Raadsleden van Zoutelande storm van protesten horen laten Jhr de Casembroot opende officieel Oostburg's Cultureel Centrum Deelname aan vuilnisophaaldienst voor Walcheren BAAYENS Kwart eeuw in dienst van het christelijke onderwijs Monteur uit Kloetinge sloeg controlerend arts Produktiviteit omhoogt ook in de landbouw Tegen hei bezwaarschrift van de gebr. Adriaanse Enkele reacties: Een koehandel, afperserij, een pil, onsmakelijk iets Schaatssport eiste slachtoffers Walcherse Dorpentocht gaat niet door Twee personenauto's botsten op elkaar 8. en W. van Koudekerke siellen voor Plan gebaseerd op medewerking tien plattelandsgemeenten van Afreageren van moeilijkheden toen uitkering in gevaar was Tractor kantelde van vrachtauto Kampioenschap schoonrijden te Heinkenszand Spuiten met arsenieten, een gevaarlijk spel „Moge dit bijdragen tot culturele welvaart in W. Z.-Vlaanderen" Dankbaar voor de inschakeling van de beeldende kunstenaars Zaterdag 4 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 ZOUTELANDE, 3 februari. In de raadszaal te Zoutelande is de toestand waarschijnlijk nog nooit zo gespannen geweest als vanavond, tijdens de openbare raadsvergadering, die in tegenstelling tot andere keren door een groot aantal inwoners werd bijgewoond. Het veelbe sproken bezwaarschrift van de gebr. Adriaanse werd namelijk in be handeling genomen en zelden zal er zoveel klare wijn geschonken zijn, als toen deze „laatste acte van het drama", zoals een der raadsleden opmerkte, in bespreking werd gegeven. Omdat er geen andere weg is werd het voorstel aanvaard met 5 voor en 2 stemmen tegen. De gebrs. Adriaanse, molenaar, in de ze schone Walcherse badplaats, had den een bezwaarschrift ingediend te gen het uitbreidingsplan 1955. Ze verklaarden bereid te zijn dit be zwaarschrift terug te nemen, indien de gemeente Zoutelande gedurende 25 jaar te beginnen in 1956 en eindigend na de uitkering in 1980 aan hen uitkeert een bedrag van f 500 per jaar. Of: gedurende 16 ach tereenvolgende jaren te beginnen in 1956 en eindigend na de uitkerin gen in 1971 f 750 per jaar en f 500 In 1972. Felle discussie Vanwege de tijdnood het uitbrei dingsplan staat voor de deur hebben B. en W. een voorstel van een en an der moeten maken. Een felle discussie, een storm van protesten, aan duidelijk heid niet te wensen overlatende vol zinnen en spreekwoorden; dat waren de reacties van de vroede vaderen. De heer K. Wouterse (A.R.) sprak van een laatste acte van het drama. Hjj noemde het bezwaarschrift een koehandel, die tegen de borst stuit. „Straks ja zeggen en in je binnenste nee bedoelen", daar komt het op neer", zo zei de heer Wouterse, die hieraan toevoegde, dat rijkdom geen geluk zal brengen.... Geld, wat stom is „Geld, wat stom is, maakt recht, wat krom is". Ziedaar de reactie van het S.G.P.-raadslid K. de Wolf, die op merkte, dat hij onder geen beding dit voorstel zou steunen. Een storm van verontwaardiging zal losbreken, zo zei hij. De heer J. Riemens (C.H.) sprak van afperserij. Eerst wil men 10 pCt voor de restauratie van de molen, later 15 pCt en nu wordt uit dank de ge meente een strop aangedaan. Misbruik maken Wethouder P. Leijnse (C.H.) merkte op, dat de kosten alleen vergoed kun- of meer nakomelingen in de rechte HJn tot en met de eerste graad) zullen dus gedurende 25 achtereenvolgende jaren (te beginnen in 1956) een bedrag van f500 per jaar ontvangen. Ingezonden Mededeling (Adv.) nen worden van de restauratie, die de gebr. Adriaanse zelf betaald hebben. Er wordt misbruik gemaakt van de moeilijkheden, het uitbreidingsplan wordt zodoende tegengehouden. De heer G. Gabriëlse (gemeente belang) vond, dat de knoop moest worden doorgehakt en de heer P. Kleinepier (eveneens gemeentebe lang) zei, dat de tijd ontbreekt, an ders zou de raad het geld niet moe ten geven. Het is een harde en bit tere pil.... Onsmakelijk iets Wethouder J. Wisse had hieraan niet veel toe te voegen: we zullen voor stemmen omdat het moet Ook burgemeester Kodde wees op de tijdnood, waarin men verkeert. De heb er geen ogenblik aan gedacht om deze zaak te verdedigen, zo zei hij. We wor den in een dwangpositie gebracht; het is een onsmakelijk iets, aldus de heer Kodde, die verklaarde het in zijn 34- jarige ambtsperiode nog nooit meege maakt te hebben vóór een voorstel te moeten stemmen, terwijl men er tegen is. Het voorstel Vervolgens ging men tot stemming over met als resultaat, dat het voorstel met 5 tegen 2 stemmen (de heren De Wolf en Riemens) werd aanvaard. De gebr. Adriaanse (en bij overlijden een OOSTKAPELLE, 3 febr. Op de ijs baan „De Halve Maan" kwam Vrij dagmiddag mevr. A. Wisse van der Welle ernstig te vallen. Dr Bom, die spoedig aanwezig was, constateerde een hersenschudding en een hoofd wonde. Leden van de E.H.B.O.-afde- ling hebben mevr. W. naar haar wo ning vervoerd. SEROOSKERKE (W.) Donderdag avond kwam mej. N. van Schaik bij het schaatsenrijden zo ongelukkig te vallen, dat zij per brancard naar huis moest worden vervoerd, waar me disch onderzoek uitwees, dat haar rug ernstig was gekneusd. Opname in het ziekenhuis te Middelburg bleek noodzakelijk. MIDDELBURG, 4 febr. De Wal cherse dorpentocht, die was vastge steld op vanmiddag, zal geen doorgang vinden. Zeer tot hun spijt hebben de organisatoren de Middelburgse IJs club deze voor velen onprettige be slissing moeten nemen, maar toen en kelen hunner vrijdagmiddag de route hadden gereden en beslist moest wor den, kwam men tot de conclusie, dat het niet verantwoord zou zijn de tocht te laten doorgaan. Men had n.l. bij vele bruggen en duikers op de uitgestippel de route slecht ijs ontdekt en op an dere plaatsen bleek er water aan de kanten van de watergangen te staan. Wanneer het nu om een aantal rijders van zeg tien of vijftien zou gaan, dan «ouden er geen moeilijkheden te ver- Wachten zijn, maar wanneer zoals verwacht mocht worden weer even als in de winter van 1953 op 1954 zo'n ruim 809 schaatsenthousiastelingen aan de start zouden verschijnen, dan «ou het risico veel te groot zijn. (De in dit nummer opgenomen ad vertentie van de Middelburgse IJsclub Was reeds op een zodanig tijdstip op de pagina geplaatst, dat het niet meer mogelijk was haar te verwijderen. Men beschouwe deze advertentie dus als n: gep" *st). De speci aalzaak voor uw BRIL In de beruchte bocht bij Nieuwland NIEUWLAND, 3 febr. Vrijdag middag zijn in de beruchte bocht bij Nieuwland twee personenauto's op el kaar gebotst, waardoor vrij veel mate riële schade ontstond. Persoonlijke on gelukken deden zich echter niet voor. De heer L. uit Hilversum, die uit de richting Goes kwam, was van mening, dat hij bp de „bocht" rechtdoor moest. Hy kwam echter plotseling op andere gedachten, remde en slipte vanwege het gladde wegdek. Dit alles gebeurde toen uit da richting Middelburg een personenauto aankwam, die werd be stuurd door B. uit Den Haag. Het ge volg was, dat L. de rechterachterzyde van de volkswagen ramde. Enige jon gens, die zich bij de bocht ophielden, konden nog juist opzyspringen. NIEUW- EN ST.JOOSLAND Raad. De raad komt maandagmiddag om twee uur byeen. De volgende agen dapunten zullen o.m. worden behandeld: aanvrage premie vervanging tonnen privaat, wyz. bouwverordening, riole ring aan de veerdam en plaatsing urinoir. De heer K. T. Posima ie Zierikzee harielijk gehuldigd ZIERIKZEE, 3 febr. In een speciaal daartoe in het Ned. Herv. verenigingsgebouw belegde bij eenkomst is vrijdagmiddag de heer K. T. Postma, onderwijzer aan de chr. u.l.o.-school gehuldigd in ver band met zijn 25 jarig onderwij zersjubileum. Schoolbestuur, vol tallig personeel en leerlingen wa ren hierbij tegenwoordig. De eerste spreker was de heer J. W. van den Doel, voorzitter van het schoolbestuur, die de nadruk legde op deze 25 jarige periode van werkelyk dienen. Spr. hoopte, dat de heer Post ma zich nog vele jaren voor het chris- teiyk onderwys zal kunnen inzetten. Hq bood hem de jubileum-gratificatie KOUDEKERKE, 3 febr. B. en W. hebben de raad voorgesteld in prin cipe te besluiten tot het instellen van een vuilnisophaaldienst met een negen tal andere plattelandsgemeenten en de gemeente Vlissingen. Becyferd is, dat de meerdere kosten in vergelijking met die, welke de huidige situatie mee brengt, f1550.— zullen bedragen. Daarbij is aangenomen, dat de reinigings rechten verdubbeld worden, hetgeen met het oog op de betere service naar het oordeel van B. en W. alleszins te verdedigen is. Een dergelijk offer is een moderne verzorging van de ophaaldienst, gepaard gaande met een economisch verantwoorde vuilverwijdering, h.i. ten volle waard. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad, Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg. J. Hommes, Nleuw- lorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. In hun toelichting wijzen b. en w. op het werk van een commissie, die het vraagstuk der vuilverwijdering op Walcheren heeft onderzocht. Er is een proefneming voor de opbouw van de ophaaldienst in enige gemeenten ge nomen en uiteindelijk concludeerde men, dat gekozen moest worden uit twee plannen, het „grote plan" tot in stelling van een vuilnisophaaldienst voor alle gemeenten en een „klein plan", omvattend tien plattelandsge meenten en Vlissingen. Realisering van het eerste plan is niet mogelijk, nu Middelburg daaraan geen medewer king zal verlenen. Volgens het tweede plan zal Vlissin gen, dat o.m. over een compostering inrichting beschikt, de dienst exploite- teren en het huisvuil in genoemde in richting verwerken. De voortvaarde is, dat aüe deelnemende gemeenten van uniforme vuilnisemmers gebruik zul len maken en wel van een zodanig systeem, dat deze ook kunnen worden gebruikt op wagens, die bij Vlissingen in gebruik zijn, zodat bij defect of re visie van de aan te schaffen wagens een reservewagen van Vlissingen kan worden ingeschakeld. Er zal tweemaal per week vuilnis worden opgehaald. De kosten worden voor de deelne- DË KOSTEN mende gemeenten geraamd op 8,40 per vuilnisemmer (voor de ophaal dienst) en 1,75 per emmer (voor de verwerking van het vuil), in totaal dus 10,15 per emmer of per gezin. In Koudekerke ligt het vraagstuk der vuilverwijdering moeiiyk. Tot heden kon het vuil in enkele sloten worden gestort, maar het wordt steeds moei lijker een geschikte stortplaats te vin den en het aanleggen daarvan in een weiland (gesteld, dat dit voorhanden is) achten b. en w. op hygiënische gronden weinig aantrekkelyk. Ook het ophalen van vuilnis vormt een pro bleem. Een particulier heeft doen we ten, dat hij binnenkort met dit werk gaat stoppen. De kosten voor 1956 werden begroot op 1.850,met een opbrengst aan reinigingsrechten van 1.200,zodat een nadelig saldo resulteert van 650. De kosten van de nieuwe dienst wor den geschat op 45 maal 10,15 is 4.600,of een nadelig saldo van 3.400,wanneer men er de 1200, reinigingsrechten aftrekt. Bij verdub beling daarvan ontstaat dus een verlies van 2.200,dat is dus 1.550,meer dan bij het oude systeem. ANDERE VOORSTELLEN Voorts adviseren b. en w. het sub sidieverzoek van de KNAC af te wij zen. De ANWB krijgt al 25,In- plaats van mevr. D. Janse-Koppejan, die eervol ontslag vroeg als schoon- houdster der o.l. school, wensen b. en w. te zien benoemd mevr. M. West- plate-de Ridder. Een ander voorstel is gedurende 15 jaar een totaal-opbrengst van 7,per jaar te garanderen ten behoeve van het perceel Viissingse-1 straat 64. Men wil de inning der bad- gelden en die der legesgelden opdra gen aan resp. de badmeester en een secretarieambtenaar. De bezoldiging van de schoonhouder willen b. en w. vaststellen op 1.000,per jaar. De raad hoopt maandag 13 februari om 2 uur te vergaderen. Met hand in cirkelzaag SOUBURG, 3 febr. Vanmorgen enkele minuten voor twaalf had de 30-jarige timmermansknecht C. J. Ma rijs het ongeluk in de werkplaats van de aannemer A. C. Haeck met zijn rechterhand in de cirkelzaag terecht te komen. Alle vingers werden af gezaagd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis vervoerd. Rechibank Middelburg MIDDELBURG, 3 februari. Tegen de 36-jarige monteur J. K. uit Kloe tinge, die op 22 augustus j.l. de Goese arts C. G. in het gezicht sloeg en deze behandeling op 26 augustus met een hard voorwerp herhaalde, is door de officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, Mr. J. L. Andreae, een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek geëist. Tevens was in deze eis een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering opgenomen, on dertoezichtstelling en medische controle en behandeling voorzover dit nodig wordt geacht. aan en namens het schoolbestuur een boekenbon.Mevr. Postma bracht hy dank voor de wijze, waarop zy haar man ter zyde had gestaan by de uitoe fening van zyn taak. GEEFT NOOIT STRAF Namens de collega's sprak het hoofd der school, de heer J. C. Spaans, die de heer Postma typeerde als de onderwyzer, die nooit straf geeft; hy is niet alleen een goed col lega, maar weet ook goed leiding te geven. De leerlingen maakt hy niet alleen ryp voor het examen, doch hy helpt hun ook met him godsdienstig leven. Spr. herinnerde vooral ook aan de moeilijke periode, kort na de evacuatie, toen een zware taak op de schouders van de heer Postma rustte. Spr. bracht hem dank voor het persoonlijk contact, gedurende de vijfjarige periode, die de heer Postma aan de school verbonden is. Marja Schipper bood vervolgens mevr. Postma bloemen aan en Henk Bij de Vaatte de jubilaris een schemer lamp. NOG MEER SPREKERS Namens de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente sprak ds. J. P. van Roon, als oud voorzitter van het schoolbestuur de heer S. J. Bij de Vaatte en namens de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen mevr. Van Waveren uit Haamstede, die bloemen en een cadeautje aanbood. De heer Postma dankte daarna voor de gesproken woorden en de cadeaux en sprak ook zijn dank uit jegens God, Die hem heeft willen gebruiken voor het chr. onderwijs. Onder leiding van de heer H. Kruijt voerden de leerlingen hierop een ge varieerd prograwmatje uit ter ere van hun jubilerende onderwijzer. Op deze bijeenkomst werd tevens verwelkomd de nieuwe onderwyzer, de heer J. Danker. Chauffeur-monteur uit Zierikzee vrij ernstig gewond ZIERIKZEE, 3 febr. Vrijdagmid dag, omstreeks kwart voor vier moest op het Havenplein voor de garage van de Fa. G. C. Anker een tractor van een vrachtauto worden gelost. Hiertoe had men stalen platen tegen de auto gezet. Op het ogenblik, dat de chauffeur monteur C. J. K. de tractor achteruit omlaag zou ryden, ging een der platen K. onderbrak indertijd een medi sche behandeling door uit een zieken huis te lopen. Deze behandeling ge schiedde op kosten van een zieken fonds. Dit weglopen bracht uiteraard mee, dat hy geen uitkering meer kreeg. K. begon over dit geld, toen hij bij dokter G., die controlerend arts is, op het spreekuur moest verschijnen. Dok ter G. antwoordde hem toen, dat dit niet op zyn weg lag. Het werd een discussie, K. is een driftig mens en.... sloeg de dokter een blauw oog. „NIET BANG WEZEN" Enige dagen later, op 26 aug.., kwam K. weer bij dokter G. Deze wenste K. niet meer te spreken en zei hem dat ook. In de gang kwam K. echter weer op de arts toegelopen. Deze verhaalde dit als getuige. K. begon opnieuw over het geld, zei „Je hoeft niet bang te wezen", maar kwam ondertussen op de dokter af, die zijn huiskamer inliep. Toen de arts echter de deur dicht wilde slaan, bleek het hoofd van K. er reeds tussen te zitten. K. zette door en sloeg met een hard voorwerp op het hoofd van de dokter, die hierdoor bulten en wonden opliep. K. ontkende ter zitting echter hard nekkig, dat hy van ijzer of gummi ge bruik had gemaakt, ,,'t Kan ook m'n ring geweest zyn" zo zei hij. „Een be jegening, die artsen maar zelden on dervinden", zei de president, mr P. van Empel, „als dit een gewoonte wordt, raken we terug naar de tijd van de wilden". Voor de officier stond het vast, dat K. in ieder geval van een hard voor werp gebruik heeft gemaakt. HL heeft pogingen in het werk gesteld iemand zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Hij heeft zijn moeilijk heden, die ontstonden door het uit blijven van een uitkering na het weglopen, afgereageerd op dokter G. Zo kwam Mr. Andreae tot zijn eis. Mr. W. F. P. Kurtz belichtte als ver dediger enkele achtergronden en be streed het tenlaste gelegde, .n.l. een „poging" iemand letsel toe te brengen. Hiervoor in de plaats zag hij graag mishandeling". De rechtbank zal op 15 februari a.s. uitspraak doen. Maandag aanstaande GOES, 3 febr. Naar wy verna men zal de Heinkenszandse IJsver eniging op maandag de Zeeuwse kam pioenschappen schoonrijden op da schaats organiseren. De inschryving staat open tot elf uur. Op het pro gramma staat schoonryden voor pa» ren en voor de dames en heren af zonderlijk in een A en B klasse. Zaterdagmiddag worden onderlinge wedstryden voor paren en dames eri heren afzonderlijk op de Vest gehou den. In de avonduren zal de baall verlicht worden. Derde Zeeuwse spuiidag te Goes GOES, 3 febr. Op de Derde Zeeuwse Spuitdag, vandaag in „De Prina Van Oranje" georganiseerd door de afd. loonsproeiers van de Bond valk Agrarische Loonbedrijven in Zeeland (BOVAL) in samenwerking met d^r Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, hebben de belangstellenden, loonsproeiers en landbouwers, drie onderwerpen voorgeschoteld gekregen. Namelijk eei gedegen causerie over de gevaren verbonden aan het spuiten met arsenieten. een practisch verhaal over de moeilijke techniek van het spuiten en een enthousiast betoog over de mogelijkheden van produktiviteitsopvoering in dS landbouw. Over de gevaren verbonden aan het spuiten met arsenieten sprak des och tends, na het openingswoord van voor zitter J. Weststrate, de heer P. Verha- ge, specialist Plantenziekten van het Rijkslandbouwconsulentschap. Na- triumarsenieten zijn arsenicum hou dende middelen, die als vloeistof in de handel te verkrijgen zijn. Het spuiten met deze middelen is een gevaarlijk spelletje. Met spuit er het loof van poot- en consumptie-aardappelen mee dood en hoewel de aardappelen zelf er geen last van hebben is het gevaar vermoedelijk ook door de gladheid aan het glijden, waardoor de tractor kantelde en op de straat terecht kwam. K. geraakte hierbij met zijn linkerbeen onder de tractor, waardoor dit ernstig werd verwond. Het slachtoffer werd in de Corneliastichting ter verpleging op genomen. OOSTBURG, 3 februari. „Moge dit Culturele Centrum bijdragen tot Cultureele Welvaart van West Zeeuwsch Vlaanderen", met deze woorden opende de Commissaris der Koningin in Zeeland vrijdagmid dag officieeel het nieuwe Ledeltheater te Oostburg. Deze opening werd door talrijke autoriteiten en genodigden bijgewoond o.a. door de na zaten van Kolonel Joseph Ledel, de man, die in 183Ö Zeeuwsch Vlaan deren verdedigde tegen de aanvallen vanuit België en naar wie dit Centrum werd genoemd. In zijn openingsrede verklaarde de Commissaris dankbaar te zijn over de totstandkoming van dit gebouw, wat in recordtyd kon geschieden door een goede samenwerking tussen architect, aannemer en personeel. Dankbaar was hy ook voor de in schakeling van de beeldende kunste naars. Nadat hij door een druk op de knop de toneelgordynen had doen verwijderen weerklonk het Wilhel mus, dat werd gespeeld door de Ver. voor Instrumentale Muziek te Mid delburg o.l.v. Henk Stam. In recordtijd Voordien had de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, een wel komstwoord gesproken. Bijzonder dankbaar was hy voor de geste van het rijk, een schildering op de toneelgor dynen te doen aanbieden. Dank braoht hij aan allen, die deze bouw in record tyd tot stand brachten, n.l. in 9 maan den. De wandschilderingen vormen een aanwinst voor het gebouw en de streek. In de hall werden de wandschilde ringen aangebracht door de Hollandse kunstschilder Giltay, die al jaren in Brugge woont. Bijzonder aantrekkelijk en waardevol zijn de schilderingen van de Middelburgse kunstschilder Hans Heeren, voorstellend de bijnamen der Westzeeuwsvlaamse gemeenten. Waar een wil is Dank bracht hij aan het ministerie van O., K. en W. waarby hy opmerkte, dat de weg naar „Den Haag" soms wel erg moeiiyk is te vinden, doch wan neer er een wil is, worden bezwaren en moeiiykheden overwonnen. Na de officiële opening voerde de vertegen woordiger van het ministerie van O., K. en W„ het hoofd der afd. Beeldend© Kunst, de heer Jansen het woord, die getroffen bleek te zyn door de uit spraak van de burgemeester inzake de afstanden Oostburg—Den Haag. De af standen zyn niet zo groot als zij lyken en burgemeester Hoekzema wist de weg te vinden om beiden tot elkaar te brengen. Folklore gebracht Dat men in Den Haag dit gebouw van byzonder belang vindt, moge wel blyken uit de aanbieding van een schil dering op de toneelgordijnen. De uit beelding van de bijnamen vond hy by zonder geslaagd. Door het aanbrengen van deze schilderingen werd de folklo re in dit Culturele Centrum gebracht. Waardevol, want cultuur spruit voort uit de folklore. Hij hoopte, dat het ge bouw bij zou mogen dragen tot meer dere cultuurspreiding en het contact zou mogen leggen tussen de cultuur en de bevolking van W.-Z.-Vlaanderen. Wedijveren De directeur der Ned. Bioscoopbond, de heer Bosman merkte in zijn geluk wens op, dat dit gebouw kan wed ijveren met de nieuwe zaken in de gro te steden en dat thans alle zijden der kunst de volle aandacht kunnen krij gen. De exploitant, de heer Standaert sprak een dankwoord en stelde het ge bouw onder de hoede en zorg van het publiek. Hierna volgde een concert door de Ver. yoör Instrumentale Muziek te Middelburg, o.l.v. Henk Stam en met medewerking van Jos Verkoeyen. Tot besluit wercf een programma aangebo den van kleinkunst, voordracht en folkloristische dans, n.l. de Katrielje door de Cadzandse dansgroep met als sluitstuk de jongste muze; de film. voor mens en dier groot. Als het gif overwaait naar andere percelen, naaf weilanden of op voederbieten kost het een landbouwer zijn dieren. Een ao- der bezwaar is, dat arsenieten niet gev makkelijk in de grond worden ontleed en dat de volgende gewassen in huft groei worden geremd. Het loof klappen of minder gevaarlijke spuitmidcleleti gebruiken is beter. Ook voor de chemft sche onkruidbestrijding in graszaad kan men beter andere middelen zoe* ken. Ken Uw verantwoordelijkheid alt boer en spuiter, zo besloot hij zijn toe spraak. PROEVEN Ir. J. Crucq van het Instituut voof landbouwtechniek te Wageningen be sprak de techniek van het spuiten. Weersomstandigheden, rijsnelheid, dè hoeveelheid water, de grootte van hef spuitgat en de druk waarmee gespo ten wordt, spelen hier een rol. MeS leerde van hem, dat phytphtora nog niet onder de knie is gekregen maaj dat een bespuiting met 150200 liteï water per ha onder een druk van 5- 8 atmosfeer en een niet te kleine druppel het beste helpt. Hy besprak ook de re sultaten van recente proeven over de invloed van de hoeevelheid vloeistof, de druppelgrootte en het type spuitdop. PRODUKTIVITEIT OMHOOG Dr. P. Th. Posthumus Meyes.die de man, die Nederland produktiviteitsbe- wust wilt maken bracht zijn toehoor ders onder de indruk door, rad van tong, enthousiast en deskundig, te wij zen op de mogelijkheden in de land bouw. „Sneller, beter en goedkoper, leuker en handiger werken" propa geerde hij. Over het „hoe" zweeg hij. Dat kon hij ook uiteraard niet zeggeiv Maar hij gaf als mogelijkheden aart verbetering van de werkvoorbereiding en werkmethoden ensamenwer king tussen de bedrijven en met de ar beiders. Ir. Sanders, die een samen vatting gaf, zei nadien dat de land bouw teveel individualistisch was. Met de opmerkingen van dr Posthumus, dat er volgens een bepaald plan ge werkt moet worden, er beter onderling begrip moet komen en dat een betera opleiding noodzakelijk is, was hij het roerend eens. Een der toehoorder® kwam de „ideeënbus" aandragen. Men achtte die echter voor een bedrijf met tien arbeiders niet nodig. De boer moet met zijn mensen hun ideeën recht streeks bespreken. Wellicht kan een goed idee in de vakpers vermeld wor den" zei ir. Sanders tenslotte nog. AANBESTEDING Herverkaveling te Renesse ZIERIKZEE, 3 febr. In Renessa zyn door de Grontmij. aanbesteed alle werkzaamheden ten behoeve van da herverkaveling in het complex nr. 50 op Schouwen, te weten het gebied rond Renesse. Ingeschreven werd door negen firma's. Hoogste inschrijver was het aannemersbedrijf van Oord uit Werkendam met f 380.000, laagste was de firma D. J. Janse te Middelburg met f 284.500. De begroting was ge steld op f307.000.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2