Vijftig jaar kinderzorg: vijftig jaar liefdewerk met veel.... zorg! Coöp. landbouwvereniging te Zierikzee vierde 60-jarig bestaan RHEUMIN Nog geen verenigingsgebouw voor Nieuw- en St. Joosland Zaaimachines zo rationeel mogelijk gebruiken Financiële positie KM. 'De Schelde' is gezond Welterusten Over hei werk in dienst van hei kind Opvangcentrum; kinderen onder brengen in gezinnen en kleinere huizen „Een gevaar op de weg" Krabbendijkenaar kreeg geldboete Talrijke sprekers MOEILIJKHEDEN VOOR VERKEER IN TERNEUZEN ZATERDAG WORDT NOG NIET GEVOETBALD Melkcontrolevereniging DomburgAagtekerke Muziektentoonstelling in Prov. bibliotheek Voorlichtingsmiddag te Krabbendijke Jaarvergadering Groene Kruis Twintig Vlissingcrs volgen vadercursus OOK N.C.R.V.-AVOND TE VLISSINGEN Opdrachten tot bouw van 21 schepen in orderportefeuille HAMEA6ELEI Voorlichting in herverkavelingsgebied Waarde Afscheid van Theo van der Pas Donderdag 9 februari 1956 ZEEUW5CH DAGBLAD pagina t MIDDELBURG, 21 februari 1906 In het Militair Tehuis zijn de afgevaardigden van 23 kerkelijke gemeenten, die de vier classes van de Ned. Herv. Kerk vertegenwoordigde, bijeengeroepen door Ds. N. M. de Ligt een vergadering dus, die door de classis Middelburg is belegd. Ds. de Ligt, de nestor van de Middelburgse predikanten, heeft een ini tiatief genomen, dat later een mijlpaal de geschiedenis van de kinder bescherming in Zeeland zal betekenen te zijn. Want in deze vergadering wordt besloten tot oprichting van de „Vereniging Kinderzorg". Ds. de Vries stelt de vraag: „Zijn er in Zeeland kinderen, waarvoor zo n inrichting nodig is?" Het antwoord kwam spoedig. „Wacht U maar af, U zult zien, dat het nodig is." MIDDELBURG, 9 februari 1956 Thans staan we dus aan de vooravond Van het gouden „Kinderzorg". Ds. de Vries, die nu emeritus-predikant te Goes is, kan constateren, dat het antwoord van de nu wijlen Ds. de Ligt niet was overdreven, nu 50 jaren praktijk hebben bewezen, dat in deze woorden veel waarheid school. Het sprak voor zichzelf, dat Ds. de Ligt de eerste voorzitter werd van de vereniging, een functie, die hij tot kort voor zijn dood in 1927 behield. Het eerste huis dat werd betrokken, Oen pand aan de Herengracht te Mid delburg, ongeveer ter hoogte van het Oude St. Antheunisbruggetje, dat acht jongens en zes meisjes kon herbergen, bleek al spoedig te klein. In 1907 kon het pand aan de Veersesingel 148 wor den betrokken, dat trouwens momen teel bij de vereniging in gebruik is. Korte tijd daarna, in 1913 kon het in Onmiddellijke nabijheid geheel nieuw Ópgetrokken jongenshuis op feestelijke wijze worden ingewijd. De geldzorgen waren groot, zodat het accent wel heel sterk viel op „zorg". Een zeer groot'aantal diaco nieën was er niet voldoende van overtuigd, dat zij mede verantwoor delijk waren voor de financiering van hun „eigen bezit" Toch kon elke gemeente beamen, dat kinderzorg „haar" stichting was. Een diaconie, die van haar inkomsten gaf aan „Kinderzorg", kon niet zeggen, dat zjj van haar inkomsten vervreemd deDe voortdurende geldzorgen maakten, dat naar nieuwe bronnen van inkomsten werd gezocht. Het was één van de bestuursleden, wijlen Ds. Hij mans van Koudekerke, die op de gedachte kwam om de inmiddels zo populair geworden „Kinderzorgbusjes" ln te voeren! Het eerste jaar, 1908 brachten ze 426,op, over 1955 was de opbrengstbijna ƒ28.000, Maar in 1921, toen Ds. de Vries het penningmeesterschap ging vervullen, Was de financiële positie precair. Ex tra subsidie van het Departement en de opbrengst van een bazar brachten de financiële positie weer in evenwicht. Jn dit verband is ook belangrijk het legaat van het echtpaar Blum-de Niet te noemen, dat een belangrijk bedrag aan Kinderzorg naliet. GEZINSOPNAME, De oorlog kwam, en in 1942 werd reeds een deel van de kinderen ge ëvacueerd. Zo was uit nood de „uitbe steding in gezinen" geboren. Wat ge- beu-"-? Ce pleegouders wilden de kin deren niet meer missen! Deze geboorte tvas verre van onaangenaam, want de Idee begon te leven, dat een tehuis Hooit het gemis van een gezin kon ver goeden. Er zijn uiteraard aan een ver blijf in een tehuis ook grote voordelen Verbonden: zo leert men er gemeen schapszin. Het is thans ook een taak van het bestuur, om na te gaan, of sommige kinderen, die nu nog in het tehuis zijn, plet evengoed in een gezin kunnen worden ondergebracht. Met het plaatsen van de kinderen in pleeggezinnen werd doorgegaan en op het ogenblik zijn van de 300 kinderen, de helft in pleeggezinnen onderge bracht. Toch is er nog een groot aantal ge- ttnnen In Zeeland nodig, dat als pleeg gezin wil gaan fungeren. Goed ver staan, het bestuur van „Kinderzorg" TvII beslist geen „kosthuizen", nee, op name in een gezin, opname van het kind in normale sociale omstandighe den! Daarnaast bestaan er bij het bestuur andere plannen, die een grote wijziging in de behuizing van „Kinderzorg" te weeg zullen brengen. STREVEN D- —pns, het streven is thans om in Tlelburg te komen tot een vier tal huizen, zodat de kinderen in klei nere groepen kunnen worden onder gebracht. Eén van die huizen is er al, op de Loskade, voor meisjes. Maar er moet er ook één komen voor de Jongens en twee voor de jongens en tne' jes, die zich moeilijk aanpassen. Wat dan voorts nog ontbreekt is een Opvangcentrum, waarin die kinderen Ondergebracht kunnen worden, die lan gere tijd geobserveerd moeten worden. En dan, wanneer men bedenkt, dat gebouwen aan de Veersesingel ei genlijk in een staat verkeren, dat af- Tot hun 14e jaar zijn de jongens en meisjes thans in één groep ingedeeld. Zo mogelijk is er in iedere groep een leider en leidster aanwezig, die zo veel mogelijk de taak van vader en moeder overnemen. Contact met de ouders kan op ieder gewenst ogenblik plaats vinden. Stond men hier vroeger afwijzend tegenover, thans is een onderdeel van het werk, dat in het brandpunt staat. IN DE GEMEENSCHAP De wens, die achter het streven naar kleinere huizen staat, is, dat de kin deren midden in de sociale gemeen schap komen te staan, als woonde er in het betreffende huis een groot gezin tussen alle andere gezinnen in die straatZij moeten worden opgeno men in de levensgemeenschap. Het werk is in zijn aard ook veel deskun diger geworden, zonder dat de liefde voor dit werk verloren is gegaan. Maar daarnaast moet het personeel zich the oretisch bekwamen. En hoe zijn de resultaten? Het per centage van de kinderen, dat slaagt in het leven, ligt boven de 70 pCt. Toch is de nazorg groot en het frap perende hierbij is, dat er een ver eniging van oud-huisgenoten is, die hieraan daadwerkelijk meewerkt! De vereniging, die dus de 21e gaat jubileren wij schreven hierover reeds eerder kent een goede ver standhouding met kinderrechter en voogdijraad. Door de opname in de ge zinnen is reeds een lastige klip om zeild: de „fatale datum" als het kind dat steeds in een tehuis is opgenomen geweest, de 21-jarige leeftijd bereikt. De overgang is op deze wijze niet meer scherp afgebakend. Kinderz. beschikt thans over een uitnemende medische staf. Aan het huis zijn zowel een dok ter en een tandarts als een psycholoog en een psychiater verbonden. Het zal de wens van velen zijn, dat het de ver eniging ook in de komende vijftig jaar goed zal gaan! Ingezonden Mededeling (Adv.) Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bü apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. BERGEN OP ZOOM, 9 februari „U bent een enorm gevaar op de weg met een dergelijke wagen", zo zei de Bergen op Zoomse kantonrechter van daag tegen A. v. L uit Krabbendijke. Verdachte had op 3 december op de Parallelweg te Bergen op Zoom een aanrijding veroorzaakt. De oorzaak van dit alles waren zijn ondeugdelijke remmen. Dat er geen persoonlijke ongevallen waren gebeurd, dankte verdachte, zo zei de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, aan zijn gelukkig gestern te. Hij eiste een geldboete van 100, subs. 20 dagen. Aan deze eis toevoe gend: „Als er op een dergelijke ma nier gereden wordt, is een geduchte straf op zijn plaats". Verdachte voerde tot zijn verdedi ging aan, dat in augustus j.l. de rem men nog van nieuwe voeringen waren voorzien. De kantonrechter veroor deelde hem tot 75,subs. 15 dagen. Ingez. Med. (Adv.) voordelige knotten in vrolijke kleuren. In een drukbezochte samenkomst ZIERIKZEE, 8 febr. Vandaag heeft de coöp. landbouwvereniging V.Z.O.S. in een daartoe speciaal belegde vergadering in het Huis van Nassau het 60-jarig be staan gevierd. Talrijke leden en genodigden kon de voorzitter, de heer J. Deïst, verwelko men: o.a. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., C. J. van Westen, vice-voor- zitter van de kring Schouwén-Duiveland van de Z.L.M., lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de C.A.V.; de heer P. L. Krepel, hoofdbestuurslid, de heer C. O. J. Hendrikse, het bestuur van de R.L. W.S. vertegenwoordigende, vertegen woordigers van de eilandelijke zusterver enigingen, de heer J. J. Hanse, zaakvoer der van de C.A.V., de heer F. C. Hanse, kringsecretaris van de Z.L.M. en dé heer G. M. bij de Vaate, ere-lid. De heer Deïst gaf een overzicht van de geschiedenis der vereniging vanaf de oprichting op 8 febr. 1896, toen be gonnen werd met 23 leden en hoe de naam Vooruitgang Zij Ons Streven op een vergadering met 14 stemmen voor werd gekozen. De vereniging werd op gericht, omdat in de gemeenteraad een voorstel was ingediend voor het hef fen van kaaigelden, die men nadelig voor de landbouw achtte. Uitvoerig ging de heer Deist in op de activiteiten der vereniging: stichting van een weegbrug, oprichting eigen veever zekering, medewerking aan de oprich ting van de Zeeuwse kunstmestfabriek enz. Als oprichters noemde hij de heren J. C. van der Maas en L. Koopman. In 1918 trad de vereniging toe tot de Z.L.M., in 1935 tot het centraal bureau en later tot de C.A.V. Ook stond de heer Deïst uitvoerig stil by de moeilyke jaren van na 1940. Hy besloot ztfn toespraak met de hoop, dat de vereniging nog vele jaren trouw aan het devies in het belang van landbouw en veehouding werkzaam mag zyn. GOES, 9 febr. By de Axelsebrug in Terneuzen wordt de verlichting van de Axelsestraat minder sterk. Het ge volg hiervan is, dat de wegversmalling door de brug gevormd, niet duidelijk opvalt, hetgeen moeilijkheden voor het verkeer oplevert. De ANWB heeft de rijkswaterstaat dan ook verzocht de trottoirbanden by de brug wit te schil deren, wat binnenkort zal gebeuren. Tevens zal op verzoek van de Bond worden nagegaan in hoeverre de ver lichting hier kan worden verbeterd SPREKERS. Als eerste kwam voor het spreekge stoelte Ir. Geuze, die opmerkte, dat uit de vereniging vele en goede initiatieven zijn voortgekomen en wees op de grote kracht, die van de georganiseerde land bouw uitgaat. Namens de C.A.V. sprak de heer Van Westen, die een fraaie voor zittershamer aanbood. Verder werden gelukwensen uitgebracht door de afge vaardigden van Nieuwerkerk, spuwer- kerk, Bruinisse, Kerkwerve, Noordgouwe, Burgh, Haamstede en door de heren Hen drikse en bij de Vaate. Als gewoon lid sprak de heer J. Koopman, die herinner de aan het vele, dat de familie Hanse voor de vereniging en voor de Z.L.M. heeft gedaan. De heer F. C. Hanse gaf tenslotte een verslag, daterende-, van 10 december 1845, waarin de toen reeds be staande afdeling van de Z.L.M. 27 vragen op landbouwgebied beantwoordde. De heren Jac. van den Berg en J. P. C. Boot vertoonden nog een serie lichtbeelden over Scchouwens schoonheid. MIDDELBURG, 9 febr. In ver band met de gesteldheid van de terrei nen heeft 't bestuur van de K.N.V.B., afd. Zeeland alle voor zaterdag vast gestelde voetbalwedstryden afgelast. MIDDELBURG, 9 februari In de dezer dagen onder leiding van de heer Joh. de Visser te Domburg gehouden jaarvergadering van de melkcontrole vereniging Domburg-Aagtekerke bleek uit het jaarverslag, dat er eind vorig jaar 43 leden waren en 290 te contro leren dieren. Er was een batig saldo, De heren M. Corré en W. Verhage wer den gekozen tot bestuurslid. De heer F. Dekker werd benoemd tot lid der financiële commissie.. De heer Kodde, controleur, bracht verslag uit. De ver eniging blijkt vele goede produktie- dieren te hebben. De heer Stroo, con troleur, legde speciaal de nadruk op het belang van melkcontrole. MIDDELBURG, 9 februari In de provinciale bibliotheek is tot en met de eerste week van maart een belang wekkende en interessante tentoonstel ling ingericht van boekwerken, die op de muziek betrekking hebben. Men treft er niet alleen levensbeschryvin- gen .aan van vele componisten, maar ook boeken over muziekgeschiedenis, muziektheorie enz. Bovendien is er een groot aantal documenten (circulai res, programma's e.d.) geëxposeerd uit het Middelburgse muziekleven van vorige eeuwen. Wy komen op deze tentoonstelling nog terug. Ingezonden Mededeling (adv.) leuren reeds daar is of te verwachten ter verduidelijking van de situatie. moet ook de administratie onderdak orden verschaft. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Een ander punt, waaraan men in de «komst meer aandacht aan hoopt te :unnen besteden, ligt in de sfeer van iet preventieve. Wat nog nooit goed iderhanden is genomen, dat is het be- eken van de gezinnen waaruit de Inderen van Kinderzorg komen. Het iestunr zoekt daarom thans naar een maatschappelijk werkster, die zich hiermee zal gaan belasten. Er is heel wat veranderd sinds de oprichting. De gestichtskleding, waar door de kinderen zich steeds „geteken den" voelden en het uiterlyk ook wa-1 fen, is gelukkig verdwenen. De muur, die eertijds tussen het jongenshuis en i het meisjeshuis stond, verdween Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes, Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. O. van Bargeler, Krulnlngen. J. S. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nieuw- ilorp. J. Huijsen, Terneuzen. Ds, J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vllssingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vllssingen. J. Moll, Vli»- ilngen. K. c. van Spronsen, Gom. A. H. 8. Stemerding, Souburg. R. Zuldema, Goes. Directeur Bouw- en Woningtoezicht gaf toelichting NIEUW- EN ST. JOOSLAND, 9 febr. De heer J. D. P. de Smit, directeur van bouw- en woning toezicht heeft in de dezer dagen ge houden raadsvergadering een toelich ting gegeven op de bouw van een ver enigingsgebouw annex gymnastiek lokaal. In afwachting van de eisen, die aan de kleuterschool gesteld zul len worden, werd besloten het inge diende plan aan te houden. In verband met de afwikkeling van de in 1940 geleden oorlogsschade aan de burgemeesterswoning werd beslo ten de door de burgemeester betaal de bijdrage in de kosten van herbouw van deze woning aan hem terug te betalen. De raad verleende goadkeu- ring aan de door B. en W. getroffen maatregelen inzake de riolering aan de Veerdam. Een discussie ontspon zich over de plaatsing van een uri noir in de gemeente. De heer Knuyt (arb.) stelde voor deze inrichting te herbouwen by de kerk, maar kon voor dit voorstel geen steun vinden. Na enige discussie zeg den B. en W. toe de door enkele leden voorgestelde plaats by de brand weergarage nader te zullen overwegen. Van de plaatselijke ringrijdersver eniging was een verzoek ingekomen om op 14 juli a.s. achter de kerk een Walcherse ringrijderswedstrijd te hou den. De raad besloot dit toe te staan, slechts de heer Lukasse (sgp) was tegen, daar hy de plaats niet geschikt achtte. Aanvragen om toekenning van premies voor vervanging van een tonnenprivaat in de panden Kerkplein 1 en Oudedijk 11 werden Ingewilligd, evenals aanvragen om toekenning van premies woningverbetering voor de panden Veerstraat 9 en Korteweg 4. Bij- de rondvraag kwam het bouw volume ter sprake. De heer De Jager (Christ, Hist.) opperde de mogeiykheid dat er misschien ver betering kan komen hu een rege ling in de maak is, waarbij reke ning wordt gehouden met de plaat- seiyke bouwcapaciteit. De heer Lu kasse (s.g.p) merkte op, dat er wat betreft de aanwezige bouwvakarbei ders heel wat meer woningen ge bouwd kunnen worden dan in de afgelopen jaren. De heer Knuyt (Arb.) vroeg inlichtingen over de inmiddels ontruimde dokterswoning. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. hieraan de nodige voorzieningen hebben getroffen. De heer Knuyt dankte voorts voor de aan de min der draagkrachtigen verleende kolen- toeslag. Geslaagd experiment GOES, 9 februari. Verscheidene honderden belangstellenden hebben vanmiddag in Krabbendijke de de monstratie van zaaimachines bijge woond, die door de Ver. voor Be drijfsvoorlichting Oost-Zuid-Beveland, in samenwerking met het rijksland- bouwconsulentschap was georgani seerd in de veilingsgebouwen. Terwijl buiten de ijzige wind alles deed ver starren, stonden de vele landbouwers binnen rond de hoofdassistent van de Bykslandbouwvoorlichtingsdienst, de heer G. J. van Liere, geschaard, die de meest gangbare systemen van zaai machines besprak, aan de hand van een zestal machines, die hier stonden opgesteld* De heer Van Liere behandelde het reeds een eeuw oude lepelradsysteem, het systeem met het verschuifbare VLISSINGEN, 9 februari Onder voorzitterschap van mr. B. Kolff werd de jaarvergadering gehouden van de Vereniging „Het Groene Kruis". Be sloten werd de statuten te vernieu wen en vast te stellen. De oude statu ten dateren uit 1902 en vervielen eind 1955. Uit de jaarverslagen bleek, dat het werk der wykverpleging vooruit ging. In totaal werden 9.139 bezoeken afgelegd in 362 gezinnen. In het Me disch Centrum werden cursussen be legd in zuigelingen-zorg en kleuter verzorging. Twintig mannen namen deel aan de vadercursus. Het ledental steeg in 1955 tot 2.626. Op in de rondvraag gestelde vra gen deelde de voorzitter mede, dat er plannen bestaan voor de uitgifte van een folder, waarmee de ledenwerving ter hand zal worden genomen. Met het Oranje Groene Kruis zal contact wor den opgenomen voor meerdere samen werking. GOES, 9 febr. Naast Middelburg biedt de N.C.R.V. op woensdag 15 fe bruari a.s. in het Concertgebouw te Vllssingen een zeer gevarieerd pro gramma van gezelschapsspelen, muziek zang en film. Dit alles onder leiding van Joop van der Does, met muzikale medewerking van „Vrij en Biy" en zang van Henk Dorel. lepelrad en vier machines met het zgn nokkenradsysteem. Hij toonde ook aan hoe de verdeling van zaaizaad in de rij plaats vindt en dat het nogal eens voorkomt, dat de ene pyp meer verzaait dan de andere. Het afstellen van zo'n machine vergt dan ook nauw» keurig werken. By de nokkenrad» zaaimachines bevond zich de nieuw# Bozet met de patent-schakelkast» waardoor een onbeperkt aantal zaai» snelheden bereikt kunnen worden. D# kleinste hoeveelheden fijn zaad en d# grootste hoeveelheden zeer grof zaad kunnen met een dergelijke modern# machine uitgezaaid worden. NORMALISATIE. Veel belangstelling toonde men ook voor de pogingen om zgn. „genorma liseerde ryenafstanden" in te voeren. Door de heer Steketee uit Driewegen is een plank ontworpen die snelle en afdoende instelling van de wiedbalk mogelijk maakt. Voorheen waren de ryenafstanden uiteenlopend, voor granen byvoor» beeld van 20 tot 22% en voor erwten variërend tussen 25 en 37 cm. By het wieden heeft men nu steeds de moei- lykheid dat men de wielen van de trekker moet verzetten. Men tracht deze moeilijkheid nu te ondervangen door gestandaardiseerde ryenafstand- den in te voeren in een veelvoud van 11. Tenslotte werden nog twee voor- beeld-gereedschapskasten, één voor een bedryf beneden de 40 ha en één voor een bedrijf groter dan 40 ha vertoond. Deze praatmiddag, die als experiment geldt, mag zeker geslaagd genoemd worden. Vrijdag zal voor de werknemers speciaal worden gede monstreerd, opdat ook zij een inzicht krijgen in het meest rationele gebruik van zaaimachines. ENDOCIL hormoonhoudende dag- en nachtcrème. LAIT DE LANOLINE voor reiniging en verzachting der huid Negen procent dividend VLISSINGEN, 9 febr. De financiële positie van de N.V. Koninklijke Mij „De Schelde" te Vlissingen, kan als zeer gezond worden beschouwd. D# grootte van de orderportefeuille bedroeg eind 1955 f 330.000.000,hetgeen f 110.000.000,meer is dan het jaar daarvoor. In deze portefeuille zyn be grepen de opdrachten voor de bouw van 21 schepen en hierdoor is een be» drijfsbezetting tot 1960 gewaarborgd. Dit staat te lezen in het thans ver schenen jaarverslag over 1955, het tachtigste boekjaar, dat thans is ver schenen. Ingezonden Mededeling (Adv.) maakt ruw# handen In één nacht gaai an zacht Alle obligatiehouders, zo lezen wy verder in het verslag, hebben gebruik gemaakt van hun concersierecht, waar door het uitstaande aandelenkapitaal vergroot is van rond f 4,5 miljoen tot f6,4 miljoen. Het dividend over 1955 is gelijk aan dat over 1954, nl. 9 pet. op „Schelde" aandelen en 9^ pet. op aandelen N.V. „Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Mij De Schelde". WONINGTEKORT Remmend op de bedrijfsontwikke ling werkt het grote woningtekort in Vlissingen. Door „De Schelde" worden op het ogenblik 270 halve premiewo- nmgen gebouwd, waardoor grote fi nanciële lasten op het bedryf zyn gaan drukken, lasten, die men echter gezien het grote personeelstekort, verant woord acht. Uit een in het jaarverslag opgeno men grafiek blijkt, dat in 1955 is uit gegeven aan salarissen, lonen en so ciale lasten een bedrag van f 18.700.000 hetgeen f 1,3 miljoen meer is dan in 1954 en f 2,6 miljoen meer dan in 1953 bjj ongeveer gelijke personeelsstand. INVESTERINGEN NOODZAKELIJK Belangrijke investeringen biyven noodzakeiyk om de rentabiliteit en de concurrentiekracht van de onderne ming te verzekeren. Voor dit doel wa ren eind 1955 reeds bestellingen ge- ilaatst ten bedrage van rond f 6,5 mil- oen. Zo werden voor de machine- louwafdelingen, naast een aantal mid delgrote gereedschapswerktuigen, een zeer moderne horizontale boor- en fralsbank van grote afmetingen ge plaatst. Hiertoe zijn 2 hellingkranen met een hefvermogen van 4 ton be- GOES, 9 febr. Namens de agra rische subcommissie zal op 16 februa ri des middags om twee uur in café Kloet aan alle belanghebbenden in het herverkavelingsgebied Waarde voor lichting worden gegeven over de lijst van rechthebbenden en de uitkomsten van de schatting. Tevens zal toelich ting worden gegeven op de voorlopige toedeling in de Polder. steld. Het gebouw der tandwielenfa- briek werd uitgebreid en het gebouw en de inrichting van de bedryfsschool vernieuwd. Aan het pensioenfonds week- en uux- loonpersoneel werd, evenals verleden jaar, een extra bydrage verstrekt van f 100.000,—. MIDDELBURG, 9 febr. De pia nist Theo van der Pas maakt momen teel een afscheidstoernee door Neder land. Reeds enige tijd geleden werd de pers medegedeeld, dat hy van plan was zich uit het concertleven terug t« trekken. En in vele steden van ons land neemt hij d.m.v. een recital af scheid van het pianominnend publiek. In Middelburg gebeurde dat in dt Concert en Gehoorzaal met een pro gramma, dat geheel aan de werken va» Frederic Chopin was gewijd. Een pro gramma als dit, geheel bestaande uit werken van één meester, heeft onge twijfeld een schaduwzyde. Het voort durend aanwezig zijn van een bepaalde stijl, kan eentoning worden, welk be zwaar by een gevarieerd programma uiteraard niet aanwezig is. Toch, a" het op deze wijze wordt uitgevoen heeft het ook weer zyn bekoring. De techniek van Van der Pas is nog altijd uiterst briljant en de romanti sche uitvoeringsstijl ligt hem uitste kend. Een indrukwekkend aantal wer ken (o.a. ballades, preludes, mazurkas en etudes) werd vaak in grootse stijl uitgevoerd en maakte in alle opzich ten dit optreden tot een waardig af scheid. Het enig bezwaar was, dat waar- schynlyk wegens de temperatuursom- standigheden, de vleugel niet geheel gaaf van stemming was. De belangstel ling was, gezien de ongunstige weers omstandigheden, zeer bevredigend. Aan het eind van dit concert werd de heer Van der Pas door burgemees ter Mr. N. Bolkestein toegesproken en een boek over Walcheren overhandigd. Louise Luyendyk bood de pianist bloemen aan. B.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2