HERVORMDE Ds. G. DE RU SYNODE KOOS TOT PRAESES AGGI ^vemjcellisoep 38 Minister Mansholt vraagt 't Land bouwschap duidelijke motivering Saarlandse landdag vraagt politieke vereniging met Duitsland PUZZLE Spanning der modaliteiten moet blijven' Richtinggesprek „op de stoep" of binnen de kerk? Opnieuw Russische schepen opgebracht fiieuu DENK OM DE DIERENI Jaarbeurs herdenkt 40 jaar op 12 maart Ongelooflijk goed en smakelijk Cti Hij is bereid tot een nader onderhoud Westduitse marine over vier jaar gereed Saoedi Arable zal Jordanië niet aanvallen Nigeria huldigt Elisabeth WARME MAALTIJD WORDT OUDJES THUISBEZORGD „Veilig door u zelf" gestart Britse voorstellen aan Cyprus Opname in Duits tol- en valutagebied Standaard en uil voor Beatrix Vuurwerk na installatie van president BAKENS Donderdag 2 februari 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 ZEIST, 1 februari. De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft een nieuwe graeses. Het is ds. G. de Ru te Rotterdam ,die bij eerste stemming werd gekozen, s. De Ru, die 49 jaar oud is en van 1932 tot 1938 predikant te Ritthem was, is de opvolger van ds. H. J. F. Wesseldijk, die als waardering voor zijn zeer vele ver diensten een fototoestel werd toegezegd. Direct na de opening door de oudste aan wezige predikant in jaren, ds, J. Vink te Slootdorp, werd tot stemming overgegaan. Tot assessor werd gekozen ds. L. Kievit te Woerden, tot assessor-secundus ds J. Vink en tot assessor-tertius ds. A. A. Koolhaas te Amersfoort. Voor bet eerst was een vrouwelijke adviseur, mej, C. H, C. Gunning, namens de raad voor de zending aanwezig. Tot leden van het breed moderamen koos de synode H. J. van Woerden te Breda, jhr. mr. J. H. de Brauw te 's- Gravenhage, C. Kleywegt te Nijmegen, E. Buringh te Blijham, A. A. Elzinga te Amsterdam, ds. C. M. Luteijn te Gronin gen, G. M. Gerbrandy te Nijland, alsmede de reeds genoemde predikanten. Leden der commissie voor het opzicht werden ds. L. Kievit, jhr. mr. J. H. de Brauw, ds. A. Noorman, dr. B. J. Westerbeek van Eer ten en ds. C. M. Luteijn. het Gesprek der richtingen De synode heeft in deze vergadering een bespreking gewijd aan de „Hand reiking voor het gesprek der richtingen in de Ned. Herv. Kerk1'. Dr. W. J. de Wilde, één der samenstellers, lichtte het «tuk toe. Het is geen nieuwe bewerking van „Fundamenten en perspectieven", maar een voorbeeld van richtinggesprek. Hij noemde het eon wonder, dat men na vele besprekingen tot zo'n grote eenstem migheid is gekomen. Over de vraag, of het gesprek „op de ■toep" dan wel binnen de kerk dient te geschieden, was geen overeenstemming. Het stuk komt tot de conclusie, dat de rlclningen, die op den duur de neiging kregen aparte blokken te worden, moda liteiten dienen te worden, die naar het centrum der kerk toewerken. SPANNING MOET BLIJVEN Dr. T. Dokter, sprekend namens de raad voor kerk en theologie, loofde het stuk, maar meende, dat het niet voor allen als richtlijn kan dienen. Bovendien moet z.i. de spanning der modaliteiten in de kerk blijven, mits allen buigen voor Jezus Christus. Een geestelijke eenvormigheid mag niet voor ogen staan. Jhr. L. de Geer bewonderde het stuk, maar zei, dat het meer voor intern, ja intiem gebruik in de kerk gesteld dient te worden. Pu- blikatie zonder meer raadde hij- namens de commissie van rapport uit de synode af. VERDOEZELING? Prof. dr. A. J. Rasker meende een ze kere verdoezeling der tegenstellingen waar te nemen, hetgeen hem overigens niet verhinderde tot doorzending aan de kerk te adviseren. Dr. J. S. M. Baljon was de verhouding tussen wetenschap en waarheid niet duidelijk geworden uit het stuk. Prof. dr. A. A. van Ruler ging daarop door en meende, dat de kerk van de gods kennis uit veel sterker de wetenschap moet kunnen benaderen en tot haar zeg gen, dat ook haar kennen een waarachtig kennen is, zij het in een historisch proces, VOOR DE PRAKTIJK. Dr. De Wilde antwoordde, dat dit stuk voor de praktijk is bedoeld. Hij wees de opmerking van dr. Baljon en prof. v. Ru- Ier af, als zou over de wetenschap deni grerend zijn gesproken. De opdracht was: een handreiking, een steuntje te geven bij het gesprek'der richtingen. De vraag is, of men in de kerk de moeite, de vreug de en het verdriet ervoor over heeft om samen te spreken, zoals dat in de com- NederlandIerland op Hemel vaartsdag in het Feyenoord- stadion DEN HAAG, 1 febr. De wedstrijd NederlandIerland, die zoals bekend reeds was vastgesteld voor 10 mei (hemelvaartsdag), zal in het Feyen- oordstadion te Rotterdam worden ge speeld. OSLO, 1 febr. (Reuter.) Noor se marineschepen hebben dinsdag 4 Russische vissersschepen opgebracht naar Aalesund. Hierdoor is het aan tal aangehouden Russische schepen gestegen tot dertien, n.l. twaalf vis sersschepen en een depotschip van 7000 ton, de „Tambow". Noorwegen heeft krachtig gepro testeerd bij de Sowjet-regering tegen de schending van de Noorse territoriale wateren door de Sowjet- treilers. missie is geschied. De bedoeling van het stuk is te behouden, niet tucht te oefe nen. Ds. Koolhaas stelde prijs op meer prak tische wenken voor het voeren van het richtinggesprek, waarop de synode be sloot het stuk opnieuw in handen te ge ven van de commissie van ontwerp om de gemaakte opmerkingen te bestuderen. Op korte termijn zal het dan met een begeleidend schrijven aan de kerk wor den aangeboden. ZIELZORG PREDIKANTEN De synode behandelde voorts een ont werp herderlijk schrijven aan de dienst doende predikanten over de zielzorg over predikanten. Men kwam tot de conclusie, dat op grondslag van dit herderlijk schrij ven een opdracht moet worden gegeven iets uitvoeriger In te gaan op de moge lijkheden van deze pastorale zielzorg. Ds. R. Bijlsma, Monnikendam, ontving deze opdracht. Tot secretaris van de raad voor de her derlijke zorg en de raad voor kerk en gezin (vacature P. Rees) werd benoemd dr. R. Kaptein te Akkersloot. Dr. F. Bloemhof te Bergum werd benoemd tot lid van de raad voor kerk en gezin. Ingezonden Mededeling (adv.) LEIDEN, 1 febr. De Ned. vereni ging tot bescherming van dieren heeft zich tot de omroepverenigingen ge wend met het verzoek een oproep uit te zenden, waarin zij een dringend beroep doet op veehouders en op al len, die zorg hebben voor dieren, die zich in de open lucht bevinden, om deze dieren des nachts binnen te ha len. In het bijzonder vestigt zij de aandacht op paarden en het vee, dat nog buiten vertoeft, alsmede op de waakhonden. Men wordt verzocht vooral ook de voedering der vogels niet te vergeten. UTRECHT, 1 febr. Het veertig jarig bestaan van de jaarbeurs zal op 12 maart a.s. worden herdacht tijdens een bijeenkomst op het terrein Croe- selaan. Voor de nieuwe ingang van dit jaarbeursterrein zal een tent worden opgetrokken, plaats biedende aan ruim 2000 genodigden. De herden kingsbijeenkomst zal o.m. worden bij gewoond door de Koningin en verte genwoordigers vgn overheid en be drijfsleven. Na een welkomstwoord van Mr. W. A. Fockema Andreae zal minister Zijlstra een rede uitspreken. Hierna zal nog het woord worden ge voerd door burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz. SpCCi&fl^jn Zilverzakjes voor 4 diepe borden De kwestie van de melkprijs 's-GRAVENHAGE, 1 februari. Minister Mansholt had van het bestuur van het Landbouwschap verwacht, dat uiteengezet zou zijn waarom werd afgeweken van het voor het algelopen melkprijsjaar aanvaarde stelsel. Het bestuur had ook blijk moeten geven van het feit, dat het voorstel van het Landbouwschap op twee gedachten hinkt. Er wordt n.l. enerzijds uitgegaan van de garantieprijs, zoals die vorig jaar voor de weidegebieden werd vastgesteld onder toevoeging van de kostprijs aldaar. Anderzijds wordt voor de zandgebieden volledig afgeweken van de garantieprijs van vorig jaar en houdt men wèl rekening met de werkelijke hoogte van de kostprijs voor dit gebied. BONN, 1 febr. Voor de inrichting van de nieuwe Westduitse marine wordt een tijd van vier jaren gere kend. De vloot zal dan 21 eskaders tellen met in totaal 170 schepen en een personeel van ruim twintigdui zend man. De scheepstypen zullen zijn: torpedobootjager met een be manning van 250 tot 280 koppen, hou ten mijnenleggers en mijnenvegers, onderzeeboten van 300 ton met een bemanning van achttien koppen, ge- leideschepen, landingsvaartuigen en S-boten, opleidings- en speciaalsche- pen. Het grootste schip zal een oplei dingsschip van 4500 ton zijn. De ma ximum tonnage is overigens voor de oorlogsschepen bij de Parijse verdra gen op 3000 gesteld. De marine krijgt de beschikking over twee vliegtuig- groepen, die bij de Noord- en de Oost zee gestationeerd worden. Dit alles heeft minister Mansholt in een brief aan het Landbouwschap medegedeeld naar aanleiding van de op hem uitgebrachte kritiek wegens zijn spreken in verschillende vergade ringen. In tegenstelling tot wat het Landbouwschap beweert, zegt de mi nister reeds op 30 november j.l. dui delijk te hebben doen weten, dat het voorstel van het Landbouwschap tweeslachtig is en voor de regering niet aanvaardbaar. Men zou moeten uitgaan van algemeen in de landbouw geldende regels voor de vaststelling van gaïantieprijzen. CAIRO, 1 febr. Het leger van Saoedi Arabië zal nooit een aanval doen op Jordanië of enig ander Ara bisch land. Deze verklaring der rege ring was een tegenspraak van bewe ringen, dat Saoedi Arabië troepen heeft geconcentreerd nabij A^qaba teneinde een kwestie met Jordanië tot oplossing te brengen. In de verklaring werd gezegd, dat zich in het gebied van Tebuk ,96 km. van de Jordaanse havenstad Aqaba, troepen van Saoe di Arabië bevinden, waar deze troe pen een pantsering voor Jordanië vor men en hulp betekenen voor Jorda nië tegen de gezamenlijke vijand: Israël. LAGOS, 1 febr. (Reuter). Konin gin Elisabeth en de Hertog van Edin burgh hebben in het parlementsgebouw van Lagos de hulde in ontvangst ge nomen van de vertegenwoordigers van de 33 miljoen inwoners van Nigeria, de grootste Britse kolonie in Afrika. Met drie luide kloppen op de vloer werd de aankomst van het vorstelijk paar aangekondigd. De Koningin was gekleed in een met parels en goud ge borduurde avondjapon van ivoorkleu rig satijn. De hertog droeg het witte tropenuniform van admiraal van de vloot. De volksvertegenwoordigers waren gehuld in veelkleurige gewa den. Enkele van hen droegen hoofd tooien met pauwe- en struisveren, ter wijl er ook een strohoed en een hoge- hoed werden opgemerkt. Gevechten in Algerije ALGIERS, 1 febr. (Reuter). In gevechten tussen veiligheidsstrijd krachten en opstandelingen in het ge bied van Constantine zijn in de afge lopen 24 uur 51 opstandelingen gedood en acht gevangen genomen. Het he vigste gevecht deed zich voor ten zuidwesten van El Abid. In dit heu velige gebied werden 22 opstandelin gen door Franse troepen gedood. De Fransen leden geen verliezen. Nabij Bouira zijn echter vier Fransen in een hinderlaag om het leven gekomen. Ten aanzien van een tweede punt een eventueel groter verschil van de garanties voor de zand- en weide gebieden releveert de minister, dat hij in een bespreking met het bestuur van het Landbouwschap op 4 janu ari j.l. zich bereid verklaarde alsnog terug te komen op de door de rege ring genomen beslissing, indien het Landbouwschap zijn standpunt t.a.v. de garantieprijs voor het zandgebied zou kunnen motiveren. Hij hield daar bij echter vast aan het uitgangspunt, n.l. de meest recente kostprijsbereke ningen. De minister, die nogmaals aandringt op openbare behandeling van vraag stukken als deze, verklaart zich nog maals bereid het bestuur van het Landbouwschap voor 'n nader onder houd te ontvangen. HAARLEM, 31 jan. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers te Haarlem zal maandag een aanvang maken met een bezorgingssysteem van warme maaltijden aan alleen wonende bejaar den. Een vijftigtal oudjes zal driemaal per week een warme maaltijd worden opgediend. Uit een enquette onder 3.000 van de 16.000 Haarlemse bejaarden is geble ken, dat er ongeveer 800 zijn, die wei nig of geen warme maaltijd mee ge- nrieten. 's-GRAVENHAGE, 1 febr. De eerste leden van de bond „Veilig door uzelf", afgekort tot „Veduze", rijden thans in Nederland rond met het in signe van de bond. Eén rijwiel, één bromfiets, één mo tor, één scooter en één auto zijn nu uitgerust met het insigne. De heer H. A. J. Lusman, de oprich ter, meent, dat het een bond moet worden van „doodgewone Nederlan ders, die zich ervan bewust zijn, dat zij fouten maken" en die daarom wil len doen wat zij in het algemeen be lang als mees verplicht zijn. De con crete veiligheid van het individu óp de weg, aldus de oprichter, ligt in het vertrouwen, dat zijn individueel be grip voor veiligheid hem schenkt en dat hij stelt in de omstandigheden waaronder en de middelen, waardoor hij zich veilig voelt en kan voelen. De open brief van de heer Klusman heeft reacties opgewekt. Ongeveer duizend adhesie-betuigingen heeft de oprichter ontvangen. Ook uit België ondervond men belangstelling. De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, neemt afscheid van aarts bisschop Makarios leider van de campagne op Cyprus voor de vereni ging met Griekenland no een be spreking in de Engelse kerk te Nico sia. Sir John maakte de aartsbisschop bekend met de nieuwste Britse voor stellen betreffende o.a. de zelf-rege- ring. De regerende raad van de Cy perse Griekse kerk zal met de aarts bisschop als voorzitter deze voor stellen bespreken. Met 42 tegen 2 stemmen SAARBRÜCKEN, 1 febr. (DPA) Alle afgevaardigden van de Saar landse landdag, met uitzondering van de twee communisten, hebben een beginselverklaring over de politiek van het land aangenomen, waarin het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een politieke vereniging met West-Duitsland wordt geëist. In Rio dc Janeiro RIO DE JANEIRO, 1 febr, (Reuter). Juscelino Kubitschek en Joao Gou- lart hebben in een verzengende hitte de ambtseed als president en vice- president van Brazilië afgelegd in een gemeenschappelijke zitting van beide huizen in het Tirandentes paleis. Na de plechtigheid werden zij door een juichende menigte begroet en zij begaven zich naar het Catete paleis, waar Kubitschek van de waarnemen de president, Dr. Nereu Ramos, zijn ambtssjerp ontving. Op dat ogenblik vlogen straalvliegtuigen over het pa leis. Ook hier stonden tanks en mili tairen gewapend met machinegeweren Op het Paleis Soestdijk heeft Prinses Beatrix dinsdag haar achttiende ver jaardag gevierd. In de Stuckzaal van het paleis heeft zij in de middag ver schillende deputaties ontvangen. Op de linker foto Prinses Beatrix met de standaard voor haar auto, welke werd aangeboden door de Chr. Oranjever eniging „Bijbel en Oranje". Op de rechter foto biedt burgemeester Mr. Am. J. D'Ailly namens Amsterdam 'n geschenk aan in de vorm van een bronzen uil, vervaardigd door de on langs overleden beeldhouwer John R'ddecker. voor het gebouw. Toen Kubitschek uit het paleis kwam, blootshoofds staande in een open auto, ontstaken feestvierende Brazilianen vuurwerk, waardoor enige verwarring onder de cavalerie ont stond. Het orkest, dat het volkslied speelde en bestond uit militairen te paard, was geheel en al gedesorgani seerd en beëindigde het volkslied in totale verwarring, maar onder gejuich van de menigte. Deze verklaring, die door de drie pro-duitse partijen was ingediend, werd na langdurige besprekingen ook door de christen-democratische partij van oud-premier Hoffmann onder schreven, die vóór de volksstemming van 23 oktober voorstandster was van een Europees statuut voor Saarland en eèn Fransgezinde koers volgde. Na de politieke vereniging met West-Duitsland moet Saarland ook weer binnen het Duitse tol- en va lutagebied worden opgenomen, zo wordt in de verklaringen gesteld. Dit dient echter geleidelijk te geschieden en met instemming van West-Duits land en Frankrijk. Voorts moeten de bestaande econo mische- en handelsbetrekkingen tus sen Saarland en Frankrijk volgens de beginselen van prestatie en tegen prestatie door middel van verdragen tussen Bonn en Parijs verder worden ontwikkeld. Ook dient alle streven om te komen tot een gemeenschappe lijke Europese markt te worden be vorderd. MIJNEN. In de verklaring, die met 42 tegen twee stemmen werd aanvaard, wordt ook geëist, dat de Fransen het beheer over de Saarlandse mijnen aan de regering van Saarbrücken overdragen. De Röehling-staalfabrieken te Völ- klingen moeten aan de familie Röch- ling worden teruggegeven in plaats van dat dit bedrijf gelijkelijk tussen Frankrijk en West-Duitsland wordt gedeeld, zoals deze landen vorig jaar waren overeengekomen. Tenslotte wordt gezegd, dat de be taling van de Franse vorderingen op Saarland gezien moet worden als een verplichting, die op geheel Duitsland rust. VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL 7 i T" 3- ia rl tïD ito 1/ w izr '9 li 4 EERTIJDS dacht de mens, dat onze goede aardbol «ert plat gevalletje was, waarop het aan de randen slecht toeven was. In deze denkwijze hebben zich sinds die tijd enorme ver anderingen voltrokken. Thans neemt men algemeen aan, dat het planeetje, waarop wij wan delen, een bijna rond bolletje is. De aardrijkskundigen hebben keurige lijntjes op dit bolletje getrokken, niet zomaar van smijt er wat op", nee, keurige, weloverwogen pennenstreekjes. Zo is het prettig te weten, dat wij ons zowel op het oostelijk als op het noordelijk halfrond bewegen. Men weet dan, waar men aan toe is. Wij weten thans ook, dat het op ows plekje noordelijk half rond lekker vriest. Iedereen kan thans in zijn conversatie in hoge mate de waarheid nastreven men doet dit ook alom door te zeggen: „Het is koud". Daar is geen speld tussen de krijgen en wie toch aan deze waarheid tracht te tornen, moet iets van een natuurkundig genie in zich dragen. Bij de doorsnee mens zal hoogstens de lust opwellen om de bakens te verzetten, dat wil zeggen de bakens van het noor delijk en zuidelijk halfrond. Wat denkt U bijvoorbeeld van die Middelburgse vader, die op één dag twee brieven kreeg van zijn zonen. De ene, in Zweden, schreef: „Het vriest hier 41 graden, ik zit tussen twee kachels in toch heb ik het gevoel in een ijskast te zitten." Anders was het geluid van de zoon, die in Nieuw-Zeeland een bestaan opbouwt. „Het is hier zo heet, dat vrijwel niemand in staat is te werken. Iedereen neemt vacantie-dagen op 't is hier één grote trek naar de stranden!" Ge ziet het, ook de wens om de bakens te verzetten is een dilemma geworden. Wat te pre fereren? De snijdende koude of de verzengende hitte? Als w() mochten kiezen, waren er weer twee kampen bij, het hitte-kamp en het koude-kamp. En alles liever dan dat. Laten wij daar om de dingen nemen, zoals ze tot ons komen. Politie ziet uit naar Westerling PENANG (Malakka), 31 jan. Renter meldt, dat politiefunctionarissen, In het bezit van foto's van Westerling, bij alle uitgangswegen van het eiland Penang uitzien naar Westerling, die volgens be richten kort geleden, vermomd als indo europeaan, dit eiland zou hebben bezocht. Een politie-autoriteit deelde aan Reu ter mede, dat een onderzoek wordt inge steld, maar dat tot dusver geen bewij» was gevonden, dat Westerling op Penang is geweest. Horizontaal: 1 Aangedaan, 8 insect, 10 zangnoot, 12 water doorlatende, 13 on derwijs, 14 boomloot, 16 insect, 17 janu ari, 18 vaartuig, 19 steen, 20 maanstand, 21 naaldtekening, 23 de naam onbekend, 24 volksmuntbiljet van 100 gulden, 26 uit eenvallen. eenvallen. Verticaal: 2 Maanstand, 3 bron, 4 bui tensporig, 5 dwaas, 6 bijwoord, 7 geeste lijke, 9 ontstaan, 11* reusachtig, 13 kop- haren öy sommige dieren, 15 plaats in Overijssel, 16 kap van een huis, 21 kuis heid, 22 Eng. zee, 24 per», voornaamw., 25 rondhout.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3