Duits atoomonderzoek begint met weinig geld en mensen Gerechtshof moet bepalen of Miss Lucy mag terugkeren Ntetneljet shag Erkend de beste! „Overzeese Rijksdelen moet verdwijnen Zware iaak voor overheid en bedrijfsleven Tussen oost en west ontbrandt de „koude oorlog der leslokalen" Nog geen 4 pCt. der Russen lid van de parti DREUN Russische hulp voor Egyptisch atoomlaboratorium Bendeleden in Celebes gedood De Oppenheimer- juwelen Westen protesteert tegen Oostdnitse para-militaire organisatie Moskou zegtt weerballons dienen om te fotograferen Soort Dominionstatus voor Suriname en Antillen? KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen De visserijbijeenkomst te Vlissingen Grote belangstelling voor C. J. M. V.- en C. J.V.F.- weekend 7 holen Maandag 13 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ook in de Bondsrepubliek begint thans het atoomonderzoek voor vredesdoeleinden. De achterstand is groot, geld en vakgeleerden zijn schaars. Over deze moeilijke situatie wordt in dit artikel een en ander verteld door Franz Josef Strauss, de Westduitse mi nister voor atoomaangelegenhe den. BONN, februari. De Bondsrepubliek zal véél moeten inhalen voor aansluiting aan het internationale kernonderzoek zal zijn bereikt. Allereerst moet worden geregeld welke rol de overheid bij onderzoek en toepassing van de kernenergie toekomt en in hoeverre de industrie hierbij wordt betrokken. Aangezien door de internationale verdragen atoomonderzoek en toepassing voor militaire doeleinden aan de Bondsrepubliek verboden is, zijn de grenzen voor het onderzoek getrokken. Toch zal van overheidswege een nauwkeurige en omvattende controle moeten worden uitgeoefend ten aanzien van produktie, verwerking en bewerking, in- en uitvoer van kernbrandstoffen alsmede de toepassing van radio-actieve isotopen. Immers, de verschillende voor leverantie van kernbrandstof in aanmerking ko mende landen zullen deze niet aan de Bondsrepubliek willen leveren, wanneer een dergelijke controle niet in de wetgeving is verankerd. Bij de financiering van onderzoek en toepassing van de kernenergie wordt er van uitgegaan, dat van overheidswege de benodigde financiële middelen voor dat wetenschappelijk onderzoek ter beschik king zullen worden gesteld, dat niet door de betrokken industrie wordt verricht. Overheid en bedrijfsleven moeten ge meenschappelijk de technische ontwikke ling financieren en de toepassing van de atoomkracht wordt aan de industrie overgelaten. Het ministerie voor atoomvraagstukken heeft een groot aantal dringende taken te vervullen. Allereerst zal een wetsont werp mceten worden ingediend, waarbij do toepassing en het onderzoek van de kernenergie, de beveiliging van de be volking tegen radio-actieve stoffen, een ontwerp-coördinerlngsprogram voor we tenschappelijk onderzoek en opleiding van jonge krachten alsmede deelneming aan de onderhandelingen over een Eu ropese atoom-gemeenschap, wordt gere- 'd. Veel vraag, weinig aanbod Het probleem der Jonge vakkrachten baart zeer grote zorgen. Zonder te over drijven mag worden aangenomen, dat in Frankrijk per Jaar ongeveer 1000, in Groot-Brittannlë meer dan 3000, in de Verenigde Staten meer dan 10.000 en in de Sowjet-Unle zelfs meer dan 15.000 atoomgeleerden en technici aanwezig zijn. Op dit gebied zal in Duitsland bin nen enkele jaren van een gapende kloof ..Duitse atoomcommissie", die uit 25 le den bestaat. Dit zijn vooraanstaande per soonlijkheden uit wetenschap en bedrijfs leven, vertegenwoordigers van de vak beweging en van de „Stedendag" (de Duitse vereniging van gemeenten). Nieuwe vormen Het Westduitse atoomonderzoek zal worden gedragen door het inzicht, dat het atoomtijdperk alle volkeren dwingt tot het vinden van nieuwe politieke organi satievormen, waarbij de staatkundige souvereiniteit in de oude betekenis van het woord meer en meer zal blijken te zijn achterhaald. Bovendien is de wereld op het punt aangeland, waar alle kennis van wetenschap en techniek waarop de mensheid zo trots was niet meer voldoende is, maar waar de synthese tus sen weten en geweten zal moeten worden gevonden, opdat de volken van vrees worden bevrijd en zij allen hun plaats onder de zon kunnen hebben. tussen vraag en aanbod sprake zijn. Een kloof, die niet gemakkelijk zal zijn te overbruggen. Voor de nieuwe atoom industrieën worden in de Ver. Staten ie der jaar meer dan 400 speciale technici opgeleid, maar thans zoekt deze jonge industrietak er al minstens 1200 en wel dra zal zij er 4000 nodig hebben. In Amerika wordt dan ook al van een „koude oorlog der leslokalen" ge sproken, zulks naar aanleiding van de mededeling, dat in de Sowjet-Unle in do komende tien jaren ruim 1.2 miljoen nieuwe ingenieurs en wetenschappe lijke krachten zullen worden opgeleid, terwijl de Ver. Staten in hetzelfde tijd vak hoogstens 900.000 deskundigen denken te kunnen opleiden. Bescheiden begin Het ministerie voor atoomvraagstukken, dat thans nauwelijks 100 medewerkers telt, heeft voor het lopende begrotlngs- WAAR VROUWEN bijeenko men of vergaderen, is het vaak een gezellige bedoening. Er wordt van gedachten gewis seld, bestuursleden worden her kozen, een aantal hunner gaat rond met dampende kommen... Dat is zo typisch de sfeer van een vergaderend verbond van dames, waarbij men immer moet concluderen: hier wordt, zon der dat hiertoe eigenlijk een direct streven bestaat, het aan gename met het nuttige ver enigd. En de vrouwen zelveWelke aanblik bieden zij? Hoe uiteen lopend zijn zij, wanneer men haar individueel gaat beschou wen! Zonder haar direct in hokjes te stoppen zijn er toch uitersten. „Dennen en beuken" is een wat grove vergelijking, liever bezigen wij hier slanken en corpulenten. Ai, die corpulenten! Vormen zij niet de gezelligste groep? Blozende vertegenwoordigsters van Hollands welvaren. Zij be kommeren zich niet om haar dikte, stellen zich niet op dieet, kortom zij zijn eerlijk en onop gesmukt maar vooral zichzelf'. En de enkele, die zich toch om haar dikte bekommert, kent ook een genoegen: het speuren naar die vrouw, die nog dikker is... Slaagt zij daarin, dan be leeft zij een gouden dag, waar op het zingen der popels scho ner klinkt dan op de andere da gen.... Met hun gezellige kout hel pen zij de conversatie draaien de te houden, en die enkele keer, dat zij met een doffe dreun de concentratie van de verga derden verstoren, volgaarne vergeven. Want die doffe dreun heeft ergens in Zuid-Beveland geklon ken. Toegegeven, de stoeltjes waren klein en vooral.smal! Kan men daarom zulk een am bassadrice pan het goede ronde Zeeuwse deze dreun kwalijk nemen? Een ontkennend ant woord is hier nóg niet sterk ge noeg. Evenzo als de twee steel tjes, die ook niet genoeg bleken. Want hierop had ons onderwerp plaats genomen, één stoeltje bleek niet aan het doel, een rustige zitplaats te bieden, te beantwoord en. En de dreun klonk, toen de stoeltjes onder het gewicht met een licht geknerp vaneen we ken jaar slechts een zeer bescheiden bedrag 50 miljoen DM voor onderzoek en opleiding kunnen uittrekken. In Frank rijk zijn aan het commissariaat voor de kernenergie 400 personen verbonden, terwijl in de genationaliseerde industrie voor dit commissariaat nog ongeveer 3850 personen werken. In Engeland ma ken 1900 personen deel uit van de be trokken overheidsinstantie, terwijl om veiligheidsredenen geen nauwkeurige cij fers worden verstrekt van het aantal per sonen dat in de industrie voor kernon derzoek en toepassing werkzaam is. Frankrijk geeft per jaar voor onderzoek en toepassing 450 miljoen DM uit, Enge land per jaar alléén voor vreedzame doel einden ruim 600 miljoen DM. Het minis terie voor atoomaangelegenheden wordt terzijde gestaan en geadviseerd door een WASHINGTON. 11 febr. Usls. De communistische partij in de Sowjet-Unle dte op 14 februari haar 20ste congres opent, heeft acht miljoen leden met In begrip van de kandidaat-leden. Dat is nog geen vier procent van de bevolking der Sowjet-Unle, maar de leden hebben zich ten volle bereid verklaard zonder vragen te stellen alle bevelen van de partij uit te voeren. Van deze leden vormen er ongeveer 200.000 de kern van de organisatie de partijorganen. Tot de hoogste leiders behoren tal van topfiguren uit het hoofdkwartier van de party te Moskou en de leiders van de provinciale partij- organisaties. Uit deze 200.000 mannen van de partijkern w.orden de 1200 gede legeerden gekozen, die aan het a.s. par tijcongres zullen deelnemen. Tijdens dit congres zal wederom een centraal comi té van 236 leden en kandidaatleden wor den samengesteld. Hulp voor Italiaanse slachtoffers van de koude? GENEVE, 11 febr. (Reuter). De Liga van rode-kruisverenigingen heeft het Italiaanse rode-kruis hulp aange boden voor de slachtoffers van de koude. Als het Italiaanse rode kruis de hulp aanvaardt zal de liga bij de 74 aangesloten rode-kruisverenigin gen een beroep doen voor het zenden van dp nodige hulp. LONDEN, 11 febr. (Reuter). De Sowjet-Une zal aan Egypte technische en wetenschappelijke hulp verlenen bjj het oprichten van een laboratorium voor kernfysica ln Cairo. Sowjet-deskundigen zullen naar Egypte gaan om advies te geven bij het opstellen van plannen voor het laboratorium en de bouw ervan. In de Sowjet-Unle zullen Egyptische des kundigen opgeleid worden, aldus meldt T'ass', het officiële Sowjet-persbureau. De Egyptische delegatie die in Mos kou de overeenkomst voor deze hulp heeft gesloten, ls naar Cairo vertrok ken. Het laboratorium is bestemd voor on derzoek op hét gebied van vreedzaam gebruik van atoomenergie. De Sowjet- Unie zal de nodige uitrusting en instru menten leveren. De bekendmakng van 'Tass' komt 24 uur nadat premier Nasser van'Egypte een lening van 200 miljoen dollar van de wereldbank voor de bouw van de dam bij Assoean in de Nijl had aan vaard. Waarnemers in Cairo dachten dat de aanvaarding van deze lening een stilzwijgende verwerping van een Sow- jetaanbod om te helpen bij de financie ring van het project, inhield De ln Moskou gesloten overeenkomst voorziet ook in levering van Russische uitrusting voor geologisch onderzoek aan Egypte. Ingezonden Mededeling (Adv.) Rector van universiteit zegt: TUSCALOOSA (Alabama) 11 februari Autherine Lucy, de neger studente als eerste van haar kleur tot de Universiteit van Alabama toe gelaten, maar „uit veiligheidsoverwegingen" nadien de toegang weer ont zegd, nadat zich felle betogingen tegen opheffing van de rassenscheiding op de universiteit hadden voorgedaan, heeft verklaard, dat zij dankbaar is voor de aanbiedingen om in het buitenland te komen studeren, doch dat zij thuis wil blijven in Alabama. De rector van de universiteit van Alabama, dr Carmichael, heeft ver klaard, dat Mej. Lucy's aanklacht, dat de autoriteit-en van de universiteit de betogingen tegen haar hadden aange moedigd, „onwaar en schandalig" is. Dr. Carmichael zei op zijn perscon ferentie, dat disciplinaire maatrege len genomen zullen worden tegen studenten van wie bekend is, dat zjj hebben meegedaan aan gewelddaden. Wat de toelating van Mej. Lucy tot de universiteit betreft, meende hij, dat dit nu een kwestie van het ge rechtshof is geworden. Ais het hof bepaald, dat zij mag terugkeren, „zal alles gedaan worden" om haar veilig heid te verzekeren. De commissie voor het openbare vervoer in de Amerikaanse staat Ala bama heeft opdracht gegeven, om op alle spoorweg- en busstations de wachtkamers voor blanken en niet- blanken met borden aan te duiden. De rassenwetten van de staat schij ven aparte doch gelijke wachtkamers voor blanken en niet-blanken voor, doch aanduiding ervan was nog niet verplicht. Onlangs waren op sommige stations de aanwijzingen „blanken" en „niet- blanken" verwijderd wegens een uit spraak van de federale commissie voor handel tussen de Amerikaanse staten, waarbij aparte wachtkamers verboden werden. De nieuwe voor schriften gelden nu voor alle stations, ongeacht de bepaling van de federale commissie. Aan gevolgen van aanrijding overleden HOOGEVEEN, 11 febr. De heer A. Rijkeboer uit Meppel, die woensdag met z(jn Volkswagen een botsing heeft ge had met een compostauto op de Zulder- weg bij Hoogeveen, ls vrijdag ln het zie kenhuis te Hoogeveen op 83-jarlge leef tijd overleden. DJAKARTA, 11 febr. (ANP). Vijftig bendeleden zijn gedood en twee zijn gevangen genomen bij een mili taire zuiveringsactie in Zuid-Celebes. Benden van de Darul Islam worden nog in het bergachtige binnenland van het eiland vervolgd. Zij hadden 800 huizen in de districten Pare-Pare en Lipukasi in brand gestoken, waardoor 5000 inwoners dakloos werden en voor ca. 4 miljoen rupiahs schade berok kend werd. In Atjeh hebben speciale politietroepen bij een hardnekkig ge vecht, dat zes uur duurde, acht ben deleden gedood. Pearson krijgt 190.000, JOHANNESBURG, 10 februari. (Reuter). Aan William Lindsay Pearson, een van de twee mannen die ervan beschuldigd worden betrokken te zijn by de diefstal van de Oppen- heimer-juwelen, zal een beloning van ruim 190.000 gld worden betaald voor zijn hulp bij het terugvinden van de juwelen, die een waarde hebben van ruim twee miljoen gld. Hij zal dit geld o.m. kunnen gebruiken om een borgsom van 70.000 gld. te storten, zodat hij voorlopig op vrije voeten kan worden gesteld. De juwelen werden begin december gestolen uit het huis van mevr. Har ry Oppenheimer, de echtgenote van de Zuidafrikaanse financier van die naam. Zij zijn dank zij Pearsons medewerking teruggevonden, op een partij ter waarde van 80.000 gld. na, Het opperste gerechtshof van Jo hannesburg bepaalde dat het geld aan Pearson kan worden betaald, doch zjjn advocaat moet het in beheer houden tot het proces tegen Pearson geëindigd zal zijn. BERLIJN, 11 febr. (Reuter) De ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk in West-Duitsland heb ben bjj hun Sowjet-collega in Oost Duitsland, Poesjkin, geprotesteerd te gen de „onwettige activiteiten van Oostduitse para-militaire organisaties". In het bijzonder wordt verwezen naar de demonstratie te Oost-Berljjn op 15 januari, waaraan ongeveer 25.000 ge wapende arbeiders en jongeren, beho rende tot de z.g. „bedryfsmilitie", de jeugdbeweging en de vereniging voor sport en techniek. De westelijke ambassadeurs verkla ren in hun nota, dat het bewapenen van burgers volgens de bestaande vier- mogendhedenovereenkomsten in Duits land is verboden. Z(j verzochten Poesj kin, de plaatselijke autoriteiten in Oost-Berlijn er van te weerhouden, dat zjj de vrede in Berlijn in gevaar brengen door hun steun aan het op treden van para-militaire organisaties. MOSKOU, 11 febr. (Reuter). De Prawda schrijft, dat de aanwezigheid van Amerikaanse met camera's uit geruste ballons boven Rusland een eenzijdige poging is om het plan- Eisenhower tot wederzijdse luchtver- kenning uit te voeren. Radio Moskou zegt, dat de ballons niet ten doel heb ben foto's van wolkenformaties te maken. Weerkundige inlichtingen kun nen de Amerikanen van de Sowjet- Unie ook krijgen zonder gebruikma king van ballons, die 50.000 dollar per stuk kosten. Uit in beslag genomen films is gebleken, ^aldus de radio, dat het de bedoeling is de grond te foto graferen. De camera's kunnen door 'n bepaald radi j-signaal worden losge maakt, waarna zij met een valscherm naar de grond komen, aldus radio Moskou. Weer een trambotsing in Amsterdam AMSTERDAM, 11 febr. Een mo torwagen van lijn 2 is vannacht om streeks half een op het kruispunt Leid- seplein-Marnixstraat te Amsterdam op een hem van rechts met flinke snel heid naderend tramstel van lijn 10 ge reden. De bijwagen van lijn 10 werd in de linkerflank opgeduwd en kwam geheel naast de rails te staan. De ma teriële schade was gering en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. tt Prof. de Gaay Fortman: DEN HAAG, 10 februari. Het Departement van Overzeese Rijks delen 7,al moeten verdwijnen. Het werk zal moeten worden overgelaten aan de beide ministers en een com missie onder hen. Tot deze conclusie kwam vandaag Prof. Mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de V.U., die deel heeft uitgemaakt van de Nederlandse delegatie naar de Ver. Naties en die nu in het „Institute of social studies" voor het Ned. Genoot schap voor internationale zaken een lezing heeft gehouden. De hoogleraar riep daarbij enige „geesten" op, n.l. die van San Fran cisco, Genève, Bandoeng en zelfs van Bretton Woods. Persoonlijk vond hij RECORD STAAL PRODUKTIE VAN DE E.G.K.S. De ontwikkeling van de staalproduktie in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de laatste jaren een sterk opgaande lijn vertoond met een kleine inzinking in 1953. Mede door de instelling van de gemeen schappelijke markt bleef deze inzin king beperkt. In de periode van hoog conjunctuur van dit ogenblik is een absoluut recordcijfer bereikt voor wat betreft de produktie. De prijzen zijn slechts geleidelijk gestegen. De on derste grafiek die de maandproduktie geeft, toont de geleidelijk stijging van 1954 en 1955. KLEUTERONDERWIJZERES. Krachtens de overgangsbepaling in 't vijfde lid van artikel 130 der kleu teronderwijswet moogt U, omdat U op 1 januari 1955 als LEIDSTER werkzaam was zonder getuigschrift en op die datum nog geen achttien jaar, na 1 januari 1956 bij het kleu teronderwijs blijven. Echter maar tot 1 januari 1963, tenzij U voor de ze datum de akte van bekwaamheid Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, 9 febr. Het programma voor de tweede visserijbijeenkomst op 17 en 18 februari in de jeugdher berg te Vlissingen van de Zeeuwse Volkshogeschool is thans officieel be kend. Vrijdagavond wordt de bijeenkomst geopend door de heer A. L. S. Locke- feer, voorzitter van „Zevibel", waarna dr. P. Korringa zal spreken over het onderwerp: „Welke mogelijkheden res ten er nog voor de oester- en mossel cultuur bij voltooiing van het Delta plan?" Hierop volgt een discussie en tenslotte zullen lantaarnplaatjes ver toond worden over de Franse mossel cultuur. Zaterdagmorgen zal dr. Ha- vinga spreken, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden over het onderwerp: „De grootte der aanvoeren bij de garnalen visserij". In de middaguren zal drs. J. A. L. M. Coenen, adj.-directeur van de Nat. Coöp. Raad te Den Haag het on derwerp „De Coöperatie" inleiden. Dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de stichting van de Ned. visserij zal een nabeschouwing geven. Het slotwoord zal worden gesproken door drs. J. A. de Jonge. de geest van Bandoeng het belang rijkste. „Met deze groep van landen, die elkaar hebben gevonden in hun bewustheid, moet het Westen degelijk rekening houden. De drijfkracht ach ter de geest van Bandoeng bagatelli seren, zou een vergissing zijn", zei hij onder meer. Sprekend over het departement van overzeese rijksdelen zei hij, dal Nieuw-Guinea zou kunnen worden ondergebracht onder algemene zaken en onder beheer van een staatssecre taris. Men is in de Antillen en Su riname bijzonder verknocht aan ons vorstenhuis. Maar men heeft er ook onderscheid weten te maken met be trekking tot de Nederlandse ambte naren, aan wie men niet verknocht is. Hij had sterk de indruk, dat men daar thans volmaakt tevreden is. Wel is er veel aan gelegen de ontwikke ling met wijsheid te volgen, opdat me» niet de situatie krijgt, die men in dt Antillen wel een als „jengelen" heeft gekarakteriseerd. Overigens was hij van mening, dat Nederland moet streven in de ver lening van interne autonomie aan d« Antillen en Suriname, welk streven zal moeten leiden naar een soori dominion-status. Op Ernst Sillemhoeve GOES, 11 febr. Op 25 en 26 fe bruari a.s. zal er op de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche, het buiten verblijf van het C.J.M.V. een spe ciaal Zeeuws weekend worden gehou den voor de leden van het C.J.M.V. en C.J.V.F. meisjesverbond in Zeeland. De belangstelling hiervoor is boven alle verwachting, zo vertelde ons van avond de heer M. Allewijn uit Hoede- kenskerke, voorzitter van de gemeng de commissie van het C.J.M.V. en C.J.V.F. in Zeeland. Op het ogenblik zijn er al meer dan 80 deelnemers, dat wil zeggen dat het weekend vol ge boekt is, want er kunnen ongeveer 90 gasten op de Ernst Sillem Hoeve wor den geherbergd. De deelnemers gaan met extra bussen uit Zeeland naar d« Lage Vuursche. De hoofdleiding be rust bij de heer Jac. Sinke te Souburg, districtssecretaris van het C.J.M.V. in Zeeland. Verder zal ook de C.J.V.F.- secretaresse Wika de Vlieger uit Goes een gedeelte der leiding op zich ne men. Zaterdagmiddag wordt uit Zee land vertrokken. Het avondprogram ma op de Hoeve wordt gevuld met 't uitspelen van problemen. Verder staat zang rond het open haardvuur in de hall van de Hoeve op het programma. Zondagmorgen is er een gezame- lijke kerkgang in Den Dolder. Voorts is er volksdans en zal een opdrach- tenspel worden gehouden. Op het ijs omver gereden Vrijdagmiddag werd mevr. van Vossen- Geluk op de ijsbaan bij een botsng om ver gereden. Bij haar val brak zij een been en moest ter behandelng naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3