besprekingen begonnen, welke ten doel hebben Marokko onaf hankelijkheid te verlenen, waarbij het echter toch met Frankrijk verbonden zal blijven. De onderhandelingen zijn geopend met een door president Coty ter ere van sultan Ben Joessef in het Elysee aangeboden staatsbanket. De sultan verklaarde in een rede dat de onderhandelingen „in vrije en stout moedige geest" moeten worden ge voerd. De Marokkaanse onafhankelijkheid moet een tastbare werkelijkheid wor den door opzegging van het in 1912 ge sloten verdrag van Fez. „Wij zijn bijzonder ingenomen met de van groot begrip getuigende hou ding der Franse regering, die ermede heeft ingestemd, het protectoraatstijd perk als geëindigd te beschouwen", al dus Ben Joessef. DE BILTZEGT: Strenge tot matige vorst DE BILT, 16 febr. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Over het algemeen weinig bewol king maar in de ochtend hier en daar mist. Geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Strenge tot matige vorst. naast werd een mondelinge toelichting gegeven op het inmiddels schriftelijk aan de regering medegedeelde zake lijke standpunt der drie vakcentrales inzake het te volgen loonbeleid. Vervolgens had de minister een soortgelijk gesprek met de vertegen woordigers van het verbond van Prot. Chr. Werkgevers, het Alg. Kath. Werk geversverbond en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, de heren Borst, Terwind en De Graaff. Naar verluidt zal er althans in sommige werkgevers kringen een toenemende bereidheid zijn te vinden om op een of andere wijze uit de huidige impasse te gera ken en het overleg in de stichting op nieuw te openen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 15 febr. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag besloten de beslissing over de interpellatie-aan vraag van de heer Burger (soc.) over het conflict in de Stichting van de Ar beid aan te houden tot een nader te bepalen tijdstip. Zoals bekend wil de heer Burger de ministers van economi sche en sociale zaken vragen stellen. Het voorstel om de interpellatie uit te stellen ging uit van voorzitter Korten- horst, die meedeelde, dat de regering voornemens is over deze aangelegen heid te zijner tijd mededelingen aan de Kamer te doen. De voorzitter van de oppositie-partij, de P.N.I., Mangunsarkoro, heeft daar entegen herhaald, dat het huidige ka binet niet in staat kan worden geacht verstrekkende maatregelen te nemen. Het oppositieblad „Merdeka" dringt er heden in een hoofdartikel, wederom op aan, dat de regering zal aftreden. De kleine oppositiepartijen hebben hedenmorgen in het parlement een motie ingediend, waarin van het kabi net wordt geëist, zijn mandaat terug te geven. Het kabinet is in een vergadering met de regeringspartijen in principe overeengekomen, dat de financiële en economische overeenkomsten met Ne derland moeten worden opgezegd. De besprekingen hierover zullen worden voortgezet na aankomst van de Indo nesische delegatie uit Genève. De mi nister van voorlichting verklaarde, dat, voordat zal worden overgegaan tot uit voering van het besluit om de finan ciële en economische overeenkomsten op te zeggen, eerst de mening zal wor den gevraagd van de leden van de de legatie en van de financiële adviseurs. HET UITWISSELEN VAN GEVANGENEN De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Suwito Kusu- mowidigdo, heeft heden verklaard, 'at de toestand, die is ontstaan uit ket mis lukken van de conferentie te Genève, door de regering niet gunstig wordt ge acht om met Nederland besprekingen te voeren over het uitwisselen van ge vangenen. DEN HAAG, 15 februari Het Tweede Kamerlid Ruys de Beeren- brouck heeft aan de ministers Beyen, Luns en Staf schriftelijke vragen ge steld over het ronselen van Nederland- matrozen door het Franse vreem delingenlegioen en wel speciaal wat betreft jongens, die nog hun dienst plicht moeten vervullen. Het lijkt nl. meer op mensenroof en hij wil nu een Frans-Nederlandse overeenkomst, waarin aan Nederlanders, die tekenen voor het legioen, de kans wordt gebo den voor een Nederlandse consulaire vertegenwoordiger een verklaring af te leggen, dat zij vrijwillig bij deze strijdkrachten dienst nemen. Kekkonen tot president van Finland gekozen HELSINKI, 15 febr. (Reuter). Premier Urho Kekkonen is Woensdag door driehonderd kiesmannen tot pre sident van Finland gekozen. Aan de veiling te Kwintsheul is gis teren de eerste tomaat aangevoerd. De opbrengst, bestemd voor het Ned. Ro de Kruis, was f 1.55. Zes stuks rundvee zijn omgekomen bij een brand in een boerderij te Do- dewaard (Betuwe). Een buurjongetje van 12 jaar had de tegenwoordigheid van geest een gat in het ijs te hakken voor de brandweer kwam en zo kon men direct met blussen beginnen. Minister Ca Is belooft: (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG, 15 febr. Minister Cals heeft zich in de Tweede Kamer bereid verklaard, nog vóór de algehele herziening, de rijkssubsidievoorwaarden voor het bibliotheekwezen zodanig te wijzigen, dat aan de christelijke leeszalen dezelfde faciliteiten worden verleend als aan de katholieke. De bewindsman kwam met deze toezegging (gedeeltelijk) tegemoet aan de wensen van ds. Fokkema (A.R.), die j.l. dinsdag geklaagd had over de rechteloosheid van de christelijke leeszalen, welke geen rijkssubsidie krijgen, omdat ze niet wet telijk erkend zijn. De A.R. afgevaardigde noemde dit een unicum in het Ne derlandse subsidiestelsel. Minister Cals probeerde deze harde woorden wat te verzachten door er op De heer en mevrouw Lent-Arts waren met hun zoontje enige dagen ge leden naar Gelderland gegaan. Dinsdag bestond er voor hen de mogelijk heid, om met het postbootje vanuit Drimmelen aan de Amer weer naar hun huis in de Biesbosch te gaan. Het werd een spannende tocht door de ijsschotsen en uiteindelijk nog een wandeling van meer dan %\'i uur, voor zij weer in hun woning waren te wijzen, dat de christelijke leeszalen die aan de rijkssubsidievoorwaarden voldoen, in verschillende plaatsen ge subsidieerd worden door de Centrale Vereniging. De overigen krijgen sub sidie vla de Christelijke Bond van Openbare Leeszalen in Nederland, die natuurlijk wel door het rijk wordt ge subsidieerd. Van een niet-erkenning is dus slechts in formele zin sprake. In de praktijk komen ze toch wel aan hun trek. Het vraagstuk zal echter bij de algemene herziening van het rijks subsidiestelsel de aandacht van de mi nister hebben. De kwestie van de christelijke lees zalen kwam aan de orde tij dens de be handeling van het tweede gedeelte van de o., k. en w.-begroting, waarmee dinsdag reeds een begin was gemaakt. De minister heeft een hele reeks vra gen op het gebied van radio, televisie, kunst, volksontwikkeling, jeugd vor ming, lichamelijke opvoeding enz. moe ten beantwoorden en hij deed dit met grote kennis van zaken, gegrond op de ervaring van zes jaar. De behan deling van dit begrotingsgedeelte heeft trouwens een veel aangenamer ver loop voor de minister gehad dan het onderwijsdebat van vorige week. Ver schillende sprekers prezen hem en ge waagden van de energie, die hij op dit terrein heeft weten te ontwikkelen. RADIO EN TELEVISIE De financiële positie van de in de N.R.U. verenigde omroep-organisaties, baart, zoals verschillende afge vaardigden, ook minister Cals veel zorg. De verenigingen hebben in 1956 nog wel hun begrotingen sluitend kunnen maken maar het totaal bedrag PARIJS, 15 febr. (Reuter-A.F.P.) In de Franse nationale vergadering is gedurende een debat over de al dan niet geldigheid van een aantal door poujadisten verworven zetels, een vechtpartij ontstaan tussen poujadistische en andere afgevaardigden, waarbij de stoelen door de vergaderzaal vlogen. Het tumult werd nog groter, toen een bezoeker van de openbare tribune met naar later bleek een kinderpistooltje in de lucht schoot. Sup poosten schoten toe en poogden de vechtende „deputees" te scheiden. Ook de man-met-het-kin- derpistooltje werd „ontwapend". Een poujadistische afgevaardigde liep een bloed neus op, terwijl de das van een ander sneuvelde. Voorzitter Le Troquer liet onmiddellijk de si renes loeien en gaf opdracht tot ontruiming van de tribunes. De strijd brak uit toen er juist gestemd zou worden over een voorstel om de verkiezing van Cyprien Calmel, een poujadistische afgevaardigde voor het departement Haute Garonne, ongeldig te verklaren. Jean Damasio, een nauwe medewerker van Pier re Poujade, rende naar het spreekgestoelte en poogde zich van de microfoon meester te maken. Een socialistische afgevaardigde zette toen op zijn beurt een stormloop naar het spreekgestoelte in. Hij werd door de poujadist opgevangen, waar na vuistslagen werden uitgewisseld. Andere poujadisten ijlden Damasio te hulp en weldra ontspon zich een algemeen gevecht tussen poujadisten en linkse afgevaardigden, waarbij het strijdtoneel werd gevormd door de open ruimte tussen het spreekgestoelte en de voorste zitban ken. Uiteindelijk vochten een veertigtal poujadisten tegen een honderd socialisten en communisten. Zaalwachten slaagden er tenslotte in de twee groepen 'fe scheiden, waarna zij door handreiking een menselijke ketting dwars door de vergader zaal vormden. Toen niet meer mogelijk was de meningsver schillen op de vuist te beslechten, uitten partijen hun toorn in wederzijdse beledigingen, waarbij de linksen „fascisten" riepen en de poujadisten rea geerden met „Ga naar Moskou" en „kom dat eens nier vertellen". Nader wordt gemeld dat de-man-met-het-kinder- pistooltje „Lang leve Ravachol" (Ravachol was 'n beruchte Franse anarchist, die in het begin van deze eeuw verscheidene mensen door het werpen van bommen om het leven bracht), riep, toen hij in de lucht schoot. Hij werd, na „ontwapend" te zijn, eerst naar 't secretariaat der nationale vergadering en vervol gens naar het dichtst bij het parlementsgebouw gelegen politiebureau gebracht, om ondervraagd te worden. Toen men hem daar vroeg, of hij ook anarchist was, antwoordde hij: „Neen, maar het geen ik vanavond gezien heb zou genoeg zijn om mij er een te doen worden". Door langdurige koude en de dikke sneeuwlaag zijn de wilde zwijnen in de Amerikaanse sektor van het Griine Wald bij Berlijn, zoals deze foto toont, zo tam geworden, dat zij de wande laars dankbaar het voedsel uit de hand eten. Zelfs het blaffen van een hond kan de hongerige dieren niet verjagen. aan reserveringen is nihil. De bewindsman wees drie mogelijk heden aan om hierin veranderingen to brengen. In de eerste plaats zou de luisterbijdrage verhoogd kunnen wor den, 2e zou men de wereldomroep uit de rijksbegroting kunnen financieren en 3e zou men de luisterbijdrage ge heel kunnen afschaffen en de gelden voor de binnenlandse omroep op de begroting brengen. De regering zal deze zaak aan een volgend kabinet moeten overlaten. In antwoord op vragen en opmer kingen van ds. v. d. Zaal (A.R.) heeft minister Cals opgemerkt, dat de gram mofoonplaten-uitzending van de P.T.T. een experiment is, dat voorlopig niet langer dan een jaar zal duren. ZENDTIJD Het advies van de radioraad over 't verstrekken van zendtijd aan politie ke partijen is nog niet ontvangen maar de minister verwacht het zeer binnen kort. Hij stelde in dit verband de vraag of het radiobestel niet wordt ondermijnd, nu naast de kerken ook de politieke partijen zelf uitzendende instanties dreigen te worden. Dezé kwestie zal nader bezien worden wan neer de kamer het ontwerp-radiowet in behandeling zal nemen. Het is niet waarschijnlijk dat het nog deze parle mentaire periode zal gebeuren. Weinig heeft de bewindsman gezegd over de commerciële televisie. Hij wenste daarover alsnog geen debat aangezien geen schriftelijke voorbe reiding heeft plaats gehad. De aan vraag van de zeer onlangs opgerichte T.V. exploitatie Mij N.V. is naar de radioraad gezonden om advies. Het zal nog wel even aanlopen alvorens hier de beslissing valt. KUNST Mr. Cals was van mening dat het mogelijk moet zijn, onder meer door medewerking van het bedrijfsleven, drie Nederlandse speelfilms per jaar te vervaardigen. Zijnerzijds zal hij da bestaande plannen ten volle steunen. De bewindsman heeft verder medege deeld, dat de raad voor de kunst zeer binnenkort zal worden geïnstalleerd. Hij was met de heer Willems (arb.) van mening, dat er een wettelijke sub sidie-regeling voor kunst en cultuur moet komen, maar, zo merkte hij op, er is nog zoveel te doen, dat men het voorlopig met ministeriële regelingen zal moeten stellen. Vermelden we ten slotte, dat de bewindsman overweegt een extra bedrag te geven aan het N.O.C. voor uitzending van sportlie den naar de spelen te Melbourne. Soedanese meisjes worden nog als slavinnen verkocht op markten in Arabië. Dit is medegedeeld op een ver gadering van de Franse Unie. Soeda- nezen worden door ronselaars meege lokt voor een „pelgrimstocht". Dq meisjes brengen twee tot vierduizend gulden op. Tijdens een wedstrijd met paard en arreslee te Drachten is gistermiddag een paard op hol geslagen, de slee vloog over de kop en uit de baan. De berijder van de slee werd licht ge wond. MEVROUW BOUWMAN, die in Dja karta zo heldhaftig de verdediging voert van Jungschlaeger en Schmidt heeft van de ver. „De Ned. Bloemiste rij" een prachtige bloemenmand ont vangen ter gelegenheid van „Valen- tijndag". Dit huldeblijk werd door haar echtgenoot in Zwolle in ontvangst ge nomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1