INDONESIË HEFT UNIE OP Het conflict in de Stichting van de Arbeid Ze waren er het vroegste bij 2e'h- dee doet het wei! Fooltemperatuur in Rivièra; voorjaar op Groenland Ook andere R-T,C.-overeen'- komsten zouden worden verbroken „Eerste stap* na mislukking van „Genève" Verduistering bij stichting te Moordrecht Door trein gegrepen en gedood Ministerraad sprak zicli nog niet uit PIETER HOEN terug na vlucht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wat staat de gevangenen te wachten? F" Vandaag of morgen S.E.R.-advies over Russische beschuldiging t.a.v* Midden-Oosten In ons land viel het gelukkig nogal mee Sowjet-antwoord op Amerikaans uitwisselingsverzoek ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en efov. voor adm. 2970), Giro 274289. Cantoren: Middelburg: Korte Noord- «traet 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 ép 3102; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 320j Terneuzen: Dijkstraat 20-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Advertentieprijs 24 eent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 8321 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit DINSDAG 14 FEBR. 1950 Van 19 naar 15 gemeenten op Walcheren (Zie pagina 3) Op- en ondergaan van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.59 u., onder 17.52 u. Maan op 8.42 u., onder 22.28 u. Hoogwater Woensdag 15 Februari: Vlissingen 3.59 u. 2.17 m., 16.19 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.27 u. 2.32 m., 16.45 u. 2.28 m. Wemeldinge: 5.49 u. 1.61 m., 18.03 u. 1.76 m. Zierikzee: 5.29 u. 1.34 m., 17.52 u. 1.50 m. DJAKARTA, 14 februari, (A.N.P.) Dc Indonesische regering heeft maandagavond besloten met ingang van van daag de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig op te heffen. De Indonesische minister van voorlichting, Sjamsuddin Su- tan Makmur, die dit na een kabinetszitting van drie uur be mind maakte, zei dat dit „slechts een eerste stap" is. Heden avond zal de regering overleggen met de regeringspartijen over soortgelijke maatregelen met betrekking tot de andere R.T.C.-ovèreenkomsten, hoofdzakelijk op financieel en eco nomisch gebied. De minister verklaarde dat de regering zo spoedig mogelijk aan het parle ment een verklaring zal voorleggen over haar besluit. In een verklaring, die na de spoed zitting van het kabinet werd uitge geven, werd gezegd dat Nederland leen „goodwill" heeft getoond om te Genève tot overeenstemming te komen. Volgens deze verklaring is Nederland later teruggekomen op 'n tijdelijke overeenkomst die op 7 ja- Suari met betrekking tot de kwestie 'ieuw-Guinea en de geschillenarbi- tragekwestie was bereikt. In antwoord op vragen, zei de mi nister van voorlichting nog dat het falen van de conferentie te Genève de Indonesische belang stelling in de uitwisseling van ge vangenen met Nederland „heeft doen afnemen". Mening der Indonesische leiders Voordien had de voorzitter van de oppositie-partij, de P.N.I., Sarmidi gangunaarkoro, in een commentaar op •t mislukken van de besprekingen te Genève gezegd, dat zijn partij reeds lang een eenzijdig verbreken van de H.T.C.-overeenkomsten onder ogen had gezien. Mangunsarkoro constateerde, dat het mislukken van de besprekingen een groot fiasco is voor de huidige rege ring en zei voorts, dat de „koppigheid" die de Nederlanders altijd hebben ge toond bij onderhandelingen, duidelijk er op wijst, dat niets van hen verwacht kan worden. De leider van de regeringspartij, de Masjumi, Wibisono, was van mening, dat eenzijdige stappen geen scherpe internationale reacties op zouden roe pen. „Het grootste deel van Azië en de Europese landen, behalve zij, die nog steeds het kolonialisme verdedi gen, zullen achter Indonesië staan. Indien de Verenigde Staten in deze zaak de zijde van Nederland zou kie zen, dan ben ik bang, dat het enig re sultaat zou zijn een groeiend gevoel van antipathie tegen Amerika", aldus Wibisono. Nederlandse regering; geen commentaar 's-GRAVENHAGE Het ANP heeft zich naar aanleiding van het opzeg gen van de Nederlands-Indonesische Unie tot de Nederlandse regering ge wend om haar zienswijze op deze stap van de Indonesische regering te mogen vernemen. Van regeringszij de werd echter meegedeeld, dat, aan gezien van deze Indonesische stap in Den Haag nog geen officiële mede deling is ontvangen en men voor een commentaar wel enig beraad nood zakelijk acht, men niet het oppor tuun acht op dit ogenblik enigerlei uitlating te doen namens de rege ring. MOORDRECHT, 13 februari. De rijkspolitie te Moordrecht heeft vorige week gearresteerd de 78-jarige emeri tus-predikant B. N. en de 44-jarige ambtenaar J. A. de J., die ervan be schuldigd worden jarenlang fraude te hebben gepleegd ten nadele van de Drost IJsermanstichting te Moor drecht, waarvan zij resp. voorzitter en secretaris-penningmeester zijn. Zij hebben een bekentenis afgelegd en zijn opgesloten in het Huis van Bewa ring te Rotterdam. De „Drost IJsermanstichting", ge vormd met de nalatenschap van de fa milie Drost IJserman, is eigenaresse van het weeshuis te Moordrecht, dat sinds 1940 aan het Gereformeerde bur gerweeshuis te Rotterdam is verhuurd. De stichting geeft financiële bijdragen aan zgn. „stille armen". Ds. N. en de J. worden er nu van beschuldigd, gelden van de stichting, die werden geboekt als uitkeringen aan stille armen, on voorzien uitgaven e.d. op een apart spaarbankboekje te hebben gestort en te hebben gebruikt, om er samen met andere regenten reisjes van te maken e.d. Een andere regent en een regentes hebben bekend van het door N. en de J. verduisterde geld voordelen te heb ben genoten. Naar wij van de burgemeester van Moordrecht vernemen, is de zaak aan het licht gekomen, nadat de echtgeno te van de burgemeester, die enige ja ren geleden regentes werd, argwaan had gekregen. Toen daarna het ge meentebestuur, dat met het toezicht op de stichting is belast, de jaarreke ning 1954 voorgelegd kreeg, merkte c'e burgemeester dat daarop merkwaardig veel posten met ronde cijfers voorkwa men. Een onderzoek door het verificr- tiebureau der vereniging van Neder landse gemeenten bracht tenslotte de fraude aan het licht. Ze waren er al vroeg bij deze elfsteden-rijders. Gisterochtend vroeg verschenen zij voor de ta fel van het comité in „De Groene Weide" te Leeuwarden. Zij heb ben in ieder geval niet huilend voor de deur gestaan ais de tal lozen die 's avonds nog kwamen en waarover men op pagina 3 meer kan lezen. ROTTERDAM, 13 febr. Vanoch tend is de 60-j. ploegbaas J. G. See ling, bij post twee aan de buitendijk te Rotterdam-zuid door de trein naar Dordrecht, die omstreeks kwart voor zeven van het centraal station was vertrokken, overreden en op slag ge dood. (Van onze sociale medewerker). DEN HAAG, 14 februari Naar wij uit departementale kringen verne men, heeft de ministerraad zich gisteren niet uitgesproken over eventueel te ondernemen stappen teneinde het vrijdag j.l. in de Stichting van de Ar beid tussen werkgevers en werknemersvertegenwoordigers ontstane conflict te trachten bij te leggen. De ministerraad was van oordeel, dat eerst het nog steeds in haar bezit zijnde advies van de Soc. Economische Raad inzake een mogelijke ruimte voor het verhogen van de lonen in haar bezit moet zijn. En wel, omdat het uitsluitend met dat advies in de hand mogelijk zal zijn zich een mening te vormen over de zakelijke gronden waarop het conflict rust. Naar ons wordt verzekerd mag be doeld S.E.R.-advies vandaag of uiter lijk morgen worden verwacht. Alsdan zijn er twee mogelijkheden: of een be spreking van dit advies en van het conflict in de Stichting van de Arbeid wordt aangehouden tot de gewone we kelijkse vergadering van de minister raad op maandag a.s., óf er wordt op korte termijn een bijzondere minister raad bijeen geroepen. Men gaf ons te verstaan, dat deze laatste mogelijkheid wellicht de voor keur zou verdienen om verdere ont wikkelingen in deze ernstige aangele genheid met het risico van zich ver diepende tegenstellingen zoveel moge lijk te ondervangen. Het lijkt waarschijnlijk, dat de mi nisterraad dan zal besluiten het op een Een vindingrijke vader uit de Amerikaanse stad Parsons, die wel van ijs- en sneeuwvermaak hield, maar niet aan het onvermijdelijke trekken aan de slee van zijn dochtertje, scharrelde in zijn monteurswerkplaats een oud benzine motortje en een reusachtige ventilator op en loste daarmee op de hierbij geïllustreerde wijze het probleem op. De slee, die niet ten onrechte de naam „vaderredder" kreeg, haalt een zo hoge snelheid, dat hij rennend maar zeer moeilijk is bij te houden. MOSKOU, 13 februari. „Het zen den van troepen naar het Midden-Oos ten zou een grove schending zijn van het Handvest der Ver. Naties" aldus een heden door het sowjet-ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven communique over de Brits-Ameri kaanse plannen voor het Midden-Oos ten. Door dergelijke troepenzendingen zal een broeinest van gevaarlijke ge schillen en spanning ontstaan en de mogelijkheid om geschillen tussen de landen van het betrokken gebied te re- geleen, zal kleiner dan ooit worden. zakelijk overleg met beide partijen over de bestaande verschillen van in zicht aan te sturen. Inmiddels zijn gisterav nd vertegen woordigers van de drie grote werkne mers vakcentrales, het C.N.V., de K.A. B. en het N.V.V. bijeen geweest om zich over de ontstane situatie te bera den. In de loop van de dag hadden zij ieder in eigen kring de loop der ge beurtenissen en het in de nabije toe komst te nemen standpunt al uitvoe rig besproken. Uiteraard konden over de resultaten van een en ander in dit stadium geen concrete mededelingen worden gedaan. Wel kon uit sommige opmerkingen de neiging worden vast gesteld de principiële kwestie het ontbreken van de wil tot waarachtig overleg aan werkgeverszijde pri mair te stellen. En eerst op de tweede plaats het zakelijk geschil te behande len met dien verstande, dat zeker niet minder dan het vrijdag j.l. voorgestel de zal worden gevraagd, maar eer het tegendeel. Geronseld voor legioen ZWARTSLUIS, 14 febr. Gister avond is de achttienjarige matroos Pie- ter Hoen uit Zwartsluis, die op 31 Ja nuari zijn schip in de Franse haven Bayonne verlaten had en sedertdien spoorloos was, plotseling komen opda gen. Alle nasporingen, welke door de autoriteiten waren verricht, waren vruchteloos gebleven. Men veronder stelde, dat de jongen, tesamen met zijn 23-jarige collega, de matroos Mulderije uit Westzaan, dienst had genomen in het vreemdelingenlegioen. Doch de autoriteiten van het fort St. Nicolas in Marseille, waar de troepen voor het vreemdelingenlegioen worden verza meld, hadden dit ontkend. De teruggekeerde jongen, die er ha veloos uitzag, verklaarde, dat hij met Mulderije in een café te Bayonne voor het vreemdelingenlegioen was geron seld en daarna in een kamp aldaar was terecht gekomen. Zij zouden naar Al giers worden overgebracht, maar had den kans gezien te ontvluchten. Na een tocht vol ontberingen hadden zij Ne derland weten te bereiken. De terug keer van de jongen verwekte in het ouderlijk gezin grote blijdschap. Sneeuw brengt honger in delen van Europa ZWARE SNEEUWVAL teisterde Europa. In vele landen, met name in Frankrijk, Italië, Zuid Slavië en Oostenrijk, is het trein' en wegverkeer volkomen in de war. Ook in ons land viel een flinke laag sneeuw. Het meeste wel In Fries' land waar op de spoorbanen de witte vacht een halve meter hoog was. Voor de spoorwegen vielen de gevolgen nogal mee. Meer dan een half uur vertraging werd er overdag niet geboekt, 's Avonds was de ver traging echter meer dan een uur. De anders zo zonnige Rivièra daar entegen was nu veranderd in een pool streek en aan de beroemde tuinen in dit gebied werd grote schade aange richt. Het treinverkeer lag lam en dui zenden auto's zijn,, langs de wegen ge strand. Verschillende plaatsen rondom Nice zijn van de buitenwereld afge sloten en telefoonverbindingen wer den verbroken. Tussen Nice en Mo naco kwamen landverschuivingen voor. Parijs lijdt armoede. Van verschil lende groenten zijn de prijzen meer dan verdubbeld en het brood wordt schaars. Bij de bakkerswinkels staan de mensen verkleumd in lange rijen. Het dodental steeg tot Oostenrijk is bedolven onder een nieuwe laag sneeuw, waardoor som mige treinen met 15 uur vertraging binnenkomen. HONGERSNOOD IN ITALIË In Zuid Italië en in de Abruzzen, ten Oosten van Rome zijn dorpen afgesne den en er heerst hongersnood. Nieuwe sneeuwval belemmert snelle hulp. In dringende gevallen worden met heli copters medicijnen en ook voedsel en veevoeder overgebracht. Zes en dertig zgn. „Flying Boxcars" van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland zijn maandagochtend met dekens, kleren en voedsel opgestegen om hulp te bie den. Maar meer nog dan de sneeuwval, de ergste sinds mensenheugenis, vrezen de Italianen de dooi en de daarmee ge paard gaande overstromingen. In West Macedonië is een lawine neergekomen op een hut waarin arbei ders schuilden. In totaal werden in Zuid Slavië meer dan dertig mensen gedood. Met behulp van explosieven maakt het leger de wegen sneeuwvrij. In Denemarken zijn maandag vier mensen doodgevroren. Ais schrille te genstelling kwamen uit Groenland en van de Faroer-eilanden berichten bin nen overvoorjaarstemperaturen. In Engeland begon het te dooien en Spanje beleeft de koudste periode die het deze eeuw tot dusver heeft meege maakt. IN ONS LAND In de afgelopen nacht hebben in Amersfoort, Utrecht, Arnhem en Zwolle militairen de spoorwegen assis tentie verleend bij het vrijmaken van wissels en dergelijke werkzaamheden. Dank zij deze hulp werden de vertra gingen op deze drukke trajecten tot het minimum beperkt. De schrik van hun leven kregen van ochtend drie kleine Amsterdamse zij op de Berlagebrug naar het voede ren van de meeuwen te kijken, toen een van de drie plotseling begon te gil len. Zij had nl. zoals alleen een kind dat kan doen, even met haar tong de stalen brugleuning aangeraakt en dit vochtige lichaamsdeel was er aan vast gevroren. Voorbijgangers zonnen op raad. En een brugwachter bracht uit komst. Hij goot de warme Inhoud van zijn thermosfles over het tongetje heen. Trillend werd het kind naar een apotheek gebracht. Maar gelukkig viel de verwonding nogal mee. De luchtbrug Leeuwarden-Ameland moest maandag door de sneeuwval on derbroken worden. Het eiland, nu reeds 2 weken geïsoleerd, heeft echter aan niets gebrek. MOSKOU, 13 febr. De Sowjet- Unie heeft voor de eerste maal te ken nen gegeven, dat een uitwisseling van onbeperkte bezoeken van particuliere burgers tussen de Sowjet-Unie en de V.S. „heilzame resultaten zou kunnen hebben. Dit blijkt uit een 'bericht van het Sowjet-persbureau Tass, dat het Sow jet-antwoord bekend maakt op een Amerikaans memorandum, dat volgens Tass op twaalf november van het vorig jaar ten tijde van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken te Genève werd overhandigd. De Sowjet-Unie is bereid program ma's voor de uitwisseling op te stellen, onder meer van delegaties van medici en landbouwkundigen, zoals voorge steld in de Amerikaanse boodschap. Het Sowjet-antwoord vermeldt te vens de mogelijkheid van uitwisseling op het gebied van het hotel- en res taurantbedrijf, de elektriciteitsvoor ziening en andere terreinen. meisjes Op weg naar school stonden vorst DE BILT ZEGT: Aanhoudende vorst De BILT, 15 febr. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Opklaringen, maar ook enkele sneeuwbuien, vooral langs de Wadden- kust. Matige, en langs de Waddenkust later vrij krachtige wind tussen Noord- Oost en Noord. Overwegend matige

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1