CONFERENTIE IN GENEVE WORDT VOORTGEZET Prinses Beatrix„Ik zal trachten goede leerling te zijn" een Verrassend resultaat in Hotel „Des berges" Lunch van min. Luns en Agung had succes V Waar blijft de Chr* ILT*S* voor Zeeland? LANDARBEIDERS KRIJGEN LOONSVERHOGING Oost-Duitsland krijgt luchtmacht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Cals onder vuur genomen Trein greep auto: 2 doden Saarland wenst Duitse vlag Spaanse studenten willen geen koning Sovjet-ballon in Japan PLOETEREND DOOR HET IJSSELMEER.... Met ingang van vandaag Dooi en neerslag in Zeeland Voor hei eersi in de Raad van Siaie Fraaie geschenken vergezelden de gelukwensen op deze heugelijke dag ËDfdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, 2488 (b.g.g. voor redactie 3987 en 5, voor adm. 2970), Giro 274289. itoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, y 8.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 3316 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit WOENSDAG 8 FEBR. 1956 Verlangend naar Veenhulzen Zie pagina en ondergaan van Zon en Mapn: Donderdag: Zon op 8.11 u., onder 17.40 u. Maan op 6.40 u., onder 15.28 u. Hoogwater Donderdag 9 Februari: Vlissingen: 0.37 u. 1.59 m., 13.05 u. 1.74 m. Terneuzen: 1.05 u. 1.75 m., 13.31 u. 1.89 m. Wemeldinge: 2.14 u. 1.34 m., 14.39 u. 1.47 m. Zierikzee: 1.56 u. 1.11 m., 14.26 u. 1.22 m. Stapelkamp vraagt in de Tweede Kamer: 1(Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 februari - Tij dens de behandeling van de begro- ENSCHEDE, 7 febr. Een auto-on geluk op een onbewaakte overweg te Gronau heeft vanmorgen twee mensen levens gekost.. Een kleine auto, waarin twee Duitserse zaten, alsmede twee in Gronau wonende Nederlanders, n.l. de 49-jarige C. van E. en de 57-jarige G. P., werd op de onbewaakte overweg gegrepen. De auto werd enkele tiental len meters meegesleurd. De beide Ne derlanders zijn kort na het ongeval aan de verwondingen overleden. .De toe stand van de beide Duitsers is ernstig. SAARBRUECKEN,7 febr. De Saarlandse landdag heeft vanochtend met 32 tegen 12 stemmen in eerste le zing zijn goedkeuring gehecht aan de door de pro-Duitse partijen ingedien de wetsontwerpen, betreffende de ver vanging van de Saarlandse vlag (blauw-wit-rood) door de Duitse vlag (zwart-rood-goud) en de toepassing van de Duitse kleuren in het Saar landse wapen. Vóór stemden de pro-Duitse partijen en de communisten, terwijl de afge vaardigden van de pro-Europese chris telijke volkspartij zich tegen de ont werpen uitspraken. Ook het wetsvoorstel tot wijziging van de wet op de Saarlandse nationali teit werd in eerste lezing goedgekeurd, MADRID, 7 febr. Studenten in de rechten hebben dinsdag te Madrid een betoging gehouden tegen de plannen Van het Spaanse staatshoofd, generaal Francisco Franco, om te eniger tijd de monarchie te herstellen. De studenten liepen door de straten onder het roepen van leuzen als „wij willen geen koning". Don Carlos, de 17-jarige zoon van Don Juan, de troonpretendent, studeert thans in Spanje ter voorbereiding van een mogelijke troonsbestijging. Malakka in 1957 onafhankelijk LIVERPOOL, 7 februari De pre mier van Malakka, Tengkoe (prins) Abdoel Rahmas, heeft dinsdag meege deeld, dat zijn land van 31 augustus 1957 af volledig onafhankelijk wordt binnen het Britse Gemenebest. Zoals wij gisteren al vermeldden, hebben Franse kolonisten stenen, rot fruit en groenten geworpen naar de Franse premier, Guy Mollet, toen deze in het centrum van Algiers aankwam om daar bij een oorlogsmonument een krans te leggen. Studenten vernielden later deze krans, nadat de premier deze onder een ware regen van allerlei projectielen toch had gelegd. Deze telefoto toont de studenten opge togen juichend over het gelukken van hun aanval op de premier en op de krans, en zwaaiend met de restanten van het bloemstuk. De erewacht staat toe te zien andaag woensdag wordt de Nederlands-Indonesische confe rentie te Genève hervat. Dit is het resultaat van een korte bijeen komst van beide delegaties, die nog geen uur duurde. Na afloop is dinsdagavond een gezamenlijk communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: ,,De Nederlandse en Indonesische delegaties zijn hedenavond te Genève voor een informele bespreking bijeen geweest, nadat de bespre kingen op 7 januari j.l. waren onderbroken. Van de Nederlandse dele gatie waren aanwezig de ministers Luns, Van de Kieft en Zijlstra. De Indonesische delegatie bestond uit de ministers Anak Agung, Sumitro, Leimena, Roem en de secretaris-generaal, mr. Utoyo Ramelan. De voorzitter van de .Indonesische delegatie herdacht bij de aanvang van de ontmoeting in een kort woord het verscheiden van minister Donker. De bijeenkomst heeft tot de conclu sie geleid, dat beide delegaties thans gereed zijn de besprekingen van de agendapunten der Nederlands-Indone sische conferentie voort te zetten. De conferentie zal derhalve morgen wor den hervat, aldus het communiqué. Dit wil overigens niet zeggen, dat niets meer een succesvolle beëindiging van de conferentie in de weg staat, al lijkt de verwachting hiertoe vandaag groter dan ooit tevoren. Belangrijk is zeker, dat gisteren de bereidheid en het streven van beide delegaties is ge bleken om alsnog tot overeenstemming té komen en over duidelijkheid hier over heeft de afgelopen weken aan heide zijden nogal wat misverstand ge heerst. Zowel in Nederlandse als in Indone sische delegatiekringen kon men gis teravond de mening horen, dat het her nieuwde persoonlijke contact in een prettige sfeer is verlopen. Overigens, de handdruk waarmede bijvoorbeeld gistermiddag minister van de Kieft de voorzitter van de Indonesische delega tie in de hal van hotel „Des Berges" begroette, hield daartoe reeds een be lofte in. Tijdens de lunch Aangenomen kan worden, dat voor een groot deel de weg voor een her vatting van de conferentie is gebaand tijdens de lunch, die de ministers Luns en Anak Agung gistermiddag samen hebben gebruikt. Het persoonlijke ge sprek tussen de beide delegatievoor zitters heeft bijna twee en een half uur geduurd. Daarna werd bekend, dat de delegaties om acht uur bijeen zou- TOKIO, 7 febr. Een ballon van Russische herkomst is op vier februari nabij Otaroe, in het uiterste noorden van Hokkaido, terechtgekomen. Op de ballon stond in het Russisch geschre ven, dat het apparaat werd gebruikt voor het bestuderen van luchtstromin gen. Aan de ballon hing een automati sche zender van Russische makelij. (Zoals gemeld hebben de laatste tijd de Sowj et-Unie en met haar verbon den staten klachten over het gebruik van dergelijke ballons geuit door wes telijke landen, met het argument dat deze ballons een gevaar voor de lucht vaart betekenen). den komen, zodat blijkbaar tijdens het diepgaande onderhoud reeds een groot deel van de sinds 7 januari toen de conferentie werd onderbroken voor ruggespraak met deregeringen ont stane misverstanden uit de weg was geruimd en de sfeer was geschapen om een verder gesprek mogelijk te maken. Overigens hebben, naar wij verne men, naast andere kwesties ook de re cente ontwikkelingen en de toelating van Mr. Van Empel tot de verdediging van Junchschlaeger en Schmidt on derwerp van gesprek uitgemaakt. Het is uiteraard moeilijk thans te voorspellen of en wanneer de confe rentie tot het gewenste doel zal leiden. In ieder geval wordt er rekening mee gehouden, dat de besprekingen nog verscheidene dagen in beslag zullen nemen. Koningin en Prins eren Min. Donker ROTTERDAM, 7 febr. Namens Koningin Juliana en Prins Bernharü heeft majoor J. J. baron van Lynden, adjudant van de Koningin, vanmorgen in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam een krans gelegd bij de baar van wij len minister L. A. Donker. Nieuwe CAO bepaalt 3,5 - 5 cent per uur meer DEN HAAG, 7 februari Het college van rijksbemiddelaars heeft heden de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de landarbeiders goedgekeurd. Nader vernemen wij, ,dat deze C.A.O. o.a. inhoudt, dat de vaste arbeiders een loonsverhoging krij gen van vijf cent per uur: de losse arbeiders een loonsverhoging van drie en een halve cent per uur. Dit gaat vandaag reeds in. Bij de onderhandelingen over de CA O voor de landarbeiders voor 1956-1957 zo is bepaald, zullen de lonen van de landarbeiders niet in beweging komen. Wel zal dan eventueel over de secun daire arbeidsvoorwaarden kunnen wor den gesproken. Wanneer er algemeen, b.v. door een loonronde, tot loonsverhoging zou wor den overgegaan in dit of in het komen de jaar, dan komen, zoals gebruikelijk is, de lonen van de landarbeiders ook voor verhoging in aanmerking. Dit is een opname van de sleep boten „Tina" en „Femi", die maan dagochtend voor een tocht over het ÏJsselmeer naar Amsterdam uit Lemmer vertrokken en ^die dins dagmiddag nog niet verder dan ten oosten van Pampus waren geko men. (Luchtopname A.N.P.-foto) DE BILT. Boven Scandinavië werd het hogedrukgebied in de loop van dinsdag aangetast door luchtdrukdalin gen die samenhingen met het fronten systeem van een depressie boven de Noordelijke IJszee. Dit frontensysteem trok over de Noordzee in zuidoostelijke richting. Aan de voorzijde van het warmtefront, dat zachtere lucht scheidt van de koudere boven onze omgeving aanwezige lucht, sneeuwt het. Dit warmtefront bereikt ons land In de loop van woensdag. DEN HAAG, 7 februari. „Nog zeer lange tijd, leden van de Raad van State, zal ik mij beschouwen als Uw leerling. Ik zal mij bewust van mijn verantwoordelijkheid trachten een goede leerling te zijn". Deze woorden sprak vanmiddag Prinses Beatrix in het vroegere „stadhouderlijke kwartier" aan het Binnenhof, de zaal waar het hoge college, de Raad van State, zetelt. Voor de eerste maal woonde de prinses, die na haar achttiende jaardag van rechtswege zitting in de Raad van State heeft gekregen, een vergadering bij. In een koningsblauw deux-piece met een fluwelen kapje op het hoofd, zat zij rechts naast haar vader, Prins Bernhard, die eveneens zitting heeft in het hoge college. Koningin Juliana, presidente van de Raad had plaats genomen op haar zetel, aan de linkerzijde van de prins, de zetel, waarvan op de rug de spreuk staat: „Concordia res parvea crescunt" door eendracht groeien de kleine dingen. Links van de Koningin had de vice president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland zijn plaats. Omstreeks half vier arriveerden de Koningin, de Prins en de Prinses op het Binnenhof. Na de opening heeft Koningin Julia- ne namens alle leden de Prinses wel kom geheten. „Een groot voorrecht is U gegeven", zo zei Koningin Juliana tot haar, „met de bedoeling U te hel pen vertrouwd te raken met en inzicht te verkrijgen in de vraagstukken, tot wier oplossing de regering zich geroe pen ziet. Ik koop, dat temidden van de beraadslagingen in de Raad van State Uw belangstelling in de publieke zaak zal ontluiken, opbloeien en tenslotte vrucht dragen voor Uw vermoedelijk toekomstig werk Dankbaar ben ik „Dankbaar ben ik, lieve moeder, dat U zelf mij vandaag in dit hoge college hebt willen binnenleiden", zo begon prinses Beatrix haar toespraak. „De grondwet verleent my zitting in de Raad van State. Dat dit een groot voorrecht is besef ik. Het zal mij de gelegenheid geven in de praktijk iets te leren begrijpen van het ingewikkelde raderwerk van ons regeringsstelsel. Met uiteenlopende problemen, die het bestuur van rijk en staat mee brengen, zal ik mij vertrouwd kunnen maken. Zo zal ik.mij kunnen voorbereiden op de taak, die, naar ik hoop en ver wacht, voor my nog ver in de toe komst ligt. Ik weef', zo vervolgde de prinses, „dat ik op uw hulp en medewerking kan rekenen. Dit geeft mij de moed de taak, die voor mij in uw college is weggelegd, in het belangn nvan het land gaarne te aanvaarden." ting van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft de Tweede Ka mer hedenmiddag weer de traditio nele kritiek geleverd op het beleid vai) minister Cals. Ditmaal gold het voornamelijk het salarisbeleid, de wetgevende arbeid, de scholenbouw en de voorziening in het tekort aan leerkrachten. Vooral mevrouw For- tanier (V.V.D.), de A.R.-afgevaar- digde mr. Roosjen, de C.H.-voor- zitter Tilanus en ook pater Stokman (K.V.P.hadden ernstige bezwa ren. Het nijverheidsonderwijs had vooral de aandacht van de heer Stapelkamp (AR). Naast waardering had ook hij kritiek. De grote achterstand van prot. chr. technische scholen is wel voor een belangrijk deel, maar nog niet hele maal ingelopen. In Zeeland is nog geen enkele prot. chr. technische school. Er is een aan vraag voory de bouw van een derge lijke school in Goes. De heer Stapel kamp hoopte, dat deze aanvraag op do kortst mogelijke termijn zal worden in gewilligd. Mr. Roosjen was vooral ontevre den over het beleid t.a.v. het L.O.. Er is een benauwend tekort aan school ruimte en daar wordt veel te weinig aan gedaan. Een snellere bouw vail scholen is noodzakelijk en de priori teit van de woningbouw mag daar voor geen beletsel zijn. De salariëring van het onderwijzend personeel en met name die van de ulo leerkrachten achtte de heer Roosjen een zwak punt in de ministeriële po litiek. De minister heeft de herziening van de ulo-salarissen op de urgentie- lijst geplaatst maar veel resultaat heeft dit nog niet gehad. Inmiddels worden de beste ulo-krachten weggezogen doo# het Nijverheids- en VHN-onderwijs. AMENDEMENT Pater Stokman diende tijdens da middagvergadering een amendement in, waarin wordt aangedrongen op sub sidiëring op de AC de Bruynstichting, hervormingsinstituut voor jonge ar beiders uit de Kath. vakbeweging. De heer Stapelkamp wees erop, dat een subsidiëring niet alleen in het be? lang mag zijn van de KAB, maar ook van het CNV, dat tevens een volwaar dige kaderschool rijk is. Dit was trou wens de bedoeling van pater Stokman, die de strekking van zijn amendement zeer algemeen heeft gehouden. Tijdens de avondvergadering heeft de heer Tilanus (CH) gedebatteerd met de heer Van Sleen (PvdA), die vorig jaar juli een motie indiende teneinde meer een meer bevredigen de regeling van de financiële gelijk stelling van Openb. en Bijzonder on derwijs te bewerkstelligen. Algemeen waren de christelijke afge vaardigden van mening, dat de heef Van Sleen zijn motie niet op degelijke gronden kan baseren. Ds. Zandt (St. Geref.) was van oor deel, dat het onderwijs oveerbelast raakt, omdat er veel te veel gedaalj wordt. De leerlingen worden rondwan delende bibliotheken. Men let te wei nig op de vorming van hun persoon lijkheid. Het hele onderwijs is te intel lectualistisch gericht. Voor de aanvang van de verga dering werd staande de onlangs overleden minister A. L. Donkeï herdacht. De voorzitter mr. Korten- horst en dr. Drees spraken beiden een korte herdenkingsrede uit, dia ook door vele ministers werd aan gehoord. DE BILT ZEGT: Dooi Veel bewolking met aanvankelijk enige sneeuw, die later misschien over gaat in regen. Later op de dag ver spreide opklaringen. In het zuiden des lands 's nachts nog lichte vorst. Vooral in de kustprovincies dooi. Zwakke tot matige wind,- aanvankelijk in hoofd zaak tussen zuid en oost, later ruimend naar west tot noord. Hierna sprak mr. Beelaerts van Blok land een rede uit waaruit liij de Ko ningin dankte voor haar woorden en waarin hij vervolgens de Prinses ge luk wenste met haar komst. ,,De taak die U hier wacht", zo zei hij onder meer, „is zeker niet de gemakkelijkste, maar ik ben ervan overtuigd dat war me belangstelling in de zaken van het Rijk en van de Staat U een krachtige steun zal zijn bij Uw streven om moei lijkheden te boven te komen en het vereiste inzicht in 's lands zaken te verkrijgen". (Vervolg op pagina 3, 4e kolom) BERLIJN, 7 februari - Uit be voegde bron in Oost-Berlijn wordt vernomen, dat Oost-Duitsland bin nenkort met de hulp van de Sowjet- Unie een luchtmacht zal vormen, die zal bestaan uit jachtvliegtuigen en bommenwerpers. Deze lucht macht zou uitgerust zijn met straal vliegtuigen die door de Sowjet- Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije zouden worden geleverd. Een groep officieren zal zich bin nenkort naar de Sowjet-Unie be geven om daar bij de Sowjetrussi- sche luchtmacht een opleiding van ongeveer twee jaar te volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1