AQUNG KAN ZIJN KOFFERS WEER UITPAKKEN RUSLAND LAAT DE WERELD ZIJN IANUSKOP ZIEN Ned. delegatie dinsdag weer naar Geneve voor ontmoeting Nederlandse primeur voor Kapelle-Biezelinge AUTO REED KANAAL IN vier mannen verdronken Minister Luns geeft - op 't laatste nippertje - toe PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ultimatum van stakende vissers Wordt conferentie voortgezet Stijgende belangstelling van Geref. jeugd voor oecomenisch werk Contact met de ingevroren boot Oesterkwekers protesteren Wachtmeester dood langs de weg tnen&erikeddeï inan 312 faaA Glimlach naar Noorwegen Dreiging aan V.S. en Turkije Militaire opleiding op Jordaanse scholen Rustig weer - om het vriespunt Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad N Vlissingen won de beker v Zie pagina 2 11e JAARGANG No. 8314 Waarn.-hoofdredacteurProf. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit MAANDAG 6 FEBR. 1950 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.15 u., onder 17.36 u. Maan op 5.28 u., onder 13.24 u. Hoogwater Dinsdag 7 Februari: Vlissingen: 11.11 u. 1.45 m. 23.43 u. 1.43 m. Terneuzen: 11.36 u. 1.62 m., u. m. Wemeldinge: 12.34 u. 1.23 m., u. m. Zierikzee: 12.20 u. 1.02 m., u. m. Antwoord vóór 11 februari ÏJMUIDEN, 5 februari. Zaterdag morgen heeft de commissie van ver trouwensmannen, gekozen uit de ge zamenlijke treilvissers van IJmuiden en andere plaatsen aan de kust van Noord- en Zuidhollaud zich met een open brief tot de vereniging van reders van vissersvaartuigen in IJmuiden ge wend. Zij stelt daarbij nog eens na drukkelijk vast „dat de verantwoorde lijkheid voor deze staking geheel op de redersvereniging rust, zolang deze weigerachtig blijft over de oplossing van dit conflict besprekingen te ope nen met de commissie van vertrou wens-mannen". Mocht op deze brief, waarin nog maals de verschillende eisen zijn ver vat, vóór of op 11 febr. geen antwoord zijn binnengekomen, dan rest slechts de conclusie dat men van rederszijde niet bereid is aan een redelijke oplos sing van het conflict mede te werken en de commissie zal dit dan aan een algemene vergadering van de treil vissers op maandag 13 febr. voorleggen en hun voorstellen om daarentegen de scherpste middelen in toepassing te brengen, aldus de commissie. Da ontvolking van het bedrijf die, blijkens de administratie van de sta kende vissers, reeds een grote omvang heeft aangenomen, zal door de com missie dan noodgedwongen omgezet moeten worden in een totale ontvol- DEN HAAG, 5 februari Nog is de conferentie van Genève niet gedoemd te mislukken. Twee uur vóór de door Indonesië gestelde tijds limiet zou zijn bereikt, ontving minister Anak Agung een telegram van minister Luns, waarin deze zich bereid verklaarde naar Genève te ko men. De Nederlandse delegatie zal zich dinsdag naar Genève begeven. De ontmoeting is bedoeld om tot klaarheid te komen omtrent de ge-- bleken verschillen van opvatting. Gehoopt wordt, dat nadat die klaarheid zal zijn verkregen, de con ferentie zal kunnen worden voortgezet, aldus vernemen wij van offi ciële Nederlandse zijde. De Indonesische delegatie was reeds gereed om terug naar Djakarta te reizen. Vrijdagavond had minister Anak Agung al een affscheidsdiner aan geboden, waaraan o.a. Zwitserse autoriteiten hebben aangezeten. Kort tevoren werd vanuit Djakarta gemeld, dat een impasse vrijwel on vermijdelijk zou zijn, gezien de tegenover elkaar staande standpunten van beide partijen. Deze kringen achtten het mogelijk, dat de Indonesische regering in dat ge val een eenzijdige stap zou doen: ver breking van de Unie tussen de beide landen, verbreking van de daaraan verbonden financiële en economische overeenkomsten, geheel of gedeeltelijk. ARNEMUIDEN Zaterdagmiddag ontstond op de Keetdijk een botsing tussen een personenauto, bestuurd door D. uit Nieuwland en een vracht wagen met A. M. uit Arnemuiden aan het stuur. Tegen D. werd proces ver baal opgemaakt omdat hij zonder zich iets van het overige verkeer aan te trekken, een voorrangsweg was opge- king en isolatie van het gehele treil-1 draaid. De materiële schade was aan- bedrijf. zienlijk. Nationaal werkkamp van Oecomenische Jeugdraad UTRECHT, 5 februari Ongeveer 400 jongeren kwamen zaterdag en zondag te Utrecht bijeen, om deel te nemen aan de tiende jaarlijkse conferentie van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland. Opvallend is, dat ook de Gereformeerde jongeren meer en meer belangstelling tonen voor dit werk: 10 pCt van de deelnemers behoorde tot de Gere formeerde Kerken en 5 pCt tot andere kerken met gereformeerde deno minatie. Aan deze conferentie was een tentoonstelling van foto's van de Wereldraad van Kerken gekoppeld, die duidelijk maken hoe de oecu menische beweging begonnen is, wat voor gedachte er achter zit en wat er nu door de kerken wordt gedaan. Nadat ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van Oecumenische Jeugdraad de con ferentie had geopend, wees prof. dr. F. Dankbaar, voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Ne derland, op de grote kansen die de jon geren tegenwoordig worden geboden en raadde hen aan, die met beide han den te grijpen. „Vernieuwing van de kerken door oecumenische gemeenschap", hierover sprak op de eerste dag van de confe rentie dr. C. L. van Doorn, directeur van het Soc. Instituut van de Zending van de Ned.t Hervormde Kerk. Hulp die wordt geboden uit het oogpunt van „help ik jou nu, dan help jij mij later", hulp als een de monstratie van éigen kracht en rijk dom of hulpverlening met als doel het verkrijgen van macht en invloed, werken niet vernieuwend en kunnen zelfs gevaarlijk zijn. Paulus acht het echte geven van hulp in wezen alleen een zaak van genade, aldus dr. Van Doorn. Uit mijzelf kan ik alleen berekenend geven, maar uit genade kan ik echt geven. Ook echt ontvangen kan alleen maar gebeuren als genadewerking Gods. Wanneer hulp geven en hulp ontvangen genade werking zijn, wordt het ook duidelijk, dat gemeenschappen die daarin betrok ken zijn vernieuwing ondergaan en vernieuwend werken. Deze vernieu wende kracht wekt dankbaarheid. Wie deze dank kent, kent vernieuwing en gemeenschap beide, zo besloot dr. Van Doorn zijn referaat. OOGSTHULP IN ZEELAND. In de zomer van 1956 zullen 1000 jongeren uit alle landen, verdeeld over 34 werkkampen over de hele wereld, weer een deel van of soms zelfs hun hele vacantie opofferen om hulp te bieden daar, waar sociale nood is. Zij verrichten practlsch werk, zoals het bouwen van huizen etc. Deze hulp wordt ook verleend aan buitenkerke lijken, zodat niet alleen van „inter- church-aid" sprake is. De jongeren die op deze manier in contact met elkaar komen, leren veel van elkaar, zowel wat betreft een ieders achtergronden als de nationale vraagstukken van zijn land, etc. Het eerste Nederlandse werkkamp wordt dit jaar in Kapelle-Biezelinge georganiseerd. Het is bedoeld als een experiment: van sociale nood is hier geen sprake, de kampbewoners ver strekken alleen hulp bij de oogst. Tijdens de conferentie in Utrecht werd een begin gemaakt met de Bel- gië-actie. Deze actie heeft als doel de oecumenische jeugdbeweging in België te steunen, o.a. door het stichten van een centrum voor het prot. kerkelijk leven in de nabijheid van Brussel, waar o.a. leiders gevormd kunnen worden. Tevens wil men een jeugd- secretaris aanstellen om het samen op trekken van de protestantse kerken in België te bevorderen. Vrouw en kind van boor.d NES, (Ameland), 5 februari - Hedenochtend hebben personeel van de rijksveerdienst Ameland Holwerd en de beurtschippers vaxi Nes zich over het ijs naar het schip van de garnalenvisser Teerling uit Harlingen begeven om zich op de hoogte van de toestand te stellen. Men had proviand, propaangas voor de motor en accu's voor het radiotoe stel meegenomen, welke vervoerd werden op twee sleden. De tocht over het ijs was zwaar. Soms zakte men er door heen. Van het schip af is de schip per met zijn twee knechts ook van boord gegaan, toen zij ontdekten, dat men vanaf Nes contact trachtte te krijgen. Gezamenlijk is men toen aan boord van het schip gekomen. De schipper, vrouw en kind van om streeks twee jaar en de knechts heb ben in de laatste dagen hachelijke mo menten 'beleefd. Na overleg en op aandringen van de Amelanders is de vrouw en het kindje meegegaan naar het eiland. De schipper en de knechts bleven achter. De terugtocht was ook weer moeilijk. De vrouw en het kind zijn bij familie te Nes ondergebracht. De toestand van beiden is goed, evenals van de overigen. SEINEN. Maandagochtend zal men weer van Ameland af het schip trachten te be reiken, waar de schipper en zijn knechts zijn achtergebleven. Verschil- YERSEKE, 4 febr. In de vergade ring van Vebo, de Vereniging van Oes terkwekers in Zeeland is ernstig gepro testeerd tegen de onregelmatige ver koop van oesters. Verscheidene oester kwekers zitten nog met 'n grote voor raad, die zij niet kwijt kunnen, in te genstelling tot de oester-exporteurs, hetgeen voor eerstgenoemde categorie een grote financiële strop betekent. In de vergadering werd daarom aan gedrongen contact op te nemen met het bedrijfschap en de minister, ten einde gedaan te krijgen alle soorten ooooo en oooooo uit de markt te nemen en te vernietigen. Mocht het indertijd gestichte fonds niet genoeg gelden bevatten om de kwekers schadeloos te stellen, dan Wordt voorgesteld 70 pCt van de nor male prijs te vergoeden en bij finan ciering door het bedrijfschap door een heffing de kwekers in drie achtereen volgende jaren schadeloos te stellen. 's-GRAVENHAGE, 5 febr. De Ne derlandse regering en de regering van de U.S.S.R. zijn overeengekomen, dat een Nederlands smaldeel een bezoek aan Leningrad zal brengen, terwijl te gelijkertijd een Sowjet smaldeel Rot terdam zal bezoeken. Als tijd voor het bezoek is vastgesteld 20—24 juli 1956. De samenstelling van beide smaldelen zal gelijk zijn. De beide vlootverban- den zuilen bestaan uit een kruiser en twee torpedoboot jagers. Op de militaire vliegbasis Almaza bij de stad Cairo hebben Egyptische en Tsjechische autoriteiten, onder de Egyptische premier Nasser, kortgeleden met veel interesse de Weekend eiste zeven slachtoffers HELMOND, 5 februari - Van middag zijn vier Helmonders ver- verdronken, toen hun auto in Hees- wijk te water geraakte. Zij waren met een personenauto op weg naar Vlaaringen, waar zij een voetbal wedstrijd wilden bijwonen. Onder lende levensmiddelen zal men dan weer meenemen. Regelmatig houdt men onderling contact met semen. Op het moment is er geen gevaar voor het VUGHT, 5 februari De drie en een half jarig Joekje Rijntjes in Vught heeft zich een moedig en doortastend ke reltje getoond, toen hij zijn vriendje de drie en een half jarige Adje van der Linden het leven redde door het knaapje op intelligente wijze uit een wak te halen. De kleuters waren in da buurt van het ouderlijk huis aan het spelen, toen Adje op een kwaad moment in de sloot belandde. Het ongeluk wilde, dat het jochie in een wak te recht kwam, kopje onder'ging en onder het ijs schoof, riet ventje wist zich in zoverre te bevrijden, dat hij weer in het wak terecht kwam, waar hij zich vastklampte aan de brok kelige ijsrand. Joekje reageerde als een vol wassene. Hij trok zijn jasje uit en wierp dit Adje toe. De dren keling greep het en zo kon Joekje zijn vriendje naar de kant trekken. Zij zijn toen allebei huilend naar huis gehold Joekje en Adje, twee gezworen vrindjes! LONDEN, 5 februari. Rusland heeft bij de Verenigde Staten geprote steerd tegen het zenden van propaganda-ballons boven Russisch grondgebied, aldus heeft radio-Moskou zondagavond gemeld. Volgens radio Moskou Is de desbetreffende protestnota door de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko over handigd aan de Amerikaanse ambassadeur In Moskou. De Sowjet-ambassadeur in Perzië heeft zaterdag aan de minister van bui tenlandse zaken opnieuw een nota overhandigd over de Perzische deel neming aan het verdrag van Bagdad, waartegen de Sowjet-Unie reeds en kele malen heeft geprotesteerd. Ook dit maal verklaart de Sowjet- regering, dat de toetreding van Perzië tot het verdrag van Bagdad een gevaar voor de Sowjet-grenzen vormt. Het Perzische antwoord op de Russische bezwaren wordt „absoluut onvoldoen de" genoemd. In de nota wordt gezegd dat ondanks eerdere demarches net aantal ballons dat over Russisch gebied Wordt gezon den nog groter is geworden. Ook heeft Rusland geprotesteerd bij Turkije te gen het gebruik van Turks grondge bied voor tegen Rusland gerichte vij andige activiteit te weten het zen den van ballons achter het Ijzeren gor dijn en schending genoemd van het in ternationaal recht, dat bepaalt dat ie dere staat de volledige souvereiniteit heeft over het luchtruim boven zijn gebied. De Sowjet-Unie heeft in een nota aan Noorwegen toegegeven, dat de Russische vissersschepen die door de Noorse Marine naar Aalesund zijn op gebracht, mogelijk de Noorse territo riale wateren hebben geschonden. De Sowjet-Unie verwierp echter een Noors protest aangezien de schending niet „opzettelijk" was geschied, aldus heeft het officiële Sowjet-persbureau „Tass" zaterdag bekend gemaakt. Heeswijk moesten zij uitwijken voor een tegenligger. Hierdoor kwam de auto in het water terecht. De vier mannen slaagden er niet in zich uit de- wagen te bevrijden en kwamen allen om het leven. Het zijn de 46-jarige P. Bouman, ge huwd, vader van een kind, de 52-jarige Duitser A. Deisenroth, gehuwd en va der van vijf kinderen, de 44-jarige J. van der Linden, gehuwd en vader van zeven kinderen, en de 27-jarige A. van der Westerloo, gehuwd en vader van één kind. De brandweer van Schijndel heeft de auto later uit het kanaal getakeld. De rijkspolitie verzoekt de bestuur der van een personenauto, merk Opel, die vlak na het ongeval op aanwijzing van een fietser in een café de politie telefonisch van het gebeurde in ken nis heeft gesteld, en die op weg was naar Uden en Boekei, zich te willen melden bij de politie van zijn woon plaats of telefonisch bij de rijkspolitie te Schijndel (Tel. K 4104—258). Dit verzoek geldt evenzeer de fietser, die de automobilist op het ongeval ter plaatse was. Ieder ander die enige me dedeling kan verstrekken omtrent dit ongeval, waarbij een Skoda, bouwjaar 1948, cabriolet, donker gekleurd, was betrokken, wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. IN DROGE SLOOT ASSEN. De 35-jarige wachtmeester der rijkspolitie H. V. is vanochtend dood aangetroffen in een droge sloot langs de weg nieuw Balinge-Witteveen Zijn fiets lag op de wal ln de nabij heid van het ontzielde lichaam. Op het stoffelijk overschot zijn geen verwon dingen geconstateerd. Het onderzoek is gaande. De heer V. behoorde tot de groep Westerhork van de rijkspolitie. KIND OP OVERWEG GEDOOD MEPPEL. Het achtjarig dochtertje van de heer J. Neijmeijer te Koekange is zaterdagochtend op weg naar school door de trein Meppel-Groningen op een onbewaakte overweg gegrepen. Het kind was op slag dood. COKES ZOEKEN ZAANDIJK. Op de spoorbaan tussen Zaandijk en Wormerveer is zaterdag middag de 83-jarige J. K. uit Wormer veer door de uit de richting Amster dam komende elektrische trein gegre pen. .In zwaar gewonde toestand is de bejaarde man naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is overleden. De man was bezig cokes te zoeken langs de spoorbaan. In de afgelopen nacht was n.I. een trein met wagons vol kolen gepasseerd, waarvan een der schotten was losgeraakt. De cokes was daardoor langs de spoorbaan gevallen. Door het kruien van ijs is de Donau zaterdag buiten de oevers getreden. De Westduitse stad Vilshofen is over stroomd. Van de 60.000 inwoners zijn er 12.000 dakloos. capriolen gadegeslagen van het in Tsjecho-Slowaije gebouwde sport vliegtuigje, de „Super-Aero" dat de Tsjechische regering aan Egyp te heeft geschonken. Foto boven: de Super-Aero met draaiende mo toren op het vliegveld. Foto onder: V.l.n.r. een officier van de Egyp tische luchtmacht, de Tsjecho- Slowaakse gezant in Egypte, pre mier Nasser, de Egyptische mi nister van produktie, vice lucht- maarschalk Sadky, chef-staf van de Egyptische luchtmacht. Volgens een bekendmaking van da politie te Seoel zijn tengevolge van een hevige storm in de Gele Zee achttien Zuidkoreaanse vissers verdronken. Drie vissers konden worden gered. AMMAN, 5 februari De Jordaanse minister van onderwijs heeft besloten op alle regeringsscholen militaire op leiding en oefeningen in te voeren. De maatregel wordt de eerste stap ge noemd naar de opbouw van een nieu we en sterke generatie, die weet hoe het land verdedigd moet worden. DEN HAAG, 5 februari Naar aan leiding van in de pers verschenen be richten omtrent een voorstel tot uit wisseling van Indonesische gevangent n in Ned. Nieuw Guinea tegen Neder landse arrestanten in Indonesië, heeft een woordvoerder van het Nederland se ministerie van buitenlandse zaken het volgende medegedeeld: Begin januari 1956 werd te Genève van gezaghebbende Indonesische ztjde de gedachte omtrent bedoelde uitwis seling geopperd. Hierover is destijds van Nederlandse zijde overweging toe gezegd en kort daarna in positieve zin gereageerd. DE BILT, zondagavond. In ons land sneeuwde het een groot deel van de zondag. Waar, zoals in Zeeland en de kuststrook van Zuidholland, de tem peratuur tot boven nul steeg ging de sneeuw over in onderkoelde of gewone regen. We blijven voorlopig onder invloed van hogedrukgebieden. Het weer blijft dan ook rustig: weinig wind, veel be wolking maar ook verspreide opkla ringen waarbij het 's nachts ligt tot matig vriest en overdag de tempez-a- tuur tot omstreeks nul kan stijgen, be halve waar de mist, die zich hier en daar vormt, de gehele dag aanwezig blijft. De neerslagkansen zijn nu weer klein geworden. Weersgesteldheid zondagavond 19.00 uur te Vlissingen: Mist, zwakke NW-wind. Luchtdruk 1031 mb. Temp. 4 gr. 6 mm neerslag. DE BILT ZEGT: Overwegend droog DE BILT, 6 febr. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen, plaatselijk mist en overwegend droog. Weinig wind. Temperaturen in de middag om streeks het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1