RIJK BETALE KOSTEN VAN DIJKVERHOGINGEN J Were!dvakverbond moet Wenen verlaten Zaak van burgemeester Schokking zal worden onderzocht 1 Verpakte en gewassen aardappelen dit najaar aan de markt Landbouwschap wendt zich tot Tweede Kamer Speciale wet moet bijdragen van anderen regelen jj MAATHOUDEN Is treinstagnatie bij vorst noodzakelijk? Oostenrijkse belangen in gevaar gebracht Prinses Beatrix in de Raad van State Publikatie onderdeel van hetze tegen Haagse burgervader? Overgang naar Ger* Gemeenten in Nederland Geen nader onderzoek door raad voor de luchtvaart Menigte bedreigde Amerikaanse negerstudente Vijf-kilo-zakken met kookmethode erop aangegeven Apartheid in Zuid'Afrikaanse vakbeweging Woensdag 8 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GRAVENHAGE, 7 febr. Het Landbouwschap heeft ernstig bezwaar tegen de in het ontwerp deltawet voorgestelde verdeling der kosten van de dijkverhogingen, welke hierop neerkomt, dat zij voor rekening zijn van de dijkbeheerders met mogelijkheid van rijkssubsidie, waaromtrent men ove rigens nog geen enkele zekerheid heeft. De kostbare werken tot versterking dienen immers op gelijke wijze in dezelfde mate het nationale belang als de werken tot afsluiting der zeearmen, zo zegt het Landbouwschap in een brief aan de Tweede Kamer. Het hangt voorts geheel van toevallige omstandig heden af, of een waterschap, dat hoogwaterkeringen in onderhoud heeft, al dan niet achter een afsluitdam zal komen te liggen. Naar het oordeel van het Landbouw- door dijkverkorting een aanzienlijke schap gaat het niet aan om de enorme landwinst kan worden verkregen, bedragen, welke gemoeid zijn met de verhoging van de dijken langs de Wes- terschelde in eerste aanleg ten laste te brengen van de betrokken beheerders, nu deze zeearm terwille van interna tionale belangen niet kan worden af gesloten. Tenslotte is het uiterst moei lijk een lastenverdeling te construeren, welke recht doet wedervaren aan de verschillende meer directe belangen, welke bij het werk zijn betrokken. STORMSTUW Aangedrongen wordt indien tech nisch uitvoerbaar op een zo spoedig mogelijk streven naar de bouw van 'n stormstuw in de Nieuwe Waterweg. Tenslotte geeft het Landbouwschap uiting aan zijn vrees, dat in het noord westelijk deel van het af te sluiten Veeregat het zoute water niet voldoen de verdreven zou kunnen worden. Alles pleit ervoor om het rijk de kosten te doen dragen en bij nadere wet maatstaven te geven omtrent aan anderen op te leggen bijdragen. ZWAKKE PLEKKEN Gedurende de lange periode, die met de uitvoering van de werken gemoeid is, dienen volgens het Landbouwschap in het deltagebied nog zwakke plaat- Zen te worden versterkt. Hiervoor ont breekt een financieringsregeling. De noodwet dijkherstel geldt niet meer en het ontwerp deltawet is niet van toe passing. Thans wordt van geval tot ge val subsidie toegestaan. Terwille van de rechtszekerheid is ook hier 'n wet telijke regeling vereist met een moge lijkheid van beroep op de kroon. Ge zien de grote belangen, welke bij de uitvoering der deltawet zijn betrokken, stelt het Landbouwschap het op prijs door de raad van de waterstaat te wor den gehoord en ook, dat er een inten sief overleg zal zijn met de minister van landbouw. Hoewel niet direct voor de land bouw van belang is het Landbouw schap getroffen door het feit, dat het ontwerp volstaat met aan de visserij en aanverwante bedrijven een tege moetkoming toe te kennen in de scha de tengevolge van de deltawerken. Het Landbouwschap zou in deze raamwet het toekennen van een schadeloosstel ling niet bjj voorbaat willen uitsluiten, DE WATERSCHAPPEN Met grote belangstelling wacht het Landbouwschap de resultaten af van de commissie financieel bestel water schappen. Het vertrouwt, dat de water schappen zoveel mogelijk betrokken zuilen blijven bij de voorbereiding en uitvoering van de werken en dat te vens de vereiste wijzigingen van ver schillende waterschapsreglementen met de vereiste spoed ter hand zullen worden genomen. Dit geldt vooral waar dijkverkortingen zullen kunnen plaatsvinden. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op de inpoldering van het Land van Saeftinge, waar Irv E MARKT IS van oudsher 1J-S een tref plaats der mensen l geweest. Men kan er goederen, men kan er mensen zoeken. Welke van deze twee catego- i rieën uiteindelijk het best be- valt, laten we geheel aan de le- j zer over. Dit is een zaak van z persoonlijke instelling. Wel is bekend, dat heel, héél lang ge- leden Diogenes reeds over de markten zwierf, op zoek naar mensen. Hij placht daarbij van een brandende lamp gebruik te l maken, terurijl het Griekse zon- l netje lekker scheen. Hij zocht I mensen hij bleef zoeken. I Men doet zoiets tegenwoordig i niet meer. Het zou trouwens bij I een povere nabootsing blijven, gespeend van alle originaliteit. Of dit de enige drijfueer voor het achterwege laten van deze handeling is, kan men gevoege lijk in het midden laten. De goederen geheel buiten beschou wing gelaten, zijn er thans nog steeds voldoende factoren aan wezig, die een gang naar de markt steeds een genoegelijke maken. Men treft er allerlei dames, die met veel kennis van zaken de lingeriekramen systematisch aftasten. Soms lijkt het of deze dames zich geheet laven met het even tussen duim en wijsvinger betasten van de stoffen, die hier in grote verscheidenheid voor handen zijn. Het kopen komt eerst op de tweede plaats. Het keuren is een veel interessanter bezigheid geworden, uitgegroeid tot een volwaardig onderdeel van de inkoopkunde. Te Goes manifesteerde zich dat duidelijk, waar een dametje, reeds op rijpere leeftijd, haar blik liet glijden over een hemd. „ƒ1.75, een spotkoopje", sprak de koopman klaar. Het dametje pingelde wat. Toen dit niet vlotte, zei zij: ,,'t Is me te klein ook", en wilde verder gaan. „Zes kwartjes", riep de koopman haar na, en ziet.... de transactie kwam tot stand, plots paste het hemd, als zog- het haar zitten „rond het lijf gegoten". Men ziet maar weer, het be grip voor maten moet men ruim nemen, een mens weet zich, als het moet, in allerlei bochten te wringen. Hetzij door aanleg van een spuisluis in de dam in het Veeregat, hetzij op andere wijze dient aan deze moeilijk heid het hoofd te worden geboden. 's-GRAVENHAGE, 7 febr. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Visch heeft aan minister Algera ge vraagd, of het hem bekend is, dat de plotseling ingetreden strenge vorst veel stagnatie heeft veroorzaakt in 't treinverkeer, als gevolg waarvan uren lang door de reizigers moest worden gewacht op perrons en in wachtka mers.. Is het de minister ook bekend, dat de N. S. onvoldoende busmate riaal konden inzetten om de reizigers op die trajecten te vervoeren, waar het treinverkeer stagneerde? Zo luidt een volgende vraag. Is de minister bereid mede te de len, of de N. S. maatregelen treffen en zo ja, welke teneinde in voor komende gevallen de urenlange stag natie in het treinverkeer op te van gen? Is de minister niet van oordeel, dat onder de te nemen maatregelen o.m. ook behoort het sluiten van een over eenkomst met daarvoor in aanmerking komende toeringcarondernemers, wier wagenpark in dit seizoen grotendeels ongebruikt in de garages staat? Zo wil de heer Visch weten. iiiuniiiiiiiiiiiiiliii Communistisch hoofdkwartier gesloten WENEN, 7 febr. Reuter. Leden van de Oostenrijkse gehei me politie en ambtenaren van het departement, dat het toezicht heeft op alle particuliere organisaties in Oostenrijk, hebben het hoofdkwar tier van het door de communisten beheerste wereldvakverbond geslo ten. Hiermee is het zaterdag j.l. door het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken uitgevaar digde ontbindingsbesluit, dat ge nomen werd op grond van het feit, dat het wereldvakverbond de na tionale Oostenrijkse belangen in ge vaar bracht, uitgevoerd. De sluiting vond plaats in tegen woordigheid van secretaris-generaal Louis Saillant en andere leden der or ganisatie. Het personeel van het wereldvak verbond mocht zijn particuliere bezit tingen uit het gebouw weghalen. De Oostenrijkse regering zal een ge machtigde aanstellen, die belast zal worden met de liquidatie der eigen dommen van het verbond. De buitenlandse functionarissen van het wereldvakverbond zullen Oosten rijk in de naaste toekomst moeten ver laten. Zij bezaten slechts een werk vergunning voor beperkte tijd, die uit sluitend gold voor hun werkzaamhe den bij het verbond. Daar deze orga nisatie thans is opgeheven, is deze werkvergunning tevens vervallen, al dus een officiële Oostenrijkse verkla ring. DOCUMENT GEVONDEN Van semi-offlciële zijde wordt ver nomen, dat de Oostenrijkse autoritei ten in het bezit zijn van een documen! waaruit duidelijk blijkt, dat het vei bond „revolutionaire handelingen te gen vele regeringen" organiseerde. Dit stuk Is een verklaring van een hoge functionaris, afgelegd tegenover de Oostenrijkse politie, waarin hij be kent dat zijn organisatie de „openbar; orde, rust en veiligheid in verschillen de staten in gevaar brengt". Speciaal Mexico was in de laatste jaren één der belangrijkste operatie bases van het communistische verbond. (Vervolg van pagina 1) Gelukwensen en geschenken Na deze buitengewone vergadering begaven de Koningin, de Prins en de Prinses zich per auto naar het Paleis Lange Voorhout waar Prinses Beatrix deputaties ontving van het Corps Di plomatique, het Kabinet der Koningin, de gemeente 's-Gravenhage en het Ne derlandse Padvindersgilde. De geluk wensen gingen vergezeld van talrijke fraaie geschenken. Het geschenk, dat de vice-president, leden en secretaris van de Raad van State aan Prinses Beatrix aanboden, was een zilveren vaas van een modern model, speciaal voor deze gelegenheid gesmeed bij de N.V. Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken. Midden op de vaas staat het rijks wapen. Zij is versierd met lijnen en de twee heraldische figuren, voorkomend in de stndaard van H.K.H. Prinses Bea trix. (Jachthoorn uit het wapen van Oranje en de roos ui thet wapen van Lippe). Op de onderzijde staat: Raad van State 4 februari 1956. De vaas was met oranjekleurige bloemen (Euphorbia's) geplaatst op tafel vóór de zitplaats van H.K.H. Prin ses Beatrix. Het Corps Diplomatique bood een gouden poederdoos en een gouden lip penstifthouder aan, de gemeente Den Haag een beeldje van brons, ongeveer 30 cm hoog, voorstellende een veulen, vervaardigd door Grada J. W. Rueb, 70-jarige beeldhouweres te Den Haag, het Nederlandse Padvindsters Gilde gaf een geborduurde zeiljopper, ver vaardigd door padvindsters, kabouters en leidsters in verschillende plaatsen in Nederland, naar een ontwerp van mevrouw L. Guntenaar, naaldwerkster in Amsterdam. Op de jopper is een voorstelling van een modern zeiltafe- reel geborduurd. Drie Amerikaanse passagiers en een Iraakse piloot zijn om het leven gekomen tengevolge van het verongelukken van een 'Auster' nabij Falloejah, ten noord westen van Bagdad. Verstandig besluit Ingez. Med. (Adv.) De burgemeester van 's-Gravenhage, mr F. M. A. Schok king, maakt wel een bijzonder moeilijke periode in zijn leven door. Het Haags Dagblad is in een scherpe pu- j blikatie tot een aanval op de burgemeester overgegaan en be schuldigt hem van jodenvervolging. Het blad zegt, dat mr Schokking in 1942, toen hij waarnemend burgemeester was van Hazerswoude, het joodse gezin Pino heeft laten arresteren. Het gezin is in een concentratiekamp in Duitsland om het leven gekomen. De redactie van het Haags Dagblad heeft wel een buitengewoon zware verantwoordelijkheid op zich geno men met deze publikatie, die veel weg heeft van een nummertje sensatiejournalistiek. Burgemeester Schokking is niet afgetreden op de eis van ge noemd blad en heeft een duide lijk en waardig antwoord gege ven. Hij liet weten, dat de ge signaleerde voorvallen kort na de bevrijding reeds officieel wa ren onderzocht en dat er geen zuiveringsmaatregelen waren getroffen. Mr. Schokking zag daarom geen aanleiding de zaak nog eens te gaan oprakelen. Gis teren kwam het bericht, dat mi nister Beel in volledige overeen stemming met de burgemeester opdracht heeft gegeven een on derzoek in te stellen en zo spoe dig mogelijk een rapport uit te brengen. Dit is een verstandig besluit. Er is in het openbaar een zeer ernstige smet op de naam van de burgemeester ge worpen en indien dit ten onrech te is gebeurd, dient hij ook in 't openbaar, óók in het Haags Dag blad, van die blaam te worden gezuiverd. Vragen Hangende dit onderzoek past het niet een definitief oordeel uit te spreken. Niettemin kunnen nu toch reeds enkele vragen worden gesteld en is er alle aanleiding op de onderhavige kwestie zelf wat nader in te gaan. Welnu: 'n ander Haags dagblad, de Nieuwe Haagse Courant, heeft in Hazers woude een diepgaand onderzoek ingesteld en uit de resultaten daarvan is gebleken, dat de fei ten geheel anders liggen dan het Haags Dagblad die meende te moeten mededelen. Het komt in het kort hierop neer, dat het joodse gezin Pino door mr. Sehokking de grootst mogelijke kans is gegeven te ontvluchten, maar dat dit niet is gebeurd, omdat de heer Pino meende dan misschien nog meer moeilijkheden te krijgen. Boven dien was het gezin maar zeer be trekkelijk ondergedoken, d.w.z., dat de gezinsleden geen enkele voorzorg in acht namen en zich niet aan de openbaarheid ont trokken. De burgemeester, die in zijn vorige gemeente 's-Graven- zande vanwege zijn anti-duitse gezindheid het leven moeilijk was gemaakt, verwonderde zich ten zeerste daarover en meende, dat hier sprake was van provo catie. In Hazerswoude was er dan nog de moeilijkheid, het ge vaar, dat een „foute" politieman opleverde. Van wie kwam het dossier De grote vraag is nu, op wel ke wijze het Haags Dagblad aan zijn „feiten" is gekomen. Er wordt verwezen naar een dossier van de politieke opsporings dienst, maar hoe is het mogelijk, dat het blad daaraan komt twaalf jaar na de bevrijding. Speelt hierdoorheen misschien de opzet van bepaalde mr. Schok king niet welgezinde politieauto riteiten, die op deze wijze de burgemeester tot aftreden wil len dwingen? Mocht dit zo zijn, dan is het wel bijzonder laakbaar, dat een onafhankelijke dagbladredactie zich voor dit karretje heeft laten spannen. Er zijn met dossiers in de loop der naoorlogse jaren al meer wonderlijke dingen ge beurd en heel wat persoonlijke vetes zijn uitgevochten met zo genaamd aan de inhoud dezer dossiers ontleende beschuldigin gen. Geen doofpotpolitiek Toch, afgezien van dit alles, is het goed, dat de kwestie op het hoogste niveau zal worden on derzocht. Dat is het voorrecht van een rechtstaat. Het is voor alle partijen van het grootste be lang. Voor mr. Schokking, die zich moeilijk zelf kan verdedi gen, hetgeen ook niet gewenst zou zijn, voor de overheid, die volgens het Haags Dagblad lelijk gefaald zou hebben door mr. Schokking niet te vervolgen, en ook voor de naam van ons land. Wij houden niet van „doofpot- politiek". Tenslotte zit aan deze onverkwikkelijke zaak ook een principieel journalistieke kant. Deze n.l., of een redactie steeds mag publiceren wat haar ter ore komt zonder zich op de hoogte te stellen van alle facetten. Con creet: waarom is het Haags Dag blad, toen het het dossier in handen werd gespeeld, zelf niet op onderzoek uitgetogen in Ha zerswoude? Heeft en dat zou journali stiek ook een hijzonder ernstige misslag zijn het blad zich ge leend en verlaagd tot het zich in dienst stellen van een groep, welke tegen mr. Schokking een hetze voert? 's-GRAVENHAGE, 7 febr. In 1953 is in de Geref. Gemeenten in ons land een scheuring ontstaan, die er toe geleid heeft, dat er een nieuw kerkverband is opgericht, n.l. de Geref. Gemeenten ln Nederland. Naar dit kerkverband gingen vijf predikan ten uit de Geref. Gemeenten over, terwijl het thans 39 plaatslijke ge meenten omvat. De Geref. Gemeen ten die 134 plaatselijke gemeenten tellen, hebben maar 17 voorgangers, ren in het aardappelverbruik, dat vol gens deskundigen niet alleen kan wor- Het ongeluk met de „Triton' 's-GRAVENHAGE, 7 febr. De commissie uit de raad voor de lucht vaart, heeft besloten, dat géén nader onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van het ongeval, dat op 5 september 1954 bij het vliegveld Shannon in Ierland is overkomen aan het K.L.M.-toestel Ph-LKY (Triton). Volgens de commissie dienen de volgende leringen uit het ongeval te worden getrokken: 1. Bij het vliegen zonder zicht of bij duisternis in de nabijheid van de grond moet grote aandacht gegeven worden aan de instrumenten, die over de verticale beweging van het vlieg tuig inlichtingen verschaffen. 2. De snelheid, waarmee tijdens de start de verschillende handelingen met betrekking tot de motor-, onderstel- en klepbediening elkaar opvolgen, teza men met de toepassing van de vlakke start, verkleinen de veiligheidsmarge, welke met het oog op onvoorziene om standigheden nodig is. De voorschrif ten, welke de K.L.M. ten dezen gaf, lieten ruimte voor deze minder veilige startprocedure. De K.L.M. heeft uit dit ongeval en uit een korte tijd daaraan voorafgaand ongeval de lering getrok ken, dat de startprocedures voor haar vliegtuigen scherper dienden te wor den omschreven en heeft voorschriften van deze strekking aan haar vliegend personeel gegeven. Jordaans-Iraakse overeenstemming BAGDAD, 7 febr. (Reuter). De legaties van Irak en Jordanië hebben volledige overeenstemming bereikt bij besprekingen over de algemene toe stand en het „Zionistische gevaar". In een gezamenlijk communiqué wordt gezegd, dat „in alle opzichten en in het bijzonder wat betreft de samen bundeling van de inspanningen om het hoofd te bieden aan het Zionis tische gevaar" volledige overeenstem ming bestaat TUSCALOOSE, Alabama, 7 febr. (Reuter). Een menigte van onge veer 3000 personen heeft maandag met eieren, stenen en modder gegooid naar Autherine Lucy, de eerste en enige negerstudente op de universiteit van Alabama. 's Morgens slaagde zij er slechts in op de universiteit te komen met be hulp van een zwaar politie-escorte, doch de middagcolleges heeft zij niet bijgewoond. Haar advocaat verklaar de, dat zij dinsdag slechts weer naar de universiteit zou gaan, indien de politie haar volledige bescherming verleent. Dit was de derde protest demonstratie sinds mej. Lucie op basis van een beslissing van de rechtbank als studente werd toegelaten. Speciale fabriekenin produktiecentra 's-GRAVENHAGE, 7 febr. In de tweede helft van dit jaar zal een mo dernisering van de aardappelvoorziening in ons land definitieve gestalte krijgen. Het ziet ernaar alt, dat vier tot vijf percent van de miljoen ton aardappelen, die jaarlijks in ons land worden opgegeten, verpakt en voor een deel ook gewassen en verpakt, in nauwkeurige assortments en kwali teitsaanduidingen ten verkoop zal worden aangeboden. In diverse grote pro duktiecentra van aardappelen worden „fabrieken" opgericht voor het was sen, sorteren en verpakken van aardappelen. Wanneer de in aanbouw zijnde installaties op tijd klaar zijn, dan zullen in Zeeland, Noord-Holland, Gelder land en Drente op tamelijk grote schaal de beste oogstprodukten van 1956 worden verwerkt. In tegensteUing tot de Ver. Staten, hand over hand de verkoop van ge- lllTNlüllii on Klin rln Npilprlaiif]. i -i i i -r, Duitsland en België zijn de Nederland se telers en handelaren in ons land op het punt van wassen en verpakken van aardappelen enige jaren aan de voor zichtige kant gebleven. Men heeft thans echter zoveel motieven om de modernisering aan te pakken, dat de achterstand vrij spoedig ingehaald zal kunnen zijn. Nu de huisvrouw in toenemende mate met de moderne huishoudtech- niek in aanraking komt, verliest de aardappel aan populariteit. De huis vrouw vindt de aardappel vuil en een lastige noodzakelijkheid. Vandaar, dat schilde aardappelen toeneemt. Een be zwaar hiervan is, dat de machinaal ge schilde aardappel zonder conserveren de bewerking gauw onooglijk wordt en vrij snel bederft. Er is ook daar om een vrij grote weerstand tegen de aardappel. Dit blijkt al uit de vrij aan zienlijke teruggang van de laatste ja den toegeschreven aan een grotere welvaart, die tot verbruik van meer „luxueuse" voedingsmiddelen leidt. De gesorteerde en gewassen aard appelen zullen in zakken van 5 kilo worden verpakt en vervolgens wind- droog gemaakt. Op de zakken zal de Thans is dit aantal opnieuw met drie verminderd, aangezien Ds. H. Ligtenberg te Rotterdam-West en Dg T. Dorresteyn te Opheusden eveneen# het kerkverband hebben verlaten ea zijn overgegaan naar de Geref. Ge meenten in Nederland, terwijl Ds. A. de Blois te Rotterdam-Zuid door zijn kerkeraad is geschorst. Het kerkver band van de Geref. Gemeenten in Nederland is in buitengewone verga dering bijeengekomen en heeft de predikanten Dorresteyn en Ligtenberg in volle rechten erkend en toegelaten. Van de gemeente van Rotterdam-west, die 448 zielen telt, is niemand met da predikant meegegaan, maar van da gemeente van Opheusden, die ruim duizend zielen telt, zijn er 180 mee gegaan. De gemeente van Rotterdam zuid, die meer dan 3100 zielen telt, be hoort tot één van de grootsten van het kerkverband. Ds. Dorresteyn heeft medegedeeld, dat al zijn pogin gen om de Geref. Gemeenten en da Geref. Gemeenten in Nederland tot elkander te brengen, zijn afgestuit op eerstgenoemd kerkverband en dat hij. wijl hij deze houding onjuist vond, t kerkverband heeft verbroken en zich bij de andere formatie heeft aange sloten. KAAPSTAD, 7 febr. (AFP). Het Zuidafrikaanse parlement heeft met 72 tegen 46 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp betref fende een reorganisatie van de indus trie en het invoeren van apartheid in de Zuidafrikaanse vakbeweging. De minister van economische zaken Van Rhyn verklaarde, dat eventueel ver zet tegen het wetsontwerp zou bete kenen, dat een nieuwe wet zou wor den ingediend, die mogelijk nog scher per zou zijn opgesteld. Maar, zo voeg de hij eraan toe: „De meerderheid van de blanke arbeiders in dit land is het eens met de nieuwe maatregelen". soort worden vermeld, terwijl het aan geven van kookmethode en eventuele geschiktheid voor bakken e.d. wordt overwogen. Bestudeerd wordt, of de 5-kilozak- ken ook tegen vastgestelde prijzen zul len kunnen worden verkocht. Men ziet hiertoe wel mogelijkheden, maar of deze in de praktijk te verwezenlijken zijn, is nog een open vraag.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3