WOLVEN TREKKEN UIT RUSLAND NAAR HET WESTEN PUZZLE UIT DE KERKEN BURGERLIJKE STAND Speciale jachtcommando's moeten de hongerige rovers tegenhouden Krijgsmacht en grondwet Ruwe Handen? PUROL 'i In één nacht baandag 13 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Gevolgen van de strenge vorst (Van onze Westduitse correspondent.) BERLIJN, februari 1956. De overal in oost-Europa aanhoudende strenge vorst heeft ook de eeuwenoude trek van de wolven versterkt. Poolse en Tsjechische dagbladen brengen sinds enkele weken weer regelmatig berichten over de activiteit der speciale jachtcommando's, die de trek der wolven naar het westen moeten tegenhouden. Uit oost- Pruisen, Pommeren, neder-Silezië en uit het Sudetengebergte worden steeds weer successen gemeld van deze goed betaalde wolvenjagers. Het valt niet te ontkennen de grijze, wrede roofdieren trekken weer naar het westen. Polen heeft thans de grootste zor gen door de uit Rusland binnenvallen de wolven. Naar het communistisch dagblad „Trybuna Ludy" in War schau heeft medegedeeld werden al leen in de bossen om de provinciale hoofdstad Allenstein al 46 wolven ge dood. De eerste wolf in dit najaar werd neergelegd door Siegfried Moschner, in het gebied van Neiden- burg (ver ten zuiden van Allenstein). Nu gedoogt de Poolse nationale trots niet de Duitse naam van deze jager te schrijven, zodat hij in de Poolse pers „Zygfryd Moszner" heet, behal ve in de bladen van oost-Pruisen, waar hij veel te bekend is omdat de door hem opgestelde en geleide jacht- brigade tot dusver in de strijd tegen de wolven de meeste successen heeft behaald. Vorig jaar schoten de leden ervan 32 wolven en kwamen boven hun salaris tot premies voor een bedrag van 32.000 zloty (30.000 gulden). Tot het geven van dergelijke hoge pre mies werd overgegaan, nadat was ge bleken, dat de gewone jachtbrigades maar weinig resultaat hadden. De Sowjet-autoriteiten tonen ook dit jaar weinig belangstelling voor de wolvenjacht. In het door de Sowjet- Unie beheerde noordelijke deel van oost-Pruisen en in het bijzonder in het Memeiland, alsook aan de Rus- sisch-Poolse oostgrens bij Bialystock worden de roofdieren nauwelijks tegengehouden. Uit deze gebieden trekken zij daarom ongestoord naar het westen en het zuiden. Het Sow- jetbestuur van Koningsbergen heeft al verschillende malen geweigerd Poolse jachtcommando's tot dit gebied toe te laten. Stropers op wolvenjacht Aan de wolvenplaag ontbreekt ook de vrolijke kant niet. Zo zijn in oost- Pommeren b.v. de stropers de hout vesters en jagers te hulp gekomen. De stropers gaan daar al maanden lang op wolvenjacht, omdat zij „hun" wild niet langer door de vraatzuch tige roofdieren willen laten verscheu ren. Sindsdien drukken de houtves ters en jachtopzieners beide ogen toe en zijn blij over de onverwachte hulp, die zij hebben gekregenEen wolf verorbert in éen jaar minstens 2000 pond vlees. Vindt een wolf geen vee, dan neemt hij wild, waardoor de stro pers een goede bron van Inkomsten verliezen. Ernstiger staat het echter met het wolvengevaar in het gebied van neder-Silezië. Nadat de roofdieren op verschillende collectieve veehouderij en en boerderijen waardevolle fokdie- re'n hadden verscheurd, werden aan de leden van deze landbouwcoöpera ties wapens gegeven. Tot dusver wer den hiermee vier wolven neergescho ten, in de districten Sagon, Glogau, Wohlau en Trebnitz. Ook de Tsjechen Zorgen hebben ook de Tsjechen. In het oostelijk deel van de Sudeten, alsmede in de west-Beskiden zijn wolven gesignaleerd. Deze wisten uit Galiciën en de Karpathen naar het westen door te dringen. Sporen van wolven werden ook al gevonden in de laagvlakte van Moravië. Nog heb ben de Tsjechische autoriteiten niet voldoende afweermaatregelen getrof fen. Tot dusverre trokken de wolven uit de Karpathen meestal zonder zich lang op te houden door naar Oosten rijk en de Alpen. Het ziet er naar uit, dat zij zich daar willen vestigen. In de Bondsrepubliek werd zojuist in het „Rodewald" in neder-Saksen weer een wolf doodgeschoten. Dit is de vierde wolf, die sinds 1948 in ®te Radio- foienql o-tii DINSDAG 14 FEBRUARI. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.! Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenw 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Mil. ork. 11.30 Alt en piano. 11.50 Gram. 12.00 Mandoline-ens. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Pi anorecital. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Rekenschap van het Humanisme, caus. 18.40 Lichte mus. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Muz. causerie met illustraties. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp. 22.15 Viool en harp. 22.40 De Ant woordman. 22.55 Ik geloof, dat...., caus. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 —24.00 Act. HILVERSUM II (298 m.l. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 8.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.16 Gram. 10.30 Franse muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en sol. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gev. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Ir. J. Fokkinga: „Agrarische proefbedrijven in Ned. Nieuw Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dansmuz. 18.55 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.85 De gewone man. 20.40 Carna- valsprogr. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS; 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.15 Progr. over het wegverkeer in Ned. 80.18 Apen kijken u aan. 20.30 Karas gpringt uit het raam, detectivespel. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL (324 m.). 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Tafelmuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Operetteselecties. 16.00 Koersen. 16.00 Orgelspel. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Jeugd west-Duitslanu werd neergelegd. Acht jaar geleden begon het met de „wor- ger" van het Lichtermoor. De in west-Duitsland doodgeschoten wolven vertoonden allemaal sporen van talrijke schrootladingen. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat op deze wolven, die misschien wel via Sowjet-Polen door de Sowjetzone van Duitsland wisten binnen te dringen, ook daar werd geschoten. In de I8e eeuw kwamen de laatste grijze roof dieren langs deze zelfde route Duits land binnen. DEN HAAG, 11 febr. De regeling meent, dat er geen behoefte aan bestaat om aan de gelijkwaardige positie van de luchtmacht ten opzichte van de zee- en landmacht ook grondwettelijke uitdruk king te geven door de luchtmacht met zoveel woorden naast zee- en landmacht in de grondwet te noemen. Voorts ls zij van mening, dat het de voorkeur ver dient uit de grondwet elke indicatie aangaande de organisatie van de krijgs macht te weren, zoals, behalve bij de zelfstandigmaklng van de luchtmacht, onlangs weer is gebleken bij de oprich ting van het korps mobiele colonnes ais zelfstandig krijgsmachtsdeel. Voor de nieuwe aanduiding van de ge wapende macht ln de grondwet ls aan sluiting gezocht bij de aanduiding ln het statuut voor hét koninkrijk. Aldaar wordt deze macht aangeduid met het woord „krijgsmacht". VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. hoes, 7. dun pa pier, 10. slang, 12. voorzetsel, -14 vod, 16. vruchtendrank, 17. zuilengang, 18. honingdrank, 19. rondhout, 20. Inheemse ziekte, 23. verharde huid, 25. genees middel. VERTICAAL: 2. vreemdelingenver keer, 8. priem, 4 stok waarop de kippen slapen, 5 voorzetsel, 6 larve, 8. gelelde lichtbundel, 9. waardeloze spullen, 11. Europeaan, 18. gemene vent, 16. zetel, woonplaats, 17. dier, 21. gedicht van Gorter, 22. Bijbelse hogepriester, 24. ten name. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1. mankement, 7, are, 8. pandoer, 11. Or„ 13. do, 14. eend, 16. last, 18. op, 20. te, 21. rubriek, 24. rit, 26. stuurloos. VERTICAAL: 1. marge, 2. ar, 8 nep, 4. eind, B ego, 6. tor, 9 dol, 10. eest, 12. regu, 15. dor, 17. terts, 19. pier, 21. ros, 22. beu, 23. KRO, 2B. Io. Ingezonden Mededeling (Adv.) De Chinese kranten zijn er thans toe overgegaan de Chinese karakters van links naar rechts te drukken, inplaats van boven naar beneden, aldus meldt Unesco. Shooi exfieliment B(j het tienjarig bestaan van de Oecu menische Raad van Kerken ln Neder land stond in Gemeenschap der Kerken een overzicht, waaruit wij het volgende gedeelte knippen! Het ls niet de bedoeling van de Raad het ln de afgelopen jaren gedane werk onder een vergrootglas te leggen. De Raad is zich bewust dat de samenwer king tussen de kerken nog ln een begin stadium verkeert. Dit ls ln de verga deringen van de raad in de laatste maanden meer dan eens uitgesproken. Toch heeft de raad tot viering van dit tienjarig bestaan besloten, want en ook daar was men het over eens dit tienjarig bestaan m&g gevierd worden. Er mag In mei 1956 gezegd worden, dat het experiment, dat de kerken tien jaar geleden zijn begonnen, begint uit te groeien tot een vorm van kerkelijke sa menleving. Hoe langer hoe meer wordt beseft, ook ln de gemeente, dat men als kerken niet meer bulten elkaar kan. De oecumenische beweging ls een groot experiment in het leven van alle kerken. Iedere nieuwe stap op de weg van kerkelijke samenleving wordt bijna als een nieuw begin ervaren Op 10 mei 1946 ls een stap gedaan door de Nederlandse kerken, waaraan na tien jaar met dankbaarheid mag worden teruggedacht. In deze tien jaren Immers is het vele malen uitgesproken door kerkelijke leiders en gewone ge meenteleden met hoe grote vreugde men elkaar in de oecumenische samenwer king ontmoet hééft. dlchw-eil^eidadel dei Uto-o-id Ds J. W. de Jager, Geref. predikant te Utrecht, wijdt ln de Classlcale Kerk bode van Utrecht een beschouwing aan Albert Schweitzer, waarin wij lezen: Als wij over Albert Schweitzer spre ken, verloopt de discussie al gauw ln de constatering, dat wij het met de princi piële Instelling van deze christen ln het oerwoud onmogelijk eens kunnen Ik geloof echter, dat wfj het oordeel over de eeuwlgbljjvende waarde van Al- bert Schweitzer's leven maar rustig moeten overlaten aan Hem, Die alleen het hart doorgrondt. Voor ons besef Is Schweitzer's kijk op de roeping en de nood van de mens in derdaad confessioneel onaanvaardbaar, een typisch humanistische beschouwing, waarin voor Jezus Christus als Zalig maker van zondaars feitelijk geen plaats ingeruimd ls, maar met dit af wijzende oordeel is lang niet alles ge zegd. Kunnen wij voor God geen daders des Woords zijn, terwijl de waarheid van het Woord voor ons bewustzijn on der de nevelen ligt En kunnen wj) geen verloochenaars van het Woord worden, terwijl wij het met de mond belijden en het toch met de daad verachten? Ueiii^el&Caiüig, op komlt In het kerkblad van de Geref. Kerken (ond. art. 31 k.o.) voor Overijssel en Gelderland schrijft ds. G. Vlsée van Kampen, dat hij in De Telegraaf de vol gende advertentie las: „Openlijk dank aan God voor verkre gen gunsten op voorspraak van prof. Titus Brandsma". Ds. Vlsée voegt hieraan toe: Soortgelijke advertenties komen ln r.-k. dagbladen vrij regelmatig voor. en muziek. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Maar dan geldt de dank voor op voor spraak van reeds heilig verklaarde per sonen verkregen gunsten. Wie zulk een dankbetuiging plaatst mag geacht wor- Syndicale kron. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 21.15 Ork. conc. 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nws. den boncatholique te zijn. Déze „goed- katholleke" adverteerder echter plaatst een dankbetuiging niet ln een rooms blad, maar ln De Telegraaf. Dat is het eerste wat opvalt. Zélfs ln De Telegraaf zo'n advertentie! Het tweede is, dat de gunst, waarvoor gedankt wordt, niet op voorspraak van reeds „tot de eer der altaren verheven" heiligen, maar op de van wijlen prof. Titus Brandsma heet verkregen tezijn. Hoe wéét de adverteerder, dat deze in bezettingstijd omgekomen verzetsstrij der hem voorspraak verleende! Dat ls natuurlijk een gelóófsoordeel. Een róóms niet een christelijk en bijbels geloofs- vooroordeel. Intussen: het ls duidelijk, dat aan de heiligverklaring van prof. Titus Brands ma wordt gewerkt. Na zijn dood. Aan die van paus Plus XH reeds bij zijn leven. Want de „verschijning" van Christus aan dit hoofd der kerk gedu rende diens laatste ziekte zal vast en zeker nog eens een hoofdstuk van zijn canonisatie vormen. 5,eneei,mLddet q,eiPiaaqd De lutherse predikant van Nijmegen, ds. C. M. de Vries, snijdt maar weer eens het onderwerp „de preek" aan. In het weekblad In de Waagschaal lezen we van hem: Bij de vele geneesmiddelen, die wor den aangeboden, kom lk zelden één te gen met het etiket: „Welsprekendheid Het ls duidelijk, dat aan welsprekend heid op honderden kansels geweld wordt aangedaan. Die kunst wordt onder theo logen niet meer beoefend. Naar ons beste weten worden de be dienaren van het Goddelijk Woord in geen enkel opzicht voorbereid op de taak, om het artikel, dat zij hebben aan te bieden ln welsprekendheid verpakt, te verkopen. Het Is hier niet de plaats om het begrip „welsprekendheid" uit te diepen ,maar humor behoort er ln ieder geval toe. Vele predikanten bezitten de gave van de humor, maar op hun kansels ls er geen zweem van terug te vinden, Waarom daar niet en wel „humor" ln het onderwijs van Jezus? Kunnen we, op zoek naar de benadering, helemaal niets leren van mannen als Wlm Kan, Toon Hermans en Godfried Bomans, die toch niet alleen nonsens verkopen? Het moet ons, die naar oplossingen zoeken, toch wel iets zeggen, dat praktisch heel ons volk, dat lijdt aan de moeheid, daar naar luistert, als het de kans krijgt. Men begrtjpe ons niet verkeerd. De kerkdienst worde geen cabaret! Maar ook geen aula van een begraafplaats. Het Evangelie is blijde boodsohap, vro lijke wetenschap. Het ls bepaald verontrustend als we dat vergeten. Middelburg Geboren: Hendrik M., z.v. J. Kosters en L. A. van de Broeke; Marianne C. K., „.v. J. H. van Wijngaarden en J. C. Vers- wijveren; Erik C. J„ z.v. F. G. van der Poll en J. F. Veenland; Francois D., z.v. A W. van Iren en M. A. Nieuwenhuize, Johannes C„ z.v. M. J. Minnaar en E. Aarnoutse; Petronella, d.v. C. Ursepunij en J. Rering; Petronella M. C„ d.v. D. Schoonen en C. M. Trouw; Jacoba C., d.v. A. C. van Langeraad en E. C. P. Heeren; Laurentius J„ z.v. L. P. Boonman en S. Koole; Robbert, z.v. M. Laven en M. Fokke; Renée J„ z.v. A. J. Geldof en L. L. de Bree; Hendriksje M., z.v. J. Din- gemanse en L. de Graaff, Jacomina C., d.v. A. Slimmen en J. Goedhart; Gideon z.v. C. Davidse en J. F. de Plaa. Ondertrouwd; J. J. Couzijn, 23 j. en M> A Brasser, 19 j. te Souburg; D. Klop, 48 j, en R. van Gemert, 50 j.; H. A. Weijnand 24 j. te Den Haag en J. P. Poortvliet. Gehuwd: A. Vinke, 25 j. en P. Mindei- houd, 22 j.; A. Kooman, 21 j. en C. W. Rooze, 19 j.; A. C. Jeras, 29 j. en A. H. Krijger, 29 j.; J. W. Houkamp, 37 j. en T. Vader, 40 j. Overleden: C. Frederiksen, 70 j., geh met A. Buijs; C. Klap, 65 j„ geh. met A. Jobse; J. van de Sande, 89 j., wedn. van S. E. Faro; J. Vader, 85 j., wedn. van J. M. Reijnierse; W. H. Hendrikse, 79 j., geh met C. Spaeter; H. Barentsen, 71 j„ geh. met J. Cevaal; P. de Kroo, 72 j., wed. van I. de Klerk; J. Baijens, 82 j., geh. met J Lefevre; A. M. G. van Loopik, 71 j„ geh, met A. J. de Weerd; J. M. Spee, 39 j.; J J. T. Lindhout, 72 j„ geh. met J- Oele. Hollebrandse, 64 j., geh. met A. Janse; Overleden: J. M. Stadwijk, 4 dagen te, Kloetinge; Th. E. van Daalen, 73 B. Verboom, 78 j„ echtg. van L. Koets; J. v. d. Moere, 67 j., wed. van L. Bareman Wissenkerke; P. van Zweden, 79 j„ wedn. van J. Polderman. Vhssingen Ingezonden Mededeling (Adv.). Uw handen gaaf en zacht Sun halm Vraag Uw Apotheker of Drogist Geboren: Johanna W., d.v. L. v. Loon en W. J. v. d. Steen; Jan W., z.v. C. W, van Loon en J. E. Sommeijer; Jan M. z v. J. J. Koppejan en C. T. Thijsse; Lu cas C., z.v. M. Weststrate en E. Tilroe; Geeraert en E. J. Verbrugghe; Willemien J. G. Portier; Adriana, d.v. W. de Fouw en M. H. Geene; Guide D. J., z.v. G. P. M Geeraert en E. J. Verbrughe; Willemien W„ d.v. J. Kaplon en G. H. Engberts Adriaan, z.v. J. Meulmeester en H. Theu ne; Jan K., z.v. J. Meulmeester en H Theune; Johannes A. M„ z.v. J. A. Ots en J. v. d. Heuvel; Petrus J„ z.v. G. v. d. Velden en J. A. Contant; Anthoinetta M d.v A. de Bart en H. Pieterse; Elisabeth d.v. N. M. C. Laban en J. A. Snoodijk Betty, d.v. J. C. v. d. Endt en G. N. Kik kert; Robert C., z.v. H. Masdorp en E W. Fritz; Ingrid D„ d.v. H. A. Hettema en C. J. M. Sehreurs. Ondertrouwd: J. L. Dane, 23 j. en P. M, Wartenberg, 21 j.; A. de Bruijne, 23 j. en M. H. v. d. Scheer, 19 j.; J- v. Sluijs, 23 en A. C. Meeuse, 19 j. te Sluiskil; J. Versteeg, 31 j. en D. Beekma, 24 j. Gehuwd: E. Weug, 24 j. en J. de Bel, 18 j.; D. van Noort, 21 j. en J. E. Bou- cherie, 22 j.; A. v. d. Voorde, 22 j. en P. Huibregtse; C. Harms, 25 j. te Terneuzen en H. J. J. Kieboom, 24 j.; J. Adriaanse 27 j. en T. J. P. B. Philipse, 26 j.; W. P. Kouijzer, 25 j. en E. M. Doolaege, 28 j.; H. Kooger, 28 j. en M. H. Modderkreeke 24 j.; F. A. Helmich, 34 j. en I. M. Hui) gens, 22 j. Overleden: E. M. Calle, 72 j., wed. van J. J. Schenkels; L. C. Weststrate, 2 dgn H. S. v. d. Maden, 56 j., e.v. S. P. v. Linden; J. L. Aspeslagh, 62 j„ e.v. G. Missuwe; M. C. Fanoij. W. Delzenne. j., wed. van J. Goes Geboren: Pieter, z.v. J. Baaijens en C, Laneer te 's-Heerenhoek; Marianne B. d.v. J. de Reus en M. den Hartog; Geer- trulda L. M., d.v. J. G. den Toonder en M. Stevense te Yerseke; Hendrika M. d.v. J. F. Hopmans en H. C. A. Stobbe laar; Jan, z.v. H. van Zweden en J. de Bat te Waarde; Pieter A. F., z.v. F. van Dalen en M. F. de Witte; Corlina A., d.v. J. Nanuru en M. Mantima te Kruiningen: Willem, z.v. B. Wagenaar en A. Oomen te Krabbendijke; Jan, z.v. J. Boogaard en J. S. van der Weele; Magrieta W„ d.v. J. D. Vermaas en N. Almekinders; Simon A. C., z.v. J. Steketee en M. Koster Yerseke. Gehuwd: H. Schrijver, 23 j. en M. Harlnck, 20 j. 7erneuzen 34) „Ik geloof, dat u gelijk hebt", zei hij. „Ik ben dwaas, om zo over u te denken en me te verbeelden, dat u iets om me geeft. Toch bent u geen dienstbare, en evenmin onbekend met de voorname wereld. Maar uw naam weet ik niet, noch uw afkomst, maar dit weet ik, dat u mij gisteravond voor de gevangenis gered hebt; ik weet dat door u mijn zwaard weer in mijn bezit gekomen is. En daarvoor dank ik u. Maar ik ben niet hierheen» gekomen, om door iemand, wie dan ook, uitgelachen te worden. Daarom goede nacht, Juffrouw Maria!" Hij verwijderde zich, doch vóór hü nog de schaduw van de muur had ver laten, greep zij hem bij de arm. „Neen, zo niet", riep zij uit, „niet vóór ik u gezegd heb, wat er in mijn hart leeft". Wat zou er in uw hart zijn? Gij wenst u te vermaken. Daarom ook hebt gij misschien de soldaten van Jeffreys om de tuin geleid en mij mijn zwaard terug bezorgd, om mij hier vannacht te doen komen. Het ver heugt me, dat gij u vermaakt hebt. Maar ik heb andere dingen; om over te denken". Welke dan?" Die hebben voor u geen belang. De gedachten van een uilskuiken uit Cornwallis interesseren u niet". Hebben zij iets uit te staan met Jeffreys?" „Ja?" antwoordde Trelawney woest. „Ik zal niet rusten, vóór ik dat mon ster met zijn familie van de aarde verdelgd heb". Hoe weet u, dat hij een gezin heeft?" Ik weet niet. Nog vandaag heeft heeft, die haar vaders voetstappen volgt en zijn werktuig en spion is. Gij spreekt als Iemand, die haar haat". „Haar haten? Hoe zou ik iemand, die de naam Jeffreys draagt niet haten?" „Het verwondert mij geenszins, Sir Trelawney, maar vóór we scheiden, wil ik U toch mededelen, waarom ik U hier heb laten komen. Heb niets te doen met de plannen van mijnheer Dugdale. Ik zeg U, dat zü zullen mis lukken. En meer nog, allen, die zich met hem verbonden hebben, zullen vreselijk lijden, op een wijze, waarvan ge U geen voorstelling kunt vormen. Als U Londen niet wilt verlaten, be loof mij dan tenminste, dat U zich niet moedwillig in nog groter gevaar zult begeven". „Zou Jeffreys ook van onze ont moeting van deze nacht afweten?" „Het is mogelijk, maar ik denk het niet. Zulken als ik zijn te onbelang rijk voor hem, om er op te letten; daarom kan ik u helpen. Was ik de een of andere voorname dame, zoals ij veronderstelt, dan zou hij mij ver- lenken". De toon van de stem der jonge maagd had de jongeling geheel ont wapend. „Juffrouw Maria, zeg mij hoe U heet. Zeg mij, wanneer ik U terug zal zien." ,Noch het een, noch het ander". „Waarom?" „Waarom? Omdat Neen, ik wil het U niet zeggen. Hoor! Wat is dat?" Beiden hoorden stemmen en de jonge man voelde haar hand op zijn arm sidderen. „Ik zeg U, hij is niet ver hier van daan. Zij zei, dat zij hem zou trach- Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem III niet ver van de kerk". Trelawney sidderde, toen hij die woorden hoorde. Wat betekenden ze7 „Vaarwell" fluisterde zij. „Denk niet onvriendelijk over mij. Gij zult mij nooit terug zien, maar misschien was er waarheid in wat ik zei. Waarom die men mij verteld, dat hij een dochterten te spreken te krijgen bij de boom, zou ik U uw zwaard terug bezorgd hebben, als ik niet aan U gedacht had? Maar maar Daar hoorden zij de stemmen nader schenen te komen. „Zij zei, dat zij fluiten zou", hoorde hij iemand zeggen. Zij greep zijn hand. „Als u mij lief heeft, zoals U beweerd hebt", en hij hoorde een snik, ofschoon zij slechts fluisterend sprak, „laat U dan niet in met de plannen van Dugdale. Doet U het, dan zal zelfs ik U misschien niet meer kunnen redden. God behoede U. Misschien zult U mij nog eens bekla gen. Ik zou TT kunnen vertellen waar om, als U hier morgennacht weer kwaamt." Zij was verdwenen, voor hij zich van haar vertrek bewust was, terwijl hij verward achterbleef. Wat beteken de dat alles toch? Hij sprong op om haar te volgen, maar bedacht zich, daar het toch tevergeefs zou zijn. Hoe zou hij kunnen uitvinden, welke kant zij gegaan was in de duisternis van de nacht? Daarom bleef hij waar hij was en luisterde opmerkzaam. Een minuut later hoorde hij iemand flui ten, ongeveer tweehonderd el van hem af. Toen hoorde hij haastige voet stappen, gevolgd door kreten van te leurstelling. Daarna stierven de stem men weg in de richting van Black- friars. In de verte hoorde hij de klok in de St. Pauls één uur slaan. (Wordt vervolgd.) Geboren: baiomon P., z.v. P. S. van Houcke en M. N. Lensen; Hendrik J. J„ ,v. C. J. F. Kouijzer en J. E. ter Horstl Cornelia P.. d.v. J. L. Platteeuw en L. Hamelink; Fredericus J. G., z.v. G. P. da Rooij en M. J. Uytdenhouwen; Pieter. z.v. J. C. Platteeuw en H. J. de Bokx; Willem A., z.v. A. de Block en W. Riemens; Adri ana, d.v. C. Mechielsen en D. N. Kol(jn; Tannetje P., d.v. M. W. Verhelst en M. P. de Groote. Ondertrouwd: G. J. Schaaljc, 21 j. te Axel en J. M. Harms, 20 j.; H. P. A. Dop- pegieter, 28 j. en A. N. J. van Moeffaert, 20 j. Overleden: M. P. Luteijn, 86 j.; M. Ceulenaere, 85 j., e.a. A. van Hecke; C. Buijze, 43 j., e.v. J. Lansen; G. J. Ver linde, 55 j., e.v. J. F. Doeselaar. ARNEMUIDEN Burgerlijke Stand. Geboren: Jan W., z.v. J. A. van Dalen en J. de Hamer; Maria J., d.v. A. van Dalen en W. Meul meester; Jacob B„ z.v. J. van de Ketterij en J. Meerman; Dingenis, z.v. D. Marijs en A. de Nooijer; Pieter, z.v. M. v. Belzen en P. van Belzen. BORSSELE Burgerlijke Stand. Geboren: Nieo- laas H., z.v. J. C. van Stee en' J. Vermu4| Adriaan, z.v. A. van den Ende en A, Nieu- wenhuijse; Peter, z.v. J. W. Wesdorp en W. Minkka; Ina, d.v. J. Maas en N. van Schalk. Gehuwd: C. Fraanje, 23 j. en W. Dek ker, 23 j. te 's Heer Arendskerke. Overleden: M, Ars, echtg. van C. Geu% 63 jaar. GRIJPSKERKE Ondertrouwd: A. P. Haak, 34 j. te Ter- neuzen en M. M. Boogaard, 26 j.; J. da Visser, 24 j. te Serooskerke en N. Vo», 25 j. s-HEER ABTSKERKE Bevallen: C. S. Schouwenaar, geboren Huissen, d. Gehuwd: C. A. Hoek, 30 j. te Terneu- zen en P. C. D. Braamse, 24 j. s-HEER ARENDSKERKE Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Jé z.v. M. Beenhakker en J. J. de Puit; Adriê aan P., z.v. C. Rijk en K. J. Courtin ta Lewedorp; Cornelia C., d.v. A. Janse en C. N. Blok; Elizabeth F., d.v. J. Lampei en M. C. Lokerse. Gehuwd: H. Dekker, 24 j. en D. A. Beukema, 24 j.; A. J. Bruijnooge. 23 j. en M. E. Sonke, 24 j.; M. L. de Koster, 27 j. en L. M. Raas, 24 j.; J. Vermue, 36 j. en C. van Stee, 26 j.; J. de Jonge, 20 J. en C. W. de Regt, 21 j. Overleden: J. de Nooijer, echtg. van P. van Keulen, 73 j.; N. de Baar, weduwn. van B. Boonman, 77 j.; J. Geus, echtg. V. P. Boonman, 75 j.; J. Sandee, eohtg. vaft M. de Back, 85 j. HE1NKENSZAND Burgerlijke Stand. Geboren: Carolus C. J„ z.v. P. van Leeuwen en F. A. de Groena. Mgdalena A., d.v. J. Priem en A. dé Jonge. Adriaan, z.v. J. van der Does en M. van Damme. Jacobus, z.v. A. Braamsa en J. J. Kole. HOEDEKENSKERKE Burg. Stand. Geboren: Pieter H. M„ z.v. J. A. de Punder en M. Vreeke; Clasina d.v. P. J. Lukasse en J. Huissen; Adriana C„ d.v. J. D. Lucasse en E. M. Goedegebur», Gehuwd: F. J. Hoogesteger, 27 j. en M. P. Geijs, 21 j.; J. Franse, 28 j. en M. H Bal, oud 25 j. Overleden: P. van Damme, 86 j. wed n. v. A. Oele te Baarland. HOEK Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. J. Bareman te Terneuzen, 25 j. en N. G. da Fouw. 24 j. Gehuwd: J. 't Gilde, 22 j. en P. O. Lant sheer, 23 j. Geboren: Krina M., d.v. Th. v. Hoorn en C. L. de Groote; Marinus, z.v. F. Neell en A. de Pooter. Overleden: A. de Bok, 19 j.; Th. Meer- tens, 77 j., echtg. van F. J. Drabbe. KAPELLE Geboren: Petrus Th., z.v. A. J. Fens en P. D. M. Groothaert; Adriana, d.v. A. J. Zoetewei en C. L. de Regt; Kornelis z.v. J. J. Nijssen en C. J. Straub; Johan nes J., z.v. J. J. Veerhoek en A. de Jong*, Gehuwd; J. J. Maas, 32 j. en C. J. Paauwe, 27 j.; P. C. Kole. 25 j. en C. Lo kerse, 24 j. Overleden: I. van Oosten, 1 j. KORTGENE Geboren: Adriana M., d.v. P. de Pree en C. Munter; Maria J„ d.v. A. Schipper* en A. P. Oranje; Laban J., z.v. J. M. ven Oeveren en I. H. de Rijke. Overleden: C. Breure, 48 J. KOUDEKERKE Burgerlijke Stand. Geboren; Adriaan J„ z.v. B. Louwerse en J. E. Stroo; Pieter M., z.v. T. Slagboom en J. Dubbeldam; Suzanna C., d.v. D. van Sparrentak an J. Aarnoutse; Jacobus P., z.v. P. Speijkera en M. Steketee; Catharine, d.v. L. Bim- mel en P. van Rotten; Thomas L., z.v. L. Serier an D. Markusse. Overleden; P. Minderhoud, 68 j.; J. van den Berge, 68 j.; W. A. de Munck, echt- gen. v. M. L. O. van der Auwera; M. van der Koorde, 70 j., echtgen. van J. P. Maar. tense; M. Wiskerke, 80 j„ wed. van A. Braam; J. J. Stoel, 11 J., echtgen. van G. M. van Riemsdijk. KLOETINGE Geboren: Trudy, d.v. H. Posthuma en M. Baarda. MELISKERKE Geboren: Barendina H., d.v. L. Wisse en C. J. Roelse. Gehuwd: M. Matthijsse, 24 j. en T. Theune, 17 j. NIEUW- BN ST JOOSLAND Burgerlijke Stand. Geboren: Tan netje A., d.v. P. Davidse en M. Meijers; Johannes, z.v. M. T. de Dreu en T. Lou werse; Jozias P. M„ z.v. C, J. Minheere en C. Kusse. RITTHEM Geboren: Jan, z.v. C. Verhage en C. de Visser.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4