Ouderdomswet op 1 januari toch in werking 1957 Mtsaletten „Nieuw-Guinea" oorzaak van mislukking van „Geneve" RUSSISCHE ONOPRECHTHEID DUIDELIJK BEWEZEN Bouwbedrijf kan zelf meer initiatieven nemen Een hele krachiioer, maar Algemene kinderbijslagverzekering te verwachten Malta wil bij Engeland aansluiten Aantal woningen moet dit jaar minstens 75000 bedragen EEN OPGEBLAZEN GEVAL Betoging te Djakarta tegen Mr* van Empel Enorme erfenis van 800 dorpen Zware aardbeving in Tokio Slachtoffers van storm in Egypte KOU, GRIEP, KOORTS Indonesië zegt unie i. t Nederland eenzijdig op Ruwe, schrale huid Geneest snel Finland «kiest zijn president Mountbatten niet welkom in Pakistan Woensdag S5 februari 1956 ZEEUW5CH DAGBLAD pagina 3 fa-GRAVENHAGE, 14 februari. Het staat wel vast, dat het nog een hele krachttoer zal vragen vóór 1 januari 1957 de nodige uitvoeringsbepalingen van de wet op de algemene ouderdomsverzekering klaar te hebben. Reeds worden deze uitvoeringsvoorschriften voorbeerid. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp voor een algemene kinderbijslagverzekering bij de Tweede Kamer worden ingediend. Indien deze niet op 1 januari 1957 in werking zou kunnen treden, zal dit niet tot vertraagde invoering van de ouderdomsverzekering mogen leiden. Minister Suurhoff hoopt spoedig een SER-advies te ontvangen aangaande een weduwen- en wezenverzekering en ook met betrekking tot de invaliditeitsverzekering. De regering wijst suggesties om de belasting dienst niet alleen met de inning der premies, maar ook met de uitbetaling der pensioenen te belasten, onvoorwaardelijk van de hand. Geenszins onderschat de regering de moeilijkheden van gezinnen, waarin de vrouw, die optreedt als kostwinner voor haar jongere man, die niet (meer) tot het verrichten van arbeid in staat is, 65 jaar is. Een ver betering van de invaliditeitsverzeke ring zal hier de oplossing moeten bren gen, terwyl voorts uit wezenlijk on vermogen nagelaten premiebetaling niet als een schuldig nalaten zal wor den aangemerkt. GRENSARBEIDERS ENZ. Ook zij, die op 65-jarige leeftijd in het buitenland wonen en verzekerd zijn geweest, zullen het pensioen kun nen opeisen. Nederlandse grensarbei ders, die in het buitenland werken en daar verzekerd zijn, zullen met hun vrouwen van de Nederlandse verzeke ring aanvankelijk worden uitgezon derd. Onbewezen is de stelling, zo merkt de regering in haar memorie van ant woord aan de Tweede Kamer op, dat de pensioengerechtigde leeftijd voor vrouwen eigenlijk 60 jaar is. In geval len van uitgesteld pensioen houdt de premiebetaling bij 65 jaar op en gaat het pensioen in elk geval uiterlijk op 70-jarige leeftijd in. Dit is dan geen premievrij pensioen, maar pensioen, waarvoor normaal een premie is be taald. De ministers hebben niet het voor stel overgenomen van hen, die de 60- jarige weduwe, wier overleden man pensioen ontving, in het genot willen laten van pensioen. Deze weduwen zul- MALTA, 14 febr. Bij de volks stemming, die op Malta is gehouden, hebben 67.607 stemgerechtigden zich uitgesproken voor het aansluiten van het eiland bij Engeland en het zenden van drie afgevaardigden naar het Brit se parlement. Het aantal tegenstemers bedroeg 20.177. Er waren 2559 ongeldige stemmen. De telling nam 17 uur in beslag. len echter wel kunnen profiteren van een bij nota van wijizging in artikel 31 aangebrachte gunstige verandering. NIET HOGER Verhoging van het voorgestelde pen sioen op 80% van het gemiddelde ver diende loon zou in het tijdvak 1957 1961 naar globale schatting 1510 mil joen per jaar vergen, waardoor de pre mie ongeveer tweemaal zo hoog zou moeten worden. Het is derhalve onno dig hierover te gaan discussiëren. Met nadruk wordt erop gewezen, dat het wetsontwerp ervan uitgaat, dat de aanpassing zich in beginsel automatisch voltrekt. Een wijziging van het pensioen zal geen aanleiding geven tot verhoging van het premie percentage, aangezien hogere uitke ringen uit het vooraf gestegen pre mieplichtig inkomen kunnen worden bekostigd. Bij nota van wijziging wordt voor gesteld te bepalen, dat het genoemde bedrag van f 6000.waarover maxi maal premie zal worden geheven, wordt gebonden aan het indexcijfer der lonen. De regering is niet bereid een groter schommelfonds te bevorde ren dan haar aanvankelijk voor ogen stond. De premie zal gedurende de eerste vijf jaar toch reeds tenminste 6,46% moeten bedragen. GEEN VERBOD Het ligt bepaald niet in de bedoeling der regering fabrikanten en importeurs een verbod op te leggen de looncom- pensatie voor de premie der ouder domsverzekering in de prijzen door te berekenen. Vertrouwd wordt echter, dat dit slechts zal geschieden indien dit niet anders mogelijk is. Bovendien beschikt de regering zonodig over de middelen om prijsopdrijving ongedaan te maken. Tenslotte verklaart de regering zich op grond van een aantal over wegingen bij nader inzien bereid de mogelijkbeia tot aanpassing aan de bestaande pensioenregelingen, wel ke in de wet reeds wordt geopend, te beperken tot bij pensioenfondsen ondergebrachte pensioenen. Hier door wordt bereikt, dat de beslis sing over aanpassing steeds zal wor den genomen door organen, waarin de betrokkenen ruimschoots verte genwoordigd zijn, nl. de fondsbestu ren en de deelnemersvergaderingen. Eerste Kamer over de woningnood 's-GRAVENHApE, 14 februari. Draagt minister Witte schuld aan het nu bestaande woningtekort? Een aantal Eerste Kamerleden heeft deze vraag blijkens het voorlopig verslag op de begroting van wederopbouw en volks huisvesting volmondig ontkennend beantwoord. Zij constateerden, dat niet alle ter bevordering van de woningbouw te treffen maatregelen van een overheid kunnen uitgaan. Naar hun mening zou het bedrijfsleven vele maatregelen zelf moeten tot stand brengen. Er bestond onder de Kamerleden ook een andere mening. Zij noemden het een wanhopige zaak om met de minister over de woningbouw van gedachten te wisselen. Zij waren zeer teleurgesteld over zijn houding in de afgelopen zomer en hadden gehoopt, dat hij In het kabinet een meer resoluut standpunt zou hebben ingenomen. Overigens waren zij er erg over te spreken, dat minister Witte de suggestie van een staatsbouwbedrijf krachtig had verworpen. Enkele leden vonden het streefgetal van 70.000 woningen voor 1956 te laag. Dit aantal zou minstens'75.000 moeten bedragen om de achterstand van vo rig jaar ta kunnen inhalen. Het was Waar de spullen, waarmee de man op een auto worden opgeborgen. Hoe het de onderste foto op pad is, ook op mogen lijken, in elk geval niet op een vliegtuig en toch vormen zij een vliegtuig, n.l. een, dat moet worden opgeblazen voordat men er mee kan vliegen. Op de schouder draagt de pi- looi-in-spé de 400 P.K. motor, die bo ven op de romp moet komen en op het wagentje, dat eigenlijk het lan dingsgestel is, ligt de rest, zo kan men '\m. de cockpit herkennen. Het geheel an gemakkelijk in de city-bag van wonderlijke geval er in opgeblazen toestand uitziet, toont de bovenste jo to van het toestelletje tn actie. Het materiaal i* airmaV'een door Good year vervaardigd nylonweefsel, over trokken met rubber. Voor het oppom pen van het vliegtuigje, dat voor proeven wordt gebruikt en niet aan de lopende band wordt gemaakt, it nog minder druk nodig dan voor een normale autoband. opgevallen, dat tot heden uit het bouw bedrijf zelf weinig initiatieven tot ver hoging der produktie naar voren wa ren gekomen en zij meenden, dat dit een gevolg was van het feit, dat het de bouwbedrijven in de huidige om standigheden teveel naar den vleze gaat en van een te geringe concurren tie. Zodoende bestaat er te weinig de neiging om te geraken tot de zo nood zakelijke opvoering van de arbeids- produktiviteit. SNELLER Er was ook nu weer de klacht over gebrek aan coördinatie der werkzaam heden bij de totstandkoming van bouwwerken. Als de detailtekeningen tijdig gereed zouden zijn, dan zou het bouwtempo hoger liggen. Vele Kamer leden hadden geen bezwaar tegen op schorting voor twee of drie jaar van de bouw van raadhuizen, provineiege- bouwen, politiebureaus, schouwburgen, congres- en concertzalen, bioscopen, banken en andere kantoorgebouwen en winkelmagazijnen. Ook de bouw van scholen dient te worden beperkt, ondanks de bezwaren daaraan verbonden, omdat deze be zwaren In het niet verzinken bij de woningnood. RIJK BEPERKTE ZICH Men had niet steeds de overtuiging, dat het rijk zichzelf wel voldoende be perkingen oplegt bij de utiliteitsbouw, dia moet worden afgeremd ten bate van de woningbpuw. Veelvuldig zijn de klachten over de trage afhandeling van aanvragen enz. niet alleen op de departementen, maar ook bij sommige gemeenten. Aan de minister werd ge vraagd welke waarde hij toekent aan de gemeentelijke registratie van de woningzoekenden. Welke zekerheid bestaat er, dat woningzoekenden zich niet tegelijk in verschillende gemeen ten laten inschrijven? inlichtingen werden gevraagd omtrent het overleg, dat de minister heeft gevoerd met de colleges van ged. staten inzake de her ziening van het systeem der richtcon- tingenten. DJAKARTA, 14 febr. De uitwij zing van mr van Empel, die mevrouw Bouman bijstaat in de verdediging van de Nederlandse arrestanten in Indone sië, werd zondag geëist op een bijeen komst van het „Van Empel-comité". Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van ongeren en van studenten organisaties, alsmede door de getuige in de zaak- Jungschlager, Manoppo. Volgens het blad „Suluh Indonesia" gaven vele sprekers te kennen, dat de Nederlandse hoge commissaris, graaf van Bylandt, tot „persoa non grata" dient te worden verklaard, aangezien hij relaties zou onderhouden met de Nederlandse arrestanten. Er werd op deze bijeenkomst ook ge zegd, dat JungschlUger tot de doodstraf dient te worden veroordeeld. RIO DE JANEIRO, 14 febr. Een van de oudste en bekendste families in Brazilië heeft kortelings wettelijke er kenning verkregen van de eigendom van een grondgebied, dat groter is dan Nederland en België tezamen, in de noordoostelijke hoek van het land. Hoofd van de familie is Dr. Zacarias de Lyra. Hij wil dit reusachtige familiebe zit tot ontwikkeling brengen door mid del van een maatschappij, die kapitaal uit de Verenigde Staten en Europa poogt aan te trekken. Het gaat om een grondgebied van negentigduizend vierkante kilometer in de staten Alagoas, Pernambuco en Paraiba. Het telt achthonderd steden en dorpen met een bevolking van en kele miljoenen. De waarde van de grond alleen reeds is geschat op vijf miljard gul den. Voorts is de grond rijk aan ko per, lood, bauxiet, uranium, ijzer, mangaan, asbest en edelgesteente. Het is ook een van de vruchtbaarste gebieden van Brazilië. Het grondbezit is bijeengekomen door schenkingen aan voorvaderen van de familie, die zich in militair op zicht voor het land verdienstelijk had den gemaakt. Twaalf jaar lang heeft het geding om wettelijke erkenning van dit familiebezit voor de rechter lijke instanties gediend. TOKIO, 14 febr. De Japanse hoofd stad Tokio is dinsdag geteisterd door een langdurige en krachtige aardbe ving Bijna twee minuten lang volgden de bevingsgolven elkander gestaag in een horizontale beweging op. Grote ge bouwen van gewapend beton zwaaiden op regelmatige wijze met de bevings golven heen en weer. Het is echter zo goed als zeker dat er geen slachtoffers zijn gevallen en geen schade is aange richt. Het is mogelijk dat de aardbe ving elders ernstiger is geweest. Ingezonden Mededeling (Adv.) Werkt opvallend goed bij pijnl knapt Uop nr in een ommezien. CAIRO, 14 febr. Op de Nijl is een rivierschip omgeslagen als gevolg van krachtige rukwinden. 21 van de 25 op varenden, merendeels scholieren met vakantie, zijn verdronken. Het ongeluk is een gevolg van de bijzondere weersomstandigheden in Egypte. In het Nijldal is het abnormaal warm, terwijl het ten oosten van het land in het gebied van Sinai en Ga za zeer koud is, evenals in Libië, ten westen van Egypte. Daar ligt een dikke laag sneeuw. De trein van Gaza via Ismailia naar Cairo is drie dagen opgehouden door zandstormen. Ingezonden Mededeling (Adv.) zijn snel en afdoend te bestrijden met: .'tt Z.W/TSALpreparaat.' Geschillenregeling slechts ondergeschikt Het behoeft niemand te verwonderen, dat het Indonesische kabinet na de mislukking van de conferentie met de Neder landers te Genève is overgegaan tot een eenzijdige op zegging van de unie tussen beide landen. Uit het dreigement, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, tijdens de formele slotzitting uitte, was duidelijk af te leiden, dat dit zou gaan gebeuren. De Indonesi sche delegatie moest met lege handen naar Djakarta terugkeren en onmiddellijk waren de poppen aan het dansen: die onmo gelijke Nederlanders hadden Genève doen mislukken en dus waren er maatregelen nodig. In een laatste poging om zijn vol maakt wankele positie te handhaven, greep het kabinet Harahap naar dit paardemiddel, waarbij het de heren volmaakt onver schillig bleef, of zoiets niet in strijd is met het fatsoen, dat ook in internationaal verband dient te gelden. Heel erg tragisch moet men dit besluit niet opnemen. Al jaren wilde Indonesië van de unie af. Zij was alleen maar een woord zonder reële inhoud. En dit was de mooiste kans om ervanaf te komen. Met de financieel-econo- mische akkoorden zal het wel dezelfde weg gaan. Dat is van ernstiger invloed op de nog altijd grote Nederlandse belangen in Indonesië. Maar aan de andere kant moet men bedenken, dat In- nonesië zichzelf alleen maar in moeilijkheden brengt door hier al te drastisch op te treden. De politici in Djakarta zullen toch niet zo naïef zijn te geloven, dat andere landen (Amerika b.v.) bereid zijn kapitaal te investe ren, nu zij weten, dat Indonesië rustig afspraken, die het zelf heeft ondertekend, verbreekt. Het pijnlijkst is de mededeling uit Djakarta over de Nederland se gevangenen. Altijd is van In donesische kant gesteld, dat zij niet bij de onderhandelingen ter sprake konden komen. Wanneer nu wordt gezegd, dat de belang stelling voor deze zaak en voor een eventuele uitwisseling van gevangenen is afgenomen, dan weet men genoeg. Moeten zij de dupe blijven van het optreden van een stel politici, die het slechts, te doen is hun prestige te handhaven? Waarom mislukt? De vraag kan worden gesteld waarom de Nederlands-Indonesi sche conferentie is mislukt De geschillenregeling, waarover men het niet eens kon worden, is slechts de directe aanleiding tot deze mislukking. De eigenlijke oorzaak ligt dieper. Men dient zeer goed in het oog te houden, dat het initiatief voor deze con ferentie van Indonesië is uitge gaan en dat de Nederlandse de legatie het uiterste heeft gedaan om en mislukking te voorkomen. Men mag ook niet vergeten, dat 'van tevoren duidelijk was over eengekomen, dat Nieuw-Guinea in geen geval als onderhande lingsobject aan de orde zou ko men en dat onze delegatie op dit punt geen enkele concessie zou doen. Bij dat alles moet de achter grond, n.l. de zeer labiele toe stand op politiek gebied in Indo nesië zelf, in het oog worden ge houden. Het kabinet Harahap heeft niet het vertrouwen van de steeds sterker wordende op positie en indien de Indonesische delegatie naar Djakarta zou zijn teruggekeerd met resultaten, dan nog zou men niet tevre den zijn geweest. Want het zou een compromis zijn geweest en dat wenst de oppositie niet. Men krijgt de indruk, dat er nimmer aan Indonesische kant de eer lijke bedoeling heeft voorgezeten deze conferentie te doen slagen. Wanneer er tegenstellingen wa ren, dan moest Nederland altijd water in de wijn doen. Elke con cessie moest van onze kant ko men, maar zelfs in een ieder toch volkomen duidelijke kwestie als die van de gevangenen was er geen sprake van enige toenade ring der Indonesiërs. De Nederlanders waren koppig en halsstarrig. Zij wilden nota bene een geschillenregeling, die duidelijk en concreet aangaf wat er moest gebeuren, als er kwes ties zouden rijzen niet alleen op financieel-economisch terrein! De Indonesiërs wilden die re geling zo vaag mogelijk houden, opdat zij maar dat zeiden zij natuurlijk niet alle kanten zouden op kunnen en een nieuwe hetze zouden kunnen onderne men, als Nederland niet vlug ge noeg overstag zou gaan. Als zij met het Nederlandse voorstel ak koord zouden zijn gegaan, dan had er voor hen wat opgezeten bij terugkeer in Djakarta! Het is natuurlijk een doorzichtig smoes je, dat met een arbitrageregeling de soevereiniteit zou worden prijsgegeven. Dieptepunt Wij zijn na twee maanden on derhandelingen (met de nodige onderbrekingen tengevolge van onenigheid in Djakarta) wel op het dieptepunt terechtgekomen. Het knappe diplomatieke beleid van minister Luns heeft deze mislukking niet kunnen verhin deren. De Indonesische mi nister van voorlichting, Mak- mur, verklaarde zonder iets te zeggen over de arbitrage regeling dat de Nederlanders zich niet hebben gehouden aan de rondetafelovereenkomsten van 1949 door hun weigering om Nieuw-Guinea te beschouwen als betwist gebied. Hier kwam wel op het aller duidelijkst de aap uit de mouw: het ging de Indonesiërs bij de ge- voerde onderhandelingen niet om de unie of om de financieel- economische akkoorden, al wil len ze daar wel af, maar de inzet was Nieuw-Guinea. Zij zijn van een koude kermis thuisgekomen. sS^te-K- Selwyn Lloyd over Burgess en Maclean LONDEN, 13 februari, (Reuter) „De zaak Burgess-Maclean heeft dui delijk de onoprechtheid der Sowjet- rnsslsche officiële verklaringen over deze aangelegenheid in het daglicht ge steld", aldus heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, in het Lagerhuis verklaard. Verwijzend naar de Indertijd door Sowjetrussische staatslieden afgelegde verklaringen, dat zij volstrekt niets wisten over de verdwenen voormalige Britse diplomaten, die zaterdag j.l. te Moskou ten tonele verschenen, zeide Selwyn Lloyd: „Hieruit zal het U blij ken, hoe moeilijk het Is op weder zijds vertrouwen berustende betrek kingen tot stand te brengen, waarnaar het Kremlin zegt te streven". Volgens de minister was de verkla ring van Burgess en Maclean alleen opgesteld uit „propagandaoverwegin- gen" en hij sloot hierbij aan bij de commentaren die reeds in het Westen werden gegeven, nl. dat het mogelijk in de bedoeling der Russen lag, op nieuw een wig tussen Engeland en Amerika te drijven. „Als dit zo is", zo zei Lloyd, „zullen zij daar echter niet in slagen". sjef voor hun bezoek aan Engeland nog even opruiming willen houden. De minister stond nogal sceptisch tegenover Burgess' verklaring, dat hij deel had uitgemaakt van de geheime dienst. Van het ministerie is eveneens een ontkenning van Burgess' werkzaamhe den bij de geheime dienst. „Het enige contact, dat hij met de geheime dienst had®', zo zei de woordvoerder, „was tijdens zijn tewerkstelling bij de BBC. Hij gaf toen van tijd tot tijd aan de dienst rapporten over Duitsland, welke hij uit dat land ontving." Opruiming? Ook Lloyd achtte het niet onmoge lijk, dat premier Boelganin en Chroest- Te Brouwershaven la dezer dagen afdeling van de B.B. opgericht. Vooi een 'oorlo- pig hebben zich zeven personen aange meld, o.w. twee vrouwen. Ingezonden Mededeling (Adv.) DEN HAAG, 14 febr. In Helsinki komen vandaag 300 kiesmannen, die onlangs door het volk zijn aangewezen, bijeen om een nieuwe president met een ambtstermijn van zes jaar te kie zen. In Finland is de status van president voor de praktijk van het staatkundige leven, analoog aan die van de koning in een constitutioneel koninkrijk. De Finse president is een reeëlere machts factor dan in het algemeen met staats hoofden in andere parlementaire de mocratieën het geval is. Men is er in Finland in geslaagd een in verhouding grote bevoegdheid van de president met een goed functionerend parlemen tarisme te verenigen. Toch is de Finse president voorna melijk het symbool van de staatsmacht, vóór alles wakend over de continuï teit van het gezag. Deze factor is voor al van betekenis bij kabinetscrises, die in Finland over het algemeen vrij langdurig zijn. Er bestaan nauwe banden tussen de president en het kabinet, dat het ver trouwen van het parlement most bezit ten. Op enkele uitzonderingen m, mag de president zijn besluiten pas nemen na zijn ministers gehoord te hebbc-n. Van het overleg met een minister kan geen besluit afhangen. De president hoeft zich niet aan het advies van z'jn ministers te houden, zelfs niet als dat eenstemmig is. De aftredende presi dent, J. K. Paasikivi heeft nogal eens zijn zin doorgezet bij benoemingen. Bij politieke kwesties komt het zeer zelden voor, dat de president een besluit neemt, dat niet in overeenstemming i» met het advies van de regering. KARACHI, 14 februari. De opper ste raad van de Pakistaanse herstelbe weging een beweging, die kort ge leden de steun heeft ontvangen van een aantal politici heeft er bij de Paki staanse regering op aangedrongen te verklaren, dat het voorgenomen be zoek van Lord Mountbatten of Birma maart aanstaande aan Pakistan, niet welkom is, zulks in het belang van betere betrekkingen tussen Groot-Brit- tannië en Pakistan. De beweging voor het herstel beoogt de verhoging van het sociale en poli tieke peil. Lord Mountbatten, die thans „first sea lord" (marinestafchef, die via het ministerie van marine tevens lid van de regering is) is, was de laatste onder koning van Brits-Indië en wel tot 1947, toen dit gebied verdeeld werd in de onafhankelijke dominions Pakistan en Indna. Lord Mountbatten wordt in Pa kistan veelal ervan beschuldigd de hand er in te hebben gehad, dat de grenzen van beide landen op vele plaatsen zeer ten nadele van Pakistan zijn getrokken, onder meer met betrek king tot de ligging van grote water werken, zodat India de controle heeft op water, dat Pakistan voor zjjn land bouw nodig heeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3