INDONESIË WIL VERDER PRATEN IN GENEVE FRANKRIJK VOELT ZICH WEER VOLWAARDIG Drie programmapunten als antwoord op „gevlei en gedreig" van Moskou r Scheepje met vrouw en 2-jarig kinii opgesloten in het ijs De Nederlands—Indonesische conferentie Kweedjiehoo overhandigt nieuwe aide-memoire'Zo spoedig mogelijk' PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Boelganin stuurt tweede boodschap naar Eisenhower Teken van leven waargenomen ZO KOUD WAS HET DONDERDAG 19 UUR: Uitnodiging tot conferentie over Midden-Oosten PRINSES BEATRIX KREEG 20.000 GELUK WENSEN Ergste kou is voorbij Klaarheid Conferentie N.C.B-T-B, op „Woudschoren'-Zeisf Sigarenfabriek in Roosendaal uitgebrand Britse premier legi verklaring af voor V.S.-senaat Zelfvertrouwen middel is beste Vliegtuigen Kruiend ijs Terschelling en Vlieland geïsoleerd Dinsdag elfstedentocht DE BILT ZEGT: Minder koud Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 3987 en 2458, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijltstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 11e JAARGANG No. 3312 Waarn.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J de Jong - Directeur: Jacq de Smit VRIJDAG 3 FEBR. 1958 L Guido werd kampioen Zie pagina 2 Op- en ondergaan van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.20 u., onder 17.30 u. Maan op 2.42 u., onder 11.10 u. Hoogwater Zaterdag 4 'Februari: Vlissingen: 7.25 u. 1.62 m., 20.02 u. 1.49 m. Terneuzen: 7.52 u. 1.90 m., 20.28 u. 1.67 m. Wemeldinge: 8.51 u. 1.32 m., 21.26 u. 1.39 m. Zierikzee: 8.32 u. 1.13 m., 21.07 u. 1.20 m. GETTYSBURG, 2 febr. - Presi dent Eisenhower heeft opnieuw een boodschap van maarschalk Boelga nin, de Sowjet-premier, ontvangen, aldus is donderdag te Gettysyburg meegedeeld. President Eisenhower wees het afgelopen weekeinde een aanbod van Boelganin om een vriendschaps verdrag met een duur van twintig jaar tussen de V.S. en de Sowjet- Unie te sluiten, van de hand. De nieuwe boodschap van Boelganin werd donderdagmiddag door de Sow- jet-ambassadeur, Zaroebin, op het mi nisterie van buitenlandse zaken afge geven omstreeks de tijd dat Eisenho wer naar zijn boerderij in Gettysburg zou vertrekken. De president ontving een voorlopige vertaling van de bood schap, nadat hij in Gettysburg was aan gekomen. Boelganins boodschap is lang vol gens de perschef van het Witte Huis. Er werden geen bijzonderheden gege ven. DEN HAAG, 3 februari. Donderdagavond om 22.00 uur heeft de Indonesische zaakgelastigde de heer Kweedjiehoo, namens de voorzitter van de Indonesische delegatie in Genève, aan de Nederlandse regeringscommissaris, mr. N. S. Blom, te zijnen huize een nieuwe aide-memoire overhandigd. Hierin wordt, naar wij vernamen, met verwijzing naar de aide-memoire van woensdag en in antwoord op de Nederlandse nota van vandaag medegedeeld, dat de Indonesische delegatie bereid is de Nederlandse delegatie zo spoedig mogelijk in Genève te ontmoeten, op basis van de bereikte resultaten en afspraken van 7 januari. Dit mag een welkome verrassing genoemd worden, want enkele uren te voren had een woordvoerder van de Indonesische delegatie in Genève mede gedeeld, dat de delegatie de onderhandelingen met Nederland zou voortzet ten op de basis, zoals deze door de Indonesische regering en de delegatie aan Nederland is medegedeeld. I wisseling gebleken verschil van opvat ting klaarheid noodzakelijk acht. Zij I heeft de Indonesische regering voorge- I steld de beide delegaties te machtigen tot eeri gesprek om allereerst hierover tot bedoelde klaarheid te komen". Welnu, donderdagavond letterlijk te elfder ure heeft Indonesië zich daartoe bereid verklaard. Vijf mensen in nood op hei Wad AMELAND, 2 februari. Over het lot van vijf opvarenden van een klein garnalenvissersscheepje, dat reeds enige dagen drie tot vier kilo meter ten zuiden van het eiland Ameland vastzit, maakt men zich zor gen. Tot vanmorgen leefde de inwoners van Nes (Ameland) in de veronderstelling, dat de opvarenden zich in Hollum op hetzelfde eiland bevonden, terwijl de inwoners van Hollum dachten, dat de mensen van het scheepje zich in Nes ophielden. Het is vanmorgen pas bekend ge worden, dat zij noch in Nes, noch in Hollum vertoeven en aangezien nog steeds geen teken van leven op het scheepje was waargenomen, vraagt men zich af, hoe de toestand aan boord is. Op het scheepje bevinden zich man, Vlissingen: Ypenburg: Den Helder: Eelde: De Bilt: Twenthe: Eindhoven: Zuidlimburg: 8 gr. windstil 7 gr. windstil 5 gr. zwak zzo 9 gr. zwak wnw 7 gr. zwak nw 9 gr. zwak nw 8 gr. zwak nno 9 gr. matig nno. Vreugde in Parijs over besluii van Eden en Ike PARIJS, 2 febr. Frankrijk is officieel uitgenodigd deel te nemen aan de driemogendhedenbesprekin- gen over het Midden-Oosten, waar- van melding is gemaakt in het com munique, dat woensdag jl. na de be sprekingen tussen premier Eden en president Eisenhower, werd uitge- gevent SOESTDIJK, 2 febr. Onder de meer dan 20.000 uit alle delen van de wereld afkomstige gelukwensen, die H. K. H. Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag hebben bereikt, bevonden zich verscheidene te legrammen afkomstig van staatshoof den, onder meer van het Engelse ko ningspaar en van president Eisen hower. „VERKLARING VAN vVASHINGTON" BEZEGELD Terwijl Sir Anthony Eden toe kijkt, tekent president Eisenhower in Washington de zgn. „Verkaring van Washington" welke door de de beide staatslieden namens hun landen werd uitgegeven na be langrijke besprekingen. In de ver klaring zeggen de beide leiders o.m. dat zij besloten zijn met „de verovering van het atoom" een weg naar de vrede en niet naar het verderf te openen. Gesproken wordt verder over een conferentie op korte termijn tot het herstellen en behouden van de vrede tussen Israël en de Arabische staten. Voor deze conferentie zou Frank rijk worden uitgenodigd. Een functionaris van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde een spoedig Frans ant woord te verwachten. In Franse officiële kringen gaf men uiting van voldoening over de inhoud van het te Washington uitgegeven communique. Men was de laatste tijd te Parijs van gevoelen, dat Engeland en de Verenigde Staten Frankrijk niet vol doende raadpleegden over de Wes terse politiek in het Midden-Oosten. In Parijse diplomatieke kringen ver wachtte men dat de komende bespre kingen Frankrijk op betere wijze in staat zullen stellen zijn mening over het Verdrag van Bagdad en vraagstuk ken betreffende het Midden-Oosten in het algemeen, kenbaar te maken. De koude golf, die door het Scandi navisch hogedrukgebied naar West- Europa werd getransporteerd, heeft zich nu ook over Spanje en het Mid dellandse Zeegebied uitgestort. De mistral in de Rhonevallei tot een ware storm aangewakkerd, jaagt de koude bij temperaturen van meer dan 10 graden beneden nul naar het zuiden. Ondertussen is zachte oceaanlucht rond het Scandinavische hogedrukge bied gestroomd en van het noorden uit Finland binnengedrongen. Vandaar is deze lucht over Zweden en Denemar ken gestroomd en donderdagavond was zij al tot aan het noorden van ons land doorgedrongen. Het komende etmaal zal deze lucht zich langzaam over Nederland naar het zuiden verplaatsen. Dit zal gepaard gaan met toenemende bewolking en wat lichte sneeuwval, terwijl de tem peratuur tot enkele graden beneden het vriespunt zal oplopen. Daarmee is het dieptepunt van de vorst voorlopig voorbij. Deze verklaring legde de woordvoer der af, nadat in Genève het Nederland se voorstel bekend was geworden om een bijeenkomst van beide delegaties te houden, „teneinde klaarheid te brengen in het uit de notawisseling ge bleken verschil van opvatting". Men achtte het toen dan ook zeer onwaar schijnlijk, dat een dergelijke vergade ring tussen beide delegaties zou wor den gehouden, aldus de Indonesische woordvoerder. Het ministerie van buitenlandse za ken had 's middags meegedeeld: „Naar aanleiding van het van de Indonesische regering op de Nederlandse nota van 26 januari j.l. ontvangen antwoord heeft de Nederlandse regering heden een nadere nota aan de Indonesische regering doen toekomen. Bestudering van het Indonesische antwoord heeft tot de conclusie geleid, dat dit nog niet de door de Nederlandse regering ge wenste .opheldering heeft gebracht. Daarom kan, naar haar oordeel, dit antwoord nog geen grondslag bieden voor een hervatting der onderhandelin gen. De Nederlandse regering heeft thans de Indonesische regering doen weten, dat zij ten aanzien van het uit de nota- ZEIST, 2 febr. De tweedaagse vee houderijconferentie van de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuinders- bond is vanmiddag geopend in het Henri Dunanthuis op het terrein van het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist. De bijeenkomst staat onder presidi um van de heer R. Visser, voorzitter van de afdeling veehouderij van het Landbouwschap. Ir. G. Wansink, secretaris van de Ned. C.B.T.B., hield een inleiding over het onderwerp „veehouderijbeleid voor de toekomst". Hij ging er van uit, dat de produktiewaarde van de veehou derij anderhalf miljard bedraagt. Be langrijk is volgens spreker de produk- tietechniek, waaraan reeds sinds jaren door anderzoek, voorlichting en onder wijs wordt gewerkt. Langdurig stond spreker stil bij het onderwerp ruilverkaveling en herver kaveling. Ongeveer veertig jaar zal ge moeid zijn met het voldoen aan alle aanvragen van dit moment, aldus ir. Wansink. Daarom is een overgangspe riode nodig, waaraan het prijsbeleid van de regering zich zal dienen aan te passen. Met Ameland, dat door de lage waterstand in de Waddenzee en de plotseling ingevallen strenge vorst van alle scheepvaartverkeer met de vaste wal verstoken is, on derhoudt de luchtmacht sinds dins dag door de lucht een verbinding. Vrij geregeld worden nu post en pasagiers overgevlogen van en naar het eiland, dat vanuit de lucht gezien een arktisch oord be gint te lijken. Op deze foto zien we twee „do minions" van de basis Leeuwarden met post en passagiers over de be vroren Waddenzee op weg naar het geïsoleerde eiland. (Luchtop name ANP-foto). ROOSENDAAL, 2 febr. Vandaag is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Hudson-siga- renfabrieken te Roosendaal. In het zeer brandbare materiaal greep het vuur zeer snel om zich heen, zodat de eerste verdieping in minder dan geen tijd in lichterlaaie stond. Het vuur drong vervolgens door naar de beneden verdieping aan de voorzijde, waar de kantoren van de firma zijn ge vestigd. Het terrein, waar de brandweerlie den hun werk moesten verrichten, was in minder dan geen tijd spiegelglad door het opvriezende bluswater. Aan het snel en kordate optreden van de brandweer is het te danken geweest, dat de eigenlijke fabrieksgebouwen gespaard bleven. Deze zijn van het voorste gedeelte van het complex, waar de droogkamer en de kantoren zijn gevestigd, geschieden door een houten wand. De brandweer slaagde er in het vuur te bedwingen juist voor het deze wand had bereikt. WASHINGTON, 2 febr. De Britse premier, Athony Eden, heeft voor de Amerikaanse senaat een verklaring afgelegd zijn eerste of ficiële uitlating over de besprekingen in Amerika waarin hij onder meer heeft gewaarschuwd voor het gevaar van de nieuwe wapens. Helaas kon hij niet zeggen, dat alle mogelijkheden voor een internatio naal conflict uitgeschakeld zijn. Het directe gevaar was wel verminderd doch de indirecte bedreigingen waren blijven bestaan en deze zouden even dodelijke gevolgen kunnen hebben. De besprekingen noemde Eden „ge denkwaardig". Hij stelde een program van drie punten voor als antwoord aan de sowjet-politiek van „vleierij en dreigementen" ter uitvoering van de verklaring van Washington: 1. het onwankelbare handhaven van verbintenissen en vriendschappen, zonder uitsluiting van de bereid heid om met communistische lan den te onderhandelen. 2. met betrekking tot gebieden waar een conflict acuut wordt dienen bei de landen indien mogelijk een ver klaring van eenheid van doel af te leggen. 3. in plaats van te pogen alle aanbie dingen van de Sowjet-Unie te over troeven, dient economische hulp te worden gegeven aan die gebieden, die deze het meest van node heb ben, met een redelijke bevoorrech ting van vrienden, zonder de ande ren te vergeten. Het communisme, aldus Eden, kan niet tegengehouden of teruggedreven worden met geweld alleen. Steun bij pogingen om de levensstandaard te verhogen dient het alternatief van ge weld te zijn. ZELFVERTROUWEN De premier zei verder, dat het j „historische expansionisme van het Kremlin" zich voortzet in de richting van het Midden-Oosten en andere lan den van Azië, nu aan de Sowjet-expan- sie in Europa een halt toegeroepen is. De Brits-Amerikaanse politiek ten aanzien van de niet-communistische landen dient beheerst te worden door de volgende beginselen: aanbod van politiek begrip, aanbod van materiële hulp zonder politieke voorwaarden, aanbod van vrije en vriendschappelijke samenwerking met alle vredelievende landen. Het laatste zei premier Eden in het huis van afgevaardigden. Het zelfvertrouwen, dat wordt aan gekweekt door zelfbestuur, noemde Eden het beste middel tegen het com munisme. De groei naar zelfbestuur dient daar om bevorderd te worden, hoewel het communisme van gebrek aan ervaring en zwakte van jonge zelfstandige lan den gebruik tracht te maken. Dit was een gevaar doch de bevordering van de groei naar zelfstandigheid zou wijs staatsmanschap blijken te zijn. vrouw en kind van twee jaar, alsmede twee knechts. Zij zijn afkomstig uit Usquert en waren voor de garnalen visserij op de Waddenzee. Het scheepje is enkele dagen geleden tijdens de vangst in een drooggevallen geul vast geraakt. Als gevolg van de strenge oostenwind bleef het laag water, waar door het schip niet loskwam. Het zit vast temidden van drijfijs en modder. Van Ameland uit heeft men nog ge probeerd het scheepje te bereiken, doch deze pogingen moest men spoedig staken. Vanmorgen nog heeft men op Ame land gesproken over een poging het schip te bereiken. Drie zoons van de eigenaar van de garnalendrogerij wa ren bereid deze poging te ondernemen, doch hiervan moest worden afgezien. Aan piloten van de vliegtuigen, die de luchtbrug tussen het vasteland en Ameland onderhouden, was verzocht boven het schip uit te zien naar enig leven. Zij deelden op Ameland even wel mede niet te hebben opgemerkt. Hoewel men zich op Ameland door gaans niet erg bezorgd maakt over da opvarenden van schepen,, die in de Waddenzee zijn vastgeraakt, vindt men het thans toch vreemd zelfs geen rook boven het scheepje te hebben gezien. Het is namelijk bekend, dat de schip per en zijn gezin steeds op het scheep je wonen en dus neemt men aan, dat er alle gelegenheid moet zijn voor het maken van vuur. Zowel op Ameland als in UUsquert wist men vanavond nog niets over het lot van de opvarenden. De burgemees ter van Usquert dacht er reeds over hulp van een helicopter in te roepert om een onderzoek in te stellen. Hij nam daartoe contact op met de vliegbasis Leeuwarden en vernam daar, dat overste Van Arkel met zijp vliegtuig op de terugweg van Ame land naar de vaste wal boven het schip is geweest en daar drie men sen heeft waargenomen. Over de toöj stand aan boord kon hij uiteraard niets melden. De burgemeester heeft zich toen in verbinding gesteld met Ameland eft dit bericht doorgeven. Daar meent men bovendien, dat bij invallende dooi ge vaar bestaat voor kruiend ijs. VLIELAND, 2 febr. De eilanden Vlieland en Terschelling zijn geïso leerd. De postboot „Vlieland" van Vlie land en de sleepboot „Stortemelk" van Terschelling moesten in de Blauwe Slenk, halverwege Harlingen en Vlie land, naar de eilanden terugkeren, daaï veel hinder werd ondervonden van het ijs. De bebakening was niet te zien, omr dat deze onder het ijs was bedolven. De boten die om 10.30 waren vertrokken, waren ongeveer om half twee weer op de eilanden terug. Morgen om half elf zal weer getracht worden vanuit Vlie land en'Terschelling Harlingen te be reiken. LEEUWARDEN, 2 febr. Het 11- steden comité is donderdagavond bij eengekomen nadat het in de loop vap de dag andermaal de ijstoestand had nagegaan. Deze blijft vooral in het me rengebied in het z.w. der provincie ert in Het Bildt onbevredigend. Het ijs is daar niet alleen zwaar te berijden maar ook onbetrouwbaar door de vel# wakken. Het comité heeft hoop de tocht dins dag a.s. te kunnen houden. Besloten 1 dan de oude route om de zuid te gaap, dus via Sneek en IJlst, en terug vlS Dokkum (210 km.). Gistermiddag is de boerderij met woning van de heer Koopmans te Spanga (Fr.) geheel uitgebrand, waar door 13 runderen en een geit de dood vonden. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat de zakken in brand vlogen, waarmee de warfngedraaide motor van een trekker tegen de vorst was beschermd. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw. Matige tot lichte vorst. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1