CONFERENTIE TE GENEVE MISLUKT Politieke zet van het Kremlin", zegt Londen Onoverbrugbaar geschil over arbitrage-regeling r Geen diamant verloren bij brand in Amsterdam Poujade* Assemblee moet een glazen huis zijn" Geen overeenstemming over Nieuw-Guinea „Wij zijn diep teleurgesteld" „Tegen soevereine rechten" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Lunst Anak Agung; Delegaties keren terug Vrouw in brand geraakt Twee doden, drie gewonden bij botsing Boerderijbrand te Oudewater Persconferentievan Burgess en Maclean n In verband met a.s. bezoek van Boelganin Drie uur lang vocht brandweer tegen machtige vuurzee „Neemt men onze zetels af, onze invloed neemt toe" Koude blijft; weer vijftig doden Kerk te Utrecht uitgebrand Hoofdkantoor: Go ei, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 ert 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-26. Exploitatie: Oosterbaan Si Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Morgen Elfstedentocht (ZIE PAGINA 5). 11e JAARGANG No. 8820 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit MAANDAG 13 FEBR. 1956 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.01 u., onder 17.60 u. Maan op 8.24 u., onder 21.15' u. Hoogwater Dinsdag 14 Februari: Vlissingen: 3.25 u. 2.15 m., 15.51 u. 2.17 m. Terneuzen 3.53 u. 2.29 m., 16.1# u. 2.32 m. Wemeldinge: 5.16 u. 1.59 m., 17.36 u. 1.77 m. Zierikzee: 4.59 u. 1.32 m., 17.24 u. 1.50 m. GENEVE, 12 februari De Nederlands-Indonesische conferentie is mislukt. Zater dagavond is, na een formele slotzitting, in een gemeenschappelijk communique medege deeld, dat de conferentie is beëindigd, zonder dat men erin is geslaagd om tot bepaalde afspraken te komen. De delegaties zijn gestuit op onoverbrugbaar gebleken verschil van inzicht omtrent de formulering van een arbitrageregeling. De Nederlandse delegatie had bezwaar tegen de Indonesische tekst, die men juridisch niet duidelijk genoeg achtte en die teveel onzekerheden overliet, terwijl de Indonesische delegatie op haar beurt de Nederlandse tekst niet wilde aanvaarden omdat deze onder meer slechts betrekking zou hebben op geschillen op financieel-economisch terrein. „Met diepe teleurstelling moet ik U mededelen, dat de besprekingen, die zo hoopvol zijn begonnen op 10 december, niet tot resultaten heb ben geleid". Met deze woorden maakte de Nederlandse delegatievoor zitter mr. Luns, het mislukken van de conferentie bekend. „Wij blijven het verlangen koesteren om mede te werken aan de ontbinding van de Unie en herziening van de financieel-economische betrekkingen", aldus mr. Luns. „Elke geschillenregeling druist in tegen de soevereine rechten van mijn land". De Indonesische delegatieleider, Anak Agung Gde Agung, vertolkte met deze woorden de mening van zijn delegatie. „Van Ne derlandse zijde wordt de ernst van de toestand die het gevolg is van het mislukken der conferentie niet voldoende onder ogen gezien. Ik hoop dat de Nederlandse regering en de bevolking dit alsnog zullen doen", zo besloot hij. De „Geest van Genève" heeft dus ook op deze conferentie verstek laten gaan. Vanmiddag om twee uur Is de Nederlandse delegatie naar Nederland per vliegtuig teruggekeerd en dinsdag Zullen de Indonesische ministers naar Dj akarta vertrekken. In Nederlandse delegatiekringen ont veinst men zich inmiddels niet, dat behalve de formulering van de ge- s hillenregeling de conferentie ook zou hebben kunnen stranden op an dere punten van de agenda. Zo heeft minister Luns in zijn slotrede nog eens onderstreept, dat de Nederlandse delegatie de kwestie van de Neder landse arrestanten in Indonesië van belang acht voor de betrekkingen tus sen beide landen. Minister Anak Agung heeft daarover in zijn laatste rede op deze conferentie met geen woord gerept. Minister Luns zei ondermeer, dat Nederland zich ervan bewust is, dat bij het huidige Indonesische kabinet bedenkingen bestaan tegen het in 1954 gesloten protocol tot opheffing van de Ned. Indonesische Unie. Dat het agen dapunt met betrekking tot Nieuw Gui nea moeilijkheden zou geven, daarvan was men wel overtuigd. Hoewel Ne derland tenvolle bereid is en blijft om aan de opheffing der Unie mede te werken en ook aan de wens tot ver- 's-GRAVENHAGE, 11 febr. In een woning in de Wattstraat in Den Haag Is vanmorgen om kwart over zes mej. J. N. B. B., kantoorbediende, met haar ochtendjas te dicht bij een petroleum kachel gekomen, waardoor zfj in brand geraakte. Met brandwonden over het hele lichaam is zij in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. Nieuwe griffier Kantongerecht te Middelburg 's-GRAVENHAGE, 11 febr. Bij K.B. is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Middelburg mr. T. W. Attema, thahs beëdigd klerk (waarne mend-griffier) ter griffie van het kan tongerecht te Tilburg. Aan mr. T. W. Attema is tevens opgedragen de werk zaamheden van de griffier van de kan tongerechten te Oostburg, Terneuzen en Zierikzee waar te nemen. Hij heeft aan de V.U. gestudeerd en was daarna enige tijd advocaat en pro- oureur in Den Haag. In Middelburg ontving hij een opleiding voor het griffiersambt op het kantongerecht. Hij is opvolger van mr. A. Veenhoven, die kantonrechter in Emmen werd. vanging van de financieel-economische overeenkomst welke op de Rondetafel conferentie werd gesloten, was men thans gestuit op een onoverkomelijke moeilijkheid. DEUR GESLOTEN Anak Agung zei in zijn rede: „De kwestle-Irlan kan niet tot overeen stemming leiden, aangezien uw delega tie weigert in te gaan op de door mijn delegatie voorgestelde formulering, welke neerkomt op het in uitzicht stellen van de besprekingen in de toe komst over dit voor het Indonesische volk, zowel als de Indonesische rege ring uitermate belangrijke vraagstuk. Ik betreur het ten zeerste, dat de Nederlandse delegatie in feite de deur heeft gesloten voor verder overleg en gesprek. Het komt mij voor, dat deze Nederlandse houding niet alleen in strijd is met de aanbeveling van de V.N., maar ook niet overeenstemt met de beginselen, vervat in de charter van de soevereiniteitsoverdracht, die par tijen verplichten het politieke geschil over Irian door middel van onderhan deling tot oplossing te brengen. Dat wij betreffende de kwestie West- Irian geen overeenstemming hebben bereikt zal een blijvende hinderpaal opleveren voor de algehele verbete ring der betrekkingen tussen onze bei de landen, doch dit feit was op zich zelf geen onoverkomelijk bezwaar om de besprekingen over de opheffing van de Unie en de daaraan gehechte over eenkomsten tot een bevredigend einde te brengen. ROOSENDAAL, 12 febr. Twee kinderen vonden zaterdagavond de dood en drie personen werden ernstig gewond, toen op de Rijksweg Breda- Roosendaal ter hoogte van St. Wille- brord een personenauto, bestuurd door de heer L. Hendriks uit Leur, op een stilstaande trailer vloog. De heer H. kwam van Huybergen af, waar hij, in gezelschap van zijn 15- jarig dochtertje, zijn zoontje ging op halen, die daar op kostschool is. Twee dorpsgenootjes, die eveneens in Huy- bergen op kostschool zijn, mochten meerijden. In de finaal verwrongen resten van de auto troffen te hulp gesnelde buurt bewoners het stoffelijk overschot aan van het dochtertje van de heer H. en een 13-jarig zoontje van de familie Rij ken uit Leur. Slechts met veel moeite slaagde men er in, de heer H., diens 12 jarig zoontje en een zoontje van de familie Luijks uit hun benarde positie te bevrijden. Allen bleken ernstige kwetsuren te hebben opgelopen en moesten worden overgebracht naar het "ziekenhuis te Roosendaal. In de buurt van de Koreaanse stad Seoel lag tot voor kort een enorme bom, die daar tijdens de Koreaanse oorlog was neerge worpen, maar die niet tot ontplof fing was gekomen, en aangezien de bom met het oog op de open bare veiligheid een probleem be gon te worden en door de hardbe- vroren grond onmogelijk op de normale wijze kon worden opge ruimd, kwam men op het idee een helikopter in te schakelen, die zoals deze foto's tonen, de bom netjes oppikte en wegbracht - OUDE WATER, 11 febr. Zaterdag is de boerderij van de veehouder j. Boere te Papekop uitgebrand. Bij het verrichten van ontdooiingswerkzaam heden aan de bevroren watex'leiding, is een hoeveelheid kaf, dat op het pla fond van de bijkeuken ter bescherming tegen koude was geborgen, in brand gevlogen. Binnen een half uur stond de boerderij met rieten dak in lichter laaie. De Ijlings toegesnelde buren konden weinig redden door de rook ontwikkeling. Uit de stal konden 12 koeien worden gered, terwijl vier koeien in de vlammen omkwamen. Een koe werd dol en is in het weiland ont snapt. LONDEN, 12 februari „Een politieke zet van het Kremlin, en een be lachelijke poging om onenigheid te zaaien tussen Groot Brittannië en de Verenigde Staten". Zo betitelden vandaag in Londen hoge Britse ambtena ren het plotseling ten tonele voeren van de uit Engeland naar Rusland uit geweken voormalige Britse diplomaten Burgess en Maclean. De twee, die zoals men zich nog zal herinneren, in 1951 zo geheimzinnig verdwenen, do ken zaterdag plotseling te Moskou op en gaveneen persconferentie. Tegenover twee Britse correspondenten en twee Russische journalisten, die in het pompeuze hotel National waren uitgenodigd, verklaarden zij ervan overtuigd te zijn, dat zij indertijd juist gehandeld hadden. Zij wensten slechts betere verstandhouding tussen Oost en West. DE BILT ZEGTs Het blijft vriezen DE BILT, 13 febr. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige ■foind draaiend naar Noord tot Noord oost. Overwegend lichte vorst. Het is er geheimzinnig toegegaan op deze persconferentie. Reuters corres pondent in Moskou, Sidney Weiland, die samen met Richard Hughes van de Sunday Times" het vraaggesprek voerde, werd opgebeld met het verzoek zich naar kamer 101 van hotel Natio nal te begeven om daar de plv. direk- teur van „Tass" te ontmoeten. Hij ging erheen en vond twee mannen bij de deur waarvan de grootste zich als Maclean voorstelde. Burgess had de leiding van de persconferentie. Hij en Maclean droegen pakken van kenne lijk Britse makelij maar ze hadden Russische overjassen aan met pelskra gen en Russische petten op. Zij gaven de twee journalisten een verklaring op schrift, weigerden En gelse sigaretten te roken en gaven geen antwoord op de vraag of ze niet naar Engeland zouden willen terugkeren. Maclean vertelde alleen dat zijn gezin nu bij hem was. Na de persconferentie liep Weiland met de twee naar buiten. Voordat de beide mannen in de mist verdwenen kreeg Weiland van Burgess een bood schap voor diens moeder in Engeland, „dat hij het goed maakte". In de verklaring stond te lezen, dat beide uitgeweken ex-diplomaten in Cambridge reeds communist waren ge weest. Zij hadden hun politieke akti- viteit echter gestaakt en geen hunner was ooit communistisch agent geweest. Maclean, sedert 1933 in vaste dienst op buitenlandse zaken, had steeds meer gevoeld dat men hem „wantrouwde" en toen tekenen erop wezen dat de veiligheidsdienst plannen met had had men tapte ondermeer zijn telefoon af, zo zei hij besloot hij naar de Sowjet-Unie te gaan. Burgess gaf in de verklaring van hetzelfde laken een pak. Hij had bij de „Secret Service" gewerkt en kwam tot de ontdekking, dat de Brits-Ameri kaanse politiek een verkeerde richting uitging. Toen hij Maclean leerde ken nen was hun besluit vlug genomen. WAT BETROF ERVAN ZEI „Burgess en Maclean waren reeds voor hun vlucht communistische agen ten". Deze mededeling deed Wladimir Betrof, voormalig hoofd van de Sow- jet-Russlsche spionnagedienst In Australië, die na de terechtstelling van Beria het Westen koos en vluchtte. „Zij hebben de communisten reeds verscheidene mededelingen verschaft. Trouwens hun viucht was voorbereid door het Sowjet ministerie van bin nenlandse veiligheid", zei hij. Londen zegt voorts: „Beiden hadden een onstandvastig karakter. Maclean is aan de drank en Burgess heeft een Andere „afwijking". Tenslotte ziet men deze plotselinge verschijning van de twee, die overigens tijdens de conferentie lang niet op hun gemak bleken te zitten, als een Rus sische zet in verband met het a.s. be zoek van Boelganin, de Sowjet pre mier en Chroestsjef aan Engeland. Hun verdwijning zou zeker ten sprake zijn gekomen en dat is nu niet meer nodig Verwarmingsman stichtte brand en raakte in paniek AMSTERDAM, 12 februari. Zon dagmiddag is te Amsterdam in een hardnekkige, snel om zich heen grij pende en moeilijk te bereiken felle brand, die drie uur lang met de grootst mogelijke watermassa's werd bestre den de zolderetage van de ruim 30 mtr. hoge massieve diamantbeurs van de Vereniging Beurs voor den Diamant handel aan het Weesperplein voor een groot deel geheel verwoest, terwijl het overblijvende deel zware waterschade opliep. In deze diamantbeurs bevonden zich voor vele millioenen aan ruwe en ge slepen diamant, doch er zijn geen van deze kostbare stenen verloren gegaan. De brand ontstond door een vonk uit een loodgietersapparaat. Op de vierde etage was een 54-jarige verwarmings man bezig met het ontdooien van een bevroren waterleidingsbuis. Hij slaag de er niet in de beginnende vuurhaard te doven, raakte in paniek en werd later met een opgelopen shock in het gebouw aangetroffen, het gevolg was, dat de brandweer niet onmiddellijk is gewaarschuwd. Dat geschiedde eerst toen iemand in het aan de overzijde van het Weesperplein gelegen gemeen telijke ziekenhuis rook zag verschijnen aan de linkervoorkant van de beurs, bij het dak. Het vuur breidde zich onbegrijpelijk snel over bijna de gehele linkerzijde en de voorkant tot aan de grote koepel op de rechterpunt uit. Van links begon toen het machtige waterkanon van de toevallig daar In de met ijs bedekte nieuwe achtergracht ingevroren drij vende motorspuit de watermassa's naar het dak te spuiten, terwijl aan de voorkant twee magyrus ladders wer den uitgeschoven. Boven op die lad ders hebben de brandweerlieden el kaar drie uur lang afgelost. Er ont- stond langzamerhand zo'n intense rookontwikkeling, dat het voor de vele SAINTCERE (Zuid-Frankrijk), 12 februari Bierre Boujade, de 35-jarige leider der Franse anti-belastingpartij, die thans 50 zetels in de nationale vergadering Inneemt, heeft verklaard dat de poujadistische afgevaardigden een wetsontwerp zullen indienen, waarin de volksvertegenwoordigers wor den verplicht het totaal van hun inkomen mede te delen, terwijl zij ook zul len moeten „rechtvaardigen", hoe zij aan het geld gekomen zijn. duizenden Amsterdammers, die vanal de overkant van de gracht en hel Weesperplein de brand gadesloegen!} een raadsel was, dat de mannen daa* boven op die ladders niet bezwekeiïi Herhaaldelijk waren zij geheel in da rookwolken opgenomen, zodat men z| vanaf de grond niet eens meer kon zien. DAT IS SNEL Terwijl men boven nog met het blus- singswerk bezig was vergaderde op een lager gelegen verdieping het be stuur van de vereniging koelbloedi overhet herstel van het gebotr dat voor 240.000,—, afgezien van diamanten, was verzekerd. Men be- sloot tot herbouw van het pand. LONDEN, 11 februari De koude heeft opnieuw slachtoffers geëist. In Europa stierven ongeveer 50 mensen. De meeste slachtoffers vielen in Frankrijk waar ondermeer in Parijs 29 daklozen het leven lieten. In Grieken- land, waar zware sneeuwstormen woedden, kwamen 12 mensen om het leven en in Zwitserland drie. Ook in ons land heeft de vorst twee doden geëist en wel in Schiedam, waar een 69 jarige vrouw door de koude werd bevangen en een 73 jarige man be wusteloos op straat werd gevonden. Beiden zijn in het ziekenhuis over leden. In Italië houden de zware sneeuw stormen in de Apennijnen aan. In somy mige delen van Zwitserland zakte het kwik zaterdag tot min 42 graden Cel sius. In Marseille is het vliegveld ga- sloten. De voedselvoorziening in Pa rijs loopt gevaar, doordat Ijsgang in de rivieren de binnenscheepvaart on mogelijk maakt, terwijl op vele lijnen het spoorwegverkeer stil ligt. Aan de Franse Riviera zijn treinen vastgelo pen in een laag sneeuw van 50 cm. In Oost-België vroor het zaterdag 20 graden. De afgevaardigden der anti-belas tingpartij zullen voorts een tweede ontwerp Indienen, dat politieke par tijen en vakverenigingen verplicht de bronnen der inkomsten, die zij voor propagandistische doeleinden aanwen den, bekend te maken. „De nationale vergadering moet een glazen huis zijn. Alles, wat erin voor valt, moet aan het publiek bekend zijn, hieronder inbegrepen de oorsprong toenemen", zei hij. van de particuliere vermogens der par lementsleden, aldus Boujade. Hij zei verder nog dat het streven, om de zetels van een bepaald aantal poujadistische volksvertegenwoordi gers ongeldig te verklaren, „niet van belang" was. „Ook al zouden wij verscheidene ze tels op deze wijze verliezen, dan zal onze invloed in het land zelf slechts UTRECHT, 12 februari. Omstreeks kwart over een zondagmiddag is door onbekende oorzaak de kerk der bap tistengemeente aan de Heerenstraat te Utrecht uitgebrand. Kinderen zagen rookwolken uit het dak van de kerk komen en waarschuwden de koster. De vuurhaard zat in de nok van het kerk dak en breidde zich snel uit. Branden de balken stortten naar oenede a en zetten in zeer korte tijd de beneden verdieping van het kerkgebouw in lichterlaaie. Ook een achter de kosters- woning gelegen tuinkamer, die dooi de Baptistengemeente voor vergaderin gen werd gebruikt, was in luttele mi nuten een laaiende vuurzee.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1