ARRESTANTEN WELLICHT DE DUPE, ZEGT MR LUNS TELEURSTELLEND SLOT VAN ELFSTEDENTOCHT Beslissing Indonesische regering lijkt veel op ultimatum Minister Cals vraagt Kamer uitspraak over zijn beleid Chroesjtsjef* de beurt is thans aan het Westen „Nederland wacht ontwikkeling rustig af' Prof. J. C. van Oven Minister van Justitie Hoge Raad verwerpt beroep van Pasguino Ongeval op „Pernis"; 12 gewonden Zo gingen zij over de finish Interpellatie Burger over loonconflict Vijfmanschap gelijk over finish; Jeen v. d. Berg had pech PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe bankbiljetten van 25 gulden Bus tegen locomotief, vijf ernstig gewonden r?- Geen winnaar, geen medaille, geen krans! J. Blok uit Krabbendijke als 28ste binnen De uitslag Twee mogelijkheden om uit huidige situatie te raken Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2485, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 8322 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit WOENSDAG 15 FEBR. 1956 De ouderdomswet (Zie pagina 8) Op- en ondergaan van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.57 u., onder 17.54 u. Maan op 9.03 u., onder 23.43 u. Hoogwater Donderdag 16 Februari: Vlissingen: 4.29 u. 2.14 m., 16.53 u. 2.06 m. Terneuzen: 4.58 u. 2.29 m., 17.20 u. 2.22 m. Wemeldinge: 6.18 u. 1.59 m., 18.36 u. 1.74 m. Zieriltzee: 5.59 u. 1.34 m., 18.22 u. 1.49 m. AMSTERDAM, 14 febr. Er komen, naast de thans circulerende bankbil jetten van 25,biljetten van de zelfde coupure van een nieuw model in bet verkeer, zo heeft de directie van de Nederlandse Bank bekend gemaakt. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschede en zonen Grafische In richting N.V. naar een ontwerp van J. 5T. Doeve. Het biljet draagt de handte kening van dr M. W. Holtrop als presi dent en van Prof. mr. A. M. de Jong ?ls sekretaris en de datum 10 april 955. Het is slechts aan de achterzijde fenummerd. De biljetten vertonen de eeltenis van Christiaan Huygens en profil. De bankbiljetten van 25,model 1947, gedateerd 19 maart zullen wor den ingetrokken. Ze moeten voor 15 augustus 1956 ter verwisseling worden aangeboden. DUIZEND WONINGEN werden gis teren verwoest bij een brand in het Turkse stadje Gerez. Vijfduizend men sen zijn dakloos. Twintig mensen, die In een badhuis waren gevlucht kwa men om het leven. DEN HAAG, 14 februari „De Nederlandse arrestanten kunnen wel eens de dupe worden van de mislukking van de conferentie van Ge neve, vrees ik". Dit verklaarde vanmiddag minister Luns op een pers conferentie naar aanleiding van het besluit der Indonesische regering om de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig op te heffen. De Neder landse regering zal rustig de ontwikkelingen afwachten en geen onbe raden stappen doen, zo zei hij voorts. De arrestanten Sprekend over de conferentie zelf herinnerde mr. Luns eraan, dat, toen ehkele maanden geleden Indonesië" verzocht om een nieuwe conferentie, de Nederlandse regering besloot het verzoek niet af te wijzen, omdat zij geen kans wilde laten voorbijgaan ver betering te brengen in de kwestie van de Nederlandse arrestanten. Maar ove rigens heeft ook de huidige regering in deze kwestie geen enkele noemens waardige verbetering gebracht. Het zal moeten blijken of dit besluit de internationale positie van Indonesië goed zal doen, zo zei de bewindsman die er voorts op wees, dat de Indone sische regering zeer verstrekkende maatregelen heeft aangekondigd, nog geen dag nadat de conferentie was mislukt en voordat de leden van de In donesische delegatie persoonlijk rap port hadden kunnen uitbrengen over de besprekingen. Degenen, die hebben gezegd, dat in Genève ons een ultimatum is ge steld, konden weieens gelijk hebben" zei de minister en hij voegde eraan toe, „Het lijkt er veel op, dat de po litieke verwikkelingen in Indonesië worden uitgevochten op de rug van Nederland". Motie Fortanier-De Wit (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 14 febr. „Ik hoop, dat de Kamer in de stemming over de motie van mevrouw Fortanier-De Wit duidelijk tot uitdrukking zai brengen, hoe ze over mijn beleid denkt". Dit zei minister Cals vanmiddag in de Twee de Kamer aan het slot van een lange (door talrijke interrupties onderbro ken) rede, waarin hij zich in tweede instantie heeft verweerd tegen de yele parlementaire aanvailen, die vorige week op hem zijn losgebarsten. leidsfouten tracht hij te kleineren door een overdreven nadruk te leggen op de goede kanten van zijn beleid. Een duidelijk, scherp antwoord of een on middellijke toezegging geeft hij bijna nooit. Daarom is het debat tussen hem en de volksvertegenwoordigers altijd een onderhoudende, maar evenzeer 'n moeilijke en moeizame aangelegenheid. De minister bleef op het standpunt staan, dat de motie-Fortanier-De Wit (waarin wordt uitgesproken, dat de scholenbouw een even groot volksbe lang is als het bouwen van woningen) eerder bij wederopbouw en volkshuis vesting thuis hoort, dan bij onderwijs. Hij herinnerde er overigens aan, dat één van de ondertekenaars van de mo tie, de heer Ritmeester (lib.), bij de begroting van minister Witte zeer na drukkelijk heeft geopteerd voor de prioriteit van de woningbouw. En ver der wenste hij zich aan te sluiten bij zijn partijgenoot, de heer Peters (kath. v.), die j.l. vrijdag had betoogd, dat de motie de oplossing van het vraag stuk geen stap naderbij brengt en dat het trouwens zeer twijfelachtig moet worden genoemd, of de scholenbouw inderdaad van een even grote urgentie is als de woningbouw. Een vergroting van het bouwvolume, niet een andere verdeling van het aanwezige bouwvo lume, kan alleen uitkomst brengen voor de scholen. De bewindsman noem de de motie „zeer critisch".. En het moet gezegd worden, de mi nister heeft het niet onverdienstelijk gedaan. Hij trok fris van leer tegen zijn bestrijders, toonde zich slagvaar dig, geestig, scherpzinnig, maar wist ook ditmaal niet te overtuigen door degelijke argumenten. Deze bewinds man houdt er een vrij doorzichtige en bijna naïeve tactiek op na: zijn be- Vandaag reeds beëdiging. DEN HAAG, 14 febr. Naar wij vernemen is de benoeming te verwach ten van Prof. Mr. J. C. van Oven, oud hoogleraar te Lelden, tot minister van Justitie. Verwacht wordt, dat de be- ftoeming zo tijdig zal geschieden, dat Prof. Van Oven reeds morgen (woens dag) door H.M. de Koningin ten pa- leize te Den Haag zal worden beëdigd. Aan het ANP verklaarde Prof. Van Oven, dat zijn taak. in hoofd zaak zal zijn, het door wijlen minis ter Donker voorbereide belangrijke wetsontwerp tot opheffing van de handelingsbekwaamheid van de ge huwde vrouw, dat reeds bij de Tweede Kamer aanhangig is, verder met de Staten Generaal af te doen. Hij behoort tot de Partij van de Ar beid. Prof. Van Oven is in Dordrecht geboren. Aan de universiteit te Am- Sterdam studeerde hij rechten, waarna hij in 1905 promoveerde. Oorspronke lijk ging de neer Van Oven in de jour nalistiek. Hij werd verbonden aan het „Nieuws van den Dag" aan welk blad hij de rubriek buitenland verzorgde. In 1917 werd hij hoogleraar te Gronin gen, waar hij het romeinse recht do ceerde. Van 1925 tot zijn pensionering in 1952 was Prof. Van Oven als hoog leraar verbonden aan de Leidse uni versiteit. Hij is redacteur-oprichter van het Ned. y ad. DEN HAAG, 14 febr. De Hoge Raad heeft vandaag het cassatieberoep van de 68-jarige Amsterdamse journa list Johan Luger (Pasquino) die door het Gerechtshof te Amsterdam met be vestiging van een vonnis van de recht bank aldaar wegens belediging van de politie was veroordeeld tot 250, boete, subs. 30 dagen, verworpen. In de Telegraaf had de heer Luger zich in een artikel getiteld „De Sehietdiender" gekant tegen politieambtenaren die gebruik maken van vuurwapenen om te voorkomen dat een arrestant ont vlucht en niet tegen beveiliging van eigen of andermans leven. Ook de Ho ge raad noemde het stuk beledigend. NOORD SCHARWOUDE, 14 febr. Vijf personen werden min of meer ernstig gewond toen vanmiddag te Noord Scharwoude een dienstbus van de NACO op een onbewaakte overweg in botsing kwam met een diesel loco motief. De gewonden moesten met snijbranders worden bevrijd. In de bus bevonden zich nog veertig passagiers, die er met lichte Of zonder kwetsuren vanaf kwamen. Het voorstel tot uitwisseling van de Indonesische infiltranten in Nieuw Guinea tegen veertien Nederlandse ar restanten in Indonesië moet door Indo nesië nog worden getoetst aan de uit voerbaarheid. De heer Luns sprak on omwonden uit, dat hij vreesde dat de Nederlandse arrestanten de dupe van dit alles zouden worden. Nederland, zo zei hij voorts nog, is Indonesië met de grootste bereidwil ligheid en soepelheid tegemoet getre den. Men stemde toe met de conferen tie te Genève omdat de Indonesische regering daarop aandrong, ondanks het feit, dat er voor ons land grote zakelij ke bezwaren aan waren verbonden. De notawisseling Tijdens de notawisseling van de 7e januari heeft de nederlandse regering aan Indonesië de vraag gesteld of het niet beter zou zijn de besprekingen over te laten aan de volgende regerin gen. Maar Indonesië drong op voort zetting aan, blijkbaar, aldus minister Luns, omdat dit nodig was in het po litieke schaakspel in Indonesië. De re gering in Djakarta dwong haar dele gatie in Genève hoge eisen te stellen. De conferentie is niet gestrand op de geschillenregeling maar eenvoudig omdat Indonesië geen geschillenrege ling wenst. Wat de Indonesische dele gatie voorstelde was geen werkelijke arbitrageregeling, aldus mr. Luns. De bewindsman heeft in de Tweede Ka mer een ongeveer gelijkluidende ver klaring afgelegd. DEN HAAG, 14 febr. Op het ter rein van de Shell installaties en fabrie ken „Pernis" zijn bij een ontploffing in een van de fornuizen van de katalyti- sche kraakinstallatie twaalf arbeiders gewond.' Zij kregen allen brandwon den. De bedrijfsbrandweer kon de op de explosie volgende brand met eigen middelen bedwingen. DEN HAAG, 14 febr. Het Tweede Kamerlid Burger (P.v.d.A.) heeft van daag in de Tweede Kamer verlof ge vraagd om vragen te richten tot de mi nisters Zij Is tra en Suurhof over de be spreking van minister Zijlstra met de werkgeversorganisaties op de Hoge Veluwe op 24 januari en het conflict over de loonpolitiek, dat daarna in de Stichting van de Arbeid is ontstaan. Over deze interpellatieaanvrage zal morgen worden beslist. EISENHOWER kan zeker nog vijf tot tien jaar het presidentschap uitoe fenen hebben zijn artsen verklaard. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 1000 dekens ter waarde van 20.000 naar Italië gezonden. Broederlijk, de armen omhoog geheven gingen in Leeuwarden de vijf eerstaankomenden over de finish. V.l.n.r. Nauta, Wijnhout, De Koning, Verhoeven en Van der Hoorn. LEEUWARDEN, 14 februari Geen winnaar, geen medailles, geen krans! Dat was het slot van de tiende Elfstedenwedstrijd. Een teleurstellend slot. Vanmiddag om achttieen minuten over twee, precies 8 uur en 46 minuten na de start, reden, broederlijk gearmd, vijf koplopers over de eindstreep. Het waren J. van der Hoorn (24 jaar) uit Ter Aar, Aad de Koning (27) uit Pur- merend, Jeen Nauta (29) uit Wartena, M. Wijnhout (23) uit Haarlemmer meer en A. Verhoeven (85) uit Dussen. Zij werden ex aequo geklasseerd. Het was een bijzonder moeilijk kwartier, dat de elfstedencommissie door maakte na de aankomst van de vijf. „Dat worden vijf gouden medailles, mompelde het publiek. En, toen als zesde man de onderwijzer Jeen van den Berg uit Nijbeets over de finish was gegaan, „ze zullen Jeen misschien als winnaar -klasserenMaar „neen" zeiden anderen, „dat doen ze nooit". Want Jeen is een Fries en dan komt er vernietigende kritiek van buiten de provincie...." Toen kwam de uitspraak: een bliksemschicht in de dichte sneeuwval. Geen winnaar. Het meisje dat met de krans gereed stond, werd weggezonden. LEEUWARDEN, 14 febr. Het of ficiële klassement luidt: (eerste tien nummers) 1. Ex aequo J. van der Hoorn (Ter Aar), A. J. P. de Koning (Purmerend). J. Nauta (Wartena), M. Wijnhout (Haarlemmermeer) en A. Verhoeven (Dussen) allen in 8 uur 46 min. 2 sec. 6. J. van den Berg (Nijbeets) 8 uur 54; 7. Kruger (Middelstum) 9 uur 2 min.; 8. Tichelaar (Franeker) 9 uur 2 min.: 9. Klaas Leffertstra (Stobbega) 9 uur 3 min.; 10. Lamberts (Wageningen) 9 uur 4 min. Honderdnegen wedstrijdrijders kre gen het fel begeerde Elfstedenkruis. Zij waren binnen twee uur na de kopgroep aan de finish. Hoeveel deelnemers de toertocht vol bracht hebben is niet bekend, 's Avonds besloot de elfstedencommis sie de tocht af te breken omdat het ijs onbetrouwbaar werd. En Jeen, de winnaar van 1954, ach tervolgd door pech, die tachtig kilo meter op zijn eentje vocht, zei: „Ik vind het jammer voor de vijf jongens. Ik had wel graag een tweede prijs ge had". Twee honderd zeven en veertig wed strijdrijders en ruim 6000 toerrijders hebben deelgenomen aan deze tocht die, door vele slechte trajecten vol schotsen en scheuren en de bijna on ophoudelijk neerdalende sneeuw, i ker zwaar is te noemen. In deze wedstrijd boekte ook nog Russisch partijcongres geopend MOSKOU, 15 februari (Reuter) Nikita Chroesjtsjef, secretaris-generaal der Sowjetrusische communistische partij, heeft op het twintigste partijcon gres, dat dinsdag te Moskou is geopend, gezegd, dat de Sowjet-Unie zou in stemmen met het stopzetten van de proefnemingen met waterstofbommen in afwachting van overeenstemming over de belangrijkste ontwapenings kwesties. De Sowjet-Unie is bereid in te stem men met bepaalde gedeeltelijke ont wapeningsmaatregelen, zoals het stop zetten van genoemde proeven, het ont houden van atoomwapens aan troepen, die in Duitsland gelegerd zijn, en de vermindering van de militaire begro tingen. In een rede over de binnen- en bui tenlandse politiek, die zes uur duurde en gehouden werd in het Kremlin, plaatste hij bovenaan de lijst van de voornaamste taken der Sowjet-Unie, de vreedzame samenleving met het ka pitalisme en hij zei, dat de partij deze politiek onwrikbaar zou voortzetten. De Sowjetunie had veel gedaan om de standpunten der grote mogendheden dichter bij elkaar te brengen. Het was thans aan de beurt van de drie Weste lijke grote mogendheden om de we reldspanning te verminderen, maar dit betekende niet, dat de Sowjet-Unie zich niet meer zou inspannen om de vrede te bevorderen en de internatio nale spanning te verminderen, inte gendeel, aldus Chroesjtsjef. TWEE MOGELIJKHEDEN Er waren slechts twee mogelijkhe den om uit de huidige situatie te ge raken: vreedzame samenleving of de vernietigendste oorlog in de geschie denis. „Er is geen derde mogelijkheid". De methode van onderhandelen zon de enige moeten worden ter oplossing van internationale geschillen. Oorlog is geen „fatale onvermijdelijkheid". Over binnenlandse aangelegenheden zei Chroesjtsjef, dat de nadruk moet worden gelegd op een snelle industrië le ontwikkeling, waarbij voorrang be hoort te worden gegeven aan de zware industrie. Ook aan de ontwikkeling van de landbouw dient alle aandacht te worden gegeven. Hij stelde een werkweek van vyf dagen met een zevenurige werkdag in het vooruitzicht, echter slechts in die industrieën waar dit mogelijk is. een Zeeuw een succes. De 32-jarige voorlichtingsassistent, Jan Blok uit Krabbendijke kwam als no. 28 over de eindstreep. Zijn tijd was 9 uur 35 mi nuten. Een mooie tijd gezien de om standigheden. (Over zijn belevenissen leest m meer op pag. 2). MET VONKENDE SCHAATSEN De onbevredigende afloop buiten be schouwing gelaten, is de wedstrijd een ware afvalrace geworden. Als een la wine stortten de 247 renners zich pre cies om half zes 's morgens uit de loods aan het Harinxmakanaal. De traditio nele hardloopwedstrijd naar het ijs be gon. Met vonkende schaatsen snelden de voorsten de nacht in. Zij, wier ogen moeilijk aan het donker konden wen nen, handhaafden zich slechts korte tijd in de gelederen van de aanvoer ders. Die joegen het tempo snel om hoog en reeds in de tweede controle plaats, Ijlst, was een grove selectie ge maakt. Er bleek een kopgroep van on geveer dertig man te zijn, onder wie alle „groten". Op de smalle ijspaden over Gaasterland, was het niet gemak kelijk, een „gevecht" te leveren. Maar in Stavoren waren er toch al verschei dene zwakkere broeders losgereden. GROTE SLAG In Hindelopen, waar het vijfde van de elf stempels moest worden gehaald, bleeK om tien over half negen de „gro te slag" te zijn gevallen. Er was een kopgroep van acht man, bestaande uit Verhoeven (Dussen), van den Hoorn (Ter Aar), Wijnhout (Haarlemmer meer), de Koning (Purmerend), van der Meer (Roordahuizum), Jeen van den Berg (Nybeets), Jeen Nauta (War tena) en Tichelaar (Franeker). Dat waren dus vier Friezen tegen vier rij ders uit de „rest" van het land. De oude strijd tussen deze beide groepen laaide fel op. Zij duurde uren en speelden zich af op vele ki lometers tussen de hoog opgewaaide sneeuwwallen, door Workum, Bols- ward, (de helft van de tocht werd in 4 uur en 12 min. afgelegd), Harlin- gen (zeer zware sneeuwval) en Fra neker. In dit laatste stadje, waar het kri oelde van de mensen op het „bolwerk", geleek het ijsoppervlak van de Sixbie- rumervaart hier en daar op gegolfd plaatijzer. De kopgroep verloor iets van zijn voorsprong en Jeen van den Berg, die al vijfmaal was gevallen, kreeg te kampen met een kromme schaats. Twee mannen vielen af: Ti chelaar en Van der Meer. Op de plaats,'waar de zes overge bleven rijders onder St. Annaparo- chie, twee minuten moesten lopen over de weg, schreeuwde de winnaar van de vorige elfstedentocht om nieuwe „redens". Die kreeg hij en kele kilometers verder, in Vrouw- buurtstermolen. Het wisselen kostte hem enkele minuten en Jeen van den Berg kon die, ondanks zijn forse slag op de „verse" schaatsen niet in halen. DE AFSPRAAK Intussen hadden de resterende vijf koprijders op initiatief van Aad de Ko ning, hun afspraak reeds gemaakt om tezamen de tocht te beëindigen. De Ko ning maakte de meest frisse indruk van het vijftal. Maar ook Verhoeven leek nog bijzonder fit. „Niemand smeert 'm", vertelde De Koning ons tij dens een looppasje over de wallekant. „Wie het zou proberen, spring ik on middellijk op de huid". Toen verdween hij met zijn gezellen in een schrikbarende sneeuwjacht op het voorlaatste traject, naar Dokkum. Jeen van den Berg, die enkele minuten later alleen hetzelfde deed, moet zich wel vreselijk eenzaam hebben ge voeld Met nog grotere achterstand reed, met kletsnatte benen en pijnlijke ogen, een groep taaie achtervolgers, welke bestond uit Tichelaar, die voor het eerst deelnam, Van der Meer, die na een val van droge kleren werd voor zien, Klaas Lefferstra (zesde van 1954), de Wageningse gymnastiekleraar Lam berts (achtste van 1954), Kruger uit Middelstum en P. van Zandvoort uit Eindhoven. En met steeds toenemend tijdsver schil streden de overige race-rijders en de naamlozen uit het massale leger van de elfstedentoer. Met geringer kwali teiten wellicht, met meer pech mis schien, maar met even grote moed en met even bewonderenswaardige vast houdendheid tot laat, heel laat in de avond. Zie pag, 2 en 5 DE BILT ZEGT: Vorst houdt aan DE BILT, 15 febr. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan sneeuw, vooral in de kustprovincies. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Matige tot lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1