MOLLET IN ALGIERS MET ROT FRUIT BEGROET VANDAAG BEGINT OVERLEG OVER MIDDEN-OOSTEN Pasbenoemde resident Catroux dient zijn ontslag in Tienduizenden Franse kolonisten in opstand Twee jongens gedood bij hotelbrand in Helmond Kwam Indonesië ons tegemoet? NecL zeelui geronseld voor V reemdelingenlegioen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Franse premier onverstoorbaar Pantserwagens Lege lijkkoets Opoffering Niemand wist van hun aanwezigheid Min. Beel onderzoekt „burgemeesterszaak" PRINS VAN MONACO TROUWT OP 18 APRIL Russische vissers mogen Noorwegen nu verlaten Hoofdkwartier antwoordt niet Op Amerikaans-Briis-Franse basis SOWJET-UNIE DEELT BEURZEN UIT Boot in ijs ligt veilig Expeditie met proviand DE BÏLTZEGT: Zonnig Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 8315 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit DINSDAG 7 FEBR. 1956 M.T.S. in Vlissingen Zie pagina 2 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.13 u., onder 17.38 u. Maan op 6.07 u., onder 14.23 u. Hoogwater Woensdag 8 Februari: Vlissingen 12.14 u. 1.60 m., u. m. Terneuzen: 0.12 u. 1.60 m., 12.40 u. 1.76 m. Wemeldinge: 1.15 u. 1.27 m., 13.44 u. 1.34 m. Zierikzee: 0.57 u. 1.06 m., 13.29 u. 1.12 m. Franse kolonisten hebben de Franse premier, Guy Mollet, met stenen en rot fruit en groenten begroet, toen deze in het centrum van Al giers aankwam bij een oorlogsmonument, waar hij een krans zou leggen. - Ongeveer 10.000 kolonisten waren opflet plein rondom het monument samengestroomd. Zij riepen scheldwoorden naar de premier en er klon ken kreten als „dood aan Mollet" en „Catroux aan de galg" (generaal Catroux, de nieuwe minister-president van Algerije, zou deze week in Algiers aankomen). Toen Molet, die naar Algerije is gekomen om te trachten een eind te maken aan de gewelddaden in dit gebied, uit zijn auto stapte om naar het monument te gaan, weerklonk een luid gejuich van instemming, omdat een jonge Frans man op dat ogenblik er in geslaagd was het dak van het hoogste gebouw op het plein te bereiken en de Franse driekleur naar beneden trok, welke ter ere van de premier was gehesen. Verscheidene stukken fruit troffen Mollet en sommige werden door Fran se officieren in de lucht onderschept. Op verscheidene punten trachtte men door de afzetting van politie en mili tairen naar Mollet te komen. Er ont stond een hevig gevecht met de zwaar bewapende politie. Terwfjl Mollet, die onder dit alles onbewogen bleef, naar het monument ging, weerklonken luide Ontploffingen van de traangasgranaten, die in de op dringende menigte van Franse demon stranten werden geworpen. Mollet spoedde zich daarop naar zijn auto te rug, terwijl de politie een charge uit voerde om de projectielen gooiende betogers zover mogelijk van de pre mier vandaan te houden. Kreten als „dood aan Mollet" klonken opnieuw, toen de auto van de premier onder zwaar geleide wegreed door een net werk van zijstraten. Bij aankomst op het vliegveld had Mollet een beroep op de bevolking van Algerije gedaan kalm te blijven. Frankrijk wilde voor alles vrede. Zijn aanwezigheid in het land was bedoeld om de nadruk te leggen op het „on ontbindbare karakter" van de banden met Frankrijk. Hij geloofde diep in de „FransMohammedaanse gemeen schap". Langs de weg, die Mollet van het vliegveld naar het centrum van Al giers volgde, stonden militairen en pantserwagens. De Franse kolonisten zijn bang, dat Mollets regering niet voldoende reke ning zal houden met hun belangen, wanneer onderhandelingen worden ge voerd met de Algerijnse nationalisten, die onafhankelijkheid verlangen. Meer dan duizend demonstranten le verden voor het „zomerpaleis", waar Mollet verblijft, een geregelde slag met de politie. Vele betogers liepen ern stige verwondingen op. De politie maakte gebruik van traangas, maar de demonstranten rukten keer op keer naar de Ingang van het palels op, tot laat in de avond. Een aantal betogers liep achter een lege lijakoets, als symbool van de do delijke bedreiging van de Franse be langen in Algerije. Het centrum van Algiers zag er uit als een belegerde stad. In een groot ge bied had de politie wegversperringen opgeworpen. Volgens een Frans woordvoerder zijn er negen politiemannen en mili tairen en vijf betogers gewond. Van officiële zijde wordt vernomen, dat generaal Catroux zijn ontslag als minister-president in Algerije heeft in gediend. Dit geschiedde na een telegra fisch onderhoud met de premier. Generaal Catroux, die 79 jaar is, had al eerder aan de premier zijn ontslag ingediend wegens de hevige oppositie van de Franse kolonisten in Algerije tegen zijn benoeming. Mollet had totnogtoe geweigerd zijn ontslag te aanvaarden. De generaal zou aanvankelijk met Mollet zijn meegekomen, maar men be sloot later, dat hij vrijdag a.s. zou gaan. Catroux zou in Algerije verblij ven in overeenstemming met Mollets urgentieplan voor de oplossing van de Algerijnse crisis. De Franse autoritei ten in Algiers voorzagen ernstige onge regeldheden bij de aankomst van Cat roux in de stad. Premier Mollet deelde mede, dat de betogingen van maandag generaal Cat roux er toe hadden gebracht zijn ont- HELMOND, 6 febr. - Twee jongens, de 18-j'arige H. Hopman en de 17-jarige A. de Jong zijn vannacht omgekomen bij een brand, die het hotel St. Lambert te Hel mond in de as legde. ■aatstgenoemde was familie van de exploitante van het hotel, mevrouw N. Vriens-Nuits. De jongens hadden haar zondag een bezoek gebracht en waren van plan met üe laatste trein uit Helmond naar hun woonplaats Den Bosch terug te keren. Zij misten deze trein echter en keerden naar het hotel terug, waar mevrouw Vriens zich intussen ter ruste had begeven. Daardoor wist zij niets van de aan wezigheid van de beide jongens In het hotel. Dit Is mede de oorzaak geweest, dat zij zo jammerlijk om het leven zjjn gekomen. Het personeel, de eigen kinderen, en de gasten konden zich in veiligheid stellen. Een vrouwelijke gast moest via een ladderwagen naar de begane grond. Halverwege viel zij van de ladder. Haar val kon beneden door brandweer en politie wel worden ge broken, maar zij moest toch ki een ziekenhuis worden opgenomen. De brand is omstreeks twee uur uit gebroken. De brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit, maar kon niet voorkomen, dat het hotel tot de grond toe afbrandde. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt enige tonnen. De oorzaak van de brand is onbekend. VIERVOUDIGE BOTSING HOOGEVEEN, Nabij Hoogeveen zijn vanmorgen vier auto's met elkaar in botsing gekomen. Een inzittende van een der auto's, mevrouw De Willigen- Klijnsma werd dodelijk gewond en overleed ter plaatse. De andere drie in zittenden kregen wetsuren en werden naar het ziekenhuis overgebracht. De familie was op weg om de begrafenis van een broer van de heer De Willigen bij te wonen. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto van de familie De Willigen in botsing kwam met een te genligger, die bezig was een derde auto, die nog een wagen sleepte, in te halen. 's-GRAVENHAGE, 6 febr. In vol ledige overeenstemming met de burge meester van 's-Gravenhage heeft de minister van binnenlandse zaken ter zake van de geruchtmakende publika- ties in de pers opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en in de kortst mogelijke tijd rapport uit te brengen. In afwachting daarvan geeft genoem de bewindsman er de voorkeur aan geen inlichtingen over deze aangele- genlieid te verstrekken. slag aan te bieden, daar hij niet wilde, dat zijn persoon aanleiding zou zijn tol? onenigheid. Mollet zei het ontslag te aanvaarden, omdat hij niet wil, dat de Algerijnse crisis nog wordt verscherpt. Hij bracht hulde aan generaal Catroux wegens zijn „zelfverloochening en va derlandsliefde". De premier verklaarde, dat hij zijn besprekingen in Algerije zal voortzet ten. In Parijs werd het aftreden van ge neraal Catroux algemeen gunstig ont vangen. Politieke waarnemers zeiden, dat de regering hierdoor zou kunnen worden versterkt. DJAKARTA, 6 februari Indo nesische regeringsautoriteiten heb ben heden hun verwondering uitge sproken over het op het laatste ogenblik door Nederland genomen besluit om de Nederlands-Indonesi sche besprekingen in Genève te her vatten. Zij weigerden voorspellin gen te doen over het verloop van de conferentie, maar zij legde er de na druk op, dat de Indonesische rege ring haar standpunt handhaaft, dat de hervatting alleen handelt over het formuleren van de resultaten, die op 7 januari waren bereikt, toen de conferentie werd opgeschort. De oppositiebladen schreven he denochtend, dat zij de Indonesische delegatie ervan verdachten conces sies te hebben gedaan, zodat de on- den. derhandelingen hervat konden wor- Niet alleen in Algiers kwamen on lusten voor, maar in geheel Let land, ondanks voorzorgsmaatrege len van Franse zijde. In Oran stroomde zelfs bloed, winkels wer den geplunderd en molesteringen kwamen In groten getale voor. Deze telefoto toont de ravage in een winkelstraat in Oran. Op de voorgrond een van de gedupeerde bewoners. De ministers van buitenlandse zaken van de deelgenoten der E.G.K.S. zullen omstreeks 15 februari te Brussel ver gaderen om het bestek op te maken ten aanzien van de wederopwekking van de Europese gedachte. Canada heeft het verbod op wapen- uitvoer naar het Midden Oosten opge heven. zo heeft Louis Laurent, de Ca nadese premier, meegedeeld. „SOUSTELLE BLIJFT!!".... brulde de duizendkoppige menigte in Al giers, toen de Franse gouverneur- generaal naar Frankrijk zou ver trekken, om zich te laten vervan gen door de generaal Catroux. Zijn talrijke trouwe aanhangers wilden verhinderen, dat hij hen ging ver laten, zodat de politie in het leger hem op een platvorm moesten sleuren, om te zorgen, dat hij toch aan boord van zijn schip kon ko men. MONACO, 6 febr. Grace Kelly en Prins Rainier van Monaco zullen op 18 april in Monaco in het huwelijk tre den. Het huwelijk zal de volgende dag, kerkelijk worden ingezegend. Dit is maandag in Hollywood be kendgemaakt door de secretaris van Grace Kelly. Het is nog niet bekend, welke geestelijke de kerkelijke huwe lijksplechtigheid leiden zal. OSLO, 6 febr. De Noorse politie heeft maandag aan de schippers van de zestien aangehouden Russische vissers schepen meegedeeld, dat zij bij elkaar 629.500 kronen (f 314.750) boete moe ten betalen wegens vissen in Noorse territoriale wateren. Als de schippers niet met deze boete akkoord zouden gaan, zou de zaak door een gerechsthof behandeld worden. De Russen kregen drie dagen bedenktijd. Later op de dag hebben de Russi sche schippers meegedeeld, dat zij de boete betalen zullen. De Russi sche ambassade in Oslo heeft aan het Noorse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld, dat zij ga rant is voor de betaling, zodat de weg vrij is voor onmiddellijke vrij lating van de schepen. MEPPEL, 6 februari In grote ongerustheid over het lot van haar zoon, de minderjarige G. B. Hoen verkeert op het ogenblik de familie Hoen te Zwartsluis. De jongen, die op 19 januari j.l. 18 jaar is gewor den, voer als matroos op de kust vaarder „Jean E" van de rederi Wijnne en Barends te Delfzijl. Vo rige week kreeg men bericht dat de jongen met een andere matroos, de 23-jarige zoon van de familie Mul derij uit Westzaan, niet aan boord was teruggekeerd van een bezoek aan Bayonne in Z.W. Frankrijk, welke haven het schip op dat mo- WASHINGTON, 6 februari. Morgen woensdag zal op het „State department" in Washington het Amerikaans-Brits-Franse overleg over het Midden-Oosten beginnen, aldus is maandag uit gewoonlijk goedlngelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. Aan deze besprekingen, die voortvloeien uit de besprekingen die Eisen hower en Eden verleden week gevoerd hebben, zullen Murphy, Amerikaans onderminister van buitenlandse, en de Britse en Franse ambassadeurs in Washington, deelnemen. Amerika, Engeland en Frankrijk wil len proberen, op basis van hun ge meenschappelijke verklaring van 1950, plannen op te stellen voor verminde ring van de spanning in het Midden- Oosten. Eden heeft maandag in een rede voor het Canadese parlement in Ottawa verklaard, dat Engeland en de Ver. Staten het eens zijn over wat gepro beerd moet worden om het moeilijke Arabisch-Israëlische geschil op te los sen. PALESTINA In de eerste plaats moet met alle middelen gewerkt worden aan een re geling voor het Palestijnse geschil. Die kan slechts bereikt worden als beide partijen bereid zijn tot een compromis Engeland en Frankrijk zijn bereid fi nanciële hulp voor regeling van het vluchtelingenvraagstuk te geven en de overeen te komen grenzen te garan deren. Voorts zullen Amerika, Engeland en Frankrijk overleg plegen over de vraag wat gedaan zou moeten worden om het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele noodtoestand. Persoon lijk was Eden ervan overtuigd, dat op deze manier het gevaar van een con flict minder zou worden. Bovendien moest de organisatie van de Ver. Naties voor toezicht op het Pa lestijnse bestand versterkt worden ter voorkoming van incidenten. Over het Pact van Bagdad zei hij dat de Ver. Staten hun steun aan het pact uitgesproken hebben. Dit pact heeft economische doelen die even be langrijk zijn als de militaire voorzie ningen, zo zei hij. MOSKOU, 6 febr. De Sowjet-Unie zal 200 beurzen toekennen aan studen ten uit economisch minder ontwikkel de gebieden, aldus heeft de leider van de Sowjet-delegatie op de conferentie van de economische commissie voor Azië en het verre Oosten in Bangalore (India) meegedeeld. De Sowjet-Unie is bereid veertig tot vijftig studenten per jaar tot haar universiteiten, technische en economische instellingen toe te la ten. HOLLUM, 6 febr. Vanmorgen heeft dezelfde ploeg van gisteren weer van Ameland uit over het ijs een tocht naar het garnalenscheepje van Bote Teerling gemaakt. Er zijn melk, pap en nog andere benodigdheden naar de schuit gebracht .Van de steiger van Buren af is de route eerst een kwar tier zuidwaarts en dan richting zuid west. De afstand is ongeveer twee en een halve kilometer, dat betekent dus een half uur over het ijs lopen. De groep had een kompas bij zich, zodat men, hoewel het mistig was, niet kon verdwalen. Wel was het slechter lopen, doordat 't ijs zacht was en men er dikwijls doorheen trapte. Het scheepje ligt veilig en de schipper met de knechts denken er niet aan het te verlaten. Zij hebben een sloep bij zich, zodat ze daar desnoods in kunnen gaan. De vrouw en het kindje, die gisteren aan de wal zijn gekomen, zijn onder gebracht bij een oom van de schipper te Nes op Ameland. ment aandeed. Daarbij werd meegedeeld, dat bei den vermoedelijk in handen waren ge vallen van wervers voor het Franse vreemdelingenlegioen. (Bayonne is be rucht om z'n kazernes met legionairs en para's, die hier komen uitrusten van hun bloedige tochten in Afrika en In- do-China). Via de burgemeester van Zwartsluis werden pogingen in het werk gesteld om meer gewaar te worden. Thans is bekend geworden, dat de beide Neder landers zich bevinden in het hoofd kwartier van het vreemdelingenle gioen in Frankrijk, het fort Ste Nicola te Marseille. De familie H. tracht thans haar zoon terug te krijgen. „We hebben de over tuiging, onze zoon kennende, dat hij niet vrijwillig dienst heeft genomen", aldus de heer en mevrouw H. De heer H. heeft reeds enkele malen naar fort Ste Nicola te Marseille geschreven, maar op zijn brieven is niet geant woord, noch door de administratie van het Vreemdelingenlegioen, noch door zijn zoon. DE BILT, 7 febr. Droog weer met weinig bewolking en een zwakke tot matige noord-oostelijke wind. In de ochtend lichte tot matige vorst, in de middag op de meeste plaat sen lichte dooi. DE BILT, maandagavond 22 uur. Nederland lag maandag aan de rand van een hoog drukgebied dat zich uit strekt van het zeegebied ten zuidwes ten van de Britse eilanden, via de Noordzee over Scandinavië naar Noordsiberië. Over de Oostzee trok een depressie naar het zuiden Polen bin nen .Tussen deze depressie en het ho- gedrukgebied voeren nu noord-oosten winden koude lucht over Finland en Zuidzweden in de richting van Neder land. Deze lucht is veel droger dan die welke de afgelopen dagen over Neder land aanwezig en maandag nagenoeg tqt stilstand gekomen was: Er komt dan ook weinig bewolking voor met 's nachts lichte tot matige vorst maar overdag daarentegen bij voldoende zonneschijn temperaturen even boven nul.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1