LACOSTE WORDT RESIDENT Met wie kan een onderwijzer worden gelijkgesteld? Opvolger van Generaal Catroux in Algerije £enö de. tboti deA ïl.Sl.31 Is de huidige verdeling van woonruimte wel juist? Russen stellen V»S*-ballons in Moskou ten toon Eden weer thuis in Mendes-France zijn plaats als minister Boeda of H-bom ONVERSCHROKKEN KEERDE KONING WINTER TERUG Minister Cals beklaagt zich Het blijft vriezen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Prettig" voor Lacoste .OMSCHOLING" VOLLE ZEE IN Zes jarig knaapje door autobus gedood DOODVONNIS VOOR „TOVENARES" Schaatswedstrijden in heel Zeeland „IJselijk" avontuur op Waddenzee is ten einde „Usquert 15" behouden thuis Europese uraniumraffinaderij in Noorwegen Nieuwe mogelijkheden met premies, enz. Dinsdag 14 februari: Elfstedentocht De Onderwijsbegroting in de Tweede Kamer DE BILT ZEGT: Aanhoudende vorst Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 eit 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Vijftig jaar kinderzorg Zie pagina 2 11e JAARGANG No. 3318 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit VRIJDAG 10 FEBR. 1956 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.07 u., onder 17.44 u. Maan op 7.28 u., onder 17.43 u. Hoogwater Zaterdag 11 Februari: Vlissingen: 1.52 u. 1.88 m., 14.13 u. 2.03 m. Terneuzen: 2.21 u. 2.01 m., 14.38 u. 2.17 m. Wemeldinge: 3.39 u. 1.52 m.. 15.55 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.24 u. 1.26 m., 15.45 u. 1.39 m. ALGIERS, 9 febr. Het „Comité voor Openbare Veiligheid" in Algerije; heeft vrijdag opgeroepen tot een alge mene staking van vijt uur en een „monsterdemonstratie" tegen premier Mollet. Het ligt in de bedoeling, dat de 120 burgemeesters van het departement Algiers en Franse studenten en oud- militairen voor het oorlogsmonument in Algiers zweren, dat zij „op het Franse grondgebied Algerije zullen le ven en sterven". Op alle stadhuizen zal de vlag halfstok gehesen worden. Het besluit tot de demonstratie werd enige uren na het bekendworden van de benoeming van Lacoste genomen. Premier Mollet zal Lacoste vrijdag installeren als minister-resident in Al gerije .alvorens per vliegtuig te ver trekken naar Oost-Algerije voor een bezoek aan het gebied waar tegen de opstandelingen gestreden wordt. liet voor de radio Guy Mollt heeft donderdagavond in een radiotoespraak uit Algiers gezegd, dat Frankrijk er voor zal vechten om in Algerije te blijven. Hij drong er bij de Franse kolonisten en de Mohamme daanse Algerijnen op aan zich niet door de extremisten aan beide kanten te laten meeslepen. MOSKOU, 9 februari In Moskou zijn donderdag ballons en radio- en foto-uitrusting van Amerikaanse ma kelij, die naar het heet kortgeleden naar Sowjet-gebied waren gezonden, tentoongesteld. De stukken waren uit gestald op de met sneeuw bedekte ter reinen van het Spiridon-Novka-paleis. De tentoongestelde stukken zijn op een persconferentie beschreven door de woordvoerder van het Sowjet-mi- nisterie van buitenlandse zaken, Leo nid Ilyvitsjew. Hij zei o.m., dat een groot aantal Amerikaanse ballons in het Sowjet russische luchtruim was onderschept. Vastgesteld was, dat de ballons instru menten vervoerden, die in het geheel niet voor weerkundige waarnemingen bestemd waren, doch wel geschikt voor het nemen van luchtfoto's en voor mi litaire verkenning. Andere ballons ver voerden propagandamateriaal tegen de Sowjet-Unie. LONDEN, 9 febr. Sir Anthony Eden is donderdag per vliegtuig van zijn besprekingen met president Eisen hower te Washington en met de Cana dese regering te Ottawa, in Engeland teruggekeerd. Eden verklaarde tevreden te zijn over de resultaten van zijn overleg in de V.S. en Canada. Z.i. vormt het Mid den-Oosten met het geschil tussen de Arabische landen en Israël het grootste probleem. Over de wijze waarop deze kwestie moet worden aangepakt was men het eens geworden, zoals ook in de verklaring, welke na de besprekin gen tussen de Amerikaanse en de Brit se leider werd uitgegeven, werd uit eengezet. ROTTERDAM, 9 februari De „Wonosari", die in een der buitenlij nen van de Kon. Rotterdamse Lloyd van Calcutta via de Philippijnen op weg is naar Amerika, kreeg in Cal cutta 98 voor Amerika bestemde koeien aan boord. De afzender bleek ernstig bezorgd voor de dieren te zijn, althans hij stuurde voor onderweg vijf oppassers en zelfs een veearts mee. Maar de grilligheid van weer en zee waren oorzaak, dat de oppassers oppas nodig hadden en de arts verpleging. Van Singapore tot Manilla waren zij n.l. allemaal permanent zo zeeziek, dat zij het bed niet konden verlaten. De bemanning van de „Wonosari" moest niet alleen hen vertroetelen, maar zich ook in korte tijd omscholen van zee man tot veehouder. Immers, zij waren het nu, die met de emmers tussen de knieën onder de koebeesten moesten gaan zitten en voorts door het tijdig toedienen van voer en voor zorg moes ten dragen, dat de melkproduktie op peil bleef. APPINGEDAM, 9 februari In Appingedam is vanmorgen het 6-jarig zoontje van de familie G. Zijlstra on der een passerende bus geraakt, waar bij hij op slag werd gedood. Het kind, dat volgens ooggetuigen, plotseling de straat overstak, kwam tijdens een poging de bus nog te ont wijken te vallen, waarna het het lin ker voor- en achterwiel over het li chaam kreeg. Robert Lacoste, thans minister voor financiële en economische aangelegenheden, is tot minis ter-resident voor Algerije be noemd. als opvolger van generaal Catroux. Hij zal vrijdag a.s. per vliegtuig naar Algerije vertrekken. De 58-jarige jurist Lacoste is so cialist. Hij was tussen 1947 en 1950 in elkander opvolgende Franse re geringen minister voor handel en industrie. Wie Lacoste als minister van finan ciën zal opvolgen is nog niet bekend. De portefeuille is aanvankelijk aan Mendes-France aangeboden, de radi cale oud-premier. Deze weigerde omdat hij vreesde zijn economische „soberheidspoli- tiek" in een regering onder leiding van een socialist niet te kunnen uit voeren. Politieke waarnemers zijn evenwel van mening, dat Mollet de portefeuille opnieuw aan Mendes- France zou kunnen aanbieden. Guy Mollet verklaarde naderhand, zich donderdagochtend met president Coty in verbinding te hebben gesteld en hem de benoeming van Robert La coste te hebben voorgelegd. De eerste minister zei vervolgens, dat Lacoste de bevogdheden van gouverneur-generaal zal krijgen en door hem, Mollet, geïn stalleerd zal worden. Lacoste, aldus Mollet, zal worden bijgestaan door de staatssecretaris voor de strijdkrachten, Max Le jeune, en Marcel Champeix, staatssecretaris van binnenlandse zaken voor Algerijnse aangelegenheden. De nieuwe resident deelde mee de geboden functie te hebben aanvaard na een telefoongesprek met premier Mollet. Mollet wordt het komende weekein de uit Algerije in Parijs terug ver wacht. AMRITSAR, 10 februari Wij moe ten kiezen tussen de boodschap van Boeda en de waterstofbom. Er is geen tussenweg, zo heeft premier Nehroe van India op een conferentie verklaard. Hij veroordeelde in scherpe bewoor dingen de recente uitbarstingen van geweld naar aanleiding van de nieuwe statengrenzen van het land. „Wij spre ken van geweldloosheid en hoe vatten velen van ons dit op? De laatste tijd hebben wij in India uitingen gezien van het bekrompenste provincialisme en van de kleinzieligste dorpsheid, van haat en geweld". HONGKONG, 9 febr. Volgens een Pekings blad heeft een communistische volksrechtbank een vrouw ter dood veroordeeld, die er van beschuldigd wordt een lid van de cvommunistische jeugdbond door middel van tovenarij om het leven gebracht te hebben. Haar vrouwelijke medeplichtige kreeg levenslang. GOES, 9 februari Het hoerageroep van de vele koudehaters is t« vroeg geweest. Koning Winter heeft opnieuw zijn rode neus om dé hoek gestoken en ditmaal is het niet mis. Hoeveel narigheid en ongerief zon wintertje ook met zich meebrengt, voor honderden schaatsliefhebbers is dit een kansje om met beide han den aan te grijpen. En dat doet men dan ook spontaan. Om maar met het grootste evenement te beginnen: dinsdag a.s. zal de Friese Elfstedentocht worden verreden. Ijs en weder dienende, natuur lijk. Maar het gaat er dan toch op lijken. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft plotseling opkomend slecht weer woensdagmiddag boven Nor folk in Engeland een groep van acht Hawker Hunter straaljagers in moeilijkheden gebracht. Zes toe stellen verongelukten. Een van de piloten kwam hierbij om het leven. Bovenstaande foto laat een van de wrakken zien. AMELAND, 9 februari „Ijs is raar goed; als het gaat kruien, weet je niet waar je terecht komt". Dit vertelde schipper B. Teerling van de „Usquert 15", die tien dagen met zijn scheepje ten zuiden van Ame land in het ijs heeft vastgezeten en gisteravond om half negen voor het eerst na drie weken weer vaste grond onder de voeten had. „Voor mijn schip en voor mezelf was ik helemaal niet ongerust", zegt schip per Teerling, wel voor mijn vrouw en de kleine jongen". Hij laat er echter geen twijfel over bestaan, dat dit avon tuur tenslotte geen lolletje is geweest, zodat er slechts vier uur slaap per nacht overschoot. Voedsel was wel voldoende aan boord en water ook, doch wat de voor raad propaangas betreft was het erger. Daar waren de schipper en zijn knecht vlug doorheen. Bovendien zat de bui tenboordkraan voor het koelwater van de motor vol ijs, zodat ze met allerlei moeilijkheden te maken hadden. Op onze vraag, of Teerling, die geen radio aan boord had, vuurpijlen Of ander materiaal in zijn scheepje had om eventueel alarm te maken, antwoordde hij, dat hij ongetwijfeld een deken in brand zou hebben ge stoken, als de nood aan de man was gekomen. OSLO, 9 febr. (N.T.B.) De plan nen voor de bouw van een grote ge meenschappelijke Europese uranium raffinaderij in Noorwegen verkeren nog slechts in een voorbereidend sta dium en verdere bestudering is nodig, alvorens een besluit kan worden ge nomen, zo deelde de directeur van de Noorse raad voor technisch onderzoek mede. Het voornaamste voordeel van de bouw der fabriek in Noorwegen zou de hydro-elektrische kracht van 't land zijn, waardoor goedkopere stroom geleverd kan worden. In de besprekingen tussen de Egypti sche regering en een functionaris van de wereldbank over financiële hulp bij de bouw van een grote stuwdam bij As- soean, die ongeveer 484 miljoen pond sterling zal kosten, is overeenstemming bereikt. Minister vraagt aan de Gezinsraad DEN HAAG, 9 februari De ministers van maatschappelijk werk en van wederopbouw en volkshuisvesting hebben een schrijven gericht tot de Gezinsraad met het verzoek om advies omtrent maatregelen wel ke bij de verdeling der beschikbare woongelegenheid nodig zijn voor de jonge gezinnen. Daarom dient de vraag te worden gesteld, of de thans gevolgde wijze en het huidige systeem van verdeling van woonruimte zoals de woonruimtewet 1947 deze kent, voldoende zijn om de uit deze omstandigheden voortvloeien de moeilijkheden voor woningzoeken den, met name voor de jonge gezinnen, op te vangen. Daar zij geneigd zijn deze vraag ont kennend te beantwoorden, overwegen de ministers of wellicht een aantal aanvullende regelingen nodig is welke het vrijwillig beschikbaar stellen van woongelegenheid kan stimuleren. De minister van maatschappelijk werk denkt hierbij met name aan re- gelingen en voorzieningen, welke voor een belangrijk deel te liggen in hèt verlenen van premies en geldelijke te gemoetkomingen bij het vrijwillig be schikbaar stellen van woongelegenheid of het aanbrengen van technische voor zieningen in woningen, waardoor deze door meer gezinnen kunnen worden bewoond, en dergelijke. Een vraag welke hiermee nauw ver band houdt is of de premieregeling voor woningsplitsing van het departe ment van wederopbouw en volkshuis vesting eveneens aan haar doel beant woord. De Gezinsraad wordt gevraagd zijn mening zo mogelijk spoedig te wil len kenbaar maken. De stoere Elfsteden-rijders, dia „eventjes" 'n royale 200 km onder hun smalle ijzers laten doorglijden, startert al om half zes 's-morgens, in stikdon kere nacht en bij een afgrijselijke tem peratuur. Inmiddels zijn de korte baan, lange- baan en schoonrijwedstrijden in volla gang. Kramer uit Scheemda (Gr.) ver overde vanmiddag het Nederlands» kampioenschap op de korte baan. HEINKENSZAND. Maandag 13 fe bruari wordt hier het provinciale kam pioenschap schoontijden voor Zeeland verreden. Zowel voor paren, als voor dames en heren. De aanvang is om half èlf. MIDDELBURG. De Tweede Wal- cherse Dorpentocht, die voor zaterdag (voor de tweede maal) was uitgeschre ven is wederom afgelast. Bij controle is gebleken, dat het nog niet mogelijk is om deze tocht te houden. GOES. Het gecostumeerde ijsfes- tijn van de Vereniging Ijsvermaak dat maandag j.l. wegens het slechte ijs geen doorgang kon vinden, zal zater dagavond worden gehouden op de ver lichte Oostvest. BORSSELE. In deze plaats orga niseert de plaatselijke jjsvereniging za terdag een festijn op de Westeindse- plas. SLUIS. De IJsclub Sluis houdt za terdag onder auspiciën van de K.N, S.B. een toertocht Sluis-Brugge (Bel gië) Sluis. Afstempeling van de conr trolekaart te Brugge (België). De tocht is 32 km lang en de start is 's-morgens om tien uur. Dezelfde club houdt op deze dag te vens een wedstrijd Sluis-Brugge-Sluls. Start is om 14 uur. YERSEKE. In de gisteravond ge houden vergadering van de IJsvereni ging werd besloten zaterdag op de „lei ding" een ijsfeest te organiseren. Et werd ook een nieuw bestuur gekozen met de heer J. Zonruiter als voorzit* tér en de heer Lacor als secretaris. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 9 februari Minister Cals, die j.l. dinsdag heel wat critiek te slikken kreeg, krijgt het zo langzamerhand tot stikkens toe benauwd onder de vracht werk, die hij en zijn medewerkers de laatste jaren moeten ver werken. Gistermiddag heeft hij zich tenminste beklaagd (en niet ten on rechte) over de ontstellende hoeveelheid onderwijsproblemen, waarmee het departement wordt overstroomd. Hoe daar een oplossing voor te vinden? De minister denkt aan een tweejaarlijkse begroting van „vaste" posten en een jaarlijkse „suppletoire" begroting van subsidies. Het algemene onderwijsbeleid dreigt bedolven te worden onder een ontstel lend aantal kwesties, die hoewel op zichzelf van belang toch allen van betrekkelijk ondergeschikte aard zijn. „Ik word wel eens radeloos van al die raden", zo zuchtte de minister. De opmerking was voornamelijk be doeld als een verontschuldiging voor de trage gang van zaken ten aan zien van de onderwijzerssalarissen, het docententekort, de scholenbouw en de onder wijs wetgeving. Daarbij komt nog, dat het nemen van beslissingen ernstig wordt belemmerd door een al te langdurig overleg in ra den en commissies. ONDERWIJZERSSALARISSEN. „Wij zijn er niet met een herziening van de onderwijzerssalarissen", zo heeft de minister betoogd. „Wanneer de voorstellen van de Algemene Ne derlandse Onderwijzers Federatie aan genomen zullen worden, dan komen we in een vicieuze cirkel terecht. Het gaat niet aan deze salarissen zonder meer op te trekken tot die van b.v. een hoofdcommies, temeer daar ze aanvan kelijk gebaseerd waren op die van een commises P.T.T. Een dergelijke stap vooruit (een verhoging van 30 pCt) zou de correlatie in ernstige mate ver storen". DOCENTENTEKORT. Ook het tekort aan leerkrachten bleek mr. Cals niet zo zwaar te we gen als de meeste Kamerleden. Hij toonde de keerzijde van de médaille door er op te wijzen, dat 1. na de oor log de leerlingenschaal aanzienlijk is verbeterd, 2. dat voor elke klas op het ogenblik één bevoegde leerkracht aan wezig is, 3. dat een veel groter aantal leerlingen het voortgezet onderwijs volgt dan vóór de oorlog (n.l. 77 pCt meer). Dit is wel iets heel anders dan de chaos in en de afbraak van ons on derwijs, waarover de Kamerleden zo graag spreken. SCHOLENBOUW. De niet-ingediende motie van me vrouw Fortanier-De Wit (lib.), waar in er bij de regering op wordt aange drongen de scholenbouw niet het slachtoffer te laten worden van de wo ningbouw, noemde de bewindsman een slag in de lucht. „Waar moet ik het bouwvolume vandaan halen?", zo vroeg hij de Kamer. Deze begroting van Wederopbouw is aangenomen en nu slingert men de minister van O., K. en W. verwijten naar het hoofd, die zijn ambtgenoot betreffen. Ja, men stelt hem (wat mevrouw Fortanier-De Wit gedaan had) in feite voor het al ternatief: het beleid wijzigen, of aftreden. Dit is inconsequent en daar om onjuist, aldus minister Cals. Wat betreft het V.H.M.O. merkte hij op, dat het wel in zijn voornemen had gelegen een alomvattende wet op het voortgezet onderwijs in te dienen, maar dit zou, gezien de omstandighe den en het tijdslimiet, niet verant woordelijk geweest zijn. Hij erkende in de memorie van antwoord over de begroting al te op timistisch geweest te zijn ten aan zien van de invoering der 6-jarige H.B.S. REORGANISATIE DEPARTEMENT De minister erkende, dat de jongste reorganisatie van het departement op weinig elegante wijze heeft plaatsge had. De CH-fractievoorzitter, de heer Tiianus, had hem verweten, dat de be noeming van nieuwe functionarissen buiten de begroting om met veronacht zaming van het budgedrecht der Ka mer was geregeld. De reorganisatie was zó noodzakelijk, aldus de min., dat het funeste gevolgen zou hebben gehad, wanneer op goed keuring der staten-generaal zou zijn gewacht. De benoeming van een in specteur-generaal houdt verband met het streven om van de inspectie een gelijkwaardig instituut naast het de partement te maken. Staatssecretaris Mej. Dr. De Waal hield een betoog, dat min of meer ver dronk in details. Onder meer gaf ze Elfschredenrijder (Van onze weerk. medewerker) DE BLT, donderdag 22 uur. Als ge volg van een storing boven N.-Rus- land zal de wind in ons land vrijdag uit richtingen tussen noord en noord oost gaan waaien, waardoor de aange voerde lucht gedeeltelijk over de Noordzee wordt aangevoerd. Daarbij zullen de temperaturen niet veel ver schillen van die van donderdag. Naast opklaringen zullen opnieuw enkele sneeuwbuien tot ontwikkeling komen. eHt blijft nog enkele dagen flink vrie zen! DE BILT, 10 febr. Af en toe over drijvende wolkenvelden met hier en daar enige sneeuw. Matige tot vrij krachtige, noordoostelijke wind. Mati ge tot strenge vorst. een uitvoerige toelichting op de po gingen, die worden gedaan om het aan tal docenten bij het VHMO te ver meerderen. Op de oproep van 18 okt. j.l. heb ben 3200 kandidaten gereageerd, maar slechts 1790 kwamen in aan merking voor een renteloos voor schot. Een tijdelijke verlichting van de examens leek haar geen juist middel om in het lerarentekort te voorzien. DE T.S. VOOR GOES T.a.v. de aanvraag om een technische lagere school te Goes zeide zij, dat ze deze nog niet had ontvangen. Zodra de ze binnen komt zal zij er alle aandacht aan schenken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1