ARRESTANTEN VRI| siffiSass i,Pp11 IA/jjpn lann ar c— ,v,c„, li O OII VV O 011 Uil Uil III U SS? Eden enthousiast omtrent besprekingen met Ike ZEELAND SCHAATST NAAR HARTELUST! MINISTER MANSHOLT MOEST ZURE MELK(PRIJSREACTIES) SLIKKEN Ook Chr. Hist. Uoie vraagt zendtijd 14 Nederlanders, maar Jungschlaeger en Schmidt niet Als ruil tegen vrijlating van - op Nieuw-Guinea gearresteerde - Indonesische infiltranten Vandaag wordt over Genève beslist Engelse premier houdt persconferentie „Aardig om met Sowjet-tweeling te babbelen"... TL-verlichting in onze treinen Wedstrijden in Heinkenszand, Sluis, Goes en 's-Gravenpolder Kampioenschappen van Zeeland Grote ontevredenheid in Tweede Kamer Jloofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, mmam Y| W.& -a -M V) f Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 gn 2435, voor adm. 2970), Giro 274289. J ^sry*. -wm wm w n w MBO* n a H M H 88 Storm in Zoutelande Kantoren: Middelburg: Korte Koord- H ,0^ li I IT 9^ 9 9 «W i'#M' 9^ 9 IR J Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, Hoogwater Zondag 5 Februari: Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND m.Terneuzen: sii u. 1.57m.,21.40 u. 1.49 m. Wemeldinge: 9.47 u. 1.21 m., AdvertentieDriis 24 cent per tyi.tti. 22.34 u. 1.26 m. Zicrikz66! 9.29 u» 1.03 Rubriek Kabouters 10 cent per woord He JAARGANG No. 8318 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit ZATERDAG 4 FEBR. 1956 22.15 u. 1.07 m. 's-GRAVENHAGE, 3 febr. Het dagelijks bestuur van de C.H.U. heeft zich tot de minister van O., K. en W. gewend met een schrijven, waarin, naar aanleiding van opmerkingen in de memorie van antwoord op de be groting van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen over het beschikbaar stellen van zendtijd aan de V.V.D. wordt gezegd dat de C.H.U., wat radio uitzendingen betreft, in precier dezelf de omstandigheden verkeert. De C.H.U. zal gaarne, wanneer even tueel zendtijd ter beschikking van daarbij belang hebbende politieke par tijen zal worden gesteld, als „belang hebbende politieke partij" worden be schouwd. Zoals dezer dagen gemeld heeft het centraal camité van A.R.-kiesveren-i gingen de minister op dezelfde gron den verzocht ook aan haar partij ra diozendtijd beschikbaar te stellen. Voor de nat. kampioenschappen Iangebaan op de schaats, die vandaag op de banen van de ijsclub „Kralin gen" worden gehouden, hebben zich reeds 23 rijders aangemeld, o.w: Wim de Graaff, Kees Broekman, Jeen van den Berg, Maarse en Van 't Oever. (Van onze parlem entsredactie). DEN HAAG, zaterdagochtend, 4 februari. De veertien Nederlanders, die behalve Jungschlager en Schmidt, in Indonesië in arrest zijn, zullen vrijkomen, als onze regering de on langs op Nieuw-Guinea wegens infiltratie veroordeelde Indone siërs wil uitleveren. Dit vernemen wij kort voor het ter perse gaan van onze krant. Daar de rechtszaken tegen de Nederlanders Jungschlager en Schmidt reeds gaande zijn, heeft deze regeling alleen betrekking op de overige 14 Nederlanders, die in Djakarta gevangen zitten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is de Nederlandse regering bereid op het voorstel in te gaan. Een voorstel hiertoe zou, naar wij vernemen, bij het bezoek van mi nister Anak Agung aan Engeland, door de Nederlandse ambassadeur in Londen zijn,.gedaan. Van Indonesische zijde wordt medegedeeld, dat deze kwestie geheel buiten de Nederlands-Indonesische conferentie staat. Inmiddels is ook vandaag nog niet bekend geworden, of de Nederlandse en Indonesische delegaties hun op 7 jan. in Genève afgebroken conferentie zullen voortzetten. Van officiële Nederlandse zijde is vanavond medegedeeld, dat tijdens het overleg geen opheldering is verkregen over het punt, dat aan een hervatting van de besprekingen een gesprek voor- WASHINGTON, 3 febr. - Sir Anthony Eden heeft vrijdag op een persconferentie in Washington, die 3oor de radio naar Engeland uitge zonden werd, verklaard, dat zijn be sprekingen met president Eisenho wer zijn verwachtingen overtroffen hebben. Naar aanleiding van Boelganins brief yan donderdag aan Eisenhower zei Eden, dat hij indertijd zelf met Molo- tof een vriendschapsverdrag met een iooptijd van 20 jaar had ondertekend en dat later Engeland dit verdrag heeft Willen uitbreiden tot 50 jaar. De Sow- j et-Unie heeft het verdrag echter op gezegd, omdat Engeland de Parijse ak koorden voor herbewapening van West-Duitsland goedkeurde. COMM. CHINA Eden zei voorts, dat Engeland nooit gepleit heeft voor meer handel met Communistisch China, waar het goede ren betrof die niet naar de Sowjet- Unie uitgevoerd mogen worden. Wat hij bepleit had was een gelei delijke ontspanning van het embar go om de positie van China, op de duur, aan te passen aan de houding die de Westelijke landen ten aanzien van de Sowjet-Unie innemen. LEVENSSTANDAARD VERHOGEN De Britse premier verklaarde dat het Westen de uitdaging van de Sowj et- penetratie moet beantwoorden met pogingen om overal de levensstan daard te verhogen, zodat de betrokken landen met een gevoel van vertrouwen zich op eigen wijze kunnen ontwikke len. Hij noemde Irak als voorbeeld, welk land zeventig procent van zijn inkom sten uit de olie-industrie voor eigen pntwikkeling gebruikt, bij werken, zo als de voltooide dammen in de Eufraat pn Tigris, moest het Westen steun ver lenen. Binnen vier jaar! 's-GRAVENHAGE, 3 febr. B nen vier jaar zal het gehele rijtuigenpark van de Nederlandse Spoorwegen zijn voorzien van TL-verlichting. De fluorescentie-buislampen, die reeds zijn aangebracht in alle na-oor- logse wagons, zullen vóór 1961 ook de gloeilampen in de oudere rijtuigen gaan vervangen. De uitvoering van dit 'vierjarenplan' betekent, dat Nederland zich, tezamen met de Verenigde Staten, wat betreft de verlichtingssterkte in treinen, internationaal aan de spits staat. - Ter verdediging van de Britse uit nodiging aan Boelganin en Chroésjt- sjef om in de lente Londen te bezoe ken zei Eden, dat het niet kwaad was, van gedachten te wisselen met hen, met wie men het niet eens is. Inmmiddels is Eden vrijdagavond in Canada aangekomen. af dient te gaan om klaarheid te bren gen in het verschil in opvatting, zoals dat is gebleken uit de jongste notawis seling. In de aide-memoire, die donder dagavond de heer Kweedjiehoo aan mr. N. S. Blom, heeft overhandigd, werd voorgesteld de besprekingen te hervatten op basis van de op 7 januari bereikte resultaten. Dit ging dus voorbij aan het Nederlandse voorstel, om de beide delegaties te machtigen tot een gesprek om „klaarheid te bren gen ten aanzien van het uit de nota wisseling gebleken verschil van opvat ting". Vrijdagmiddag heeft de heer Kweed jiehoo wederom een aide-memoire overhandigd. Hierin zou van Indonesi sche zijde, naar wij vernemen, zijn voorgesteld een bijeenkomst tussen beide delegaties te houden op basis van de op 7 jan. bereikte resultaten, waar bij zo de noodzaak zich hierbij zou voordoen ook gesproken zou kun nen worden over de door Nederland gewenste klaarheid. Deze Indonesische aide-memoire is vrijdagavond het onderwerp van gesprek geweest op een ministeriële bijeenkomst, waarop o.a. de van middag in Den Haag teruggekeerde minister Luns en mr. Blom, aanwe zig waren. OOK VOLENDAM SCHAATST De Australische havenstaking: onderhandelingen mislukt SYDNEY, 3 febr. (Reuter). De onderhandelingen tussen de minister van arbeid Holt en" de vakverenigin gen over beëindiging van de Austra lische havenstaking, die nu twaalf dagen duurt, zijn mislukt. De vak bonden eisen een loonsverhoging van negen pence per uur. De reders wil len zes geven. De vakbonden hebben zich echter bereid verklaard om, als er over een verhoging van negen pence geen aceoord kan worden be reikt, een hof van arbitrage te laten bepalen welke loonsverhoging tussen zes pence en een shilling de haven arbeiders toekomt. Het Nederlandse antwoord zal nu heden, zaterdagmorgen aan de heer Kweedjiehoe worden overhan digd. GOES, 4 februari. Overal in Zeeland is het ijs nu sterk genoeg en daarvan wordt zowel in de steden als in de dorpen dankbaar geprofi teerd. In verschillende plaatsen zijn plannen voor wedstrijden in voor bereiding of zijn er reeds wedstrijden vastgesteld. In Heinkenszand kunnen vanmiddag de schoonrijders hun hart op halen, want daar worden wedstrijden voor dames, heren en paren geor ganiseerd. En maandagmiddag zullen daar zefs de Zeeuwse kampioen schappen schoontijden worden gehouden. Van de gewone kampioen- Schappen, die zoals bekend eveneens in Heinkenszand zullen plaats vinden, was gisteren nog niets bekend. van wedstrijden nog niets vernomen. Niettemin wordt daar druk gereden. In Vlissingen trekken velen naar de nog slechts gedeeltelijk gereed zijnde ijsbaan en de IJsclub is bezig om een verlichting aan te brengen en een con sumptietent te plaatsen. Verder denkt men aan een beschutting van rietmat ten en muziek. In Sluis gaat men maandag weer be ginnen met de traditionele tocht Sluis- Brugge-Sluis. Maandagmiddag zijn er schoolwedsirijden en dinsdag komen de groten aan de beurt op de 500, 1500 en 5000 meter. Naast de toertocht, waarmee dus maandag reeds wordt be gonnen, staat de wedstrijd SluisBrug- ge-Sluis voor woensdag op het pro gramma. Zoals reeds eerder gemeld, organi seert „Ijsvermaak' 'te Goes vanmiddag wedstrijden voor de schooljeugd van 714 jaar op de Oost- en Westvest in verschillende leeftijdsgroepen en maandagavond is er op de Oostvest een gecostumeerd ijsfeest met prijzen. Ook te 's-Gravenpolder zullen van middag wedstrijden worden gehouden in hard- en schoonrijden. Van Middelburg Vlissingen werd De Noorse marine maakt uitvoerig jacht op de Russiscbe schepen, die In de Noorse territoriale wateren vissen en zich moeilijk en onder protest laten opbrengen. Foto links toont de haven van Ele- sund met vier van de zestien sche pen aan de ketting. Foto rechts toont een Noorse politie agent met een Russische visser op een van de Russische vissersboten in de haven van Alesund. DEN HAAG, 3 februari. - „Ik heb geen behoefte aan een andere regeling voor de garantie melkprijs. De regeringsbeslissing is .de meest juiste geweest, maar ik heb geen bezwaar om het gesprek over deze moeilijke kwestie te heropenen", zo zei vanmiddag minister Mansholt in de Tweede Kamer, nadat hij door vrijwel alle fracties was aangeval len over zijn melkprijsbeleid. Het debat ging overigens als een nachtkaars uit. De grote ontevre denheid resulteerde tenslotte in een communistische motie, waarover echter geen woord goeds gezegd is. Dit melkprijsdebat blonk niet uit door helderheid. De minister beriep zich op afspraken, die verleden jaar zijn gemaakt en die de goedkeuring van de Kamer zouden hebben ge kregen. Inderdaad was er een verdeelde Kamer, die bij het vorig melkprijs debat accoord is gegaan met een garantieprijs van 22 ct en een toeslag van 1,7 ct voor de zandgebieden. Maar de Kamer was even verdeeld als de toenmalige Stichting van de Landbouw. Dat was een winstpunt voor de vastberaden minister, maar dit wilde niet zeggen, dat men in land- bouwkringen enthousiast was voor de wijze, waarop de melkprijs werd vast gesteld. Gezien de loop der besprekin gen heeft het Landbouwschap de toe slagregeling ook dit melk jaar maar aanvaard. En nu zegt de minister, dat hij pre cies hetzelfde systeem als verleden jaar heeft gevolgd. De basisgarantieprijs werd 22,4 (ornaat er een kostenstijging van 0,4 ct is geweest), waarop komt een toeslag van 1,7 ct voor de zandge bieden. 24,1 ct voor het zand. Dit voorstel was een afzwakking van het stand punt van het landbouwschap: 22,7 voor de weidegebieden en 24,9 voor het zand. ONJUISTE VOORSTELLING? Minister Mansholt heeft in een rede voering voor het agrarisch congres te Heerenveen en later te Lochem ver klaard de garantieprijs van 24,9 voor de veehouders op het zand te willen aanvaarden, mits de garantieprijs voor de melkgebieden werd gesteld op de kostprijs van 21,6. Dit heeft nog al wat beroering gewekt in de agrarische we reld. Het Landbouwschap liet weten, dat ze de voorstelloing van zaken on juist vond. Heeft de minister inderdaad een on juiste voorstelling van zaken gegeven? Duidelijk is dit niet uit de doeken ge daan. De bewindsman praatte er om heen en verdedigde zijn garantierijs door aan te tonen, dat de kostprijs slechts met 0,4 is gestegen. Kou eiste 71 doden Het aantal doden, dat de koudegolf over Europa heeft gekost, is vrijdag tot 71 gestegen. Als een gevolg van de bit tere koude en hieruit voortvloeiende ongelukken zijn in Frankrijk 29 perso nen, in Engeland 16, in Denemarken 13, in Italië 6, in Zwitserland 3 en in Zuid-Slavië en Oostenrijk elk 2 per sonen om het leven gekomen. Het sterkste argument van de minis ter is wel, dat het landbouwschap een ander systeem heeft voorgesteld. Het wilde een integrale kostprijsvergoe ding voor het zand en wel 24,9, maar voor de weidegebieden een garantie prijs met een winstpercentage (22,7). ZINLOOS VOORSTEL Moet ik winst garanderen? Zo luidde ongeveer de vraag van de minister. Een garantie van de kostprijs is vol doende. Volgende week zal deze kwes tie weer tussen de minister en het landbouwschap worden besproken. De minister gaf het Landbouw schap in overweging om een ge sprek te beginnen over zijn voorstel, gedaan tijdens de onderhandelingen in Heerenveen: voor zand- en wei de gronden een integrale kostprijs vergoeding. Dus 24,9 voor zand en 21,6 voor weidegebieden. Dit voor stel had de bewindsman zichzelf Walcherentocht afgelast In Middelburg wordt zowel op de banen van de tennisclub als op de ves ten gereden. De Walcherentocht, die vanmiddag zou worden gehouden, moest helaas te elfder ure worden af gelast. (Lees hierover op pag. 2). Ook in Zierikzee heeft men de ten nisbanen ondergespoten en reeds giste ren werd er een druk gebruik van ge maakt. In Axel was de ijsbaan juist uitgegraven, zodat deze niet kan wor den gebruikt. Men kon echter gisteren reeds een baantje trekken op de grote kreken, zodat men ook daar zijn hart kan ophalen. In Terneuzen zijn het ook al de tennisbanen, die in een ijsbaan zijn omgetoverd. Verder kan men, waar men ook in Zeeland komt, de jeugd op plas sen en sloten zien scharrelen, soms met de gladde ijzers onder, soms ook met de prikslee, terwijl zij, die noch over schaatsen, noch over een slee beschikken, zich toch amuseren met het .glijbaantje spelen". DE BILT ZEGT: Zelfde weertype Veranderlijke bewolking en op en kele plaatsen lichte sneeuwval. Over wegend zwakke wind uit noordelijke richtingen. In de ochtend licht en op enkele plaatsen matige vorst, met hier en daar enkele mistbanken. In de middag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Ingezonden Mededeling (Adv.). HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN kunnen besparen, wat het valt niet te verwachten, dat het landbouw schap, zo zeide men ons vanavond, dit zou accepteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1