Boelganin herhaalt vredesverdrag met aanbod de Ver. voor Staten ALCOHOL Moordenaar en verwoester van gezinnen h; Tarievenkwestie Westerschelde opnieuw actueel Kritiek op grotere Amerikaanse militaire inspanning Instelling van deltaraad PUZZLE Tweede boodschap aan Eisenhower Eisenhower ontving brief van Roosevelt „La Prensa" verschijnt weer GESLAGEN Coördinerend college gewenst Reddingboten van plastic goedgekeurd Adenauer verwacht geen „hete oorlog" Beroepsrechter besliste afwijzend Op noordelijke veren blijft provincie eigen baas Geen uitkering voor nabestaande... FLITSEN Ongelijk Naast wegenwacht nu ook accuwacht Geslaagde Benelux-* landbouw conferentie te Brussel KRUISWOORDRAADSEL Oplossing vorige puzzle Zaterdag 4 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 WASHINGTON, 3 februari. (Reuter). Premier Boelganin van de Sow- Jet-IJnie heeft in een nieuwe boodschap aan president Eisenhower zijn aan bod herhaald een vriendschapsverdrag aan te gaan met de Ver. Staten voor de iluur van 20 jaar. Hij bood tevens aan soortgelijke verdragen aan te gaan met andere landen, waaronder Engeland en Frankrijk. De premier verklaarde xiRussische voorstel tot een verdrag tussen de staten van de NAVO en de staten, die lid zijn van de verdragsorganisatie van Warschau nog steeds open staat. De toon van deze boodschap was zeer vriendelijk en hoffelijk. De maar schalk prees „de vriendelijke toon" van de boodschap van 27 januari van Eisenhower. Ingaande op diens argument, dat het voorgestelde bilaterale verdrag geen praktische waarde zou hebben, omdat beide landen het handvest van de Ver. Naties reeds hebben ondertekend, wees Boelganin op het recht van de leden onderlinge verdragen te sluiten. Hij voegde hieraan toe: „We kunnen niet voorbijzien aan het feit, dat het handvest zelf niet voldoende doeltref fend kan zijn als de twee grootste machten ter wereld hun betrekkingen niet harmoniseren. Het zal doeltref fender worden, als onze beide landen samenwerken bij het vervullen van de doelstellingen der Verenigde Naties". BEWAPENING De maarschalk wees op de Russische bijdragen tot het doen afnemen van de internationale spanningen, zoals het in krimpen van de strijdkrachten met 640.000 man en vervolgde: „Intussen, Om geheel eerlijk te zijn, mijnheer de president, moet worden gezegd, dat ze kere machten zo niet hebben gehan deld, doch dat integendeel veel wordt gedaan om de internationale spanning te doen toenemen". Hy wees op de grotere Amerikaanse militaire toewijzingen en het groter wordende aantal Amerikaanse militaire bases in gebieden bij de Russische frenzen. Hij vroeg de aandacht van isenhower voor verklaringen, die niet in overeenstemming zijn „met de geest van Genève" uitgesproken door „bepaalde leidende figuren in de Ver. Staten". Met kennelijke verwijzing naar de publikatie in „Life" van een verkla ring van Dulles zei Boelganin: „Het ls bijv. een bekend feit, dat kort ge leden in de Ver. Staten een verkla ring werd gepubliceerd ten gunste van een politiek, die het land op de rand van een oorlog zou houden". STRIJDLUSTIGE VERKLARINGEN Boelganin vroeg ook aandacht voor „de strijdlustige verklaringen van een aantal militaire leiders van de NAVO, die openlijk aandringen op een voort zetting van de bewapeningswedloop en het aanleggen van voorraden atoom wapens voor de NAVO-strijdkrachten en die er niet voor terugdeinzen deze te gebruiken". Eisenhowers voorstel tot een we derzijdse Amerikaans-Russische in spectie van elkanders bewapening zou slechts leiden tot een verdere toene- neming van de bewapeningswedloop. De Amerikaanse militaire leiders zou den onmiddellijk opdracht geven tot het aanleggen van meer vliegvelden, WASHINGTON, 3 febr. (AFP). President.Eisenhower heeft donderdag een brief ontvangen, die 15 jaar ge leden aan de president van de Ver. Staten in 1956 was gericht en wel door de toenmalige president, Fran klin D. Roosevelt. De brief bevat een verzoek om de toelating tot de mili taire academie van West Point te be vorderen van Colin Kelly, een thans vijftienjarige zoon van een piloot, die bij een aanval op een Japanse kruiser in de dagen van Pearl Harbour om het leven kwam. Ontwikkeling van waterstof bom gaat door WASHINGTON, 3 febr. (Reuter). - Dr. A. G. Hill, een vooraanstaand Amerikaans atoomdeskundige, heeft gezegd, dat de Amerikaanse geleerden wellicht plannen maken voor, zo niet werken aan, een waterstofbom met een kracht van vijftig miljoen ton tnt. Een dergelijk wapen zou 25.000 maal BUENOS AIRES, 3 febr. (Reuter) Het Argentijnse dagblad „La Prensa" is vrijdag weer verschenen onder hoofdredacteurschap van dr. Alberto Gainza Paz. In een hoofdartikel wordt o.m. gezegd: „Na meer dan vijf jaar gedwongen stilzwijgen keren wij terug Om onze plaats in de journalistiek in te nemen en onze taak te hervatten in dienst van de Argentijnse natie en de democratische idealen, die wij onver anderlijk verdedigden". „La Prensa" werd in 1951 door Peron in b-slag genomen en uitgegeven door het algemeen vakverbond, dat op de hand van Peron was. HET BEGRIP specialisatie heeft door het vele bezigen iets bekends gekregen. Men weet zo langzamerhand roet wat dit wil zeggen. Eew minder ple zante bijgedachte, die bij het horen van dit woord echter on afwendbaar oprijst, is dat be kende mannetje in die grote autofabriék, die alsmaar die zelfde moer aandraait. Zo heeft ons land ook zijn bel lenpoetsers gekend, wier hoofd werkzaamheid bestond uit het tot blinkens boenen van de goe de, oud-hollandse koperen bel lek ens. Sinds het drukbelletje zijn intrede deed, ligt de zaak voor deze groep niet meer zo eenvoudig. Een accentverlegging kon niet uitblijven: thans zijn hst de al dan niet uniforme vuilnisbakken, die zij zo het no dig is een goede beurt geven. Het lijkt ons aannemelijk, dat deze thans, met zovele collega's van andere ambachten, zijn uit- gevroren. Er is nog een tak oan specia listen, die, zij het indirect, de vlag voor de zoveel-graden-on- der-nul heeft moeten strijken. Dit zijn de etaleurs. Zij mochten hun arbeid wel- iswaar voortzetten, maar nie mand heeft van hun artistieke inzichten kunnen genteten. Zij hebben het op twee punten van de vorst verloren. De koude trok een grillig gordijn, bezet met duizenden bloemen, voor hun uitstalkasten. Weg fraaie etala ge. volkomen van de kaart. En dan, met alle respect doot de originaliteit der etaleurs deze nieuwe aanblik, deze door de winkeliers ongewenste ca mouflage van hun artikelen, be zat een imponerende schoon heid Onze ijverige etaleurs be hoeven hiervan geen. minder waardigheidsgevoelens te krij gen. Dit is slechts tijdelijk. Als de bloemen weg zijn, kijkt men heus weer naar hun prestaties. Maar het is soms goed even te beseffen, dat men een Meester heeft. In de natuur manifesteert zich dat op onnavolgbare wijze. als bij deze inspectie zou blijken, dat zo krachtig zijn als de atoombom, die Rusland meer vliegvelden had. 'in 1945 Hirosjima verwoestte. Ver. Ned. gemeenten bepleit 's-GRAVENHAGE, 3 febr. - De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij uitvoerig gemotiveerd zegt, dat bij haar de gedachte is gerezen, dat op voorbeeld van de procedure, gevolgd bij de in poldering van de Zuiderzee in stelling bij de wet van een speciale deltaraad geheel in overeenstem ming zou zijn met de betekenis, welke het deltaplan niet alleen in waterstaatkundig doch ook in agra risch, economisch en planologisch opzicht voor ons volk moet hebben. Een deltaraad zou de uitdrukkelijke wettelijke opdracht kunnen krijgen de taak van coördinerend college te ver vullen bij alles wat het deltaplan be treft. Bij de samenstelling zou nog beter dan bij die van de raad van de waterstaat rekening kunnen wor den gehouden met de grote verschei denheid van belangen, welke bij de uitvoering van het deltaplan in aan merking moeten worden genomen. Tenslotte zou men desgewenst in deze raad de organisatie en de personen kunnen vinden, geschikt voor het vor men van colleges van beroep, waaraan behoefte bestaat in de eerste plaats met het oog op het vaststellen van de plannen, voorts in verband met het bepalen van de ingevolge art. 5 door het rijk op te leggen of te verlenen bijdragen en tenslotte bij geschillen omtrent de in art. 8 bedoelde schade loosstellingen. De vereniging verzoekt ook volledige vergoeding voor aan te richten schade niet uit te sluiten. Ook de beperking in dit verband tot visserij en aanver wante bedreven acht men niet voldoen de. Een in deze wet neergelegde ver zekering, dat ook met betrekking tot de schadevergoeding gezorgd zal wor den voor een goede procesgang en een beroepsmogelijkheid, wordt node ge mist. AMSTERDAM, 3 febr. De scheep vaartinspectie heeft vier grote plastic reddingboten, die onder haar toezicht werden gebouwd, goedgekeurd. De vaartuigen hebben de volgende afme tingen: 6% bij 2.80 bij 0.95 meter en bieden plaats aan 25 personen. Het zijn de grootste boten tot nog toe in Ne derland van dit materiaal vervaar digd. De sloepen voldeden aan alle door de scheepvaartinspectie gestelde eisen. Men is thans in staat redding boten van gewapend plastic te bou wen in elke grootte. KARLSRUHE, 3 febr. (Reuter). Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat de internationale toestand onzekerder is dan ooit sedert de stich ting van de bondsrepubliek in 1949, maar hjj geloofde nog steeds niet, dat het tot een „hete oorlog" zal komen. Volgens Adenauer is de westelijke politiek ernstig verzwakt door de re sultaten van de Franse verkiezingen. Voorts wees hjj op moeilijkheden in andere landen, zoals de economische vraagstukken in Engeland en het probleem van de groeiende commu nistische partij in Italië. De Bondskanselier voerde het woord op een verkiezingsbijeenkomst te Karlsruhe, de hoofdstad van de staat Wurttemberg-Baden, waar volgende maand parlementsverkiezingen wor den gehouden. De strijd tegen het communisme, die naar het oordeel van Adenauer nog vele jaren zal duren, zal tenslotte in het voordeel van „de vrije volkeren worden beslist als deze eensgezind en geduldig blijven en bereid zijn om zich opofferingen te getroosten. Terwijl de wereld voor een belangrijk deel siddert in de kille greep nan de winter, zet Koningin Elisabeth van Engeland haar drieweeks bezoek aan Nigeria voort. Zo kon het gebeuren, dat de vorstin in een zomers toiletje een bezoek bracht aan het Ortopedi- sche ziekenhuis in Lagos, waar zij de kinderen, die in het zwembad spar telden ter ontwikkeling van hun spie ren met kennelijk genoegen gade sloeg De Franse regering heeft de uitnodi* ging van de V.S. en Engeland aan vaard om deel te nemen aan bespre kingen over de vraag, welke maatre gelen de drie landen ingeval van een crisis in het midden-oosten moeten nemen krachtens de drie-mogendhe- den-verklaringen van 1950. Na het bezoek van minister Algera Het was weer al geruime tijd geleden, dat minister Algera in Zeeland besprekingen kwam voeren. Maar nu was er opnieuw een aantal overigens bepaald geen nieuwe zaken, die nodig eens moesten worden doorgesproken, zaken van het verkeer èn van de waterstaat. Het zal nog wel geen enkele maal zijn voorgekomen, dat de verbindingen over de Zeeuwse stromen en in verband daarmee de provinciale stoombootdiensten geen agendapunt der besprekingen vorm den. Ook ditmaal kregen zij weer de volle aandacht. Dat ook bij de bespreking van deze week een aantal urgente waterstaatkundige kwesties aan de orde moest worden ge steld, lag voor de hand. eel veel slachtoffers van 't ver keer komen voor in de regis ters van de ongevallenwetten. Voor de verzekerden krachtens de ongevallenwetten is het verkeers- risico op weg van en naar het werk in het ongevalsrisico begrepen. Na tuurlijk met enige beperkingen. Ver keersongevallen die ontstaan door roekeloosheid komen geheel voor rekening van de roekeloze rijder en niet voor de kas van de ongevallen wet. Andere zaken die het verzekerd zijn op de weg van en naar het werk onzeker maken, zijn de particuliere boodschapjes, de omweggetjes en de alcohol. Bij verschil van mening komt de be- roepsrechter er aan te pas. Zo besliste de centrale raad van beroep in een tweetal rechtsgedingen als volgt; Een garageman ging op een avond per auto van zijn woonplaats naar een na burige plaats om zijn werkgever aldaar woonachtig, te spreken. Zuiver 'n dienst reis dus. Hij vond evenwel zijn werk gever niet thuis. Nu was het juist car naval. Hij dus aan het zoeken, informé ren, telefoneren, van café tot café. Om streeks middernacht naar huis, zonder zijn doel bereikt te hebben. De rit naar huis wordt hem noodlottig. Hem over komt een dodelijk ongeval. De Rijksver zekeringsbank ontkent hier verband met dienstbetrekking en weigert uitkering. De weduwe gaat in beroep. De eerste rechter geeft de weduwe gelijk. Dit zoeken naar zijn werkgever mag toch wel gerekend worden tot zijn werkzaamheden te behoren. Dit onge- uit de sociale sector va^^ad dus plaats op weg naar huis komende van zijn werk. De rechter in hoogste instantie, de cen trale raad van beroep, dacht er anders over. Tijd en wijze van verblijf in een carnaval vierende stad, dit langdurig zoeken als naar 'n speld in een hooiberg, het gaan van café tot café van zeven uur tot ongeveer middernacht, maken dat hier de grenzen van het normale zijn overschreden en kwam het geheel over wegend in de particuliere sfeer terecht, dus buiten verband der dienstbetrekking, zodat de weduwe geen rechten op uit kering heeft. Wat een verantwoordelijkheid heeft iemand die in dienstverband met een auto of ander vervoermiddel aan het verkeer deelneemt! Ongeval met bromfiets In het andere geval is het ook weer een weduwe, die tevergeefs een beroep doet op wet en recht. Haar man, komende van het werk met een bromfiets, onderbreekt die tocht en gaat een uur in een café zit ten. Hij gebruikt enkele borrels en gaat dan weer bromfietsen. Onvast en slin gerend suist hij huiswaarts. In de stille avond weerklinkt een harde klap. Voorbijgangers treffen bij een boom een dode man aan en een kapotte brom fiets. De bank weigert uitkering. De weduwe gaat in beroep en later in oververmoeid of misschien overspannen hoger beroep. Zij voert aan, dat haar man is geweest. Maar de heren rechters kun nen dat moeilijk aanvaarden en vinden borrels geen goede remedie tegen die kwalen en dat bovendien door zijn ver blijf in het café het vervolg van de tocht naar huis niet meer was een tocht van het werk, dus buiten verband dér dienst betrekking. Zo hebben vele verkeersongevallen 'n smartelijke en bitter nasleep. Wij lezen gemakkelijk de dodenlijst van het ver keer. Weinigen weten hoe vaak de alco hol de moordenaar en verwoester van gezinsgeluk is. Het staat nu dus vast wij konden het uit 's ministers mond optekenen dat er een nieuwe grote veerboot zal worden ge bouwd voor de lijn Vlissingen Breskens. De provinciale staten trokken al gelden uit voor twee van deze boten, maar die tweede is nog niet toegezegd. „Voorals nog" blijft het hij één schip. Wij hopen vurig, dat op korte ter mijn ook de ministeriële toestem ming voor het tweede vaartuig zal afkomen. Twee schepen zijn niet alleen het minimum, maar zij kunnen ook goedkoper wor den gebouwd, als de bouwop dracht voor de twee tegelijk wordt gegeven, dan wanneer ze afzonderlijk moeten worden be steld. Intussen was het een prettige mededeling, dat minister Algera binnenkort beslist over de ver lenging van de „Wilhelmina". Wanneer daarmee spoedig een begin wordt gemaakt, zal uiter aard de verbetering in de situa tie spoediger een feit zijn dan wanneer gewaclit moet worden op het gereedkomen van het tweede schip. Overigens zal de capaciteit van het verlengde schip nimmer zo groot zijn als die van de grote veerboten, maar alle beetjes hel pen. De schaduwzijde is alleen, dat er voor geruime tijd een eigenlijk onmisbaar schip uit de vaart moet worden genomen. „SCHEIDING" Van de scheiding der eerste en 2e klasse kajuiten op de lijn Vlis singenBreskens wilde de mi nister niet meer vertellen dan dat deze kwestie nader zal wor den -bekeken. Men is geneigd hieruit de conclusie te trekken, dat de minister bij nader inzien toch ook wel grote bezwaren heeft ontdekt tegen deze in feite verkapte poging om de passa giersstroom naar de eerste klasse te leiden om zodoende veergel den te kunnen heffen. Het ziet er wel naar uit, dat de „Prins Hen drik", welke nog niet is ver bouwd, voorlopig ook niet ver bouwd zal worden. Zeer duidelijk was het ant woord van minister Algera op de vraag, of hij instemt met het reeds in 1954 gedane voorstel van gedeputeerde staten om ook het veer Zierikzee-Katseveer in de gemeenschap met het rijk te betrekken. Hij voelt daar niets voor en meent dat de provincie haas in eigen huis moet blijven. Een verheugend standpunt. Het betekent o.m., dat de pro vincie de tekorten voor haar re kening moet blijven nemen, maar zij heft daar ook veergelden in tegenstelling tot de veren over de Westerschelde. De actie, die momenteel op Schouwen-Duive- land voor vrijdom van veergeld wordt gevoerd, zal dus wel geen succes hebben. Zij is hoewel begrijpelijk niet reëel in het algemene beeld van het beleid, dat de provincie ten aanzien van de tarifering o.i. terecht steeds heeft gevoerd. DE VEERGELDEN Wanneer onze indrukken juist zijn, dan is in het algemeen ook het oordeel over het heffen van veergelden voor de Westerschel de aan het veranderen en komen steeds meer gebruikers van deze diensten tot de slotsom, dat het uiteindelijk weer tot betaling van deze veergelden zal moeten ko men. Het is op de duur niet meer vol te houden jaarlijks enkele miljoenen uit de staatskas be schikbaar te stellen, terwijl zeer velen bereid zijn een matig be drag te betalen. „Waar je niet voor betaalt, vind je waardeloos" wordt wel eens gezegd en daarin zit een kern van waarheid. Afgezien daarvan is een bui tengewoon belangrijk argument vóór invoering van tarieven de omstandigheid, dat er dan ook veel meer mogelijk is. Om het nu eens populair te stellen: zouden er reeds nu niet twee nieuwe schepen in aanbouw zijn, wan neer de provincie niet volkomen afhankelijk van het rijk was ge weest, doordat dit alle exploita tietekorten voor zijn rekening neemt, maar wanneer zij had kunnen zeggen: wij stellen er wat tegenover, n.l. het heffen van veergelden? WIE BEGINT? Voorstellen hieromtrent zullen uit de provincie zelf moeten ko men. Wij weten en begrijpen, dat het een teer en gecompliceerd vraagstuk is, waarbij heel wat psychologische barrières over wonnen moeten worden. Maar wij geloven ook, dat het ver keerd zou zijn, wanneer men met name in Zeeuwsch-Vlaanderen zou concluderen, dat dit gebied weer eens zou worden achteruit gezet. Integendeel: men zou er daar wat de verbindingen met overig Zeeland en Nederland betreft al leen maar beter van kunnen worden. Eén klasse op de sche pen met een uniform tarief zou al veel baat brengen! Ingez. Med. (Adv.) AMSTERDAM, 3 febr. Een accu- mulatorenfabriek te Amsterdam heeft het plan opgevat om met speciale ser vice-wagens een accuwacht te vormen, die langs de Nederlandse wegen alle automobilisten onder^g behulpzaam zal zijn, indien zich moeilijkheden voordoen met de accu, hetgeen in dit koude jaargetijde veel voorkomt. De ze accuwacht krijgt aanhangwagens achter gewone auto's. In deze wagens bevinden zich behalve nieuwe en ruil- accu's ook een volledig contróle-ap- paraat, onderdelen enz. De fabriek zal een groot aantal van deze wagens in gebruik nemen. De aanhangwagens hebben de vorm van een grote accu. BRUSSEL, 3 febr. (Belga) Na de Benelux-landbouwconferentie op mi- nister-niveau heeft de Belgische minis' ter Rey verklaard: „Het was een ge slaagde vergadering. De besprekingen verliepen vlot. Wij hebben zonder moeite een akkoord bereikt over de twee punten van de agenda: het aan de drielandencommissie voor de har monisering van de landbouwpolitiek commissie zal aan de conferentie ver der drie landen te geven mandaat (de slag uitbrengen voor 15 mei) en ander zijds de kwestie van de geëvaporeerde melk. Het ging erom het invoercon tingent van dit produkt in België te bepalen. De leden van de conferentie oordeelden het echter beter de vast gestelde cijfers nog niet bekend te ma ken". Tsjechoslowaakse kleine wapens en militaire goederen zouden in Belgrado via de Zuidslavische haven Rijeka naar Egypte zijn gezonden. VANDAAG EENS HORIZONTAAL: 1. Rusteloos, 7. vo gel, 8. metaal, 9. insect, 12. eest, 13. luchtvaartmij, 15. stok waarop de kip pen slapen, 16. water in Friesland, 18. voddenkoopman, opkoper van lorren. VERTICAAL: 2. puur, 3. standaard- maat bij het ijken, 4. klein persoon, 5. dier, 6. delfstof, 10. mil. rang, 11. licht krans om de zon, 13. biljartstok, 14. landmaat in Zeeland, 17. en dergelijke. HORIZONTAAL: I. mals, 5. muts, 9. edoch, 10. kei, 11. re, 13. in, 14. con tent, 16. lamelie, 18. O.Z., 19. (e, 20. oom, 22. cider, 24. snars, 25. golf. VERTICAAL: 1. merg, 2. adé, 3. L. O., 4. schotel, 6. uk, 7. teint, 8. Sint, 12. stellig, 15. gazon, 16. loos, 17. werf, 119. tel, 21. ma, 23. do.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 6