Hervormde Synode geeft richtlijnen voor plaatselijke contacten Geen vriendschapsverdrag tussen Amerika en Rusland Aan de Gereformeerde synode zal brief worden geschreven VA LD A Prinses Beatrix vandaag in de Raad van State Waarom moet NecL musicus Canada verlaten? - - - Het Hervormd-Gereformeerd gesprek Vliegtuig van Pool expeditie vermist Voormalig communist naar Oosfduitsland ontvoerd 18 jarige beantwoordt haar moeder Geheimzinnige duik boot bij Fidzji-eilanden Hugo Reimann naar W.-Duitsland gevlucht KX«M.-constellation landde op Bali Molotof voorstander van meer top-conferenties Koninklijke nieuwjaarsreceptie Salah ben Joessef nu in Libië WIN TER handen en-voeten Kloosterbalsem Mr. Van Empel vijf weken in Djakarta Ideologische strijd met economische middelen 7at men °°k van ^ussen kan zeggen, zeker niet, dat yy zij de laatste tijd op politiek en diplomatiek gebied stil zitten. Het regent de laatste weken weer brieven en nota's op heel wat adressen in de wereld. De meeste brie ven of nota's zijn bedoeld als protesten, maar er zijn er toch ook bij, waarin de machthebbers van het Kremlin weer eens hun beste glimlach laten zien en het doen voorkomen, of zij alleen maar vrede willen en het allerbeste bedoelen ook met andere volkeren.. Militant en vriendelijk, zo zou men op het moment de Sowjet-diplomatie kunnen kenschetsen. Mits men bij dat vriendelijk maar bedenkt, dat er meer achter steekt en dat deze vriendelijkheid momenteel past in het beleid, dat het Kremlin ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen voert. Plukker begrijpt er niets van Franse uitnodiging aan Boelganin? NIET STOREN ■■i Dinsdag 7 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 ZEIST, 4 febr. De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten aan de synode der Geref. Kerken een brief te zenden over het gesprek en de wijze van contact tussen'de beide kerken. Verder werd het voorstel aan vaard om regelmatige besprekingen over belangrijke problemen in het ker kelijke en publieke leven te bevorderen. Ook viel het besluit een brief te doen uitgaan aan de kerkeraden met richtlijnen voor gesprekken op plaat selijk niveau. De drie voorstellen werden met algemene stemmen aanvaard. De synode besprak deze zaak aan de hand van het verslag van de Her- vormd-Geref. gesprekscommissie. Aan wezig waren prof. dr. A. A. van Ru ler, prof. dr. G. C. van Niftrik en dr. tl. Berkhof. De praeses las een brief voor van de generale synode der Ge ref. Kerken, waarin dank werd ge bracht voor de arbeid der commissie en waarin gemotiveerd werd waarom zij niet tot een wederzijdse afvaardi ging naar beide synoden besluiten kon. Dr. Berkhof ging de voorstellen na, die de commissie deed, en de besluiten daarover van de Geref. synode. De commissie wilde voortgaand beraad met de bedoeling nader tot elkaar te komen. De synode wilde slechts depu- taten benoemen ter voorlichting van het Geref. standpunt, indien nodig. Voorts wilde de commissie overleg van theologen en niet-theologen over belangrijke kwesties, die beide kerken aangaan. De Geref. synode heeft dit in hoofdzaak aanvaard. GEEN AFVAARDIGING Wederzijdse afvaardiging ter synode werd door haar bepaald afgewezen en daarmee week zij af van het inzicht der Geref. gespreksdeputaten op één na. Deze afwijzing is niet principieel, maar praktisch gemotiveerd. De com missie wilde tenslotte richtlijnen voor plaatselijk gesprek, maar dit is door de Geref. synode niet aanvaard. Wel verklaarde zij, dat zulke gesprekken in vele gevallen zin kunnen hebben. Dr. Berkhof meende, dat het weinig zin heeft nu er voor een commissie tot formulering van gemeenschappelijke standpunten geen plaats blijkt te zijn, een commissie in te stellen van louter incidenteel voorlichtende betekenis. Prof. Van Ruler achtte het nodig een verklaring namens de Herv. syno de te doen uitgaan om droefheid over deze gang van zaken uit te spreken. Prof. Van Niftrik sloot zich daarbij aan. Alleen, lettend op wat in de Ge ref. Kerken gaande is, zou een inlieh- tingencommissie niet zonder zin zijn. Na enige discussie nam de synode de hierboven reeds weergegeven beslui ten. Ook behandelde de synode het rap port van de commissie voor het Her vormd en Luthers gesprek. Het resul taat daarvan was tot nu toe overeen stemming over het avondmaal. Er wa ren tien punten opgesteld, waarbij Ingezonden Mededeling (adv.) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES OfJTSMETTËhD-VERZACHTEND NEW YORK, 5 febr. (Reuter). - Een één-motorig vliegtuig van de Ameri kaanse marine, is op een vlucht van het bergachtige Marie Byrdland naar de basis Little America „V" vermist. Er zijn noodseinen opgevangen van het toestel, dat zeven man aan boord had. Het vliegtuig had enige leden van een verkenningsgroep van zeven man opgehaald, die op het Rockefellerpla- teau waren gestrand doordat hun voertuigen bevroren waren. De groep was midden-januari van de basis ver trokken om een veilige route af te bakenen naar de plaats waar een ob servatorium gebouwd zal worden, een route over een afstand van duizend kilometer. De groep strandde op 400 km van haar doel. BERLIJN, 6 febr. (Reuter) Leden van de Oostduitse geheime dienst heb ben de vooraanstaande gewezen Oost duitse communist Robert Bialek, die na onenigheid met Oostduitse commu nistische partijleiders, waaronder sec retaris-generaal Walter Ulbricht, in 1953 naar West-Duitsland was uitge weken, ontvoerd. Bialek kreeg, toen hij bij een andere uitgeweken Oostduitse communist, het voormalige lid der volkspolitie Paul Drzewiecki, op bezoek was, in een al coholische drenk een verdovend mid del toegediend. Hij werd vervolgens in een auto, waarin, behalve Drzewiecki, een Oostduitse volkspolitieman en een vrouw hadden plaats genomen, over de zonegrens gereden. Bialek was een overtuigd commu nist. Voor hij in 1953 uitweek, v/as hij leider van de Oostduitse communisti sche jeugdbeweging en hoofd, in de rang van inspecteur-generaal, van de politiek-culturele afdeling van het toenmalige Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken. Na zijn vlucht werkte hij voor de BBC. Hij sprak ir voor Oost-Duitsland bestemde uitzen dingen. 1 overeenstemmingen vermeld werden. Op enkele punten, waarbij men uit eenging, werd het verschil van inzicht meer als vragen aan elkaar gezien. De commissie van gesprek stelde voor 't gesprek voort te zetten en maatrege len te nemen, waardoor kanselruil en intercommunie mogelijk worden. DE PREDIKANTENOPLEIDING Bij de bespreking der jaarverslagen van het theologisch seminarie en van de commissie voor het theologisch ho ger onderwijs deelde dr. H. Berkhof mede, dat er plannen bestaan voor na zorgcursussen voor afgestudeerde pre dikanten. De vraag is, of dit op vrij willige basis dan wel verplicht moet geschieden. Medegedeeld werd, dat er over drie jaar waarschijnlijk een predikantente kort zal zijn. Hierdoor kan de noodza kelijke opschuiving geschieden. De kerkeraden zullen aandacht moeten besteden aan de opwekking van jonge gemeenteleden om theologie te stude ren. Anders zullen er over drie jaar geen vicarissen en legerpredikanten beschikbaar zijn. Prof. dr. H. de Vos zag als één van de problemen de werving voor de pre dikantsopleiding. De selectie is echter moeilijk. Thans is deze alleen negatief. De opleiding ligt niet dicht genoeg bij de praktijk en het kerkvolk te weinig aan het hart. Men dient vooral vast te houden aan een goed wetenschappe lijke opleiding, ook terwille van de praktijk. De mogelijkheden in de op leiding ook voor de praktijk zijn groot, maar vaak ontbreekt de belang stelling. De studenten moeten vaak met weinig rondkomen. Meer fondsen voor studenten is aanbevelenswaardig. De synodezitting werd na afdoening van nog enkele andere zaken gesloten. De volgende zitting zal van II16 ju ni worden gehouden. 's-GRAVENIIAGE, 6 febr. Zoals gemeld zal Prinses Beatrix morgen - dinsdag - een buitengewone vergade ring van de Raad van Staten bijwonen. Krachtens de grondwet heeft zij thans na het vervullen van haar achttiende jaar zitting in dit hoge college. H.M. de Koningin,Prins Bernhard en Prinses Beatrix zulen morgenmiddag te half vier per auto komende van het paleis aan de Lange Voorhout aan het gebouw van de Raad van State arrive ren. Zodra in de raadzaal de staatsraden de staatsraad in buitengewone dienst en de acht ambtenaren van staat hun opwachting hebben gemaakt en de ko ningin, de prins en prinses Beatrix hebben plaats genomen, zal de konin gin als president van de raad, de bui tengewone vergadering openen en een toespraak houden ter geleegnheid van het feit, dat haar dochter prinses Bea trix voor het eerst een vergadering van het college bijwoont. Vervolgens zal prinses Beatrix de ze rede beantwoorden, waarna de vice-president van de raad het woord zal voeren SUVA, Fidzji-eilanden, 6 febr. (Reuter). De geheimzinnige duik boot, waarop vorige week vergeefs door een Nieuwzeelands vliegtuig jacht is gemaakt, is vrijdag tussen de Fid zji-eilanden opnieuw opgedoken, niet ver van de plaats, waar men hem enkele uren tevoren had gezien. Deze duikboot wordt het derde mysterie van de Zuidzee-eilanden ge noemd. Zoals men zich herinnert is op 10 november bij de Fidzji-eilanden het schip „Yoyita" gevonden, terwijl van de bemanning geen spoor te be kennen was. Dan is er nog het geval van het 40 tons handelsscheepje „Arakarimoa", dat op 28 december met 20 mensen aan boord spoorloos verdween. BERLIJN, 6 febr. (DPA) De 31- jarige Hugo Reimann, een zoon van de voorzitter van de Westduitse commu nistische partij Max Reimann, is uit Oost- naar West-Duitsland gevlucht. Reimann jr week uit, na gewaar schuwd te zijn, dat hij op de nominatie stond om gearresteerd te worden, al dus deelde hij zelf in West Berlijn me de. Hugo onderhield al sinds enige tijd geen betrekkingen meer met zijn va der. Aanleiding hiertoe was de rol, die Reimann sr heeft gespeeld bij de ver oordeling door een Oostduits gerechts hof van een andere zoon, Jozef, tot vijftien jaar tuchthuisstraf. Ook de twee dochters van Max Rei mann, die in West-Duitsland wonen, onderhouden geen betrekkingen meer met hun vader. Hugo Reimann kwam in 1948, als vrijgelaten Duits krijgsgevangene, uit de Sowjet-Unie in Oost-Duitsland aan, waar hij, op last van zijn vader, moest blijven. Hij bekleedde verschillende posten, zoals die van lid der volkspolitie, ar beider in een uraniummijn, bestuurs ambtenaar en directeur van een gena tionaliseerde fabriek, doch viel in on genade, toen hij in het huwelijk trad met een dochter van een particulier ondernemer. Prinses Beatrix zal na afloop in het paleis Lange Voorhout, delegaties ont vangen van het corps diplomatique, het kabinet der koningin, gemeente Den Haag en het Nederlands padvindsters- gilde, die hun gelukwensen vergezeld zullen doen gaan van een geschenk. DJAKARTA, 6 febr. (ANP). De constellation „Twenthe" van de K. L. M. heeft tijdens de vlucht naar Aus tralië een tussenlanding gemaakt op Bali, omdat een passagiere op 't punt stond het leven te schenken aan een kind. Het toestel vervoerde 54 Oos tenrijkse en Joegoslavische emigran ten. Na een oponthoud van enkele uren, waarin een dokter de aanstaan de moeder onderzocht, hervatte de „Twenthe" de reis zonder dat de blij de gebeurtenis een feit was geworden. LONDEN, 5 febr. (Reuter). De Sowj et-Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, heeft in een interview met de Londense „Sunday Times" verklaard, dat hij voorstander is van meer top-conferenties, zoals de Geneefse conferentie van vorig jaar van de regeringsleiders van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie. Er dienden echter voorbereiden de onderhandelingen op diplomatiek niveau aan vooraf te gaan. Niemand kan ontkennen, aldus Mo lotof, dat conferenties als de Geneefse van vorig jaar zeer weldadig zijn voor de betrokken landen en andere lan den die de vrede zoeken. Hij betreur de het, dat op de ministerconferentie die na de topconferentie in Genève gehouden is, niet veel vorderingen gemaakt zijn, doch volgens hem zou den verdere conferenties voordelen kunnen opleveren. Wij verliezen zeker niet de hoop, dat alle vraagstukken die op de twee Geneefse conferenties gerezen zijn, opnieuw ter sprake ge bracht zullen worden, zo zei hij. Voorts verklaarde Molotof, dat de Sowjet-Unie zal blijven aandringen op het sluiten van vriendschapsver' dragen met de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, zoals voorgesteld in de recente brief van maarschalk Boelga- nin aan president Eisenhower. TRIPOLI (Libië), 6febr. (Reuter). Salah Ben Joessef, de extreem-nationa listische leider, die vorige maand uit Tunesië verdween, is in Tripoli (Libië) aangekomen en heeft daar asiel als po litiek vluchteling gevraagd. Premier Moestafa ben Halim van Libië heeft verklaard, dat de nationa listische leider die een nauwe band tussen Tunesië en de Arabische staten voorstaat welkom is en als Arabisch leider edelmoedig zal worden behan deld. De regering heeft een lijfwacht beschikbaar gesteld. Op 28 januari wist Ben Joessef aan een razzia te ontkomen. Negen van zijn naaste medewerkers zijn toen wel gepakt. Ben Joessef is de voornaamste poli tieke vijand van Habib Bourguiba, de gematigde nationalist, die een leiden de rol heeft gespeeld bij de totstand koming van de overeenkomst met Frankrijk, volgens welke Tunesië zelf bestuur krijgt. Beri Joessef wil voor Tunesië de algehele onafhankelijkheid en politieke aansluiting bij de Arabi sche wereld in plaats van bij het wes ten. Ingezonden Mededeling (adv.) a Voor velen een jaarlijkse kwel- Onmiddellijk verzachting \b/ van jeuk en pijn met het ideale v middel, dat ontsmet en geneest DJAKARTA, 6 febr. (ANP). De Nederlandse advocaat Mr. van Empel die door de Nederlandse regering Is aangewezen om de in Indonesië terecht staande Nederlandse arrestanten te ver dedigen, is in Djakarta aangekomen met een bezoekersvisum, dat vjjf weken geldig is. Mr. Van Empel logeert tijdelijk bij de Nederlandse hoge commissaris, zo lang hij nog geen hotel heeft kunnen vinden. Rechter Rochjani heeft intussen de verdedigster, mevr. Bouman, toege staan de volgende vier getuigen in de zaak Schmidt uit Nederland te laten overkomen: E. Luning jr, H. J. Lee- beek, Th. Meyer en B. J. Heynen. Zij zullen maandag 12 februari gehoord worden. Zaterdagmorgen werd in. het Konink lijk Paleis te Amsterdam de traditio nele nieuwjaarsreceptie gehouden voor de leden van het corps diplomatique. De foto toont de aankomst van Konin gin Juliana en Prins Bernhard. Links op de voorgrond de erewacht met het vaandel. Het nationalistisch Chinese ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat een nationalistisch oorlogschip een kanonneerboot van de Chinese commu nisten tot zinken heeft gebracht. 25 km. ten noordwesten van Matsoe. Eisenhower wees Boelganins aanbod af Op woensdag 25 januari be reikte president Eisenhower van Amerika een persoonlijke brief van premier Boelganin van de Sowjet-Unie. Een paar dagen later werd de inhoud bekend: de Sowjet-Unie wenste een verdrag van vriendschap en samenwerking met de Ver. Staten voor de duur van twin tig jaar. Met een keur van ar gumenten werd de wenselijk heid daarvan door Boelganin onderstreept. Misschien vergat hij, toen hij in zijn brief liet opnemen, dat de Russen ook zo'n vedrag met Engeland en Frankrijk wilden sluiten, dat nog maar enkele jaren geleden Moskou zelf de met deze twee landen bestaande vriendschaps verdragen had opgezegd, omdat zij zich teveel inlieten met de Parijse AkkoordenEn waarschijnlijk dacht Boelganin ook niet aan de omstandigheid, dat het enige jaren geleden gedane verzoek van Eden om het vriendschapsverdrag tot vijf tig jaar te verlenen, was afge wezen. Dat was vóór de tijd, dat Boelganin premier was en Afwijzing misschien zegt dat iets Bijna onmiddellijk heeft pre sident Eisenhower geantwoord. Op waardige en duidelijk gemo tiveerde wijze wees hij het aan bod van de hand. Eisenhower verwees naar het handvest van de Verenigde Naties, dat alle voorzieningen bevat, die Boel ganin in het vriendschapsver drag wilde hebben. En terecht wees Amerika's president erop, dat het niet op woorden aan komt, maar op daden. Hij noemde met name énkele al lange tijd hangende kwesties, welke onmiddellijk opgelost kunnen worden, indien de Rus- sen metterdaad hun vriendelijke woorden willen waar maken. Eisenhower wierp de deur voor verdere correspondentie en be spreking niet in het slot, maar liet wel duidelijk merken, dat het vertrouwen in de bedoelin gen van de Sowjet-Unie ern stig geschokt is. Niettemin: een paar dagen later reageerde Boelganin in een tweede brief aan Eisen- hower. Hij wilde zijn voorstel nog eens verduidelijken en maakte van de gelegenheid ge bruik de president te wijzen op de taal van „oorlogszuchtige" Ingezonden Mededeling (Adv.) maakt handen zacht als fluweel Uitwijzing door immigratie-departement CANADA, 6 februari Henry Plukker, de Nederlandse misicus, die dirigent werd van het Philharmonisch Orkest te Calgary, in de Cana dese staat Alberta, heeft maandag tegenover een vertegenwoordiger van „Reuter" verklaard er in het geheel geen denkbeeld van te hebben, waarom de Canadese immigratie-autoriteiten hem en zijn vrouw geen blijvende vestigingsvergunning voor Canada hebben willen verenen. ,Een dergelijke weigering berust lid van het bestuur van het Philharmo- meestal op een van de drie volgende nisch Orkest heeft verklaard alles in beweegredenen: een veroordeling door de strafrechter, ongewenste politieke bedrijvigheid, of een slechte gezond heid, doch dit alles geldt niet voor mij" aldus Plukker, die hieraan toevoegde nimmer lid van een politieke partij te zijn geweest. Canadese immigratie-ambtenaren hebben twee dagen geleden verklaard, dat aan het echtpaar Plukker opdracht is gegeven Canada te verlaten, omdat het „niet voldoet aan onze vereisten". Doch de heer en mevrouw Plukker mogen tot het einde van het muziek- seizoen dat waarschijnlijk in juni ..s. valt blijven waarna zij hun zaak opnieuw aan de bevoegde autoriteiten kunnen voorleggen. Carl Nickle, conservatief Canadees parlementslid voor Zuid-Calgary en 27 Amerikaase atoomkanonnen, die 18 maanden geleden naar West- Duitsland zijn gezonden, zijn terugge stuurd omdat zij „ondeugdelijk en ge vaarlijk" zijn bevonden, zo is van ambtelijke zijde verklaard. het werk te zullen stellen om te ver zekeren dat Plukker zijn muzikale loopbaan in Calgary zal kunnen voort zetten. „Ik zal er op staan, dat het Canadese departement voor immigratiezaken ten deze volledige opening van zaken zal doen", verklaarde hij. PARIJS, 6 febr. (Reuter). Vol gens „France-Soir" overweegt de Franse regering de Russische premier Boelganin uit nodigen voor een offi cieel bezoek. Ook zouden de Franse premier en de minister van buiten landse zaken bereid zijn Moskou te bezoeken »als de Russen daartoe een uitnodiging zouden doen. Een good- will-bezoek van de vorige regering aan Moskou is in oktober van het vorig jaar uitgesteld, omdat de sfeer nie. gunstig verd geacht. Rusland had toen gestemd voor bespreking van di kwestie-Algerië door de V.N. lieden in de Ver. Staten en op de doorgaande bewapening van Amerika. Nieuwe gezichtspun ten bood dit tweede schrijven niet. Verschillende reactie Eisenhower had niet anders kunnen antwoorden op het eer ste aanbod en zijn argumenten zal ieder weldenkend mens on derschrijven. In het westen is het nu toch langzamerhand wel zo geworden, dat maar weini gen meer erin trappen, als het Kremlin een vredesduif oplaat. Maar in het oosten waar mee dan bedoeld zijn de landen in midden- en verre oosten, om welker gunst de V.S. en Rus land thans een strijd leveren met geld en andere economische hulp zal de weigering van Eisenhower om op het aanbod van Boelganin in te gaan door zeer velen worden uitgelegd ais een bewijs van de oorlogszuch tige bedoelingen van Washing ton. Men moet nooit vergeten, dat het politieke spel der Russen volledig is ingesteld op het ver werven van de gunsten der z.g. minderontwikkelde volkeren, behalve dan voor binnenlands gebruik. Het is een dankbaar propagandamiddel voor de Rus sen, deze Amerikaanse weige ring. Steeds meer invloed Het is bovendien zo, dat de Russen steeds meer invloed trachten te krijgen op econo misch gebied in bedoelde lan den. Dezer dagen nog werd een economische overeenkomst met Afghanistan gesloten, waarbij dit land van Russische goede ren en diensten kan profiteren. Ook India krijgt het nodige en Egypte hoeft maar een kik te geven, of Moskou tracht de wensen te vervullen. De strijd tussen twee ideologieën wordt in onze dagen gestreden met economische middelen. Dat is een kleihard feit en vooralsnog zit er voor het wes ten niets anders op dan mee te doen en te proberen ook op dit punt de Russen altijd een stap voor te zijn. Waarbij het westen tegen zich heeft, dat het het odium van „kapitalisme", van „kolonialisme" en van „belan- genpolitiek" - meedraagt. Wie zal uiteindelijk deze strijd win nen? DE TELEFOON is «oor ons een handig communicatie middel geworden, dat wij niet graag meer zouden willen mis sen. Een middel echter ook, waarvan wij, zo luiden de aan wijzingen van de exploitante, een zakelijk gebruik dienen te maken. Deze aanwijzing is er slechts om de zwammers mogelijk te weren. Desondanks wordt er nog genoeg gekeuveld, over de nieuwe schoenen van bure-zus- en-zo en de nieuwe hoed van dat mens-van-hiernaast. Zonder direct te willen trachten be paalde groepen hiermee te kwet sen: deze conversatie ligt meer op het vrouwelijk vlak. Maar dit terzijde. Het gaat hier om twee man nen, die voorshands ook tot de zwammenden kunnen worden gerekend. Zij belden elkaar wat op, het kostte toch niets, ge kent dat, de bedrijfstelefoon van een grote Zeeuwse firma Hun gesprekstoon was schert send de kwinkslagen gingen van hoorn tot hoorn, alles door dat enge draadje. Nu loopt er wel eens iets mis. Er kan een derde man zich plotseling in het gesprek mengen .Zolang dit niet tot een gewoonte uitgroeit en het de directeur niet is, kan dit niemand iets bommen. Maar het was de directeur. „Met de directeur!" bastte het plotseling in de hoorn van een van de schertsenden, 't Is jam mer voor deze man, maar hij begreep het niet, meende slechts met zijn gekscherende vriend te doen te hebben. „Sinds wanneer ben jij direc teur?" klonk het m het goed Nederlands terug, „je bezit nog geen hersens om voor loopjon gen te spelen!" Aan de andere kant van de lijn is het enige tijd stil geble ven. In 't gemoed van de beide employees ook, evenals later, in h'~- "oine kamertje met het op- „Niet storen Directie".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3